Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-11-12, 19:38
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι σοβαρη μεταβολη για να δικαιολογει πληρη αποτυχια
Μηπως δεν ειχες σοβαρους ρυπους στο ενυδρειο σου? και ταυτοχρονα πολλα υλικα για τους λιγους ρυπους?
Οταν μπολιασε την τριτη φορα που επιασε, ειχε μειωθει η ποσοτητα της αμμωνιας στο ενυδρειο του? (εχω διαβασει οτι η αμμωνια σε μεγαλες ποσοτητες σκοτωνει βακτηρια)

Εχω περασει μερικες διακοπες ρευματος που φταναν και 12 ωρες.
Δεν πειραξα καθολου τα φιλτρα, ουτε εβγαλα υλικα, ουτε τιποτα.
Οταν επανηρθε το ρευμα, ξαναπηραν μπροστα μονα τους τα φιλτρα.
Βιολογια κανονικη.
Eχω το tetratec ex700 με siporax/bioballs/biostars, σε 120 λιτρα με 5 pearl gourami μετριου μεγεθους (τα εχεις δει) καμια 10αρια καρδιναλιους, 7-8 αρλεκινους, 5 corydoras bronze σε τελικο μεγεθος, αλλα το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο.
Νιτρικα εχω μετρησει και πανω απο 30 μεχρι να το παρω χαμπαρι, και να τα ρυθμιζω με αλλαγες να παραμενουν κατω απο 20.
Καμια φορα μαλιστα το ταισμα μου ξεφευγει, για αυτο και παρακολουθω συνεχεια τα νιτρικα.
Μετα απο 12ωρη διακοπη ρευματος, κανενα ενυδρειο δεν παρουσιασε προβλημα στις μετρησεις, πλην του γαριδαδικου που ομως συνετρεχαν και αλλοι λογοι (δεν θελω να το θυμαμαι)
Οχι δεν ειχε δει καμια μεταβολη στην αμμωνια πριν το τριτο μπολιασμα.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-11-12, 19:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Aπο χαμηλο ph εχω δωσει ουτε κι εγω ξερω ποσες φορες σε ανθρωπους με νερο βρυσης και μονο μια φορα δεν εποιασε.
Αντιθετως οταν χρειαστηκα μπολι και πηρα απο ενυδρειο με 7.5 και το εβαλα σε ενυδρειο με 6.4 δεν εποιασε.
Ετσι συμπερενω πως απο κατω προς τα πανω το προβλημα ειναι πολυ μικροτερο απ οτι το αντιθετο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 01-12-12, 02:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπο χαμηλο ph εχω δωσει ουτε κι εγω ξερω ποσες φορες σε ανθρωπους με νερο βρυσης και μονο μια φορα δεν εποιασε.
Αντιθετως οταν χρειαστηκα μπολι και πηρα απο ενυδρειο με 7.5 και το εβαλα σε ενυδρειο με 6.4 δεν εποιασε.
Ετσι συμπερενω πως απο κατω προς τα πανω το προβλημα ειναι πολυ μικροτερο απ οτι το αντιθετο
αυτο ισχυει και συμβαινει μαλον γιατι τα δυο ειδη βακτηριων που θελουμε(και παιρνουμε με το μπολι)εκτος απτο οτι επηρεαζονται αμεσα απτο Ph,
εχουνε και διαφορετικα "γουστα" οσον αφορα τις τιμες του.

αποτι εχω διαβασει,για τα nitrosomonas οι ιδανικες τιμες ειναι απο 7.8-8 και για τα Nitrobacter απο 7.3-7.5.ισως αυτες οι διαφορες να φαινονται μικρες,αλλα δεν ειναι.ειδικα οταν μιλαμε για βιολογια η οποια βρισκεται σε "ευαισθητη" στιγμη(μειωμενη).

αυτο εξηγει ισως και γιατι μερικες φορες σε νεοστημενα-"νεομπολιασμενα" ενυδρεια βλεπουμε αλλοτε υπαρξη ΝΟ2 και αλλοτε αμμωνιας,ενω εχουμε μπολιασει "κανονικα".(αλλα μπορει να τυχει και σε ενυδρεια στρωμενα καποια στιγμη,οπου βλεπουμε οτι κατι δεν παει καλα στις μετρησεις).αναλογα παντα με το Ph που εχουμε στο ενυδρειο.

για παραδειγμα τα Nitrosomonas σταματουνε να αναπτυσονται σε ph 6.5, και κατω απο 6 σταματουνε εντελως την νιτροδοποιηση.(γιαυτο λεμε οτι στα χαμηλα ph η αμμωνια ειναι πιο τοξικη σε μικροτερες ποσοτητες, γιατι δεν καταναλωνεται με τον ιδιο ρυθμο,και μεγαλυτερο μερος ολικης αμμωνιας μετατρεπεται σε ιονισμενη ΝΗ3+ μορφη λογω του ph.)

σημαντικος παραγοντας ειναι και η οξυγονωση οπως και η θερμοκρασια,οπου οι χαμηλες θερμοκρασιες επηρεαζουν περισσοτερο τα Nitrobacter αποτι τα nitrosomonas, οποτε σε αυτες τις περιπτωσεις μπορει να συμβει να εχουμε νιτρωδη.

στην περιπτωση που ενω εχουμε φουλ νιτρωδη δεν βλεπουμε νιτρικα υπαρχει και το θεμα του phosphate block (αν και offtopic ισως)ειδικα σε περιπτωσεις με πολυ χαμηλα φωσφορικα(λογω ΑΟ κλπ)

αυτα συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει.αν καποιος γνωριζει κατι αλλο,πεστε μου κιεμενα να μαθω
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 01-12-12, 11:49
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Η απάντηση του "άμεσα εμπλεκόμενου"

Καλησπέρα φίλοι μου! πως τα έχω καταφέρει και ακόμα δεν ξεκίνησα το χόμπι να έχω ανοίξει τόσα και μάλιστα περίεργα θέματα αποριών/συζήτησης και να μιλάνε όλοι για μένα xaxaxa ψωνάρα
είμαι αυτός εδώ για να πάρουν μια ιδέα και οι πιο νέοι συμμετέχοντες http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66568

Λοιπόν, για να μπαίνουμε στο θέμα θα σας περιγράψω αναλυτικά τι συνέβη στην περίπτωση μου (για την οποία αναφέρει ο φίλος Σάββας) ως άμεσα εμπλεκόμενος που είμαι:
- Την πρώτη φορά που μου έδωσε μπόλι, ήτανε βρώμικος υαλοβάμβακας (κατάμαυρος) και βρώμικο νερό. Διαδρομή από ¶γιο Δημήτριο - Αττική με μετρό. ΑΠΟΤΥΧΙΑ
- Τη δεύτερη φορά, μου δόθηκαν Bio-Chem Stars σε μια ενυδρειακή σακούλα με νερό ενυδρείου 50% και αέρα 50%. Ο Σάββας μου είπε να κάνω ανακίνηση της σακούλας (όταν περπαταγα γινόταν φυσική ανακίνηση) για να οξυγονώνεται το νερό με σκοπό να μην ψόφίσουν οι αποικίες από έλειψη αέρα. Ως επιπρόσθετο μέτρο για την επιτυχία του μπολιάσματος μου είπε να κάνω προσαρμογή όπως ακριβώς κάνουμε και με τα ψάρια και μου έδωσε και μια αεραντλία. Διαδρομή η ίδια από ¶γιο Δημήτριο - Αττική με μετρό. ΠΑΛΙ ΑΠΟΤΥΧΙΑ
(άρχισα να εκνευρίζομαι με την καλή έννοια και άρχισα να αναζητώ δότη από τις γύρω περιοχές, θεωρώντας κι εγώ και ο Σάββας αιτία της αποτυχίας την απόσταση που άγγιζε τα 40 με 45 λεπτά)
- Την τρίτη φορά μου δόθηκε Siporax (και μάλιστα σε μικρή σχετικά ποσότητα). Το παλικάρι με διαβεβαίωσε ότι μπορεί να είναι λίγα τα πετραδάκια αλλά έχουν μεγάλο αριθμό αποικιών... Ε λοιπόν σε 2 μέρες μέτραγα NO2 0,5mg και NO3 25mg!! (υπήρχε ήδη μεγάλη ποσότητα υγρής αμμωνίας απονιτρωποιημένη στο ενυδρείο μου). Διαδρομή από Λόφο Αξιωματικών με λεωφορείο προς ¶γιο Αντώνιο και από εκεί Σεπόλια με το μετρό (είπα να αλλάξω σταθμό μπας και αλλάξει και το γούρι , εκμεταλλευόμενος ότι μένω ενδιάμεσα των σταθμών Σεπόλια και Αττική). ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Το παλικάρι που μου έδωσε το τρίτο μπόλι, όταν τον κάλεσα για να του δώσω τα θερμά μου συγχαρητήρια, μου είπε "Τα ευχαριστώ στον ΣΤΑΜΑΤΗ (=ένας παλιός έμπειρος χομπίστας που τον έχω δει μόνο στο AZ, υπήρξε και συντονιστής εκεί) διότι είναι δική του η "συνταγή" μπολιάσματος με στεγνά=εννοούμε ελαφρως υγρά χωρίς να βρίσκονται σε νερό, υλικά". Η άποψη του φίλου ήταν ότι στην πρώτη προσπάθεια μπολιάσματός μου ήταν μικρή η αποικία, και στη δεύτερη ότι με τη συνεχή ανατάραξη της σακούλας σκορπίσαν τα βακτήρια και τελικά ψοφίσαν το κάθε ένα ξεχωριστά από ασφυξία...

Η άποψή μου είναι ότι όλοι οι τρόποι είναι σωστοί, απλά αν βρίσκεσαι σε μακρινή απόσταση, καλύτερα στεγνά (=με υγρασία) υλικά
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 01-12-12, 13:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Προσωπικα οποτε δινω μπολι το δινω μεσα σε λιγο νερο ενυδρεου, και αφηνω πολυ αερα στη σακουλα ωστε να οξυγονονεται, και οπως σου ειπα μια φορα μονο δεν εποιασε με την πρωτη (αποσταση υποθετω γυρω στη μιση ωρα με σαραντα λεπτα)
Ο Σταματης θεωρει το μπολι ως τον καλυτερο δυνατο τροπο στρωσιματος (καλυτερο κι απο το κανονικο χρονοβορο στρωσιμο κτλ και το υποστηριζει με αρκετα -καθολου ευκαταφρονιτα- επιχηρρηματα) οποτε πιθανων να εχει μελλετησει το ολο θεμα περισσοτερο και να εχει ψαξει λυσεις για πιο "δυσκολες περιπτωσεις", στην πλειοψηφια ομως των περιπτωσεων το μπολιασμα ειναι κατι που ποιανει ευκολα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 01-12-12, 14:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στησιμο ενυδρειου και αμεση εισαγωγη ψαριων λογω αναγκης.

Ψαρι σε μπολ περιμενει επειγωντος ενυδρειο


Μπολι (νερο και μπιχλα) απο το ενυδρειο μου (διαδικασια συλλογης και μεταφορας μια ωρα)



Στησιμο ενυδρειο δυο ωρες (το μπολι περιμενει)







Εισαγωγη μπολιου στο φιλτρο και οτι περισσεψε στο νερο.



Μετα απο μια ωρα (συνολο χρονου απο τη συλλογη μπολιου 4 ωρες)





Καλοριζικο



Μετα απο ενα χρονο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-12-12, 15:29
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στησιμο ενυδρειου και αμεση εισαγωγη ψαριων λογω αναγκης.
Καλοριζικο


E! πεστο ντε ενα ενα θα στα βγαζουμε με το τσιγκελι;
Και ελεγα τι παρελειψα!
Αυτο το μερος του πονηματος δεν το ακολουθησαμε!
Μονο με Σαμαροπετρα πιανει;
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 09-12-12, 18:02
LAKI Ο χρήστης LAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-09-2012
Περιοχή: Χαλάνδρι.
Μηνύματα: 556
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην LAKI Send a message via Skype™ to LAKI
Προεπιλογή

Συγνωμη επιδη ειμαι ασχετος(αρχαριος)τη ειναι το(μπολι)
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 09-12-12, 18:39
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

laki λεει παραπανω τι ειναι το μπολι
ξαναδιαβασε προσεχτικα
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 09-12-12, 19:22
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LAKI Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη επιδη ειμαι ασχετος(αρχαριος)τη ειναι το(μπολι)
Μπολι ειναι ενα μερος των υλικων που περνουμε απο το (στρωμενο) φιλτρο μας, και το βαζουμε σε ενα αλλο (αστρωτο) φιλτρο, και περιεχει τα απαραιτητα βακτηρια για να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου σωστα και πιο γρηγορα στο νεο μας ενυδρειο.
Το υλικο αυτο πρεπει να ειναι πορωδες, για να μπορουν να "πιανονται" πανω του τα βακτηρια, και να πολλαπλασιαζονται ετσι ωστε να πανε και στα υπολοιπα υλικα του (νεου) φιλτρου μας.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 10-12-12, 09:26
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Παιδια να ρωτισω αμα βαλω ενα καινουριο φιλτρο στο ιδι στρωμενο ενυδρειο μου να λειτουργησει για κανα 4ημερο και μετα το βαλω στο διπλανο ενυδρειο που θα στεισω θα εχει μεταφερθει η βιολογια;
Θα μεταφερω και νερο απο το παλιο ενυδρειο θα χριαστει να βαλω λετε και υλικο απο το φιλτρο του;
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 10-12-12, 12:14
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Εαν το αφησεις να λειτουργει ενα μηνα στο παλιο ενυδρειο θα στρωσει,
αλλοιως μεταφορα υλικου απο το παλιο φιλτρο στο νεο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-12-12, 12:45
harmasn Ο χρήστης harmasn δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: γουδι
Μηνύματα: 378
Send a message via Skype™ to harmasn
Προεπιλογή

Ενα μηνα δεν με παιρνει την παρασκευη ερχονται τα νεα μου ψαρακια θα το βαλω να δουλεψει μεχρι τοτε στο ενυδρειο και μια μερα πριν θα το μπολιασω κιολας να κανω τις μετρισεις να δω αν ειναι κομπλε ετσι ωστε αν δεν πετυχει το μπολι να εχω χρονο να ξανα μπολιασω
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-12-12, 15:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μην το τιγκαρεις κ με ψαρια απτην αρχη.ασχετα αν θα μπολιασεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γιατι δινουμε καρδια μοσχαριου (ή γαλοπουλας) στους δίσκους? Tolis Δίσκοι 45 26-08-14 19:11
μπολι manthos333 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 10-12-10 01:18
ΜΠΟΛΙ linos21 Γλυκό νερό - Γενικά 15 21-04-10 20:19
ΜΠΟΛΙ sv1gfu Αρχάριοι γλυκού νερού 5 09-01-08 23:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06038 seconds with 15 queries