Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-08, 16:59
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή Once again... java moss

Καλησπέρα σας. Είδα πολλά ενυδρεία με java moss και θέλω να κάνω ένα χαλάκι με αυτό. Το ενυδρείο μου πληρεί και με το παραπάνω τις προϋποθέσεις! Διάβασα ότι μπορώ να την ρίξω στον βυθό και να πετάξω από πάνω πετραδάκια. Ερώτηση 1: Δηλαδή η java moss βυθίζεται? Δεν Επιπλέει? Ερώτηση 2: Τα πετραδάκια δεν θα φαίνονται?
Παρόλα αυτά σας λέω ότι θέλω να κάνω μια "μοκέτα" και θα ήθελα να μου προτείνετε τον πιο αποδοτικό τρόπο και σίγουρο τρόπο.
Υ.Γ.: Με συγχωρείτε εάν επαναλαμβάνομαι σε σχέση με αυτό το θέμα.
Υ.Γ.(2): Έχω επισκευθεί πολλά μαγαζιά στην Θεσσαλονίκη αλλά δεν είδα πουθενά να πουλάει java moss. Μήπως ξέρεται και που μπορώ να βρω ίσως?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-08, 17:05
Το avatar του χρήστη serifios
serifios Ο χρήστης serifios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Περιοχή: Περισσός,Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Επιπλεει οποτε δεν γινεται με βοτσαλακια να την πιασεις. Καλο θα ηταν να την εβαζες σε διχτυ και αυτη με τον καιρο θα εβγαζε απο τις τρυπουλες τα φυλλαρακια της δημιουργοντας το εφε που θες.
__________________
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

120l φυτεμένο 2 χρυσόψαρα
60l φυτεμένο corys panda,cherry shrimps
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-04-08, 17:24
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Σ'εμένα γιατί βουλιάζει? Εγώ την είχα δέσει πάνω σε μία "πλακέ" πέτρα με πετονιά και μετά από καιρό ξεκόλησε σαν ένα μικρό χαλάκι. Αυτό το πάτησα στον βυθό ρίχνοντας και λίγα χαλικάκια από πάνω και με τον καιρό αυξήθηκε αφήνοντάς με να διαμορφώσω ένα χαλί σε όλο τον πάτο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-08, 17:27
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Τι έκανε λέει? Επιπλέει? Εμένα πάντως μια χαρά μου βυθίζεται..
(εκτός κι αν αναφέρεσαι στη riccia, όπου παίζει το χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτό εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14784)

Κάποιος μου έλεγε ότι απλά τη σφηνώνει λίγο μέσα στο χαλίκι, σε κάποια σημεία, και γίνεται μια χαρά.. Και κάποιος άλλος μου έλεγε ότι σιγά σιγά αρχίζει και γατζώνεται σε κάποια χαλικάκια, και γίνεται ένα σώμα, και κάθεται μια χαρά στο βυθό.. Το πρόβλημα όμως είναι ότι αν πάρεις από κάποιο μαγαζί, συνήθως είναι διάφορα "κομμάτια", τα οποία με τη ροή του νερού πάνε πέρα δώθε, και είναι μάλλον δύσκολο να κάνεις "χαλί".. Οπότε το πιο πρακτικό είναι μάλλον να κάνεις κάτι τέτοιο:
http://www.ukaps.org/forum/viewtopic.php?p=6127
το οποίο έχει συζητηθεί και εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23079

Για moss γενικά μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ:
http://www.aquamoss.net/

Πάντως, δεν ξέρω κάτα πόσο ισχύει, ας πει και κάποιος έμπειρος, έχω την αίσθηση από το δικό μου ενυδρείο, ότι η java θέλει λίγο υπομονή στην αρχή, μέχρι να προσαρμοστεί.. Μόλις όμως πάρει τα πάνω της, μεγαλώνει και γίνεται θηρίο!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-04-08, 17:37
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Η java moss βυθίζεται και δεν επιπλέει αλλά παρασύρεται από την ροή του νερού μέχρι να βρει κάποιο εμπόδιο συνήθως ανάμεσα σε κάποιο φυτό.
Τα πετραδάκια είναι ένας τρόπος αλλά πιο σίγουρος είναι με σίτα .

με προλάβατε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-04-08, 17:58
Το avatar του χρήστη serifios
serifios Ο χρήστης serifios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Περιοχή: Περισσός,Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

δικο μου μπερδεμα
__________________
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

120l φυτεμένο 2 χρυσόψαρα
60l φυτεμένο corys panda,cherry shrimps
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-04-08, 20:52
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Οκ. Σας ευχαριστώ όλους. Αλλά εγώ που θέλω χαλάκι πως θα γίνει με το τούλι? Εννοώ ότι εντάξει θα βγει αλλά θα απλωθεί κιόλας? Μου άρεσε ο τρόπος που την δένεις στο μπλε πλαστικό. Και κάτι ακόμα... Αναπτύσετε προς τα πλάγια? Δηλαδή αν βάλω σε ένα μέρος του πάτου θα εξαπλωθεί σε όλον τον βυθό? Επίσης, που μπορώ να βρω στην Θεσσαλονίκη και σε τι περίπου ποσότητα πωλείται? Πόσο πάει περίπου?
Thanks!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-04-08, 21:21
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poliko_selas Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ. Σας ευχαριστώ όλους. Αλλά εγώ που θέλω χαλάκι πως θα γίνει με το τούλι? Εννοώ ότι εντάξει θα βγει αλλά θα απλωθεί κιόλας? Μου άρεσε ο τρόπος που την δένεις στο μπλε πλαστικό. Και κάτι ακόμα... Αναπτύσετε προς τα πλάγια? Δηλαδή αν βάλω σε ένα μέρος του πάτου θα εξαπλωθεί σε όλον τον βυθό? Επίσης, που μπορώ να βρω στην Θεσσαλονίκη και σε τι περίπου ποσότητα πωλείται? Πόσο πάει περίπου?
Thanks!!!
Αυτό που πήρα εγώ, με περίπου 8 euro αν θυμάμαι καλά, αν το απλώσεις, βγάζει μια επιφάνεια περίπου 15x15, ή κάτι λιγότερο.. Εγώ πάντως δεν πήρα περισσότερο (καλά, ούτως ή άλλως είναι μικρό το ενυδρείο), αλλά το έβαλα μέσα, και περιμένω να μεγαλώσει για να κόβω σιγά σιγά και να απλώνω.. Ίσως σε αυτή τη φάση το αισθητικό αποτέλεσμα να μην είναι και το τέλειο (χωρίς να σημαίνει αυτό ότι είναι και άσχημο), πάντως εμένα προσωπικά μ'αρέσει η διαδικασία να το βλέπω να μεγαλώνει και σιγά σιγά να το "επεκτείνω" (όση υπομονή κι αν θέλει αυτό).. Το κακό είναι ότι όντως, δεν απλώνει, αλλά ψηλώνει.. Οπότε πρέπει να το επεκτείνεις "manually".. Εγώ πήρα ένα μεγάααλο κομμάτι, σαν πλαστικό τούλι, από ένα χρωματοπωλείο (πάμφθηνο βασικά είναι αυτό), έκοψα ένα μικρό κομμάτι από το πλέγμα, περίπου 15x15, και την έδεσα αρχικά σε αυτό.. Και όταν με το καλό μεγαλώσει αρκετά και μπορώ να κλαδέψω, λέω να την βγάλω όλη μαζί, να βγάλω το πλέγμα, να πάρω μεγαλύτερο κομμάτι, και να δέσω την υπάρχουσα + τα κλαδέματα σε αυτό, και ξανά-μανά.. Δεν ήθελα να βάλω με τη μία μεγάλο πλέγμα, γιατί θα έδειχνε το ενυδρείο σαν "under construction".. Πάντως, στη δικιά μου τουλάχιστον περίπτωση, η moss πέρασε μία μεγαλούτσικη "περίοδο προσαρμογής" 2-3 εβδομάδων, τώρα τελευταία όμως έχει αρχίσει να παίρνει τα πάνω της οπότε ελπίζω ότι οι "ρυθμοί ανάπτυξης" θα μεγαλώσουν (αντίστοιχα, και λίγη moss που είχα σε μια ρίζα, για καιρό δεν μεγάλωνε, και κάποια στιγμή πήρε μπρος, και τώρα έχει θεριέψει!).. Έχε υπ'όψην σου επίσης, ότι υποτίθεται ότι δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φωτισμό, αλλά με αυτό εννοεί ότι απλά δεν χαλάει, όχι ότι μεγαλώνει.. Απλά μένει στάσιμη..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-04-08, 21:29
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Πω πω... Λίγο ακριβούτσικη... Πως την απλώνεις όμως αφού μεγαλώνει προς τα πάνω? Στη Σαλόνικα βρε παιδιά που θα βρω?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-04-08, 21:46
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από poliko_selas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πω πω... Λίγο ακριβούτσικη... Πως την απλώνεις όμως αφού μεγαλώνει προς τα πάνω? Στη Σαλόνικα βρε παιδιά που θα βρω?
Διόρθωσα λιγάκι το παραπάνω post.. ελπίζω τώρα να είναι πιο σαφές..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-04-08, 23:06
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Οκ... Ευχαριστώ πολύ. Μόνο που θέλω να μου πείτε στην Θεσσαλονίκη που θα βρω φυτά τύπου γκαζόν? Please help...!!!
Μάλλον θα ακολουθήσω αυτήν την μέθοδο.http://www.ricciafluitans.com/grow.html Επίσης τι λέτε για riccia fluitans?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-04-08, 23:24
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Αν ερθεις στην συναντηση την Κυριακη θα σου φερω moss.(αν καταφερω να ερθω).Εχω αρκετα κιλα και κλαδευω συχνα.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-04-08, 09:21
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Εχω έτοιμη πάνω σε μια σίτα διαστάσεων 15 x 15 εκατοστά. Αν τη θέλεις στείλε πμ να το κανονίσουμε.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-04-08, 10:52
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ'εμένα γιατί βουλιάζει? Εγώ την είχα δέσει πάνω σε μία "πλακέ" πέτρα με πετονιά και μετά από καιρό ξεκόλησε σαν ένα μικρό χαλάκι. Αυτό το πάτησα στον βυθό ρίχνοντας και λίγα χαλικάκια από πάνω και με τον καιρό αυξήθηκε αφήνοντάς με να διαμορφώσω ένα χαλί σε όλο τον πάτο.
ξεκολησε σαν χαλακι γιατι την ειχες βαλει πολυ πυκνα πανω στην πετρα και δεν επερνε φως απο κατω με απο τελεσμα να δημιουργειται μια σαπια φλιδα και να μην πιασει και γω αυτο το προβλημα ειχα και ειχα σπασει το κεφαλι μου γιατι γινεται και οταν την εδεσα πολυ αραια ειχε χωρο και επιανε με τη μια...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-04-08, 14:39
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steady Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεκολησε σαν χαλακι γιατι την ειχες βαλει πολυ πυκνα πανω στην πετρα και δεν επερνε φως απο κατω με απο τελεσμα να δημιουργειται μια σαπια φλιδα και να μην πιασει και γω αυτο το προβλημα ειχα και ειχα σπασει το κεφαλι μου γιατι γινεται και οταν την εδεσα πολυ αραια ειχε χωρο και επιανε με τη μια...
Έτσι ακριβώς είναι..και εγώ αυτόν τον τρόπο ακολουθώ
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-04-08, 22:24
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους σας. Αλλά λέω να στραφώ προς φυτά που αναπτύσονται με δρομείς. Και ερωτώ: πόσα φυτά θα χρειαστεί να πάρω για να καλύψω τον βυθό? Πολλά? Ποια είναι περίπου η ταχύτητα ανάπτυξης του και πως φυτεύονται?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-04-08, 22:29
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

To θέμα δεν είναι πόσα γλαστράκια χρειάζεσαι,αλλά τι επιφάνεια θέλεις να καλύψεις τι υπόστρωμα και φωτισμό έχεις και πιο φυτό θέλεις να βάλεις .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-04-08, 22:36
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Αν τις προσθέσω(τις διαστάσεις) είναι γύρω στα 35x35cm. Τα λίτρα είναι 95lt καθαρά και έχω φωτισμό 60watt. Θέλω το echinodorus tenellus. Επίσης το υπόστρωμα είναι το seachem flourite.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-04-08, 22:51
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Το tenellus είναι απο τα πιο εύκολα πιστεύω πως με 2-3 γλαστράκια θα είσαι μια χαρα,απλώς μην τα φυτέψεις με το γλαστράκι αλλά βγάλτα και αφαίρεσε τον υαλοβάμβακα ξεχώρισε τα φυτά και φύτεψε τα όσο πιο αραιά μπορεις ώστε να τα χτυπάει καλά το φως και να έχουν χώρο να ανπτυχθόυν,να φανταστείς ότι με 3 γλαστράκια που πήρα πριν κανένα χρονο κάλυψα χώρο 10Χ1,20 στις δύο όψεις του ενυδρείου μου και όταν το ξήλωσα έβγαλα 2 μέτριες σακκούλες φυτα και με τους δρομείς που ξεχάστηκαν βγάζω φυτά κάθε μήνα και χαρίζω σε φίλους .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-04-08, 23:00
Το avatar του χρήστη poliko_selas
poliko_selas Ο χρήστης poliko_selas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-07-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Ok. Πόσο καιρό κάνουν να πιάσουν τον πάτο? Και θερμή παράκληση. Οποιος ξέρει που θα βρω στη Θεσσαλονίκη παρακαλώ να μου πει!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-04-08, 23:07
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Εξαρτάται απο το σε τι κατάσταση βρίσκονται τα φυτά που θα πάρεις,συνήθως σε κανα δυο βδομάδες (σύμφωνα με αυτά που μου έχουν πει φιλοι που τους έχω δώσει) θα έχουν ριζώσει αρκετά καλά και πιθανόν να σου δώσουν και καινούργιού δρομεις .Μαγαζιά κατα καιροός φερνουν όλοι οι γνωστοί στη Θεσ/νίκη και άτομα στις συγκεντρώσεις του συλλόγου(πχ.εγώ) .
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
java moss viviane Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 31-03-08 22:19
JAVA MOSS moudi Γλυκό νερό - Γενικά 2 11-01-08 14:34
java moss, Christmas Moss deMetrIs Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 21-12-05 15:11
java moss faxkosit Malawi 6 23-05-05 20:04
Που μπορώ να βρώ Java moss - Java Fern? torm Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 21-03-05 10:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06642 seconds with 13 queries