Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-12-09, 21:49   #1
καινούρια με απορίες!
 
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983
Member
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος 05-12-09, 21:49
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας παιδιά!
Είμαι καινούρια στο forum και είμαι στη φάση ψαξίματος για να στήσω το πρώτο μου ενυδρείο! Θα ήθελα τα φώτα σας ώστε να κάνω όσο το δυνατόν καλύτερο ξεκίνημα.
Καταρχάς δεν έχω αγοράσει ακόμα ενυδρείο αλλά από όσα έχω διαβάσει προσανατολίζομαι στο rio300 της juwel. Για διακόσμηση σκέφτομαι πέτρες, ένα μεγάλο ξύλο και φυτά (java fern,egeria densa,cabomba caroliniana,ceratophyllum demersum και θέλω πολύ και μια μπαλίτσα cladophora). Δεν ξέρω αν θα τα βάλω όλα αυτά γιατί δε θέλω να παραφορτωθεί, μόλις το πάρω θα καθίσω να φανταστώ τη διαμόρφωση! Από ψαράκια θέλω να βάλω ζωοτόκα (κυρίως guppies).
Λοιπόν, αρχικά θέλω να μου πείτε αν υπάρχει κάποια ένσταση-υπόδειξη στα παραπάνω ώστε να αλλάξω τα σχέδιά μου εγκαίρως!
Έπειτα θέλω να ρωτήσω το εξής: Μου αρέσουν πάρα πολύ τα ψαράκια νέον τέτρας,για τα οποία αλλού διαβάζω ότι μπορούν να συνυπάρξουν με τα guppies (δηλαδή υπάρχουν συνθήκες νερού και θερμοκρασίας που καλύπτουν και τα δύο είδη) και αλλού διαβάζω ότι ζουν σε σχετικά αντίθετες συνθήκες.Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με το τι από τα δύο ισχύει;
Επιπλέον έχω την απορία σχετικά με τις τόσες γέννες των gupppies: τι τα κάνετε τόσα ψαράκια;;;Φοβάμαι την υπερβολική ιχθυοφόρτιση, αλλά από την άλλη θέλω να παρακολουθήσω τον κύκλο ζωής τους!
Αυτά προς το παρόν (και συγνώμη αν σας κούρασα), αλλά παρόλο το διάβασμα κάποιες απορίες παραμένουν!
Εμφανίσεις: 4246
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-12-09, 21:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Καλως ηρθες!!
Εκανες τη καλητερη δουλεια .... πρωτα ψαχνεις - ενημερωνεσαι και μετα πραττεις!!
Μπραβο σου ... αυτο εχω μονο να σου πω!!
Στις αποριες σου ...
Αν τα γκαπακια γεννανε ασταματητα και δε χωρανε στο ενυδρειο βαζουμε μια αγγελια εδω και τα πουλαμε η τα χαριζουμε σε αλλους χομπιστες η αλλιως τα δινουμε σε μαγαζια!
Καλες επιλογες στο ενυδρειο αλλα και στα ψαρακια... εχεις δικιο τα νεον εχουν αλλες "απαιτησεις" σε νερο (πιο οξυνο και μαλακο) ... καλο ειναι να αρχισεις με ζωοτοκα ... γκαπυ, πλατυ θα ειναι καλος συνδιασμος!
Διαβασε για το πως στρωνουμε ενα ενυδρειο σωστα ... και ολα θα πανε καλα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-09, 21:58
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

καλως ηρθες μαρια..καταρχην η βασικη οδηγια που εχω να σου δωσω ειναι να διαβασεις οσο περισσοτερο μπορεις ...υπομνηματα πληροφοριες κ.α το συγκεκριμενο χομπυ πιστευω πω δεν χωραει τερατωδη λαθη οπου οπως καταλαβαινεις δεν θα υπαρχει δυνατοτητα να διορθοθουν στο μελλον...αυτο που εχω να πω εγω ειναι πως οπως θα διαπιστωσεις οταν διαβασεις ¨΄ υπαρχουν κατηγοριες ενυδρειων (κοινωνικα κ.α.) διαλεξε κατι ευκολο για αρχη .μαθε για τις απαιτησεις των φυτων και των ψαριων που θα βαλλεις μελλοντικα...κανε μια ερευνα αγορας για το καθετι...τωρα η κατηγορια ψαριων που επελεξες (γκαπυ) ανηκει στην κατηγορια των ζωοτωκων ...μπορεις να διαβασεις εδω www.tsamisaquarium.gr και για τα παιρετερω θα ειναι ολοι εδω να βοηθησουν
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-09, 22:19
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και μάλιστα τόσο σύντομα!
"Platy", έχω διαβάσει τα κείμενα στο συγκεκριμένο site και είναι όντως αξιόλογο!
Θα τα ξαναπούμε σύντομα πιστεύω, καθότι από απορίες...άλλο τίποτα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-12-09, 23:50
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Καλως ηρθες Μαρια
και εγω καινουργια στο φορουμ να εισαι σιγουρι πως θα εχεις βοηθεια απο τα παιδια εδω .εχω 1 μηνα με το καινουρειο μου ενυδρειο και τα παιδια με εχουνε βοηθησει παρα πολυ και με βοηθανε.θα σου ελεγα διαβαζμα πολυ για να αποφηγουμε τα λαθη που δεν διορθονωντε .Καλη αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-09, 03:32
aggelospap Ο χρήστης aggelospap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2009
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο εμενα!!!καλη αρχη και υπομονη!!!οτι σε απασχολει να το ρωτας!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-09, 13:37
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Καλως ηρθες και από μένα
απ ότι είδα τα φυτά που θες είναι σχετικά εύκολα ούτε πολλά φώτα θες ούτε πολλά λιπάσματα
τα ψαράκια που θες τα gappy είναι για μένα τα καλύτερα σε χαρακτήρα θα σου πρότεινα να μην τα μπλέξεις με αλλα ζωοτόκα ξηφοφορους molly και πλατύ να τα κρατήσεις μονα τους
έχουν της ίδιες απαιτήσεις με τα αλλα αλλα είχα παρατηρήσει ότι τα molly και οι ξηφοφοροι κάνανε party σε κάθε γεννα επίσης παρατήρησα ότι τα μεγάλα gappy δεν τρώνε τα μικρά μετά τη δεύτερη μέρα αυτός είναι ο λόγος που λέω κρατησε τα μονα τους τώρα είναι θέμα γούστου και τη θες εσύ επίσης μπορείς αφού στρώσεις το ενυδρείο σου καλά να βάλεις 1 2 μηλοσαλιγκαρα και μετά από κάνα 4 μηνο καμια 10 ρια red cherry γαριδούλες σε σκληρό νερό θα σου δείξουν το φοβερό κόκκινο χρώμα τους ..
αυτά από μένα ότι θες εδώ είμαστε
καλή συνεχεια σου εύχομαι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-09, 20:21
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παιδιά σας ευχαριστώ ξανά όλους για το καλωσόρισμα και τις απαντήσεις σας!Μετά τις γιορτές θα βάλω μπρος για στήσιμο και τότε αρχίζουν τα δύσκολα...και τα ωραία!
Έχω ακόμα μία απορία σχετικά με το κατά πόσο θα χρειαστώ παροχή CO2 για τα φυτά μου...Διαβάζω ότι είναι εύκολα και ότι δεν χρειάζονται, αλλά από την άλλη από ότι έχω καταλάβει το CO2 καλύτερα να περισσεύει παρά να υπάρχει στέρηση (για προβλήματα με άλγες).
Γενικά με απασχολεί το θέμα της ισορροπίας του συστήματος, γιατί από ότι καταλαβαίνω τα πάντα είναι σχετικά (πόσα φυτά,τι φυτά,ένταση και ποιότητα φωτός,φωτοπερίοδος,λίπανση...το μυαλό θολώνει!!!!).Και υπόψιν ότι έχω διαβάσει πάαααρα πολύ, κατέβασα βιβλία στα αγγλικά,μπήκα σε sites,forums,αγόρασα μια εγκυκλοπαίδεια για το ενυδρείο...και όμως η ανασφάλεια παραμένει!
Στην πορεία μάλλον θα βγουν κι άλλα οπότε αναμείνατε στο ακουστικό σας (ή μάλλον στον υπολογιστή σας)!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-09, 20:32
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά σας ευχαριστώ ξανά όλους για το καλωσόρισμα και τις απαντήσεις σας!Μετά τις γιορτές θα βάλω μπρος για στήσιμο και τότε αρχίζουν τα δύσκολα...και τα ωραία!
Έχω ακόμα μία απορία σχετικά με το κατά πόσο θα χρειαστώ παροχή CO2 για τα φυτά μου...Διαβάζω ότι είναι εύκολα και ότι δεν χρειάζονται, αλλά από την άλλη από ότι έχω καταλάβει το CO2 καλύτερα να περισσεύει παρά να υπάρχει στέρηση (για προβλήματα με άλγες).
Γενικά με απασχολεί το θέμα της ισορροπίας του συστήματος, γιατί από ότι καταλαβαίνω τα πάντα είναι σχετικά (πόσα φυτά,τι φυτά,ένταση και ποιότητα φωτός,φωτοπερίοδος,λίπανση...το μυαλό θολώνει!!!!).Και υπόψιν ότι έχω διαβάσει πάαααρα πολύ, κατέβασα βιβλία στα αγγλικά,μπήκα σε sites,forums,αγόρασα μια εγκυκλοπαίδεια για το ενυδρείο...και όμως η ανασφάλεια παραμένει!
Στην πορεία μάλλον θα βγουν κι άλλα οπότε αναμείνατε στο ακουστικό σας (ή μάλλον στον υπολογιστή σας)!
Επιτελους ... καποιος διαβαζει και καταλαβαινει οτι διαβαζει ... Εχεις δικιο για το CO2 ... ακομα και στα ευκολα φυτα ειναι κατι που τα βοηθαει να αναπτυχθουν πιο γρηγορα αλλα και πιο σωστα! Μπορεις να το παραλειψεις "παιζοντας" με τη λιπανση και τις αλλες παραμετρους! Αν εχεις δυνατοτητα ομως θα κανεις πολυ καλα να το βαλεις αφου βοηθαει παρα πολυ! Εξαλλου πολλοι ξεκινησαν με ευκολα φυτα και μετα σιγα σιγα πηγαν σε πιο δυσκολα! Αρα για μενα το CO2 (μπουκαλα κ.λ. εξοπλισμος) ειναι ενας απαραιτητος εξοπλισμος αν θα ασχοληθεις σοβαρα με το θεμα "φυτα".
Σε οτι εχει σχεση με τα φυτα δυστηχως δεν υπαρχει μια "συνταγη" που θα πρεπει να ακολουθεις πιστα! Το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και για αυτο ειναι δυσκολο να βγαλουμε καποιους κανονες οσο αφορα τη λιπανση αλλα και πολλες φορες και για τις αλλες παραμετρους!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-12-09, 21:05
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτελους ... καποιος διαβαζει και καταλαβαινει οτι διαβαζει ... Εχεις δικιο για το CO2 ... ακομα και στα ευκολα φυτα ειναι κατι που τα βοηθαει να αναπτυχθουν πιο γρηγορα αλλα και πιο σωστα! Μπορεις να το παραλειψεις "παιζοντας" με τη λιπανση και τις αλλες παραμετρους! Αν εχεις δυνατοτητα ομως θα κανεις πολυ καλα να το βαλεις αφου βοηθαει παρα πολυ! Εξαλλου πολλοι ξεκινησαν με ευκολα φυτα και μετα σιγα σιγα πηγαν σε πιο δυσκολα! Αρα για μενα το CO2 (μπουκαλα κ.λ. εξοπλισμος) ειναι ενας απαραιτητος εξοπλισμος αν θα ασχοληθεις σοβαρα με το θεμα "φυτα".
Σε οτι εχει σχεση με τα φυτα δυστηχως δεν υπαρχει μια "συνταγη" που θα πρεπει να ακολουθεις πιστα! Το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και για αυτο ειναι δυσκολο να βγαλουμε καποιους κανονες οσο αφορα τη λιπανση αλλα και πολλες φορες και για τις αλλες παραμετρους!
σωστα ολα αυτα αλλα το CO2 χαμηλωνει και το pH ενω τα γκαπυ θελουν αλκαλικο νερο(υψηλο pH)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-12-09, 21:09
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
σωστα ολα αυτα αλλα το CO2 χαμηλωνει και το pH ενω τα γκαπυ θελουν αλκαλικο νερο(υψηλο pH)
Το ph μεταβαλλεται συμφωνα με το kh ... αν εχεις μεγαλο kh πολυ δυσκολα μειωνεται το ph σου! Aν εχεις πιο "μαλακά" νερα τοτε πας για ph controller να εχεις υσηχο το κεφαλακι σου!! Διαβασε για ολα αυτα και θα τα καταλαβεις!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-12-09, 22:57
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Νομίζω θα δω πρώτα τι pH και kH έχει το νερό της βρύσης και αναλόγως θα πράξω...Ευχαριστώ παιδιά!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-12-09, 00:01
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Απλα βαζεις μεσα ασβεστολιθικα πετρωματα και το ph,kh παραμενουν σε υψηλα επιπεδα και ας εχεις και co2,αυτο φυσικα σε περιπτωση που θελεις να εχεις ζωοτοκα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-12-09, 23:43
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Η σκέψη που κάνω είναι να ξεκινήσω χωρίς διοξείδιο, μόνο με υπόστρωμα και λίπανση, να δω πως θα πηγαίνουν τα φυτά και να δω στην πορεία αν χρειάζονται.Θα χω και δεδομένα pH και kH να δω τι ενδεχόμενες αλλαγές μπορεί να προκύψουν. Δε θέλω να πάρω κατευθείαν μπουκάλες καθότι "Είναι πολλά τα λεφτά ¶ρη"!Το DIY την άλλη το φοβάμαι, μη πάθω καμιά ζημιά...
Σχετικά με το φωτισμό τώρα, είχα σκεφτεί να βάλω μια λάμπα πλήρους φάσματος και μία για φυτά (με κορυφές στο κόκκινο και στο μπλε), αλλά δεν έχω βρει της juwel λάμπα για φυτά...Μπορώ να βάλω άλλης εταιρίας;Καμιά πρόταση;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-12-09, 23:53
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Sylvania grolux η φθηνοτερη και εξοχως αποτελεσματικη!
Επισης το diy μην το φοβασαι καθολου,να το βαριεσαι να το "μαγειρευεις" καθε 5 μερες ναι,αλλα μην το φοβασαι,ειναι απλο,ευκολο,αποτελεσματικο και δεν εχει κινδυνο αν κανεις 1-2 απλα πραγματακια οπως ανεπιστροφη βαλβιδα,καλη στεγανοποιηση και να ειναι σταθερο καπου το μπουκαλι με το μιγμα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-12-09, 00:01
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Sylvania grolux η φθηνοτερη και εξοχως αποτελεσματικη!
Επισης το diy μην το φοβασαι καθολου,να το βαριεσαι να το "μαγειρευεις" καθε 5 μερες ναι,αλλα μην το φοβασαι,ειναι απλο,ευκολο,αποτελεσματικο και δεν εχει κινδυνο αν κανεις 1-2 απλα πραγματακια οπως ανεπιστροφη βαλβιδα,καλη στεγανοποιηση και να ειναι σταθερο καπου το μπουκαλι με το μιγμα.
Ναι αλλά βλέπω ότι οι λάμπες τις juwel (T5) είναι 1200mm ενώ οι αντίστοιχες grolux είναι 1149mm!Η μήπως οι διαστάσεις δεν είναι standard;Δεν έχω καταλάβει κάτι;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-12-09, 00:22
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Υπαρχει και grolux καταλληλη για juwel :
SYLVANIA TL-TUBE T5 GROLUX 54 W 120 CM

Ειναι νομιζω διαθεσιμη και σε αυτο το καταστημα www.aquaclubdesign.com
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-12-09, 00:27
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή


Thanx!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-12-09, 11:34
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Τα καινουργια juwel δεν εχουν high lite φωτισμο ;
Αυτα δεν κανουν για φυτα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-12-09, 11:46
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

οταν λες καινουργια/?? ριο και τριγκον ?? αυτα εχουν μια daylight και μια tropical..καπως γαλαζια...απο οσο εχει το δικο μου λεω ...τωρα αν λες αλλα μοντελα/...παντως εγω εχω μια ανουμπια και μερικα φερν και ειναι μια χαρα..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-12-09, 11:48
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Kαι γω το Ριο εχω και εγραφα πανω high lite , και καλα πως ειναι οκ για τα φυτα ... τεσπα..απλα αναρωτηθηκα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-12-09, 14:56
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα καινουργια juwel δεν εχουν high lite φωτισμο ;
Αυτα δεν κανουν για φυτα;
Εχω και εγω juwel180,εννοεις οτι ο φωτισμος τους δεν κανει για φυτα;θα πρεπει να παρω λαμπα για φυτα επιπλεον;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-12-09, 15:24
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παιδιά αν έχω καταλάβει καλά το high lite σύστημα σχετίζεται με την απόδοση των λαμπτήρων, ο λόγος που ρώτησα ήταν για την ύπαρξη λαμπών με φάσμα πιο κατάλληλο για ανάπτυξη φυτών(κορυφές στην κόκκινη και μπλε περιοχή του φάσματος που απορροφά περισσότερο η χλωροφύλλη), γιατί δεν είδα να έχει κάτι τέτοιο η juwel...Ενδεχομένως οι λάμπες by default να είναι μια χαρά...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35
απορίες guppies_2 Γλυκό νερό - Γενικά 3 16-01-07 22:06
Καινούρια αρχή... John T Γλυκό νερό - Γενικά 18 16-07-06 10:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07283 seconds with 13 queries