Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-12, 11:18
CHRIS4204 Ο χρήστης CHRIS4204 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή Πλατανόφυλλα?

Καλημέρα έχω δυο πλάτανους που τώρα ρίχνουν τα φύλλα τους.
Μπορώ να βάζω στο ενυδρείο με τις red cherry ?
Είναι το ίδιο με τα catappa ??
Μιλάμε για τα ξερά που πέφτουν μόνα τους πάντα και χωρίς ραντίσματα και φάρμακα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-12, 14:07
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

πλύσιμο καλό με βραστο νερό,στέγνωμα στο μπαλκόνι ή στο αεροθερμο στο φουρνο και μετα μεσα στο ενυδρείο..αφοβα..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-12, 14:38
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

μπορεις να κανεις και αυτο...
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=28
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-12, 14:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν τα βρασει βρε πανε οι ουσιες που θελουμε...


απλα ενα πλυσιμο θελουν.

Τα catappa που αγοραζουμε μηπως στην τελικη τα παιρνουμε αποστειρωμενα?


Αν τωρα καποιος ειναι πολυυυυ προσεκτικος (σε βαθμο υποχονδρισμου) μπορει να τα αποστειρωσει μαλλον με καπνισμα η με καθαρο co2 (πρεπει να φτιαξει και τον καταλληλο αεροστεγη θαλαμο βεβαια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-09-12, 14:55
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν τα βρασει βρε πανε οι ουσιες που θελουμε...


απλα ενα πλυσιμο θελουν.

Τα catappa που αγοραζουμε μηπως στην τελικη τα παιρνουμε αποστειρωμενα?


Αν τωρα καποιος ειναι πολυυυυ προσεκτικος (σε βαθμο υποχονδρισμου) μπορει να τα αποστειρωσει μαλλον με καπνισμα η με καθαρο co2 (πρεπει να φτιαξει και τον καταλληλο αεροστεγη θαλαμο βεβαια)
ααα ναι λογικο...πασο . Αρα αν θελουμε blackwater και η τυρφη δεν μας δωσει το προσδοκωμενο, μπορουμε να βρασουμε φυλλα και να βαλουμε το ζουμι οπως στο λινκ ετσι? Αφου χρησιμοποιουμε τυρφη θα εχουμε ευεργετικες ουσιες μεσα εξορισμου ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-09-12, 15:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εγω βρε παιδια παντα ειχα απο blackwater μεχρι ...κατραμι-water και ποτε δεν εβρασα τιποτα...
απλα τυρφη και catappa εβαζα μια ζωη...
τελευταια ασχοληθηκα και με φυλλα βελανιδιας, δεν ειναι ασχημα αλλα σαν τα catappa δεν ειναι ως προς το χρωμα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-09-12, 15:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
ααα ναι λογικο...πασο . Αρα αν θελουμε blackwater και η τυρφη δεν μας δωσει το προσδοκωμενο, μπορουμε να βρασουμε φυλλα και να βαλουμε το ζουμι οπως στο λινκ ετσι? Αφου χρησιμοποιουμε τυρφη θα εχουμε ευεργετικες ουσιες μεσα εξορισμου ετσι?
κοιτα,το χρωμα που θα δωσει η τυρφη και τα καταπα δεν το πιανεις με τα πλατανοφυλλα.θα πρεπει να βρασεις πολυ φυλλο και πολυ νερο για να το πιασεις και δεν συμφερει μονο και μονο για τον κοπο που θα κανεις.απλα τα πλατανοφυλλα εγω προσωπικα τα προτιμω γιατι μου αρεσουνε παρα πολυ στο νερο,βοηθανε οσο βοηθανε και γενικα τα χρησιμοποιω κυριως σαν "συμπληρωμα" στις κλασσικες μεθοδους.οχι οτι εκεινες χρειαζονται συμπληρωμα αλλα γιατι οπως ειπα εμενα προσωπικα μου αρεσει το οπτικο αποτελεσμα και η ασχολια περισσοτερο.γενικα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις σαν συμπληρωμα η σαν κατι που το βρισκεις ευκολα,οικονομικα και βοηθαει σαυτο που θες να πετυχεις για σενα και τα ψαρια σου.

απλα πολυ δυσκολα θα υποκαταστησεις εντελως την τυρφη στα αποτελεσματα της οσον αφορα το χρωμα που δινει και τις ιδιοτητες της να αλλαζει τις παραμετρους του νερου.αυτη ειναι η γνωμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-09-12, 15:30
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

OK κατανοητοι και οι δυο!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-09-12, 15:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

στο βυθο μ αρεσουν κι εμενα τα στρωμενα πλατανοφυλλα αλλα απο την αλλη δεν το χω κανει γιατι προτιμω τις ζουγκλες φυτων


btw σχετικα με το χρωμα, καποτε εριξα 2 μεγαλα catappa (εικοσαποντα) + μερικα τριματα στο 80ρι και δεν εβλεπα ουτε τη μυτη μου (ηταν η πρωτη φορα που ειχα παρει μεγαλα και νομιζα πως ειναι σαν τα ξεπλυμενα που πουλουσε σε φακελακια η jbl)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-09-12, 15:35
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα,το χρωμα που θα δωσει η τυρφη και τα καταπα δεν το πιανεις με τα πλατανοφυλλα.θα πρεπει να βρασεις πολυ φυλλο και πολυ νερο για να το πιασεις και δεν συμφερει μονο και μονο για τον κοπο που θα κανεις.απλα τα πλατανοφυλλα εγω προσωπικα τα προτιμω γιατι μου αρεσουνε παρα πολυ στο νερο,βοηθανε οσο βοηθανε και γενικα τα χρησιμοποιω κυριως σαν "συμπληρωμα" στις κλασσικες μεθοδους.οχι οτι εκεινες χρειαζονται συμπληρωμα αλλα γιατι οπως ειπα εμενα προσωπικα μου αρεσει το οπτικο αποτελεσμα και η ασχολια περισσοτερο.γενικα μπορεις να τα χρησιμοποιησεις σαν συμπληρωμα η σαν κατι που το βρισκεις ευκολα,οικονομικα και βοηθαει σαυτο που θες να πετυχεις για σενα και τα ψαρια σου.

απλα πολυ δυσκολα θα υποκαταστησεις εντελως την τυρφη στα αποτελεσματα της οσον αφορα το χρωμα που δινει και τις ιδιοτητες της να αλλαζει τις παραμετρους του νερου.αυτη ειναι η γνωμη μου.


σαν χρωμα βαλε και ενα μοπανι καινουργιο μαζι να βρασει και ειναι φοβερο. εμενα παντως οι δισκοι το καταχαρηκαν αψογη συνταγη.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-09-12, 15:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βρε Στελιο γιατι να βρασει? (αμαν μ αυτα τα βρασιματα)
Το μοπανι βγαζει ουσιες για πολυυυυ καιρο (ισως πανω απο χρονο) ενω αν το βρασεις θα τις βγαλει ολες με τη μια και μετα θα εχεις ενα νεκρο πραγμα...

Αξιζει τον κοπο?
Να ηταν σαν το πευκο πχ που πας σε ενα δασακι και το βρισκεις οκ, αλλα τα συγκεκριμενα ειναι και πανακριβα


Αν το ζητουμενο ειναι χρωμα βαλε κανα catapa παραπανω και δε θα βλεπει ουτε το ενα ψαρι το αλλο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-09-12, 15:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ξυλο βαζω κιεγω που και που.εχω ενα κομματι Mopani που εχει μεινει και καθε φορα κοβω ενα μικρο κομματι και το ριχνω μεσα στο βρασιμοαν και τωρα δε μπαινω στη διαδικασια γιατι εχω τα καταπα και βγαζουνε ποοοολυ πραμα.

nick τα καταπα απο ebay μου κανανε κιεμενα τρομερη εντυπωση στο ποσο χρωμα βγαζουνε.ειχα δοκιμασει μονο της dennerle και μου ειχανε φανει μουφες,αλλα τελικα πρεπει να πεφτει τοση επεξεργασια σαυτα που καταληγουν ναναι σκετο αχυρο.κανουνε μονο και μονο για φαι για τις γαριδες δηλαδη.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-09-12, 16:05
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRIS4204 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα έχω δυο πλάτανους που τώρα ρίχνουν τα φύλλα τους.
Μπορώ να βάζω στο ενυδρείο με τις red cherry ?
Είναι το ίδιο με τα catappa ??
Μιλάμε για τα ξερά που πέφτουν μόνα τους πάντα και χωρίς ραντίσματα και φάρμακα.
Αν τα δέντρα είναι κοντά σε δρόμο ή γενικά μέσα στην πόλη δεν θα σου το συμβούλευα λόγω καυσαερίου.
Βάλε cattapa καλύτερα, φθηνά είναι.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-09-12, 16:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ναι, αυτα του e-buy δεν εχουν καμια σχεση με τα ξεπλυματα που θα βρεις σε μαγαζια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-09-12, 16:14
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε Στελιο γιατι να βρασει? (αμαν μ αυτα τα βρασιματα)
Το μοπανι βγαζει ουσιες για πολυυυυ καιρο (ισως πανω απο χρονο) ενω αν το βρασεις θα τις βγαλει ολες με τη μια και μετα θα εχεις ενα νεκρο πραγμα...

Αξιζει τον κοπο?
Να ηταν σαν το πευκο πχ που πας σε ενα δασακι και το βρισκεις οκ, αλλα τα συγκεκριμενα ειναι και πανακριβα


Αν το ζητουμενο ειναι χρωμα βαλε κανα catapa παραπανω και δε θα βλεπει ουτε το ενα ψαρι το αλλο
απλα νικολα στα λιτρα μου με 7 κιλα μοπονι στο sump δεν καταλαβενει απο χρωμα ελαχιστα πραγματα ενω ετσι φιλε φυσαει και αφου εχω ακρη και τα περνω σχεδον τσαμπα δεν με καιει κιολας φιλε
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-09-12, 16:18
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κατσε βρε αυτα δε μου τα χεις πει... σχεδον τζαμπα τα mopani?
βρισκεις οση ποσοτητα θες η απλα ετυχε μια μικρη ποσοτητα?
αν βρισκεις οσο θες με ενδιαφερει...
αν ειναι ετσι να αλλαζω και τα δικα μου καθε ενα δυο μηνες...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-09-12, 22:10
CHRIS4204 Ο χρήστης CHRIS4204 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Κοιτάξτε δεν θέλω να κάνω black water αλλά ούτε και να ρίξω το ph.
Απλά αν έχω καταλάβει καλά τα ξερά φύλλα πιάνουν μία ουσία μετά από λίγο που την τρώνε οι γαρίδες. Αυτό με ενδιαφέρει καθώς και το αισθητικό κομμάτι.
Ερωτήσεις τώρα:
1)¶ντε και το έβαλα το φύλλο, μετά τι γίνεται? το βγάζω κάποια στιγμή και αν ναι πότε?
2)Μιλάμε για ένα ενυδρείο 35λτ με 1m-2f platy και καμιά 20αριά red cherry.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-09-12, 22:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRIS4204 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλά αν έχω καταλάβει καλά τα ξερά φύλλα πιάνουν μία ουσία μετά από λίγο που την τρώνε οι γαρίδες.
η αληθεια ειναι πως κι τα catappa ποτε δεν προλαβαινουν να σαπισουν να τα βγαλεις, τα ξεκοκκαλιζουν


πλατανοφυλλα πλυμενα ειναι μια χαρα, φτανει να ειναι απο καθαρο περιβαλλον χωρις φυτοφαρμακα η καυσαερια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-09-12, 23:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οταν δεις και τα εχουν φαει,η αρχισουνε να λιωνουνε.λιωνουνε πολυ πιο αργα απτα καταπα οποτε δε θα εχεις προβλημα μαυτο.αν τα δεις και μαυριζουνε τα βγαζεις και βαζεις καινουρια.τουλαχιστον εγω ετσι εκανα γιατι μου αρεσε αυτο το καφεκοκκινο χρωμα που εχουνε στο νερο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-09-12, 14:20
CHRIS4204 Ο χρήστης CHRIS4204 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Το νερό θα μαυρίσει αναγκαστικά? Δεν μπορώ να το αποφύγω ??
Αν μαλακώσει το νερό ή αν πέσει το ph δεν θα έχουν πρόβλημα τα platy ???
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-09-12, 14:25
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

με 2-3 πλατανόφυλλα(ολοκληρα στα 35λιτρα δεν χωράνε παραπάνω) ή έστω σπασμένα κομματάκια ..μην περιμένεις ούτε black water ούτε τραγική μειωση του πεχα ,παρα μερικά δεκατα ...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-09-12, 16:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλα δε θα δεις τρελλα πραγματα με πλατανοφυλλα,αλλα αστο ντε να σκουρηνει λιγο το νερακι! τι σε πειραζει?ενταξει γουστα ειναι αυτα αλλα αχρωμο τελειως τι να το κανεις?βαλε απτη βρυση ενα ποτηρι νερο και κοιτα το
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-09-12, 19:23
CHRIS4204 Ο χρήστης CHRIS4204 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα δε θα δεις τρελλα πραγματα με πλατανοφυλλα,αλλα αστο ντε να σκουρηνει λιγο το νερακι! τι σε πειραζει?ενταξει γουστα ειναι αυτα αλλα αχρωμο τελειως τι να το κανεις? βάλε απτη βρυση ενα ποτηρι νερο και κοιτα το
Με ένα μονομάχο μέσα κιόλας....χαχαχα
Οκ θα βάλω μερικά μιας και υπάρχουν άπειρα και βιολογικά κιόλας (ούτε φάρμακα και χωρίς καυσαέριο)
Θα τα μουλιάσω πρώτα για κανένα 10 λεπτό σε καυτό νερό και οκ.
Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Στο ενυδρείο συμπληρώνω μετά την αλλαγή με εμφιαλωμένο χρειάζεται αντιχλώριο ? κάθε Παρασκευή περίπου 5 λίτρα αλλάζω.
Κάτι άλλο θέλουν οι γαρίδες στο νερό τους ????
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-09-12, 21:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRIS4204 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κάτι ακόμα. Στο ενυδρείο συμπληρώνω μετά την αλλαγή με εμφιαλωμένο χρειάζεται αντιχλώριο ? κάθε Παρασκευή περίπου 5 λίτρα αλλάζω.
Κάτι άλλο θέλουν οι γαρίδες στο νερό τους ????
καλυτερα μη χρησιμοποιεις εμφιαλωμενο.εκτος του οτι πολλα ειναι αρκετα αλκαλικα οποτε πιστευω οτι δε βοηθανε στη σταθεροτητα των παραμετρων αν προσθετεις απο δαυτα,η φυλαξη τους δεν γινεται και σωστα πολλες φορες(μενουν ωρες στον ηλιο κλπ)οποτε μπορει να σου προκυψει προβλημα.ασε που δε συμφερει κιολας οικονομικα.απτη βρυση μια χαρα ειναι.παρε ενα βαρελακι αναλογου μεγεθους με τα λιτρα της αλλαγης σου και ετοιμαζε το νερο εκει μεσα με αντιχλωριο,φυλλα κλπ.θαναι πολυ καθαροτερο και πολυ πιο ευργετικο για τα ζωντανα αποτι το εμφιαλωμενο.
για τις γαριδες σου μπορεις να δεις το προφιλ τους και να δεις και τα θεματα εδω μεσααν ειναι red cherry μπορεις να δεις και εδω.περιμενε ομως να παρεις κιαλλες γνωμες απτους γαριδαδες εδω μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-09-12, 23:34
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

ΜΑΚΡΙΑ απτα εμφιαλωμενα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-09-12, 20:34
Σωτος1981 Ο χρήστης Σωτος1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Αν θες πες μας λιγο,τι τιμες νερου εχεις στο ενυδρειο σου.
Το εμφιαλωμενο γενικα μην το χρησιμοποιεις (δεν κανει την 'δουλεια' που ισως να πιστευεις οτι κανει).
Αυτο που θελουν οι γαριδες (περα απο στρωμενο ενυδρειο) ειναι καθαρο νερο,νιτρικα <10 mg και σταθερες παραμετρους (Ph-Gh-Kh),κατι που το εμφιαλωμενο δεν σε βοηθαει.
Αν σε ενδιαφερει και η αναπαραγωγη,τοτε θα πρεπει να τις εχεις μονες τους χωρις λοιπους συγκατοικους.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-09-12, 07:23
CHRIS4204 Ο χρήστης CHRIS4204 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Ενυδρείο diy 35λίτρων (30-32καθαρά)
Φωτισμός 11watt
Φίλτρανση 200lt/hour
Θερμοστάτης 150watt
Αλλαγή 6-7λίτρα κάθε 7 ημέρες.
Κάτοικοι: 20red cherry (τουλάχιστον την παρασκευή που μπήκαν) και 3 platy
ph 7.4 (έχω ηλεκτρονικό πεχάμετρο)
Αμωνία 0-0,3 mg/L
No2 0-0,1
Kh 10
Gh -

Το ενυδρείο είναι στη δουλειά μου και γι αυτό και το εμφυαλομένο, ειναι από τις μπουκάλες των ψυκτών που πίνουμε μιας και τις αλλάζουμε πριν τελειώσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-09-12, 09:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRIS4204 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενυδρείο diy 35λίτρων (30-32καθαρά)
Φωτισμός 11watt
Φίλτρανση 200lt/hour
Θερμοστάτης 150watt
Αλλαγή 6-7λίτρα κάθε 7 ημέρες.
Κάτοικοι: 20red cherry (τουλάχιστον την παρασκευή που μπήκαν) και 3 platy
ph 7.4 (έχω ηλεκτρονικό πεχάμετρο)
Αμωνία 0-0,3 mg/L
No2 0-0,1
Kh 10
Gh -

Το ενυδρείο είναι στη δουλειά μου και γι αυτό και το εμφυαλομένο, ειναι από τις μπουκάλες των ψυκτών που πίνουμε μιας και τις αλλάζουμε πριν τελειώσουν.

τα κοκκινα υπογραμμισμενα ειναι τα λαθη...


τα πλατυ τι δουλεια εχουν εκει μεσα? Μιλαμε για ενα κουτακι 35 λιτρων που μονο για γαριδαδικο κανει.
Γιατι εχεις αμμωνια και νιτρωδη? ειτε ειναι αστρωτο ειτε απλα η βιολογια δεν ειναι αρκετη
Το εμφιαλωμενο νερο δεν κανει για ενυδρεια, ουτε τελικα για ανθρωπους... εχουν γραφτει αρκετα σχετικα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-09-12, 09:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRIS4204 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερό θα μαυρίσει αναγκαστικά? Δεν μπορώ να το αποφύγω ??
Αν μαλακώσει το νερό ή αν πέσει το ph δεν θα έχουν πρόβλημα τα platy ???
Ηδη δεν πρεπει να ηταν στο ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-09-12, 09:55
CHRIS4204 Ο χρήστης CHRIS4204 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-05-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Τα υπογραμισμένα τα έβαλα εγώ τα τεστ δείχνουν καθαρο "0". Απλά επειδή η αμέσως επόμενη βαθμίδα που μετράνε είναι : Αμωνία μετά το μηδέν έχει 0,5 εγώ είμαι στο "0". Νιτρώδη πάλι τα ίδια.Απλά θεώρησα ότι το απόλυτο μηδέν ίσως είναι λίγο υπερβολικό, λάθος μου !!!
Οκ για το εμφυαλωμενο το θέμα λύθηκε θα μπαίνει από τη βρύση με αντιχλώριο.
Τώρα όσον αφορά τα platy δυστυχώς δεν μπορουν να φύγουν, ούτε βέβαια και να φτιαχτεί μεγαλύτερο ενυδρείο.
Να ρωτήσω κάτι ακόμα, μου έφεραν καμιά 10αρια μπαμπου αυτά από το ΙΚΕΑ μπορω να βάλω μερικά στο ενυδρείο. (όχι τα ξερά τα κανονικά που μεγαλώνουν με το μισό και παραπάνω μέσα στο νερό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08225 seconds with 12 queries