Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-05-12, 21:10
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή νεον τετρα πεφτει λιγο ξυλο :(

γεια σε όλους είναι η πρώτη φορα που γράφω ύστερα από πολύ καιρό που διάβαζα στο forum έχω τα παρακάτω προβλήματα θα ήθελα να μου δώσετε θάρρος και μερικές συμβουλές ζητω συγγνώμη για την ιστορία που έχω γράψει παρακάτω
Πληροφορίες

Διαστάσεις:60x30x44
Όγκος:80lt
Κατηγορία:
Φυτά:cabomba caroliniana,Hemianthus callitrichoides,java moss,Echinodorus tenellus,2x Cladophora aegagrophila,Egeria densa,κερατοφυλλο
Ψάρια / Άλλα είδη:2x german blue ramirezi,10x neon tetra,1x panda cory,3x amano shrimp,1x spotted hillstream loach,1x gappy,1x pleco mini,2x Malabar Puffer(αλλα σήμερα τα επέστρεψα γιατί μετά από 7 ημερες ξεκίνησαν δαγκώνουν την ουρα του πάντα και των ramirezi και το βραδυ το βγάλανε στην αποχη γιάννα μην επιδεινωθεί η κατάσταση)
Διακοσμητικά υλικά: pvc 7cm
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)μια μικρη γεφυρα καρυδας με java moss,2 ξυλα mangrove
Φόντο:-
Φωτισμός:1χ T5 High-Lite DAY 24w 438mm,1x T5 High-Lite NATURE 24w 438mm,1x T5 High-Lite COLOUR 24w 438mm
Διάρκεια φωτισμού: 8-9h
Φιλτράρισμα:450lt/hr εσωτερικο φιλτρο
Θερμοστάτης: 50lt / 2χ ανεμιστηρακια για ψυξη
Λίπανση:flourish εδω και 4 ημέρες το γυρισα σε excel
Παροχή CO2: ναι (σπιτικη κατασκευη)

Παράμετροι:

pH:6,5-7
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4.5-6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού: 1 φορα την εβδομαδα 30%-40%
Θερμοκρασία:26-28
Άλλες πληροφορίες: 2χ ανεμιστηρακια για ψυξη
Φωτογραφία:
http://img259.imageshack.us/img259/690/dsc00593f.jpg
http://img41.imageshack.us/img41/2205/dsc00633na.jpg
http://img840.imageshack.us/img840/6092/dsc00636mw.jpg
http://img15.imageshack.us/img15/6761/dsc00634hr.jpg
http://img12.imageshack.us/img12/6897/dsc00631hr.jpg


νομίζω πως έχουν δυσκοιλιότητα γενικός δίνω την τροφή sun. προχθές έδωσα αρακά εχθές έδωσα bloodworms(μάλλον εκάν λάθος μιας και τα bloodworms είναι καθαρή πρωτεΐνη και σε περίοδο δυσκοιλιότητας προσπαθούμε όσο λιγότερο πρωτεΐνη) σήμερα έδωσα πάλι αρακά αλλα τον έλιωσα έτσι ώστε να διαλυθεί λιγάκι στο νερό για να τον φάνε πριν πέσει κάτι γιατί μετά δεν ασχολούνται παρα μονο τα ramirezi και οι αμάνο.που και που πλακώνονται σχεδόν από την αρχή που τα πήρα(εδώ και 3 μήνες) δείχνουν σαν να διεκδικούν την θέση στο κέντρο εκεί που η roh τις αντλίας είναι λίγο μεγαλύτερη και συνήθως περνάνε μικροτροφες όταν ταΐζω τα ramirezi σαν ζεύγος έχουν και αυτά το κυνηγητό τους εκεί φαίνεται το αρσενικό να μην αφήνει το θηλυκό μερικές φορες που υπάρχει τροφή στον πυθμένα να κατεβει και να φάει( έξυπνο το θηλυκό ώρες ώρες τον παίζει άσχημα και του κρύβεται) μερικές φορες την προλαβαίνει και φαίνεται να την τσιμπάει στο κάτω και πίσω πτερύγιο τις περισσότερες φορες χωρίς να κάνει ζημια αλλα είναι τόσο συχνό αυτό το φαινόμενο που έχει κάποια κοψιματακια το θηλυκό. είχα 2 gappy αρσενικά είχαν ξεμείνει από το μικρό 25lt ενυδρείο και αναγκαστικά τα έβαλα στο μεγκάλο μου ενυδρείο το ένα πέθανε πριν λίγες μέρες άγνωστος λόγος ίσος είχε λίγο πρησμένη κοιλια αλλα χωρίς να είμαι βέβαιος μιας και συνήθως όταν τα ψαρια πεθαίνουν αλλάζουν πολλά χαρακτηριστικά τους(όσο ζούσε κυνηγιόταν με το άλλο αρσενικό και πολλές φορες ήθελε την ηρεμία του σε σχέση με το άλλο) αυτό με έχει βάλει σε υποψίες σε αύξηση στρές είχα και gappy όπως είπα και παραπάνω εχθές το βραδυ ξεκίνησαν να δαγκώνουν τα έβαλα σε αποχη μέσα στο ενυδρείο κατευθείαν και σήμερα τα επέστρεψα (ένας λόγος παραπάνω για να μειώσω την ιχθιοφορτιση μιας και ήταν σίγουρα λάθος κίνηση όσο όμορφα και να ήταν) πριν μια εβδομάδα είχα προσπαθήσει να βάλω κάποιες αμάνο που δεν ήταν τόσο καλά από την αρχή που τις αγόρασα η μια πέθανε την έβγαλα επιτόπου η άλλη είχε κρυφτεί σε μια κουφάλα του ξύλου... για μέρες και άργησα να την πάρω χαμπάρι 5-ημερες έδωσα λίγο χρόνο( χα χα όσο περνάει ο καιρός αρχίζω και μαθαίνω μέχρι και τις κουφάλες που έχει το ξύλο μου laughing out loud). είχα κάνει και μια προσπάθεια με 6 red cherry στην αρχή και αργότερα με 9 red cherry αλλα όλες γίνανε τροφή για τα ram και τα neon ( μια κρυβόταν 20 μέρες την φάγανε σήμερα laughing out loud τις τους ήθελα εγώ τους υπερπληθυσμούς και genes red cherry.. τσάμπα τα λεφτά...όνειρο απατηλό) κάτι τα κλαδέματα πριν 1,5 εβδομάδα πιστεύω πως όλα έχουν παίξει τον ρολο τους στο στρές και μάλλον αυτό έχει φταίξει στην δυσκοιλιότητα των neon( πριν ένα μηνα πέρασα και θεραπεία(όλα το ενυδρείο) εικ (puffer πάλι το πρόβλημα που δεν επίζησαν) και μέσα σε όλα αυτά ένα φυτό δεν θυμάμαι το όνομα μπόρεσα και έσωσα ένα κορμό φύτεψε "χεφυτεψε" μεταφορά ενυδρείου από το 25lt ενυδρείο (χωρίς co2 ήμουν νέος )είχε bba (μονο επάνω στο συγκεκριμένο φυτό) παλαιότερα είχα κόψει τα φιλα που είχαν.φαίνεται να μεταφέρθηκε στο μεγάλο ενυδρείο μου για αυτόν τον λόγο το γύρισα σε exchel να δω πως θα πάει (χωρίς υπερδοσολογία) αν και πιστεύω πως εδώ έπαιξε ρολο η ιχθιοφορτιση (αλλα δεν είχα nh4-νύξ-no2 όλα 0) λίγο τα χεράκια μέσα στο ενυδρείο κλαδέματα κλπ λίγο και οι βαλίτσες Cladophora aegagrophila ίσος και η χαμένη στην κουφάλα αμάνο large άρχισε να βγαίνει επάνω στο τζαμι 7 τριχούλες στην ίδιο σημείο πλάτη και "εμπροστιο" τζαμι ακριβώς στο κέντρο του φωτισμού.(περίεργο ε? επάνω στο τζαμι με roh από την αντλία..) σήμερα η bba η Cladophora φαίνεται να μεγαλώνει αλλα όχι να εξαπλώνεται(έχω βάλει 2 φορες exchel ως τώρα) η java moss είχε λίγο χρυσή άλγη αλλα φαίνεται με το echel να παίρνει τα πάνω της αυτές τις τελευτές ημερες.. bba η η Cladophora.. προχθές αγοράς βαρελάκι για ελιές να παλαιώνω λίγο το νερό πριν μια εβδομάδα κατέβασα με achid buffer το ph μου κατά 0,5 με μια δόση γενικός μάλλον έχω κάνει πολλά λάθη και έχω φτάσει σε ένα σημείο που πρέπει να αντιμετωπίσω bba,δυσκοιλιότητα,puffer(ευτυχώς ξεμπέρδεψα)ph μπας και δούμε καμια γεννα ramirezi αν και δεν μπαίνει η θηλύκια στην σωλήνα pvc ίσος και ένα neon από σήμερα εμφάνισε ένα σαπισματακι πίσω στην ουρίτσα θα το παρακολουθήσω, πρέπει να αγοράσω δυο ακόμα πάντα και 1 αμάνο ακόμα large..γενικός κουράστηκα αν σκεφτεί κανεις ότι ξεκίνησα χύνοντας πριν 5 μήνες τις παλιές σιλικόνες (έβαλα σιλικόνη για ενυδρεία 100% χωρίς πρόσθετα)και ξεκινώντας από το κώλυμα των τζαμιών φτιάχνοντας 3 t5 για φωτισμό ανακλαστιρες ανεμιστηράκια και καμια 10 aria ψαρια που έχουν πεθάνει 1 θεραπεία με αλάτι και "προτοζιν" γενικός πολύ τρέξιμο ρε παίδες σε μαγαζιά και internet... η πολύ ενασχόληση με κούρασε και τώρα πάνω που θα έπρεπε να το ευχαριστηθώ όλα μαζί πάλι από την αρχή bba η Cladophora,δυσκοιλιότητα,πλακώματα για τροφές και διεκδίκηση του χορού μάλλον,ίσως και "σαπισματακι" ... από που να αρχίσω να συμμαζεύω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-12, 13:11
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αμα σου πω οτι το διαβασα τοσες φορες και μεχρι να φτασω στο τελος ειχα ξεχασει τα πρωτα

το προβλημα ποιο ειναι ακριβος ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-12, 13:29
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

και εγω μπερδευτηκα. μηπως εχεις σπουδασει φιλοσοφικη?
πρεπει να γινεις πιο ξεκαθαρος, αν και νομιζω οτι εχεις προβλημα λογω κακης ψαροσυνθεσης, μεγαλης ιχθυοφορτωσης και λανθασμενες παραμετρους νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-05-12, 16:42
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Βαλε καμια τελεια.Πραγματικα ειναι πολυ δυσκολο να διαβαστει το κειμενο σου και να βγει ακρη.Προσπαθησε να το διαβασεις και ο ιδιος...Φιλικα το λεω,ετσι;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-05-12, 22:34
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Πραγματικά τώρα, χωρίς πλάκα, πιάνω τον εαυτό μου να χάνει τη συγκέντρωσή του διαβάζοντας το κείμενο σου φίλε μου!

Μάλλον είχες πολλά να μας πεις και σου βγήκε έτσι...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-05-12, 04:24
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

ναι φίλοι μου έγραψα ένα κατεβατό γιατί έχω ψιλό απελπιστεί και σε αυτήν την φάση δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ με το ήδη υπάρχων 80 lt ενυδρείο μου γιατί στήνω και ένα νέο malauwi παράλληλα. θα σας πω όμως το πρόβλημα μου όσο πιο συνοπτικά γίνετε.


πρώτο πρόβλημα bba

όχι πολύ αλλα φαίνεται να αναπτύσσεται πιθανόν από φυτό που ήταν στο 25 λίτρων ενυδρείο (Hygrophila corymbosa "Siamensis")και μεταφέρθηκε ένας βλαστός από αυτό. ρίχνω 2ml exchel κάθε 2 ημερες έχει ασπρίσει λίγο η bba επάνω στο τζαμι.σήμερα παρατήρησα 2 τριχούλες επάνω στο ξύλο στον tenellus παραμένει ακάθεκτη

είναι κύριος στα φυτά πουθενά αλλου
υπόστρωμα δεν έχω πριν το excel έβαζα flourish


το φως είναι 3x 24w καινούριες λάμπες κίτρινο λευκό κόκκινο με ανακλαστήρες τις ανάβω 8 ώρες καθημερινά ίσως και λίγο παραπάνω. αν κρίνω από τα φυλα του tenellus που κοκκινίζουν σημαίνει ότι έχω πολύ δυνατό φως..

έχω παροχή diy co2 και διαχυτηρα για 200lt .σύμφωνα με τις μετρήσεις ph και kh στο πινακα είναι απόλυτα φυσιολογικός έχω περιθώριο να κατεβω και μια σκάλα κάτω

ταΐζω μια φορά την ημέρα δίνω την sun και μια φορα την εβδομάδα blood worms

οι αμάνο οργώνουν την άμμο κύριος (γιατί άλλη άλγη εκτος από bba μάλλον δεν έχω)

έχω παρατηρήσει και ένα μικρό film στην επιφάνεια από άλγη αυτό οφείλεται στην ανεβασμένη πρωτεΐνη. αν και έχω αναταραχή στην επιφάνεια όχι πολύ όσο ακριβώς χρειάζεται έτσι ώστε να μην οξυγονώνεται το νερό (και δεν έχω αεραντλία)

έχω πολύ καλή ροή σε όλο το ενυδρείο.. η bba εμφανίζεται σε σημεία που δεν υπάρχει καλή ροή εγώ ο γκαντέμης έβγαλα στα τζαμια έλεος!!!! πως τα κατάφερα δεν ξέρω..

Δεύτερο πρόβλημα τα neon παίζουν μάπες και τα ραμιρεζι

σήμερα είχαν κάτσει 2 neon ανάμεσα στο φυτό και στο τζαμι και για μισό λεπτό και τις παίζανε. κανεις δεν έφευγε (κομμένες ουρές και τραυματισμούς δεν έχω)

κάποια αλλα πάλι κάθονται σε αλλα σημεία μονα τους και κάποια είναι μαζί σε ομάδες 3 η 4 (και εδώ τις παίζουν αλλα όχι τόσο)



εδώ και 2 ημερες η θηλύκια 100% "ραμιρεζα" δεν βγάζει τα χρώματα όπως ήταν παλιά γιατί ο αρσενικός όταν την βλέπει να ψάχνει για τροφή την κυνηγάει και την επαναφέρει στην επιφάνεια (ο αρσενικός full χρώματα και μεγαλώνει κανονικά) και για γεννα δεν το συζητάμε καν κάκιστες η σχέσεις τους η θηλύκια θέλει αλλα ο αρσενικός είναι στριμμένος...



είχα ένα σωλήνα pvc μέσα η "ραμιρεζα" ποτε δεν μπήκε μέσα σήμερα άλλαξα τοποθέσiα και έθαψα την μια άκρη του pvc στην άμμο από την άλλη το αφίσα ανοιχτό έβαλα και άμμο από πάνω προσεκτικά να μην κουνήσω τον βυθό για να είναι πιο φυσικό και έγινε κάτι σαν μια σπηλιά στην άμμο. θα δείξει αν θα μπει τις επόμενες ημερες..




γενικός διακρίνω στρες λόγο τροφής (λαιμαργία)ακόμα και από τις αμάνο
έχω προσπαθήσει να ταΐσω και 2 φορες την ημερα μπας και αλλάξει αυτό αλλα τίποτα

υποψιάζομαι

το πολύ φως για τα λίτρα μου και για την bba αλλα και για το στρες
ίσως λίγο το ωράριο (8-10 ώρες) που είναι αναμμένες
ακόμα
θεωρώ ύποπτες 2 μπάλες cladophora που έχω μέσα

κάτι άλλο δεν μου έχει μείνει... και για αυτό έχω απιβδισει

τελειώνοντας να προσθέσω πως η θερμοκρασία είναι 27 με 29
αλλαγές νερού γίνονται εβδομαδιαία με νερό προετοιμασμένο σε βαρελάκι για ελιές

όσες φορες και να κάνω τεστάκια στο διάστημα 5 μηνών ως τώρα (κοντεύουν να τελειώσουν οι σταγόνες από τα test ελεος!!) οι τιμές είναι πέρα για πέρα ιδανικές ακόμα και στο ιχθυολόγο πήγα νερό 4-5 φορες (σε διάστημα ενός μηνα) το ίδιο μου είπε λίγο το ph χρειάστηκε να κατεβασω και χρησιμοποίησα το (acid buffer βοηθάει και στην αύξηση του co2)

σηκώνω τα χερια ψιλά!!!


παίζει και ένα θεματάκι με δυσκοιλιότητα στα neon αλλα δεν έχω καταλάβει ακόμα τι παίζει ίσως ευθύνεται το στρές για την δυσκοιλιότητα αλλα δεν γνωρίζω όσο και να τα παρατηρώ δεν βγάζω άκρη μπορεί και να είναι γεννα γιατί η κοιλια είναι φουσκωμένη προς τα κάτω και όχι στα πλαγια

είχα ένα θάνατο gappy αρσενικό πριν μια ευδομαδα. αλλα ως γνωστό τα gappy έρχονται και φεύγουν και χωρίς θηλυκές μέσα έπαιζε με τον άλλο αρσενικό οποτε δεν μπορώ να καταλογίσω αιτια στον θάνατο του.(τα gappy μου τα χαρίσανε μαζί με το ενυδρείο πριν 6 μήνες οποτε δεν ήταν επιλογή σύνθεσης αναγκαστικά)


το ενυδρείο είναι 80 λίτρα

φιλοξενεί

ένα ζεύγος ramirezi
4 αμάνο
10 neon
1 panda (θα μπούν αλλα 2 την παρασκευή για κοπαδακι )
1 pleco mini (δεν μεγαλώνει)
1 pleco butterfly
2 σαλιγκάρια δολοφόνοι
1 gappy αρσενικό που θα φύγει την παρασκευή το θεωρώ και αυτό υπεύθυνο για το στρές


συγγνώμη για τις ονομασίες των ψαριών αλλα δεν είχα χρόνο να αναφέρω ολόκληρα το ονόματα


έτσι έχουν τα πράγματα σήμερα και sry για το προηγούμενο post αλλα έχω 3 ενυδρεία να τρέξω αλλα δεν τα καταφέρνω και μάλλον με τρέχουν αυτά...

μην τα πιάσω όλα και φύγουν από τον τρίτο χα χα χα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-05-12, 19:27
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

καθηστε και διαβαστε το καλα γιατι αμα του πουμε ξανα να μας πει το προβλημα μαλλον θα ειναι το μεγαλητερο ποστ που εχετε δει ποτε


περιμενε τωρα εγραψες και ενα κατεβατο παλι
-------------------------
βγαλε μια φωτο να δουμε την αλγη για αρχη
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 17-05-12 στις 19:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-05-12, 20:56
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

εξελίξεις από το στρατόπεδο σήμερα

θα δοκιμάσω να παίξω με τον χρόνο του φωτός
το πρόγραμμα έχει ως εξής

2 ώρες στην αρχή μονο την κίτρινη λάμπα στην συνεχεια
2 ώρες ροζ και λευκη
2 ώρες όλες μαζί
2 ώρες μονο κίτρινη στο τέλος

dj έχω καταντήσει xD

θέλω να δω αντιδράσεις ως τώρα έχω ξεκινήσει μονο με κίτρινη και η "ραμιρεζα" βγάζει όλα τα χρώματα δεν τα κρατάει σταθερά(λογικό αφού υπάρχει αρσενικό μέσα και κυνηγητό) ωστόσο ο αρσενικός σήμερα δεν κυνηγάει τόσο (ίσως γιατί έπεσε η θερμοκρασία σήμερα στους 26c)

τα neon πλακώνονται και σήμερα

αλλά παρατήρησα 1 neon μαζί με αλλά 2 σε διαφορετικές φάσεις
έμπαινε μέσα στο φυτό με ένα από τα αλλα δυο σε διαφορετικές φάσεις, ερχόταν το ένα ψάρι διπλα στο άλλο και κουνούσαν έντονα τις ουρές τους κολλητά το ένα με το άλλο (μάλλον sex lol xD). ύστερα από αυτό που είδα σήμερα αρχίζω να αναρωτιεμαι αν όλο αυτό το κυνηγητό- ξύλο που πέφτει είναι από φλέρτ και ένα η δυο neon που έχουν λίγο πιο μεγάλη κοιλίτσα (προς τα κάτω) από τα 10,είναι μανούλες...

τογαππυ αύριο φεύγει απο το ενυδρειο γιατί όσο περνάνε οι μέρες χωρίς να έχει έστω ένα άλλο αρσενικό για να δείχνει την ουρα του (δηλαδή να ασχολείται) αλλα ούτε και θηλυκές να κάνει παιχνίδι

παρατήρησα ότι ασχολείται με τα neon και αυτό δεν βοηθάει την κατάσταση όλη μέσα στο ενυδρείο

η bba καλά κρατάει στον tenellus

έχει εμφανιστεί λίγο στο τζαμι από εχθές αλλα δεν ξέρω αν αυτό είναι bba μου μοιάζει λίγο διαφορετική.

η bba στο τζαμι βγαίνει μια τριχουλα και αρχίζει και βγάζει και άλλες τριχούλες με αποτέλεσμα να έχει διακλαδώσεις και να γίνετε μια τούφα σε γκρίζο μαύρο
χρώμα

αυτή που βγήκε είναι απλά μια τρίχα και δεν βγάζει διακλαδώσεις όπως επίσης είναι πιο πράσινη από την άλλη (δεν γνωρίζω το είδος άλγη και δεν έχει εξακριβωθεί ποια είναι)

εδώ υποψιάζομαι πως φταίει το (diy) co2 ίσως χρειαστεί μπουκάλα στο μέλλον για να γίνει πιο σταθερό το σύστημα

ίσως αγοράσω test για φωσφορικά να πειραματιστώ
γιατί δεν τα έχω κοιτάξει καθόλου


τέλος αύριο πρωί πρωί φεύγουν τα ανεπιθύμητα ψαρια
gappy από το 80lt και τα αλλα τρία από το άλλο ενυδρείο κατευθείαν ξεκινάει στήσιμο στις πέτρες,άμμος, μετρήσεις και καπάκι το σαββατο μπαίνουν κιχλιδουλες

2 demasoni pseudotropheus
για αρχή


ακόμα θα αγοραστούν


2 corydoras panda γιατί τα έχει ανάγκη το 1 panda στο 80lt


ζητω συγγνώμη από όλους για τα μεγάλα post αλλα το ψάχνω πολύ το θέμα δεν έχω βρει λύση...

ίσως ασχολούμαι πολύ με τα ενυδρεία για αυτό έχω τόσες λεπτομέρειες να πω xD






ορίστε και ένα video φαίνεται το ξύλο από τα neon τα ram και τα χρώματα αλλα και οι 2 διαφορετικές αλγες

sry για τον ήχο ακούγεται η tv από μέσα με τους "λαλακες" πολιτικούς που έχουμε να τσακώνονται xD


http://www.youtube.com/watch?v=nE4CM...ature=youtu.be


και άλλο ένα με 2 λάμπες ροζ και λευκη.
εδώ φαίνεται ξύλο στα neon και τα πανέμορφα ram μου


http://www.youtube.com/watch?v=Z0ldS...ature=youtu.be

και ο tenellus με την bba και τα κόκκινα φυλα που μαρτυρα ότι έχω πολύ φως η πολλές ώρες λειτουργία δεν ξέρω..

http://img15.imageshack.us/img15/4391/dsc00646cr.jpg
-------------------------
χαρούμενα και δυσάρεστα νέα από το στρατόπεδο

τα neon έχουν σταματήσει κατά 90 %

η "ραμιρεζα" κρατάει σταθερά τα χρώματα

ο αρσενικός είναι κατά 30 % πιο ήρεμος

και για όλα τα προηγούμενα ανακάλυψα ότι έφταιγε αυτό το αρσενικό gappy (λογικό μιας και είναι επιδειξιομανείς και πολύ ερωτιάρης lol)


στην ουσία δεν έφταιγε αυτό έφταιγα εγώ που το έβαλα με τα υπόλοιπα

από σήμερα το πρωί είναι ευτυχισμένος και κυνηγάει τις θηλυκές σε άλλο ενυδρείο

ποτε ξανα gappy με neon και ramirezi και γενικά νομίζω ότι τα gappy πάνε μονο με τα gappy αν σκεφτείς ότι θέλουν και λίγο αλατάκι

όλα αυτά συμβαίνουν με όλες τις λάμπες ανοιχτές

το δυσάρεστο είναι ότι πέθανε το spotted hillstream loach, λογικό μιας και θέλει καλή οξυγόνωση και εγώ με το excel κάθε 2 ημερες δεν βοήθησα και πολύ


δεν έτρωγε κι όλας γενικός είναι περίεργο ψάρι και δεν έκανε για το συγκεκριμένο ενυδρείο τελικά λάθος που το πήρα αλλα προσπάθησα (χε χε πέρασα και αυτό το σχολειό)


πάμε τώρα στο επόμενο θέμα και πολύ μεγάλο κεφαλαιο

σημερινές μετρήσεις

ph 6.8-7
kh 6
gh 4
po4 0
nh3 0
nh4 0
no2 0

για την ακρίβεια είδα λίγα νιτρικά αλλα δεν συγκράτησα την τιμή γιατί ήταν η ελάχιστη




έκανα test φωσφορικά και πήρα 0 όπως βλέπετε

αρχίζω να τραβάω τα μαλλιά μου για τι δεν μπορώ να βρω την πηγή του προβλήματος...

άκουσα και δυο κούφα σήμερα σε δυο διαφορετικά petshop διαφορετικής εταιρίας

πρώτο και κορυφαίο

στέκομαι μπροστά από ένα ενυδρείο που έχει λίγο τριχοειδείς πράσινη άλγη και ρωτάω το μεγάλο κεφάλι από του υπάλληλους τι άλγη είναι αυτή πως ονομάζεται??????

απαντα τριχοειδείς

ok λέω αυτό το ξέρω ποια τριχοειδείς είναι???


απαντα και που να ξέρω εγώ???? ahahahahaha με πιάνουν τα γέλια και αναρωτιέμαι από μέσα μου είναι δυνατόν??

έρχεται μια κοπελίτσα ενδιάμεσα μου λέει bga κυανοβακτιριο είναι σαν γλίτσα την κοιτάω την ξανα κοιτάω λέω αυτό εδώ είναι κυανοβακτιριο??

ναι μου λέει..

αποκλείεται λέω (γέλια εγώ πάλι)

ξανά ρωτάω εγώ ευγενικά το μεγάλο και έμπειρο κεφάλι =>


μάλιστα και εγώ που έχω αυτήν την άλγη στο ενυδρείο μου πως θα την βγάλω? πιο φάρμακο θα μου πρωτινές?

θα βάλεις sae απαντα

θα μου φάει την java απαντώ

και κάπου εκεί για να μην εκτεθεί και άλλο άλλαξε την κουβέντα παίζοντας το έξυπνος με τι test μετράς lol


λέω ph,kh,gh,nh3,nh4,no2 με stik αλλα και no2,nh3,nh4 με σταγόνες

τι λάμπες έχεις λέω juwel 3 χρώματα η juwel έχει 5 μου λέει ποια από τα 5

ρε άνθρωπε λέω όχι αυτά της θάλασσας (εδώ μπορεί να κάνω λάθος εγώ και όντως να έχει δεν γνωρίζω πολίτης δεν είμαι) και λέω nature,color,yellow συνεχίζω τις έχω μονο 2 μήνες και αλλάζει πάλι η κουβέντα


και απαντα επειδή σε βλέπω και ασχολείσαι να μετράς με σταγόνες δες εδώ kh,ph,gh όλα μαζί με 21 euro....

ξανά έρχεται η κοπελίτσα ρωτάω για kixlidoules( δεν είχε ) και ο τυπάς την κάνει με ελαφρά και χώνεται σε ένα γραφείο δεν τον ξανά είδα lol ahahahahaha


αϊντααααααααα


λέω thnx και φεύγω



για άλλο κατάστημα αναζητώντας kixlidoules για το νέο ενυδρείο

φτάνω μπαίνω μέσα πιάνω κουβέντα με ένα από τους 2 ιχθυολόγους για διαφορα θέματα αλλα και για τις kixlidoules που επιτέλους βρήκα σε καλή κατάσταση...

ξεκινάω να μιλάω για bba καμια απάντηση λέω μπορεί να φταίει η cladophora (η μπαλίτσες) τις μετέφερα σε σκιερό μέρος, κανονικά αυτές θέλουν πολύ φως ίσως αρχίσανε να αποσυντιθενται και να απελευθερώσανε αυγά (με το φτωχό μυαλό μου ύστερα από όλες αυτές τις μετρήσεις και όλο αυτό το τρέξιμο να βρω τι φταίει είπα και αυτό)

δεν πήρα απάντηση (έξυπνος ιχθυολόγος)

χτυπάει το τηλέφωνο και πιάνει κουβέντα και δεν επιστρέφει ξανά ahahahahahahaha

δεύτερο κορυφαιο

εκεί με πλησιάζει η ιχθυολόγος γκομενάκι από τα λίγα etsiiiii!!! που παρεπιπτόντως είχε ένα ξυραφάκι και έχυνε "αλγες" από τα ενυδρεία (είδα και βρακάκι lol σα δεν ντρέπομαι ...)

είχε ακούσει που έλεγα για bba της λέω ότι έχω bba τι είναι αυτό μου λέει

της λέω η τριχοειδείς άλγη....

aaaaa έχω και εγώ σε πολλά ενυδρεία εδώ...

χωρίς φυτά της λέω ναι λέει να εκεί στα χρυσόψαρα

ahahahahahaha γελάω εγώ πάλι

μου λέει μπορεί να είχε κάποιο άλλο φυτό και να την μετέφερε (δεκτό) η μπορεί κάποιο ψάρι να είχε και να την μετέφερε...


ahhahahaha γελάω εγώ πάλι

ok λέω... και τι κάνεις για να την βγάλεις?????

τίποτα εγώ την ξύνω και φεύγει...

ahahahhahaa ξανά γελώ εγώ... ok λέω.

δεν φεύγει με τίποτα μου λέει προτιμώ να την ξυνω παρα να ψάχνω τον λόγο που βγαίνει

hahahahaha ok λέω πάλι

την ρωτάω για τα ίδια test με σταγόνες ποσο κοστίζουν?
για να συγκρίνω τιμές..


μου λέει άστο εδώ θα πας.. μου κλείνει το μάτι..

και μου δείχνει τα stik

hahahahahaha πάλι εγώ

φεύγω... θα επιστρέψω αύριο για τις kixlidoules

xD

συμπέρασμα άσχετοι ιχθυολόγοι με καμιά αγάπη για τα ενυδρεία.. μονο το χρήμα έχει αξια για αυτούς λες και είναι δικια τους η επιχείρηση..

αλλά μάλλον δεν είναι και δεν τους νοιάζει γιατί είναι κακοί υπάλληλοι

πάντως έχω βρει σε κατάστημα ιχθυολόγο που πιάνει πουλια στο αέρα σε σχέση με άλλους αν και αυτός έχει δικαιολογημένες ελλείψεις κανεις δεν είναι τελειoς ..


αναρωτιέμαι διαβάζει κανεις αυτά που γράφω? αν ναι απαντήστε με ένα ναι ahahahahahaha

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orbion : 18-05-12 στις 20:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-05-12, 22:07
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

....κλαψ!!!!
....κλαιω.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-05-12, 23:40
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

ρε φιλε τι τυπος εισαι εσυ, με πιασανε τα γελια μια η ωρα το βραδυ .
γιατι δεν κοιτας στους αρχαριους τα υπομνηματα με τις αλγες και την αντιμετωπιση τους? μονο ετσι θα βρεις λυση, μην περιμενεις απο πετσοπαδες.

υ.γ. το βρακακι τι χρωμα ειχε? (συγνωμη αλλα δεν κρατηθηκα).
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-05-12, 00:21
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

τα έχω διαβάσει ένα εκατομμύριο φορες όχι μονο εδώ αλλα και σε ξένα forum άκρη δεν έβγαλα για αυτό είπα να ρωτήσω εδώ σύμφωνα με τις μετρήσεις που περνώ μπας και έχει κάποιος καμια ιδέα για την ριζα του προβλήματος.

η κοπελια με έκανε να πάθω pop-eye!!

φιλικά σας το μεταφέρω όπως το είδα

φορούσε λευκό κορμάκι που είχε βγει έξω από το τζιν (όχι στα πλάγια από πίσω) και από μέσα ροζ με λουλουδάκια..



καταλαβαίνετε πόσο είχε σκύψει με την ξύστρα στο χέρι ξυνοντας της "αλγες" στο ενυδρείο για να φανεί - βγει το εσώρουχο μέσα από το λευκό κορμάκι..

(ρόμπα την έκανα την κοπέλα κρίμα.. πάντως σας το μεταφέρω από έντονο θαυμασμό ξεκαθαρα )
-------------------------
αν θέλετε έχω και άλλες εμπειρίες από "κοκομπλοκα" που έχω πάθει στα pet shop τους τελευταίους 5 μήνες(αμ τι νομίζατε γιατί ασχολούμαι με τα ενυδρεία? για να πηγαίνω στα pet shop και να βλέπω γκομενάκια lol )

γκομενάκια που σκάνε να πάρουν σκυλάκι η να αγοράσουν τροφή,χτένα,λουράκι,ψαράκια κουδουνάκια,πουλάκια,χελωνάκια,σκιουράκια, κουνελάκια

αλλα θα ξεφύγουμε από την bba

πάντως σήμερα χρειάστηκε να πάω 3 φορες στο σε άλλο pet (amos,υπόστρωμα,cory panda,κάνω τόσα πολλά που ξεχνάω κάποια..) διαφορετικό pet από τα προηγούμενα που ανέφερα πιο πάνω.έβρεχε και μπαίνει μέσα μια... εκεί τα είδα όλα μα το θεό δεν κάνω πλακα τώρα.πολύ


καλύτερη από την προηγουμενη με το κορμάκι,

ήμουν στο ταμείο πλήρωσα ένα υπόστρωμα για το νέο ενυδρείο και αφού πλήρωσα ξανά γύρισα μέσα με το υπόστρωμα και έκανα βόλτες στο μαγαζί..

πρώτη φορα έτσι που δεν είμαι της πρώτης ματιάς..

τελικά η κοπέλα δεν πήρε τίποτα και έφυγε πιο γρήγορα από εμενα που έκανα βόλτες με το υπόστρωμα (ευτυχώς δεν με κατάλαβε κανείς lol)

τι τυχεροί οι petshopades και δουλειά έχουν και γκομενακια βλέπουν


μετά το σημερινό έχει γίνει το όνειρο μου να γίνω ένας petshopas

υ.γ. λιγούρης δεν είμαι 5 χρονια σχέση έχω,ούτε σκοπό να κερατώσω έχω.

δόξα τον θεό είχα πολλές εμπειρίες παλιότερα... (σε αλλα πετ χαχαχαχααχα πλακα κανω)

δεν μου έχει ξανά συμβεί έτσι..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orbion : 19-05-12 στις 00:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-05-12, 01:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτο δεν ειναι οποιο κι οποιο σεντονι.
Ειναι το σεντονι του Γκρισινο.

Χαθηκε η μπαλα
BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-05-12, 08:03
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orbion Εμφάνιση μηνυμάτων
η κοπελια με έκανε να πάθω pop-eye!!
κορυφαίος ο φίλος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-05-12, 14:13
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
καθηστε και διαβαστε το καλα γιατι αμα του πουμε ξανα να μας πει το προβλημα μαλλον θα ειναι το μεγαλητερο ποστ που εχετε δει ποτε


περιμενε τωρα εγραψες και ενα κατεβατο παλι
-------------------------
βγαλε μια φωτο να δουμε την αλγη για αρχη
Ποσο δικιο ειχες

@orbion ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ησουν στο ιλιον

Παντως γιατι δεν πιανεις ενα ενα τα προβληματα να μπει μια σειρα γιατι ολα μαζι αποκλειετε να λυθουν μεχρι να φτασεις στο τελευταιο εχεις ξεχασει τα πρωτα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-05-12, 14:14
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

το μεγαλυτερο ποστ που εχω δει
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chs Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσο δικιο ειχες
σας το ειπα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 19-05-12 στις 14:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-05-12, 23:06
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

φιλε δεν ήμουν στο ίλιον αλλα τώρα που το είπες θα πάω και από εκεί μάη βόλτα lol..

όσο για τα προβλήματα δύσκολα θα μου δώσετε λύση από ότι καταλαβαίνω γιατι δεν είναι ένα απλό θέμα h bba όπως παραδείγματος χάρη το στρώσιμο του ενυδρείου.

το ήξερα ότι δύσκολα θα βρεθεί λύση είτε από petshopa είτε από τα forum. αλλα είπα να προσπαθήσω να βρω κάποιον που είχε ανάλογες εμπειρίες και προβληματισμούς με το ενυδρείο του.

δυστυχώς ακόμα δεν έχει βρεθεί αυτός..

ας αλλάξουμε θέμα γιατί η bba πλέον δεν είναι τόσο ενοχλητική αν εξαιρέσεις τον tenellous γιατί βρίσκετε μονο σε 3 σημεία στο τζαμι και δεν αναπτύσσεται (μάλλον έφταιγε το ωράριο του φωτισμού)

πριν 2 εβδομάδες πέθανε ένα γκάρυ αρσενικό άγνωστος λόγος. υποψίες η τιμή του ph που την κατέβασα λίγο για το καλο των ram μου. ίσως και γιατί είχα μονο 2 αρσενικά μέσα στο ενυδρείο μου,μου τα χαρίσανε μαζί με αλλα πράγματα και δεν μπορούσαν να πω όχι..(


προχθές πέθανε το spotted hillstream loach ανεξιχνίαστος θάνατος. υποψίες όλες οι συνθήκες και οι τιμές του νερού εκτος από νιτρικά και νιτρώδη, θερμοκρασία και οξυγόνωση. επίσης το excel κάθε 2 ημερες αλλα και η τροφή μιας και είδα μαζεμένη κοιλια.

σήμερα πέθανε ένα cory panda που το είχα 4 μήνες να προσθέσω πως εχθές αγόρασα αλλα 2 πάντα για να νιώθει καλύτερα (και αυτό πέθανε έλεος!!!) ανεξιχνίαστος θάνατος υποψίες ο mini pleco (δεν θυμάμαι name μιας και που και που κάνει κάνα ντού στα πάντα δεν ξέρω γιατί και στον αρσενικό ram.ακόμα οι αμάνο που έγιναν 6 γιατί είχα 4 μου χαρίσανε 2 ακόμα και δεν μπορούσα να πω όχι πάλι, έχουν πάρει θάρρος.τέλος ύποπτα είναι και τα σαλιγκάρια δολοφόνοι που πραγματικά στους 2 τελευταίους θανάτους παίζαν μάπες με αμάνο ποιος θα προλάβει να φάει το ψοφίμι. στην περίπτωση του πάντα μέσα σε 10 ώρες (δεν το είχα πάρει χαμπάρι ότι πέθανε) δεν αφήσανε ίχνος μόνο ο σκελετός μέχρι και τα "εντόσθια" φάγανε..χωρίς μάτια ουρά κρέας τίποτα

τιμές τέλειες χωρίς λόγο όλοι οι θάνατοι αρρώστια καμία. και εκτός αυτού τα πρώτα που θα πάθαιναν κάτι θα ήταν τα ram τώρα γιατί και πως τα προηγούμενα μας αφήσανε χρόνους,ίσως καταλάβω στο μέλλον ίσως και ποτέ.

τέλος έχω καταλήξει σε ένα γενικό συμπέρασμα =>κάθε ημερα και διαφορετική για το ενυδρείο

είτε αυτό λέγεται bba,είτε ανεξιχνίαστος θάνατος,είτε γεννα..η οποιο πρόβλημα άλλο σας αρέσει

και εγώ έμπλεξα όπως και εσείς και κάνω τον ntedntektib να βρω τι παίζει κάθε φορα.

μονο που εγώ το παρακάνω γιατί αγαπώ τα ramirezi μου περισσότερο από οτιδήποτε xD

γιατί κύριοι δεν υπάρχουν πιο όμορφα ramirezi από τα δικά μου και αν πεθάνουν που θα βρω αλλα τόσο ωραία?

τα περισσότερα έχουν στραβό στόμα και ένα σορό αλλα κουσούρια από τις επεξεργασίες και της διασταυρώσεις

αν και εδώ που τα λέμε αρχίζει να μου κλέβει την καρδια το ενυδρείο που έγινε αλλαγή στο στήσιμο από αρχή.άλλαξαν ψαρια,άμμος αλλα και διακόσμηση.

τελείωσε σήμερα και μπήκαν μέσα 5 demasoni pseudotropheus είναι μικρούλια ακόμα θέλω να τα δω να μεγαλώνουν

σας το παρουσιάζω αν και δεν έχει τελειώσει ακόμα 100%
ούτε το νερό δεν έχει ξεθολώσει από την φρέσκια άμμο ούτε τα ψαρια έχουν βγάλει τα χρώματα τους... όπως και να έχει αρχίζω και ερωτεύομαι αυτήν την αγριάδα




Shot at 2012-05-19


υ.γ. εσείς που δεν διαβάζετε τα post mou plz μην "σπαμαρετε" λέγοντας pooooooo pοooooooo ποσο μεγάλο post είναι αυτοoooo έλεος...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-05-12, 23:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παντως τα ενυδρεια σου φαινονται να στηθηκαν με μερακι.

Για τα demasoni σε 90 λιτρα σου ευχομαι καλη τυχη γιατι θα την χρειαστεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-05-12, 00:01
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orbion Εμφάνιση μηνυμάτων

υ.γ. εσείς που δεν διαβάζετε τα post mou plz μην "σπαμαρετε" λέγοντας pooooooo pοooooooo ποσο μεγάλο post είναι αυτοoooo έλεος...
ΔΕ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΠΑΜ

βαλε σε αυτα που θες αριθμο προτεραιοτητας και ρωτατα 1-1 πυστεψε με θα στα λισουμε ολα αλλα αμα γραφεις κατεβατα ολοκληρα οι ποιο πολυ μαζι με μενα ενω εχουμε ολη την καλη διαθεση βαριομαστε να διαβασουμε ολοκληρο βιβλιο σορρυ κι ολας αλλα ετσι ειναι και εσυ αντι να τα μικρενεις τα ποστ τα μεγαλονεις εβαλες και το βρακι αντε βγαλε ακρη μετα

κανενα πετσοπ δεν μπορει να στο λυσει το προβλημα ολοι να πουλησουν θελουν σα χρημα σε βλεπουν ολοι..
εδω μεσα που ηρθες εχει μεγαλα μυαλα και πολυ εμπειρα ατομα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-05-12, 00:05
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

σε ευχαριστώ πολύ


το πρώτο με παίδεψε αρκετά γιατί έχανε ξεκόλλησα τζαμια το κόλλησα από την αρχή, έφτιαξα φωτιστικά για 3 λάμπες,2 ανεμιστηράκια για ψυξή συν όλα τα υπόλοιπα..(καταλαβαίνεις)

το τελευταίο ήταν 2 μεγάλα βράχια και έγιναν κομματάκια

2 μέρες κοπάναγα με το σφυρί για να τα σπάσω και να λειάνω τις κοφτερές γωνιές κατά αλλα είχα κρατήσει νεράκι μαζί με το φίλτρο και την αεραντλία σε δοχείο από ελιές (το έχω για της αλλαγές των άλλων 2 ενυδρείων) έτσι έγινε πολύ γρήγορα. φωτιστικό είχε και δεν ήθελε στρώσιμο σημαντικό αυτό..
περισσότερο το τρέξιμο για υπόστρωμα(εννοώ αφρολεξ γιατί άμα βραχεί το ξύλο άντε γεια),άμμο,ψάξε να βρείς σωστή πετρα(3 φορες πήγα στην μάντρα έλεος)και τέλος ψάξε να βρείς ωραία "δεμασονι" και όχι με κομμένες ουρές,και με κεφαλια λες και είναι alien χα χα. προσπάθησα όσο περισσότερο μπορούσα να ξεχωρίσω θηλυκά αλλα μάταια μάλλον από τα 5 τα 3 η 4 είναι αρσενικά και τα 2 η 1 είναι thilka θα δείξει θα δω πως θα πάνε και ανάλογα θα πράξω

ααα βάλε και όλες τι αποτυχημένες πατέντες και προσπάθεια παράδειγμα ανακλαστήρες δεν είχα αναγκαστικά να πάρω αφίσα καθρέφτη να την κόψω και να ντύσω τα καπάκια από μέσα. αποτέλεσμα είχε αλλα βλέπεις εγώ ήθελα cuba και ροζ λάμπα γιατί τα ram χωρίς ροζ λάμπα δεν λέει αλλα και φυτά χωρίς κίτρινη δεν λέει. αναγκαστικά να βάλω ανακλαστήρες. ο λόγος τα κλειστά καπάκια με την αφίσα για ανακλαστήρα ανέβαζε την thermokraasia τώρα που έφτιαξε ο καιρός.. εστί έφτιαξα τα ανεμιστηράκια lol(άλλο τρέξιμο από εκεί να βρω μετασχηματιστεί κολλήσεις με κολλητήρι και a λοιπά)

τέλος έπρεπε να επιλέξω να έχω τα ανεμιστηράκια όλο το βραδυ zzzzzzzzzZZZZZZzzzzzzzzz στα αφτιά μου η ανακλαστήρες με ανοιχτά καπάκια και ησυχία? προτίμησα το δεύτερο και έχω το πρώτο για καβάτζα αλλα και το δεύτερο με τα κλειστά καπάκια καβάτζα είναι γιατί το χειμώνα ο θερμοστάτης θα δουλεύει λιγότερο hahahahaha κάνω και απόσβεση τρομάρα μου...


πάντως επειδή είμαι και ξεχασιάρης και επειδή το ψάχνω πολύ υπάρχει περίπτωση να πάω 4 φορες σε ένα μαγαζί μέσα σε μια ημερα lol


όλα αυτά που έχω κάνει ως τώρα μέσα σε 6 μήνες για τα ενυδρεία μου με το αποτέλεσμα με κάνουν να αιστάνομαι υπερήφανος κάθε φορά που τα κοιτάω
ιδιαίτερα όταν
γίνετε αλλαγή, προσθήκη ακόμα περισσότερο και αυτό είναι το κακό ότι έχω καταλάβει την μαγεία και δεν πρόκειται να ξεκολλήσω

το επόμενο θα είναι πολύ μεγάλο ενυδρείο σε σχέση με αυτά που έχω τώρα και θα το φτιάξω και αυτο μονος μου απο τις σιλικόνες μεχρι το τελευτεο ξυλαρακι η πετραδακι ahahahaha

εκεί που κολλάω είναι στον χώρο και στο χρήμα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-05-12, 00:09
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

[QUOTE=orbion;668362]γεια σε όλους είναι η πρώτη φορα που γράφω ύστερα από πολύ καιρό που διάβαζα στο forum έχω τα παρακάτω προβλήματα θα ήθελα να μου δώσετε θάρρος και μερικές συμβουλές ζητω συγγνώμη για την ιστορία που έχω γράψει παρακάτω
Πληροφορίες

Διαστάσεις:60x30x44
Όγκος:80lt
Κατηγορία:
Φυτά:cabomba caroliniana,Hemianthus callitrichoides,java moss,Echinodorus tenellus,2x Cladophora aegagrophila,Egeria densa,κερατοφυλλο
Ψάρια / Άλλα είδη:2x german blue ramirezi,10x neon tetra,1x panda cory,3x amano shrimp,1x spotted hillstream loach,1x gappy,1x pleco mini,2x Malabar Puffer(αλλα σήμερα τα επέστρεψα γιατί μετά από 7 ημερες ξεκίνησαν δαγκώνουν την ουρα του πάντα και των ramirezi και το βραδυ το βγάλανε στην αποχη γιάννα μην επιδεινωθεί η κατάσταση)
Διακοσμητικά υλικά: pvc 7cm
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)μια μικρη γεφυρα καρυδας με java moss,2 ξυλα mangrove
Φόντο:-
Φωτισμός:1χ T5 High-Lite DAY 24w 438mm,1x T5 High-Lite NATURE 24w 438mm,1x T5 High-Lite COLOUR 24w 438mm
Διάρκεια φωτισμού: 8-9h
Φιλτράρισμα:450lt/hr εσωτερικο φιλτρο
Θερμοστάτης: 50lt / 2χ ανεμιστηρακια για ψυξη
Λίπανση:flourish εδω και 4 ημέρες το γυρισα σε excel
Παροχή CO2: ναι (σπιτικη κατασκευη)


Παράμετροι:

pH:6,5-7
Γενική σκληρότητα (GH):-
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):4.5-6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού: 1 φορα την εβδομαδα 30%-40%
Θερμοκρασία:26-28
Άλλες πληροφορίες: 2χ ανεμιστηρακια για ψυξη
Φωτογραφία:


πως εχεις νιτρικα 0 μηποσ τα τεστ ειναι χαλασμενα ? η εχεις αστρωτο ενυδρειο ?

εχεις και co2 ριχνεις και excel ???
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-05-12, 00:16
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

το ξέρω ότι έχει μυαλά αλλα δεν απαντάνε όμως...

το βρακί το έβαλα για να τραβήξει τα βλέμματα ahahahaha και τα τράβηξε... αλλα δεν απάντησε κανεις


όσο για τα demasoni γνωρίζω ότι δεν μεγαλώνουν πολύ για αυτό έγινε αυτή η επιλογή δεν θα μπει κάτι άλλο μέσα



πάντως με έχετε παρεξηγήσει το forum κάθε φορα που θες να προσθέσεις κάτι πάει και το κολλάει στο προηγούμενο post αν δεν έχει απαντήσει κανεις μετά από εσένα αυτός είναι ένας λόγος για το mega post μου xD
-------------------------
δεν ξέρω σύμφωνα με τον πινακα στα χρώματα βγαίνει αχνό κίτρινο η πρώτη ένδειξη(πριν 2 ώρες έκανα test λόγο του πεθαμένου πάντα) όσο για τα stic βγαίνει ελάχιστα λευκοροζ τα test με τις σταγόνες τα έχω από τον ιανουάριο και τα stik είναι καινούρια

το ενυδρείο τρέχει από τον ιανουάριο άργησε να στρωθεί από δικα μου λάθη όταν στρώθηκε σιγά σιγά έβαλα 20 ψαρια μέσα και 6 αμάνο

δεν νομίζω τα ram να αντέxανε 2,5 μήνες τώρα σε άστρωτο ενυδρείο


άσχετο τα demasoni οργιάζουν μέσα και εκτος σπηλιών και με αναμμένο φως

δεν έχω 5 ώρες που τα έχω βάλει στο ενυδρείο

μονο και μονο για αυτό τα λάτρεψα ήδη xD
δεν φαίνεται να τις παίζουν θα δείξει σε μια εβδομάδα βεβαια όταν θα ξεθαρρέψουν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orbion : 20-05-12 στις 00:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-05-12, 00:29
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orbion Εμφάνιση μηνυμάτων
το ξέρω ότι έχει μυαλά αλλα δεν απαντάνε όμως...

το βρακί το έβαλα για να τραβήξει τα βλέμματα ahahahaha και τα τράβηξε... αλλα δεν απάντησε κανεις


όσο για τα demasoni γνωρίζω ότι δεν μεγαλώνουν πολύ για αυτό έγινε αυτή η επιλογή δεν θα μπει κάτι άλλο μέσα



πάντως με έχετε παρεξηγήσει το forum κάθε φορα που θες να προσθέσεις κάτι πάει και το κολλάει στο προηγούμενο post αν δεν έχει απαντήσει κανεις μετά από εσένα αυτός είναι ένας λόγος για το mega post μου xD
-------------------------
δεν ξέρω σύμφωνα με τον πινακα στα χρώματα βγαίνει αχνό κίτρινο η πρώτη ένδειξη(πριν 2 ώρες έκανα test λόγο του πεθαμένου πάντα) όσο για τα stic βγαίνει ελάχιστα λευκοροζ τα test με τις σταγόνες τα έχω από τον ιανουάριο και τα stik είναι καινούρια

το ενυδρείο τρέχει από τον ιανουάριο άργησε να στρωθεί από δικα μου λάθη όταν στρώθηκε σιγά σιγά έβαλα 20 ψαρια μέσα και 6 αμάνο

δεν νομίζω τα ram να αντέxανε 2,5 μήνες τώρα σε άστρωτο ενυδρείο

για πες μου πως το εστρωσες το ενυδρειο ???? και σε ρωτησα και κατι αλλο στο προιγουμενο ποστ λες οτι εχεις co2 και ριχνεις και excel για λιπανση σωστα

γιατι να μην αντεχανε ? τα κορι ειναι πολυ ποιο ευαισθητα και ιδικα τα παντα

καθε ποτε κανεις αλαγη νερου ???????

τα στικ γενικα ειναι αναξιοπηστα οσο για τα υγρα τη μαρκα ειναι ??????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-05-12, 00:40
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

το έστρωσα με 3 μεγάλα χρυσόψαρα που είχα σε άλλο ενυδρείο και ένα pleco δυστυχώς από "δικα μου" λάθη τα 2 πεθάνανε έμεινε το ένα θα σα δείξω photo αύριο ειναι τερααααςςςς το έχω 2 χρονια μαζί με τον pleco και αυτος δεν παει πισω τερατακια xD

έκανα αλλαγές νερού όταν το έστρωνα και ξεσκίστηκε το ενυδρείο.. (απειρία)

έκανε 2 μήνες να στρωθεί με μπόλι και τα λοιπά..



co2 με μαγια και ζάχαρη και "διαχυτιρα" από το ph και το kh είμαι μέσα στις τιμές co2 από τον πινακα

όσο για το co2 και το excel (το excel το βάζω εδώ και 2 εβδομάδες κάθε 2 ημερες 1,5 ml παλαιότερα έβαζα flouris με αυτό βγήκε η bba)

αναφερόμουν στον spotted hillstream loach που θέλει χαμηλότερη θερμοκρασία και πολύ καλή οξυγόνωση


αλλαγή νερού κάνω κάθε κυριακή και σκούπα

αλλάζω 35 λίτρα κάθε φορα που τα έχω προετοιμάσει σε δοχείο με μια αεραντλία 24 ώρες

τα υγρά είναι sera τα stik jbl όπου και να κάνω test είτε να πάω νερό σε pet είτε stick είτε σταγόνες πάντα τα ίδια αποτελέσματα περνώ εξακριβωμένο..


για το ξύλο που έπεφτε "ευθύνεται" το gappy 100% (το εδωσα)
το ότι δεν έχει πλάτη το ενυδρείο γιατί το βλέπω και από τις 2 μεριές,και ο pleco ο mini που μας κάνει τα δικά του κατά καιρούς.


μια ερώτηση στα demasoni θα βάλω 1 vallisneria μήπως θέλουν και αεραντλία? η να σηκώσω λίγο την αντλία?εκτος νερού έχει στόμιο ειδικό για αυτόν το σκοπό
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-05-12, 01:13
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orbion Εμφάνιση μηνυμάτων
το έστρωσα με 3 μεγάλα χρυσόψαρα που είχα σε άλλο ενυδρείο και ένα pleco δυστυχώς από "δικα μου" λάθη τα 2 πεθάνανε έμεινε το ένα θα σα δείξω photo αύριο ειναι τερααααςςςς το έχω 2 χρονια μαζί με τον pleco και αυτος δεν παει πισω τερατακια xD

1 λαθος εβαλες ψαρια κρυου νερου με ζεστου

έκανα αλλαγές νερού όταν το έστρωνα και ξεσκίστηκε το ενυδρείο.. (απειρία)

έκανε 2 μήνες να στρωθεί με μπόλι και τα λοιπά..



co2 με μαγια και ζάχαρη και "διαχυτιρα" από το ph και το kh είμαι μέσα στις τιμές co2 από τον πινακα

όσο για το co2 και το excel (το excel το βάζω εδώ και 2 εβδομάδες κάθε 2 ημερες 1,5 ml παλαιότερα έβαζα flouris με αυτό βγήκε η bba)

αναφερόμουν στον spotted hillstream loach που θέλει χαμηλότερη θερμοκρασία και πολύ καλή οξυγόνωση (το λες και μονος σου οξυγονωση εσυ ειχεσ και co2 εριχνες και excel αρα που ειναι η οξυγονωση ?)


αλλαγή νερού κάνω κάθε κυριακή και σκούπα

αλλάζω 35 λίτρα κάθε φορα που τα έχω προετοιμάσει σε δοχείο με μια αεραντλία 24 ώρες

τα υγρά είναι sera τα stik jbl όπου και να κάνω test είτε να πάω νερό σε pet είτε stick είτε σταγόνες πάντα τα ίδια αποτελέσματα περνώ εξακριβωμένο..


για το ξύλο που έπεφτε "ευθύνεται" το gappy 100% (το εδωσα)
το ότι δεν έχει πλάτη το ενυδρείο γιατί το βλέπω και από τις 2 μεριές,και ο pleco ο mini που μας κάνει τα δικά του κατά καιρούς.


μια ερώτηση στα demasoni θα βάλω 1 vallisneria μήπως θέλουν και αεραντλία? η να σηκώσω λίγο την αντλία?εκτος νερού έχει στόμιο ειδικό για αυτόν το σκοπό
κατσε γιατι ετσι οπως μου τα λες δε μου τα λες καλα εκανες αλλαγες και χαλασες το στρωσημο δε παιζει αυτο εγω στρωνο ενυδρειο χωρις μπολι με καθημερινες αλλαγες

εβαλες μπολι και και εκανε 2 μηνες να στρωση παλι δε μου τα λες καλα αμα το μπολιασεις το ενυδρειο μπορεις να βαλεις μερικα ψαρια ακομα και την ιδια μερα χωρις προβλημα

(ξερεις τι ειναι το μπολι ????? )

οσο για το excel ειναι co2 σε υγρο

το λινεοελατα ειναι πολυ ευαισθητο ψαρακι

αποκλειετε να φταιει το γκαπι για το ξυλο συνηθος αυτα τρωνε ξυλο δεν δινουν

τα πετ σου ειπα και πριν να πουλησουν θελουν οσα ψαρια χασεις τοσα ποιο πολλα θα κερδισει τη θα σου πει οτι το νερο δεν ειναι καλο ?????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-05-12, 01:30
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

δυστυχώς harris samos θα σε αφήσω εδώ κουράστηκα σήμερα πολύ αγορά πετρας,σπάσιμο γιατί δεν έφτασε η πρώτη.. άμμος ,στήσιμο νταμάρι,αγορά ψαριών,νερό στο ενυδρείο μάζεμα σκούπισμα το δωμάτιο γιατί ήταν χαλια. και ένα ψήσιμο πανσέτας στα κάρβουνα για μεσημεριανό xD. έχω κάνει πολλά και έχω βγει off

καλο βραδυ και ευχαριστώ για την προσπάθεια αναζήτησης της ρίζας του προβλήματος μου
-------------------------
θα σου απαντήσω γρήγορα

τα χρυσόψαρα τα είχα μονα τους γιατί ήταν τεραστια μετά αγοράστηκαν neon ram και τα υπόλοιπα









για τον spotted hillstream loach ήταν λάθος αγορά δεν είχα ψάξει το profile το είδα μου άρεσε ας το προσπαθήσουμε είπα

μπόλι εννοώ βρόμα από το φίλτρο αλλου ενυδρείου έβαλα μπόλι αφού είχε περάσει ένας μηνας

έκανα μετρήσεις τον δεύτερο μηνα και έπαιρνα συνέχεια no2 για ένα μηνα 5mg/l
για αυτό πεθάνανε τα 2 χρυσόψαρα

όσο για το ξύλο που έπεφτε φαίνεται στο video ότι το gappy πλησίαζε συνεχεια τα neon η την θηλύκια ram και τα ενοχλούσε δείχνοντας την ουρα του το κλασικό φλέρτ που κάνει και στις θηλυκές gappynes

ίσως είναι και κάτι ακόμα αλλα δεν μπορώ να το βρω από τιμές νερού δεν είναι πάντως

γενικά πάντως από προχθές είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα θα ανεβάσω video αύριο και θα δείτε ότι δεν έχουν τις ίδιες αντιδράσεις τα ψαρια μου από όταν βγήκε το gappy

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orbion : 20-05-12 στις 01:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-05-12, 01:33
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

θα τη βρουμε την ακρη πιστεψεμε

αλλα απ οτι υποψιαζομε εχεις κανει πολλα λαθοι και τα συνεχηζεις γιατι ακους τους πετσοπαδες

διαβασε τα υπομνηματα στους αρχαριους το σωστο τροπο για ολα


και οτι θες ρωτα εδω ημαστε

μη ξεχασεις να μου απαντισεις της ερωτησης που σου κανω ειναι σιμαντικες για το προβλημα σου


το μπολι απο που το πηρες ??????? απο πετσοπ ?/????αντιχλωριο εβαζες και αν ναι πως ??????
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-05-12, 01:57
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

"αντιχλοριο" που βάζω λέγεται "βιοτοπολ" plush της jbl και το βάζω
24 ώρες πριν κάνω την αλλαγή στο καφέ δοχείο που προορίζεται ελιές μόλις το γεμίσω με νερό

φυσικά είναι καινούριο και δεν φιλοξενούσε ποτε ελιές ahahah


το μπόλι το έβαλα πριν 4 μήνες δεν νομίζω να έχει μείνει κάτι τώρα ύστερα από τόσες αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα

αλλαγή δεν έχω κάνει από την προηγουμενη εβδομάδα για να συνδέσω τον θάνατο του πάντα και του spotted hillstream loach που είχαν διαφορα 3 ημερες όλα τα αλλα ψαρια είναι τέλεια από χρώματα και υγεία

όσο για τα καινούργια 2 πάντα κάθονται και τα δυο στην μια άκρη του ενυδρείου (δεν είχα χρόνο να τα παρατηρήσω από χθες που τα έβαλα) γιατί άραγε τι τα φοβίζει?? το φως ο pleco η αμάνο?? το μυστήριο θα λυθεί τις επόμενες ημερες από χρώματα πάντως σκίζουν τα πάντα
-------------------------
και δυο φωτ από το καινούριο μου απόκτημα γιατί έχω πωρωθεί xD
έχει λίγο βρόμα το τζαμι αλλα τώρα δεν αντέχω να το clean




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orbion : 20-05-12 στις 01:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-05-12, 17:28
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orbion Εμφάνιση μηνυμάτων
"αντιχλοριο" που βάζω λέγεται "βιοτοπολ" plush της jbl και το βάζω
24 ώρες πριν κάνω την αλλαγή στο καφέ δοχείο που προορίζεται ελιές μόλις το γεμίσω με νερό

φυσικά είναι καινούριο και δεν φιλοξενούσε ποτε ελιές ahahah


το μπόλι το έβαλα πριν 4 μήνες δεν νομίζω να έχει μείνει κάτι τώρα ύστερα από τόσες αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα

αλλαγή δεν έχω κάνει από την προηγουμενη εβδομάδα για να συνδέσω τον θάνατο του πάντα και του spotted hillstream loach που είχαν διαφορα 3 ημερες όλα τα αλλα ψαρια είναι τέλεια από χρώματα και υγεία

όσο για τα καινούργια 2 πάντα κάθονται και τα δυο στην μια άκρη του ενυδρείου (δεν είχα χρόνο να τα παρατηρήσω από χθες που τα έβαλα) γιατί άραγε τι τα φοβίζει?? το φως ο pleco η αμάνο?? το μυστήριο θα λυθεί τις επόμενες ημερες από χρώματα πάντως σκίζουν τα πάντα
εμενα ακομα κατι μου βρωμαει

αυτο με το χρωμα δε λεει τιποτα εσυ τα βλεπεις εισαι συγουρος οτι εχεις δει υγειοι τετεια ψαρια και συγκρινεις τα χρωματα ?

1 το μπολι αποκλειεται να το εβγαλες με της αλλαγες νερου εκτος και πλενεις το φιλτρο με νερο βρησης

2 εγω υποψιαζομε οτι ο θανατος του ψαριου οφυλετε στο excel σε συνδιασμο με το co2


και επιμενω να διαβασεις καλα τα υπομνηματα ολα για να τα καταλαβεις εχεις καταλαβει καποια πραγματα λαθος και ετσι βγαζεις λαθος συμπερασματα
-------------------------
και κατι ακομα οι πετρες που αγορασες τι ειναι ???/ πολυ πρασινηζουν
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 20-05-12 στις 17:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-05-12, 17:48
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

γεια σε όλους αρχίζω και έχω ακόμα πιο έντονες υποψίες για την επιθετικότητα των neon

τώρα παρατήρησα το εξής τα neon έχουν σπάσει το κοπάδι και πηγαίνουν δυο δυο τρία τρία πίσω από ένα neon με πιο φουσκωμένη κοιλια και τις παίζουν

εντύπωση μου έκανε όταν 2 neon έμειναν μονα ένα με πιο μεγάλη κοιλια και ένα με πιο μικρή μπήκαν μέσα στο φυτό σε κάποια φάση ήταν διπλα διπλα μετά κάνανε κάτι κυκλάκια και μετά αυτό με την πιο λεπτή κοιλια έφερε το στόμα του κοντά στο πίσω και κάτω πτερύγιο πριν την ουρα αυτουνού με την πιο μεγάλη κοιλιά ακριβώς όπως κάνει ο αρσενικός ram στην θηλύκια
δυστυχώς
δεν πρόλαβα να το τραβήξω αυτό αλλα τράβηξα σε video κάτι ανάλογο λίγο αργότερα


το σχετικό video με τα neon
φαίνεται πως προστατεύει to αρσενικό neon την θηλύκια neon

η "ραμιρεζα" με έχει πάρει χαμπάρι και έχει κρύψει λίγο τα χρώματα και συνήθως σκάει στα neon να τσεκάρει τι παίζει ίσως πιστεύει ότι πρόκειται για τροφή για αυτό κοπανιούνται xD

http://www.youtube.com/watch?v=Vo3is...ature=youtu.be

μάλιστα εχθές ένα neon με μεγάλη κοιλιά μπήκε στην σπηλιά που έχω για τα ram περίεργο...

λέτε να γίνω πατέρας στα neon ??? λέτε για αυτό να τις παίζανε τόσο καιρό για το πιο θα κυριαρχήσει??

απίστευτο άμα κάνω γεννα στα neon και όχι στα ram θα τραβάω τις κοτσίδες μου

όσο για το νερό δεν τίθεται θέμα οι τιμές είναι κατάλληλες 100% ακόμα και το co2

η bba δεν αναπτύσσετε πια αυτό κάτι λέει μονο στον tenellus έχει μείνει και εκεί φεύγει και ελάχιστα στο τζαμι που αν το ξύσω θα φύγει αλλα δεν θέλω για να τσεκάρω τι παίζει με την ανάπτυξη

πάντως αν κάνω γεννα στα neon οι τιμές τους νερού θα είναι 1000000000000% σωστές έτσι δεν είναι?

τώρα το cory panda δεν ξέρω γιατί πέθανε είχε και αυτό όλα τα χρώματα μονο μια μέρα πριν μας αφήσει παρατήρησα ότι είχε γίνει λίγο πιο γκρι χρώμα όμως το μαύρο και το mpez ήταν σταθερά τα αλλα δυο φαίνονται τέλεια ως τώρα

τα demasoni δεύτερη μέρα και σκίζουν από ότι έχω καταλάβει ένα είναι σίγουρα θηλυκό και ένα αρσενικό για τα αλλα τρία μάλλον είναι αρσενικά θα δείξει.. αλλα ακόμα είναι νωρίς για 100% συμπεράσματα


τις πέτρες τις αγόρασα από mantra που πουλάει πέτρες γενικά αλλα και για χόμπι είναι μπλε με trikouaz και σε κάποια σημεία mobizei λίγο αλλα έχει και λίγο μάρμαρο μέσα

έκανα το test και είναι σίγουρα ασβεστολιθικές καλύτερες πέτρες και στα χρώματα των demasoni δεν θα μπορούσα να βρω αλλά ούτε έχω ξανά δει σε photo στο internet..είμαι κωλόφαρδος που τις βρήκα μάλλον έτσι αισθάνομαι xD πάντως σε καμια περίπτωση δεν θα έβαζα φεγγαροπετρα

ο κύριος λόγος που τις διάλεξα αυτές ειναι γιατί μοιάζουν στα χρώματα των ψαριών επειδή γνωρίζω πως τα demasoni είναι επιθετικά ιδιαιτερα όταν βλέπουν αλλα με τα ίδια χρώματα.. με αυτόν τον τρόπο θέλησα να τα ξεγελάσω λίγο χα χα χα


τώρα με την άλγη δεν ξέρω πως θα γίνουν ελπίζω πιο όμορφες
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-05-12, 18:07
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

νεον επιθετηκα το ακουσαμε και αυτο

νεον για να δεις μικρα αποκλιετε μια και ειναι φωτοφωβικα και τα αυγα τους χαλανε με το παραμικρο φως

αφου ειναι τελειες οπως λες για ξανα κανε μια μετρισουλα και πες μας τα αποτελεσματα της μετρισης αναλυτικα

εμενα με χαλαει που πρασινιζει η πετρα μιπος λεω μιποσ σερνει χαλκο ?


τωρα το ψαρι που πεθανε τη ηταν ? cory panda η το λινεοελατα ?????

__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρρωστο νεον τετρα και αγγελοψαρο... Λάζαρος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 11-09-11 13:06
νεον τετρα με τι? zapatas Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 4 21-06-11 00:33
ταιριαζουν guppy ξιφοφοροι με νεον τετρα,cardinal tetra,corydoras aeneus & paleatus gemen Ζωοτόκα 9 01-09-10 14:46
60λιτρο με Νεον και Ροδοστομα Τετρα velocity Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 24 20-10-09 22:47
γεννησαν τα νεον τετρα doctor Άλλα ψάρια Ν. Αμερικής 19 18-09-09 07:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15988 seconds with 13 queries