Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 21-08-11, 09:25   #1
Γενικές απορίες αρχάριου
Dracula
Junior Member
Εγγραφή: 07-08-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 9

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Dracula Ο χρήστης Dracula δεν είναι συνδεδεμένος 21-08-11, 09:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καταρχήν γεια χαρά σε όλους και συγχαρητήρια τόσο στους δημιουργούς και διαχειριστές όσο και στα υπόλοιπα μέλη του όμορφου αυτού forum.
Όπως καταλάβατε είμαι αρχάριος και έχω στήσει εδώ και ενάμιση μήνα το πρώτο μου ενυδρείο το οποίο είναι διαστάσεων 80 x 30 x 45 δηλαδή γύρω στα 100 lt καθαρά. Μέσα έχω τοποθετήσει ένα ξύλο, 1 anubia και 3 valisneria από φυτά. Από ψάρια έχω 1 Pterygoplichthys gibbiceps, 2 Xiphophorus maculatus (θηλυκά), 5 Trigonostigma heteromorpha, 1 Chromobotia macracanthus, 1 Gymnocorymbus ternetzi, 2 Kryptopterus bicirrhis καθώς και 2 γαρίδες διάφανες (δεν ξέρω την επιστημονική τους ονομασία). Πριν ξεκινήσω το στήσιμο διάβασα αρκετά πράγματα τόσο στο internet όσο και σε βιβλία και ζήτησα συμβουλές από φίλους που αχολούνται με το χόμπυ. Επειδή όμως οι απόψεις τις περισσότερες φορές δεν συμφωνούσαν αποφάσισα να ακολουθήσω τις οδηγίες του υπεύθυνου του Pet shop από το οποίο αγόρασα το ενυδρείο και από ότι μου είπαν είναι πολύ καλός γνώστης. Μέχρι σήμερα όλα πάνε πολύ καλά, το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι υποθέτω λόγω της ζέστης (κάποιες φορές η θερμοκρασία φτάνει τους 29.5-30 βαθμούς) κάποια φύλλα από τις valisneries σαπίζουν. Μετρήσεις νερού δεν έχω κάνει ακόμα και ξέρω ότι είναι λάθος αλλά λόγω ανωτέρας βίας θα κάνω αρχές του μήνα. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής

1. Μου είπαν να κάνω αλλαγή νερού μια φορά το μήνα περίπου το 35% της ποσότητας του νερού. Είναι σωστό αυτό ή χρειάζεται κάτι παραπάνω?
2. Διαθέτω σκούπα βυθού. Όταν έκανα την πρώτη αλλαγή νερού τη χρησιμοποίησα και πραγματικά έβγαλε αρκετή βρωμιά από το βυθό. Επειδή φοβήθηκα όμως μην χαλάσα κάτι δεν επέμενα πάρα πολύ. Πόσο λοιπόν επίμονος πρέπει να είμαι όταν τη χρησιμοποιώ? Πρέπει να προσπαθώ να μεζέψω όλη την τυχόν βρωμιά του βυθού ή ένα απλό πέρασμα φτάνει?
3. Λόγω εξάτμισης στο πάνω μέρος του ενυδρείου σχηματίζονται γραμμές από άλατα. Κατά την αλλαγή του νερού τις έτριψα με σφουγγαράκι και βγήκαν ή αλήθεια είναι λίγο δύκολα. Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο π.χ. ξύδι και πως?
4. Το ενυδρείο διαθέτει ένα φίλτρο (BioBox2) το οποίο αποτελείται από τρια τμήματα. Στο ένα τμήμα μπαίνει το θερμαντικό σώμα το οποίο όμως βυθίζεται τελείως μέσα στο νερό δηλ. μπάνει μέσα στο νερό και ο διακόπτης ρύθμισης της θερμοκρασίας. Υπάρχει φόβος ή είναι αδιάβροχος?
5. Για να πάρει το ενυδρείο μου τη μορφή που έχω στο μυαλό μου, θέλω να προσθέσω μερικά φυτά ακόμα καθώς και λίγα ψαράκια. Τι μου προτείνετε? Είχα στο μυαλό μου να βάλω έναν ακόμα κλόουν καθώς και 3 Denison's barbs. Θα είναι επαρκές το ενυδρείο γι' αυτόν τον πληθυσμό?
6. Το φίλτρο που έχει το ενυδρείο φαίνεται ότι κάνει αρκετά καλή δουλειά. Υπάρχει λόγος να αγοράσω κάποιο εξωτερικό φίλτρο?

Συγνώμη αν σας ζάλισα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες συμβουλές σας!
Εμφανίσεις: 3867
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-08-11, 09:40
Το avatar του χρήστη skamanakos
skamanakos Ο χρήστης skamanakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Κιλκις
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Καλημερα και καλως ηρθες.
1 Αλλαγη νερου καλα ειναι να κανεις καθε εβδομαδα το 30% με αντιχλωριο
2 Με τη σκουπα βυθου παρε οσα μπορεις
3 Με σφουγγαρι οπως εκανες ηδη αλλα υπαρχουν και κατι μαντηλακια της τετρα που κανουν αυτη τη δουλεια
4 Καλο ειναι αν γινεται το επανω μερος να ειναι εξω απο το νερο
5 Δες τις απαιτησεις των ψαριων που εχεις μερικα δεν ταιριαζουν μεταξυ τους
6 Ενα εξωτερικο φιλτρο ειναι σαφως καλυτερο απο ενα εσωτερικο θα το καταλαβεις και στην πορεια
Το φιλτρο σου τι υλικα εχει μεσα?
Καλη συνεχεια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-08-11, 10:26
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Γεια σου Dracula και καλώσήρθες.

Για τη σύνθεσή σου θεωρώ πως είναι λάθος, τα ψάρια είναι πολλά για τα λίτρα σου, άσε που κάποια γίνονται πολύ μεγάλα εκ των πραγμάτων. Νομίζω πρέπει να το ψάξεις και να καταλήξεις σε διαφορετική σύνθεση.

Στις ερωτήσεις σου:

1. Εβδομαδιαία 25-30% είναι μια σύνηθης ρουτίνα.
2. Όσο περισσότερο βρωμιά αφαιρείς, τόσο καλύτερα
3. Μια χαρά είναι το σφουγγαράκι εφόσον είναι καθαρό, εγώ δεν θα έβαζα ούτε ξύδι ούτε τπτ.
4. Δεν υπάρχει κανένας φόβος
5. Προτείνω όχι απλά να μην προσθέσεις αλλά να αφαιρέσεις, τουλάχιστον botia και gibbiceps για αρχή
6. Καλά είναι τα εσωτερικά αλλά ακόμη καλύτερα τα εξωτερικά, άσε που γλιτώνεις και τον χώρο που καταλαμβάνει το εσωτερικό στη γυάλα. Αν σε παίρνει αγόρασε εξωτερικό, αλλιώς καλό είναι και αυτό που έχεις.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-08-11, 10:45
Dracula Ο χρήστης Dracula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-08-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ και τους δύο για τις απαντήσεις σας. Το φίλτρο έχει τέσσερα τμήματα: ένα με άνθρακα, 1 με μπλε σφουγγάρι, 1 με πέτρες και 1 με κάτι άσπρο σαν υαλοβάμβακα. Πριν μια βδομάδα που έκανα την πρώτη και μοναδική αλλαγή αντικατέστησα τον άνθρακα με εξτρά πέτρες και την επόμενη φορά θα ξαναβάλω άνθρακα από ότι μου συνέστησαν.
Το φοβόμουν ότι το ενυδρείο είναι μικρό για το πλήθος των ψαριών αλλά πραγματικά θα προτιμούσα να αφαιρέσω όλα τα άλλα ψάρια και να κρατήσω το botia και τον pleco. Ειδικά ο botia είναι φανταστικό ψάρι, όμορφο και πολύ ζωηρό. Θα δω τι θα κάνω μ' αυτό. Έχω ήδη αρχίσει να σκέφτομαι την αγορά ενός ενυδρείου 200 lt καθώς η ενασχόληση με το χόμπυ μου άρεσε πολύ περισσότερο από ότι φανταζόμουν αρχικά.
Παρόλα αυτά αν κρατήσω την παρούσα σύνθεση θα έχω μεγάλο πρόβλημα, δηλ. τα ψάρια θα βασανίζονται η απλά θα χρειάζεται να κάνω περισσότερες αλλαγές νερού κτλ?
Περιμένω τις προτάσεις σας και για φυτά τα οποία μπορώ να βάλω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-08-11, 11:13
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Όταν λες "πέτρες", τι ακριβώς εννοείς; Μακαρονάκι; Με τι μοιάζει; Αν είναι βιολογικό υλικό, καλώς αντικατέστησες τον άνθρακα με αυτό.

Εγώ δεν θα ξανάβαζα ενεργό άνθρακα (που παρεπιπτόντως έχει διάρκεια ζωής ένα μήνα), θα άφηνα το βιολογικό υλικό. Στα ενυδρεία γλυκού νερού δεν χρησιμοποιούμε άνθρακα χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος όπως για παράδειγμα μετά απο χρήση φαρμάκων για ασθένειες.

Το άλλο υλικό πρέπει να είναι όντως υαλοβάμβακας και τον αντικαθιστούμε με καθαρό όταν έχει μαζέψει αρκετή βρωμιά.

Σε ότι αφορά τα ψαράκια που αναφέρεις, θα σου δώσω να διαβάσεις αυτό για το botia: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...cracanthus.htm και αυτό για τον gibbiceps: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Gibbiceps.htm . Το πρώτο φτάνει τα 20 εκατοστά μήκος ενώ το δεύτερο τα...45! Διάβασε τα αρθράκια και πες μου τη γνώμη σου μετά

Φυτά υπάρχουν αρκετά εύκολα που μπορείς να βάλεις όπως κρυπτοκορίνες, moss, βαλισνέρια κλπ, το θέμα είναι τι σου αρέσει...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-08-11, 14:04
Dracula Ο χρήστης Dracula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-08-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Αγαπητέ persival, ναι είναι βιολογικό υλικό, μικρές στρογγυλές καφέ πετρούλες. Μου το συνέστησε ο υπεύθυνος από τον οποίο προμηθεύομαι ότι έχει να κάνει με το ενυδρείο, απλά μου είπε ότι για κανά δυό φορές ακόμα θα βάλω άνθρακα και μετά θα τον καταργήσω τελείως. Όσον αφορά τα ψάρια διάβασα τα link σου και σκοπός μου είναι να τα κρατήσω για περίπου 1 χρόνο σ' αυτό που έχω και στη συνέχεια θα τα μεταφέρω σε μεγαλύτερο ενυδρείο που έχω σκοπό να αγοράσω το οποίο υπολογίζω να είναι γύρω στα 200 με 250 λίτρα. Ελπίζω να μην έχουν μέχρι τότε πρόβλημα. Για τα φυτά θα το εκτιμούσα αν μου έδινες κάποιες φωτό και ονόματα ώστε να τα δω.
Για τα φυτά προσθέτω σε κάθε αλλαγή νερού 10 ml λίπασμα το οποίο από ότι μου είπε ο υπεύθυνος είναι τελείως φυτικό και δεν δημιουργεί πρόβλημα στα ψαράκια μου.
Ευχαριστώ και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-08-11, 15:44
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Θα επιμείνω λιγάκι στο ότι ο άνθρακας εφόσον δεν υπάρχει προφανής λόγος είναι περιττός. Επίσης έχε υπόψιν σου γενικότερα ότι συνήθως οι απόψεις των εμπόρων απέχουν πολύ από εκείνες των χομπιστών. Όσο πιο έμπειρος ο χομπίστας, τόσο περισσότερες οι διαφωνίες
Για παράδειγμα, αν ακολουθούσες συμβουλές / οδηγίες κάποιου χομπίστα με βασικές μονάχα γνώσεις, δεν θα είχες σήμερα αυτή τη σύνθεση. Δεν θέλω να σε προκαταβάλλω, απλά να το έχεις στην άκρη του μυαλού σου, η τελική απόφαση στο τέλος είναι πάντα δική σου.

Προσπάθησε όσο μπορείς να κρατάς τα ψαράκια στις συνθήκες που το καθένα θέλει και εκείνα να είσαι σίγουρος θα στο ανταποδίδουν

Σε ότι αφορά τα φυτά, επειδή κι εγώ λίγο πολύ έχω μεσάνυχτα, κοίταξε εδώ: http://www.tropica.com/home.aspx και λογικά θα πάρεις όλες τις απαντήσεις
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-08-11, 17:01
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από persival Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ότι αφορά τα φυτά, επειδή κι εγώ λίγο πολύ έχω μεσάνυχτα, κοίταξε εδώ: http://www.tropica.com/home.aspx και λογικά θα πάρεις όλες τις απαντήσεις
Το εχω μεταφρασει βρε!! http://www.aquatek.gr/vb/showthread....813#post514813

Ενεργος ανθρακας και φυτα ... δεν ειναι καλος συνδιασμος! Πολλα στοιχεια των λιπασματων θα κατακρατουνται απο τον ανθρακα!!!

Τι φυτα θα εχεις? Τι φωτισμο? Υποστρωμα? CO2? Αν εχεις "ευκολα" φυτα δε πρεπει να ριχνεις τοσο συχνα λιπασματα ... Διαβασε εδω και δες σε ποια κατηγορια εισαι (και πραττεις αναλογα!) http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462

Αν διαλεξεις "χαμηλων απαιτησεων" φυτεμενο αυτα θα σε βοηθησουν να δεις ποια φυτα να βαλεις:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....t=%D6%F5%F4%DC

Ο υπευθυνος νομιζω θελει να πουλησει και λεει .....
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-08-11, 17:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dracula Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν γεια χαρά σε όλους και συγχαρητήρια τόσο στους δημιουργούς και διαχειριστές όσο και στα υπόλοιπα μέλη του όμορφου αυτού forum.
Όπως καταλάβατε είμαι αρχάριος και έχω στήσει εδώ και ενάμιση μήνα το πρώτο μου ενυδρείο το οποίο είναι διαστάσεων 80 x 30 x 45 δηλαδή γύρω στα 100 lt καθαρά. Μέσα έχω τοποθετήσει ένα ξύλο, 1 anubia και 3 valisneria από φυτά. Από ψάρια έχω 1 Pterygoplichthys gibbiceps, 2 Xiphophorus maculatus (θηλυκά), 5 Trigonostigma heteromorpha, 1 Chromobotia macracanthus, 1 Gymnocorymbus ternetzi, 2 Kryptopterus bicirrhis καθώς και 2 γαρίδες διάφανες (δεν ξέρω την επιστημονική τους ονομασία). Πριν ξεκινήσω το στήσιμο διάβασα αρκετά πράγματα τόσο στο internet όσο και σε βιβλία και ζήτησα συμβουλές από φίλους που αχολούνται με το χόμπυ. Επειδή όμως οι απόψεις τις περισσότερες φορές δεν συμφωνούσαν αποφάσισα να ακολουθήσω τις οδηγίες του υπεύθυνου του Pet shop από το οποίο αγόρασα το ενυδρείο και από ότι μου είπαν είναι πολύ καλός γνώστης. Μέχρι σήμερα όλα πάνε πολύ καλά, το μόνο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι υποθέτω λόγω της ζέστης (κάποιες φορές η θερμοκρασία φτάνει τους 29.5-30 βαθμούς) κάποια φύλλα από τις valisneries σαπίζουν. Μετρήσεις νερού δεν έχω κάνει ακόμα και ξέρω ότι είναι λάθος αλλά λόγω ανωτέρας βίας θα κάνω αρχές του μήνα. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής

1. Μου είπαν να κάνω αλλαγή νερού μια φορά το μήνα περίπου το 35% της ποσότητας του νερού. Είναι σωστό αυτό ή χρειάζεται κάτι παραπάνω?
2. Διαθέτω σκούπα βυθού. Όταν έκανα την πρώτη αλλαγή νερού τη χρησιμοποίησα και πραγματικά έβγαλε αρκετή βρωμιά από το βυθό. Επειδή φοβήθηκα όμως μην χαλάσα κάτι δεν επέμενα πάρα πολύ. Πόσο λοιπόν επίμονος πρέπει να είμαι όταν τη χρησιμοποιώ? Πρέπει να προσπαθώ να μεζέψω όλη την τυχόν βρωμιά του βυθού ή ένα απλό πέρασμα φτάνει?
3. Λόγω εξάτμισης στο πάνω μέρος του ενυδρείου σχηματίζονται γραμμές από άλατα. Κατά την αλλαγή του νερού τις έτριψα με σφουγγαράκι και βγήκαν ή αλήθεια είναι λίγο δύκολα. Μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι άλλο π.χ. ξύδι και πως?
4. Το ενυδρείο διαθέτει ένα φίλτρο (BioBox2) το οποίο αποτελείται από τρια τμήματα. Στο ένα τμήμα μπαίνει το θερμαντικό σώμα το οποίο όμως βυθίζεται τελείως μέσα στο νερό δηλ. μπάνει μέσα στο νερό και ο διακόπτης ρύθμισης της θερμοκρασίας. Υπάρχει φόβος ή είναι αδιάβροχος?
5. Για να πάρει το ενυδρείο μου τη μορφή που έχω στο μυαλό μου, θέλω να προσθέσω μερικά φυτά ακόμα καθώς και λίγα ψαράκια. Τι μου προτείνετε? Είχα στο μυαλό μου να βάλω έναν ακόμα κλόουν καθώς και 3 Denison's barbs. Θα είναι επαρκές το ενυδρείο γι' αυτόν τον πληθυσμό?
6. Το φίλτρο που έχει το ενυδρείο φαίνεται ότι κάνει αρκετά καλή δουλειά. Υπάρχει λόγος να αγοράσω κάποιο εξωτερικό φίλτρο?

Συγνώμη αν σας ζάλισα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες συμβουλές σας!
- Στο ενυδρειακο χομπι θα συναντησεις πολλες αποψεις.
Μερικες, αν και διαφορετικες μεταξυ τους, δεν σημαινει οτι ειναι λαθος, γιατι καθε ενυδρειο εχει διαφορετικη συμπεριφορα και μπορει κατι που πετυχαινει σε ενα ενυδρειο, να μη πετυχαινει σε αλλο.
Οι προτασεις που συνηθιζεται να κανουμε σε ενα ενυδρειακο χομπιστικο φορουμ, ειναι αυτες που θεωρουνται πιο ασφαλεις και γενικοτερα αποδεκτες και που προοριζονται για νεους στο χομπι οι οποιοι δεν εχουν εμπειρια και πρεπει να προσεξουν διπλα για τυχων λαθη, αφου δεν θα μπορουν να διακρινουν τα προβληματα εγκαιρα και να τα αντιμετωπισουν.


- Απαντησεις:
1. Αλλαγες θα κανεις οποτε το απαιτει το ενυδρειο σου.
Και αυτο το διακρινεις ειτε (για εμπειρο) με οπλα το ματι και τη μυτη, ειτε (για απειρο) με σχολαστικες μετρησεις των παραμετρων του νερου, ειτε προληπτικα με το "χρυσο κανονα" μια φορα την εβδομαδα 20-40% αλλαγη με αποχλωριομενο νερο κοντινων παραμετρων με του ενυδρειου (pH GH KH θερμοκρασια) και με αργη εισαγωγη του στο ενυδρειο.
Ενιοτε μπορεις να χρειαζεται να κανεις αναλογα την ιχθυοφορτωση και τα ταισματα πιο συχνες αλλα και πιο αραιες αλλαγες.
Οι μετρησεις NO3 και PO4 δεν ειναι συνηθως αρκετες για να δειξουν με σιγουρια οτι ολα πανε καλα στο νερο, αφου σχεδον κανεις δεν μετραει redox (οξειδοαναγωγη) που ειναι και η σημαντικοτερη.
Ωστοσο ΝΟ3 και PO4 ειναι δυο καλες ενδειξεις για να προγραμματισεις τις ρουτινες αλλαγης.
Αν δεις οτι παρολο που οι μετρησεις NO3 PO4 ειναι καλες αλλα το ενυδρειο συνεχιζει να εχει προβληματα, τοτε "παιζει" το αλλο θεμα (redox).

2. H σκουπα βυθου πρεπει να γινεται με προσοχη γιατι εμπεριεχει και κινδυνους σε μεγαλη αναστατωση του βυθου μπορει να χασεις και ολα τα ψαρια. Προσεκτικα θα αφαιρεις ολα τα οργανικα και τα σκουπιδια, οπως το ιδιο θα κρατας απο αυτα και τα υλικα του φιλτρου (χωρις να πειραζεις ομως τη βιολογια).
Για βυθο με χαλικι, χωνεις προσεκτικα τη σκουπα μεσα στο βυθο κατα μερη χωρις να τον ανακατευεις. Για αμμο, ρουφας επιφανειακα τα σκουπιδια απο καποια αποσταση για να μη ρουφαει και την αμμο.
Ενας εναλλακτικος τροπος για να εχεις καθαρο βυθο ειναι να εχεις καλη κυκλοφορια του νερου πανω του. Αυτο επιτυγχανεται ειτε απο την ροη των φιλτρων, ειτε με εξτρα κυκλοφορητη σοφα τοποθετημενο ωστε να σπρωχνει τα σκουπιδια στις εισοδους των φιλτρων. Φυσικα αυτο θα απαιτει και σωστη συντηρηση των φιλτρων, ιδιως των προφιλτρων τους που κρατανε το χοντρο σκουπιδι.

3. Με ξυδι και ακομα καλυτερα με λευκο ξυδι φευγουν τα αλατα, αλλα πρεπει να προσεξει να μην πεσει στο νερο. Η εξατμιση αναπληρωνεται με νερο χωρις αλατα (δλδ οχι βρυσης) αφου με νερο βρυσης θα δεις να ανεβαινουν οι σκληροτητες και το πεχα σταδιακα.
Το νερο που εξατμιζεται ειναι σκετο H2O χωρις αλατα (ασβεστια μαγνησιο κλπ) και αφηνει τα παντα πισω του οταν εξταμιζεται.
Η αναπληρωση γινεται με νερο απο AO ή με απιονισμενο απο σουπερμαρκετ (με το δευτερο να εμπεριεχει καποιο ρισκο, λογω αμφιβολου τροπου παρασκευης και αποθηκευσης του, αλλα και με μεγαλυτερο οικονομικο κοστος, οχι πολυ μακροχρονα).
Φυσικα αν εχεις παραγοντες στο ενυδρειο που απορροφουν αλατα (πχ πολλα ή μεγαλα σαλιγκαρια) μπορει η αναπληρωση να χρειαζεται ρυθμιαση με μιξη νερου βρυσης και ΑΟ για να μενουν σε σωστα επιπεδα οι σκληροτητες (GH KH) και το πεχα.

4. Οι θερμαντηρες που συνοδευουν φιλτρα που γεμιζουν τελειως και το βυθιζουν ειναι βυθιζομενοι και αδιαβροχοι και δεν υπαρχει προβλημα.
Ωστοσο καλο ειναι (εαν γινεται) να αφηνουμε την κεφαλη τους εκτος νερου για λιγοτερη φθορα. Και φυσικα το καλοκαιρι να τους αφαιρουμε και να τους φυλασουμε μετα απο καλο καθαρισμο.

5. Πριν δεις τι μπορεις να βαλεις στο ενυδρειο, πρεπει να δεις τι πρεπει να βγαλεις ειτε λογω τηςε μεγαλης ιχθυοφορτωσης που θα γινει αν τα βαλεις σε σωστους αριθμους ομαδας και τα υπολογισεις και σε τελικο μεγεθος που θα παρουν στο ενυδρειο σου (αφου δεν πιστευω να υπαρχει ευσυνειδητος χομπιστας που να θελει τα ψαρια του ειτε να μεινουν "νανοι", ειτε να κουτουλανε στα τζαμια, ειτε να τα κραταει για λιγο και μετα να τα "πεταει" χαριζοντας/πουλωντας τα ειτε επιστρεφοντας τα στο πετοπ με αμφιβολο μελλον).
Εκτος κι αν εχει σκοπο να παιρνει μεγαλυτερο ενυδρειο και εξοπλισμο, καθε φορα που βλεπει το στριμωγμα ή/και την αναγκη συχνοτερης συντηρησης, να γινονται αφορητα.
Για την συνθεση σου:
Λαθος επιλογη πλεκο για το ενυδρειο σου. Το Pterygoplichthys gibbiceps γινεται πολυ μεγαλο για το ενυδρειο σου.
Τα Xiphophorus maculatus διατηρουνται σε πιο σκληρο και αλκαλικο νερο απο τα αλλα ψαρια σου.
Τα Trigonostigma heteromorpha ειναι για μαλακο και οξινο νερο και διατηρουνται σε μεγαλυτερη ομαδα.
Τα Chromobotia macracanthus γινονται πολυ μεγαλα ψαρια για το ενυδρειο σου και διατηρουνται σε ομαδα.
Τα Gymnocorymbus ternetzi κι αυτα διατηρουνται σε ομαδα, εχουν μεγαλυτερα ορια στις παραμετρους νερου αλλα ειναι fin-nippers και θελει προσοχη η συγκατοικηση με ψαρια με μακρυα ή πλουσια πτερυγια.
Τα Kryptopterus bicirrhis κι αυτα σε μεγαλυτερη ομαδα.

Γενικοτερα μη ξεχνας οτι:
α. Ομαδα μικροτερη απο 6-8 ατομα γενικοτερα, δεν νοειται σε κοπαδοψαρα.
β. Επιβιωση δεν σημαινει και σωστη διαβιωση.

Δες εδω μερικα καλα σαιτ με πληροφοριες για τα ειδη που φιλοξενεις και τις αναγκες τους και μελετησε το θεμα.
http://www.seriouslyfish.com/kb.php
http://badmanstropicalfish.com/profile.html
http://www.fishbase.org/

- Για τον ανθρακα στο φιλτρο δες αυτο
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...58&postcount=5

- Ελπιζω να βοηθησα και να μη σε ζαλισα.
Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-08-11, 11:51
Dracula Ο χρήστης Dracula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-08-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις χρήσιμες απαντήσεις σας. Αγαπητέ delta ασφαλώς και δεν με ζάλισες, το αντίθετο θα έλεγα οι απαντήσεις σου ήταν πολύ κατατοπιστικές. Και πάλι ευχαριστώ.
-------------------------
Από ότι κατάλαβα πρέπει να αυξήσω τις αλλαγές νερού. Πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσω ότι όταν αλλάζω νερό το έχω ετοιμάσει από 1-2 ημέρες πριν με νερό βρύσης και αντιχλώριο όπως μου είπαν. Επίσης σε κάθε αλλαγή (μέχρι στιγμής έχω κάνει μόνο μια) προσθέτω στο ενυδρείο και 10 ml από ένα σκεύασμα βακτηριδίων που μου έδωσε το pet shop και το οποίο αντιστοιχεί σε 100 lt νερού (όσο είναι όλο το νερό του ενυδρείου). Το ερώτημα είναι αν κάνω συχνότερες αλλαγές νερού π.χ. κάθε δεκαπενθήμερο ή κάθε εβδομάδα θα πρέπει να βάζω πάλι κάθε φορά 10 ml ή λιγότερο? Επίσης σχετικά με τη σκούπα βυθού καθώς και για οποιονδήποτε άλλο καθαρισμό π.χ. αφαίρεση άλγης με μαγνήτη, θα πρέπει να τα κάνω μόνο με την αλλαγή νερού ή μπορών να καθαρίσω και στο μεσοδιάστημα χωρίς να κάνω αλλαγή νερού αν κρίνω ότι χρειάζεται καθάρισμα? Τέλος μετά από μια αλλαγή νερού μετά από πόση ώρα μπορώ να κάνω αξιόπιστες μετρήσεις στο νερό για να ελέγξω την ποιότητά του και ποιες είναι απαραίτητες ώστε να προμηθευτω τα αντίστοιχα τεστ?
Ευχαριστώ και πάλι!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dracula : 22-08-11 στις 11:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-08-11, 16:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dracula Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Από ότι κατάλαβα πρέπει να αυξήσω τις αλλαγές νερού. Πρώτα απ' όλα να ξεκαθαρίσω ότι όταν αλλάζω νερό το έχω ετοιμάσει από 1-2 ημέρες πριν με νερό βρύσης και αντιχλώριο όπως μου είπαν.

2. Επίσης σε κάθε αλλαγή (μέχρι στιγμής έχω κάνει μόνο μια) προσθέτω στο ενυδρείο και 10 ml από ένα σκεύασμα βακτηριδίων που μου έδωσε το pet shop και το οποίο αντιστοιχεί σε 100 lt νερού (όσο είναι όλο το νερό του ενυδρείου). Το ερώτημα είναι αν κάνω συχνότερες αλλαγές νερού π.χ. κάθε δεκαπενθήμερο ή κάθε εβδομάδα θα πρέπει να βάζω πάλι κάθε φορά 10 ml ή λιγότερο?

3. Επίσης σχετικά με τη σκούπα βυθού καθώς και για οποιονδήποτε άλλο καθαρισμό π.χ. αφαίρεση άλγης με μαγνήτη, θα πρέπει να τα κάνω μόνο με την αλλαγή νερού ή μπορών να καθαρίσω και στο μεσοδιάστημα χωρίς να κάνω αλλαγή νερού αν κρίνω ότι χρειάζεται καθάρισμα?

4. Τέλος μετά από μια αλλαγή νερού μετά από πόση ώρα μπορώ να κάνω αξιόπιστες μετρήσεις στο νερό για να ελέγξω την ποιότητά του και ποιες είναι απαραίτητες ώστε να προμηθευτω τα αντίστοιχα τεστ?
Ευχαριστώ και πάλι!
1. Για πανω απο μια μερα προετοιμασιας νερου βρυσης χρειαζεται να βαλεις κατι (αεραντλια, κυκλοφορητη, φιλτρο) που να κινει το νερο.
Το ακινητο νερο κρυβει κινδυνους.

2. Απο τι στιγμη που θα στρωσει το φιλτρο, "τρεχει" σωστα το ενυδρειο με βιολογια σταθερη και χωρις να κανεις τραγικα λαθη στη συντηρηση με αποτελεσμα να χανεται μεγαλη ποσοτητα βιολογιας, δεν χρειαζεται να ξαναβαλεις βακτηρια.
Τα νιτροποιητικα βακτηρια αναπαραγωνται μονα τους και μπορουν να διπλασιαζουν τον πληθυσμο τους καθε 15-25 ωρες.

3. Δεν χρειαζεται να κανεις αλλαγη αν γινονται ολα σωστα. Παρολα αυτα "μεγαλες" εργασιες, καλο ειναι να γινονται πριν την αλλαγη νερου.
Παιζει ρολο φυσικα και ο ογκος του νερου που καλειται να ανταπεξερθει στις μεταβολες της ποιοτητας του νερου.

4. Μετρησεις ειναι προτιμοτερο να κανεις πριν την αλλαγη νερου γιατι πρεπει να ξερεις το χειροτεροι σημειο που φτανουν οι παραμετροι του νερου.
Μετα την αλλαγη, μπορεις να υποθεσεις σε τι τιμες εχει ερθει το νερο αφου πχ αν μετρησεις πριν την αλλαγη ΝΟ3 20ppm και κανεις αλλαγη 50% με νερο με 0ppm ΝΟ3 ειναι λογικο να πεσουν τα ΝΟ3 στα 10.
Φυσικα, για κατι τετοιο, πρεπει να εχεις κανει εναν ελεγχο και στο νερο βρυσης, για να ξερεις με τι νερο "ξεκινας".
Οι βασικες μετρησεις που κανουμε συνηθως στο γλυκο νερο ειναι NH3 NO2 NO3 για τα τοξικα και pH GH KH για την οξυτητα και σκληροτητα του νερου και φυσικα η θερμοκρασια.
Βεβαια υπαρχουν και αλλες αν θελει καποιος να κανει, οπως PO4, χλωριο, οξυγονο, διοξειδειο, ORP (rodox) κλπ.

Για τα NH3 NO2 πρεπει να εχεις παντα μηδεν,
για τα NO3 μεχρι 20ppm,
για το pH πρεπει να εισαι οσο πιο κοντα στο μεσο των οριων των ψαριων σου, αλλα με βασικο στοιχειο να ειναι σταθερο και να μην γινονται σκαμπανεβασματα,
και παρομοιως σταθεροτητα και στις τιμες GH KH και θερμοκρασια και φυσικα να ειναι μεσα στα ορια των ψαριων σου.
Αυτα πρεπει να τα προσεχεις ιδιως στις αλλαγες νερου να μην αλλαζουν τραγικα και να προσεχεις και η εισαγωγη νεων ψαριων να γινεται με χρονικη προσαρμογη για να μην μπουν αποτομα σε διαφορετικες παραμετρους νερου.

ΥΓ φροντιζε να ξεχωριζεις σε παραγραφους τα θεματα και τα ερωτηματα σου μεσα στο ποστ, για να γινονται ευαναγνωστα και να εχουν μεγαλυτερη αναγνωσιμοτητα και περισσοτερες απαντησεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-08-11, 11:20
Dracula Ο χρήστης Dracula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-08-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Αν υποθέσουμε ότι το ενυδρείο μου έχει στρώσει και θέλω να βάλω και ένα εξωτερικό φίλτρο παράλληλα με το εσωτερικό που είχε το ενυδρείο όταν το αγόρασα, ποια είναι η διαδικασία?
Απλά συνδέω και το εξωτερικό και θα στρώσει και αυτό σιγά σιγά ή υπάρχει κάποια ειδική διαδικασία?
Μπορώ στη συνέχεια να καταργήσω το εσωτερικό τελείως?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-08-11, 11:46
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Ακριβώς όπως το λές, τα βάζεις και δουλεύουν ταυτόχρονα για κανένα μήνα και στη συνέχεια (εφόσον το εξωτερικό καλύπτει τα λίτρα σου βέβαια) μπορείς να αφαιρέσεις το εσωτερικό.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-08-11, 11:59
Dracula Ο χρήστης Dracula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-08-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Τι προδιαγραφές πρέπει να έχει ένα εξωτερικό φίλτρο για να καλύψει τις ανάγκες ενός ενυδρείου 100 lt σαν το δικό μου?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-08-11, 12:03
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Εξαρτάται και απο το πόσα και τι ψάρια έχεις μέσα. Για νορμάλ καταστάσεις, να γυρίζει 3 φορές τα λίτρα σου είναι μια χαρά, δηλαδή 300lt/ώρα. Eheim 2213 για παράδειγμα.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-08-11, 12:20
Dracula Ο χρήστης Dracula δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-08-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Αν είναι πιο δυνατό π.χ. 500 lt/h δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στα ψάρια ή απλά καθαρίζει πιο αποτελεσματικά το νερό?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-08-11, 12:28
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Το θέμα είναι να μην γυρίζει πολύ περισσότερα λίτρα και σου κάνει το ενυδρείο πλυντήριο

Κατά την προσωπική μου άποψη και 500lt/ώρα καλά είναι.
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-08-11, 14:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ισως ειναι οριακο το 2213 για 100 λιτρα.
Τα φιλτρα δεν γυριζουν πραγματικα οσα λιτρα αναγραφονται.
Γραφουν ονομαστκη ροη που πεφτει αναλογα το υψος του ενυδρειου, το μπουκωμα των υλικων κλπ
Για 100 λιτρα εγω δεν θα εβαζα φιλτρο με μικροτερη ονομαστικη ροη απο 5 φορες τα λιτρα, ετσι ωστε να γυριζει 2-3 φορες τα λιτρα. (Αναλογα και τις αναγκες των ψαριων φυσικα).
Αν εχει και ρυθμιζομενη ροη το φιλτρο (συνηθως εχουν) ακομα καλυτερα αφου μπορεις να τη μειωσεις οσο θελεις. Αν παρεις φιλτρο με μικρη ροη δεν μπορεις να την αυξησεις.
Επιπλεον ενα φιλτρο με μεγαλυτερη ροη εχει συνηθως και μεγαλυτερο χωρο για υλικα κατι που σημαινει οτι ξεγνοιαζεις απο θεμα καλυψης ρυπων ιχθυοφορτωσης ή μεταφορας του ισως σε μεγαλυτερο ενυδρειο αργοτερα.
Σε 180 λιτρα ενυδρειο ειχα ενα φιλτρο με ροη 900/ω και ηταν οριακα.

Ενα φιλτρο με ονομ. ροη 500+ λ/ω και 2-3 λιτρα (πραγματικο) χωρο για υλικα πιστευω οτι θα ειναι σουπερ.

Τα classic eheim φημιζονται για τη μικρη ροη τους σε σχεση με τον ογκο των υλικων που χωρανε, οποτε δεν θα εβαζα μικροτερο απο το 2215 620 λ/ω 4 λιτρα υλικα (δινεται με διπλα βανακια για ευκολια στη συντηρηση αλλα χωρις υλικα για να επιλεξεις μονος σου τι θα βαλεις).
Πολυ μεγαλο χωρος για υλικα αναλογικα με τη ροη οπως βλεπεις.

Δες και μοντερνα φιλτρα αν δεν εχεις εμπειρια με τα classic φιλτρα, γιατι καποιοι που δεν πιανουν τα χερια τους δυσκολευονται στη συντηρηση.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1259
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2265
κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γενικές απορίες για λιπάσματα κ.α. magman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 18-01-11 13:17
απορίες ενός αρχάριου agapanthos Αρχάριοι γλυκού νερού 7 20-09-10 17:18
Γενικές απορίες... Iann_is Γλυκό νερό - Γενικά 7 17-01-08 16:45
Απορίες αρχάριου stratosxios Γλυκό νερό - Γενικά 14 07-12-07 22:38
Γενικές Απορίες! John T Γλυκό νερό - Γενικά 11 25-09-06 13:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17239 seconds with 15 queries