Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-09, 11:36
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile «Ο κύβος ερρίφθη» ή όπως ακριβώς ειπώθηκε: alea jacta est

Επιτελους το τριτο ενυδρειο ειναι γεγονος!!
Κυβος dennerle 30 λιτρων με πολυ καλη τιμουλα βγηκαν οι κουτες και ενα φιλτρακι παλιο που ειχα καθως και ενας θερμοστατης! Απο φωτισμο αγορασα δυο Τ4 των 12 watt η καθεμια με μια επιφυλαξη οτι ειναι πολλα watt και χωρις τη παρουσια CO2 ισως οδηγησει σε αλγες! Θα το παρακολουθησω και θα επεμβω! Ισως βαλω ενα DIY CO2 θα δουμε!! Σιποραξ ετοιμο απο το δισκοενυδρειο... Η καταπληκτικη blyxa απο το 50 λιτρο καθως και moss και ανουβιες ... Ξυλαρακια που ειδα σε ενα πετσοπ και μου θυμησαν δεντρα και ξεκινησε το γεμισμα!!!! Φυσικα δεν εχει τελειωσει ακομα! Ο ενας "κορμος" ολο βρισκεται στην επιφανεια και εχω θαψει τις "ριζες του" προσωρινα! Δεκτες προτασεις - αποψεις ωστε να γινει ακομα καλυτερο!! Θα φιλοξενησει ενα αστερι μονομαχο!! Με γαριδουλες που σε ενα πειραμα που εκανα με cherry δε τις πειραζει προς το παρων!!
Οπως παντα ενα μεγαλο ευχαριστω στον Αλεξανδρο που εκτος απο τα κλαδεματα του ειναι και πηγη εμπνευσης! Επισης ευχαριστω τον Πανο που αυτη η blyxa του εχει ταξιδεψει παντου και εχει γεμισει και ομορφυνει πολλα ενυδρεια!
Προβλεπω οτι το μικρο θα μου αρεσει περισσοτερο απο ολα μου τα ενυδρεια ως τωρα!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  27062009195.jpg
Εμφανίσεις:  414
Μέγεθος:  61,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  27062009193.jpg
Εμφανίσεις:  366
Μέγεθος:  66,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  27062009192.jpg
Εμφανίσεις:  347
Μέγεθος:  54,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  27062009194.jpg
Εμφανίσεις:  347
Μέγεθος:  86,3 KB  
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-09, 12:14
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Αχα ! Georgaras plantas amat .. Γιωργο πηρες φορα με τα φυτεμενα και δεν μπορουμε να σε συγκρατησουμε !
Η εικονα ως αρχικο στησιμο ειναι πολυ ομορφη αλλα χωρις CO2 θα σε παιδεψει για να το φερεις βολτα χωρις αλγες.
Κατα την γνωμη μου υπαρχουν μονο 2 λυσεις: ή χαμηλο φωτισμο και ευκολα φυτα, δημιουργωντας ενα πανεμορφο moss-tank σε συνδυασμο με λιγες φτερες και ανουμπιες...ή προσθηκη CO2 και ο,τι φυτα θες με τον υπαρχοντα ή και υψηλοτερο ακομα φωτισμο.
Διακοσμησμητικα τωρα, να ξερεις οτι η blyxa μεγαλωνει πολυ και θα μπουκωσει ολη τη μπροστινη μερια. Καλυτερα να προβλεψεις και να την βαλεις στη μεσαια-πισω ζωνη σε 2 συσταδες το πολυ.
Τα ξυλα ειναι ωραια, αν τα συνδυαζες και με μερικες πετρες στην βαση τους, θα εδειχνε πιο συμπαγες το συμπλεγμα.Eπισης απεφυγε να τους βαλεις την moss ψηλα στα κλαδια τους , αλλα πιο χαμηλα, στην αρχη η στο μεσον. Ψηλα κοντα στην επιφανεια θα δειξει ωραιοτερα να φαινονται τα ξυλα.
Η Valisneria πισω τι ειδος ειναι; μου φαινεται οτι θα γινει τερας για τοσο μικρο ενυδρειο. γενιικα προτιμησε μικροσωμα φυτα. Το Micranthemum umbrosum και το Hemianthus micranthemoides ειναι τελεια για αυτο το στησιμο.Επισης μην λειψει και λιγο Pogostemon helferi που ειναι το τελειο φυτο γι αυτου του ειδους ενυδρεια.
Ανοιξε λοιπον ενα κενο στην μπροστινη ζωνη και σκεψου το ενδεχομενο της δημιουργιας ενος χαλιου στην μπροστινη ζωνη. Nομιζω οτι περισσοτερο θα του ταιριαζε ενα χαλακι eleocharis parvula.
Οι κυβοι δεν ειναι και απο τα πιο ευκολα ενυδρεια για aquascaping.
Και τελος μην ξεχασεις να προσθεσεις τις γαριδουλες μετα απο 2 μηνες περιπου, ασχετα αν το ενυδρειο εχει στρωσει. Ο λογος ειναι οτι πρεπει να στρωσει και το υποστρωμα και να αναπτυχθει φιλμ βακτηριων σε ολες τις επιφανειες του βυθου πριν βαλουμε γαριδες.
Το θεμα ηταν να ριφθει ο κυβος...τωρα που εγινε, ειμαι σιγουρος οτι θα γινει κοσμημα και αυτος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-09, 12:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οπως και στα υπολοιπα ενυδρεια σου..προδιαγραφες για κατι πανεμορφο!!!
συμφωνω με τις συμβουλες του αλεξ....
ενα μικρο tip μιας και με χαιρομαι ιδιαιτερα που εχεις βαλει τη μπλυξα σαν επικρατεστερο φυτο στον κυβο σου....ισως δε χρειαζεσαι τοσο φως...εχω τον 30λιτρο κυβο με τη δικη του λαμπα στα 11 βατ....και δεν εχω καθολου διοξειδιο.....η μπλυξα τα παει περιφημα!....οποτε απο φως εισαι καλυμενος και με λιγοτερο..θα συμβουλευα να βαλεις διοξειδιο η να χαμηλωσεις το φωτισμο μιας και δεν εχεις απαιτητικα φυτα...(για να αποφυγεις αλγες)
(θα κανω καποιο ποστ συντομα για τη μπλυξα με φωτο ποσο καλα ευδοκιμει σε χαμηλων απαιτησεων ενυδρειο...αυτο το φυτο δεν ειναι υψηλων απαιτησεων...ειναι απλα ΙΔΙΟΤΡΟΠΟ! )
ενημερωνε μας!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-09, 12:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Αχα ! Georgaras plantas amat .. Γιωργο πηρες φορα με τα φυτεμενα και δεν μπορουμε να σε συγκρατησουμε ! Που να δεις το δισκοενυδρειο!!! Μονο ξυλα και κακο!!

Διακοσμησμητικα τωρα, να ξερεις οτι η blyxa μεγαλωνει πολυ και θα μπουκωσει ολη τη μπροστινη μερια. Καλυτερα να προβλεψεις και να την βαλεις στη μεσαια-πισω ζωνη σε 2 συσταδες το πολυ. Μολις "κατσει" η αριστερη ριζα επιτελους θα τη βαλω πισω ... προσωρινα και προχειρα μπηκε εκει (θυμαμαι ποσο τεραστια εχει γινει στο δικο σου )
Τα ξυλα ειναι ωραια, αν τα συνδυαζες και με μερικες πετρες τις ψαχνω ... να βρω καποιες να ταιριαζουν!! στην βαση τους, θα εδειχνε πιο συμπαγες το συμπλεγμα.Eπισης απεφυγε να τους βαλεις την moss ψηλα στα κλαδια τους , αλλα πιο χαμηλα, στην αρχη η στο μεσον. Ψηλα κοντα στην επιφανεια θα δειξει ωραιοτερα να φαινονται τα ξυλα. αυτο ειναι κατι που δεν ειχα σκεφτει!! Θα το δοκιμασω!!!
Η Valisneria πισω τι ειδος ειναι; μου φαινεται οτι θα γινει τερας για τοσο μικρο ενυδρειο. δεν την ανεφερα πριν γιατι ηδη ειναι πολυ μεγαλη για το ενυδρειο αυτο και θα μετακοιμησει στο 50 λιτρο παλι γενιικα προτιμησε μικροσωμα φυτα. Το Micranthemum umbrosum και το Hemianthus micranthemoides ειναι τελεια για αυτο το στησιμο.Επισης μην λειψει και λιγο Pogostemon helferi αυτο (το δευτερο αγαπημενο μου) δε το βρισκω το ατιμο!! που θα παει θα το βρω!!!που ειναι το τελειο φυτο γι αυτου του ειδους ενυδρεια.
Ανοιξε λοιπον ενα κενο στην μπροστινη ζωνη και σκεψου το ενδεχομενο της δημιουργιας ενος χαλιου στην μπροστινη ζωνη. Nομιζω οτι περισσοτερο θα του ταιριαζε ενα χαλακι eleocharis parvula αυτο φαινεται πολυ ομορφο!!! Θα το ψαξω!!!.
Οι κυβοι δεν ειναι και απο τα πιο ευκολα ενυδρεια για aquascaping.
Και τελος μην ξεχασεις να προσθεσεις τις γαριδουλες μετα απο 2 μηνες περιπου, ασχετα αν το ενυδρειο εχει στρωσει. Ο λογος ειναι οτι πρεπει να στρωσει και το υποστρωμα και να αναπτυχθει φιλμ βακτηριων σε ολες τις επιφανειες του βυθου πριν βαλουμε γαριδες. Ωπ δε το ηξερα!! Καλα που μου το ειπες!!!
Το θεμα ηταν να ριφθει ο κυβος...τωρα που εγινε, ειμαι σιγουρος οτι θα γινει κοσμημα και αυτος χιχι σε ευχαριστω!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οπως και στα υπολοιπα ενυδρεια σου..προδιαγραφες για κατι πανεμορφο!!! εχω καλους δασκαλους!!!
συμφωνω με τις συμβουλες του αλεξ.... και εγω χαχα
ενα μικρο tip μιας και με χαιρομαι ιδιαιτερα που εχεις βαλει τη μπλυξα σαν επικρατεστερο φυτο στον κυβο σου....ισως δε χρειαζεσαι τοσο φως...εχω τον 30λιτρο κυβο με τη δικη του λαμπα στα 11 βατ....και δεν εχω καθολου διοξειδιο.....η μπλυξα τα παει περιφημα!....οποτε απο φως εισαι καλυμενος και με λιγοτερο.. οκ!! θα το ριξω στο μισο το φωτισμο μιας που η μπλυξα θα αντεξει!! 12 watt λοιπον!! θα συμβουλευα να βαλεις διοξειδιο η να χαμηλωσεις το φωτισμο μιας και δεν εχεις απαιτητικα φυτα...(για να αποφυγεις αλγες) η επομενη κινηση ειναι αυτη!!
(θα κανω καποιο ποστ συντομα για τη μπλυξα με φωτο ποσο καλα ευδοκιμει σε χαμηλων απαιτησεων ενυδρειο...αυτο το φυτο δεν ειναι υψηλων απαιτησεων...ειναι απλα ΙΔΙΟΤΡΟΠΟ! δηλαδη???)
ενημερωνε μας!!! σε καθε βημα θα το κανω!!!
Ειναι πολυ προχειρο το στησιμο και πειραματιζομαι προς το παρον!! Τι θα μπει τι οχι!!
Για αρχη πρωτη αλλαγη - διορθωση αφαιρω 12 watt και μενουν 12!!
Και ετοιμαζω DIY CO2 να προλαβω αλγες!
Σκεφτομουν ... υπαρχει καποιος τροπος απο την ιδια μπουκαλα CO2 να 'τροφοδοτω" δυο ενυδρεια? Θα εβαζα μια μικρουλα αλλα ο κυβος ειναι σε ραφι και δεν υπαρχει χωρος για αυτο!! Ακομα και το DIY πρεπει να κανω πατεντα να το χωρεσω!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-09, 16:45
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Μπραβο Γιωργο! ..τελικα εισαι μεγαλη ταλενταρα στα φυτεμενα! lol ..ευτυχως που υπαρχει και ο Αλεξανδρος ειναι απο τα ατομα μου με εμπνεουν ! ...Νομιζω στο 4ο και στο 5ο ενυδρειο θα αφησεις εποχη! απλα respect!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-09, 18:21
Το avatar του χρήστη yiapas
yiapas Ο χρήστης yiapas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2007
Περιοχή: ΑΜΦΙΑΛΗ-ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

μποστανά!!! πόσους δίσκους θα βάλεις μέσα???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-06-09, 18:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiapas Εμφάνιση μηνυμάτων
μποστανά!!! πόσους δίσκους θα βάλεις μέσα???

Για κοιτα καλυτερα .....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  27062009170.jpg
Εμφανίσεις:  288
Μέγεθος:  66,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  27062009178.jpg
Εμφανίσεις:  276
Μέγεθος:  52,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  27062009179.jpg
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  59,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  27062009190.jpg
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  64,1 KB  
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Όχι ακριβώς παρουσίαση - blog! uptight Φωτογραφίες μελών 0 27-04-09 15:15
τι ακριβώς κάνει??? exetlaios Φίλτρανση 1 11-11-08 22:50
Μονομάχος: Τι ακριβώς έχει???? tsikis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 27-12-06 18:10
eggspots - τι ακριβώς υποδηλώνουν; pavloukos Malawi 7 27-05-04 19:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12213 seconds with 14 queries