Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-01-09, 19:53   #1
Νέο ενυδρείο
 
Το avatar του χρήστη chaos
chaos
Member
Εγγραφή: 19-12-2008
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 36

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
chaos Ο χρήστης chaos δεν είναι συνδεδεμένος 05-01-09, 19:53
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Αποφάσησα να πάρω ένα νέο ενυδρείο για να στεγάσω τα guppy μου βρήκα λοιπόν ένα μικρό ενυδρείο 30lt και θέλω να το στήσω με έυκολα φυτά μέσα και guppy. Αρχικά μέχρι πόσα guppy μπορώ να βάλω εκεί μέσα?
Σκέφτομαι το μικρό ενυδρείο αρχικά να το γεμίσω με νερό από το 80άρι που έχω στην επόμενη αλλαγή νερού που θα κάνω είναι καλή ιδέα? αν ναι μετά από πόσες μέρες μπορώ να βάλω ψάρια μέσα?
Οι τιμές του νερού στο 80 είναι:
pH 7,5
GH 8
KH 3
NO2 <0.3mg/l
NH3-NH4 0mg/l
είναι ενταξει αυτές οι τιμές για ζωοτόκα ή πρέπει να επέμβω σε κάποια?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας
Εμφανίσεις: 2851
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-09, 20:24
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Οι μετρήσεις αυτές με τί είναι με στίκς, στο άλλο σου το ενυδρείο επιρεάζεις τις τιμές του νερού σου με τίποτε, γιατί οι σκληρότητες είναι κάπως χαμηλές.
Αν όχι αυτές οι σκληρότητες είναι χαμηλές ειδικά για τα guppies που θέλουν σκληρό νερό.
Τέλος το να βάλεις νερό μόνο απο το άλλο σου το ενυδρείο δεν θα ωφελήσει σε τίποτε εκείνο που θα πρέπει να κάνεις είναι να μπολιάσεις το καινούργια με βιολογικό υλικό απο το παλιό. Με λίγα λόγια να στίψεις τα σφουγγάρια του φίλτρου απο το παλιό σου μέσα στο καινούργιο.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-09, 04:08
Το avatar του χρήστη chaos
chaos Ο χρήστης chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2008
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filotas Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μετρήσεις αυτές με τί είναι με στίκς, στο άλλο σου το ενυδρείο επιρεάζεις τις τιμές του νερού σου με τίποτε, γιατί οι σκληρότητες είναι κάπως χαμηλές.
Αν όχι αυτές οι σκληρότητες είναι χαμηλές ειδικά για τα guppies που θέλουν σκληρό νερό.
Τέλος το να βάλεις νερό μόνο απο το άλλο σου το ενυδρείο δεν θα ωφελήσει σε τίποτε εκείνο που θα πρέπει να κάνεις είναι να μπολιάσεις το καινούργια με βιολογικό υλικό απο το παλιό. Με λίγα λόγια να στίψεις τα σφουγγάρια του φίλτρου απο το παλιό σου μέσα στο καινούργιο.
οι μετρίσεις είναι από υγρά τεστ. Στο άλλο ενυδρείο δεν επιρεαζω τις τιμές εγώ με κάποιο τεχνιτό μέσο. Αν μπολιάσω το καινούργιο ενυδρείο από το παλιό μετά από πόσες μέρες μπορώ να ριξω μέσα τα guppy και τι μπορώ να κάνω για να σκληρίνω το νερό ώστε να νιώθουν άνετα? το Ph στο ναρό της βρήσης μου είναι 7,5 να μετρίσω και σκληρότητες?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-09, 09:32
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chaos Εμφάνιση μηνυμάτων
οι μετρίσεις είναι από υγρά τεστ. Στο άλλο ενυδρείο δεν επιρεαζω τις τιμές εγώ με κάποιο τεχνιτό μέσο. Αν μπολιάσω το καινούργιο ενυδρείο από το παλιό μετά από πόσες μέρες μπορώ να ριξω μέσα τα guppy και τι μπορώ να κάνω για να σκληρίνω το νερό ώστε να νιώθουν άνετα? το Ph στο ναρό της βρήσης μου είναι 7,5 να μετρίσω και σκληρότητες?
Για να ανεβάσεις τις σκληρότητες προσθήκη ασβεστολιθικών πετρών ή/και χαλικιού.
Αν μπολιάσεις το ενυδρείο με υλικό απο το παλιό μπορείς άμεσα να βάλεις ψάρια μέσα με μεγάλη προσοχή στην υχθιοφόρτιση. Με λίγα λόγια θα πρέπει να βάλεις σταδιακά τα ψάρια μέσα και όχι όλα μαζί.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-09, 10:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποφάσησα να πάρω ένα νέο ενυδρείο για να στεγάσω τα guppy μου βρήκα λοιπόν ένα μικρό ενυδρείο 30lt και θέλω να το στήσω με έυκολα φυτά μέσα και guppy. Αρχικά μέχρι πόσα guppy μπορώ να βάλω εκεί μέσα?.....
Αν και ενυδρειο κατω απο 60 λιτρα δεν ειναι ενυδρειο μεινε στο "αρχικα" οπως το ειπες και βαλε 3-4 αρσενικα μονο που ειναι και μικροτερα και δεν θα εχεις γεννες σε τοσο μικρο χωρο.
Αλλη εναλλακτικη ειναι να βαλεις μερικα CPD http://www.theaquariumwiki.com/Celes...s_margaritatus
Και καμια red chery γαριδα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-09, 15:30
Το avatar του χρήστη chaos
chaos Ο χρήστης chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2008
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και ενυδρειο κατω απο 60 λιτρα δεν ειναι ενυδρειο μεινε στο "αρχικα" οπως το ειπες και βαλε 3-4 αρσενικα μονο που ειναι και μικροτερα και δεν θα εχεις γεννες σε τοσο μικρο χωρο.
Αλλη εναλλακτικη ειναι να βαλεις μερικα CPD http://www.theaquariumwiki.com/Celes...s_margaritatus
Και καμια red chery γαριδα
Δεν είναι καθόλου άσχημη η ιδέα σου για την εναλακτική λύση που μου προτήνεις. θα την σκεφτώ και 8α ρωτήσω και το pet shop που ψωνίζω αν μπορεί να μου φέρει αυτά τα είδη που λες γιατί γαρίδες δεν έχει σίγουρα τώρα για cpd δεν ξέρω θα πάω να δω. για τι ποσότητες μιλαμε?
Δυστυχώς δεν θα μπορώ να βάλω γαριδες΄γιατί τώρα που πήγα και διάβαζα τα σχετικά υπομνήματα στα ασπονδύλοτα είδα οτι οι γαρίδες θέλουν κλειστό ενυδρείο και αυτό σκεφτόμουν να το κάνω ανοιχτό γιατί το καπάκι του δεν έχει φως΄.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filotas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να ανεβάσεις τις σκληρότητες προσθήκη ασβεστολιθικών πετρών ή/και χαλικιού.
Αν μπολιάσεις το ενυδρείο με υλικό απο το παλιό μπορείς άμεσα να βάλεις ψάρια μέσα με μεγάλη προσοχή στην υχθιοφόρτιση. Με λίγα λόγια θα πρέπει να βάλεις σταδιακά τα ψάρια μέσα και όχι όλα μαζί.
Τα guppy που έχω είναι τρία οπότε δεν πιστεύω να υπάρχει προβλημα να τα ριξω όλα μαζί

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chaos : 07-01-09 στις 15:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-01-09, 00:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σαλαμινα εισαι, δεν εισαι μακρυα, κανε καμια βολτα και στα μαγαζια της αθηνας-πειραια να δεις τι παιζει.
Παρε και τηλεφωνα πριν πας, να μαθεις τι υπαρχει, μη κολλας σε ενα μαγαζι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-01-09, 03:18
Το avatar του χρήστη chaos
chaos Ο χρήστης chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2008
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαλαμινα εισαι, δεν εισαι μακρυα, κανε καμια βολτα και στα μαγαζια της αθηνας-πειραια να δεις τι παιζει.
Παρε και τηλεφωνα πριν πας, να μαθεις τι υπαρχει, μη κολλας σε ενα μαγαζι

Δεν κολλάω σε ένα μαγαζί οκ έχεις κάτι να προτείνεις για πειραιά κατα προτιμηση που είναι πιο κοντά αν δεν θέλεις να γράψεις εδώ μήπως θεωριθεί διαφήμηση στείλτο σε πμ γιατί δεν ξέρω καθόλου από pet shop τι παίζει μην πάω και όπου να ναι.

Σε ανοιχτό ενυδρείο θα μπορώ να βάλω γαρίδες? γιτί όπως είπα δεν θα σρησημοποιήσω το καπάκι γιατί δεν έχει φως και θέλω να βάλω φυτά σε αυτό μια και το στήνω από την αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-01-09, 03:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κολλάω σε ένα μαγαζί οκ έχεις κάτι να προτείνεις για πειραιά κατα προτιμηση που είναι πιο κοντά αν δεν θέλεις να γράψεις εδώ μήπως θεωριθεί διαφήμηση στείλτο σε πμ γιατί δεν ξέρω καθόλου από pet shop τι παίζει μην πάω και όπου να ναι.

Σε ανοιχτό ενυδρείο θα μπορώ να βάλω γαρίδες? γιτί όπως είπα δεν θα σρησημοποιήσω το καπάκι γιατί δεν έχει φως και θέλω να βάλω φυτά σε αυτό μια και το στήνω από την αρχή
Μπορεις να "κοψεις" τζαμι και να το κανεις καπακι (ή plexiglass αλλα χαρασεται με τον καιρο).


ΥΓ εχεις ΠΜ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-01-09, 14:56
Το avatar του χρήστη chaos
chaos Ο χρήστης chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2008
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Filotas Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να ανεβάσεις τις σκληρότητες προσθήκη ασβεστολιθικών πετρών ή/και χαλικιού.
Αν μπολιάσεις το ενυδρείο με υλικό απο το παλιό μπορείς άμεσα να βάλεις ψάρια μέσα με μεγάλη προσοχή στην υχθιοφόρτιση. Με λίγα λόγια θα πρέπει να βάλεις σταδιακά τα ψάρια μέσα και όχι όλα μαζί.
Πως ξεχωρίζουμε ότι μια πέτρ ή το χαλίκι είναι ασβεστολιθικό?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-09, 15:12
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Ρίξε άκουα φόρτε κι αν αφρίσει, είναι (εννοείται έξω από το ενυδρείο)
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-01-09, 16:34
Το avatar του χρήστη chaos
chaos Ο χρήστης chaos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2008
Περιοχή: Σαλαμίνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίξε άκουα φόρτε κι αν αφρίσει, είναι (εννοείται έξω από το ενυδρείο)
Α ωραία! ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-01-09, 18:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και να εχει στεγνωσει το χαλικι. (πιστολακι για γρηγορα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09216 seconds with 14 queries