Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-04-06, 16:27
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Για μαιευτήριο πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο σου?
Ρωτάω, μήπως θα μπορούσες να μεταφέρεις εκεί το ζευγάρι για να γεννήσει....
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-04-06, 16:32
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Η ανασυρση των αυγων με λεπιδα παιζει μονο σε ψαρια με πολυ σκληρα αυγα (πχ corydoras). Σε αυγα κιχλιδων αυτο θα τα καταστρεψει.
συγνωμη δεν το ηξερα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-04-06, 16:44
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από deMetrIs
συγνωμη δεν το ηξερα
ε δεν πειράζει.... γιαυτό υπάρχου οι καλοί μας mods, για να μας διοθρώνουν και να αποφεύγουμε τις πατάτες
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Για μαιευτήριο πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο σου?
Ρωτάω, μήπως θα μπορούσες να μεταφέρεις εκεί το ζευγάρι για να γεννήσει....
Είναι γύρω στα 30-36lit
Πως όμως θα ξέρω ότι πρόκειται να γεννήσουν? Απ'ότι διάβασα σε κάποιο post, δεν είναι εύκολο να το καταλάβεις (εκτός κιαν δεν το'πιασα καλά), γιατί δεν είναι τόσο εμφανές.
Και αν είναι να τα μεταφέρω δε θα τα ταλαιπωρήσω τα ψαράκια και με το κυνηγητό για να τα τσακώσω, αλλά και με το "μαιευτήριο" που είναι άδειο και ξερό χωρίς φυτά χωρίς τίποτα? .... ή παραείμαι... "μη μου άπτου"???
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-04-06, 17:04
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Σωστα τα λες.
Αρχικα πιστευω οτι το ενυδρειο ειναι μικρο.
Απο την αλλη μερια, αν ενα ζευγαρ καιι εχει γεννησει προσφατα, πολυ συντομα θα ξαναγεννησει. Ενα δικο μου ζευγαρι γεννουσε καθε 20 μερες, και καθε φορα τα αυγα τα εχαναν, μαλλον απο λαθος νερο (δεν ασχοληθηκα να φτιαξω το νερο καταλληλα)
Οταν τα μετεφερα σε αλλο ενυδρειο ομως σταματησαν να γεννουν. Τον λογο δεν τον ξερω ακομα. Ισως γιατι και στο προηγουμενο ενυδρειο τον τελευταιο καιρο αντι να γεννουν, πηγαινε ο καβγας συννεφο....
Σε ενα σωστο ενυδρειο παντως, αν τα μεταφερεις, το πιο πιθανο ειναι να γεννησουν πολυ συντομα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-04-06, 17:21
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Σωστα τα λες.
Αρχικα πιστευω οτι το ενυδρειο ειναι μικρο.
Απο την αλλη μερια, αν ενα ζευγαρ καιι εχει γεννησει προσφατα, πολυ συντομα θα ξαναγεννησει. Ενα δικο μου ζευγαρι γεννουσε καθε 20 μερες, και καθε φορα τα αυγα τα εχαναν, μαλλον απο λαθος νερο (δεν ασχοληθηκα να φτιαξω το νερο καταλληλα)
Οταν τα μετεφερα σε αλλο ενυδρειο ομως σταματησαν να γεννουν. Τον λογο δεν τον ξερω ακομα. Ισως γιατι και στο προηγουμενο ενυδρειο τον τελευταιο καιρο αντι να γεννουν, πηγαινε ο καβγας συννεφο....
Σε ενα σωστο ενυδρειο παντως, αν τα μεταφερεις, το πιο πιθανο ειναι να γεννησουν πολυ συντομα.
Οπότε εφόσον δυστυχώς δε θα αποκτηθεί άλλο ενυδρείο, άρα και δε θα μεταφερθούν αλλού τα σκαλαράκια μου, μάλλον το μόνο που μπορώ να κάνω, νομίζω οτι είναι το εξής:
Αφήνω το ζευγαράκι εκεί που είναι (σίγουρα το μόνο πράγμα που δε θέλω είναι να το ταλαιπωρήσω), και αν γεννήσουν πάνω σε φύλλο, οπότε και θα μπορώ να το βγάλω, το βάζω στο μαιευτήριο. (καλά πάω μέχρι εδώ???)
Τώρα, όσον αφορά το νερό, στο ενυδρείο μου νομίζω ότι το GH είναι γύρω στο 10 με 12 (θα το ξανατσεκάρω βέβαια, γιατί πιο πολύ ομολογώ ότι μετράω το ΚΗ, λόγω διοξειδίου κλπ). Απ'ότι διάβασα για τα αυγά τους χρειάζεται ΡΗ~ 6.0 – 6.5 και GH ~ 4 – 6 και θερμοκρασία περίπου 27. Σωστά?
Τώρα βέβαια, αυτό που δεν ξέρω και δεν έχω καταλάβει, είναι το αν εκ των πραγμάτων δε γίνεται τίποτα εφόσον έχω αυτήν την τιμή GH στο ενυδρείο την ώρα που θα γεννηθούν. Οπότε δηλαδή αν ότι νερό και να έχω στο μικρό ενυδρειάκι που θα βάλω τα αυγά μετά, δε γίνεται τίποτα.
Ασε δε, που δεν ξέρω πως μπορώ να κατεβάσω το GH. Κατ'αρχήν, μπορώ να το "πειράξω" στο μεγάλο ενυδρείο χωρίς να επιρρεάσει κάποια άλλη από τις τιμές που έχω (ΚΗ,ΡΗ κλπ) ώστε να είναι εκεί που πρέπει για τα αυγά?

__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 10-04-06 στις 17:32
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-04-06, 23:32
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Οι τιμές για τις οποίες διάβασες είναι σχεδόν οι ιδανικές για την αναπαραγωγή τους.
Το νερό θα πρέπει να έχει ήδη "προετοιμαστεί" καταλλήλως στο ενυδρείο για να γονιμοποιηθούν με επιτυχία τα αυγά. Δηλαδή, από τη στιγμή που τα σκαλάρια σου κάνουν τα αυγά και περάσει ο αρσενικός από πάνω τους για να τα γονιμοποιήσει, αν το νερό στο ενυδρείο είναι πολύ σκληρό, δύσκολα τα αυγά θα γονιμοποιηθούν σωστά. Οπότε δεν παίζει κανένα ρόλο η μεταφορά τους (των αυγών) σε ενυδρείο με πιο μαλακό νερό, εκ των υστέρων.
Βέβαια, μην ξεχνάς ότι τα σκαλάρια αναπαράγονται εδώ και πολλά χρόνια σε συνθήκες αιχμαλωσίας και έχουν καταγραφεί επιτυχημένες αναπαραγωγές ακόμη και σε πολύ σκληρά νερά (αλλά σε καμία περίπτωση δεν προτείνεται).
Θα σου έλεγα να περιμένεις να ξαναγεννήσουν στο κυριως ενυδρείο (αφού τα 30 λίτρα είναι υπερβολικά λίγα για ένα ζευγάρι scalare), και αν μπορείς να μεταφέρεις τα αυγά στο 10άλιτρο για την "τεχνητή" εκκόλαψη, το κάνεις. Διαφορετικά, τα αφήνεις στους γονείς και περιμένουμε να δούμε το αποτέλεσμα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-04-06, 14:24
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Θα σου έλεγα να περιμένεις να ξαναγεννήσουν στο κυριως ενυδρείο (αφού τα 30 λίτρα είναι υπερβολικά λίγα για ένα ζευγάρι scalare), και αν μπορείς να μεταφέρεις τα αυγά στο 10άλιτρο για την "τεχνητή" εκκόλαψη, το κάνεις.
Εννοείς με το νερό ως έχει, ή να επέμβω στο GH?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ιορδάνης
Ταπεινή μου άποψη πάρε μία σύριγγά των 10 ml και βάλε όλη την αμπούλα και 5 ml φυσιολογικό ορό τον οπίο μπορείς επίσης να βρει σε κάθε φαρμακείο σε φιαλίδιο είτε των 5 ml είτε των 10 ml.
Αυτό γίνεται μια φορά και τέλος, ή ανά κάποιο διάστημα???

Και κάτι άλλο. Αν γίνει έτσι (μεταφορά των αυγών στο 10λιτρο), 1.τι αλλαγές νερού πρέπει να γίνονται? και 2.Το εσωτερικό φιλτράκι, να είναι με υαλοβάμβακα, σφουγγαράκι, ή δεν έχει σημασία???
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-04-06, 21:10
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
Εννοείς με το νερό ως έχει, ή να επέμβω στο GH?
Εννοώ, αν μπορείς να κάνεις κάτι να βελτιώσεις κυρίως τη σκληρότητα (π.χ. τύρφη)... κάντο. Διαφορετικά, τα αφήνεις να ξαναδοκιμάσουν με τις ίδιες τιμές.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
Αυτό γίνεται μια φορά και τέλος, ή ανά κάποιο διάστημα???
Το μπλε του μεθυλενίου το βάζουμε στο ενυδρείο-δοχείο που έχουμε μεταφέρει τα αυγά για να τα προφυλάξουμε από τους μύκητες (αφού δεν υπάρχουν οι γονείς για να τα "αερίζουν"). Οπότε το προσθέτεις στο νερό μόνο όταν έχεις αυγά και τα μεταφέρεις σε άλλο ενυδρείο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER
Και κάτι άλλο. Αν γίνει έτσι (μεταφορά των αυγών στο 10λιτρο), 1.τι αλλαγές νερού πρέπει να γίνονται? και 2.Το εσωτερικό φιλτράκι, να είναι με υαλοβάμβακα, σφουγγαράκι, ή δεν έχει σημασία???
Τα αυγά εκκολάπτονται στις 3 περίπου ημέρες και οι λάρβες κολυμπούν μετά από άλλες 3-4 ημέρες.
1. Προσωπικά δεν κάνω αλλαγές νερού όταν έχω μικρά (όταν ακολουθώ τη διαδικασία αυτή - εξαρτάται βέβαια και από το πόσα μωρά έχω) αφού μόλις κολυμπούν ελεύθερα τα μεταφέρω σε λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο. Ο λόγος είναι επειδή τα μωρά δεν ταΐζονται τις πρώτες ημέρες της ζωής τους οπότε και οι ρίποι είναι μειωμένοι.
Βέβαια, κάποιοι κάνουν 1-2 μικρές αλλαγές νερού στο διάστημα αυτό.
Αν σκοπεύεις να τα κρατήσεις περισσότερο καιρό στο 10άλιτρο, σαφώς και θα χρειάζονται συχνότατες και προσεκτικές αλλαγές νερού.
2. Στο 10 άλιτρο, το μόνο που χρειάζεσαι είναι ένας θερμοστάτης και μια αεραντλία (οι οποία θα "αερίζει" ελαφρώς τα αυγά)... ούτε καν φιλτράκι. Όταν όμως μεταφέρεις τα μικρά σε μεγαλύτερο ενυδρειάκι, θα χρειαστείς και ένα μικρό εσωτερικό φίλτρο που θα έχεις περιορίσει τη ροή του και σκεπάσει με κάποιον τρόπο την είσοδό του για να προστατέψεις τα μωρά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
φυτεμένο ενυδρείο-λίγη βοήθεια παρακαλώ yannis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 07-10-05 12:04
Ξεκινάει στρώσιμο, βοήθεια επιθυμητή. mmbuna Malawi 22 02-03-05 17:44
Xρειάζομαι τη βοήθεια σας ,προβλημα με το Μονομαχο μου!! wodan Bettas 12 21-06-04 15:06
Τη βοήθεια σας / Re-design ενυδρείου φυτεμένο dimitris Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 15-02-03 08:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08184 seconds with 14 queries