Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-13, 14:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή Πρόβλημα με Vallisneria και Echinodorus

Καλησπέρα παιδιά,
έχω αυτό το ενυδρείο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74154
και έχω πρόβλημα με τα φυτά μου. Το Echinodorus γέμισε τρύπες και πέφτουν φύλα και η Vallisneria σχεδόν εξαφανίστηκε. Γενικότερα υπάρχει πρόβλημα και με τα άλλα φυτά όπως την Hygrophila polysperma και την Ludwigia repens, χάνουν πολλά φύλα. Διαβάζοντας από άλλους συνχομπίστες προσπαθώ να καταλάβω που κάνω λάθη αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη. Για λίπανση χρησιμοποιώ προϊόντα της Seachem.
Καθημερινά Flourish Iron 2 ml για 6 ημέρες. 1 φορά τη βδομάδα Flourish,1 φορά τη βδομάδα Flourish Trace 4 ml και 2 φορές τη βδομάδα Flourish Potassium από 4ml. Κάθε Παρασκευή που κάνω αλλαγή νερού δεν βάζω τίποτα. CO2 υπάρχει DIY με ζάχαρη και μαγιά με 4 μπουκάλια το 1,5 λίτρου με 700 γρ ζάχαρη το κάθε μπουκάλι και μισό φακελάκι μαγιά που φτιάχνω 2 μπουκάλια εναλλάξ κάθε βδομάδα, υπάρχει και ρυθμιστής πίεσης που καταφέρνω να έχω σταθερό CO2 με 100 φυσαλίδες ανά λεπτό περίπου. Ο φωτισμός είναι και αυτός DIY με 19 LED panel που το κάθε πάνελ έχει 48 led 3528. Αναλυτικά υπάρχουν 3 panel μπλε , 3 κόκκινα, 5 warm white, 6 cool white και προστέθηκαν 2 ακόμα cool white αλλά με led 5050 που έχουν πολύ περισσότερο φως και ήδη έχω παραγγείλει και άλλα τέτοια για να αντικαταστήσω μερικά 3528, Υπόστρωμα υπάρχει μόνο χαλαζιακό ψιλό χαλίκι γύρω στους 4 πόντους. Χθες έβαλα ταμπλέτες florenette A δίπλα στις ρίζες μπας και σώσω τη κατάσταση. Έχετε κάποια ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό ή κάποια συμβουλή ?
¶λγη δεν υπάρχει καθόλου εκτός κάποια γλίτσα στα τζάμια αλλά σε πάρα πολύ μικρό μέγεθος που καθαρίζω απλά με το μαγνητάκι τζαμιών.
Τα φυτά στις φωτό είναι 6-7 ημερών μόνο.

Μήπως θα πρέπει να βγάλω και τα apple snail γιατί μέχρι και τρύπα στη anubia μου έκαναν
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19092013166.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  29,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19092013168.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  41,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19092013170.jpg
Εμφανίσεις:  337
Μέγεθος:  62,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  19092013171.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  40,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-13, 14:26
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Για πες μας τι ψάρια και ασπόνδυλα έχεις μέσα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-13, 14:28
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Μήπως κάποιο ζωντανό στο ενυδρείο τα βλέπει σαν μεζέ; Επειδή οι τρύπες δεν συνοδεύονται από κάποιο αποχρωματισμό ή κάτι άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-13, 14:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά έχω 6 Σκαλάρια (4 Marble 2 Koi), 8 Neon Tetra, 7 Black Tetra, 2 Buenos Aires Tetra, 4 SAE, 4 Botia Clown, 1 Roseline Barb,8 Zebra Danio, 13 Gappy, 4 Apple Snail, 8-10 Γαρίδες Japonica Amano. Τα σαλιγκάρια είναι σίγουρο πως όχι απλά τσιμπολογάνε αλλά κάνουν τεράστιες τρύπες. Στις φωτό που έβαλα τα φύλα αυτά έιχαν πέσει μόνα τους, δεν τα εκοψα εγώ, δηλαδή τα πρόβληαματ συνοδεύονται και με πέσιμο φύλων. Πιστεύετε πως ένα test σιδήρου ή τεστ φοσφώρου θα μοιυ δείξει κάτι ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-13, 14:44
giokarakannas Ο χρήστης giokarakannas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2013
Περιοχή: Λευκωσια, Kυπρος
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

ισως να φταιει ο led φωτισμος σου, μπορει να κερδιζεις οικονομια στο ρευμα αλλα το φασμα που βγαζουν οι led λαμπτηρες ισως να μην βοηθουν την φωτοσυνθεση, ας μας πουν οι πιο εμπειροι..

για το CO2 αυτα ειναι ευκολα φυτα δεν χρειαζονται να κανεις προσθηκη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-13, 14:50
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά έχω 6 Σκαλάρια (4 Marble 2 Koi), 8 Neon Tetra, 7 Black Tetra, 2 Buenos Aires Tetra, 4 SAE, 4 Botia Clown, 1 Roseline Barb,8 Zebra Danio, 13 Gappy, 4 Apple Snail, 8-10 Γαρίδες Japonica Amano. Τα σαλιγκάρια είναι σίγουρο πως όχι απλά τσιμπολογάνε αλλά κάνουν τεράστιες τρύπες. Στις φωτό που έβαλα τα φύλα αυτά έιχαν πέσει μόνα τους, δεν τα εκοψα εγώ, δηλαδή τα πρόβληαματ συνοδεύονται και με πέσιμο φύλων. Πιστεύετε πως ένα test σιδήρου ή τεστ φοσφώρου θα μοιυ δείξει κάτι ?
Φαγωμένα ειναι...
Φτιάξε την ψαροσυνθεση πρώτα και ασε τα φυτάκια για μετά.. Εχεις πάρει απο όλα τα ψαράκια..
εγω θα κρατουσα αυτά 8 Neon Tetra, 7 Black Tetra, 2 Buenos Aires Tetra, και τις γαρίδες, ή ακομη καλυτερα ενα ειδος τετρα και θα αυξανα στα 25-30 ατομα..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-13, 14:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα led cool βγάζουν 6000-6400 Κ, αλλά με αρκετά lumens, περίπου στα 200 το καθένα και τα 5050 πάνω από 400 για αυτό σκέφτομαι να αντικαταστήσω αρκετά αν όχι όλα τα 3528. Στο καπάκι αυτό δεν μπορώ να βάλω δυστυχώς Τ5 ή Τ8 γιατί είναι πολύ κοντό και στενό, μόλις 7 εκατοστά και 32 πλάτος με χώρο για τα φώτα γύρω στα 17 εκατοστά γιατί υπάρχει το ανοιγόμενο καπάκι με ανεμιστηράκια επάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-13, 14:52
Το avatar του χρήστη lepa83
lepa83 Ο χρήστης lepa83 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2012
Περιοχή: Μεταμόρφωση - Αττικής
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

~70 ψάρια πιστεύω είναι πολλά για τα λίτρα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-13, 14:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαγωμένα ειναι...
Φτιάξε την ψαροσυνθεση πρώτα και ασε τα φυτάκια για μετά.. Εχεις πάρει απο όλα τα ψαράκια..
εγω θα κρατουσα αυτά 8 Neon Tetra, 7 Black Tetra, 2 Buenos Aires Tetra, και τις γαρίδες, ή ακομη καλυτερα ενα ειδος τετρα και θα αυξανα στα 25-30 ατομα..
Σε αυτό έχεις δίκιο. Πλεονεξία. Ποιά πιστεύεις πως φταίνε περισότερο για να το έχω υπόψιν μου ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-13, 15:00
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

υπαρχει ενα ειδος apple snail που τρωει τα φυτα, δεν θυμαμαι ομως να σου πω πως μπορεις να το ξεχωρισεις απο το ακακο apple snail. εγω πιστευω οτι ειναι αυτο, ψαξτο λιγακι.

για την ψαροσυνθεση οπως σου ειπαν και παραπανω κατι πρεπει να κανεις.
κοιτας τι νερο μπορεις να προσφερεις στα ψαρια σου και κρατας καποιο ειδος καταλληλο για τα λιτρα του ενυδρειου σου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-13, 15:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει ενα ειδος apple snail που τρωει τα φυτα, δεν θυμαμαι ομως να σου πω πως μπορεις να το ξεχωρισεις απο το ακακο apple snail. εγω πιστευω οτι ειναι αυτο, ψαξτο λιγακι.

για την ψαροσυνθεση οπως σου ειπαν και παραπανω κατι πρεπει να κανεις.
κοιτας τι νερο μπορεις να προσφερεις στα ψαρια σου και κρατας καποιο ειδος καταλληλο για τα λιτρα του ενυδρειου σου.
Ευχαριστω Χρηστο, τα apple snail θα βγουν σήμερα κιόλας σε ενα μικρό ενυδρείου που έχω χωρίς φυτά. Να σκεφτείς πως έβαλα 2 σε ένα αλλό ενυδρείο με νούφαρα και μέσα σε 2 μέρες μου έκαναν τεράστιες τρύπες στα φύλα. Προσωρινά θα μετακομίσουν στο μικρό και θα τα ταίζω αγγουρακι που το τσακίζουν. Η αλήθεια είναι πως μεγαλώνουν πάρα πολύ γρήγορα και είναι και πολυ φαγανά.
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-13, 15:10
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Τα φύλλα φαίνονται δαγκωμένα

Κατά πάσα πιθανότητα κάποιο σαλιγκάρι είναι ο ένοχος. Δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398 για να αναγνωρίσεις τα σαλιγκάρια σου.

Πάντως και τα "ακίνδυνα" apple snail αν δεν βρουν άλλη τροφή μπορούν να στραφούν σε υγιή φυτά.

Ξεκίνα το ξεστοκάρισμα, έχεις πολλά ζωντανά για τα λίτρα σου και αργά ή γρήγορα θα έχεις σοβαρό πρόβλημα.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-09-13, 15:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω Χρηστο, τα apple snail θα βγουν σήμερα κιόλας σε ενα μικρό ενυδρείου που έχω χωρίς φυτά. Να σκεφτείς πως έβαλα 2 σε ένα αλλό ενυδρείο με νούφαρα και μέσα σε 2 μέρες μου έκαναν τεράστιες τρύπες στα φύλα. Προσωρινά θα μετακομίσουν στο μικρό και θα τα ταίζω αγγουρακι που το τσακίζουν. Η αλήθεια είναι πως μεγαλώνουν πάρα πολύ γρήγορα και είναι και πολυ φαγανά.
Ευχαριστώ
Μετά την αλλαγή της ψαροσύνθεσης θα έχετε νέα μου για το πως πάνε τα φυτά γιατί με έχει πιάσει πείσμα που βλέπω εδώ τόσα όμορφα ενυδρεία με υπέροχα και υγιή φυτά και τα δικά μου είναι όλο προβλήματα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-09-13, 15:15
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

να τα ταίζεις τα σαλιγκάρια...καθε ενηλικο απλ σνειλ πιανεται κανονικα σαν ενηλικο ψάρι ,και θελουν και αυτα ταισμα με λαχανικα ή ταμπλετες 1-2 φορες τη βδομαδα..δεν τρεφονται με ακαθαρσίες...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-09-13, 15:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φύλλα φαίνονται δαγκωμένα

Κατά πάσα πιθανότητα κάποιο σαλιγκάρι είναι ο ένοχος. Δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28398 για να αναγνωρίσεις τα σαλιγκάρια σου.

Πάντως και τα "ακίνδυνα" apple snail αν δεν βρουν άλλη τροφή μπορούν να στραφούν σε υγιή φυτά.

Ξεκίνα το ξεστοκάρισμα, έχεις πολλά ζωντανά για τα λίτρα σου και αργά ή γρήγορα θα έχεις σοβαρό πρόβλημα.
Μάλλον είναι Golden Apple Snail, το χρώμα κάτι τέτιο μου δείχνει. θα το ψάξω καλύτερα μόλις πάω σπίτι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
να τα ταίζεις τα σαλιγκάρια...καθε ενηλικο απλ σνειλ πιανεται κανονικα σαν ενηλικο ψάρι ,και θελουν και αυτα ταισμα με λαχανικα ή ταμπλετες 1-2 φορες τη βδομαδα..δεν τρεφονται με ακαθαρσίες...
Εννοείτε πως τα ταΐζω, έχω φτιάξει και ειδικές βάσεις με ανοξείδωτο σύρμα με στρογγυλεμένες άκρες για να μη τραυματίσω αυτά ή κάποιο άλλο ψάρι που καρφώνω φέτες με αγγούρι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 19-09-13 στις 15:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-10-13, 12:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά καλησπέρα,
Υπάρχουν νεότερα για το θέμα που ανέφερα.
Πρόσεξα 2 πέτρες/βότσαλα που είχα μέσα και είδα πως είχαν ένα καφετί χρώμα. Όταν τις έπιασα να τις βγάλω να δω γιατί έχουν γίνει έτσι, παρατήρησα πως ήταν σαν να ήταν σκουριά. Κιτρίνισε το χέρι μου. Φάνηκε ξεκάθαρα πως ήταν σκουριά ή κάτι σαν σκουριά και ήταν έτσι μόνο οι 2 αυτές πέτρες. Εννοείτε πως τις έβγαλα αμέσως και σκέφτηκα πως αν είναι σκουριά θα έχω υπερβολικές ενώσεις σιδήρου μέσα στο ενυδρείο και ελάττωσα τη λίπανση από καθημερινή σε 1 φορά την εβδομάδα. Τα αποτελέσματα είναι εμφανή σε 2 εβδομάδες. Η Vallisneria ενώ είχε χάσει σχεδόν όλα τα φύλα έχει αρχίσει και βγάζει νέα, ο Echinodorus είναι σταθερός, δεν έχει νέες τρυπούλες καιη Hygrophila σταμάτησε να χάνει τόσα πολλά φύλλα και βγάζει πολλά νέα χωρίς τρυπούλες. Εννοείτε πως τα applesnail βγήκαν από τη πρώτη στιγμή και σταμάτησαν οι μεγάλες τρύπες. Είναι δυνατόν να υπήρχε υπερσιδήρωση και να προκλήθηκε αυτό το πρόβλημα ; Απώλειες ψαριών δεν είχα και δεν έχω. Οι μετρήσεις είναι οι ίδιες χωρίς κανένα πρόβλημα. Μέτρηση σιδήρου και φωσφόρου δεν έχω κάνει ποτέ γιατί δεν έχω τεστ.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-10-13, 12:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μαλλον αλγη ειναι.
Ποσα NΟ3 εχεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-10-13, 14:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα νιτρικά τα κρατάω πάντα κάτω από 20 και γενικά δεν είχα ποτέ μου πρόβλημα άλγης, ήταν ξεκάθαρο πως έμοιαζε με σκουριά, όπως πιάνεις ένα σκουριασμένο σίδερο και σου αφήνει αυτή τη κιτρινίλα στο χέρι έτσι άφησαν και αυτές οι πέτρες, και όχι σαν γλίτσα. Αν ήταν άλγη θα ήταν και αλλού και όχι μόνο σε αυτές τις 2. Τις πέταξα τις πέτρες από τα νεύρα μου γιατί παιδεύομαι μήνες με τα φυτά και όλα τα χάνω. Μέχρι και ανούμπιες έχω χάσει. Σκέφτηκα μήπως ήταν πέτρα από σιδηροπυρίτη και έγινε όλο αυτό το κακό
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-10-13, 14:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βρήκα μερικές φωτό με τις πέτρες αυτές. Όλα τα φυτά που υπάρχουν στις φωτό δεν υπάρχουν πλέον. Έχουν μπει καινούρια
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Photo-01.jpg
Εμφανίσεις:  255
Μέγεθος:  84,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Photo-01-a.jpg
Εμφανίσεις:  260
Μέγεθος:  214,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Photo-05.jpg
Εμφανίσεις:  258
Μέγεθος:  77,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-10-13, 17:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με καφε μπιχλα που μενει στο χερι μοιαζει η καφε αλγη αλλα και η βιολογια.
Ο μονος τροπος νομιζω να σου φυγει το αγχος, ειναι να κανεις τεστ σιδηρου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-10-13, 19:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με καφε μπιχλα που μενει στο χερι μοιαζει η καφε αλγη αλλα και η βιολογια.
Ο μονος τροπος νομιζω να σου φυγει το αγχος, ειναι να κανεις τεστ σιδηρου.
Το έχω σκοπό delta66 να πάρω τεστ σιδήρου αλλά αργότερα αφού βλέπω πως άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-10-13, 14:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τα νέα είναι πολύ καλά, αφού έβγαλα τις πέτρες που ίσως έβγαζαν σκουριά, μείωσα τη λίπανση από ημερήσια σε εβδομαδιαία, προστέθηκαν 2 πλακέτες με led (2 X48 5050), υπάρχει αισθητή βελτίωση, τα φυτά Vallisneria έχουν πετάξει γύρω στους 10 πόντους φύλα που σχεδόν είχαν εξαφανισθεί, ο Echinodorus βγάζει συνέχεια νέα φύλλα χωρίς προβλήματα, η Hygrophila μεγαλώνει και παρατήρησα πως όποιο σπασμένο κλαδάκι είχα βάλει έχει ριζώσει, είχα μια Anubia που έχει μείνει μόνο η ρίζα πέταξε 2 φυλλαράκια. Γενικότερα τα φυτά πάνε μια χαρά, παρατήρησα όμως άλγη, κάτι σκουρόχρωμους (μαυροπράσινους) λεκέδες στα τζάμια πίσω από τα φυτά που με το απλό μαγνητάκι δεν φεύγουν, με πιστωτική κάρτα ναι. Επίσης έχει αρχίσει το ξεστοκάρισμα, προς το παρών έφυγαν τα 13 guppy, τα 8 danio zebra και 2 botia clown και έπεται συνέχεια, αλλά προχτές Τρίτη παρατήρησα κάτι άλλο, επειδή είδα να επιπλέει φιλμ πρωτεΐνης είπα να μετρήσω, όλα καλά αλλά με ανησύχησαν και λίγο, τα νιτρικά ήταν σχεδόν στο 0 ενώ η τελευταία αλλαγή είχε γίνει τη Παρασκευή (4 ημέρες πριν) που δυστυχώς δεν είχα κάνει τότε μέτρηση να δω πως ήταν πριν την αλλαγή. Τα φίλτρα τα καθάρισα πριν 15 ημέρες για να δώσω μπόλι οπότε αποκλείετε να έχω απονιτροποίηση από εκεί και σκέφτηκα πως μήπως επειδή μείωσα την ιχθυοφόρτιση μειώθηκαν και τα νιτρικά, μπορεί τα φυτά να κατανάλωσαν ότι απέμεινε ;
Δηλαδή σε λίγες ημέρες που θα φύγουν και άλλα ψάρια θα πρέπει να βάζω αζωτούχο λίπασμα ;

Θα μετρήσω αύριο Παρασκευή πριν την αλλαγή νερού να δω πως θα είναι. (Κάθε Παρασκευή απόγευμα γίνεται αλλαγή νερού, αυτό τηρείται με θρησκευτική ευλάβεια)
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-10-13, 14:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
... επειδή είδα να επιπλέει φιλμ πρωτεΐνης είπα να μετρήσω, όλα καλά αλλά με ανησύχησαν και λίγο, τα νιτρικά ήταν σχεδόν στο 0 ενώ η τελευταία αλλαγή είχε γίνει τη Παρασκευή (4 ημέρες πριν) που δυστυχώς δεν είχα κάνει τότε μέτρηση να δω πως ήταν πριν την αλλαγή. Τα φίλτρα τα καθάρισα πριν 15 ημέρες για να δώσω μπόλι οπότε αποκλείετε να έχω απονιτροποίηση από εκεί και σκέφτηκα πως μήπως επειδή μείωσα την ιχθυοφόρτιση μειώθηκαν και τα νιτρικά, μπορεί τα φυτά να κατανάλωσαν ότι απέμεινε ;
Δηλαδή σε λίγες ημέρες που θα φύγουν και άλλα ψάρια θα πρέπει να βάζω αζωτούχο λίπασμα ;
Για το φιλμ (σε λογικα πλαισια), φροντισε να εχει αναταραξη η επιφανεια.

Φυσικα η ιχθυοφορτωση και το ειδος της (σαρκοφαγα ή φυταφαγα) και η φυτομαζα οπως και το ειδος της (αργης ή γρηγορης αναπτυξης φυτα) παιζει ρολο για την ποσοτητα νιτρικων στο νερο.
Το ενα τα παραγει και το αλλο τα καταναλωνει.
Τα σαρκοφαγα παραγουν ακομα περισσοτερους ρυπους (και οχι μονο νιτρικα).
Τα γρηγορας αναπτυξης καταναλωνουν περισσοτερα αζωτουχα (και οχι μονο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-10-13, 14:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το φιλμ (σε λογικα πλαισια), φροντισε να εχει αναταραξη η επιφανεια.
Αυτό είναι το εύκολο, δυνάμωσα λίγο την αεραντλία και γύρισα τη μικρή αντλία να χτυπάει στην επιφάνεια και έφυγε μετά από λίγο. Επειδή έχω DIY CO2 και για να μην έχω αναταράξεις στο νερό , όταν είναι τα φώτα αναμένα χαμηλώνω σχεδόν τελείως την αεραντλία και μπροστά από τη 400αρα έχω φτιάξει με πλεξιγκλάς ένα εμπόδιο σε σχήμα Γ για να μη κάνει ανατάραξη. Το ενυδρείο έχει 2 αντλίες , μία 800αρα που στέλνει νερό στο DIY CO2 reactor χαμηλά στο ενυδρείο και μία 400αρα σχεδόν στην επιφάνεια. Το εμπόδιο πλέον έφυγε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-10-13, 14:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ομως (και φυτα και ψαρια) χρειαζεται και οξυγονο.
Οξυγονωση γινεται με αναταραξη της επιφανειας του νερου.
Οξυγονωση (συνεπως αναταραξη) πρεπει να εχεις, ασχετα αν διευκολυνει την εξοδο του CO2 απο το νερο (το γνωστο φαινομενο αναταλλαγης αεριων - εξοδος CO2, εισοδος O2)
Για αναπληρωση του CO2 που χανεται απο την αναταραξη, βαζεις ... περισσοτερο CO2, δεν κοβεις τελειως την αναταραξη.

Βεβαια, η ισορροπια O2 και CO2 σε καθε ενυδρειο, μπορει να θελει διαφορετικη αντιμετωπιση για να ρυθμιστει σωστα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-10-13, 14:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Συμφωνώ Σπύρο, αλλά είναι και τα φώτα αναμένα και σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει τα φυτά παράγουν οξυγόνο με τη φωτοσύνθεση αποροφώντας CO2, σωστά ;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-10-13, 14:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ Σπύρο, αλλά είναι και τα φώτα αναμένα και σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει τα φυτά παράγουν οξυγόνο με τη φωτοσύνθεση αποροφώντας CO2, σωστά ;
Σωστα.
Το βραδι ομως?

Τα φυτα εντωμεταξυ ενω καταναλωνουν CΟ2 μονο οταν φωτοσυνθετουν, ολο το 24ωρο καταναλωνουν Ο2 (λιγοτερο μεν απο τα ψαρια, αλλά καταναλωνουν) και παραγουν CO2 (εστω λιγο, λογω της αναπνοης τους)
Tα ψαρια παραγουν CO2 και καταναλωνουν O2 ολο το 24ωρο.
Επισης η βιολογια πολυ μεγαλη καταναλωση Ο2. Ιδιως σε νεα ενυδρεια.
Πως θα βρεις τις ισορροπιες?
Δινεις οξυγονο και CΟ2 συνεχως.
Οχι υπερβολικα ουτε το ενα ουτε το αλλο, και παρατηρεις τη συμπεριφορα φυτων, ψαριων και νερου, για τυχων μικροδιορθωσεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-10-13, 15:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το βράδυ δυναμώνω αεραντλία και χαμηλώνω CO2. Το καλοκάιρι που πήγα διακοπές ήταν και τα 2 σε μία μέση κατάσταση, τώρα το κάνω χεροκίνητα.
Για το CO2 έχω DIY δείκτη που έχω δει εδώ σε ένα θέμα που έχει βάλει κάποιος συνχομπίστας και το παρακολουθώ (απεσταγμένο νερό και σόδα KH 4 και 2-3 σταγόνες PH test).
Μου προτείνεις να τα έχω και τα 2 μόνιμα δηλαδή αφού δεν έχω ηλεκτρονικό PH controler.
Τα ψάρια τα παρακολουθώ (δεν κάνω και τίποτα άλλο όσο είμαι σπίτι, έχω δικιά μου τηλεόραση, το ενυδρείο). Μια φορά ξέχασα ένα βράδυ να δυναμώσω την αεραντλία και τα βρήκα όλα στην επιφάνεια, ευτυχώς δεν είχα απώλειες γιατί την αεραντλία την χαμηλώνω ή την δυναμώνω, ποτέ τελείως κλειστή
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-10-13, 16:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βράδυ δυναμώνω αεραντλία και χαμηλώνω CO2. Το καλοκάιρι που πήγα διακοπές ήταν και τα 2 σε μία μέση κατάσταση, τώρα το κάνω χεροκίνητα.
Για το CO2 έχω DIY δείκτη που έχω δει εδώ σε ένα θέμα που έχει βάλει κάποιος συνχομπίστας και το παρακολουθώ (απεσταγμένο νερό και σόδα KH 4 και 2-3 σταγόνες PH test).
Μου προτείνεις να τα έχω και τα 2 μόνιμα δηλαδή αφού δεν έχω ηλεκτρονικό PH controler.
Τα ψάρια τα παρακολουθώ (δεν κάνω και τίποτα άλλο όσο είμαι σπίτι, έχω δικιά μου τηλεόραση, το ενυδρείο). Μια φορά ξέχασα ένα βράδυ να δυναμώσω την αεραντλία και τα βρήκα όλα στην επιφάνεια, ευτυχώς δεν είχα απώλειες γιατί την αεραντλία την χαμηλώνω ή την δυναμώνω, ποτέ τελείως κλειστή
Δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι καλο να ανοβακατεβαζεις παροχες CO2 και O2, ιδιως χωρις να εχεις πληρη αντιληψη για το ποσοστο διαλυσης τους στο νερο.

Ναι συνεχως ανοιχτα, αλλα οχι υπερβολικα ουτε το ενα ουτε το αλλο.

Τετοιες λιγες στιγμες αφηρημαδας ή επειγουσας αναγκης να λειψεις, ειναι που μπορουν να τουμπαρουν το ενυδρειο, αν το εχεις μαθει να λειτουργει υπο τη συνεχη παρουσια σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-10-13, 17:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Θα το ξεκινήσω έτσι.
Έχω σκοπό να πάρω μπουκάλα CO2 με ηλεκτρομαγνητική και ένας φίλος μου ετοιμάζει ένα κύκλωμα να ανάβουν τα φώτα με προσομοίωση ανατολής/δύσης, ταυτόχρονα αυτό υποστηρίζει να ανάβει την αεραντλία όταν σβήνει τα φώτα και να την κλείνει όταν ανάβουν. Όλο αυτό που κάνω χειροκίνητα πιστεύεις πως αν γινότανε αυτόματα χωρίς την παρέμβαση μου δεν θα ήταν καλύτερα ;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με Echinodorus Ozelot red KenJiNx Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 03-09-13 22:34
Πρόβλημα με Vallisneria danny Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 17 27-01-13 02:33
Πρόβλημα με echinodorus bleheri aquaristas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 02-11-09 14:55
Πρόβλημα με Vallisneria nana ψαρια και ψαρια Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 21-09-07 15:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10524 seconds with 14 queries