Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-07, 12:09
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή Θαλασσινό ... Μονομαχοενυδρείο?

Εχω ένα μονομαχοενυδρείο 35x15x20 ΜxΠxΥ. Έχω φίλτρο βυθού με κυκλοφορητή και ένα μικρό εξωτερικό φίλτρο (δικιά μου κατασκευή) με σφουγκάρι. Καθαρά λίτρα λίγο πάνω από 9. Και τώρα η ερώτησεις: Ισχυει αυτό που λένε ότι για κάθε ένα εκατοστό ψαριού χρειάζεται 1,5 λίτρα; Μπορώ να βάλω ένα μικρό κλόουν (4-5 cm) ή δεν θα αντέξει; Πόσα είναι τα ελάχιστα λίτρα που χρειάζεται;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-07, 13:13
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Στο θαλασσινό νερό δεν ισχύουν οι "κανόνες" του γλυκού. Σχετικά με το μέγεθος των ψαριών και το είδος τους οι σχεσεις αυτές μπορούν να είναι και Χ 4 ....

Πιστεύω ότι το min ενυδρείο για να ξεκινήσει κάποιος χομπίστας με θαλασσινό νερό είναι τα 60-100 λίτρα...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-07, 17:39
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Ok. Πόσα είναι τα ελάχιστα λίτρα για ένα μονο ψάρι;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-07, 17:54
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Σχετικη ερωτηση φιλε μου ... εγω θα ελεγα να μην ξεκινησει καποιος με λιγοτερα απο 120-180 λιτρα.

Σε αυτα τα λιτρα μπορει καποιος να κρατησει ενα ζευγαρακι κλοουν occelaris με σχετικη ευκολια, λιγη προσοχη και χωρις πολλα εξοδα.Και φυσικα , χωραει και κανα δυο αλλα ψαρακια με μικρες απαιτησεις εξοπλισμου.

Μην παρασυρεστε απο τις βιτρινες που βλεπετε κατι ασυνηθιστο και θελετε παση θυσια να το αποκτησετε : σε ενα διμηνο (αν σας αρεσει πραγματικα το χομπι) , το ενυδρειο των 40-60 λιτρων με ενα μονο κλοουν θα σας φαινεται μικρο και ''βαρετο'' .Θα τον συνηθισει το ματι και δεν θα σας κανει αισθηση ..και τοτε θα μπειτε στο τριπακι να μεγαλωσετε το ενυδρειο.Αυτο που σας λεω εχει αποδειχθει πολλακις.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-10-07, 17:59
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Το θέμα είναι πως έχω ήδη ένα 70 λιτρό και δεν μπορώ να βάλω κι άλλο ενυδρείο γιατι η μάνα μου ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-10-07, 18:06
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Αρα , δεν υπαρχουν πολλα περιθωρια ... λυσεις των 20-30 λιτρων ξεχασε τες γιατι θα ταλαιπωρηθεις και θα πεταξεις λεφτα.Αστο για του χρονου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-07, 23:02
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα , δεν υπαρχουν πολλα περιθωρια ... λυσεις των 20-30 λιτρων ξεχασε τες γιατι θα ταλαιπωρηθεις και θα πεταξεις λεφτα.Αστο για του χρονου
Αποφασισα να κανω ενα nano reef με κανενα σαλιγκαρακι και καμια γαριδουλα. Χτες εβαλα το αλατι και το αφησα να λιωσει καλα. Μπορω να βγαλω το σφουγκαρι απο το εξωτερικο φιλτρο και να βαλω κατι άλλο για να φτιαξω βιολογικό φίλτρο? Αν ναι τι μπορω να βαλω? Σκεφτηκα ενα σχεδιο για ενα mini skimmer πιστευτε πως θα δουλεψει?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  σκιμ.JPG
Εμφανίσεις:  375
Μέγεθος:  5,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-10-07, 04:09
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Τελικά επιμένεις στα 30 λίτρα? Δύσκολα τα πράγματα…
Ζωντανό βράχο δεν θα βάλεις καθόλου?
Το σφουγγάρι μια χαρά είναι για βιολογικό υλικό. Μπορείς να βάλεις και siporaxβέβαια.
Για το αυτοσχέδιο skimmer δεν ξέρω αν θα δουλέψει. Έχει να κάνει και με το ύψος του θαλάμου, αλλά σίγουρα ο πωρόλιθος δεν κάνει. Θέλει ξύλινο. Υπάρχουν και κάνουν καλή δουλειά με τις πολλές μικρές φυσαλίδες που δημιουργούν.
Να ξέρεις ότι οι γαρίδες και ιδίως τα σαλιγκάρια είναι πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-10-07, 12:21
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Εχω βαλει εναν μικρο ζωντανο βραχο και λιγη αμμο απο ενα γνωστό μου. Το σκιμμερ δουλεψε (νομιζω) ο αφρος που βγαζει ειναι ασπρος. Θα επρεπε να ειναι καφε ή το νερο ειναι ακομη καθαρο? Να βαλω μαζι με το σφουγκαρι λιγο ανθρακα?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-07, 12:34
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τελικα το ενυδρειο ειναι 9 η 30 λιτρα Εγω καταλαβα οτι ειναι 9 ...πολυ λιγα=πολυ δυσκολο εγχειρημα ! Θα ταλαιπωρηθεις χωρις λογο και οντως θα το βαρεθεις συντομα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-10-07, 13:24
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω βαλει εναν μικρο ζωντανο βραχο και λιγη αμμο απο ενα γνωστό μου. Το σκιμμερ δουλεψε (νομιζω) ο αφρος που βγαζει ειναι ασπρος. Θα επρεπε να ειναι καφε ή το νερο ειναι ακομη καθαρο? Να βαλω μαζι με το σφουγκαρι λιγο ανθρακα?
Φιλε προσωπικα , δεν εχω να σου δωσω καμμια συμβουλη ...σε μια μερα ελιωσες αλατι , εβαλες βραχο και εφτιαξες σκιμερ που απο το σχεδιο εγινε πραξη μεσα σε ωρες.Αφου δουλευει , ολα καλα ...στο βιολογικο θα κολλησουμε?

Περνα απο καποιο πετ σοπ να σου κρατησουν 10 γαριδες ...πες τους οτι θα παιρνεις μια καθε εβδομαδα ...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-10-07, 19:06
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

το αλατι το εβαλα την τεταρτη το βραδυ και την πεμπτη το πρωι συμπληρωσα λιγο ακομη. Παρασκευη απογευμα εβαλα την αμμο και την πετρα. το σκιμμερ το εφτιαξα με εναν παλιο σωλινα απο φιλτρο βυθου και 2 κουτια τροφης μεσα σε μιση ωρα. Ποιο είναι το πρόβλημμα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-10-07, 19:20
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
το αλατι το εβαλα την τεταρτη το βραδυ και την πεμπτη το πρωι συμπληρωσα λιγο ακομη. Παρασκευη απογευμα εβαλα την αμμο και την πετρα. το σκιμμερ το εφτιαξα με εναν παλιο σωλινα απο φιλτρο βυθου και 2 κουτια τροφης μεσα σε μιση ωρα. Ποιο είναι το πρόβλημμα?
Κανενα προβλημα δεν υπαρχει ...σημερα λες , οτι εβαλες το αλατι χθες (δες τα ποστ πιο πανω - εσυ τα εγραψες).

Τωρα μου λες οτι εβαλες το αλατι την Τεταρτη.

Τι ενυδρειο εστησες τελικα ? ποσα λιτρα ?
Πως μετρησες το αλατι που ελιωσες , ποια ειναι η αλατοτητα σου ?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-10-07, 19:25
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

9 λιτρα. Με ενα οργανο (δεν ξερω πως το λενε της sera ειναι) 1.024 περιπου.

Το ποστ που λεει για το αλατι το εστειλα στις 12 δηλαδη παρασκευη βραδυ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-10-07, 19:40
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ποστ που λεει για το αλατι το εστειλα στις 12 δηλαδη παρασκευη βραδυ.
Σημερα ειναι Κυριακη ...τεσπα δεν εχει σημασια ...

Εγω να σε προστατεψω θελω και οχι να σου κανω μαθημα ...αυτο το ''πως το λενε'' που μετραει αλατοτητα , θα το καταλαβει ο εμπειρος μαγαζατορας και θα σε παιξει αναλογως...ξερεις ποσο κοστιζει μια ομορφη γαριδα θαλασσινου νερου ? Δεν εχεις δωσει τοσα ακομα για ολοκληρο το ενυδρειο ...να δεις ποσο ευκολα πεθαινει αν μπει σε ακαταλληλες συνθηκες νερου.
Σου εχουν πουλησει ποτε σαλιγγαρι των 4 ευρω και να ειναι αδειο ? μονο το κελυφος ? και πας σπιτι και λες τι εγινε ...

Τεσπα , παμε παρακατω.

Ποσο ζωντανο βραχο εχεις ? Βαλε ενα-εναμιση κιλο ομορφο βραχακι ...αν ησουν Αθηνα , να ερχοσουν να σου δωσω οσο χωραει το ενυδρειο σου. Βαλε ενα εσωτερικο φιλτρακι με λιγο ανθρακα και λιγο αντιφωσφωρο να χτυπαει το βραχακι.Βιολογια εξωτερικη δεν θες ...ουτε σφουγγαρια , ουτε υαλοβαμβακες , ουτε τιποτε αλλο.

Το σκιμερ δεν το θες : θα αλλαζεις 4-5 λιτρο νερο οσο πιο συχνα μπορεις (ευκολο ειναι).

Η αλατοτητα αν ειναι οντως τοση , ειναι καλα .Προσπαθησε να τη διασταυρωσεις και μετα κρατα σταθερη τη σταθμη του ενυδρειου , προσθετοντας γλυκο νερο (αν ειναι βρυσης , με αντιχλωριο) . Θερμοκρασια 26 βαθμους.

Αναβε την λαμπα κανα δυο ωρες τη μερα ...

Αυτα και βλεπουμε
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-10-07, 19:51
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Το βραχακι ειναι μικρο ουτε μισο κιλο το έβαλα για να αρχισει το στρωσιμο του νερου. 40 μερες θελει σωστα?

Πρεπει να παρω και να κανω τεστ απο την αρχη? Μπορω να ξεκινησω σε 1-2 εβδομαδες?

Θερμοκρασια εχω 24-25. Στο πετ σοπ μου ειπε πως οσο χαμηλοτερη ειναι τοσο πιο πολυ οξυγονο εχει το νερο.

Οταν λες να αλλαζω νερο οσο πιο συχνα μπορω τι εννοεις? Καθε βδομαδα- καθε δεκαπεντε?

Την λαμπα την εχω 6 ωρες. Να την μειωσω?

Εδω και 3 μερες δεν εχω καθολου εξατμιση.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-10-07, 20:02
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βραχακι ειναι μικρο ουτε μισο κιλο το έβαλα για να αρχισει το στρωσιμο του νερου. 40 μερες θελει σωστα?

Πρεπει να παρω και να κανω τεστ απο την αρχη? Μπορω να ξεκινησω σε 1-2 εβδομαδες?

Θερμοκρασια εχω 24-25. Στο πετ σοπ μου ειπε πως οσο χαμηλοτερη ειναι τοσο πιο πολυ οξυγονο εχει το νερο.

Οταν λες να αλλαζω νερο οσο πιο συχνα μπορω τι εννοεις? Καθε βδομαδα- καθε δεκαπεντε?

Την λαμπα την εχω 6 ωρες. Να την μειωσω?

Εδω και 3 μερες δεν εχω καθολου εξατμιση.
Το στρωσιμο του ενυδρειου με ζωντανο βραχο ειναι μια εντελως διαφορετικη διαδικασια ...δεν υπαρχουν μερες .Αν ο βραχος ειναι κουραρισμενος (στρωμμενος δηλαδη) , τυπικα το ενυδρειο εχει ηδη καποιο βιολογικο φιλτρο (μιλαμε για φυσικη βιολογια).Αυτο δεν σημαινει οτι μια μετρηση αμμωνιας / νιτρωδων / νιτρικων δεν χρειαζεται γιατι ποτε δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι.Αν μπορεις βαλε λιγο ακομα ζωντανο βραχο για να μπολιασεις το συστημα σου.Αν δεν εχεις τεστ , δανεισου απο καπου.

Αλλαγες νερου : μην σε προβληματιζουν ακομα .Οταν λεω συχνα ,αυτο μπορει να ειναι απο 2 φορες τη βδομαδα μεχρι και μια φορα στις 10 μερες.Θα εξαρτηθει απο το τι τελικα θα βαλεις μεσα ...

Το φως με μετρο για να μην γινουν ολα καφε (πολυ γρηγορα).
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-10-07, 20:00
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Ο βραχος ειναι στρωμενος και ηταν σε ενυδρειο με κανονικο φωτισμο (8 ωρες).

Αλαγες ποτε να ξεκινησω να κανω?

Εχω κατι τεστ στικ για ph και αμμωνια απο το γλυκο. Να τα χρησιμοποιήσω?
-------------------------
Ειδα σε ενα pet shop εναν "σπειρογραφο" ή καπως ετσι. ειναι ενα χωνι και απο πανω μια φουντα. Μου ειπε πως ειναι ευκολο. Δεν χρειαζεται ταιζμα (φωτοσυνθετει). Το δινει 15 ευρω. Να το παρω? Κανει για το ενυδρειο? Να περιμενω να στρωθει πρωτα το νερο? Δεν θελω να κανω κατι λαθος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kotsos : 22-10-07 στις 20:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-10-07, 21:45
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλαγες ποτε να ξεκινησω να κανω?

Εχω κατι τεστ στικ για ph και αμμωνια απο το γλυκο. Να τα χρησιμοποιήσω?
-------------------------
Ειδα σε ενα pet shop εναν "σπειρογραφο" ή καπως ετσι. ειναι ενα χωνι και απο πανω μια φουντα. Μου ειπε πως ειναι ευκολο. Δεν χρειαζεται ταιζμα (φωτοσυνθετει). Το δινει 15 ευρω. Να το παρω? Κανει για το ενυδρειο? Να περιμενω να στρωθει πρωτα το νερο? Δεν θελω να κανω κατι λαθος.
Αλλαγες μην σε προβληματιζουν τωρα ...το ενυδρειο ειναι 3 ημερων.
Τα τεστ σε στικ ειναι αρκουντως παραπλανητικα απο μονα τους ...αν επιπροσθετως δεν ειναι καταλληλα για θαλασσινο νερο , τοτε θα παρεις απλα ασχετες μετρησεις.

Θα ηθελα να ρωτησεις στο pet shop ποιος ειναι αυτος ο φωτοσυνθετικος σπειρογραφος ...ονομα/επιθετο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-10-07, 06:12
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Τι δεν φωτοσυνθετει? Τοτε αυτος πως τον διατηρει αφου δεν τον ταιζει? Τον έχει καιρο! Πανω απο βδομαδα. Τι τρώει κανονικά? Κανει για το ενυδρειακί μου? Ποσο μεγαλωνει? Τωρα αυτο που φαινεται ειναι περιπου 8-10 cm.

Και κατι ασχετο: Εχω δει σπειρογραφους στην ελλαδα και μερικους με περισσοτερες σπειρες και πολυ περισσοτερα χρωμματα απο αυτους που πουλα εδω. Αντεχουν στο ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-10-07, 07:18
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Όταν ένας οργανισμός δεν έχει zooxanthell δεν χρειάζεται και το φως για να επιβιώσει. Σε αυτούς τους οργανισμούς συγκαταλέγονται και τα feather dusters.
Μπορεί να επιβιώσει πάνω από βδομάδα χωρίς τροφή, αν και τα feather dusters φιλτράρουν το νερό και κρατούν plankton και άλλες μικροτροφές. Οπότε σε ένα ώριμο ενυδρείο και με μικρές προσθήκες plankton, αυτοί οι οργανισμοί μπορούν να επιβιώσουν.

Καλό θα ήταν να μην βάζουμε Μεσογειακά είδη σε τροπικά ενυδρεία. Πάντως αρκετοί χομπίστες το έχουν κάνει με καλά αποτελέσματα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 23-10-07 στις 10:43
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-10-07, 08:26
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι δεν φωτοσυνθετει? Τοτε αυτος πως τον διατηρει αφου δεν τον ταιζει? Τον έχει καιρο! Πανω απο βδομαδα. Τι τρώει κανονικά? Κανει για το ενυδρειακί μου? Ποσο μεγαλωνει? Τωρα αυτο που φαινεται ειναι περιπου 8-10 cm.
Τα feather duster ειναι filter feeders ...φιλτραρουν το νερο και κατακρατουν τροφη ...γι' αυτο λεγεται οτι ευδοκιμουν σε ενυδρεια χωρις σκιμερ αλλα με καλες παραμετρους νερου.

Συνηθως πολλα feather duster ειναι bonus του ζωντανου βραχου , αφου αντεχουν τη μεταφορα.Καποια μεγαλα πωλουνται και ξεχωριστα στα pet shop.

Λογικα ενα ευκολο feather duster ειναι καλος υποψηφιος για νεο ενυδρειο (το λεω αυτο γιατι υπαρχουν και δυσκολα/ακριβα feather) .Αυτο δε σημαινει οτι θα συγχωρησει αμμωνιες , ακαταλληλες αλατοτητες και ακραιες θερμοκρασιες.

Οσο αφορα τη τροφη αυτων αλλα και πολλων κοραλιων , πρεπει να θυμασαι το εξης : πχ ενα κοραλι μπορει να αντεξει ακομα και μηνες χωρις συγκεκριμμενη τροφη και χωρις εμφανη σημαδια υποσιτισμου (περα φυσικα απο την περιορισμενη αναπτυξη).Ερχεται ομως ενα σημειο οπου η υγιεια του κλονιζεται και τοτε ειναι συνηθως αργα για τον απειρο χομπιστα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-10-07, 13:01
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Δηλαδη προτεινεις να το αγορασω?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-10-07, 13:15
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

¶στο για την ώρα....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-11-07, 19:43
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Το ενυδρείο τρέχει περίπου 1,5 μήνα μόνο με τον βράχο και την άμμο. Ενω δεν το εχω πειράξει απο τότε που το έστησα εκτός απο 2 αλλαγές 30% σήμερα είδα ένα πολύ μικρό αδύνατο σκουλικάκι μήκους 2 cm άσπρο. Μεχρι να ανοίξω το κινητό να το βγάλω φωτο είχε μπεί μέσα στην άμμο. Μηπως ξέρει κανείς τι είναι? Έχω δει παρόμοια στην θάλασσα το βράδυ με το φακό.

Μηπως είναι καιρός να βάλω κανένα κοραλάκι? Τί προτείνετε?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-11-07, 19:46
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

οχι ακομη..μην βιαζεσαι...
φτιαξε πρωτα το νερο σου,ασε να παλιωσει ακομη λιγο το ενυδρειο σου και μετα.....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-11-07, 21:15
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι ακομη..μην βιαζεσαι...
φτιαξε πρωτα το νερο σου,ασε να παλιωσει ακομη λιγο το ενυδρειο σου και μετα.....
Το σκουλικάκι τί είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-11-07, 21:36
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

σκουλικακι απο το βραχο ειναι ....ειχα και εγω ενα οταν εστησα το ενυδρειο και το εφαγε ο κλοουν τελικα σε μια βολτα του στο τζαμι....
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-11-07, 21:05
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Τελικά δεν υπάρχει μόνο το σκουλικάκι. Τώρα που το παρατηρώ προσεκτικά υπάρχουν αρχετά είδη ζωυφίων Είναι λογικό αυτό Ειναι καλό να υπαρχουν Γινετε να ήταν όλα πάνω στο βραχάκι
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-11-07, 08:28
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Λογικότατο....
Καταλαβαίνεις τώρα, γιατί τον λένε ζωντανό βράχο....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ακόμα ένα μονομαχοενυδρείο! melli Bettas 38 04-10-07 16:34
Φωτισμός σε μονομαχοενυδρείο george Bettas 48 25-06-07 22:15
Καινούργιο μονομάχοενυδρείο dimitrisgiannoulakis Bettas 18 21-03-07 10:56
Θαλασσινό σφουγγάρι σε θαλασσινό ενυδρείο Cristos Φίλτρανση 3 17-10-04 12:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08401 seconds with 14 queries