Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 27-05-18, 14:11   #1
DIY Ψυξη
 
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc
Member
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος 27-05-18, 14:11
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα!
Μιας και έβαλα μπροστά σε σκέψεις να αγοράσω ένα chiller και βλέποντας τι τιμές παίζουν κόντεψα να νοσηλευθώ στο Ωνάσιο.

Το ενυδρείο προς το πάρόν χωρίς θερμαντήρα είναι στους 26C με 27C περίπου και έχω σκοπό να το ρίξω στους 25C, μιας και διάβασα ότι είναι η κατάλληλη θερμοκρασία για μονομάχους (χωρίς να το έχω διασταυρώσει).

Στην αρχή έλεγα να βάλω κιχλίδες αλλά στην πορεία ανακάλυψα ότι δεν τα πάνε καθόλου καλά με τα φυτά, επομένως αυτό το σενάριο καταρρίφθηκε στο στάδιο της ιδέας..

επομένως με πολύ ψάξιμο βρήκα ένα σχετικά φτινό chillerάκι, όπου πέρνοντας την δυσμενέστερη περίπτωση θα μου ρίξει την θερμοκρασία 2C με 4C. ¶ρα θεωρητικά θα μπορέσω να πετύχω τους 25C. Αλλά σιγά μην ήταν τόσο έυκολο.Στο manual λέει ότι παρεμβάινει μεταξύ των σωληνώσεων εισόδου του φίλτρου. Εξωτερικό φίλτρο δεν υπάρχει αλλά το προεγκατεστιμένο στο proimo 110 όπου έχει έσω σωλήνα για να αναταράσει την επιφάνεια. Αρά μάλλον και ίσως τρώει άκυρο και αυτο το chiller.

Επομένως σιγά σιγά οδηγούμαι στο σενάριο Νο3, όπου λέει φτιάξτο μόνος σου μεγάλε. Plexiglass και funια. Εδώ χρειάζομαι τις γνώσεις σας και την βοήθεια σας. Λόγω κάποιας εμπειρίας και ψύχωσης με την ησυχία του pc στο σπίτι τα μόνα super silence funια που έχω καταλήξει είναι της noctua και για αυτό το λόγο λέω να χρησιμοποιήσω της ίδιας μάρκας. έχω καταλήξει να στο NOCTUA NF-A8 ULN FAN 80MM

Τώρα οι απορείες μου. Επειδή όπως πολύς κόσμος δεν έχω στραβοκοιταχτεί με τα ηλεκτρονικα/ηλεκτρολογικα μήπως υπάρχει κάποιος απλός οδηγός για να μετατρέψω τα pinάκια των ανεμηστήρων στο jack για την τροφοδοσία από μετασχηματιστή;
Το ενυδρείο έχει μήκος 800mm. Σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω σαν ενεργό μήκος για τα funια τα 700mm. Σκεφτόμουν να βάλω 6 ή 7 funια. 3βάζουν και 3βγάζουν ή 3βάζουν 4βγάζουν. ΄λΕχετε να μου κάνετε κάποια πρόταση επί του αριθμού των fun ή την συνδεσμολογία ροής που έχω κατά νου;

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0342-1.jpg
Εμφανίσεις:  222
Μέγεθος:  251,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0420-1.jpg
Εμφανίσεις:  225
Μέγεθος:  66,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0440-1.jpg
Εμφανίσεις:  214
Μέγεθος:  52,9 KB  

Εμφανίσεις: 3314
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΨΥΞΗ ΣE ΡΙΟ 180 lionor Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 58 24-10-12 11:48
ψυξη karterhs DIY . Φτιάχτο μόνος σου 32 24-06-12 01:14
ψυξη xploder Αρχάριοι γλυκού νερού 20 09-06-11 01:16
Ψυξη ραφαηλ10 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 30-08-10 00:21
ψυξη VLASIS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 30 21-04-10 22:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05708 seconds with 15 queries