Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-12, 17:48
logio Ο χρήστης logio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Περιοχή: Κολωνος/Μαραθωνας
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή 260 λιτρα

καλη χρονια σε ολους ανοιγω το θεμα για να μου δοσετε ιδεες το τι αλο να βαλω
στο ενυδρειο τορα εχω εναν πλεκο κ ενα οσκαρ τι αλο μπορω να βαλω μεσα ειναι 260 λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-12, 17:53
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από logio Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη χρονια σε ολους ανοιγω το θεμα για να μου δοσετε ιδεες το τι αλο να βαλω
στο ενυδρειο τορα εχω εναν πλεκο κ ενα οσκαρ τι αλο μπορω να βαλω μεσα ειναι 260 λιτρα
καλά είναι μη σου πω και οριακά και τα 2 ψάρια γίνονται θηρία
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-12, 18:05
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Καλυτερα να ξεκινησεις αναποδα...
Βγαζοντας το Οσκαρ...
Οσο για τον πλεκο πες μας ποιος ειναι να δουμε αν μπορει να μεινει κει μεσα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-01-12, 17:00
logio Ο χρήστης logio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Περιοχή: Κολωνος/Μαραθωνας
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

τον οσκαρ τον θελω τωρα τον πλεκο δεν τον θελω τον ειχα βαλη νατον δοσω αλλα δεν τον πειρε κανης και λεω να τον βγαλω και να βαλω κατι αλλο μαζη τον οσκαρ γιαυτο ρωταω μη κανω κανα λαθος κ την πηρωσουν τα ψαρια ειναι κριμα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-01-12, 17:01
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ηδη την πληρωνει το οσκαρ..!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-01-12, 17:42
logio Ο χρήστης logio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Περιοχή: Κολωνος/Μαραθωνας
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

με τον πλεκο ενοις
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-01-12, 17:46
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

με τα λιτρα...http://www.aquahobby.com/gallery/e_oscar.php http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._ocellatus.htm

http://www.seriouslyfish.com/profile...ellatus&id=231 αντιγραφω απο το τελευταιο Minimum Tank Size
A 48" x 24" x 24" (120cm x 60cm x 60cm) - 453 litre tank is just about big enough to house a single adult. You'll need something considerably larger if you want to keep it in a pair or community setting.
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-01-12, 21:14
Το avatar του χρήστη fear81
fear81 Ο χρήστης fear81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλυτερα να ξεκινησεις αναποδα...
Βγαζοντας το Οσκαρ...Οσο για τον πλεκο πες μας ποιος ειναι να δουμε αν μπορει να μεινει κει μεσα.
+ 1
__________________
SCALARE LOVER

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-01-12, 00:39
logio Ο χρήστης logio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Περιοχή: Κολωνος/Μαραθωνας
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

τι να κανω ρε παιδια τορα με μπερδεψατε θελω τον οσκαρ αλλα και κατι αλλο μεσα τον πλεκο ενοιτε οτι θα το βγαλω ( και ναν καταλαβα μου λετε οτι τα λιτρα μου ειναι λιγα?????)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-01-12, 00:41
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ειπα οτι τα λιτρα (αν διαβασες και τα λινκ που παρεθεσα) ειναι λιγα για 1 οσκαρ..ποσο μαλλον για 2...γιατι δεν ψαχνεις για καποια αλλη κιχλιδα(πχ firemouth ή κατι αναλογο ή πιο μεγαλο ) και να στησεις και το ενυδρειο αναλογα?/
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-01-12, 13:44
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε το δικό μου ποστ θα σου αρέσει περισότερο....γιατί θα διαφωνήσω με τους προλαλίσαντες (και τα 2 σαιτ)

Εγώ λέω κράτα το Όσκαρ αν σου αρέσει τόσο πολύ, ΒΓΑΛΕ τον Πλεκο... ΑΛΛΑ μην βάλεις ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΜΕΣΑ!!!

....να ξέρεις όμως ότι ακόμα και έτσι (με ένα μόνο ψάρι) σε περιμένει ΑΡΚΕΤΗ δουλειά για να κρατήσεις σωστή βιολογία.

....αυτή είναι φυσικά η δική μου γνώμη....εκτός και αν δίνοντας το θα του βρεις σπίτι με τις παραμέτρους που λένε τα παιδιά πιο πάνω (500λιτρο και βάλε κλπ)....οπότε το δίνεις για να ζήσει ακόμα καλύτερα!

Φιλικα πάντα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-01-12, 19:33
logio Ο χρήστης logio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Περιοχή: Κολωνος/Μαραθωνας
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

λες καλιτερα μονο ο οσκαρ ε δεν ειναι κ κακη ηδεα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-01-12, 19:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ειναι ομορφο ψαρι αλλα,δε μπορω να καταλαβω τι θα σου αρεσει απο ενα ενυδρειο που θα το εχεις αδειο απο διακοσμησεις κλπ,θα πρεπει να κανεις συχνες αλλαγες νερου,και θα εχει μεσα ενα και μοναδικο ψαρι το οποιο μαλιστα θα ειναι και στριμωγμενο και δε θα ζει σε σωστες συνθηκες.βεβαια γουστα ειναι αυτα,απλα δε μπορω να καταλαβω αν υπαρχει καποια λογικη πισω απτο να χαραμιζεται (κατα τη γνωμη μου παντα)το ψαρι πρωτα πρωτα, και μετα το ενυδρειο.δεν ξερω...

http://www.oscarfish.com/article-hom...scar-tank.html
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-01-12, 22:09
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε η λογική βρίσκεται σε αυτό που είπα και άλλες φορές, ο καθένας μπορεί να βλέπει το χόμπι με διαφορετικό μάτι.

Ο φίλος αν γουστάρει το συγκεκριμένο ψάρι, (εγώ λέω) μπορεί να το κρατήσει αλλά πρέπει να ξέρει ότι θα έχει κάποιους περιορισμούς. Δεν θα δει ας πούμε το ενυδρείο του να είναι ένα όμορφο βιοτοπικό αμαζονίου ή μια ασιατική ζούγκλα. Δεν θα βάλει μικρά ψαράκια να σουλατσάρουν δεξιά αριστερά και δεν θα μπορεί να πάρει ούτε καν ένα δεύτερο μικρότερο ψάρι για να έχει παρέα ο Οσκαράκος (όχι ότι αυτός τη θέλει...έμεις τη θέλουμε περισότερο)

...από την άλλο όμως, πέρνει ένα κατοικίδιο στο σπίτι.
....πως είναι να έχεις βάτράχο να μένει στο δωμάτιο σου αλλά να μην έχεις βιβάριουμ? Πως είναι να έχεις μια κότα στην αυλή αλλά να μην έχεις κοτέτσι? Ένα κουνελάκι στο σαλόνι σου? Ενα σκιουράκι?
....Το ίδιο είναι και ένα "άδειο" ενυδρείο με ένα Όσκαρ μέσα.

Παρεπιπτόντος το σαιτ που έβαλες πάνω είναι ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ το πιο καλό σαιτ που αναφέρεται στα Όσκαρ. .....Στι πιο πάνω λινκ προτείνει τα 55 γαλόνια (209λίτρα) ως το ελάχιστο για ένα Όσκαρ....και λέει ότι είναι οριακά.....καλύτερα λέει να πας σε 75γαλονια (280λίτρα) που είναι καλό και για τα μεγαλόσωμα Όσκαρ.....του φίλου μας εδώ είναι 70 γαλόνια (χοντρά χοντρά)....αρα αρκετά πιο πάνω από το όριο που προτείνουν.

....παρεπιπτόντως, όποτε αναφέρεται το Όσκαρ οι πηγές που μπαίνουν είναι τα http://www.tsamisaquarium.gr/Selides..._ocellatus.htm και
http://www.seriouslyfish.com/profile...ellatus&id=231 τα οποία ΚΑΙ ΕΓΩ θεορώ από τα πλεόν αξιόπιστα που υπάρχουν. Για το συγκεκριμένο ψάρι όμως....ίσως είναι τα μοναδικά 2 σαιτ που μιλάνε για πάνω από 400 λίτρα.

Μπορώ ξεκινόντας από το http://www.oscarfish.com (το οποίο ασχολείται μόνο με Όσκαρ προφανώς όπως και το http://www.oscarfishlover.com ) να σας υποδείξω άλλα 10 (τουλάχιστον) σαιτ που αναφέρουν ώς ελάχιστο το 55 -75 γαλόνια (209-283 λίτρα).....και σαιτ επίσης αξιόπιστα.

Και για να μην παρεξηγηθώ....εννοείται ότι όσο πιο μεγάλο είναι πάντα πιο καλό.....και παράλληλα έχω πεί και εγώ ότι τα 55γαλόνια (209λίτρα) είναι λίγα.

ΥΓ: Φίλε kgf12345 με τον τρόπο που λειτουργούν τα πετσιοπ στην Ελλάδα, είσε σίγουρος ότι το ψάρι θα χαραμιστεί στα 260 λίτρα του φίλου του logio (που του αρέσει σαν ψάρι και δείχνει να θέλει να το μεγαλώσει όσο πιο σωστά γίνεται..με τα λίτρα που έχει)...αν η εναλλακτική είναι να τους το πάει πίσω?
Προσώπικα στη δεύτερη λύση βλέπω το Οσκαράκι να έχει 5% πιθανότητες να ζήσει βασιλιάς (και πολλά λέω), 10% να το πάρει άλλος με 260ρι που ισως δεν μπει στη διαδικασία να ρωτήσει και να έχει και 10 συγκάτοικους μέσα, 50% να πάει σε γυάλα (μαζί με κανένα χρυσόψαρο) και 30% να πεθάνει του πετσιοπα.
....Για αυτό το λόγο λέω....αν είναι διατεθιμένος να το προσπαθήσει, ας το κρατήσει το ψάρι!

Παντα φιλικά!
-------------------------
@ logio Φίλε δεν ξέρω τι εμπειρία έχεις με τα ενυδρεία.....αν όμως τώρα ξεκινάς, να ξέρεις ότι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ θα αντέξεις στον πειρασμό να μην βάλεις άλλο ψάρι μέσα. Αυτό που λέει ο φίλος ο kgf12345 έχει μια λογική γιατί όταν ξεκινάς, μετά θα δεις και το ένα ενυδρείο και θα σου αρέσει, θα δεις και άλλο ψαράκι κλπ κλπ κλπ.

Κάποιοι εύκολα θα μπορούσαν να έχουν το ενυδρείο και χωρίς χαλίκι για να έχουν μέσα ένα και μόνο Όσκαρ. (πολλοί το κάνουν)....συνήθως όμως είναι άτομα που ήδη έχουν πεδευτεί με τα υπόλοιπα και κατάλιξαν ότι απλά αυτό είναι που θέλουν.

Προσωπικά δεν θα το πρότεινα αν τώρα ξεκινάς γιατί σίγουρα θα ζήτησεις και το άλλο......ΦΥΣΙΚΑ υπάρχει πάντα και η λύση 2ου ενυδρείου
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Plakas : 13-01-12 στις 22:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-01-12, 01:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε η λογική βρίσκεται σε αυτό που είπα και άλλες φορές, ο καθένας μπορεί να βλέπει το χόμπι με διαφορετικό μάτι. κατα βαση συμφωνω,αν και σηκωνει συζητηση το θεμα η οποια εχει γινει εδω κιαλλες φορες και ακρη δε βρεθηκε, οποτε δε θα την ξεκινησω παλι εγω τωρασυμφωνω ομως οτι γουστα ειναι αυτα και καλα κανει αν του αρεσει.

....Το ίδιο είναι και ένα "άδειο" ενυδρείο με ένα Όσκαρ μέσα.σωστο και αυτο αν το δουμε ετσι.

......

Και για να μην παρεξηγηθώ....εννοείται ότι όσο πιο μεγάλο είναι πάντα πιο καλό.....και παράλληλα έχω πεί και εγώ ότι τα 55γαλόνια (209λίτρα) είναι λίγα.δεν αμφιβαλω για τα site που αναφερες,αλλα κλινω περισσοτερο προς την αποψη πως τα νουμερα που δινουνε τα περισσοτερα site ειναι απλως ενδεικτικα και οχι αντιπροσωπευτικα για το καθε ειδος.αποκει και περα ο καθενας κρινει μονος του.ειδικα οταν στα ιδια site σου αναφερουν και τους τυχον περιορισμους.

ΥΓ: Φίλε kgf12345 με τον τρόπο που λειτουργούν τα πετσιοπ στην Ελλάδα, είσε σίγουρος ότι το ψάρι θα χαραμιστεί στα 260 λίτρα του φίλου του logio (που του αρέσει σαν ψάρι και δείχνει να θέλει να το μεγαλώσει όσο πιο σωστά γίνεται..με τα λίτρα που έχει)...αν η εναλλακτική είναι να τους το πάει πίσω? οι πιθανοτητες ειναι περισσοτερες οτι θα χαραμιστει αν παει πισω στο πετσοπ.αλλα μιλαμε υποθετικα τωρα.και μην ξεχναμε οτι στο ξεκινημα του θεματος ειχε και ενα πλεκο μεσα και εψαχνε τι αλλο θα βαλει.φυσικα δεν κρινω κανεναν,απλα λεω πως το βλεπω εγω προσωπικα.
Προσώπικα στη δεύτερη λύση βλέπω το Οσκαράκι να έχει 5% πιθανότητες να ζήσει βασιλιάς (και πολλά λέω), 10% να το πάρει άλλος με 260ρι που ισως δεν μπει στη διαδικασία να ρωτήσει και να έχει και 10 συγκάτοικους μέσα, 50% να πάει σε γυάλα (μαζί με κανένα χρυσόψαρο) και 30% να πεθάνει του πετσιοπα.
....Για αυτό το λόγο λέω....αν είναι διατεθιμένος να το προσπαθήσει, ας το κρατήσει το ψάρι!
παντα ισχυει αυτο,αν εχεις διαθεση κανεις θαυματα.απλα εμενα προσωπικα μου καθεται καπως και ειπα τη γνωμη μου.αλλα ειπαμε γουστα ειναι αυτα
Παντα φιλικά!δεν το συζηταμε
αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-01-12, 21:34
logio Ο χρήστης logio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-01-2010
Περιοχή: Κολωνος/Μαραθωνας
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

φιλε μου σ' ευχαριστω θα κρατησω μονο του τον οσκαρ και αν καταφερω θα παω σε μεγαλυτερο οσο για το 2ο ενυδριο εχω αλλο ενα 100λ φυτεμενο με 1 χαρεμι ενλερ κατι μωρακια που κανανε και καμια 40αρια red cherry
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
malawi 700 λιτρα + 150 λιτρα sump kouman Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 99 10-03-15 09:51
αντε αλλη μια απο τα ιδια...λιτρα..λιτρα..και ξανα-λιτρα. nOmOreAbuse Γλυκό νερό - Γενικά 83 07-10-11 12:35
120 λιτρα pikroxolos Tanganyika 4 30-09-11 08:01
60 λιτρα για αρχη carlos Αρχάριοι γλυκού νερού 5 31-05-11 00:29
Νεα ενυδρεια 450 λιτρα και 300 λιτρα Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 30-11-04 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06244 seconds with 13 queries