Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-04, 22:34
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή "Κατέβασμα" pH... κλπ

Αν γράψω καμμιά π@π@ριά παρακάτω, παρακαλώ διορθώστε με...

Λοιπόν.
Επειδή έβαλα κάποια (λίγα) φυτά στο ενυδρείο, αποφάσισα να κάνω και ένα DIY CO2 με ζάχαρη και μαγιά - άλλωστε το κόστος με αυτή την μέθοδο είναι μηδαμινό σε σχέση με μπουκάλες CO2, μανόμετρα κλπ. Μου φαινόταν "περίεργο" και δύσκολο, αλλά τελικά είναι πανεύκολο και δουλεύει μια χαρά.
Μια βδομάδα μετά την κατασκευή του DIY CO2, τα έσκασα τα ευρά και αγόρασα ένα ηλεκτρονικό pH-μετρο.
Γέμισα το μικρό δεκαπεντάλιτρο που έχω για καραντίνα με νερό βρύσης και αμέσως μετά πήρα τις εξής μετρήσεις:
pH = 7.6
GH = 16
KH = 12
NO3 = 5ml/l
Επειδή όμως παντού στο internet λένε οτι το νερό της βρύσης πρέπει να το μετρήσεις αφού αυτό έχει "κάτσει" κανα 24ωρο, το ξαναμέτρησα την άλλη μέρα και το pH ήταν 8,2 - τα υπόλοιπα το ίδιο.
Στο ενυδρείο, είχα pH = 7,8 , GH =17, KH =12 και NO3 = 5ml/l ( φαίνεται οτι τα φυτά κάνανε δουλειά, γιατί πρίν τα βάλω τα νιτρικά πλησιάζανε στα 10ml/l ). Επίσης, το διοξείδιο "έριξε" το pH από 8,2 σε 7,8 ( ο "diffuser" που χρησιμοποιώ είναι πωρόλιθος - οπότε σχεδόν μισός βαθμός pH παρακάτω μια χαρά είναι ).
Το πρόβλημα είναι οτι ακόμα κι έτσι, το pH είναι ανεβασμένο και με δεδομένη την ΚΗ = 12, το διοξείδιο κάνει "προσωρινή δουλειά".
Σήμερα, μετά από 2 βδομάδες λειτουργίας, το DIY CO2 "ξεθύμανε". Ετοίμασα λοιπόν ένα νέο μίγμα και μέχρι να αρχίσει να βγάζει αέριο έκανα μετρήσεις:
pH = 8,5 ( εδώ "ζαλίστηκα"... )
GH = 17
KH = 12
NO3 = 5ml/l

Προφανώς κάτι που υπάρχει στο ενυδρείο ανεβάζει το pH από 8,2 σε 8,5... Για διακόσμηση έχω μια κατασκευή από κομμάτια τούβλων κολλημένα και πασαλειμμένα με μαύρη σιλικόνη. Το όλο "οικοδόμημα" είναι καλυμμένο με άμμο ( αμμοβολή με το χέρι ). Επίσης, δύο πετραδάκια που συγκρατούν δυο φυτά - τα άλλα φυτά είναι δεμένα στο ξύλο - και τα οποία δοκιμάστηκαν με υδροχλωρικό οξύ και φαίνονται μη ασβεστολιθικά. Υποψιάζομαι οτι ή το χαλίκι (μάλλον) που έχω για υπόστρωμα ή η άμμος που καλύπτει τη κατασκευή με τα τούβλα "την κάνουν τη δουλειά"...

Τέλος η εισαγωγή, να μπώ στο "ψητό"...( "κατέβασμα" του pH - και συνεπώς της GH ).

Υπάρχουν οι εξής τρόποι :
1. Κάποιο εμπορικό "pH regulator" ή acid buffer - όπως τα βρήκα στο διαδίκτυο - ο οποίος απορρίπτεται επειδή νομίζω οτι "όσο λιγότερα χημικά τόσο καλύτερα".
2. Αντίστροφη όσμωση. Μου φαίνεται δύσκολο (και το DIY CO2 δύσκολο μου φαινόταν - αλλά δεν είναι ) όμως σε αντίθεση με το DIY CO2, "είναι πολλά τα λεφτά Άρη..." κοστίζει αρκετά ρε gmt.
3. Τύρφη. Παίρνω "τέτοιο πράμα" για τα φυτά μου, αλλά αυτή είναι ειδική για γλάστρες και περιέχει λιπάσματα και διάφορα άλλα... κάνει για φιλτράρισμα ή πρέπει να ζητήσω κάτι συγκεκριμένο ( προσανατολίζομαι αναγκαστικά σε αυτόν τον τρόπο).
4. Διοξείδιο του άνθρακα - υπάρχει ήδη.
5. Bogwood - επίσης υπάρχει.

Ενας ακόμα τρόπος είναι να κάνω η να αγοράσω έναν πιο "σοβαρό" diffuser για το διοξείδιο από τον πωρόλιθο που έχω τώρα, ωστε να χάνεται λιγότερη ποσότητα CO2.

Βέβαια υπάρχει (και είναι η πιο ανέξοδη) λύση να βάλω κιχλίδες...

Τι προτείνετε ?

ΥΓ : μιλάμε για ενυδρείο 100 λιτρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-04, 01:39
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν το συζητώ πως η ευκολότερη λύση είναι χρήση αντίστροφης ώσμωσης. Τα αρνητικά τα είπες... συν το ότι θα είσαι αναγκασμένος ή να ανακατεύεις το νερό της όσμωσης με νερό βρήσης (για να προσθέσεις ηλεκτρολύτες στο R/O νερό) ή να αγοράσεις κάποιους ηλεκτρολύτες και ιχνοστοιχεία που πωλούνται στο εμπόριο.
Για τα 100 λίτρα που έχεις πιστεύω ότι είναι καλύτερο να ετοιμάζεις νερό σε μια δεξαμενή φιλτράροντάς το με τύρφη. Είναι και πιο φυσικός τρόπος.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-04-04, 02:32
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Γιώργο, σήμερα όλη τη μέρα έψαχνα τα σχετικά με τύρφη, RO κλπ και κατέληξα σε αυτό ακριβώς που λες. Φιλτράρισμα με τύρφη (βρήκα και αρκετούς τρόπους για το πως γίνεται - πλάκα έχει... όπως το DIY CO2 ... το τι μπορεις να πετύχεις με "υλικά από το supermarket της γειτονιάς" είναι απίστευτο ).
Μου λύθηκε και η απορία σχετικά με τη τύρφη που παίρνω για τα φυτά στις γλάστρες - είναι ακατάλληλη
Αλλά σε πολλά sites αυτό που λές για ανακάτεμα του νερού από RO με νερό βρύσης, προτείνεται και για το φιλτραρισμένο με τύρφη. Τέλος πάντων, όπως πάντα "η νεκροψία θα δείξει", θα κάνω μια δοκιμή και τις σχετικές μετρήσεις με τύρφη και βλέπουμε...
Αντε να δούμε όμως ποιο μαγαζί (ενυδρειάδικο) έχει τύρφη
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-04-04, 11:25
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Τύρφη θα βρείς σε πολλά μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη Πρόσεξε να πάρεις σε κόκκους(granulat) για να είναι πιό αποτελεσματική!Η πιο καλή μέθοδος είναι να την βάλεις στο εξωτερικό φίλτρο.Ph 8,5 ακόμα και στη εσσαλονίκη μου φαίνεται δύσκολο!!!Μήπως δεν έχεις καλιμπράρει σωστά το πεχάμετρο;Επίσης,η τύρφη δεν θα σου απιονίσει τόσο δραματικά το νερό για να χρειαστεί ανακάτεμα με νερό βρυσης .(ανάλογα και με την ποσότητα που θα βάλεις-κάνε έλεγχο συχνά με τέστ στην αρχή).
Τέλος με ph 8,5 βάλε κιχλίδες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-04-04, 14:16
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αφου μπηκες στη διαδικασια να αγορασεις τοσα πραγματα και μεσα σ'ολα αυτα και ηλεκτρονικο phμετρο,γιατι δεν επερνες μια μπουκαλα CO2 να ξεμπερδευεις.Εγω τουλαχιστον αυτο θα εκανα αντι για phμετρο.
Ολοι τα εχουμε δοκιμασει τα κολπα με τη μαγια αλλα στο τελος ψαχναμε για μπουκαλες για να κανουμε τη δουλεια μας.

Τωρα για το θεμα του μαλακου νερου αντιστροφη οσμωση και παλι αντιστρωφη οσμωση.Μια φορα θα την παρεις αλλα θα κανεις τη δουλεια σου.Το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι ν'αλλαζεις μεμβρανη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-04-04, 23:24
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι ν'αλλαζεις ρυτινες.
Και οχι μονο. Πιο συχνα θα θελεις προφίλτρο και ανθρακα.

Κωστα με τοσο σκληρο νερο δεν θα κανεις τιποτα με την τυρφη. Νομίζω πως θα ταλαιπωρηθεις αδικως. Γνωμη μου ειναι να ξαναμετρήσεις το νερο η/και να ξανακαλιμπράρεις το phμετρο σου. Νομιζω πως καπου εχεις κανει λαθος η εχεις ριξει τιποτα ασβεστολιθικο μεσα στο ενυδρειο σου. Πριν αγοράσεις οτιδηποτε ξαναμετρα. Τωρα εαν προσπαθήσεις να κατεβάσεις το PH μονο με το διοξειδιο θα πρεπει να ξοδεψες μεγαλη ποσοτητα διοξειδίου γιατι το KH σου ειναι ψηλα. Πρωτα θα πρειπει να μαλακώσεις το νερό σου με καποια μέθοδο και μετά θα εισαι πιο ανετος με την χρηση διοξειδίου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-04-04, 01:16
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
... με τοσο σκληρο νερο δεν θα κανεις τιποτα με την τυρφη. Νομίζω πως θα ταλαιπωρηθεις αδικως.......
Η τυρφη κανει σιγουρα δουλεια. Αλλα οσο πιο σκληρο ειναι το νερο τοσο πιο μεγαλη ποσοτητα χρειαζεται και τοσο πιο γρηγορα εξαντλειται (αλλα προφανως ισχυει το ιδιο και για τις RO μεμβρανες). Οι δοκιμες ειναι το μονο σιγουρο μεσο για να καταληξουμε σε τι μας συμφερει/βολευει....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-04-04, 22:06
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Νικο, η συσκευη αντιστροφης οσμωσης δεν χρησιμοποιει ρητινες....
Θα εννοεις μαλλον την μεμβρανη...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-04-04, 16:31
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Ναι τακη εχεις δικιο.Το διορθωσα.Μπλεχτηκαν οι στηλες με τα R.Ο

Παράθεση:
Και οχι μονο. Πιο συχνα θα θελεις προφίλτρο και ανθρακα.
Αναλογος τα σταδια που εχει το R.O.
Με ενα 2 stage system θα χρειαστεις μονο ενεργο ανθρακα και μεμβρανη.

Παράθεση:
Η τυρφη κανει σιγουρα δουλεια. Αλλα οσο πιο σκληρο ειναι το νερο τοσο πιο μεγαλη ποσοτητα χρειαζεται και τοσο πιο γρηγορα εξαντλειται (αλλα προφανως ισχυει το ιδιο και για τις RO μεμβρανες). Οι δοκιμες ειναι το μονο σιγουρο μεσο για να καταληξουμε σε τι μας συμφερει/βολευει....
Οχι γιωργο.Η τυρφη σε σχεση με το R.Ο δεν συμφερει.
Ιδιαιτερα με οσους ασχολουνται με δισκους και πρεπει να κανουν συχνες αλλαγες νερου.
Για ενα ενυδρειο μεχρι 100 λιτρα ειναι μια καλη λυση αλλα απο εκει και περα θελεις κουτια ολοκληρα για να κανεις τι δουλεια σου και μετα μετρας ευρω.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-04-04, 20:02
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kroud
...Η τυρφη σε σχεση με το R.Ο δεν συμφερει.
Ιδιαιτερα με οσους ασχολουνται με δισκους και πρεπει να κανουν συχνες αλλαγες νερου.
Για ενα ενυδρειο μεχρι 100 λιτρα ειναι μια καλη λυση αλλα απο εκει και περα θελεις κουτια ολοκληρα ...
100 λίτρα είναι το ενυδρείο. Αυτό που θέλω είναι να πέσει το pH από 8,2 - 8,3 γύρω στο 7,5. Δεν έχω δίσκους ούτε άλλα "όξινα ψάρια".

Αρα, θα κάνω μια δοκιμή με τύρφη και αν υπάρχξει αποτέλεσμα έχει καλώς, αλλιώς θα αρχίσω ίσως να σκέφτομαι την RO.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-04-04, 22:30
yiobi Ο χρήστης yiobi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2003
Περιοχή: Αθήνα, Χαλάνδρι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

να πώ και εγώ μια π@π@ρι@
Το phμετρο το έχεις καλιμπράρει
(η ακόμα καλύτερα συγκρίνει με άλλο τεστ)
γιατί εγώ όταν αγόρασα και πριν το καλιμπράρω
είχα χάσει τα αυγά και τα πασχάλια...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-04-04, 00:59
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kroud
.....Οχι γιωργο.Η τυρφη σε σχεση με το R.Ο δεν συμφερει.
Ιδιαιτερα με οσους ασχολουνται με δισκους και πρεπει να κανουν συχνες αλλαγες νερου.
Για ενα ενυδρειο μεχρι 100 λιτρα ειναι μια καλη λυση αλλα απο εκει και περα θελεις κουτια ολοκληρα για να κανεις τι δουλεια σου και μετα μετρας ευρω.
Nικο το θεμα δεν ηταν οι δισκοι. Το θεμα ειναι ακριβως ενα ενυδρειο 100 λιτ. Τωρα αν εχεις ενα 300 λιτ ενυδρειο για να αναπαραγεις δισκους και αλλαζεις μερα-παρα μερα πχ 50% δεν το συζηταμε. Αλλα για ενυδρεια χωρις εκτεταμενες αλλαγες (με δισκους ή οχι) η λυση της τυρφης ειναι πολυ ανταγωνιστικη και δεν χρειαζεσαι <κουτια ολοκληρα>, αναλογως του τι νερο εχεις κιολας. Ακομη και σε μεγαλα ενυδρεια αν εχεις το χωρο να φτιαχνεις νερο και εχεις και τυρφη (οχι για ενυδρεια) μπορεις να κανεις και μεγαλες αλλαγες οικονομικα.
Απο την αλλη αν βαλουμε και το θεμα της μεγαλης σπαταλης νερου απο RO (αναλογως της σκληροτητας που θελεις), τοτε σιγουρα πρεπει να τα βαλεις κατω και να δεις τι θες.....και αν μαλιστα ειναι να βαζεις και ηλεκτρολυτες κλπ τοτε σιγουρα μιλαμε για αλλα κοστολογια.
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-04-04, 03:16
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos
Ph 8,5 ακόμα και στη εσσαλονίκη μου φαίνεται δύσκολο!!!Μήπως δεν έχεις καλιμπράρει σωστά το πεχάμετρο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Γνωμη μου ειναι να ξαναμετρήσεις το νερο η/και να ξανακαλιμπράρεις το phμετρο σου. Νομιζω πως καπου εχεις κανει λαθος η εχεις ριξει τιποτα ασβεστολιθικο μεσα στο ενυδρειο σου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiobi
να πώ και εγώ μια π@π@ρι@
Το phμετρο το έχεις καλιμπράρει
(η ακόμα καλύτερα συγκρίνει με άλλο τεστ)
γιατί εγώ όταν αγόρασα και πριν το καλιμπράρω
είχα χάσει τα αυγά και τα πασχάλια...
Η αλήθεια είναι οτι το ph-μετρο είχε μέσα μόνο solution με pH 7.01. Με αυτό καλιμπραρίστηκε. Ψάχνοντας, βρήκα οτι χρειάζεται "2-point calibration" στα pH-μετρα - η ιδανική περίπτωση είναι το καλιμπράρισμα με solutions 4, 7 και 10 για να υπάρχει η μεγαλύτερη δυνατή ακρίβεια. Στις οδηγίες καλιμπραρίσματος, λέει οτι ένα "single point calibration" - δηλαδή μόνο με το 7.01 solution δεν υπάρχει πρόβλημα, εφ' όσον το μετρούμενο νερό είναι κοντά στο ουδέτερο ( 6-8 ). Solution με pH 10 θα έχω κατά πάσα πιθανότητα μέσα στην βδομάδα (περιμένω τη παραγγελία), αλλά μέχρι να το πάρω, σκέφτηκα να δοκιμάσω το pHμετρο και με εμφιαλωμένα νερά. Δεν ξέρω πόση εμπιστοσύνη πρέπει να έχω σε αυτά που γράφουν στις ταμπέλες τους, αλλά βρήκα 3 "μάρκες" και τις μέτρησα.

ΥΔΩΡ ΣΟΥΡΩΤΗΣ γράφει 7,2 μετράω 7,2
ΒΙΚΟΣ γράφει 7,62 μετράω 7,6
ΖΑΓΟΡΙ γράφει 7,75 μετράω 7,7 η 7,8 (παίζει η ένδειξη).

Αν θεωρήσουμε οτι το solution που περιείχε το πεχάμετρο είναι οκ, καθώς και τις μετρήσεις που αναγράφονται στα εμφιαλωμένα επίσης οκ (τι στο διάολο, το Γενικό Χημείο τις κάνει...), στη κλίμακα 7 εως 7,8 το οργανο είναι οκ. Και μάλλον δεν είναι λογικό στο 7,9 πχ να δείχνει 8,5... όσο κι αν αποκλίνει από κει και πέρα.
Φυσικά μόλις μου έρθει το δεκάρι διάλυμα θα ξανακαλιμπραριστεί το πεχάμετρο, αλλά εκ πρώτης όψεως δεν έχει σοβαρές αποκλίσεις (μάλλον δεν αποκλίνει καθόλου από αυτά που έπρεπε να δείχνει).

Το νερό της βρύσης μου, το μετράω στο 8,2 (τρεις-τεσσερις μέρες "κάθεται" στο δεκαπεντάλιτρο και κάθε μέρα μου δείχνει 8,2). Στο ενυδρείο 8,5 μέτρησα τη μέρα που άλλαξα το διοξείδιο, σήμερα είναι στο 8,1.

Είναι σίγουρο οτι κάτι ανεβάζει το pH (από 8,2 σε 8,5), το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι το χαλίκι. Είναι δυνατόν να φταίνε τα τρία πετραδάκια (χωράνε όλα μαζί στη χούφτα μου) η το τούβλο (πηλός είναι και τα κομμάτια κολλημένα με σιλικόνη) ?

Το διοξείδιο (όσο "δουλεύει κανονικά"), το κατεβαζει στο 8 περίπου...

Σήμερα, έκανα μια δοκιμή με τύρφη στο 15λιτρο, σε 12 περίπου ωρες "έριξε" το pH από 8,2 σε 7,3 (έβαλα τη τύρφη - περίπου μισό λίτρο - σε τούλι και την άφησα να "κάθεται" στο νερό ). Μετρήσεις GH και ΚΗ θα κάνω αύριο.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-04-04, 04:08
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
Στις οδηγίες καλιμπραρίσματος, λέει οτι ένα "single point calibration" - δηλαδή μόνο με το 7.01 solution δεν υπάρχει πρόβλημα, εφ' όσον το μετρούμενο νερό είναι κοντά στο ουδέτερο ( 6-8 ).

1)Εφόσον ειναι single point θα το καλιμπράρεις στο 7.01
2)Ουδέτερο ειναι μόνο το 7.
3)Το 6 ειναι όξινο
4)Το 8 αλκαλικό
5)Η κλίμακα του Ph ειναι λογαριθμική
Συμβουλή
Δοκίμασε το σε απεσταγμένο νερό και πες μας τι μέτρηση βγάζει.
Ξέπλενε καλά τον ασθητήρα πρίν απο κάθε μέτρηση
Αν συνεχίσει να βγάζει PH υψηλό τότε "κάτι" δεν πάει καλά.
Κάνε και μια μέτρηση GH το νερό της βρύσης.
Γκρρρρρρρρ τώρα το είδα.
Εβαλες είπες την τύρφη να κάθεται στο νερό?
Την τύρφη δεν την έχεις να κάθεται.
Φιλτάρεις το νερό μεσω της τύρφης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-04-04, 21:28
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

για lasal :

1. Αυτό έκανα
2,3,4,5. Ε, ναι αυτά εννοούνται

Το απεσταγμένο όντως το ξέχασα Το μέτρησα όμως σήμερα, μου δίνει 7,1.

Τον αισθητήρα τον ξεπλένω μετά από κάθε μέτρηση (το γράφει έλλωστε με μαύρα έντονα γράμματα στις οδηγίες χρήσης).

GH βρύσης = 15
ΚΗ βρύσης = 12
pΗ βρύσης = 8,2

GH ενυδρείου = 16
ΚΗ ενυδρείου = 13
pH ενυδρείου = 8,2 (σήμερα... Πριν δυο-τρεις μέρες ήταν 8,1, μετά από καμμιά βδομάδα μάλλον θα ανέβει πάλι στο 8,4 - όπως έκανε τον "κύκλο" του με τη προηγούμενη φιάλη CO2). Αν αφαιρεθεί το διοξείδιο, πάει στο 8,5.

Οσο για την τύρφη, είναι απλά μια δοκιμή για να πάρω μια ιδέα πόσο περίπου θα αλλάξει τις παραμέτρους του νερού, και με τι ποσότητα ανακατέματος με νερό βρύσης θα "βγεί" το pH που θέλω.
Για παράδειγμα, σήμερα το 15λιτρο που έχει τη τύρφη, έχει pH=6,9, GH=12, KH=10. Ναι, δεν είναι ο σωστός τρόπος να αφήνω τη τύρφη να κάθεται, αλλά στο περίπου δε θα μου δώσει μια ιδέα ?
Θέλω τώρα να ανακατέψω 5 λίτρα "νερό τύρφης" με 5 λίτρα νερό βρύσης και να κάνω μετρήσεις στο μίγμα.
Μετά να ανακατέψω άλλα 5 λίτρα "νερό τύρφης" με 10 λίτρα νερού βρύσης και να ξανακάνω μετρήσεις,
Και ανάλογα με τα αποτελέσματα, τα υπόλοιπα 5 λίτρα του "νερού τύρφης" θα ανακατευτούν με χ λίτρα νερού βρύσης.
Ολη αυτή η μαζοχιστική διαδικασία, είναι για να πάρω μια ιδέα πως περίπου επηρεάζεται το pH με τα ανακατέματα των νερών, ωστε στην μεθεπόμενη αλλαγή το "νερό τύρφης" που αυτή τη φορά θα βγεί κανονικά από φιλτράρισμα να είναι περίπου τόσο όσο χρειάζεται και να ανακατευτεί με περίπου τόσο νερό βρύσης ωστε αυτό που τελικά θα μπεί στο ενυδρείο να μή ρίξει το pH πάνω από 0,2 (αντε 0,3).

Τα 'γραψα κάπως μπερδεμένα... πλησιάζει και το Πάσχα και μόνο για πειράματα δεν είμαστε... τέλος πάντων, θα δούμε
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-04-04, 21:45
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μεταβολή του pH κατά 0,2-0,3 βαθμούς είναι πάρα πολύ απότομο. Όπως είπε και ο lasal παραπάνω, το pH μεταβάλλεται λογαριθμικά... δηλαδή πολλαπλάσια του 100.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-04-04, 00:54
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Πολαπλάσια του 10... όχι του 100 !
Το pH είναι ο αρνητικός λογάριθμος της συγκέντρωσης του υδρογόνου ( pH = - log [H+] ) Αυτό σημαίνει απλουστευτικά :

PH - συγκέντρωση
1 - 1
2 - 10
3 - 100
4 - 1000
5 - 10000
6 - 100000
7 - 1000000
κλπ κλπ...

10 φορές μεγαλύτερη συγκέντρωση έχουμε σε διαφορά 1 βαθμού
100 φορές μεγαλύτερη συγκέντρωση έχουμε σε διαφορά 2 βαθμών
1000 φορές μεγαλύτερη συγκέντρωση έχουμε σε διαφορά 3 βαθμών

Σε ουδέτερο νερό, έχουμε 1exp-7 = 0,0000001 (αυτή είναι η συγκέντρωση ιόντων υδρογόνου). -log[0,0000001] = 7 (to pH του ουδέτερου νερου).

Αν αντί για συγκέντρωση 0,0000001 έχουμε τη μισή, δηλαδή 0,00000005, τότε το pH είναι -log[0,00000005] = 7,3. Αν αντίστοιχα έχουμε τη διπλάσια, τότε το pH είναι 6,7

Στή συντριπτική πλειοψηφία των sites που έψαξα, λέγεται οτι μια ημερήσια μεταβολή του pH κατά 0,2 - 0,3 είναι ανεκτή από τα ψάρια. Δηλαδή ας πούμε από 7,0 σε 7,3( η 7,2). Συνεπώς, τα ψάρια μπορούν να ανεχτούν έναν διπλασιασμό της συγκέντρωσης ιόντων υδρογόνου η μιά μείωσή της στο 50%, αν αυτό γίνει κατά τη διάρκεια μιας μέρας και όχι απότομα. Εγώ θέλω να πετύχω μια τέτοια μεταβολή στη διάρκεια μιας βδομάδας - αντί για μια μέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-04-04, 10:03
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οχι γιωργο.Η τυρφη σε σχεση με το R.Ο δεν συμφερει.
Σε μακροχρόνια βάση και αν κανεις σχετικα συχνες αλλαγες νερου συμφέρει. Επιπλέον όσο τακτικός και αν εισαι με την αλλαγή της τύρφης δεν θα πετυχεις ποτε την σταθερότητα των αλλαγων νερού που θα εχεις με την συσκευή αναστροφης οσμοσης.


Παράθεση:
Αλλα για ενυδρεια χωρις εκτεταμενες αλλαγες (με δισκους ή οχι)
Δεν εχει και πολυ σημασια η παρατηρηση που θα κανω αλλα δεν πρεπει να υπάρχει ενυδρειο με δισκους χωρις εκτεταμένες αλλαγες νερου. Ο δισκος απαιτει απο την φύση του μεγάλες αλλαγές νερου γενικώς ειτε τον αναπαράγεις ειτε οχι. Οι λόγοι που ισχύει κατι τετοιο ειναι πολλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-04-04, 03:47
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KostasY68
Πολαπλάσια του 10... όχι του 100 !
Έχεις δίκιο! Γράψε λάθος.
(πέστο κεκτημένη ταχύτητα )
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-04-04, 21:21
Το avatar του χρήστη faxkosit
faxkosit Ο χρήστης faxkosit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2003
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΝΕΡΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 7,8 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕΝΕΙΣ ΠΡΟΣ ΛΑΓΚΑΔΑ ΜΕΡΙΑ 8,5 ΚΑΙ ΑΝΩ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08925 seconds with 14 queries