Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-12-23, 21:56
grlv Ο χρήστης grlv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2023
Περιοχή: Attik;h
Μηνύματα: 5
Exclamation Είμαι νέος και ΝΑΙ τα έκανα μαντάρα

Ακολουθεί "Σεντόνι"

Για οικονομία χρόνου, ως κλασικός νέος, μπήκαμε 2/12 σε ένα petcity, με τον μικρό που ήθελε από τον ¶γιο Βασίλη ενυδρείο, και βγήκαμε με τον μικρό με ένα ενυδρείο 60l που είχε μέσα ένα φίλτρο HAILEA HE-400, έναν θερμαντήρα JBL S100, ψιλό χαλίκι για τον πάτο, βιολογικό Starter για το φίλτρο, ένα μπουκάλι Biotopol για αντιχλώριο και κάποια συνθετικά διακοσμητικά για να μπουν τα 2 θηλυκά και δύο αρσενικά Guppies και ένα χρυσόψαρο. (Δεν ξέρω πόσα λάθη χώρεσαν σε μια πρόταση )

Φυσικά κάναμε αυτό που ξέραμε τότε. Τα βάλαμε με την σακούλα μέσα να πιάσουν θερμοκρασία. Φυσικά το νερό δεν ζεστάθηκε στον χρόνο που μας είπε ο φίλος και εκεί επιστράτεψα την κατσαρόλα. Ευτυχώς δεν έβαλα από τον θερμοσύφωνα γιατί θα έμπλεκα και με κανένα χαλκό.

3/12 το χρυσόψαρο μπήκε δυστυχως σε γυάλα επειδή έτρωγε μπούλινκ από τα μικρότερα από αυτό Guppies.

4/12 είπαμε να ρίξουμε μέσα 4 μπλε γαρίδες οι οποίες μας είπαν ότι θα πρέπει να έχουν μειωμένο Ph έτσι λοιπόν εκτός των άλλων έφυγα με τύρφη σε κόκκους που μπήκαν χύμα στο φίλτρο και ένα κουτί με στικ τεστ για να παίρνω μετρήσεις.

7/12 αφού διάβασα ότι η αναλογία 1 προς 1 είναι λάθος στα Guppies όπως και σε άλλα ψαράκια είπα να προσθέσω άλλα 6 θηλυκά.

Στη συνέχεια 12/12 προστέθηκε ένα ξύλο από Skroutz, το οποίο είχε βράσει σε κατσαρόλα για 2 ώρες για να βοηθήσει και στο Ph και στη διακόσμηση. Επίσης άλλαξα μεγάλο μέρος του νερού με αποιωνισμένο για την άμεση μείωση της όποιας σκληρότητας με την σκέψη ότι στην πορεία θα δουλέψει το ξύλο και η τύρφη. Σκέψη για αντίστροφη ώσμωση ούτε καν γιατί μου είχαν φανεί ήδη πολλά τα χρήματα που είχα δώσει και οι μετρήσεις με τα στικ με καθησύχαζαν ψευδώς.

Συνεχίζοντας τις επεμβάσεις, αφού μάθαμε ότι τα συνθετικά λουλούδια είναι τοξικά, μας έκαναν δώρο κάποια συνθετικά από μπαμπού και μεταξύ και κάναμε την αλλαγή από τα πλαστικά.

Τότε ήρθε το νέφος από τα βακτήρια. Συνέχισα το διάβασμα ώσπου τότε έπεσα πάνω στο forum σας όπου και κόλλησα τόσο με την πληθώρα των θεμάτων αλλά με την ευγένεια των μελών ενώ επίσης με εντυπωσίασε η μεγάλη κοινότητα που υπάρχει στην Ελλάδα και δεν γνώριζα έως σήμερα.

Περιπέτειας συνέχεια (ξέρω τραβάτε τα μαλλιά σας όπως και εγώ τώρα που τα σκέφτομαι):

Έπειτα από την μελέτη, αποφάσισα να δοκιμάσω την λύση με την αεραντλία η οποία έκανε θαύματα. Σε ένα 24ωρο πάει και αυτό.

Η 4η τελευταία γαρίδα κράτησε για τουλάχιστον 2 εβδομάδες σημείο που είχε συμπέσει και με έντονο μύκητα του ξύλου που είχε λερώσει τα πάντα στο ενυδρείο.

Η προσπάθεια για καθαρισμό του ξύλου και σε συνδυασμό με την κακή εικόνα και το σχεδόν καθημερινό βούλωμα του φίλτρου με οδήγησαν στην αφαίρεση του ξύλου αφού κατάλαβα ότι δεν υπάρχει αρκετή βιολογία να φάει το φαγητό του μύκητα.

Τα προβλήματα του φίλτρου καθημερινά. Ξεκινώντας με την τμηματική αφαίρεση του άνθρακα και της τύρφης έως την αποκλειστική χρήση κεραμικών μακαρονιών (petcity) βελτίωσε την εικόνα του ενυδρείου, έδιωξε τις τανίνες και το ενυδρείο έδειξε έστω στο μάτι σε καλύτερη εικόνα.

Εκείνη η εβδομάδα προφανώς λόγω μικρού χώρου στην κασετίνα του εσωτερικού φίλτρου, είχα και τουλάχιστον 3 πλημμύρες αφού πέταγε το σφουγγάρι πάνω και τα νερά έβγαιναν έξω ακολουθώντας πολύ ρομαντικά την πορεία των καλωδίων. Φυσικά αυτό είχε ως αποτέλεσμα την αλλαγή νερού σε πολύ σύντομα διαστήματα. Αφού έδεσα με δεματικά το φίλτρο πάει και μετακόμισα πλέον το ενυδρείο σε σημείο που να μην ενοχλούν τα νερά, πάει και αυτό.

Φτάνοντας 22/12 επιστρέφει από τον δάσκαλο του ο μικρός με ρίζες από φυτά όπου ήταν η αιτία να διώξουμε εντελώς τα συνθετικά και δύο Ινδιανάκια που σήμερα έμαθα ότι είναι Serpae Tetra.

Ενώ ψάχνομαι με την μαύρη αραχνοειδή άλγη στην άκρη των φύλλων ορισμένων φυτών που έδειχναν να μην έχουν πιάσει και καλά (είχαν εξαρχής άσχημη εικόνα), διαβάζω στο φόρουμ για την πλύση των σφουγγαριών του φίλτρου με καυτό νερό βρύσης ενώ έως τότε το έκανα μόνο με ενυδρειακό νερό.

Και εδώ ξεκινάει το πανηγύρι.

Σε θέμα καθαρισμού, δύο φορές που το έκανα θεωρώντας ότι έκανα καλό, ναι μεν έφτιαξα το πρόβλημα βουλώματος του φίλτρου (έβγαζε πολύ βρώμα και τύρφη κολλημένη) . Σταμάτησε να βουλώνει ο υαλοβάμβακας και όλα καλά αλλά προφανώς εξαφάνισα την όποια βιολογία. ¶ρα ναι μεν πλύσιμο με καυτό νερό αλλά σκέφτηκα ότι αυτό ισχύει σε στρωμένο φίλτρο που έχει βιολογικό υλικό μέσα. Προφανώς εμένα η όποια βιολογία ήταν μόνο στο τελικό φίλτρο.

Σταθερός στις ρουτίνες μου και 28/12 και θεωρώντας ότι γλύτωσα τα έξοδα του κατά τα άλλα φοβερού Fluval εξωτερικού κάνω μέτρηση. Και επειδή η φύση δεν κάνει λάθη, τι έχουμε την τρίτη εβδομάδα? Κορύφωση των Νιτρικών!

Φυσικά επειδή με το ένα και με το άλλο είχε φύγει το 500άρικο, εξακολουθούσα να μετράω με τα στικς. ροζ το στικ, εγκεφαλικό εγώ . No2 στο θεό και ανιχνεύσιμα No3. Κάνω 50% αλλαγή με σκούπα, πάλι ροζ.

Φυσικά τιμές δεν είχα. Απλά να σας πω ότι επειδή διαβάζοντας καθημερινά το φόρουμ και παρακολουθώντας πολύ υλικό Ελληνικό και ξένο από Youtube, κατάλαβα ακριβώς τι αντιμετώπιζαν τα ψάρια τα οποία τα έβλεπα στον αφρό να παλεύουν να αναπνεύσουν.

Αποφάσισα να κόψω ότι άρρωστο ή μαραμένο φυτό είχα θεωρώντας ότι και αυτά αποσυντίθενται και ενισχύουν το πρόβλημα του άστρωτου φίλτρου.

Σχεδόν άυπνος από τη στεναχώρια μου πάω στη δουλειά χθες και με έτρωγε τι πρέπει να κάνω. Τα έξοδα πολλά αλλά το πάθος μεγάλο.

Χθες πήρα την απόφαση να βάλω ξανά το χέρι στην τσέπη για σωστές κινήσεις για τις οποίες εκεί θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Καταρχάς ανακάλυψα από το Forum και το Pet Supermarket που με βολεύει έστω και με ένα μικρό ταξίδι. Εκεί πήρα το Fluval 207 επειδή θεωρώ ότι το φίλτρο είναι το Α και το Ω (έκανε και το 107 αλλά έχω μεγάλες βλέψεις για το μέλλον) στο οποίο χώρεσαν όλα τα κεραμικά υλικά από το εσωτερικό φίλτρο. Ξέπλυνα τα φίλτρα με ενυδρειακό νερό μέσα στο φίλτρο και τον υαλοβάμβακα το ίδιο αλλά το νερό το επέστρεψα στο ενυδρείο. Μπόλι το φοβάμαι μην τυχόν και κληρονομήσουμε και καμία ασθένεια. Το φίλτρο το έβαλα να βαράει στο φουλ του, προς την γωνία για να μην γίνει πλυντήριο το ενυδρείο και στην αντίθετη πλευρά την αναρρόφηση. Έκανα επίσης δεύτερη ημέρα σερί 50% αλλαγή νερού με καλό καθάρισμα του υποστρώματος θεωρώντας ότι εκεί κρύβεται η αιτία λόγω ιχθυοφόρτωσης και ελλιπούς φιλτραρίσματος.

Εκεί, χθες, ενώ ήθελα να πάρω το Sera Nitrit-Minus μου είπαν καλύτερα να το παλέψουμε με "φυσικούς" τρόπους και μου έδωσαν από μία αμπούλα StopAmmo και BioDigest που μου είπαν ότι είναι Αμμωνία και βακτήρια και να κάνω αλλαγή 50% έπειτα από δύο ημέρες. Φυσικά στο άκουσμα της Αμμωνίας τρόμαξα αλλά προφανώς θα αποτελέσει τροφή για τα βακτήρια.

Επίσης σήμερα πήρα το Seachem Prime, το API Stress Zyme + και ένα υγρό τεστ No2 της Sera.

Να πω την αλήθεια μακάρι να μπορούσα να πάρω το σετ με τα υγρά τεστ της API αλλά ξέφυγα εντελώς οικονομικά και δεν ξέρω τι ακολουθεί μετά, πόσο μάλλον που θα πλήρωνα για ph test τα οποία λόγω των guppies και των αποτελεσμάτων που έχω έστω με τα στικς δεν με ανυσηχεί.

Επίσης πρόσθετα αρκετά φυσικά φυτά γρήγορης και αργής ανάπτυξης τα οποία να μην θέλουν ειδικό υπόστρωμα μιας και όλες οι αλλαγές γίνονται σε κατοικημένο ενυδρείο.

Στο αποτέλεσμα:

Με τελευταία αλλαγή χθες, ενώ με τα στικς έδειξε ότι έπεσαν τα No2, με το Sera τεστ μου βγήκε ένα χρώμα μεταξύ 1 και 2. 2ο εγκεφαλικό. Εκεί κατάλαβα ότι εάν πρίν έβγαινε πολύ πιο έντονο, ότι οι τιμές μου σε No2 ήταν πολύ πάνω από 2.
Πρόσθεσα prime στην 5πλάσια ποσότητα το οποίο λέει ότι μειώνει και τα νιτρικά.

Αύριο είναι η μεγάλη ημέρα της επόμενης αλλαγής. Από τη μια θέλω να κάνω μια γερή αλλαγή 90% αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι κάποια στιγμή πρέπει να ολοκληρωθεί και αυτό ο κύκλος του αζώτου και να ακολουθήσω τις οδηγίες για 50% αλλαγή κάθε δύο μέρες και προσθήκης API Stress Zyme +.

Όποιος άντεξε έως εδώ και έχει κάτι να συμπληρώσει εκτός από το να δώσω χρόνο στο ενυδρείο, καλοδεχούμενος.

Σύνοψη

60l ενυδρείο
Φίλτρο Fluval 207
Θερμαντήρας JBL S100
Ψιλό χαλίκι για υπόστρωμα
Πρώτη εκκίνηση 2/12 με άμεση κατοίκηση
Chror 0
Ph 7
Kh 5
Gh >6
No2 1<->2
No3 0-10

8 Guppies
2 Serpae Tetra
2 Zebra Snails
1 Apple Snail
1 Γλύφτης

Πριν

Μετά


Update:

Για να διώξω άλλον έναν παράγοντα είπα να μετρήσω No2 και στο νερό της βρύσης (Ποτέ δεν ξέρεις) και βγήκαν 0
Το Prime μάλλον κάνει ήδη δουλειά μετά από 4 ώρες. Σε νέα μέτρηση πήρα 0,5 <-> 1

Update2:

31/12 αλλαγή νερού 60% prime και stress prime + η μέτρηση στην πρώτη ώρα είναι με το στικ ίσα ίσα ανιχνεύσιμα No2 και με τα υγρά 0 με 0,5. Συμπέρασμα πρώτο ότι η αλλαγή βοηθάει κατεβάζει σημαντικά πλέον. Συμπέρασμα 2ο τα στικς όχι μόνο δεν είναι καλά. Είναι ακατάλληλα! Λογικά όταν τα στικ μου έδιναν ροζ έντονο εάν δεν είχα No2 5 θα είχα σίγουρα 4

Νέα μέτρηση αύριο με ηρεμία εφόσον δεν ταλαιπωρούνται τα ψαράκια.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-01-24, 13:37
Το avatar του χρήστη ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ
ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ Ο χρήστης ΑΦΡΙΚΑΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2010
Περιοχή: Africa
Μηνύματα: 185
Προεπιλογή

Ολοι σχεδον καπως ετσι το ξεκινήσαμε .Οπότε μην αγχώνεσαι .Αφου εισαι στη παρέα ,λύσεις θα βρεις πολλές σε ολες σου τις αποριες ,απλα πρωτα διαβαζε και μετα πράττε.Αν τα κανεις αναποδα , θα χασεις λεφτα και την ορεξη για το χομπι με αρρώστιες και θανατους Εγω μια συμβουλη θα σου δωσω που μου την εδωσαν και σεμενα οταν ξεκίνησα ΥΠΟΜΟΝΗ .Καλη χρονια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-01-24, 23:42
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και Καλή Χρονιά!
Όπως είπε και πιο πάνω ο Αφρικάνος, υπομονή.
Δυστυχώς οι περισσότεροι ξεκινάνε όπως εσύ, πριν συμβουλευτούν το φόρουμ για να γλυτώσουν λάθη, έξοδα και θανάτους ζωντανών.
Σωστή απόφαση η αγορά εξωτερικού φίλτρου.
Θεωρώ ότι ακόμη δεν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου. Θα πρότεινα (αφού αναγκαστικά κάνεις στρώσιμο με ζωντανά μέσα) να συνεχίσεις με πάρα πολύ ελαφρύ τάισμα και μικρές-συχνές αλλαγές νερού (νερό αλλαγής στη σωστή θερμοκρασία και πάντα προσθέτοντας prime). Μετρήσεις για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά κάνε σε καμμιά δεκαριά μέρες πριν από την αλλαγή νερού.
Συνέχισε να διαβάζεις τα υπομνήματα αυτής της ενότητας και εδώ είμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-24, 10:36
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Καλη αρχη , το εχεις με το γραπτό λογο! Λυπαμαι που εδωσες τοσα χρήμα τα για πραγματα αχρειαστα.

Τα πράγματα θα δεις οτι ειναι πολύ πιο απλα. Σωστα διαπιστωσες οτι το καλο φιλτρο ειναι βασικο. Θα προσθέσω ότι και τα φυτα ομως είναι σημαντικότερα γιατι περα απο την αισθητική που προσδίδουν, φιλτράρουν το νερό.

Για αυτο θα πρότεινα να βαλεις ενα ενεργο υποστρωμα πχ Tropica που ειναι και η πιο απλη λυση. Εναλλακτικά μπορεις να βαλεις απο κατω ενα ενεργο υποστρωμα και απο πανω να καλύψεις με το χαλικακι της αρεσκείας σου αν και μετα απο δοκιμές εχω καταλήξει οτι η αμμος είναι προτιμότερη σαν υποστρώμα.
Μετα το γεμιζεις φυτα! Κυριολεκτικα οσα περισσότερα αληθινα φυτα ξεκινησεις τοσο πιο γρήγορα θα στρωσει το ενυδρειο.

Χαρακτηριστικά θα αναφερω οτι στησαμε σε φιλο μου καλο ενα 60λιτρο της Aquael με les φωτισμο εργασιακό και ενα μικρό φιλτρακι. Απο το στήσιμο ομως βαλαμε ενερηο υπόστρωμα και το γεμισαμε με ευκολα φυτα, κρυπτοκορινες και εναν εχινοδωρο. Το ενυδρείο τρεχει απροβληματιστα 4 χρονια και εχει γεμίσει γαριδες. Το μικρο φιλτρο δεν αποτελεί προβλημα.

Εαν αποφασισεις να κανεις τη μεταβαση σε φυτεμενο εδω ειμαστε να σε βοηθήσουμε με προτάσεις ΠΡΙΝ πας σε μαγαζι!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-24, 10:52
grlv Ο χρήστης grlv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2023
Περιοχή: Attik;h
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλή χρόνια σε όλους και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

¶ρα συνεχίζω τις αλλαγές 50% ανά δύο ημέρες που μου είπαν στο pet supermarket ή όπως είπατε μικρές αλλαγές και μια μεγάλη στις δέκα μέρες;
Εφόσον έχω No2 και έπειτα απο τις αλλαγές πιο είναι το όριο για να κάνω νωρίτερα απο το δεκαήμερο αλλαγή νερού;
-------------------------
@sarpijk

Θα μάθω πως γίνεται και το tag που θα πάει.

Όπως ανέφερα και εάν δεις τις φωτογραφίες, ήδη φύτεψα αρκετά για αρχή.
Ο μικρός ήθελε και Μος το οποίο μου έχει σπάσει τα νεύρα να δω πως θα σταθεί. Το κυνηγάω μέσα στο ενυδρείο λόγω της αεραντλίας και του φουλ φίλτρου που έχω δώσει για αρχή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grlv : 02-01-24 στις 10:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-24, 17:38
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Δεν ειχα καταλαβει οτι ειναι αληθινά τα φυτα γιατι διαβασα οτι εβγαλες τα πλαστικα και εβαλες μεταξωτα.

Είναι πολυ λιγα παντως. Στα αριστερά την κρυπτοκορινα φαινεται σαν να εβαλες ολο το γλαστρακι σε ενα σημειο. Ειναι μεσα σε καθε γλαστρακι πολλα φυτα κολλημενα, καλύτερα να τα απλωσεις φυτεύοντας χωριστα.

Η moss μπορεί να δεθει πανω στις πετρες σου με πετονιά αλλα σε προετοιμάζω , ειναι δύσκολο στη διαχείριση γιατι ακομα και ενα μικρο κομματακι κάπου θα πιαστει και θα μεγαλώσει οποτε πρακτικά δεν τη ξεφορτώνεσαι ευκολα εαν αλλαξεις γνώμη. Μπορείς να βαλεις και μερικα φυτα επιφάνειας. Μη βάλεις φακη γιατι και αυτη δεν τη βγαζεις ευκολα μετα. Εαν βρεις και σου αρέσει δοκιμασε limnobium laevigatum.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-24, 20:04
grlv Ο χρήστης grlv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2023
Περιοχή: Attik;h
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Με την κρυπτοκορινα προσπάθησα να την χωρίσω αλλά δεν τόλμησα με κανένα μαχαίρι ή ψαλίδι γιατί με το χέρι δεν γινόταν με τίποτα απαλά. Εκτός εάν ήθελε βία. Φυσικά αφαίρεσα τα οποία βαμβάκια για να μπει καθαρή η ρίζα. Θα δοκιμάσω στην πρώτη αλλαγή εάν χωριστεί έστω στη μέση.
Με το Μος την κατάλαβα τη δουλειά. Φυσικό μεν αλλά δεν είναι για εμφάνιση.
-------------------------
Σχετικά με τις αλλαγές νερού η απορία μου λύθηκε μόνη της. Μόλις έκανα τεστ και βγήκε κόκκινο σχεδόν άρα κάπου στα 2 τα No2.
Τώρα παίρνω μέτρο να δω το ακριβές ποσοστό νερού που έκανα αλλαγή μετρώντας απο πάνω γιατί κάτω έχουμε και τα τζάτζαλα μάτζαλα.
Πρέπει να πάρω ένα βαρελάκι και έναν θερμαντήρα γιατί κάθε φορά τρέχω να ζεστάνω με την κατσαρόλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grlv : 02-01-24 στις 20:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-24, 20:58
grlv Ο χρήστης grlv δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2023
Περιοχή: Attik;h
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Νεότερη ενημέρωση.

3/1

24 ώρες μετά απο 50% αλλαγή

NH3/4 0
NO2 1mg/l
NO3 10mg/l

¶ρα το prime σκίζει την αμωνία και περιμένουμε να στρώσει το φίλτρο για να καταπιεί τα ΝΟ3
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Είμαι Νέος και θέλω λίγο βοήθεια..! alexsia1600 Malawi 24 11-03-12 14:40
Νέος! Είναι άλγη αυτά ή φυτά? DrReef Φύκη -€“ ¶λγες 38 29-10-09 19:50
Είμαι νέος, ξεκινάω σήμερα... ελπίζω σωστά Paminos Αρχάριοι γλυκού νερού 12 28-04-09 23:03
Τα έχω κάνει πολύ ... μαντάρα? manousos Malawi 11 04-06-08 03:18
Ο νέος είναι ωραίος! xontros Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 15-01-08 11:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05982 seconds with 15 queries