Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-05-10, 19:07
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή ερώτηση για bacterial gill disease

Παιδιά σας έχω πρήξει το ξέρω αλλά είμαι εντελώς φρικαρισμένη. Το ενυδρείο καταρρέει κανονικά, απαριθμώ ήδη ένα νεκρό ενήλικα και 2 μικρά, έχω άλλη μία γκαπίνα με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα σε καραντίνα (και πάει για φούντο ως φαίνεται) και βλέπω άλλη μία να συμπεριφέρεται παράξενα (κάθεται πολύ ώρα κάτω από την επιφάνεια) αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι άρρωστη γιατί δεν το κάνει πολύ ώρα.
Υπάρχει περίπτωση να είναι bacterial gill disease; Θέλω να πω το βασικό σύμπτωμα είναι ότι κάθονται συνεχώς κάτω από την επιφάνεια (καθώς προοδεύει η ασθένεια κάθονται κάτω στο βυθό), αλλά δεν παρατηρώ ούτε κόκκινα βράγχια (φαντάζομαι ότι όταν λέμε κόκκινα βράγχια, εννοούμε κόκκινα καλύμματα βραγχίων, έτσι; ), ούτε αυξημένη αναπνοή (συγκριτικά με τα άλλα γκάπυ). Παρόλαυτά το πρόβλημα μοιάζει να σχετίζεται με την αναπνοή.
Επίσης, υπάρχει κάποιος που να θεράπευσε τη συγκεκριμένη ασθένεια; Κι αν ναι με τι φάρμακο;
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το ενυδρείο εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39034
Eυχαριστώ!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά σας έχω πρήξει το ξέρω αλλά είμαι εντελώς φρικαρισμένη. Το ενυδρείο καταρρέει κανονικά, απαριθμώ ήδη ένα νεκρό ενήλικα και 2 μικρά, έχω άλλη μία γκαπίνα με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα σε καραντίνα (και πάει για φούντο ως φαίνεται) και βλέπω άλλη μία να συμπεριφέρεται παράξενα (κάθεται πολύ ώρα κάτω από την επιφάνεια) αλλά δεν είμαι σίγουρη αν είναι άρρωστη γιατί δεν το κάνει πολύ ώρα.
Υπάρχει περίπτωση να είναι bacterial gill disease; Θέλω να πω το βασικό σύμπτωμα είναι ότι κάθονται συνεχώς κάτω από την επιφάνεια (καθώς προοδεύει η ασθένεια κάθονται κάτω στο βυθό), αλλά δεν παρατηρώ ούτε κόκκινα βράγχια (φαντάζομαι ότι όταν λέμε κόκκινα βράγχια, εννοούμε κόκκινα καλύμματα βραγχίων, έτσι; ), ούτε αυξημένη αναπνοή (συγκριτικά με τα άλλα γκάπυ). Παρόλαυτά το πρόβλημα μοιάζει να σχετίζεται με την αναπνοή.
Επίσης, υπάρχει κάποιος που να θεράπευσε τη συγκεκριμένη ασθένεια; Κι αν ναι με τι φάρμακο;
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το ενυδρείο εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39034
Eυχαριστώ!
Καινούριο σύμπτωμα, η γκαπίνα που φέρεται περίεργα (όχι αυτή στην καραντίνα) έχει ένα μεγάλο άσπρο σημάδι στο πάνω μέρος του κεφαλιού της. Πάντως στους μακαρίτες δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο, αλλά ρε γαμώτο φοβάμαι ότι λόγω απειρίας μου διαφεύγουν πράγματα. Είναι ick ή μπορεί να είναι τίποτα άλλο;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria1983 : 06-05-10 στις 19:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-10, 19:20
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κοίταξες καθόλου εδώ μήπως το βρεις στις φωτογραφίες;

http://www.jbl.de/onlinehospitaluk/p...=2&GalleryId=2


Φωτογραφία για να το δει κάποιος που ξέρει μπορείς να βάλεις ή δε φαίνεται στις φωτογραφίες το πρόβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-10, 19:47
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Δε μου μοιάζει με κάτι στις φωτογραφίες (τα στίγματα σε εκείνα τα ψάρια είναι πολλά και μικρά, ενώ αυτό έχει ένα μεγάλο). Βάζω φωτογραφία που όμως δεν είναι ξεκάθαρη, εν παρατηρήσετε έχει στο πάνω μέρος του κεφαλιού μια λευκή περιοχή. Μπορεί να έχει κι άλλα μικρούτσικα σημαδάκια, αλλά τα είχε από την αρχή οπότε δεν ξέρω αν είναι παθολογικό ή είναι το χρώμα της.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00330.JPG
Εμφανίσεις:  172
Μέγεθος:  168,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Gill Flukes έχασα μερικά μωρά.. τι να κάνω? Noni Δίσκοι 6 16-04-08 11:34
fish disease eon123 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 29-05-07 22:59
Neon tetra disease qstavrosq Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 15-03-05 11:14
Ick or Bacterial nkarvounis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 18-03-03 15:43
Neon Tetra Disease newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 14-12-02 01:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05715 seconds with 16 queries