Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-12-02, 04:48
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή INFUSORIA

--------------------------------------------------------------------------------
Title: INFUSORIA
Post by: ASCCO1 on 01/31/02 at 12:45:46
--------------------------------------------------------------------------------
Για δωστε μου και εδω λιγη βοηθεια( ΤΟΛΗ).
Το συγκεκριμενο προβλημα εστιαζεται στην διατροφη των νεαρων betta τις πρωτες μερες τις ζωη τους που τρεφονται με infusoria απο τα τα φυτα , εκεινες τις μερες βαζω στο ενυδρειο αναπαραγωγης τους ( 5 λιτ.και 15 λιτρα το αλλο) γλαστρακια με anubia nana που εχω για να εχω live infusoria , καλα κανω η' πρεπει να γινει κατι αλλο ( ΤΟΛΗ)
Το προβλημα ομως ειναι οτι χανονται αρκετα μωρα και δεν μπορω να καταλαβω την αιτια, με αποτελεσμα να επιβιωνουν 3-4 απο καθε γεννα :'( :'(
Υποθετω οτι το προβλημα ειναι στην διατροφη τους???
Αν θυμαμαι πρεπει να εχει ασχοληθει και ο Ανδρεας με εκτροφη ΒΕΤΤΑ??
λοιπον ακουω γνωμες


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: INFUSORIA
Post by: Tolis on 01/31/02 at 13:10:12
--------------------------------------------------------------------------------
Οι anubias δεν δινουν παρα ελαχιστα infusoria για να ταϊστει ενα τσουρμο μωρα. Θα εχεις πολυ καλυτερη παραγωγη με τα ακολουθα (με σειρα περισσοτερης παραγωγης):
1) Βαλε οσο περισσοτερο java moss ή riccia μπορεις στο ενυδρειο με τα μωρα, και ριχνε και μια-δυο (οχι παραπανω) σταγονες Liquifry την μερα.
2) (και σε συνδυασμο με το 1) Βρες σε καταστηματα υγιεινης διατροφης ρυζι με τον φλοιο του, και βαλε ενα διχτακι (filter media bag, ή καλσον) γεματο μες στο ενυδρειο. Ειναι πολυ καλος παραγωγος infusoria και δεν μολυνει το νερο!
3) Ετοιμασε μια-δυο καλλιεργειες: Σε ενα διαφανες βαζο, νερο απ'το ενυδρειο με ενα ματσακι αποξηραμενο φλοιο μπανανας, ή αποξηραμενο μαρουλι - βαλε το βαζο κοντα σε παραθυρο χωρις να το σκεπασεις. Σε μια δυο μερες το νερο θα θολωσει απο βακτηριδια (και θα μυριζει λιγακι), και σε αλλες μια δυο μερες θα αρχισει να καθαριζει, αφου τα infusoria θα αρχισουν να τρεφονται απο τα βακτηριδια και να πολλαπλασιαζονται - θα μπορεις να τα δεις με ενα μεγενθυτικο φακο ή και με γυμνο ματι , "διαφανη alliens", χρησιμοποιησε ενα σταγονομετρο για να τα ρουφας απο το βαζο και να ταϊζεις...



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: INFUSORIA
Post by: ASCCO1 on 01/31/02 at 13:19:37
--------------------------------------------------------------------------------
liquifry που μπορω να παρω ξερεις γιατι εδω κοντα μου δεν μπορω να βρω με τιποτα????


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: INFUSORIA
Post by: Tolis on 01/31/02 at 13:27:36
--------------------------------------------------------------------------------
Εχω την εντυπωση οτι επεσε το ματι μου στο PetCity, αλλά δεν ειμαι και σιγουρος...μπορεις να τους κανεις ενα τηλ. στο 010-9640801.
Αν μπορουν ο Devilsnake ή ο Αντρεας να βοηθησουν..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: INFUSORIA
Post by: antonis on 02/01/02 at 00:53:18
--------------------------------------------------------------------------------
Καλή σας μερα!
Θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω κάτι που έχει σχέση με μωρά
corydoras .Πως μπορώ να τα ταίσω,μη έχοντας τη δυνατότητα
να αγοράσω τροφή για νεογνά.
Μένω στον Αγ.Νικόλαο στην Κρήτη και στα καταστήματα εδώ
δεν υπάρχει τίποτα απο αυτά! Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε ........
Αντώνης


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: INFUSORIA
Post by: Tolis on 02/01/02 at 09:53:55
--------------------------------------------------------------------------------
Μπορεις να κανεις τα παραπανω, (αν και τα baby cories ειναι μεγαλουτσικα οταν βγαινουν απ' το αυγο και μπορουν να δεχτουν αμεσως μεγαλυτερη τροφη απο infusoria), συν μια ξερη τροφη εμποριου για μωρα. Πιστευω οτι τα μαγαζια θα πρεπει να εχουν τουλαχιστον την Tetra baby food - αν οχι, κανονικη flake food χτυπημενη σε ενα γουδακι για να γινει σκονη.
Μια πολυ καλη τροφη ειναι τα μωρα της γαριδουλας Artemia salina. Τα αυγα της διατηρουνται σε ξερη μορφη και υπαρχουν στο εμποριο, αλλά η διαδικασια εκκολαψης δεν ειναι οτι πιο ευκολο, και πρεπει να ειναι συγχρονισμενη με την εκκολαψη των ψαριων. Για οποιον ενδιαφερεται, περισσοτερα εδω:

http://www.petsforum.com/ppga/brineshrimpart.html

και

http://www.tanganyikan-cichlids.co.u...rineshrimp.htm


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: INFUSORIA
Post by: ASCCO1 on 02/02/02 at 05:23:53
--------------------------------------------------------------------------------
Τολη το ρυζι καθε ποτε χρειαζεται αντικατασταση, η δεν χρειαζεται καθολου???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: INFUSORIA
Post by: Tolis on 02/02/02 at 08:09:54
--------------------------------------------------------------------------------
Απο την εμπειρια μου ενα σακουλακι μεγεθους μισου πακετου τσιγαρων θα κρατησει μεχρι να μεταβουν τα μωρα σε μεγαλυτερες τροφες...Δεν δοκιμασα ποτε να το ξαναχρησιμοποιησω, απλως το πεταω και αν εχω αλλα μωρα ξανα, βαζω καινουργιο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: INFUSORIA
Post by: zincfree on 02/03/02 at 00:28:45
--------------------------------------------------------------------------------
Η διαδικασία εκκόλαψης Artemia salina είναι παιχνιδάκι (κατά την προσωπική μου γνώμη και εμπειρία).

Οι τροφές για μωρά σε υγρή μορφή νομίζω πως δεν είναι Η λύση. Σε μένα πάντως ποτέ δεν δούλεψαν. Δούλευε καλύτερα ο κρόκος αυγού. Παρ' όλα αυτά υπάρχει στο εμπόριο κατεψυγμένη Αρτέμια Α0 (νεοεκκολαυθήσα) που κάνει δουλειά αν κάποιος βαριέται να μπει στην διαδικασία να την καλλιεργήσει, αν και το θεωρώ όπως είπα παραπάνω παιχνίδι (και γιατί όχι μία καινούργια πρόκληση).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: INFUSORIA
Post by: ASCCO1 on 02/03/02 at 09:48:06
--------------------------------------------------------------------------------
Ανδρεα για σενα που εχεις κανει εκκολαψη σε artemia σιγουρα ειναι παιχνιδακι!
για μενα που δεν εχω ασχοληθει ακομα με κατι τετοιο φαινεται βουνο, απο οτι ειδα στο site που εγραψε ο Τολης , τωρα ξερω τι μου πεις << καθε αρχη και δυσκολη>>
αλλα ακομα δεν ειμαι ετοιμος για τετοια κινηση :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: INFUSORIA
Post by: zincfree on 02/03/02 at 14:35:33
--------------------------------------------------------------------------------
Μπα. Γενικά είναι παιχνιδάκι. Δεν κάνεις και τίποτε τρομερό. Τη βάζεις σε αλατόνερο (μπορώ να σου δώσω τις αναλογίες) και με καλό αερισμό, λίγο φως και θερμοκρασία γύρω στους 30 βαθμούς Κελσίου απλά κάθεσαι και περιμένεις για 18 ώρες.
Εάν δεν είναι αποκελυφωμένη την αποκελυφώνεις πριν την εκκόλαψη (μπορώ να σου δώσω και αυτή τη συνταγή) για να έχεις εκκολαψιμότητα πάνω από 90%.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: INFUSORIA
Post by: ASCCO1 on 02/04/02 at 10:57:33
--------------------------------------------------------------------------------
Oταν ειμαι ετοιμος για κατι τετοιο θα ανοιξω ενα topic ΑΝΔΡΕΑ , thanks a lot
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04199 seconds with 12 queries