Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-03-06, 12:06
Το avatar του χρήστη marios400
marios400 Ο χρήστης marios400 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2006
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή ενυδρειο 150 λιτρων αν δεν κανω λαθος

καλησπερα φιλοι μου.σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο με διαστασεις 1.00χ0.50χ0.30 και ηθελα να μου πειται τι παχος τζαμια να παρω και αν πρεπει να βαλω κοντρες.να σας πω οτι σκεφτομαι να βαλω πολλες πετρες μεσα λογο οτι εχω χελωνες και θελω να βγαινουν εξω απο το νερο να λιαζονται.ευχαριστω εκ των προτερων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-03-06, 00:04
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Εφόσον πρόκειται για ενυδρείο με χελώνες σημαίνει ότι δεν θα το γεμίσεις μέχρι επάνω με νερό. Οπότε με τζάμια πάχους 6mm και χωρίς κόντρες κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου. Απλά θα πρέπει να φροντίσεις να κολλήσεις στον πάτο (εσωτερικά) ένα κομμάτι φελιζόλ προληπτικά... για τις πολλές πέτρες που αναφέρεις.

Από την άλλη, επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι χρήση θα κάνεις στο ενυδρείο στο μέλλον (μπορεί να αποφασίσεις να το γεμίσεις με νερό και να ασχοληθείς με ψάρια), σε αυτή την περίπτωση καλό θα ήταν να χρησιμοποιούσες τζάμια πάχους 8mm και να βάλεις και κόντρες.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-06, 10:17
Pater_Familias Ο χρήστης Pater_Familias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2005
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marios400
καλησπερα φιλοι μου.σκεφτομαι να φτιαξω ενα ενυδρειο με διαστασεις 1.00χ0.50χ0.30 και ηθελα να μου πειται τι παχος τζαμια να παρω και αν πρεπει να βαλω κοντρες.να σας πω οτι σκεφτομαι να βαλω πολλες πετρες μεσα λογο οτι εχω χελωνες και θελω να βγαινουν εξω απο το νερο να λιαζονται.ευχαριστω εκ των προτερων.
Το ύψος του νερού πρέπει να είναι διπλάσιο από το μέγιστο μήκος της μεγαλύτερης σε μήκος χελώνας. Υπολόγισε και κάποια εκατοστά παραπάνω.

Για το πλάτος συστήνεται να είναι το μισό του μήκους με μήκος 7 πλάσιο του μήκους της χελώνας. Για κάθε χελώνα που προσθέτεις στο ενυδρείο το μήκος πρέπει να μεγαλώνει περίπου κατά 10 %.
Υ.Γ Ελπίζω να έμαθα καλά το μάθημά μου.

Κανείς πιο ειδικός;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ Tolis Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 26-01-10 22:21
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-12-02 01:02
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
φωτιστικο για νεο ενυδρειο με ΔΙΣΚΟΥΣ Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 11-12-02 04:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17306 seconds with 15 queries