Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-15, 11:46
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή ΜΑΥΡΑ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΟΥΜΠΙΑ

Καλημερα στην παρεα,εδω και λιγο καιρο εχω παρατηρηση σε ορισμενα μεγαλα φυλλα της ανουμπιας μαυρα στιγματα τα οποια αν τα παρατηρω καλα δεν εξαπλωνονται αλλα διογκωνονται σαν μικρα μπαλακια.Μεσα στο ενυδρειο εχω εκτος της ανουμπιας 1 microsorum pteropus,κερατοφυλλο και πανω στο διακοσμητικο ξυλο εχω δεσει τα κοινα σε ολους βρυα.Κανενα αλλο φυτο πλην της ανουμπιας δεν εχει "προσβληθει" απο αυτα τα μαυρα στιγματα.Δυο φορες την εβδομαδα προσθετω υγρο λιπασμα profish.
Τα φυλλα που εχουν προσβληθει να τα κοψω ή να τα αφησω με την ελπιδα οτι θα φυγουν μονα τους τα στιγματα;
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-15, 14:50
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα στην παρεα,εδω και λιγο καιρο εχω παρατηρηση σε ορισμενα μεγαλα φυλλα της ανουμπιας μαυρα στιγματα τα οποια αν τα παρατηρω καλα δεν εξαπλωνονται αλλα διογκωνονται σαν μικρα μπαλακια.Μεσα στο ενυδρειο εχω εκτος της ανουμπιας 1 microsorum pteropus,κερατοφυλλο και πανω στο διακοσμητικο ξυλο εχω δεσει τα κοινα σε ολους βρυα.Κανενα αλλο φυτο πλην της ανουμπιας δεν εχει "προσβληθει" απο αυτα τα μαυρα στιγματα.Δυο φορες την εβδομαδα προσθετω υγρο λιπασμα profish.
Τα φυλλα που εχουν προσβληθει να τα κοψω ή να τα αφησω με την ελπιδα οτι θα φυγουν μονα τους τα στιγματα;
Καλημερα φιλε μου,αν θελεις βαλε καμια φωτο ωστε να μπορεσουμε να καταλαβουμε περι τινος προκειται
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-15, 20:24
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

[ATTACH]Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151107_201827.jpg
Εμφανίσεις:  325
Μέγεθος:  40,2 KB[/ATTACH]
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151107_201844.jpg
Εμφανίσεις:  268
Μέγεθος:  36,8 KB  
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-15, 02:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μηπως ειναι BBA algae?
Καλως τα δεχτηκες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-15, 12:23
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

πως μεταφραζεται αυτο ;;τι χρειαζεται να κανω για να την ξεφορτωθω;
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-15, 13:07
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Μαλλον bba ειναι..θεραπεια ως εξης(παθων σε ολα τα φυτα):βγαλε την ανουμπια και καθαρισε την με χλωρινη κ νερο 1/10 δοσολογια χρησιμοποιωντας οδοντοβουρτσα με προσοχη.
Κοιτα μην εχεις πολλα ψαρια μεσα, η μηπως ταιζεις πολυ..Αλλαγες νερου σταθερα στη βδομαδα ισως και ενδιαμεσα αναλογα τα νιτρικα που μετρας.Παρατηρησε καλα ολο το ενυδρειο μη τυχον εχεις και σε αλλα σημεια γιατι μετα θελει διπλη δοση για τα λιτρα σου excel που την καιει..Ριχνεις για 10-14 μερες καθημερινα..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-11-15, 13:17
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Θεμη ευχαριστω για την απαντηση,τροφη ριχνω συχνα λογω γονων (3-4 φορες την ημερα και αλλη μια για τα υπολοιπα).Αλλαγες γινονται 2 φορες την εβδομαδα (Δευτερα και Πεμπτη) γυρω στο 25% και μια μεγαλη στο 15ημερο (50%).Για το excel ακουσα απο αλλους συνχομπιστες πως ναι μεν ειναι αποτελεσματικο δημιουργει δε προβλημα στα ψαρια και σε αυτη την φαση με τους γονους δεν θα ηθελα να το ρισκαρω.Ακουσα και για οξυζενε τοπικα αλλα ειναι μεγαλη διαδικασια αλλα και για οινοπνευμα και ξεπλυμα με αρκετο νερο.Ποια ειναι η γνωμη σου για το οινοπνευμα;
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-11-15, 14:17
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Κι εγω το οξυζενε το απεκλεισα το φοβαμαι να σου πωΚαλυτερα αυτο που σου ειπα με την χλωρινη γιατι το εφαρμοσα κ καθαρισε εγινε καινουρια η ανουμπια κι εμενα ηταν καταμαυρη..Οσο για τα ψαρια εμενα τα ζωοτοκα μεγαλα+γονος δεν φανηκε να επηρεαστηκαν απ το excel.Εριχνα διπλη δοση για 12 μερες κι ακομη ριχνω στην προτεινομενη δοσολογια ομως..Επισης η προσθηκη co2 βοηθαει με την bba
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-15, 14:55
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Το διαλυμα της χλωρινης να το εφαρμοσω μονο στα προσβεβλημενα φυλλα ή σε ολο το φυτο;Το χρονικο διαστημα της "θεραπειας" ποσο θα διαρκεσει και με τι συχνοτητα εφαρμογης;;
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-11-15, 15:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιώργο τι ψάρια έχεις μέσα ;
Για να βάλεις σαλιγκάρια Ramshorn, ΕΓΓΥΗΣΗ

Θέμη εσυ δεν θα ξανα ασχοληθείς με άλγη, υπομονή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-11-15, 15:09
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

guppy 5 και neon 5 καθως και 2 γαριδουλες
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-11-15, 15:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βάλε ramshorn, αλλά κανόνισε να βγαλεις βρε τα Νεον, κρίμα είναι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-11-15, 15:20
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Ναι το εχω στα υποψιν μου αν και προσπαθω κρατησω μια ισορροπια μεταξυ των δυο ειδων, η αληθεια ειναι πως τα νεον τα φερνω στα ορια των παραμετρων τους.
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-11-15, 15:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε ramshorn, αλλά κανόνισε να βγαλεις βρε τα Νεον, κρίμα είναι
+1000
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-11-15, 16:34
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο τι ψάρια έχεις μέσα ;
Για να βάλεις σαλιγκάρια Ramshorn, ΕΓΓΥΗΣΗ

Θέμη εσυ δεν θα ξανα ασχοληθείς με άλγη, υπομονή
Απ το στομα σου και στου Θεου τ αυτι που λενε!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos_89 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το διαλυμα της χλωρινης να το εφαρμοσω μονο στα προσβεβλημενα φυλλα ή σε ολο το φυτο;Το χρονικο διαστημα της "θεραπειας" ποσο θα διαρκεσει και με τι συχνοτητα εφαρμογης;;
Εγω βουταγα την οδοντοβουρτσα μεσα στο διαλυμα και εξυνα ενα ενα τα φυλλα.Θελει υπομονη αλλα την καθαρισα εντελως!Μια φορα το κανεις.Ενταξει 2-3 φυλλαρακια μου σπασανε αλλα αμελητεο κι υστερα η ανουμπια εχει σκληρα φυλλα.Οσο για το excel με τις γαριδες δεν ξερω τι παιζει ας σου πει καποιος αλλος..Εννοειται την βγαζεις εξω κ την κανεις τη δουλεια..Ειναι ατιμη αλγη η bba δεν φευγει ευκολα, κι εγω καταφερα τη σταματησα αλλα μη νομιζεις υπολλειματα σε φυλλα φυτων υπαρχουν και τωρα αλλα μονο απο πολυ κοντα διακρινεται..Και το παν ειναι γιατι εμφανιστηκε η αλγη οποια κι αν ειναι ειδαλλως ξαναεμφανιζεται..Ελπιζω να βοηθησα
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 08-11-15 στις 16:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-11-15, 17:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά δεν είναι λύσεις αυτές, είναι προσωρινές και ίσως επικίνδυνες, ή ψάχνεις να βρεις την αιτία ή βρίσκεις κάποιο αποτελεσματικό αλγοφάγο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-11-15, 23:44
Το avatar του χρήστη Giorgos_89
Giorgos_89 Ο χρήστης Giorgos_89 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2015
Περιοχή: Kαβαλα
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Η αιτια απο οτι εχω καταλαβει εχει ξεκινησει απο την συχνοτητα ταισματος λογω των γονων η οποια ωστοσο δεν μπορει να μειωθει αφου απο οσο γνωριζω πρεπει να ταιζω 3-4 φορες την ημερα.το θεμα μου ειναι στην παρουσα φαση και αφου δεν μπορω να μειωσω το ταισμα τι μπορω να κανω για να την μειωσω τουλαχιστον.Θεμη βοηθησες παρα πολυ,το οινοπνευμα που διαβασα σε ενα post το εχει δοκιμασει κανενας ή να εφαρμοσω κατευθειαν το δοκιμασμενο της χλωρινης;;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά δεν είναι λύσεις αυτές, είναι προσωρινές και ίσως επικίνδυνες, ή ψάχνεις να βρεις την αιτία ή βρίσκεις κάποιο αποτελεσματικό αλγοφάγο
Τακη επειδη το ενυδρειο ειναι 60αρι δεν θα ηθελα να προσθεσω ακομα ενα ψαρι γιατι τζαμπα θα τυραννιεται για αυτο και ρωταω για αλλες λυσεις.Σιγουρα το ιδανικο θα ειναι ενα SAE αλλα με τα λιτρα μου σιγουρα θα ταλαιπωρηθει
__________________
[B]Το αγαπημένο μου χόμπυ είναι να πειράζω ανθρώπους που παίρνουν τον εαυτό τους και τις γνώσεις τους πολύ στα σοβαρά και δεν έχουν το θάρρος να λένε καμιά φορά «δεν ξέρω».
[/B]
Nassim Nicholas Taleb, 1960-, Αμερικανολιβανέζος οικονομολόγος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos_89 : 08-11-15 στις 23:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-11-15, 00:04
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Το οξυζενε γιατι το αποκλείεις; πιο μεγάλη διαδικασία ειναι βάλε βγάλε χλωρινη κλπ
Εγω θα έριχνα οξυζενε τοπικά με σύριγγα 2-3 μερες και έπειτα θα εβαζα τα ραμσχορν,το οξυζενε αν χρησιμοποιηθεί στην σωστή δόση με κλειστά φίλτρα ειναι ακίνδυνο.Επισης εχει άμεσα αποτελεσματα θα την δεις να γινεται μωβ και να φεύγει μπροστά στα ματια σου. Θα βαλω βιντεο μολις το βρω.
Α και που σαι, δώσε τα νέον να ησυχάσουμε και εμείς κι εσύ

ΥΣ
Ειναι σίγουρα bba;εχω ενα θεμα με την αναγνωριση απο φωτο.
-------------------------
http://youtu.be/3jZPnRovrLg το βιντεο με την bba
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 09-11-15 στις 00:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-11-15, 00:13
peritzan Ο χρήστης peritzan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2006
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

To oξυζενε θα κανει σιγουρα δουλεια αν ειναι BBA αλλα θα αποχαιρετησεις το κερατοφυλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-11-15, 16:44
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Η δουλειά σου θα γίνει καλά είτε με το οξυζενέ είτε με την χλωρίνη. Και τα δυο στην σωστή δοσολογία είναι αποτελεσματικά οπότε επέλεξε ότι θα σου προκαλέσειλιγότερη αναστάτωση. Αν η ανούμπια είναι δεμένη κάπου και μπορεί να βγει, βγάλε την.
Φτιάξε ένα διάλυμα νερού / χλωρίνης 1 προς 10 και βύθισε το φύλλο/α για 3-4 λεπτά. Πρόσεχε, μην βυθίσεις ολόκληρο το φυτό και ειδικότερα την ρίζα του. Μόνο το φύλλο. Μετά με μια παλιά οδοντόβουρτσα ξύσε προσεκτικά για να φύγει η ΒΒΑ. Τα φύλλα της ανούμπιας είναι σκληρά και αντέχουν αλλά η αντοχή τους έχει κι ένα όριο. Μετά ξέβγαλε το φυτό καλά με νερό και βύθισε το σε αντιχλώριο για 5-10 λεπτά πριν το επιστρέψεις στο ενυδρείο. Το αν αυτό αρκεί ή όχι θα το δεις. Αν δεν έχει φύγει εντελώς, επαναλαμβάνεις μετά από μερικές ημέρες.
Αν πας σε οξυζενέ πρόσεχε γιατί το κερατόφυλλο δίπλα μπορεί να σου χαλάσει. Πάντως αν το αποφασίσεις κλείσε το φίλτρο, γέμισε μια σύριγγα με 10ml και ψέκασε πάνω στα σημεία που έχουν προσβληθεί. Κοίτα να μην είναι άλλα ζωντανά εκεί γύρω και πέσει το οξυζενέ απ’ ευθείας πάνω τους. ¶στο να δράσει για 10-15 λεπτά και μετά άνοιξε το φίλτρο. Επανέλαβε την ίδια διαδικασία για τρείς μέρες. ¶κομα κι αν την δεις να φεύγει από την αρχή, κλείσε τον τριήμερο κύκλο.
Φυσικά πάντα έχεις την λύση να κόψεις τα πιο προσβεβλημένα φύλλα και να ασχοληθείς μόνο με αυτά που δεν χρειάζονται πολύ κόπο να καθαρίσουν.
Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να βρεις τι την προκάλεσε γιατί αλλιώς θα καταπολεμήσεις το σύμπτωμα κι όχι τις αιτίες. Αν δεν βρεις από πού προήλθε είναι πολύ πιθανόν να σου ξαναβγεί. Είτε στο ίδιο σημείο είτε σε άλλο…
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μαυρα στιγματα σε δισκους(?) TRYFONAS K. Δίσκοι 16 11-01-13 20:57
μαυρα στιγματα και επιθετικοτητα ellin Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 10-02-12 15:19
μαυρα στιγματα-σκιες??? Efh Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 4 04-10-11 16:17
μαυρα στιγματα σε χρυσοψαρα antste Γλυκό νερό - Γενικά 5 02-10-11 12:30
μαυρα στιγματα elen Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 3 24-04-08 14:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06600 seconds with 14 queries