Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-03-06, 23:48
KIRKMAN Ο χρήστης KIRKMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Βγαίνουν τα άλατα με κεζάπ;

Κατ' αρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους εδώ μέσα δίνουν απλόχερα τις γνώσεις τους και κάνουν υπομονή με εμάς τους αρχάριους.Ουδέποτε ήμουν κόλακας ή γλύφτης ΑΛΛΑ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ.
Εν συντομία - μου μπήκε η ιδέα για ενυδρείο, αλλά εγώ εντελώς άσχετος με το θέμα.Βρίσκω το φόρουμ και έκτοτε διάβασα πολύ , μα πάρα πολύ , γιατί εξ αρχής κατάλαβα ότι το χόμπι αυτό είναι επιστήμη και δεν θέλω να κάνω βιαστικά και αποτυχημένα βήματα .Βρίσκω λοιπόν από έναν γνωστό ένα ενυδρείο με μικρή διαρροή αλλά λέω δεν βαριέσαι θα το φτιάξω .Είναι 240 λιτ. - καθαρά 200 περίπου -, το έχω κολλήσει με εξτρά κόντρες εσωτερικά με μη τοξική σιλικόνη,αλλά έχει κάποια παλιά άλατα.Δοκίμασα με ξύδι που γράφουν κάποιοι εδώ δεν βγήκαν όμως.Εάν βάλω κεζάπ υπάρχει κανένας κίνδυνος;
Έχω δύο ερωτήματα ακόμα που δεν βγάζω άκρη.
1 .Σκοπεύω να βάλω φυτά μέσα , εδώ μπερδεύτηκα.Να βάλω αεραντλία ή όχι; Από ότι έχω καταλάβει μάλλον όχι για να μην φεύγει το Co2 .Σε μαγαζί όμως που ρώτησα επέμενε ότι εάν δεν βάλω το βράδυ τα ψάρια θα ψοφήσουν.Τελικά τί ισχύει;
2.Αυτός που μου έδωσε το ενυδρείο μου έδωσε τη βάση του φίλτρου ΕΗΕΙΜ 2213.Το μοτέρ είχε χαλάσει και το άφησε στο μαγαζί που πήγα να ρωτήσω, ο μαγαζάτορας επιμένει ότι αρκεί μόνο αυτό ως βιολογικό-εξωτερικό( Γιατί το δίνει η εταιρεία μέχρι και 250 λιτ.-με ροή 440/hr)Όταν τον ρώτησα εάν η ροή είναι χαμηλή μου απάντησε ότι τα εξωτερικά έχουν μικρότερη ροή.Έχει δίκιο;.Εγώ διάβασα αναφορές ότι συστήνεται για τα μισά περίπου λίτρα.'Οποιος έχει διάθεση ας μου απαντήσει .Ευχαριστώ .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-03-06, 23:57
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλωσόρισες στην παρέα μας. Χαίρομαι ιδιαίτερα που έχεις όρεξη για διάβασμα και πάνω απ' όλα..... που δεν βιάζεσαι. Συνέχισε έτσι.
Υποθέτω ότι το ενυδρείο είναι ακόμη άδειο από νερό και ψάχνεις τρόπο να καθαρίσεις τα τζάμια.
Κεζάπ (διάλυμμα υδροχλωρικού οξέως με νερό) μπορείς να χρησιμοποιήσεις άφοβα. Όταν τελειώσεις με τον καθαρισμό, ξεπλένεις με άφθονο νερό.

1. Δεν χρειάζεται η αεραντλία σε ένα φυτεμένο ενυδρείο (ούτε όταν είναι σβηστά τα φώτα).

2. Γιατί σου έδωσε μόνο τη βάση ( Μήπως εννοείς τον κάδο; ); Σε 240 λίτρα ενυδρείο που προορίζεται για φυτεμένο θα προτιμούσα τουλάχιστον το ΕΗΕΙΜ 2215.

Επίσης θα σου πρότεινα να μην ακούς πια το συγκεκριμένο μαγαζάτορα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-04-06, 00:25
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Τις απαντήσεις σου της εχεις πάρει ήδη οπότε πάμε για νέες ερωτησεις
Καλώς όρισες kirkman
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-04-06, 00:31
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

καλως ηρθες φιλε μου,οπως ειπε και ο δασκαλος lasal,και να σε δουμε την κυριακη και απο κοντα στη συναντηση μας.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-04-06, 00:38
KIRKMAN Ο χρήστης KIRKMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι ακόμη άδειο .Και εγώ σκέφτηκα ότι το οξύ λογικά δεν πειράζει αφού δεν αφήνει κατάλοιπα και αδρανοποιείτε εύκολα αλλά δεν ήμουν σίγουρος.Στο φίλτρο το επάνω μέρος αντλία-μοτέρ δεν ξέρω πως το λένε του είχε χαλάσει και το άφησε στο μαγαζί που ψώνιζε αυτός και του είπαν πάνω από 50 ευρώ .Τον κάδο τον πήρα εγώ με σκοπό να ρωτήσω εάν με συμφέρει η επισκευή.Ρωτάω στο πετ και μου λέει 55 ευρώ + 30 ευρώ τα υλικά για βιολογικό.Τον ρώτησα εάν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα παλιά υλικά και μου λέει όχι.Του λέω εάν είναι καλά να βάλω μπλε σφουγγάρι (το αναφέρει και στο tsamis aquarium)και μου είπε όχι γιατί υπάρχει ένα καλύτερο ειδικό της eheim με τεράστια εσωτερική επιφάνεια,450 cm2.('Οσο αφορά το μπλε σφουγγάρι εάν είναι όντως το pvc αυτό που είναι για τισ μονώσεις στους τοίχους , το εργοστάσιο παραγωγής είναι κοντά και μπορώ να πάρω και να δώσω και άλλους στην παρέα).Εάν δεν το φορτώσω με πολλά ψάρια μπορώ να αφήσω το 2213(που μου βγαίνει σχετικά οικονομικά) ή το πολύ πολύ να βάλω και ένα εσωτερικό για καθαρισμό;Σίγουρα όσο μεγαλύτερο καλύτερα αλλά μάλλον θα χρειαστεί να το παραγγείλω από εξωτερικό γιατί εδώ τσιζ.
Για λάμπες ποιες προτείνετε των 90 εκ. και από που; Υπάρχει κάποια πηγή από Θεσ/νίκη;

Ευχαριστώ για την πρόσκληση αλλά πρώτον τον πιο πολύ καιρό είμαι εκτός Πόλης και επιπλέον την Κυριακή δουλεύω.Εύχομαι να περάσετε καλά.
To βρήκα τελικά το site.
Το μπλε σφουγγάρι είναι ένα από τα πιο διαδεδομένα υλικά φιλτραρίσματος τα τελευταία χρόνια στο χόμπι των ενυδρείων. Το υλικό αυτό (Polyurethane - PUR) έχει πολλούς ανοιχτούς πόρους που επιτυγχάνονται με την χρήση υπερήχων. Έχει μεγάλη εσωτερική επιφάνεια, περί τα 20 - 25 cm² ανά 1 cm³ πράγμα που σημαίνει ότι υπάρχει μεγάλη επιφάνεια για την εγκατάσταση βακτηριδίων. Χρησιμοποιείται σε μεγάλα κομμάτια ,για εξωτερικά φίλτρα και φίλτρα για λίμνες ή μικρότερα κομμάτια για εσωτερικά φίλτρα. Έχει μεγάλη διάρκεια ζωής και μπορεί να πλένεται συχνά χωρίς πρόβλημα, αρκεί όταν το πλένουμε να το πιέζουμε μόνο μέσα στο νερό και να μην το στύβουμε, γιατί με τον καιρό θα αρχίσει να δημιουργεί μεγαλύτερα κενά στην μάζα του.
Στο εμπόριο κυκλοφοράει σε κομμάτια 1 Χ 1 m και 0,5 Χ 0,5 m και σε πάχη 3 cm, 5 cm και 10 cm. Υπάρχουν σφουγγάρια με λεπτούς (45 ppi), μεσαίους (30 ppi) και μεγάλους (10 ppi) πόρους, ανάλογα με την χρήση που θέλουμε να του κάνουμε. Πολλά εσωτερικά, αλλά και εξωτερικά φίλτρα γνωστών εταιρειών χρησιμοποιούν μόνο αυτό το είδος σφουγγαριού σαν υλικό φιλτραρίσματος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KIRKMAN : 01-04-06 στις 00:55
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-04-06, 01:08
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KIRKMAN
Οσο αφορά το μπλε σφουγγάρι εάν είναι όντως το pvc αυτό που είναι για τισ μονώσεις στους τοίχους , το εργοστάσιο παραγωγής είναι κοντά και μοπώ να πάρω και να δώσω και άλλους στην παρέα).
Αν ειναι το μαύρο που μπαίνει στους εξαερισμούς τότε αυτό δεν κάνει.
Το καλύτερο θα ήταν να το βλέπαμε απο κοντά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KIRKMAN
Για λάμπες ποιες προτείνετε των 90 εκ. και από που; Υπάρχει κάποια πηγή από Θεσ/νίκη;
Σου έστειλα Pm
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KIRKMAN
Ευχαριστώ για την πρόσκληση αλλά πρώτον τον πιο πολύ καιρό είμαι εκτός Πόλης και επιπλέον την Κυριακή δουλεύω.Εύχομαι να περάσετε καλά.
Εφόσον δεν μπορείς τις κυριακές ίσως θα μπορουσαμε να κανονίσουμε κάποια άτυπη συναντηση τον ερχόμενο μήνα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωσφορικά άλατα mitas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 21-01-03 13:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06010 seconds with 13 queries