Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Tanganyika

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-15, 17:14
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Παρουσίαση Ν.multifasciatus 54L

Πληροφορίες:

Διαστάσεις:60x30x30 (AQUAEL LEDDY 60)
Όγκος:54 λίτρα
Κατηγορία:Tanganyika
Φυτά:Vallisneria spiralis,Anubias barteri var. caladiifolia,Cryptocoryne x wilisii
Ψάρια: 7 Ν. Multifasciatus
¶λλα είδη:Σαλιγκάρια λαθρεπιβάτες
Διακοσμητικά υλικά:Αραγωνίτης 9 κιλά,Αβεστοληθικές πέτρες,Κοχύλια βρώσιμων σαλιγκαριών
Φόντο:Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός:Led 6w 6500K
Διάρκεια φωτισμού:7 ώρες (15.00-22.00)
Φιλτράρισμα:Εξωτερικό Aquael Multikani 650l/h+πρόφιλτρο σφουγγάρι Aquael pat mini(Σφουγγάρια, μισο λίτρο μακαρονάκι.ενυδρειακό βαμβάκι sera)
Θερμοστάτης:Aquael comfort zone gold 50w
Λίπανση:Ταμπλέτες Seachem,ελάχιστη ποσότητα Seachem Potassium(1ml)
Παροχή CO2:Όχι
Τροφή:Τropical Tanganyika Flakes,Κατεψυγμένη Αρτέμια μουλιασμένη σε βιταμίνες sera,Tropical Microvit basic πούδρα για τον γόνο

Παράμετροι:


pH:7.8
Γενική σκληρότητα (GH):12
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):8
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5-10 mg/l
Αλλαγές νερού:20-25% κάθε βδομάδα
Θερμοκρασία:27
¶λλες πληροφορίες:Στο ενυδρείο λειτουργεί και ένα φίλτρο μικρό (aquael pat mini) σαν κυκλοφορητής στην τέρμα χαμηλή ροή.Επειδή γινεται θεραπεία κατα του κυανοβακτηρίου με Blue exit (με καλα αποτελεσματα) δεν ρίχνω τίποτα για την βελτίωση της χημείας του νερού μέχρι να ολοκληρωθεί.Kανονικά λειτουργεί με νερο βρύσης αποχλωριωμένο με Seachem Prime και με μικρες ποσότητες Seachem Cichlid Lake Salt και Tanganyika Buffer για να πιάσω τις σωστες τιμες σκληροτήτων και ΡΗ.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12283191_1523785867933444_1829881741_n.jpg
Εμφανίσεις:  394
Μέγεθος:  59,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  22.jpg
Εμφανίσεις:  338
Μέγεθος:  62,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  33.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  72,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  44.jpg
Εμφανίσεις:  360
Μέγεθος:  71,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  55.jpg
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  66,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-15, 18:12
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Μπραβο,ωραιο ενυδρειο,μ αρεσει..Μ εχετε βαλει στην πριζα με τις νανοκιχλιδες...Η θερμοκρασια στους 27 τετοια εποχη ψηλα μου φαινεται,θα την αφηνα να πεσει λιγο ,να τους φανει και ο χειμωνας...προσεχε και τη λιπανση.
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-15, 18:17
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο,ωραιο ενυδρειο,μ αρεσει..Μ εχετε βαλει στην πριζα με τις νανοκιχλιδες...Η θερμοκρασια στους 27 τετοια εποχη ψηλα μου φαινεται,θα την αφηνα να πεσει λιγο ,να τους φανει και ο χειμωνας...προσεχε και τη λιπανση.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λογια!Έχω ρυθμισμένο τον θερμοστατη στους 25 και το θερμόμετρο μου δίνει 27.μάλλον η χαλασμένο είναι η πρέπει να βάλω τον θερμοστατη κάπου στους 23.κανονικά μπορώ να μην βάζω αλλά ξέμειναν τα λιπάσματα από παλιό φυτεμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-11-15, 16:04
idimos Ο χρήστης idimos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2014
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο ενυδρείο μπράβο σου.
Υπάρχει αρμονία σε όλα τα στοιχεία, το αποτέλεσμα ειναι αρκετά ενδιαφέρον οπτικά.

Μια ερώτηση η κιχλίδες είναι δραστήριες κινούνται έξω από τα κοχύλια τους ή περιορίζουν την κίνηση γύρω από αυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-11-15, 18:34
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από idimos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραίο ενυδρείο μπράβο σου.
Υπάρχει αρμονία σε όλα τα στοιχεία, το αποτέλεσμα ειναι αρκετά ενδιαφέρον οπτικά.

Μια ερώτηση η κιχλίδες είναι δραστήριες κινούνται έξω από τα κοχύλια τους ή περιορίζουν την κίνηση γύρω από αυτά?
Να σαι καλα!εχει πολλα περιθωρια βελτιωσης αλλα ειναι το 1ο μου αφρικανικο.σε γενικες γραμμες ειναι "στατικα" ψαρια θα ελεγα.μην περιμενεις δηλαδη κινησεις πανω κατω σε ολο το μηκος και υψος του ενυδρειου οπως πχ ενα γκαπυ.την περισσοτερη ωρα την περνανε πανω απο το κοχυλι τους το οποιο και υπερασπιζονται.ωστοσο αμα παρεις μια αποσταση απο το ενυδρειο ειναι πιο κινητικα.οταν νιωθουν οτι δεν απειλουνται κολυμπανε μαζι σε ομαδες.Το ταισμα τους ειναι ολα τα λεφτα καθως ορμανε κυριολεκτικα πανω στην τροφη και δεν ανεβαινουν απλα στην επιφανεια τσιμπωντας την.θα τα δεις να παιρνουν αμμο με το στομα να την φτυνουν αλλου να σκαυουν με τις ουρες τους οπως επισης και να μαλωνουν.φτιαχνουν το περιβαλλον τους οπως αυτα θελουν και οχι οπως εμεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-11-15, 20:07
idimos Ο χρήστης idimos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2014
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Παντως μου αρεσει οπως ειναι απεριττο χωρις πολλα πολλα και πρωταγωνιστες τα ψαρια. Σκεφτωμουν να στησω και εγω ενυδρειο με τα συγκεκριμενα ψαρια. Αλλα ειμαι αναποφασιστος. Αυτη την στιγμη στρωνεται αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα. Παντως ειναι ωραιο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-11-15, 20:32
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Charioan Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σαι καλα!εχει πολλα περιθωρια βελτιωσης αλλα ειναι το 1ο μου αφρικανικο.σε γενικες γραμμες ειναι "στατικα" ψαρια θα ελεγα.μην περιμενεις δηλαδη κινησεις πανω κατω σε ολο το μηκος και υψος του ενυδρειου οπως πχ ενα γκαπυ.την περισσοτερη ωρα την περνανε πανω απο το κοχυλι τους το οποιο και υπερασπιζονται.ωστοσο αμα παρεις μια αποσταση απο το ενυδρειο ειναι πιο κινητικα.οταν νιωθουν οτι δεν απειλουνται κολυμπανε μαζι σε ομαδες.Το ταισμα τους ειναι ολα τα λεφτα καθως ορμανε κυριολεκτικα πανω στην τροφη και δεν ανεβαινουν απλα στην επιφανεια τσιμπωντας την.θα τα δεις να παιρνουν αμμο με το στομα να την φτυνουν αλλου να σκαυουν με τις ουρες τους οπως επισης και να μαλωνουν.φτιαχνουν το περιβαλλον τους οπως αυτα θελουν και οχι οπως εμεις.
Δεν ειναι ολες οι νανοκιχλιδες γυρω απο κοχύλια υπαρχουν και πιο τσαμπουκαδες δες το απο κατω θεμα neolamprologus caudopunctatus ειναι ενα που εχω στήσει τωρα τελευταία και δεν ειναι κοχυλόψαρα και εχουν πολυ θαρος κινούνται παντού....
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-11-15, 21:07
Charioan Ο χρήστης Charioan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Irakles Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι ολες οι νανοκιχλιδες γυρω απο κοχύλια υπαρχουν και πιο τσαμπουκαδες δες το απο κατω θεμα neolamprologus caudopunctatus ειναι ενα που εχω στήσει τωρα τελευταία και δεν ειναι κοχυλόψαρα και εχουν πολυ θαρος κινούνται παντού....
πολυ ομορφες κιχλιδες και η αληθεια ειναι οτι σε πολλους αρεσει αυτη η εντονη κινητικοτητα!το κακο ειναι οτι αν και μικρη κιχλιδα απαιτει μεγαλυτερο ενυδρειο απο ενα 60λιτρο που εχω εγω.καπου στα 100-120 λιτρα!οποτε θα απεφευγα προσωπικα να τα φιλοξενησω στο ενυδρειο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-11-15, 21:35
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Charioan Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ ομορφες κιχλιδες και η αληθεια ειναι οτι σε πολλους αρεσει αυτη η εντονη κινητικοτητα!το κακο ειναι οτι αν και μικρη κιχλιδα απαιτει μεγαλυτερο ενυδρειο απο ενα 60λιτρο που εχω εγω.καπου στα 100-120 λιτρα!οποτε θα απεφευγα προσωπικα να τα φιλοξενησω στο ενυδρειο μου.
Ενα πολυ ομορφο ψαρι κοχυλοψαρο που ειναι πολυ δραστηριο και μπαινει στα λιτρα σου ευκολα ειναι το lamprologus ocellatus gold... και πρόσφατα το ειδα σε ενα κατάστημα . Κσι αυτο πολυ τσαμπουκάς...
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση Neolamprologus Multifasciatus (Multies) nazgul Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 197 30-03-15 09:22
54 l. Multifasciatus olga Tanganyika 51 08-02-12 18:26
Νέο με 'Lamprologus' multifasciatus Κλεόβουλος Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 35 26-11-11 23:43
Zήτηση multifasciatus ΕΛΒΙΡΑ Tanganyika 20 26-04-08 16:57
Neolamprologus multifasciatus Steve Tanganyika 6 20-07-07 19:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07457 seconds with 14 queries