Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-02-11, 02:01
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή γαλλικο bulldog

ποσο μπορει να κοστιζει ενα τετοιο κουταβακι??
-------------------------
κανεις????
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Efh : 21-02-11 στις 02:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-02-11, 02:37
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

650 απο βουλγαρια απο ελλαδα 1000 +++
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-02-11, 10:57
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Εισαι στο καταλληλοτερο φορουμ για να ρωτησεις !!!

Και με κατω απο 1000 βρισκεις απο εκτροφειο , ψαξε πρωτα εκει κα ι αν απογοητευτεις ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-02-11, 12:16
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

γιατι ομως τοσο ακριβο?
μου κανει εντυπωση...πως ενα τετοιο σκυλι να ειναι τοσο ακριβο?
δεν το θελω για μενα,δεν μ αρεσει αλλα ξερω ατομα που τρελενονται και απορω που ειναι το ωραιο πανω του και δεν το βλεπω εγω!
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-02-11, 14:44
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

ένα σκυλί μπορεί να γοητεύσει κάποιον με διάφορους τρόπους.

ένας είναι η εμφάνιση του, ένας άλλος είναι ο χαρακτήρας του και κάποιος άλλος οι ικανότητες του.

η διαφορά είναι ότι εμείς ως ιδιοκτήτες έχουμε διαφορετικά κριτήρια ως προς το τι ζητάμε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-02-11, 16:22
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

είναι ακριβότερα απο άλλες φυλές για πολλούς λόγους και διαφορετικούς ανάλογα την πηγή

τα καθαρόαιμα και ελεγμένα είναι ακριβά γιατί η φυλή έχει πολλά προβλήματα υγείας και απαιτούνται πολλές εξετάσεις στους γονείς-συνήθως κάνουν λίγα κουτάβια και χρειάζονται καισαρική τομή
επίσης έχουν μεγάλη ζήτηση

τα πετσοπένια μόνο λόγο ζήτησης.....


σε καμία περίπτωση δεν πέρνουμε σκυλιά απο πέτσοπ - αλλά γαλλικά μπουλντογκ δεν πέρνουμε απο πέτσοπ σε καμία περίπτωση είς την νιοστή δύναμη

έχουν υπερβολικά προβλήματα υγείας- κάνε μιά γκούγκλ french Bulldog wikipedia και πήγαινε στο health.........

το αυτό ισχύει και για τα πάγκ -επίσης τρελλή ζήτηση
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-02-11, 17:11
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

δηλαδη ειναι καλυτερα να αποφυγω τα pet shop ε?
εγω ειχα στο νου μου να το επερνα απο pet shop οπως το pet city που ειναι αλυσιδα
και εκει το ιδιο ισχυει?
κι αν θελησω να το αγορασω ξερει κανεις καπου που να μπορεσω να παρω ενα υγιες και σε χαμηλη οσο γινεται τιμη?
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-02-11, 17:16
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη ειναι καλυτερα να αποφυγω τα pet shop ε?
εγω ειχα στο νου μου να το επερνα απο pet shop οπως το pet city που ειναι αλυσιδα
και εκει το ιδιο ισχυει?
κι αν θελησω να το αγορασω ξερει κανεις καπου που να μπορεσω να παρω ενα υγιες και σε χαμηλη οσο γινεται τιμη?
Eνα τι?Για τι σκυλο μιλας?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-02-11, 17:19
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

για γαλλικο bulldog φυσικα!
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-02-11, 17:26
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

η φτηνότερη και ασφαλέστερη επιλογή είναι κάποιο Γαλλικό εκτροφείο αλλά θα χρειαστεί πολύ ψάξιμο και ένα ταξίδι στην Γαλλία

στην Γαλλία υπάρχουν κάποια εκτροφεία γαλλικών μπούλντογκ που πραγματικά είναι υγιέστατα -γεννάνε φυσιολογικά-δεν έχουν αυτό το συνεχές ροχαλητό όταν αναπνέουν και πολλά απο αυτά διαπρέπουν και σε αγώνες ευελιξίας - γεγονός αξιοθαυμαστο για γαλλικό μπούλντογκ

χοντρικά μπορώ να πώ ότι με κανα χιλιάρικο μαζί με τα αεροπορικά εισητήρια μπορεί να βρείς.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-02-11, 17:28
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν το θελω για μενα,δεν μ αρεσει αλλα ξερω ατομα που τρελενονται και απορω που ειναι το ωραιο πανω του και δεν το βλεπω εγω!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
για γαλλικο bulldog φυσικα!
Ε οχι και *φυσικα*
Γιαυτο ρωτησα μας μπερδεψες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-02-11, 17:33
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

το λεει πανω
καλα τοσο τραγικα ειναι τα πραγματα με αυτα τα σκυλια?
γιατι στην αθηνα δεν υπαρχει κανεις που να εχει εκτροφειο σωστο?
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-02-11, 17:39
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

το ότι προτείνω στην Γαλλία είναι γιατί εκεί ξέρω φίλους που πήραν καταπληκτικά μπούλντογκ που τα έχω ζήσει και έχω δεί ότι δεν γουργουρίζουν και δεν υποφέρουν
επίσης έχω δεί τις εξετάσεις των γονιών

δεν είπα ότι στην Αθήνα δεν υπάρχει...ίσως να μην υπήρχε τότε που πήραν οι φίλοι μου (δύο ο ένας και 3 ο άλλος)

υπάρχει ένα site το www.dbg.gr που λέει ανα φυλή όλους τους εκτροφείς
αλλά μην φανταστείς ότι είναι όλοι τους σωστοί Εκτροφείς με το Ε κεφαλαίο.....
απλά είναι τουλάχιστον δηλωμένοι στον Κυνολογικό Οργανισμό

τσέκαρες το health στην wikipedia?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-02-11, 17:46
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

φυσικα και διαβασα στην βικιπαιδεια τα παντα!!!
αυτο ηταν το 1ο που εκανα
thanks
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-02-11, 19:38
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

Το αν ροχαλιζουν ή οχι οφειλεται στην πιο κοντη μουσουδα που εχουν μερικα απο καποια άλλα. Οχι οτι δεν ροχαλιζουν σχεδον ολα τους. Αυτο βεβαια καποιοι το διορθωνουν με εγχειρηση οταν ειναι κουταβια και ετσι δεν εχουν τετοιο θεμα πλεον.

Το να σ'αρεσει καποιο σκυλι ειναι καθαρα υποκειμενικο.Σαν ρατσα ειναι υπεροχη. Θεωρει τον εαυτο του κλοουν και του αρεσει να κανει παιχνιδια για να σε ευχαριστει.Ειναι απιστευτα προστατευτικο με την οικογενεια του.
Ειναι πολυ καλο με τα μωρα και τα μικρα παιδια.

Απο Γαλλια οι τιμες νομιζω οτι ειναι ακομα πολυ πιο ακριβες.(Τουλαχιστον ηταν οταν ειχα ρωτησει εγω ). Απο Ελλαδα μπορεις να ρωτησεις και στον Ομιλο Γαλλικου Μπουλντογκ. θα βρεις πιστευω γυρω στα 650-750Ε.
Απο ποιοτητα σιγουρα θα βρεις και καποια καλα σκυλια μορφολογικα , αλλα εκει θα τα πληρωσεις παραπανω.

επισης μπορεις να εχεις τον νου σου σε καποια γεννα οπου εκει θα βρεις και πιο φθηνα.

Τωρα εσυ αποφασιζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-02-11, 23:32
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

απο γεννα σοθηκαμε! δεν εχω κανενα γνωστο που να εχει τετοιο σκυλο μονο κοκερ εχουνε
τα φωτα σας παιδια μηπως ξερει κανεις τιποτα!!!!!!!!!!!
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-02-11, 10:42
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Ψάξε το στο εξωτερικό. Έλα σε επαφή με κάποιον εκτροφέα αλλά μην περιμένεις ότι θα σου το δώσει άμεσα. Ειδικά αυτοί στο εξωτερικό έχουν απαιτήσεις από τους ιδιοκτήτες. Ότι αφορά την Ελλάδα, υπήρχε κάποτε μια κυρία που ήταν και ο πρόεδρος του συλλόγου των γαλλικών bulldog αλλά τελικά τα σκυλιά της είχαν τα περισσότερα προβλήματα από όλα τα γαλλάκια που κυκλοφορούν εδώ.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-02-11, 13:50
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

ΩΠΑ !!!!!!!!
Απο το μπαμ μπαμ που διαβασα το θεμα καταλαβα οτι το θες για δωρο σωστα ;;;
Μην το κανεις ακομα και αν ο αλλος πινει νερο στο ονομα των γαλλικων μπουλντογκ , το να παρεις ενα σκυλο σπιτι προηποθετει καποια προετοιμασια και δεν ειναι γινεται οταν ειναι δωρο εκπληξη !

Αντιθετα μπορεις να βαλεις τον φιλο/η στο τρυπακι του ψαξιματος ετσι ωστε να το σκεφτει αρκετες φορες για να το παρει !

Να εχεις στο νου σου οτι τα μικρομουτσουνα σκυλια(βραγχυρηγχα) παντα θελουν μια παραπανω φροντιδα και καθαρισμω στις ζαρες και δεν αντεχουν ακραιες θερμοκρασιες!

Απο ΠΕΤΣΟΠ με την καμια οχι !! Ειδικα απο την αλυσιδα που ανεφερες !!!
προσφατα ετρεχα σκυλο φιλου απο εκει σε κτηνιατρους ! Γενικα μακρια απο ΠΕΤΣΟΠ!!!

Φθηνοτερα απο εκτροφεα ειναι κανενας ιδιωτης αλλα εχεις παρομοιο ρισκο με τα πετσοπ εκτος και αν μπορεσεις να επιβεβαιωσεις καποια πραγματα !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 22-02-11, 19:36
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

ΑΝ οντως ειναι για Δωρο τοτε ξεχασε το.
Ποτε μα ποτε δεν κανεις δωρο ζωακι γιατι στο τελος εσυ θα φταις για οτι γινει. Αν θελεις να δωσεις το ποσό και να κανει εκεινος/νη οτι θελει και να παρει οτι θελει βοηθωντας τον βεβαια με τις γνωμες που γραφτηκαν.

@Chemical Mac.

Παράθεση:
Ότι αφορά την Ελλάδα, υπήρχε κάποτε μια κυρία που ήταν και ο πρόεδρος του συλλόγου των γαλλικών bulldog αλλά τελικά τα σκυλιά της είχαν τα περισσότερα προβλήματα από όλα τα γαλλάκια που κυκλοφορούν εδώ.
+1000000

Μηπως Μακη δεν ηταν προεδρος αλλα γραματεας !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-02-11, 19:39
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
απο γεννα σοθηκαμε! δεν εχω κανενα γνωστο που να εχει τετοιο σκυλο μονο κοκερ εχουνε
τα φωτα σας παιδια μηπως ξερει κανεις τιποτα!!!!!!!!!!!
εφη θα σε συμβουλευα να μην παρεις απο πετ σοπ οσες εχω παρει και πολλοι γνωστοι μου που παθαμε και μαθαμε ειχαν τεραστια προβληματα.....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-02-11, 21:06
Το avatar του χρήστη Hydrus
Hydrus Ο χρήστης Hydrus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Γεια χαρα

Σιμος ονομαζομαι και εχω τον Julio ενα γαλλικο μπουλντογκ 2,5 χρονών.

Θα γράψω καποια πράγματα με βαση όσων διαβασα παραπάνω και με βαση της δικής μου εμπειριας.

Καταρχας το πιο ακριβο γαλλακι που εχω δει ειναι 800 ευρω και ειναι απο την πλεον γνωστη αλυσιδα (την οποια δεν συνηστώ με την καμια όμως). Έχω δει τιμες να κυμαινονται απο 450 (ιδώτης με γέννα) και πάνω. Το καλυτερο είναι να βρεις εκτροφέα απο Ελλαδα εχω ακουσει ότι υπάρχουν και να επισκευθεις το εκτροφειο και να τα γνωρίσεις απο κοντα. Θα καταλάβεις πιο σου κάνει απο την επαφή που θα έχετε. Μην διαλέξεις με βάσει τι γουσταρεις αλλα με βάσει πιο θα προσαρμοστει συμφωνα με τον χαρακτηρα του στην δικια σου ζωη καλύτερα. Αν σκόπευεις να το κανεις δωρο καλό θα ηταν να παρεις τον τυχερο/η μαζι σου και να διαλέξει αυτος.
Μην εμπιστευτεις πετ σοπ (πικρη εμπειρία) για κανενα λογο εκτος αν εχεις προσωπικη σχεση με τον ανθρωπο και τον εμπιστευεσε πραγματικα.
Φρόντησε να έχεις στο νου σου τα παρακάτω. καθώς είναι πολύ σημαντικα και για σενα και για τον σκυλακο.

Δεν είναι και μια τόσο ευκολη ράτσα σε γενικες γραμμες. Μην τρομαζεις δεν υπάρχει λόγος. Απλα πράγματα.

Ξεκινώντας χιουμοριστικα. Ροχαλίζει (λόγο της δομής του αναπνευστικου του συστηματος. Ροχαλίζει τοσο που θα νομιζεις οτι μια χαρλει περναει διπλα σου. Τουλάχιστον θα καταλαβαίνεις ότι καποιος υπαρχει μεσα στο σπίτι :P

Κλάνει. Κλάνει πολύ. Θα την ακους και δεν θα ξερεις τι έγινε. Βέβαια το αν μυριζει είναι και θέμα διατροφης κατι που θα σου μιλησω παρακατω.

Μην ανησυχεις για σαλια αν το σκεφτεσαι γτ δεν βγαζει εκτός αν βασανιζεται παρα πολυ στην λιχουδια που ζαχαρώνει.....

Σοβαρευοντας. Είναι μια ρατσα που ειναι ιδιοτροπη στο τι πρεπει να φαει. Λόγο του οτι ειναι πολυ λαιμαργα σκυλια πολυ ομως θα σου ζητιανευει ακομη και παξιμαδι να τρως. Τα "θυροειδικα" ματια του θα πάρουν αυτη την λυπη και θα σε κανουν να σκεφτεσαι να του δωσεις οτι τρως ΟΜΩΣ πρεπει να αντισταθεις. Γιατι? γιατι αποκτουν πολυ ευκολα ζαχαρο, προβληματα στην καρδια στα νεφρά και γινονται παχυσαρκα στο αψε σβήσε. Ξέρω 2 γαλλίδες που έχουν ανεπάρκει νεφρών λοφο διατροφής. Οποτε φροντιζεις να τρώει μονο ξηρα τροφή και απο λαχανικα κ φρουτα οτι θελεις οχι ομως σε μεγαλες ποσοτητες. Συν οτι λόγο του σχηματος της γνάθους του μαζευετε ευκολα βρωμια με τισ μαλακες τροφες και βρωμαει πολυ το στόμα τους.

Οσον αφορα την εκπαιδευση του ειναι λιγο ιδιοτροπα θελουν επιμονη και οχι φωνες. Ειναι και λιγο σε γράφω στα παλια μου τα παπουτσια οποτε οσο και να φωναζεις δεν θα βγαλεις ακρη. Αγαπουν να σε κανουν χαρουμενο οποτε αμα του δειξεις τον σωστο δρομο δεν θα εχεις προβλημα. θα εχεις ενα θεματακι τους πρωτους μηνες με το που κανει την αναγκη του και επισης ενα κακο συνηθειο της ρατσας ειναι ως κουταβια να τρωνε τα κακα τους. αλλα αυτο συμβαινει μονο τους πρωτους μηνες μετα το κοβουν. αν το συνεχιζουν μπορει να σημαινει κ ελλειψη βιταμινων.


Καθαριοτητα. Καλο καθάριμσα στα αυτια γιατι κατα καιρους πιανουν πολυ βρωμα. Επισης αμα εχουν τσιμπλες βγαζε τις γτ στις διπλες των ματιων μαζευονται μικροβια. και στεγνωνε καλα τις πατουσες τους οταν το πλένεις γτ μαζευουν μυκητες.

Ζεστη. Το καλοκαιρι αυτα τα σκυλια δεν την παλευουν. Ειναι πολυ ευκολο να παθουν θερμοπληξια λογο του αναπνευστικου τους συστηματος. Τα σκυλια δεν ιδρώνουν οποτε για την συσκεκρημενη ρατσα αμα ειναι να εισαι πολυ ωρα στον δρομο η βολτα κρατα ενα μπουκαλακι νερο γ αυτα και ενα μικρο πιστολακι σπρευ σαν αυτο του αζαξ (εχει μικρα να παρεος απο σουπερ μαρκετ) γεματο με νερο να τον ψυκαζεις για να δροσιζονται. Με το που βρεθουν σε ζεστη να φανταστεις αρχιζιουν να λαχανιάζουν στα πρωτα 2 λεπτα.


Ασκηση ειναι κυριως τεμπελαραδες. 2-3 φορες την μερα βόλτα 20-30 λεπτα την μερα ειναι αρκετα. βεβαια το παραπάνω δεν βλαπτει. Η εντονη ασκηση ειναι απαγορευτικη. Γουσταρουν να ξεσκιστουν στο παιχνιδι αλλα το σωμα τους δεν θα τα υποστηριξει. Ως κοντοποδαρη ρατσα και βραχυκοκαλη εμφανιζει ευκολα δυσπλασια του ισχυου η ακομα χειροτερα μπορει (πραγματικα σου ευχομαι να μην) να παθει ριξει μεσοσπονδυλου. ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!! γιατι και εγω τα διαβαζα αλλα δεν σου φαινονται σημαντικα. Ο Julio μου είναι ανάπηρος στα πίσω του ποδια. Ολα ξεκινησαν απο μια φλεγμονη στο ισχυο και μετα απο 1 εξάμηνο πάνω στο παιχνιδι είχαμε ρηξη μεσοσπονδυλου. Τώρα κανει μπαντιλικια με το DIY αναπηρικο του καροτσακι.

Σας παρακαλω μην τον πειτε κακόμοιρο γτ η ψυχολογια του ειναι ακμαιοτατη και ας μην εχει την υποστηριξη των πισω ποδιων. Φανταστειτε οτι ολα ειναι οπως παλια απλα εχουμε 2 ροδες αντι για 2 ποδια. Να χαιρεσται γιατι ειναι χαρουμενος και να διαδιδετε οτι υπαρχουν αναπηρικα καροτσακια για σκυλια και να κατακρινετε την αποψη για ευθανασια καθως εκει καταληγουν χωρις ουσιαστικο λογο πολλα σκυλια που για τον οποιοδηποτε λoγο μενουν αναπηρα. Όλα ειναι στο χέρι του ιδιοκτήτη.

Σου έγρψα κυρίως πια ειναι τα αρνητικα. Να ξερεις οτι τα γαλλικα μπουλντογκ ειναι φανταστικα σκυλια. Πρωτον πολλοι τα λενε ασχημα. Γιατι? επειδη εχουν 2 αυτια νυχτεριδας 2 θυροειδικα ματια ενα κορμι σαν τσουβαλι? Ειναι αξιολατρευτα. ειναι μικροι κλοουν και απισευτα κοινωνικοι (ξεχνα την ιδεα του σκυλου φυλακα αν κα συμανουν συναγερμο αλλα μολις τους κανει χαδια πιος κλεφτης και πρασινα αλογα...)

Τους λενε μικρους ηρακληδες γιατι στην ισπανια χρησιμοποιουντουσαν για να βγαζουν τους ταυρους στην αρενα.

Δενονται πολυ με το αφεντικο τους και τα πανε φοβερα με τα παιδια. Δεν εχουν προβλημα με αλλα σκυλια. Ο δικος μου εχει φιλαρακια απο γουεστι μεχρι ροτβαιλερ. Βεβαι τον πως τον μαθαινεις παιζει σημαντικο ρολο.
Ειναι σκυλια που θα σε πορωσουν με την παρτη τους γιατι ειναι μικροι μολοσσοι.

Αν μου ερθει κατι αλλο θα το προσθεσω.

Ελπίζω να βοηθησα. αν χρειαστεις κατι αλλο εδω ειμαι.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-02-11, 18:54
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

ΦΙλε μου για να μην αεριζεται αλλαξε του τροφη. Εγω σωθηκα με το αρνι.
Οταν ετρωγε κοτοπουλο πολυ απλα δεν μπορουσαμε να κατσουμε στο ιδιο δωματιο.
Απο σωμα θα διαφωνησω. Δεν ειναι τσουβαλι.... Εχει απιστευτους μυες.

Μηπως αυτο που προκαλεσε την αναπηρια στα πισω ποδια ειχε να κανει με τον 2-3 σπονδυλο απο τον σβερκο και πισω. Ειναι κλασικη ασθενεια σε ρατσες οπως Μπουλντογκ,Λουκανικα,... η οποια εχει σαν αποτελεσμα την νεκρωση των νευρων που πηγαινουν στα πισω ποδια , τα οποια νευρα περνουν μεσα απο τους σπονδυλους.Λογο της κλησης που εχουν τα σκυλια αυτα τριβονται παρα πολυ αυτοι οι σπονδυλοι και μερικες φορες κοβονται τα νευρα.
Κοιτα λιγο για Intervertebral Disk disease.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-02-11, 06:29
Το avatar του χρήστη Hydrus
Hydrus Ο χρήστης Hydrus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Εχουμε δοκιμασει διαφορες τροφες και τωρα τελευταια εχουμε βρει γιατρεια.....πλεον δεν βρωμανε τοσο...απλα ακους τον θορυβο.

Τσουβαλι υπο την ενοια οτι ειναι μια συσσωρευμενη μαζα μυων και χοντρου δερματος. ειναι σαν μικρος σφιχτερμαν.

Η αναπηρια προηλθε απο ριξει μεσοσπονδυλου. το επαθε απο αλμα απο μικρο υψος (καρεκλα) μεν, ανωμαλη προσγειωση δε. Το θεμα ειναι οτι το να πηδαει υψη (κατι φραχτες απο λουλουδια) ηταν σχεδον καθημερινη ασκηση γι αυτον οποτε και σιγα σιγα επιβαρυνοταν η κατασταση ωσπου μια μερα ο μεσοσπονδυλιος δισκος μετατοπιστηκε και σπρωχνει τον νωτιαιο μυελο και δεν αφηνει το σημα να φτασει στα πισω ακρα. Ισως να διορ8ωνοταν με εγχειρηση απλα επρεπε να γινει το 1ο 24ωρο κατι που δεν γνωριζαμε καθως ειχε σταδιακη απωλεια κινησης. Παντα σε τετοιεσ περιπτωσεις μας ειπε ο κτηνιατρος πρεπει να γινεται αμεσα το χειρουργειο. Θα ειχε ελπιδες αν είχε αισθηση του πονου κατι που δυστυχως δεν νιωθει.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-02-11, 07:22
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

για τα αέρια φταίει συνήθως η κατανάλωση δημητριακών (μήπως του δίνεις και τίποτα άλλο εκτός απο ξηρά τροφή....ε???)

βέβαια πλήθος κροκετών έχουν ως πρώτο ή έστω ως δευτερο συστατικό τα δημητριακά (λες και ο σκύλος αν τον αφήσεις να τραφεί μόνος του θα πάει να βόσκει με τιποτα κατσίκια (που ακόμα κι αυτά δεν τρώνε "καρπό" όλο το χρόνο)

προσωπικά δεν δίνω δημητριακά ή προιόντα τους σε κανένα απο τα σκυλιά μου και πλέον υπάρχουν και grain free τροφές για σκύλους

και δεν έχουμε αέρια και τα κόπρανα είναι πάντα σκούρα και σφιχτά (όπως πρέπει για τον σκύλο αλλά και για εμάς για αν μπορούμε να τα μαζευουμε ευκολα απο τα πεζοδρόμια)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-03-11, 16:23
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

ευχαριστω για την πληροφοριση
ξερει κανεις να μου κανει κονε με καναν εκτροφεα που εχει γαλλακια?
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-03-11, 18:33
glazar Ο χρήστης glazar δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 30-01-2004
Περιοχή: THESSALONIKI
Μηνύματα: 447
Προεπιλογή

αν δεν κανω λαθος το palmhill εχει και γεννα στα κοντα.

Ειναι εκτροφειο με πολυ καλα λαμπραντορ και εχει και ζευγαρι με γαλλακια.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-03-11, 23:15
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

εμενα μου ειπαν για το FrenchieFan
το ξερει κανεις?
ειναι καλο?
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-03-11, 09:50
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Θεωρητικά ήταν το καλύτερο αλλά από ότι ξέρω ο ιδιοκτήτης έχει χρόνια που πέθανε
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-03-11, 14:04
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

Ο κύριος Γιάννης μας άφησε χρόνους-καλά να είναι εκεί που είναι-ήταν υπόδειγμα εκτροφέα
Η φυλή έχασε πολλά με τον θάνατό του
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-03-11, 23:06
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

ωραια καποιος αλλος δεν υπαρχει;;
εε δεν μπορει ολο και καποιος θα ναι
καποιος θα ξερει
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΓΑΛΛΙΚΟ ΜΠΟΥΛΝΤΟΓΚ alessa6561 Άλλα ζώα 16 27-12-07 05:41
Συναντηση στον Γαλλικο ποταμο sv2fpi Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 9 21-02-04 18:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09520 seconds with 13 queries