Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-10, 12:33
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή Καθαρισμός φίλτρου

Παιδιά, πειράζει αν ξεπλένουμε (με νερό ενυδρείου) και τα 2 σφουγγάρια και τον υαλοβάμβακα την ίδια φορά ή καλύτερα το κάθε ένα ξεχωριστά (άλλη μέρα)? Αν τα καθαρίσουμε όλα μαζί υπάρχει περίπτωση να χάσουμε τις αποικίες βακτηρίων? Μιλάω για εσωτερικό φίλτρο σε νέο ενυδρείο.
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-10, 12:42
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εχεις μονο σφουγγαρια στο φιλτρο σου? Αν ναι γνωμη μου ειναι να αλλαζεις η να καθαριζεις μονο το ενυδρειακο βαμβακι ... εκτος αν εχουν "στουμπωσει" τοσο πολυ τα σφουγγαρια σου που δεν αφηνει το νερο να εχει τοση ροη οσο θα επρεπε! Γενικα τα φιλτρα μας αν δε πεσει η ροη δε θα πρεπει να τα πειραζουμε ... ειναι η "καρδια" του ενυδρειου μας!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-10, 12:42
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Είναι καλύτερο να ξεπλυθούν εναλλάξ,όχι την ίδια μέρα.Αν πέσει κανένα γερό καθάρισμα,είναι καλύτερα να πέφτει προσεκτικά η τροφή τις επόμενες ημέρες.Πάντως,τα σφουγγάρια τα ξεπλένουμε με απαλές κινήσεις και στιψίματα,μόνο όταν πέσει σημαντικά η ροή,ακόμη και μετά από αλλαγή-καθάρισμα του υαολοβάμβακα ή ανα 5-6 μήνες προληπτικά,για να μην αντιμετωπίσουμε ανεβασμένα νιτρικά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-10, 12:46
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις μονο σφουγγαρια στο φιλτρο σου? Αν ναι γνωμη μου ειναι να αλλαζεις η να καθαριζεις μονο το ενυδρειακο βαμβακι ... εκτος αν εχουν "στουμπωσει" τοσο πολυ τα σφουγγαρια σου που δεν αφηνει το νερο να εχει τοση ροη οσο θα επρεπε! Γενικα τα φιλτρα μας αν δε πεσει η ροη δε θα πρεπει να τα πειραζουμε ... ειναι η "καρδια" του ενυδρειου μας!
Έχω σφουγγάρια (μαλακό και σκληρό), υαλοβάμβακα και κεραμεικά (μακαρόνι).
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-10, 12:51
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Υπαρχουν δυο ειδη "μακαρονιων" ... το ενα κανει μηχανικη φιλτρανση - ειναι αυτα που εχουν λεια επιφανεια ενω το αλλο κανει βιολογικη φιλτρανση και εχουν πορωδες επιφανεια!
Ποιο εχεις απο τα δυο?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-10, 12:59
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν δυο ειδη "μακαρονιων" ... το ενα κανει μηχανικη φιλτρανση - ειναι αυτα που εχουν λεια επιφανεια ενω το αλλο κανει βιολογικη φιλτρανση και εχουν πορωδες επιφανεια!
Ποιο εχεις απο τα δυο?
Αν δεν κάνω λάθος αυτά με την πορώδες επιφάνεια. Βέβαια έκανα βλακεία όπως καταλαβαίνω τώρα. Είμαι ακόμα στο στρώσιμο του ενυδρείου που τρέχει εδώ και 3 βδομάδες με μπόλι και ψάρια (μέσα) και δεν θα έπρεπε να ξεπλύνω τα σφουγγάρια. Τα χάλασα όλα? Δεν έκανα μετρήσεις χθές που έκανα αλλαγή νερού 30% και καθάρισα και τα 3 σφουγγάρια. Τα μακαρόνια ευτυχώς δεν τα άγγιξα καθόλου.
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-10, 13:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ειδικα τωρα μη το πειραζεις το φιλτρο σου (μονο το ενυδρειακο βαμβακι να αλλαζεις)... κανε μετρησεις και πες μας τι βρηκες δυστηχως κανεις δε μπορει να ξερει τι γινεται χωρις μετρησεις!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-10, 13:03
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδικα τωρα μη το πειραζεις το φιλτρο σου (μονο το ενυδρειακο βαμβακι να αλλαζεις)... κανε μετρησεις και πες μας τι βρηκες δυστηχως κανεις δε μπορει να ξερει τι γινεται χωρις μετρησεις!!!
Ωχ! Κατάλαβα, τα θαλάσσωσα!
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-10, 13:21
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquablue Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωχ! Κατάλαβα, τα θαλάσσωσα!
Δε νομίζω,αλλά τίποτα δεν αποκλείεται.Να κάνεις συχνά μετρήσεις και θα μπορέσεις να βγάλεις συμπεράσματα.Προσεκτικό τάισμα!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-10, 13:34
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδικα τωρα μη το πειραζεις το φιλτρο σου (μονο το ενυδρειακο βαμβακι να αλλαζεις)... κανε μετρησεις και πες μας τι βρηκες δυστηχως κανεις δε μπορει να ξερει τι γινεται χωρις μετρησεις!!!
Χρήστο, ακόμα και όταν τα πράγματα κατασταλάξουν και έχεις ένα στρωμένο φίλτρο, πάλι δεν το πειράζουμε, παρά μονάχα αλλάζουμε το ενυδρειακό βαμβάκι (υαλοβάμβακας). Προσωπικά, τα υλικά τα καθαρίζω (όχι σφύξε-σφύξε) λίγο και κάθε 3 μήνες... Όταν δε, δεν έχεις μεγάλη υχθιοφόρτωση, τότε το καθάρισμα του φίλτρου μπορεί να αντέχει πολύ-πολύ περισσότερο.

Οπότε μην ενοχλείς καθόλου το φίλτρο σου αυτόν τον καιρό και αργότερα με μέτρο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-10-10, 17:35
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδικα τωρα μη το πειραζεις το φιλτρο σου (μονο το ενυδρειακο βαμβακι να αλλαζεις)... κανε μετρησεις και πες μας τι βρηκες δυστηχως κανεις δε μπορει να ξερει τι γινεται χωρις μετρησεις!!!
Παιδιά, έκανα τώρα μετρήσεις (με υγρά tests) μετά την χθεσινή αλλαγή 30% νερού και τον καθαρισμό των σφουγγαριών στο φίλτρο και βρήκα:
Ph 8, GH 9, KH 5, NH4/NH3 0, NO2 0 & NO3 0. Eπισημάνω ότι είναι η πρώτη φορά που έχω μηδενικά ΝΟ2 και ΝΟ3.

Το προηγούμενο μου test το έκανα πρίν από 5 μέρες και οι μετρήσεις μου ήταν ΝΗ4/ΝΗ3 0, ΝΟ2 5,0mg/k και ΝΟ3 5,0mg/l.

Eίναι λογικό ότι σε 5 μέρες μηδενίστηκαν τα ΝΟ2 και ΝΟ3, και έχει δηλαδή ολοκλυρωθεί ο κύκλος του αζώτου στο ενυδρείο μου που τρέχει εδώ και 3 βδομάδες μόνο? Η μήπως με το χθεσινό ξέπλυμμα των σφουγγαριών έχω καταστρέψει τη βιολογία του ενυδρείου?

Περιμένω τις απαντήσεις σας.

Ευχαριστώ,

Χρήστος
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-10-10, 17:39
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Νομίζω ότι συνέβη το τελευταίο .Βάλε ξανά μπόλι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-10-10, 17:44
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquablue Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά, έκανα τώρα μετρήσεις (με υγρά tests) μετά την χθεσινή αλλαγή 30% νερού και τον καθαρισμό των σφουγγαριών στο φίλτρο και βρήκα:
Ph 8, GH 9, KH 5, NH4/NH3 0, NO2 0 & NO3 0. Eπισημάνω ότι είναι η πρώτη φορά που έχω μηδενικά ΝΟ2 και ΝΟ3.

Το προηγούμενο μου test το έκανα πρίν από 5 μέρες και οι μετρήσεις μου ήταν ΝΗ4/ΝΗ3 0, ΝΟ2 5,0mg/k και ΝΟ3 5,0mg/l.

Eίναι λογικό ότι σε 5 μέρες μηδενίστηκαν τα ΝΟ2 και ΝΟ3, και έχει δηλαδή ολοκλυρωθεί ο κύκλος του αζώτου στο ενυδρείο μου που τρέχει εδώ και 3 βδομάδες μόνο? Η μήπως με το χθεσινό ξέπλυμμα των σφουγγαριών έχω καταστρέψει τη βιολογία του ενυδρείου?

Περιμένω τις απαντήσεις σας.

Ευχαριστώ,

Χρήστος
Αν είχε καταστραφεί η βιολογία σου μετά το χθεσινό πλύσημο των υλικών του φίλτρου σου, με δεδομένο την ύπαρξη 3 χρυσόψαρων στο ενυδρείο αυτό, τότε ήδη θα μετρούσες αμμωνίες... και σίγουρα μια αλλαγή νερού 30% με ΝΟ2 - 5,0 δεν θα το μηδένιζε.

Θέλω να πιστεύω ότι έχει στρώσει το φίλτρο σου και έχει κλείσει τον κύκλο του αζώτου, αλλά για να είμασταν απόλυτα σίγουροι θα' πρεπε να είχες μετρήσεις ΝΟ4. Αν είχες αύξηση των ποσοστών αυτών, τότε θα σου έλεγα με βεβαιότητα.

Τώρα, 5 μέρες από 5,0 τα νιτρώδη σου να μηδενιστούν, λιγάκι με ξενίζει Χρήστο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 08-10-10 στις 18:10
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-10-10, 17:48
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Βασίλη θα ξανακάνω τεστ αύριο και θα αγοράσω και ΝΟ4 τότε. Ελπίζω να μήν τα χάλασα όλα και να ξαναρχίσω
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-10-10, 17:52
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquablue Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη θα ξανακάνω τεστ αύριο και θα αγοράσω και ΝΟ4 τότε. Ελπίζω να μήν τα χάλασα όλα και να ξαναρχίσω
Αν τα χάλασες, θα σου έλεγα να μην υποβάλεις ξανά τα ψάρια σου σε αυτή τη διαδικασία.

Είναι όμως λίγο περίεργες οι μετρήσεις σου...κάτι δεν γίνεται σωστά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-10-10, 18:03
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μήπως κάτι χάθηκε στη μετάφραση... μάλλον το χάσαμε λίγο με ΝΟ3 και ΝΟ4 (σαν πολλά οξυγόνα να βάλαμε!). Νομίζω τις έχει όλες τις μετρήσεις ο φίλος.

Δεν μπορώ να αναιρέσω αυτά που λένε τα παιδιά (ότι δηλαδή είναι πιθανό να έχασες τη βιολογία σου), αλλά επειδή περνάει μια τρελή ιδέα από το μυαλό μου να σε ρωτήσω τι φυτά έχεις μέσα και αν μετράς ΝΟ2 με υγρά της API.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-10-10, 18:07
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως κάτι χάθηκε στη μετάφραση... μάλλον το χάσαμε λίγο με ΝΟ3 και ΝΟ4 (σαν πολλά οξυγόνα να βάλαμε!). Νομίζω τις έχει όλες τις μετρήσεις ο φίλος.

Δεν μπορώ να αναιρέσω αυτά που λένε τα παιδιά (ότι δηλαδή είναι πιθανό να έχασες τη βιολογία σου), αλλά επειδή περνάει μια τρελή ιδέα από το μυαλό μου να σε ρωτήσω τι φυτά έχεις μέσα και αν μετράς ΝΟ2 με υγρά της API.
Έχω μόνο ανούμπιες και μετράω με υγρά τεστς της SERA.
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-10-10, 18:11
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τότε κρατάω τα τρελά για μένα προς το παρόν!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-10-10, 18:37
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα χάλασες, θα σου έλεγα να μην υποβάλεις ξανά τα ψάρια σου σε αυτή τη διαδικασία.

Είναι όμως λίγο περίεργες οι μετρήσεις σου...κάτι δεν γίνεται σωστά.
Ελπίζω να βοήθησε το γεγονός ότι μέσα στη βδομάδα έκανα συχνές αλλαγές νερού και ταϊζα ελάχιστα, ίσως γι αυτό μηδενίστηκαν τα νιτρώδη μου και όχι λόγω του ότι καταστράφηκε η βιολογία μου.
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-10-10, 23:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω καθαριζω σχετικα αραια χρονικα τα εξωτερικο φιλτρα (καθε 4-6 μηνες ακομα και χωρις να εχουν βουλωσει, προληπτικα για αποφυγη ανοδου νιτρικων)
Τα κεραμικα τα εμβαπτιζω με το καλαθακι σε λεκανη με νερο απο το ενυδρειο και τα κουναω ελαφρα.
Στα φιλτρα χωρις καλαθι, αδειαζω τα κεραμικα μεσα στο λεκανακι και τα μετακινω 2-3 φορες ελαφρα, δεξια αριστερα.
Τα σφουγγαρια και τα μηχανικα μακαρονια τα πλενω οχι απλα με νερο βρυσης αλλα να ειναι και καυτο, για να καθαρισουν εντελως, ετσι ωστε να κρατανε βρωμιες πριν φτασουν στα βιολογικα υλικα.
Τα βαμβακερα τα πεταω και βαζω καινουρια αν ειναι filterwool. Αν ειναι σε μορφη ασπρου σφουγγαριου τα πλενω σαν τα σφουγγαρια πολυ καλα για 2-3 φορες πριν τα αντικαταστησω με καινουρια.
Δεν εχω μετρησει ποτε αμμωνια-νιτρωδη ακομα και μετα την συντηρηση και με ταισμα κανονικο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-10-10, 13:24
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν τα χάλασες, θα σου έλεγα να μην υποβάλεις ξανά τα ψάρια σου σε αυτή τη διαδικασία.

Είναι όμως λίγο περίεργες οι μετρήσεις σου...κάτι δεν γίνεται σωστά.
Έκανα και σήμερα μετρήσεις και πάλι βρήκα NH4/NH3 0, NO2 0 & NO3 0.

Θέλω να πιστέυω ότι ολοκλυρώθηκε ο κύκλος του αζώτου και δεν είναι κάτι άλλο.
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-10-10, 17:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquablue Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα και σήμερα μετρήσεις και πάλι βρήκα NH4/NH3 0, NO2 0 & NO3 0.

Θέλω να πιστέυω ότι ολοκλυρώθηκε ο κύκλος του αζώτου και δεν είναι κάτι άλλο.
Οι μηδενικες μετρησεις μπορει να σημαινουν οτι δεν εχει ξεκινησει και ποτε ο κυκλος.
Στρωμενο ειναι σιγουρα το φιλτρο οταν εχεις μετρησει νιτρικα ΝΟ3 πανω απο μηδεν, ενω αμμωνια και νιτρωδη παραμενουν στο μηδεν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-10-10, 17:52
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μηδενικες μετρησεις μπορει να σημαινουν οτι δεν εχει ξεκινησει και ποτε ο κυκλος.
Στρωμενο ειναι σιγουρα το φιλτρο οταν εχεις μετρησει νιτρικα ΝΟ3 πανω απο μηδεν, ενω αμμωνια και νιτρωδη παραμενουν στο μηδεν.
Δέλτα, δύο μέρες χωρίς αλλαγή νερού και 3 χρυσόψαρα σε 100 λίτρα, το σίγουρο είναι ότι η αμμωνία τουλάχιστον θα ήταν στα σίγουρα ανεβασμένη.

Είναι για μένα όμως μυστήριο, να μηδενιστούν τα νιτρώδη σε μόλις 5 μέρες, ενώ βρισκόντουσαν στον ουρανό (5.0), έστω και με αλλαγή νερού 30%.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-10-10, 18:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δέλτα, δύο μέρες χωρίς αλλαγή νερού και 3 χρυσόψαρα σε 100 λίτρα, το σίγουρο είναι ότι η αμμωνία τουλάχιστον θα ήταν στα σίγουρα ανεβασμένη.

Είναι για μένα όμως μυστήριο, να μηδενιστούν τα νιτρώδη σε μόλις 5 μέρες, ενώ βρισκόντουσαν στον ουρανό (5.0), έστω και με αλλαγή νερού 30%.
Εχεις δικιο.
Δεν ξαναδιαβασα αλλα δεδομενα στοιχεια απο το θρεντ παρα μονο τις μετρησεις που δωθηκαν στο τελος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-10-10, 08:38
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δέλτα, δύο μέρες χωρίς αλλαγή νερού και 3 χρυσόψαρα σε 100 λίτρα, το σίγουρο είναι ότι η αμμωνία τουλάχιστον θα ήταν στα σίγουρα ανεβασμένη.

Είναι για μένα όμως μυστήριο, να μηδενιστούν τα νιτρώδη σε μόλις 5 μέρες, ενώ βρισκόντουσαν στον ουρανό (5.0), έστω και με αλλαγή νερού 30%.
Ίσως κάτι να μη πήγε καλά τελικά στις προηγούμενες μετρήσεις που βρήκα NO2 5mg/l. Μόνο έτσι εξηγείται. Πάντως φαίνεται ότι ολοκλυρώθηκε τώρα ο κύκλος του αζώτου γιατί εδώ και 3 μέρες βρίσκω NH4/NH3, NO2 & NO3 όλα 0. Δεν μπορεί να μήν υπάρχει καθόλου βιολογία στο ενυδρείο με ψάρια μέσα, τάϊσμα, κτλ και η αμμωνία να είναι στο 0!!!
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-10-10, 08:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquablue Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως κάτι να μη πήγε καλά τελικά στις προηγούμενες μετρήσεις που βρήκα NO2 5mg/l. Μόνο έτσι εξηγείται. Πάντως φαίνεται ότι ολοκλυρώθηκε τώρα ο κύκλος του αζώτου γιατί εδώ και 3 μέρες βρίσκω NH4/NH3, NO2 & NO3 όλα 0. Δεν μπορεί να μήν υπάρχει καθόλου βιολογία στο ενυδρείο με ψάρια μέσα, τάϊσμα, κτλ και η αμμωνία να είναι στο 0!!!
Bρε, εγώ στο' χα πει ότι κάπου κάνεις λάθος με τις μετρήσεις σου!!! κάτι δεν πήγαινε καλά από την αρχή....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-10-10, 08:51
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Βασίλη πήγα το Σάββατο σε Pet Να πάρω το τέστ που μου είπες το ΝΟ4 και μου είπε ότι δεν υπάρχει ΝΟ4 αλλά PO4 το οποίο μετράει φωσφορικά. Aυτό εννοούσες?
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-10-10, 09:14
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Aquablue Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη πήγα το Σάββατο σε Pet Να πάρω το τέστ που μου είπες το ΝΟ4 και μου είπε ότι δεν υπάρχει ΝΟ4 αλλά PO4 το οποίο μετράει φωσφορικά. Aυτό εννοούσες?
Έλα Χρήστο, ΝΟ3 τα νιτρικά και όχι ΝΟ4 που κατά λάθος έχω προσθέσει ακόμα ένα οξυγόνο και απολογούμαι!!! Τα νιτρικά είναι ΝΟ3. Τα φωσφορικά είναι και αυτά άλατα που παράγονται στο ενυδρείο, αλλά ο αριθμός τους είναι σαφώς χαμηλότερος και σε ένα ενυδρείο χωρίς φυτά, ελέγχονται με τις αλλαγές νερού. Δεν χρειάζεσαι αυτό το τεστ (ΡΟ4) και μάλλον έχεις ήδη το τεστ των νιτρικών....δεν γνωρίζω βέβαια για τα υγρά τεστ της ΣΕΡΑ (που έχεις) αλλά με κάποιον τρόπο μετράς με το ίδιο τεστ νιτροδών και τα νιτρικά.

Εντούτοις όμως λες ότι στις τελευταίες σου μετρήσεις δεν έχεις καθόλου νιτρικά που λογικά αυτό είναι λάθος από την στιγμή που το φίλτρο σου έχει κλείσει τον κύκλο του αζώτου. Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-10-10, 09:23
Το avatar του χρήστη Aquablue
Aquablue Ο χρήστης Aquablue δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2010
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Έλα Χρήστο, ΝΟ3 τα νιτρικά και όχι ΝΟ4 που κατά λάθος έχω προσθέσει ακόμα ένα οξυγόνο και απολογούμαι!!! Τα νιτρικά είναι ΝΟ3. Τα φωσφορικά είναι και αυτά άλατα που παράγονται στο ενυδρείο, αλλά ο αριθμός τους είναι σαφώς χαμηλότερος και σε ένα ενυδρείο χωρίς φυτά, ελέγχονται με τις αλλαγές νερού. Δεν χρειάζεσαι αυτό το τεστ (ΡΟ4) και μάλλον έχεις ήδη το τεστ των νιτρικών....δεν γνωρίζω βέβαια για τα υγρά τεστ της ΣΕΡΑ (που έχεις) αλλά με κάποιον τρόπο μετράς με το ίδιο τεστ νιτροδών και τα νιτρικά.

Εντούτοις όμως λες ότι στις τελευταίες σου μετρήσεις δεν έχεις καθόλου νιτρικά που λογικά αυτό είναι λάθος από την στιγμή που το φίλτρο σου έχει κλείσει τον κύκλο του αζώτου. Δεν ξέρω, έχω μπερδευτεί!
Έχω ξεχωριστά υγρά τεστ για ΝΟ2 και ΝΟ3. Βρίσκω όμως και για τα δύο μηδενικές μετρήσεις. Κι εγώ μπερδεύτηκα
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-10-10, 11:45
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Το ενυδρείο είναι μήπως της Juwel και τρέχει με το εσωτερικό του φίλτρο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καθαρισμός εσωτερικού φίλτρου Νικατς Αρχάριοι γλυκού νερού 7 03-09-09 21:21
Καθαρισμός φίλτρου. snappys Αρχάριοι γλυκού νερού 15 08-01-08 23:57
Καθαρισμός Φίλτρου joncal Αρχάριοι γλυκού νερού 3 05-03-07 20:08
Καθαρισμός εσωτερικού φίλτρου guppies_2 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 16-02-07 08:42
Καθαρισμός φίλτρου... parrot Γλυκό νερό - Γενικά 9 24-10-06 22:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08875 seconds with 13 queries