Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-13, 09:16
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Απορίες/Διευκρινίσεις για την φροντίδα εν γένει της χελώνας.

Καλημέρα σε όλους! Ελπίζω να είστε καλά. Είμαι νέος και άσχετος "Σπλίντερ". Τα χελωνονιντζάκια μου είναι δύο, τις έχω περίπου ένα μήνα και είναι σχεδόν 6 μηνών (κατά τον υπάλληλο του pet shop).
Οφείλω να ευχαριστήσω και να συγχαρώ όσους έχουν γράψει ως τώρα θέματα για τις χελώνες, ήδη έχω κινηθεί σύμφωνα με τις οδηγίες τους και χαίρομαι ιδιαίτερα που οι χελωνίτσες μου είναι ακόμη ζωντανές.
Εάν δε σας κουράζω, θα ήθελα να σας πω τι έχω ακολουθήσει ως τώρα και κατόπιν να σας ρωτήσω κάποιες λεπτομέρειες για άλλες οδηγίες που έχω διαβάσει στο φόρουμ, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει ακριβώς τι πρέπει να κάνω.
Το ενυδρείο μου είναι 11 λίτρων. Έχω πάρει ένα φίλτρο Sicce με ενεργό άνθρακα και ζεόλιθο. Πήρα πρόσφατα και ένα θερμαντήρα νερού Jaeger 75W. Τις ταΐζω είτε στικάκια Raffy P είτε γαρίδες Raffy L της Sera. Σε κάθε αλλαγή νερού (γεμίζω λίγο πάνω από το μισό το ενυδρειάκι, κρατάω πάντα μια ποσότητα από το παλιό νερό) προσθέτω water conditioner Aquatan της Sera, το οποίο μου έδωσαν για αντιχλωριωτικό, καθώς και 2 φορές τη βδομάδα Taberaqua βιταμίνες. Τέλος, το βράδυ, ανάβω μια λάμπα φωτισμού φθορίου σε ένα μικρό φωτιστικό ακριβώς πάνω από τη νησίδα τους για να ζεσταίνονται.
Οι απορίες μου είναι οι εξής;
1) Ο θερμοστάτης πρέπει να είναι μονίμως στο ρεύμα;
2) Είναι καιρός να αλλάξω υλικό στο φίλτρο. Να ξαναβάλω τα ίδια υλικά ή υπάρχει κάτι καλύτερο ή ίσως να προσθέσω κ κάτι ακόμα (π.χ. διάβασα για απονιτροποίηση κάτι); Έχετε να μου προτείνετε κάποια συγκεκριμένη μάρκα;
3) Τη λάμπα τη βάζω μόνο κατά τη διάρκεια της νύχτας. Κάνω λάθος; Μήπως πρέπει να τις αφήνω να καταλαβαίνουν νύχτα;
4) Το ενυδρείο είναι μπροστά σε τζαμαρία και το βλέπει ο ήλιος κάποια ώρα. Φαντάζομαι όμως ότι το τζάμι θα κόβει την ακτινοβολία UV. Χρειάζεται να πάρω λάμπα UV; Αν ναι, έχετε να προτείνετε κάτι οικονομικό και αποτελεσματικό; Άλλη η λάμπα για ερπετά, άλλη για χελώνες νερού;
5) Κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να υπάρχουν μέσα στο νερό ασβεστολιθικά βότσαλα. Γιατί; Τι είδους πέτρες δε δημιουργούν πρόβλημα;
6) Το φίλτρο δεν πρέπει να καθαρίζεται με καθαρό νερό;
και κάτι τελευταίο
7) Το ένα νιντζάκι έχει ένα άσπρο σαν πετσούλα γύρω από το λαιμό του, το οποίο πλέει μες το νερό, δεν είναι όλο κολλημένο πάνω του, καθώς και στο σημείο που ξεκινούν τα μπροστινά του πόδια στο καβούκι. Κάποιος μου είπε ότι μπορεί να αλλάζει δέρμα. Ισχύει αυτό για τις χελώνες;
Σας ζάλισα, συγχωρήστε με. Προσπαθώ να γίνω μάχιμος Σπλίντερ για τα κορίτσια μου
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-13, 21:52
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μεχρι να μπει κάποιος που έχει την αναλογη εμπειρία...αν θες διαβάζεις τα παρακάτω :

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...89&postcount=4
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62513
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-10-13, 10:29
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Ευχαριστώ Chocolate Puma!

Καλημέρα Chocolate Puma και ευχαριστώ για την απάντηση! Έχω ήδη διαβάσει τα links που έγραψες.
Ξέχασα να πω ότι τα νιντζάκια μου είναι trachemys scripta scripta, με την κίτρινη παρειά.
Επίσης, θα ήθελα πρόταση για θερμόμετρο για να μετρώ αν δουλεύει καλά ο Jaeger.
Ευχαριστώ κ πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-13, 22:00
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Απορίες/Διευκρινίσεις για φροντίδα χελώνας

Καλησπέρα σας! Κανείς με πιο συγκεκριμένες απαντήσεις στα ερωτήματα μου παρακαλώ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-13, 22:06
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σε παρακαλώ κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου και μετά θα τα πούμε όλα.
Φόρμα:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42398
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-13, 22:20
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Παρουσίαση ενυδρείου

Ευχαριστώ Exelix

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 35x20x19
Όγκος: 11 L
Κατηγορία: Σπιτικό (?)
Φυτά: -
Ψάρια / Άλλα είδη: Χελώνες (2)
Διακοσμητικά υλικά: -
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: -
Φωτισμός: Λάμπα φθορίου 9 W
Διάρκεια φωτισμού: 20.00 - 07.00
Φιλτράρισμα: Εσωτερικό Sicce Micron, Ζεόλιθο&Ενεργό άνθρακα της FLUVAL (χύμα)
Θερμοστάτης: Jaeger 75 W
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: -
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): -
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Αλλαγές νερού: Μία φορά στις 6-7 ημέρες
Θερμοκρασία: 26-28 βαθμοί Κελσίου
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-13, 23:20
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ξεκινάμε λέγοντας ότι το ενυδρείο σου είναι απίστευτα μικρό, όπως και το φίλτρο, και δεν αρκούν με τίποτα για να καλύψουν τις ανάγκες της χελώνας.

Συγκεκριμένα για τις απορίες σου:
1) Ναι, ο θερμαντήρας σου πρέπει να είναι συνέχεια στο ρεύμα. Έχει ενσωματωμένο θερμοστάτη και κρατάει σταθερή θερμοκρασία στο νερό. Βέβαια, αυτός που έχεις πρέπει να σου χωράει οριακά στο 11λιτρο και είναι πολύ δυνατός, οπότε πρόσεξε μη σου κολλήσει και βράσει το νερό καμιά μέρα.
2) Όπως είπα και παραπάνω είναι πολύ μικρό. Ίσως οριακά να μπορεί να κρατήσει αρκετή βιολογία, μόνο που αυτή τη στιγμή δεν τον έχεις με βιολογικό υλικό, οπότε δεν είναι και στρωμένο. Βγάλε ό,τι έχεις μέσα και βάλε κάποιο βιολογικό υλικό μικρών διαστάσεων (ελαφρόπετρα, Eheim Substrat pro, Sera Siporax mini, JBL Micromec, Hobby Absorbex micro, κλπ) και ζήτα μπόλι στις αγγελίες. Να διαβάσεις τα υπομνήματα στους αρχάριους.
3) Τη λάμπα τη βάζεις για την περίοδο που δημιουργείς μέρα. Εφόσον δεν υπάρχει φυσικό φως στο δωμάτιο ή μπορείς να καθορίσεις εσύ πότε θα υπάρχει φως τότε η λάμπα θα λειτουργεί για την περίοδο που εσύ θα ορίσεις ως μέρα. Εάν υπάρχει φυσικό φως τότε οι ώρες της ημέρας και άρα της λάμπας θα είναι όσο θα υπάρχει και το φυσικό φως. Δεν μπορεί να είναι μέρα και όταν έχει ήλιο και όταν ανάβεις εσύ τον "ήλιο". Φυσικά εφόσον έχεις μια απλή λάμπα φθορισμού και όχι ειδική UVB δεν κάνεις τίποτα, είναι απλά για να τη βλέπεις εσύ, δηλαδή άχρηστη για την υγεία της.
4) Το τζάμι κόβει την περισσότερη UVB ακτινοβολία, αλλά όπως φαίνεται ακόμα και αυτή που περνάει την έχει σώσει. Το να χτυπάει βέβαια ο ήλιος το ενυδρείο είναι κάτι γενικά ανεπιθύμητο, καθώς είναι απρόβλεπτες οι συνθήκες που μπορεί να δημιουργήσει. Βέβαια και χρειάζεσαι λάμπα UVB, μια και είναι και αυτή ερπετό και χωρίς αυτό το φάσμα της ακτινοβολίας δεν μπορεί να συνθέσει τη βιταμίνη D3 και μαλακώνουν τα κόκκαλα και το κέλυφός της. Η διαφορά σε σχέση με άλλα ερπετά είναι ότι χρειάζεται μικρότερη ποσότητα. Οπότε αυτό που χρειάζεσαι είναι μία λάμπα UVB 5%, στους 20 πόντους από το σημείο που λιάζεται (όπου και πρέπει να μπορεί να στεγνώνει τελείως και να έχει σταθερή θερμοκρασία είτε με κεραμική λάμπα είτε με πυρακτώσεως). Εάν πάρεις ισχυρότερη θα πρέπει να τη βάλεις λίγο πιο μακριά.
5) Αυτό ισχύει για τις περιπτώσεις που στο ενυδρείο σου βάζεις ζωντανά που είναι από περιοχές με χαμηλές σκληρότητες και pH, κάτι που δεν ισχύει για αυτές τις χελώνες. Παρόλα αυτά καλό είναι να μην μπουν πολλά ασβεστολιθικά πετρώματα μέσα και σου ανεβάσουν πολύ αυτές τις τιμές. Για αυτές τις χελώνες θεωρώ ότι το νερό της βρύσης μας εδώ στην Αθήνα είναι ιδανικό.
6) Υπάρχει υπόμνημα στους αρχάριους για τον καθαρισμό του φίλτρου. Αλλά με το φίλτρο που έχεις επί της ουσίας δεν έχεις βιολογία.
7) Αλλάζει δέρμα, μην το τραβήξεις. Σε περίπτωση όμως που γίνει πολύ έντονο συνήθως σημαίνει ότι έχεις μεγαλύτερη θερμοκρασία στο νερό από αυτή που θέλει, οπότε και σταδιακά τη χαμηλώνεις και βλέπεις πώς θα πάει (σε μία μέρα προφανώς και δε θα δεις διαφορά στο δέρμα, αλλά είναι σχετικά εύκολο να καταλάβεις από τη συμπεριφορά της χελώνας και το πόσο χρόνο περνάει μέσα ή έξω αν κάτι πάει στραβά).

Επειδή είναι πάρα πολλά τα πράγματα που πρέπει να διαβάσεις και να διορθώσεις δε γίνεται να γραφτούν όλα ξανά. Διάβασε καλά τα παλιά θέματα και τα ξαναλέμε για απορίες. Το σίγουρο είναι ότι θα πρέπει να πάρεις μεγάλο ενυδρείο και φίλτρο και μέχρι τότε βιολογικό υλικό σε αυτό που έχεις, μαζί με μπόλι από άλλο χομπίστα (δε σε νοιάζει αν έχει χελώνες) και συχνές αλλαγές. Και όταν λέω συχνές εννοώ συχνές. Μια φορά τη βδομάδα χωρίς ουσιαστική φίλτρανση στα 11 λίτρα είναι τίποτα. Κάθε μέρα θα έκανα εγώ.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-10-13, 23:38
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Ευχαριστώ Exelix!

Exelix καλησπέρα. Ελπίζω να είσαι καλά. Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.
Σχετικά με τα ερωτήματα:
2 και 6) Τόσο χάλια είναι το φίλτρο μου; Βλέπω ότι έχει επιλογές να καλύψει και μεγαλύτερους όγκους ενυδρείου. Δεν παίζει ρόλο που το νερό είναι 5-6 L και όχι 11; Δεν κάνει καλύτερη δουλειά σε αυτόν τον όγκο νερού; Θα διαβάσω τα θέματα για φίλτρα και θα επανέλθω.

3) Λογικό αυτό που λες. Πάντως κοιμούνται κανονικά το βράδυ παρά τη λάμπα. Η αλήθεια είναι ότι την έβαλα πιο πολύ για να κρατήσω τη νησίδα τους ζεστή, για να βγαίνουν να στεγνώνουν. Τη μέρα έχει φυσικό φωτισμό το δωμάτιο. Άρα προτείνεις να μην την ανάβω ούτε το βράδυ, αν κατάλαβα καλά.

4) Φυσικά κ θα πάρω λάμπα UV, το έχω υπόψη μου. Απλά έχω τεντώσει λίγο με τα έξοδα από τότε που τις πήρα... (δεν ήξερες, δε ρώταγες...).

7) Μάλιστα. Άρα δεν είναι κάποια ασθένεια. Περνούν αρκετές ώρες μέσα στο νερό. Αλλά θα κάνω αυτό που λες, να είμαι σίγουρος ότι δεν τις ταλαιπωρώ.

Να σου πω την αλήθεια, δεν είχα κ τρελή άποψη, σε κάποια θέματα εδώ στο φόρουμ διάβασα για αλλαγή μια φορά τη βδομάδα, όταν έχεις φίλτρο. Θα το εφαρμόσω συχνότερα, δεν είναι πρόβλημα αυτό.

Ευχαριστώ πολύ κ πάλι για τις απαντήσεις.
Θα τα λέμε συχνά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-10-13, 00:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν διαβάσεις στα υπομνήματα θα δεις τι γίνεται με τον κύκλο του αζώτου. Μόλις το δεις θα καταλάβεις ότι μέσα στο φίλτρο σου δεν έχεις υλικά με μεγάλη επιφάνεια αποίκισης από ωφέλιμα βακτήρια, ώστε να μετατρέπουν τη βλαβερή αμμωνία και μετέπειτα τα νιτρώδη στα -σε μικρές συγκεντρώσεις- "αβλαβή" νιτρικά. Έχεις μόνο υλικά που κάνουν χημικό φιλτράρισμα. Και να το γεμίσεις το φίλτρο με βιολογικό υλικό (όλα τα υλικά πιάνουν βιολογία με τον καιρό, το θέμα είναι η ποσότητα που μπορεί να φιλοξενήσει το κάθε υλικό) είναι πολύ μικρός ο όγκος. Το πόση βιολογία χρειάζεσαι εξαρτάται από τις ποσότητες τροφής που ρίχνεις κατά κύριο λόγο. Ακόμα, ειδικά στις χελωνίτσες, χρειάζεσαι καλό μηχανικό φιλτράρισμα και για να μαζεύει τα χοντρά από το νερό και για να προστατεύει τους πόρους του βιολογικού, να μην μπουκώνει. Το χημικό φιλτράρισμα είναι κάτι έξτρα και αυτή τη στιγμή χρειάζεται να ξέρεις ότι ένα υλικό χημικού φιλτραρίσματος το χρησιμοποιείς ανάλογα σε κάποια ειδική περίπτωση. Ο χώρος του ενυδρείου είναι πολύ μικρός και μόνο αν σκεφτείς ότι μιλάμε για ένα ζωντανό που γίνεται καμιά 30αριά πόντους. Ανάλογα και με το πόσο έχει κακοπεράσει ήδη μπορεί να βρίσκεται πίσω σε ανάπτυξη.

Το καλύτερο είναι να υπάρχει κεραμική λάμπα (και ιδανικά να την ελέγχει controller θερμοκρασίας), η οποία και προσφέρει θερμότητα χωρίς να δίνει και φως. Αν όμως το ενυδρείο είναι έτσι στημένο που η θερμοκρασία το βράδυ δεν πέφτει πολύ τότε θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις μια φτηνιάρα πυρακτώσεως μόνο για τη μέρα.

Η αλλαγή που διάβασες (ως γενικό κανόνα πάντα, μια και κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό) αφορά στις περιπτώσεις που υπάρχει στρωμένο φίλτρο, ώστε να απομακρύνονται τα νιτρικά. Στη δική σου περίπτωση το νερό απλά γεμίζει αμμωνία από τα περιττώματα της χελώνας, χωρίς κάτι να τη διασπά. Για αυτό και λέω πολύ συχνές αλλαγές. Αν είχες ψάρι θα το είχες χάσει, αλλά και η χελώνα έρχεται σε επαφή με την αμμωνία και την καίει και εσωτερικά και εξωτερικά.

Δυστυχώς είναι ένα περεξηγημένο είδος και έτσι όπως είχαμε συνηθίσει να το βλέπουμε στην Ελλάδα μέσα στις χελωνιέρες μας πέφτουν τα αφτιά όταν τα μαθαίνουμε όλα. Καλό είναι να σκεφτείς σοβαρά το κατά πόσο μπορείς να τη συντηρήσεις σωστά, μια και τα έξοδα (τουλάχιστον τα αρχικά) είναι αρκετά. Μετά δε χρειάζεσαι πολλά (εμένα για παράδειγμα μου έβγαιναν όπως τα είχα υπολογίσει όταν είχα 5 ευρώ το μήνα), αλλά την τσέπη του την ξέρει μόνο ο καθένας.

Για ό,τι χρειάζεσαι είμαστε εδώ.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-10-13, 12:07
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γεια σου καλώς ήρθες και να σου ζήσουν οι χελωνίτσες σου!
τα σημαντικότερα στα είπε ήδη ο exelix. φαντάζομαι το παρόν μεγεθός τους πρέπει να είναι όσο ένα μεγάλο κουμπί περίπου αν είναι σωστή η ηλικία τους. το δοχείο που τις έχεις είναι πολύ προσωρινό, ίσα ίσα να βγάλουν τον χειμώνα.
συμφωνώ εφ΄όσον δέχονται το φως της ημέρας, δεν τους κάνει καλό να έχουν 24ωρο φωτισμό.
σου προτείνω να πάρεις ένα σποτάκι uv από pet shop, προσαρμόζεται σε οποιοδήποτε πορτατίφ που παίρνει λάμπα με χοντρό βίδωμα και να το ανάβεις 4-5 ώρες το απόγευμα μέχρι να κοιμηθείς κι εσύ. δεν είναι ακριβά. επίσης επειδή όντως είναι μεγάλος ο θερμαντήρας, πάρε και ένα θερμόμετρο αν δεν έχεις να παρακολουθείς την θερμοκρασία του νερού.
ο πρώτος χρόνος της ζωής τους είναι ο πιο καθοριστικός. όταν μεγαλώσουν, είναι πολύ δυνατά ζωάκια. το δοχείο που πρέπει να έχεις υπ' όψιν σου για άμεσα είναι τουλάχιστον 150λ. κατ' αρχήν και τελικό μέγεθος για δύο χελώνες γύρω στα 350λ. για το οποίο έχεις χρόνο να το σκεφτείς αν θα είναι ενυδρείο ή κάποιος τύπος λιμνούλας.
καλή επιτυχία!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-10-13, 23:06
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Ελπίζω να είστε καλά!
Σήμερα σκεφτόμουν πώς κατάφερα και έγραψα τόσο λάθος το χελώνας (νομίζω χωλάνας είχα γράψει, ό,τι να'ναι) και πώς θα μπορούσα να το διορθώσω, αλλά προφανώς ο από μηχανής θεός το ρύθμισε!
Μελέτησα για φίλτρα και επανέρχομαι με απορίες κύριε Exelix

Σχετικά με το μηχανικό κομμάτι: το Sicce micron έχει μέσα ένα μπλε σφουγγάρι. Αυτό πρέπει να το βγάζω και να το καθαρίζω με το νερό του ενυδρείου κάθε μήνα; Κάθε πότε χρειάζεται ολοκληρωτική αλλαγή;

Σχετικά με το βιολογικό κομμάτι: μπορώ να βάλω κάποιο από τα υλικά που πρότεινες ως έτερο συμπληρωματικό στρώμα (μετά τον άνθρακα/ζεόλιθο) στο ήδη υπάρχον φίλτρο; Γιατί μου πρότεινες να βγάλω τον άνθρακα+ζεόλιθο εντελώς. Δεν είναι καλό να υπάρχει κ χημικό φίλτρο; Σε οποιαδήποτε περίπτωση, μπορώ να βάλω το βιολογικό τώρα, ενώ ζουν μέσα στο ενυδρείο ήδη τα χελωνάκια; 'Η πρέπει να είναι έτοιμο/στρωμένο;
Διάβασα σε ένα site (νομίζω ήταν το tsamisaquariums.gr ή κάπως έτσι) ότι ο ενεργός άνθρακας μπορεί να παίξει το τόλο και του βιολογικού φίλτρου. Μούφα;

Σχετικά με το χημικό κομμάτι: Έχω μια χαζή απορία. Εγώ ρίχνω πολύ ωραία το Aquatan μου και τις βιταμίνες. Όταν στη συνέχεια βάλω σε λειτουργία το φίλτρο, ο ενεργός άνθρακας ή ο ζεόλιθος δε δεσμεύουν αυτά που έριξα; Καλά δεν τα λέω; Τι ακριβώς πρέπει να κάνω με αυτό;

Άλλη απορία: έρχεται το τέλος του μήνα και πρέπει να καθαρίσω το φίλτρο. Αντικαθιστώ ενεργό άνθρακα/ζεόλιθο με νέο, πλένω σφουγγάρι, όλα στο νερό του ενυδρείου. Με το βιολογικό κομμάτι τι γίνεται;

Εφάρμοσα μερικές συμβουλές που είπατε εσύ και η Μαρία, την οποία ευχαριστώ κ εκείνη για τις ευχές και το χρόνο της.
Αύξησα τις αλλαγές νερού: Αλλάζω τουλάχιστον το μισό νερό κάθε φορά, καλά κάνω;

Επίσης, ανάβω πλέον τη λάμπα λίγες ώρες μετά τις 7 μμ. Μη με πεις χαζό, κατάλαβα ότι δεν κάνει σοβαρή δουλειά, αλλά παρατηρώ ότι τα τυπάκια ανεβαίνουν στη νησίδα μόλις τους την ανοίξω και κάθονται κ στεγνώνουν. Μήπως τελικά κάτι κάνει; Δε βρήκα ακόμα χρόνο να ψαχτώ για τις άλλες λάμπες, θα το κάνω όμως.

Τελευταία χαζή απορία για σήμερα: Λέμε ότι πρέπει να τις βλέπει ο ήλιος. Πώς θα γίνει αυτό, χωρίς να είναι κ το ενυδρείο στον ήλιο; Τις βγάζουμε μόνες τους εκτός;

Συγχωρήστε με αν σας ζάλισα.
Ευχαριστώ κ πάλι.

Υ.Γ. Ελπίζω να βρω λίγο χρόνο το Σ/Κ να βγάλω καμιά φωτό και αυτές και το ενυδρείο να έχετε καλύτερη άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-11-13, 03:30
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geologiskos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Ελπίζω να είστε καλά!
Σήμερα σκεφτόμουν πώς κατάφερα και έγραψα τόσο λάθος το χελώνας (νομίζω χωλάνας είχα γράψει, ό,τι να'ναι) και πώς θα μπορούσα να το διορθώσω, αλλά προφανώς ο από μηχανής θεός το ρύθμισε!
Μελέτησα για φίλτρα και επανέρχομαι με απορίες κύριε Exelix
Να τα μας που γίναμε και κύριοι!

Σχετικά με το μηχανικό κομμάτι: το Sicce micron έχει μέσα ένα μπλε σφουγγάρι. Αυτό πρέπει να το βγάζω και να το καθαρίζω με το νερό του ενυδρείου κάθε μήνα; Κάθε πότε χρειάζεται ολοκληρωτική αλλαγή;
Αν δεν είναι πια τόσο μπλε και βλέπεις ότι πέφτει η ροή του φίλτρου θέλει το στύψιμό του. Ο χρόνος είναι πολύ σχετικός από ενυδρείο σε ενυδρείο. Το φίλτρο σου είναι και μικρό οπότε μπορεί να δεις να μη σου φτάνει και μια φορά τη βδομάδα. Ολοκληρωτική αλλαγή σε κάποια χρόνια που θα αρχίσει να σου χαλάει, αλλά ελπίζω να έχεις σύντομα ένα εξωτερικό φίλτρο και να μιλάμε για το σφουγγάρι εκείνου.

Σχετικά με το βιολογικό κομμάτι: μπορώ να βάλω κάποιο από τα υλικά που πρότεινες ως έτερο συμπληρωματικό στρώμα (μετά τον άνθρακα/ζεόλιθο) στο ήδη υπάρχον φίλτρο; Γιατί μου πρότεινες να βγάλω τον άνθρακα+ζεόλιθο εντελώς. Δεν είναι καλό να υπάρχει κ χημικό φίλτρο; Σε οποιαδήποτε περίπτωση, μπορώ να βάλω το βιολογικό τώρα, ενώ ζουν μέσα στο ενυδρείο ήδη τα χελωνάκια; 'Η πρέπει να είναι έτοιμο/στρωμένο;
Διάβασα σε ένα site (νομίζω ήταν το tsamisaquariums.gr ή κάπως έτσι) ότι ο ενεργός άνθρακας μπορεί να παίξει το τόλο και του βιολογικού φίλτρου. Μούφα;
Δεν έχεις το χώρο για να τα έχεις όλα μαζί. Το χημικό φιλτράρισμα μπορεί να μη σου χρειαστεί και ποτέ. Αν είχες χώρο και ήθελες ντε και καλά να βάλεις κάτι αυτό θα ήταν άνθρακας, ο ζεόλιθος για μένα μόνο σε περιόδους κρίσης (μπορεί να λάβεις άλλες απαντήσεις από άλλους, τη γνώμη μου σου λέω). Βιολογικό επιβάλλεται να βάλεις. Με τον ένα μήνα που δουλεύει το φίλτρο σου κάποια βιολογία σίγουρα έχει το σφουγγάρι σου ήδη, αν δεν το έχεις ξεπλύνει στη βρύση. Το σωστό είναι να είναι στρωμένο πριν μπουν τα ζωντανά. Αυτό που αλλάζει όταν τα έχεις ήδη μέσα είναι ότι περιορίζονται οι μέθοδοι που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να το στρώσεις (δηλαδή δε ρίχνεις μέσα αμμωνία, αυτό το κάνεις με άδειο από ζωντανά ενυδρείο). Θες μπόλι από στρωμένο φίλτρο ή πολύ συχνές αλλαγές και επιπλέον Prime μέχρι να στρωθεί μόνο του. Ο άνθρακας μετά από κάποιο καιρό θα πιάσει κάποια βιολογία (όπως και οποιοδήποτε υλικό), αλλά όποτε τον αντικαθιστάς η βιολογία του θα χάνεται (ανάλογα με την περίπτωση κάτι τέτοιο μπορεί να είναι και ασήμαντο-στη δική σου φάση μάλλον είναι σημαντικό). Και δεν μπορείς να τον κρατήσεις για πάντα μέσα. Και μάλλον οι τρύπες του θα βουλώσουν πολύ πιο εύκολα με τον καιρό.

Σχετικά με το χημικό κομμάτι: Έχω μια χαζή απορία. Εγώ ρίχνω πολύ ωραία το Aquatan μου και τις βιταμίνες. Όταν στη συνέχεια βάλω σε λειτουργία το φίλτρο, ο ενεργός άνθρακας ή ο ζεόλιθος δε δεσμεύουν αυτά που έριξα; Καλά δεν τα λέω; Τι ακριβώς πρέπει να κάνω με αυτό;
Δε δεσμεύουν τα πάντα και με την ίδια δυναμικότητα. Με το αντιχλώριο δεν υπάρχει θέμα. Ίσως δεσμεύσει κάποιες βιταμίνες, αλλά όπως και να έχει το να ρίχνεις τις βιταμίνες μέσα στο νερό δεν έχει σε καμία περίπτωση την ίδια ισχύ με το να ποτίζεις την τροφή.

Άλλη απορία: έρχεται το τέλος του μήνα και πρέπει να καθαρίσω το φίλτρο. Αντικαθιστώ ενεργό άνθρακα/ζεόλιθο με νέο, πλένω σφουγγάρι, όλα στο νερό του ενυδρείου. Με το βιολογικό κομμάτι τι γίνεται;
Ο χρόνος είπαμε είναι σχετικός. Το ξεπλένεις στο νερό του ενυδρείου. Δες και άλλα θέματα π.χ.:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63213
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74333

Εφάρμοσα μερικές συμβουλές που είπατε εσύ και η Μαρία, την οποία ευχαριστώ κ εκείνη για τις ευχές και το χρόνο της.
Αύξησα τις αλλαγές νερού: Αλλάζω τουλάχιστον το μισό νερό κάθε φορά, καλά κάνω;
Αν ρωτάς φοβούμενος ότι αλλάζεις πολύ μην ανησυχείς. Αν ρωτάς μήπως αλλάζεις λίγο δεν ξέρω χωρίς μετρήσεις να σου απαντήσω.

Επίσης, ανάβω πλέον τη λάμπα λίγες ώρες μετά τις 7 μμ. Μη με πεις χαζό, κατάλαβα ότι δεν κάνει σοβαρή δουλειά, αλλά παρατηρώ ότι τα τυπάκια ανεβαίνουν στη νησίδα μόλις τους την ανοίξω και κάθονται κ στεγνώνουν. Μήπως τελικά κάτι κάνει; Δε βρήκα ακόμα χρόνο να ψαχτώ για τις άλλες λάμπες, θα το κάνω όμως.
Το ένστικτό τους τους λέει να πάνε να λιαστούν, όταν βγαίνει ο ήλιος. Όλες οι λάμπες εκλύουν κάποια θερμότητα, το θέμα είναι πόση.

Τελευταία χαζή απορία για σήμερα: Λέμε ότι πρέπει να τις βλέπει ο ήλιος. Πώς θα γίνει αυτό, χωρίς να είναι κ το ενυδρείο στον ήλιο; Τις βγάζουμε μόνες τους εκτός;
Μπορεί να γίνει και αυτό, προσέχοντας πάντα πού τα βγάζουμε, τι καιρό έχει, μην πέσουν από το μπαλκόνι, μην τα αρπάξει κανένα πουλί, να μπορούν να βρουν και σκιά αν ζεσταθούν, κλπ. Με τη σωστή λάμπα δεν είναι απαραίτητο, αλλά ο ήλιος είναι πάντα αλλιώς.

Συγχωρήστε με αν σας ζάλισα. Δε φταις εσύ που θα πέσω για ύπνο σε λίγο!
Ευχαριστώ κ πάλι.

Υ.Γ. Ελπίζω να βρω λίγο χρόνο το Σ/Κ να βγάλω καμιά φωτό και αυτές και το ενυδρείο να έχετε καλύτερη άποψη.
....
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-11-13, 21:00
Geologiskos Ο χρήστης Geologiskos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παίδες καλησπέρα.
Master Exelix, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Το prime που ανέφερες τι είναι;
Μια άλλη απορία. Επειδή έχω "χαθεί" λίγο με τις λάμπες UVB, έχετε κάποια συγκεκριμένη μάρκα/μοντέλο να προτείνετε; Διάβασα εδώ http://www.turtleforum.com/forum/upl...howtopic=68745
ότι οι λάμπες tube fluorescent είναι καλύτερες και πιο αξιόπιστες από τις coil. Στα ελληνικά ποιος θα μου εξηγήσει παρακαλώ; Τι εννοεί coil? Γιατί κοντεύω να κάνω διδακτορικό στις λάμπες, στα φίλτρα κλπ με τα ninjaκια που έμπλεξα! Χαχαχαχα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βασικές οδηγίες για τη φροντίδα της νεροχελώνας memy Άλλα ζώα 7 03-02-21 20:17
πληροφορίες για ενυδρείο χελώνας giotiss Άλλα ζώα 6 02-02-11 21:55
Μονομάχος, απορίες για φροντίδα, διατήρηση σε ενυδρείο endymion Bettas 4 12-11-10 21:17
Καύκαλο χελώνας για διακοσμητικό?! aquaaaa Αρχάριοι γλυκού νερού 13 24-05-09 00:14
Διευκρινίσεις σχετικά με ich. nikman Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 11-10-06 23:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08833 seconds with 15 queries