Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-07, 13:34
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή Λουλουδι Ozelot.

Εδω και καμια 10αρια μερες εχει βγαλει λουλουδει ο εχινοδορος μου χωρις να εχει ανθισει ακομα...
Συνεχως ψηλωνει ο μισχος χωρις να ανοιγει το ανθος με αποτελεσμα να φτανει να βγαινει εξω απο το νερο και να πλησιαζει σε αποσταση αναπνοης απο τις λαμπες...
Για να μη χαλασει απο την επαφη με τις λαμπες το εχω φερει μεσα στο νερο δεμενο με μια κλωστη.
Εκανα καλα ή θα γυρισει απο μονο του μεσα στο νερο?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCF2141.JPG
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  110,7 KB  
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-07, 18:33
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν θυμαμαι καλα απο το δικο μου, δεν θα ανθισει, αλλα θα δημιουργησει ενα νεο φυτο το οποιο το κοβεις και το φυτευεις αλλου.
Αστο να παρει τα πανω του.
Καλα κανεις και το κρατας εντος του νερου...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-07, 23:35
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Να σας πω εγώ τη δικιά μου εμπειρία με τον εχινόδορο και τα λουλουδάκια του. Ναί ανθίζει και έχω παραθέσει και τα λουλούδια του και είναι πολύ όμορφα .... τα κρατάω κατω απο το νερό καθοδηγόντας τον μίσχο κάτω απο ένα κλαδάκι κάποιου άλλου φυτού για να το κρατάει χαμηλά. Ετυχε να έχω 3 και 4 λουλουδάκια ανθισμένα πάνω στον ιδιο μίσχο. Σαν βγάλει φυτά όμως τα αφήνω να βγάλουν ρίζες και τότε καθοδηγώ τον μίσχο κάτω στο χαλίκι χωρίς να το κόψω , ΄βάζω μια πετρούλλα πάνω στον μίσχο ώστε να τον κρατάει κάτω και σπρώχνω το νέο φυτό μεσα στο χαλίκι έτσι που η άκρη να βυθισθεί μέσα μαζί με τις ριζούλλες. Αφήνεται εκεί ετσι να τροφοδοτείται και απο την μητέρα του το μικρό φυτό και σαν δυναμώσει αποκόπτεται ο μίσχος και αποχωρίζεται απο το μητρικό φυτό. Οταν φυτεύετε παραφυάδες ή οτιδήποτε άλλο προερχόμενο απο μητρικό φυτό ορθό είναι να φυτεύεται κατ αρχάς δίπλα στο μητρικό έστω και αποκομμένο απο αυτό. Η δύναμη που του προσφέρει το μητρικό φυτό ειναι τόση ώστε να βοηθάει το μικρό να βγάλει ρίζες και να δυναμώσει.Και εδώ αποδεικνύεται ότι η μητρική στοργή παίζει σπουδαίο ρόλο στην ενδυνάμωσει και μεγάλωμα των μικρών φυτών ή ανθρώπων ή ζώων.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-07, 23:43
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω λιγο πανιτσα μου. Η φυση εκανε ετσι ωστε η παραφυαδα να πηγαινει οπου νομιζει αρκετα μακρια απ το φυτο. Φυτευοντας το διπλα στο μητρικο, το μητρικο θα του παιρνει θρεπτικα απο τις ριζες και θα του κοβει το φως.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-07, 23:58
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Και εγώ διαφωνώ μαζί σου Τόλη μου γιατί πολλά πειράματα που έγιναν απέδειξαν ότι τα μικρά φυτά σαν είναι κοντά στα μητρικά τους μεγαλώνουν καλύτερα γιατι αισθάνονται το μητρικό φυτό δίπλα τους. Ο μίσχος δίνει τροφή στο νερό φυτό αφού εξακολουθούν οι χημοί του νά ρέουν προς το νεαρό φυτό. Απλά είτε στο αέρα είναι το νεαρό φυτό δεμενο με το μίσχο σαν ομφάλιος λώρος είτε το βάζομαι στο χώμα για να μεγαλώσει χωρίς να το αποκοψουμε τον μισχο το ίδιο είναι. Η μητέρα ταίζει το μικρό της όπως συνδέεται το έμβρυο με τον ομφάλιο λώρο με τη μητέρα του.
Και τα φυτά έχουν αισθήσεις και αισθήματα.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-07, 00:44
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οταν φυτεύετε παραφυάδες ή οτιδήποτε άλλο προερχόμενο απο μητρικό φυτό ορθό είναι να φυτεύεται κατ αρχάς δίπλα στο μητρικό έστω και αποκομμένο απο αυτό
Προφανως οσο ειναι ακομα στον μισχο τρεφεται απο κει. Μιλαμε για αφου το κοψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-07, 01:11
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανως οσο ειναι ακομα στον μισχο τρεφεται απο κει. Μιλαμε για αφου το κοψεις.
ναι και όταν το κόψεις ακόμη και το φυτεψεις σε ξεχωριστεί γλάστρα, αν το βάλεις δίπλα απο το μητρικό φυτό αυτο θα πιάσει όπως λέμε πιο εύκολα και πιο γρήγορα απο ενα φυτό φυτεμένο με τον ίδιο τρόπο σε μια άλλη γλάστρα αλλά το πάρεις μακριά απο το μητρικό φυτό, Φυσικά και το δεύτερο θα εξελειχθεί σε καλό φυτό όμως το πρώτο έχει πιο πολλές πιθανότητες να ανασυγκροτήσει τις δυνάμεις του και να δυναμώσει πιο γρήγορα γιατι είναι κάτω απο τη μητρική προστασία. Η μητέρα του στέλει τα δικά της μηνύματα ώστε να το βοηθήσει να σταθεί στ πόδια του πιο γρήγορα. Αυτά είναι κομμάτια απο τις μυστηριώδεις δυνάμεις των φυτών. Ναι αίσθάνονται αν πάς για το καλό τους ή για το κακό τους, Πολλά φυτά παθαίνουν σιόκ οταν κάποιος τα πλησιασει με κακες διαθέσεις.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aναπαραγωγή Echinodorus ozelot & σαλλιγάρια fidel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 16-08-04 01:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03991 seconds with 14 queries