Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-12, 15:34
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Φίλτρο Νερού Οικιακής Χρήσης

καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι να τοποθετήσω στη παροχή νερού του διαμερίσματος μου ένα φίλτρο νερού, όπου το φίλτρο του θα είναι ενεργός άνθρακας , οι ιδιότητες του θα είναι: να αφαιρεί χώματα, σκουριά, χλώριο, χημικά τοξικά και φυτοφάρμακα.( η αλλαγή θα γίνεται κάθε 4 με 6 μήνες, στους 4 θα το αλλάζω)Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
  • με αυτό το τρόπο καταργώ το αντιχλώριο στο ενυδρείο;
  • επειδή έχω φυτεμένο ενυδρείο, μήπως κρατάει ουσίες που είναι καλές για τα φυτά;
  • και ότι άλλο γνωρίζεται πείτε μου , ευχαριστώ.........
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-12, 15:55
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Kαλο θα ειναι να κοιταξεις τα χαρακτηριστικα του φιλτρου ή ακομα και να επικοινωνησεις με την εταιρεια που το εχει και να τη ρωτησεις ακριβως. Πες τους οτι ενδιαφερεσαι και για ενυδρειο (το εχω κανει κι εγω - δεν ειναι ντροπη ισα ισα με εξυοηρετησαν οι ανθρωποι). Το σιγουρο ειναι οτι αφαιρουν το χλωριο σε πολυ σημαντικο ποσοστο συνηθως πανω απο 90-95% (αναλογα το φιλτρο και τη διαμετρο των πορων του). Ωσ προς τις υπολοιπες ουσιες ή μεταλλα καλυτερα να ρωτησεις ή να κοιταξεις τα χαρακτηριστικα του , συνηθως ομως αφαιρουν πιο συνθετα μορια. Επισης τα φιλτρα ενεργου ανθρακα δεν αφαιρουν τα αλατα του νερου (απ οσα εχω κοιταξει τουλαχιστον ) οποτε υπολογισε και αυτον τον παραγοντα για να μην μπερδευτεις και νομιζεις οτι βγαζουν και μαλακο νερο. Το λεω σε περιπτωση που εχεις ψαρια με αναλογες απαιτησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-09-12, 17:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ενα φιλτρο που περιλαμβανει ανθρακα και kdf αφαιρει ουσιαστικα ολα τα επιβλαβη χημικα. Τωρα σκετο φιλτρο ανθρακα σιγουρα αφαιρει το μεγαλυτερο ποσοστο χλωριου, αλλα καλο ειναι να ρωτησεις τον κατασκευαστη.
Αν οντως αφαιρει 90-95% φυσικα και καταργεις το αντιχλωριο.
αν κανεις προετοιμασια νερου βεβαια παλι δεν εχεις αναγγη αντιχλωριου (το πολυ πολυ για να εισαι σιγουρος 100% οτι εχει εξατμηστει ολο βαζεις και μια αεραντλια να δουλευει λιγες ωρες στο νερο προετοιμασιας)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-09-12, 18:22
Κώστας φ Ο χρήστης Κώστας φ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2010
Περιοχή: Παιάνία
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

φίλοι μου ευχαριστώ πάρα πολύ, αν και κάποιος άλλος θέλει να προσθέσει κάτι ας γράψει, ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-09-12, 19:30
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Καλό είναι να προστίθεται μια ποσότητα αντιχλώριο. Όχι τόσο για την αποχλωρίωση ή για τη δέσμευση της αμμωνίας, όσο γιατί περιέχει ουσίες που βοηθούν στη δημιουργία της φυσικής βλέννας που καλύπτει το σώμα των ψαριών.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-09-12, 20:42
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό είναι να προστίθεται μια ποσότητα αντιχλώριο. Όχι τόσο για την αποχλωρίωση ή για τη δέσμευση της αμμωνίας, όσο γιατί περιέχει ουσίες που βοηθούν στη δημιουργία της φυσικής βλέννας που καλύπτει το σώμα των ψαριών.

Θα διαφωνισω, απ οτι πρακτικα αποδειχτηκε τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα χωρις προσθηκες κανενος αχρηστου χημικου.
Η βλενα των ψαριων ειναι μια χαρα και χωρις αντιχλωρια και αλλου ειδους "βελτιωτικα". (δε μιλαω φυσικα για τα φυσικα βελτιωτικα οπως η τυρφη, τα φυλα, τα ξυλα κτλ αλλα τις χημικουρες)

Κι εγω ημουν αυτης της αποψης και δεν τολμουσα να κοψω το αντιχλωριο παρολο που μου καθοταν στραβα, τελικα απο τοτε που το εκοψα δεν ειδα κατι κακο στα ψαρια, αντιθετα ειδα πολυ καλυτερα χρωματα στις γαριδες (και υπ οψη εριχνα ελαχιστο οχι ολοκληρη δοση).

Αν τωρα εχεις προβλημα μεμβρανης τοτε υπαρχουν αλλοι τροποι επιδιορθωσης που δεν περιλαμβανουν οξειδωτικα

Το σημαντικο βεβαια ειναι να γινεται αποχλωριωση, διαφορετικα η χρηση του ειναι απαραιτητη



οσο για την περιφημη προστασια της μεμβρανης αυτη την προσφερουν υποτειθεται το aquatan και το sress coat, ποιος απο δω μεσα χρησιμοποιει τα συγκεκριμενα? Ολοι prime ριχνουν και δεν εχουν προβλημα με τη μεμβρανη οποτε...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια σε κυκλοφορητή νερού – φίλτρο νερού POURITANOS Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 155 11-05-09 22:20
Ροή νερού μέσα στο φίλτρο egohome Αρχάριοι γλυκού νερού 18 14-11-08 11:25
Διάχυση CO2 - με Φίλτρο Νερού Ρολογιών TaitO DIY . Φτιάχτο μόνος σου 31 05-09-07 22:56
Αλλαγές νερού με φίλτρο... passenger Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 23-09-06 10:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12346 seconds with 15 queries