Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 23-12-13, 22:02
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Exclamation Απορίες για τις παραμέτρους του νερού

Καλησπέρα. Στο ένα ενυδρείο μου (132 λίτρα μεικτά) το οποίο τρέχει 4 μήνες σχεδόν, προετοιμάζω το νερό με τύρφη. Η αλλαγές και η προετοιμασία γίνονται ως εξής:
Αλλαγές: Ανά 10-15 ημέρες 40-50%
Το νερό προετοιμάζετε στο δοχείο (ενυδρείο 60 λίτρων) αντίστοιχες ημέρες (10-15) γυρίζοντάς το με ένα φίλτρο Elite Jet Flo 150 το οποίο είναι γεμάτο με τύρφη. Του έχω μέσα δύο (2) δυχτάκια με τύρφη τα οποία τα αλλάζω εναλλάξ ανά 20-30 ημέρες. Δεν γνωρίζω την ποσότητα που του έχω βάλει σε τύρφη, αλλά όποιος γνωρίζει το φίλτρο ίσως μπορεί να υπολογίσει. Το έχω γεμάτο, μέχρι επάνω την φτερωτή.

Έκανα μετρήσεις μετά από 7 ημέρες από την τελευταία αλλαγή:
Ενυδρείο
NH3/NH4=0
NO2=0
NO3=10-20 (Ο χρωματισμός ήταν κάπου ανάμεσα)
GH=5
KH=2
PH=5,5
Δοχείο προετοιμασίας
NH3/NH4=2+


Οι απορίες μου τώρα
Επειράζοντε τα ψάρια απο την αμμωνία του προετοιμασμένου νερού;

Βάση του πίνακα CO2, το CO2 είναι στο Θεό!!! Ισχύει αυτό; Μου είπαν ότι αν χρεισιμοποιείς τύρφη δεν ισχύει ο πίνακας. Πήρα ένα drop test γι' αυτή τη δουλειά. Το χρώμα του είναι πορτοκαλί. Βάση του πίνακα του τεστ έχω πολύ υψηλό CO2.

Δεν νομίζω να ισχύει όμως κάτι τέτοιο για τους παρακάτω λόγους:
  1. Τα ψάρια δεν κυκλοφορούν και αναπνέουν στην επιφάνεια αλλά στην μέση και στο κάτω μέρος του ενυδρείου. Ανεβαίνουν μόνο όταν ταΐζω.
  2. Τα φυτά δεν είναι και στα καλύτερά τους αν και ρίχνω υγρά λιπάσματα και ταμπλέτες.
  3. Υπάρχουν κάποια είδη άλγεων, όχι σε έντονη μορφή αλλά υπάρχουν....
  4. Δεν βλέπω έντονη ανάπτυξη των φυτών ακόμα και των εύκολων όπως θα έπρεπε αν υπήρχε τόσο πολύ CO2.
  5. Τα χρώματα και γενικότερα η εμφάνιση των φυτών είναι σε μέτρια και σε μερικά κάτω του μετρίου κατάσταση.
  6. Έκλεισα την ηλεκτρομαγνητική του CO2 για 4 τέσσερεις ώρες με αναμένα τα φώτα και το PH ανέβηκε απο 5,83 σε 5,89. Πράγμα που δείχνει ότι το PH δεν είναι πιεσμένο απο το CO2.
  7. Ο controller ανοίγει την βαλβίδα σε χρονικά διαστήματα της μίας (1) ωρας + και για διάστημα όχι μεγαλύτερο των 10 λεπτών.
Με όλα αυτά νομίζω πως το CO2 όχι μόνο δεν είναι υψηλό αλλά ίσως είναι χαμηλό. Χαμήλωσα κι' άλλο τον controller στο 5,5 εδώ και δύο ημέρες και η συμπεριφορά των ψαριών δεν έχει αλλάξει...


Τελικά τι συμβαίνει; Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;


ΥΓ Λοιπά στοιχεία που ίσως σας βοηθήσουν:
Λίπανση
Seachem Flourish 2ml 1-2 φορές την εβδομάδα
Seachem Flourish Potassium 4ml 1-2 φορές την εβδομάδα
Seachem Phosphorus 3ml 1 φορά ως την επόμενη αλλαγή
Seachem Flourish Iron 2ml 1-2 φορές την εβδομάδα
Seachem Flourish Trace 6ml 1-2 φορές την εβδομάδα
Sera Floreplus 6 ταμπλέτες 1 φορά το δίμηνο
Sera Florenette A 6 ταμπλέτες 1 φορά το δίμηνο


CO2
Παροχή co2 απο μπουκάλα με έλεγχο PHcontroller και ρυθμισμένο (όταν είναι ανοιχτό) σε 1 φυσαλίδα ανά 1-2 δευτερόλεπτα. Η διάχυση γίνεται με εσωτερικό φιλτράκι μικρής ροής.

Φωτισμός
Δύο (2) λάμπες Τ5 24W (color & daylight) χωρίς ανακλαστήρες

Ενυδρείο
60εκΧ40εκΧ55εκ (Μ-Π-Υ)
Ύψος στήλης νερού: 50εκ
Τρέχει από: Τέλη Αυγούστου
Φίτρανση: 2 φίλτρα
1ο JBL CristalProfi e900 (1 καλάθι σφουγγάρια, 2 καλάθια Micromec και 1 καλάθι
Ehfisubstrat pro).
2ο Fluval 103
(1 καλάθι Filterwool Coarse, 2 καλάθια τύρφη). Αυτό το φίλτρο δεν το έχω στην πρίζα (δεν του δουλεύω την αντλία). Το έχω συνδεδεμένο με το άλλο σε σειρά (πρώτο το Fluval) και το λειτουργώ ως προφίλτρο.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 

Tags
co2, nh3/nh4, τύρφη


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Χελώνες Νερού (Red Ear Sliders): Πολλές απορίες ενός αρχάριου exelix ¶λλα ζώα 6 20-12-09 17:16
Βοήθεια σε κυκλοφορητή νερού – φίλτρο νερού POURITANOS Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές 155 11-05-09 22:20
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
Απορίες, πολλές απορίες... oikonm Αρχάριοι γλυκού νερού 9 25-06-07 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05189 seconds with 14 queries