Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 26-10-10, 19:26
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλησπερα...
σημερα εβαλα τον φωτισμο στο ενυδρειο και σας τον παρουσιαζω αλλα αυριο θα γινουν καποιες μικρο αλλαγες γιατι δεν μου αρεσει καθολου ο τροπος στιριξης...









__________________
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 26-10-10, 20:42
Το avatar του χρήστη naias
naias Ο χρήστης naias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

σκοτεινιάζει λίγο στα δεξιά ή έτσι φαίνεται στην Foto; Εκτός και αν το έχεις κάνει επίτηδες για να υπάρχει και η μεριά του εφησυχασμού!
__________________
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει.
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 26-10-10, 21:05
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naias Εμφάνιση μηνυμάτων
σκοτεινιάζει λίγο στα δεξιά ή έτσι φαίνεται στην Foto; Εκτός και αν το έχεις κάνει επίτηδες για να υπάρχει και η μεριά του εφησυχασμού!
οπως το λες, θελω να υπαρχει μια σκοτεινη πλευρα για οποιο ψαρι θελει την υσηχια του και λιγο φως...
πιστευω πως πρεπει να υπαρχει και λιγο πιο σκοτεινη πλευρα σε πολλα ενυδρεια, αν οχι σε ολα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 26-10-10, 21:33
Το avatar του χρήστη naias
naias Ο χρήστης naias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

¶ργησα λίγο αλλά το έπιασα έτσι; Συμφωνώ και εγώ για την σκοτεινή πλευρά !
__________________
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει.
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 27-10-10, 00:58
sgiak Ο χρήστης sgiak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Μερικές απορίες ακόμη (σχεδόν όλες έχουν αφετηρία το φίλτρο)

1) Στην αρχή ανέφερες το μέγεθος ενυδρείου 175χ60χ85. Να υποθέσω οι διαστάσεις αυτές αφορούν μΧπΧυ? (Πολύ ψηλό δεν είναι? Πως θα φτάνεις να καθαρίζεις?)
2) Οι διαστάσεις του φίλτρου είναι 15Χ60Χ85 ? (πιθανότατα ναι, διότι έτσι φτάνεις τα 70-80 λίτρα που ανέφερες)
3) Τα 750-800 λίτρα καθαρό ενυδρείο θα μπορέσει να τα συντηρήσει ένα φίλτρο μεγέθους 70-80 λίτρων ? (η αναλογία είναι 1 λίτρο στο φίλτρο για κάθε δέκα λίτρα στο ενυδρείου, ενώ στο φόρουμ προτείνεται για τα φίλτρα ιδιοκατασκευής η αναλογία 1 προς 4 λίτρα)
4) Τα διαχωριστικά στο φίλτρο σου τα πέρασες μόνο μονωτικό χωρίς πολυεστέρα και τα κώλυσες με απλή σιλικόνη?
5) Αντί του πολυεστέρα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί εποξική ρητίνη ? (ώστε να τώρα που χειμώνιασε να μην τρέχουμε στην εξοχή αλλά να δουλεύουμε στα σπίτια μας)
6) αφού το μονωτικό είναι κατάλληλο για δεξαμενές νερού θα διακινδύνευες να το βάλεις μόνο του, χωρίς πολυεστέρα?

Κι άλλες απορίες έχω αλλά με το μαλακό. Μη σου χαλάσω την παρουσίαση. Πάντως πάς πολύ καλά. Εντυπωσιακή και ιδιαίτερα προσεγμένη κατασκευή. Δεν πρόκειται να πάρω γυάλινο ενυδρείο με τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 27-10-10, 03:09
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατσε γιατι η εγω σε εχω μπρεδεψει η εσυ μπερδευτηκες...
οι δυο τρυπες ειναι για εξοδο νερου απο το φιλτρο προς το ενυδρειο, η μεγαλη ειναι αυτη που θα χρησημοποιησω και η αλλη η μικρη ειναι για ρεζερβα...
το νερο θα μπεινει απο την αλλη μερα σε στυλ υπερχυλιση... αν δεις στις φωτο πιο πανω στην αντιθετη μερια το ξυλο που χωριζει το ενυδρειο με το φιλτρο εχει ενα κοψιμο...
απο εκει θα πεφτει το νερο με υπερχυλιση στο πρωτο διαμερισμα θα περναει απο κατω απο το πρωτο ξυλο-χωρισμα, και μετα απο πανω απο το αλλο ξυλο χωρισμα και θα καταληγει στο τελευταιο διαμερισμα που θα ειναι η αντλια επιστροφης....
καταλαβες η σε μπερδεψα πιο πολυ???


Bρε εγω καλα στα λεω.Δε θα εχεις καθολου καλη κυκλοφορια στην αριστερη μερια του ενυδρειου σου.Σκεψου το λιγο.
Επειδη εχεις μεγαλη τρυπα επιστροφης θα εχεις χαμηλη πιεση εξοδου νερου , αρα μη καλη κυκλοφορια στην αριστερη μερια ,αυτο εννοουσα...
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 27-10-10, 07:08
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters Εμφάνιση μηνυμάτων
Bρε εγω καλα στα λεω.Δε θα εχεις καθολου καλη κυκλοφορια στην αριστερη μερια του ενυδρειου σου.Σκεψου το λιγο.
Επειδη εχεις μεγαλη τρυπα επιστροφης θα εχεις χαμηλη πιεση εξοδου νερου , αρα μη καλη κυκλοφορια στην αριστερη μερια ,αυτο εννοουσα...
τωρα καταλαβα τις λες, απλα πριν με ρωτουσες για τα χωρισματα και πως θα κινητε το νερο μεσα στο φιλτρο....
οι τρυπες τις επιστροφης εγιναν δυο, 1 μεγαλη και μια μικρη.... γιατι φοβηθηκα ( μου ειπε και ενα παιδι ) οτι θα εχω μεγαλη πιεση εκει και μην χτυπησει κανενα ψαρι...
οποτε εκανα την μια μεγαλη ( 35 mm ) και αφησα την αλλη
μικρη ( 24 mm ). αν δω οτι εχω χαμηλη πιεση νερου με την μεγαλη τρυπα, η την μικραινω με ενα ρακορ η βαζω την επιστροφη στην δευτερη τρυπα την 24 αρα..
με μικρη τρυπα δυσκολα την μεγαλωνεις μετα, ενω μια μεγαλη μικραινει ευκολα...
με ενδιαφερει η γνωμη σας οσο ειναι αδειο για να κανω διορθωσεις... και σας ευχαριστω ολους....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Μερικές απορίες ακόμη (σχεδόν όλες έχουν αφετηρία το φίλτρο)

1) Στην αρχή ανέφερες το μέγεθος ενυδρείου 175χ60χ85. Να υποθέσω οι διαστάσεις αυτές αφορούν μΧπΧυ? (Πολύ ψηλό δεν είναι? Πως θα φτάνεις να καθαρίζεις?)
2) Οι διαστάσεις του φίλτρου είναι 15Χ60Χ85 ? (πιθανότατα ναι, διότι έτσι φτάνεις τα 70-80 λίτρα που ανέφερες)
3) Τα 750-800 λίτρα καθαρό ενυδρείο θα μπορέσει να τα συντηρήσει ένα φίλτρο μεγέθους 70-80 λίτρων ? (η αναλογία είναι 1 λίτρο στο φίλτρο για κάθε δέκα λίτρα στο ενυδρείου, ενώ στο φόρουμ προτείνεται για τα φίλτρα ιδιοκατασκευής η αναλογία 1 προς 4 λίτρα)
4) Τα διαχωριστικά στο φίλτρο σου τα πέρασες μόνο μονωτικό χωρίς πολυεστέρα και τα κώλυσες με απλή σιλικόνη?
5) Αντί του πολυεστέρα θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί εποξική ρητίνη ? (ώστε να τώρα που χειμώνιασε να μην τρέχουμε στην εξοχή αλλά να δουλεύουμε στα σπίτια μας)
6) αφού το μονωτικό είναι κατάλληλο για δεξαμενές νερού θα διακινδύνευες να το βάλεις μόνο του, χωρίς πολυεστέρα?

Κι άλλες απορίες έχω αλλά με το μαλακό. Μη σου χαλάσω την παρουσίαση. Πάντως πάς πολύ καλά. Εντυπωσιακή και ιδιαίτερα προσεγμένη κατασκευή. Δεν πρόκειται να πάρω γυάλινο ενυδρείο με τίποτα.
1) για το υψος ειναι λιγο ψηλο αλλα δεν καθαριζουμε καθε μερα, συν οτι με λιγο υψος παραπανω κερδισεις σε λιτρα χωρις να πιανει το ενυδρειο ολο το σπιτι και συν οτι φτιαχνεις οτι σετ απ θελεις και μενει και χωρος για να κολυμπαν τα ψαρια.

2) το φιλτρο ειναι οπως τα λες.

3) αυτο που λες με τα φιλτρα δεν το μετραω καθολου ετσι εγω....
εγω ξερω οτι αναλογα με το ενυδρειο πρεπει να γυρναει
το νερο του ενυδρειο 3-4 φορες την ωρα και να εχεις οσο πιο μεγαλο χωρο για βιολογικο υλικο...
να σου δωσω ενα παραδειγμα. το φιλτρο αυτο http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=el
το δινει με καδο για υλικα 23 λιτρα και με αντλια 2400/ωρα και το δινει για 1500 λιτρα ενυδρειο. το δικο μου θα εναι με αντλια 2800/ωρα και με καδο για βιολογικο υλικο γυρο στα 40 λιτρα. δεν νομιζεις οτι θα εχω πολυ καλητερη βιολογια??
και μην ξεχναμε και την οξυγωνοση του νερου που σε εμενα γινετε καλλητερα...

4) τα χωρισματα του φιλτρου ειναι περασμενα μονο 2 χερια μονωτικο υλικο

5) αυτο δεν το ξερω, εβαλα πολυεστερα γιατι ξερω τις αντοχες του και ξερω να τον δουλευω...

6) με το μονωτικο αν γινει καλη κατασκευη στα ξυλα εισαι καλλημενος αλλα επιδη εφτιαξα πρωτη φορα τετοια κατασκευη ισως το εχω παρακανει λιγο αλλα νιοθω πιο ασφαλεια...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 27-10-10 στις 07:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 27-10-10, 09:59
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

εγώ βλέποντας το ενυδρειο έχω μόνο μια ερώτηση.

το τζάμι από που θα μπει?
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 27-10-10, 10:43
sgiak Ο χρήστης sgiak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Παρά την έλλειψη εμπειρίας, στο θέμα των φίλτρων δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου, για τον απλό λόγο ότι κανένα εμπορικό φίλτρο (όχι μόνο το συγκεκριμένο στο λινκ που έδωσες) δεν έχει χωρητικότητα πάνω από 20-25 λίτρα. Για ενυδρεία έως 600 λίτρα η συντριπτική πλειοψηφία των φίλτρων έχει χωρητικότητα κάτω των 15 λίτρων. Όλα αυτά μαζί με τις αντλίες τους.
Στο θέμα της στεγάνωσης, η εποξική ρητίνη έχει αντικαταστήσει τον πολυεστέρα στην κατασκευή σκαφών. Επίσης χρησιμοποιείται σε δεξαμενές πόσιμου νερού, κρασιού κλπ. Συνεπώς τη θεωρώ κατάλληλη.


Και μία ακόμη ερώτηση: Πιστεύεις ότι θα έχεις αισθητή μείωση στην κατανάλωση ρεύματος από την αντλία νερού μέσα στο ενυδρείο και όχι κάτω από αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 27-10-10, 12:09
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγώ βλέποντας το ενυδρειο έχω μόνο μια ερώτηση.

το τζάμι από που θα μπει?
ναι αυτο το ρωτανε πολλοι...
το τζαμι μπαινει και απο εμπρος διαγωνια και απο επανω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ' ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Παρά την έλλειψη εμπειρίας, στο θέμα των φίλτρων δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου, για τον απλό λόγο ότι κανένα εμπορικό φίλτρο (όχι μόνο το συγκεκριμένο στο λινκ που έδωσες) δεν έχει χωρητικότητα πάνω από 20-25 λίτρα. Για ενυδρεία έως 600 λίτρα η συντριπτική πλειοψηφία των φίλτρων έχει χωρητικότητα κάτω των 15 λίτρων. Όλα αυτά μαζί με τις αντλίες τους.
Στο θέμα της στεγάνωσης, η εποξική ρητίνη έχει αντικαταστήσει τον πολυεστέρα στην κατασκευή σκαφών. Επίσης χρησιμοποιείται σε δεξαμενές πόσιμου νερού, κρασιού κλπ. Συνεπώς τη θεωρώ κατάλληλη.


Και μία ακόμη ερώτηση: Πιστεύεις ότι θα έχεις αισθητή μείωση στην κατανάλωση ρεύματος από την αντλία νερού μέσα στο ενυδρείο και όχι κάτω από αυτό?
θα εχω μεγαλη διαφορα στο ρευμα για πολλους λογους....
δεν ξερω αν απο την αντλια θα εχω οπως λες, αλλα σιγουρα εχω απο τον φωτισμο που ειναι μολις 14 watt και την πιο πολυ οικονομια θα την εχω απο τους θερμοστατες που θα ζεστενουν το νερο... ειμαι κι εγω περιεργος να δω ποσα watt θα χρειαστω...
θα ξεκινησω με την αντισταση που εχω 300 watt και θα ανεβαινω ανα 100 και να δω που θα ειμαι οκ...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 27-10-10 στις 12:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 27-10-10, 13:23
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αυτο το ρωτανε πολλοι...
το τζαμι μπαινει και απο εμπρος διαγωνια και απο επανω
-------------------------


θα εχω μεγαλη διαφορα στο ρευμα για πολλους λογους....
δεν ξερω αν απο την αντλια θα εχω οπως λες, αλλα σιγουρα εχω απο τον φωτισμο που ειναι μολις 14 watt και την πιο πολυ οικονομια θα την εχω απο τους θερμοστατες που θα ζεστενουν το νερο... ειμαι κι εγω περιεργος να δω ποσα watt θα χρειαστω...
θα ξεκινησω με την αντισταση που εχω 300 watt και θα ανεβαινω ανα 100 και να δω που θα ειμαι οκ...
Θανάση δεν έχεις λόγο να το κάνεις αυτό. η ενέργεια που χρειάζεται για να θερμάνει το νερό είναι ίδια η 300w βάλεις η 3000w βάλεις. μικροδιαφορές υπάρχουν αλλά σίγουρα δεν είναι άξιες λόγου.
το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστείς τουλάχιστον 1:1 watt/λιτρο
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 27-10-10, 13:32
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανάση δεν έχεις λόγο να το κάνεις αυτό. η ενέργεια που χρειάζεται για να θερμάνει το νερό είναι ίδια η 300w βάλεις η 3000w βάλεις. μικροδιαφορές υπάρχουν αλλά σίγουρα δεν είναι άξιες λόγου.
το σίγουρο είναι ότι θα χρειαστείς τουλάχιστον 1:1 watt/λιτρο
ναι εχεις δικιο γιατι αν βαλω 300 βατ θα κανει 2 ωρες πχ να το θερμανει ενω με 3000 βατ θα κανει 20 λεπτα οποτε την ιδια ενεργεια στην ουσια θα χρειαστω αλλα δεν το διατυπωσα σωστα...
ηθελα να πω οτι με ξυλινο ενυδρειο κερδιζω πολυ σε θερμομονωση και θα χρειαζομαι λιγοτερη ενεργεια για να κραταω θερμοκρασια γυρω στους 26 βαθμους...
οποτε οικονομια στο ρευμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 30-10-10, 18:02
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

καλησπερα!!! το ενυδρειο σθγα σιγα φτανει στο τελος του.
εγιναν καποιες εργασιες παλι και σας τις δειχνω...
αλλαξα τα στιριγματα της λεντοταινιας, που δεν μου αρεσαν και την στιριξα μεσα σε πλαστικη ραγα που χρησημοποιουν οι ηλεκτρολογοι για να περνανε καλωδια.
μπηκε και η σωλινα για να γινονται οι αλλαγες νερου...
και περαστηκε και το πρωτο χερι χρωμα εξωτερικα... :clap: :clap:
















__________________
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 30-10-10, 18:17
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

νομιζω τωρα ειναι καλητερα στηριγμενη η λεντοταινια...
σαν χρωμα εγω θα το περναγα με ενα σουρο βερνικι αλλα γουστα ειναι αυτα..
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 30-10-10, 18:20
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6981giwrgos Εμφάνιση μηνυμάτων
νομιζω τωρα ειναι καλητερα στηριγμενη η λεντοταινια...
σαν χρωμα εγω θα το περναγα με ενα σουρο βερνικι αλλα γουστα ειναι αυτα..
το χρωμα πρεπει να ταιριαξει με τα επιπλα στο σαλονι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #166  
Παλιά 30-10-10, 18:25
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
το χρωμα πρεπει να ταιριαξει με τα επιπλα στο σαλονι...
σωστος......:rolleye s:
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #167  
Παλιά 30-10-10, 18:42
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Είσαι μερακλής
Απάντηση με παράθεση
  #168  
Παλιά 30-10-10, 20:47
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ!!!! κατσε να το τελειωσω... θα εχει και διακοσμιση εξωτερικα... να σπασει λιγο η μαυριλα.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #169  
Παλιά 30-10-10, 21:59
sgiak Ο χρήστης sgiak δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2010
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 28
Προεπιλογή

Εξαιρετικό αποτέλεσμα. Είναι ήδη ένα όμορφο έπιπλο πριν ακόμη γεμίσει νερό και μπουν μέσα ψάρια.
Και όπως πάντα ερωτήσεις (είπες εξαρχής ότι θα ενημερώνεις για τα υλικά):
Τι είδους χρώμα χρησιμοποίησες? Χρειάστηκε να τρίψεις την κόντρα πλακέ πριν βάψεις? (Πόσα χέρια βάψιμο θα περάσεις?)
Επίσης, τα σημεία στα οποία φαίνονταν οι βίδες προφανώς τα στοκάρισες, αλλά με τι είδους στόκο? Στα συγκεκριμένα σημεία η βαφή στρώνει καλά? Πως φαίνεται από κοντά?
Και κάτι που δεν μου απάντησες νωρίτερα: Τα διαχωριστικά στο φίλτρο τα κώλυσες με σιλικόνη?

PS. Ίσως έπρεπε να το ρωτήσω νωρίτερα αυτό: Υπάρχει κίνδυνος να σκίσουν οι βίδες την κόντρα πλακέ? Δεν εννοώ φυσικά αυτές που είναι βιδωμένες στην επιφάνεια αλλά αυτές που πιάνουν στα πλαϊνά των φύλλων. Έκανες πρώτα τις τρύπες με τρυπάνι ή τις βίδωσες απευθείας?
Απάντηση με παράθεση
  #170  
Παλιά 30-10-10, 22:09
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #171  
Παλιά 31-10-10, 01:29
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sgiak Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξαιρετικό αποτέλεσμα. Είναι ήδη ένα όμορφο έπιπλο πριν ακόμη γεμίσει νερό και μπουν μέσα ψάρια.
Και όπως πάντα ερωτήσεις (είπες εξαρχής ότι θα ενημερώνεις για τα υλικά):
Τι είδους χρώμα χρησιμοποίησες? Χρειάστηκε να τρίψεις την κόντρα πλακέ πριν βάψεις? (Πόσα χέρια βάψιμο θα περάσεις?)
Επίσης, τα σημεία στα οποία φαίνονταν οι βίδες προφανώς τα στοκάρισες, αλλά με τι είδους στόκο? Στα συγκεκριμένα σημεία η βαφή στρώνει καλά? Πως φαίνεται από κοντά?
Και κάτι που δεν μου απάντησες νωρίτερα: Τα διαχωριστικά στο φίλτρο τα κώλυσες με σιλικόνη?

PS. Ίσως έπρεπε να το ρωτήσω νωρίτερα αυτό: Υπάρχει κίνδυνος να σκίσουν οι βίδες την κόντρα πλακέ? Δεν εννοώ φυσικά αυτές που είναι βιδωμένες στην επιφάνεια αλλά αυτές που πιάνουν στα πλαϊνά των φύλλων. Έκανες πρώτα τις τρύπες με τρυπάνι ή τις βίδωσες απευθείας?

σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια...

στις ερωτησεις σου...
το χρωμα ειναι κανονικο χρωμα μαυρο ματ για σιδερα και ξυλα.
πριν βαψω, οπου εχει βιδες και λακακια στοκαρετε με ξυλοστοκο και τριβεται ολο το ενυδρειο με ψιλο ντουκοχαρτο μεχρι αν μην εχει λακακια...
αν καπου εχει ξαναστοκαρουμε σε εκεινο το σημειο και το ξανατριβουμε.
η βαφη γινετε με μικρο ρολο και οχι με πινελο γιατι θα φαινετε ασχημα...
απο κοντα φαινετε μια χαρα και θα περαστει αλλο ενα χερι και θα ειναι ετοιμο...
τα διαχωριστικα του φιλτρου κολληθηκαν με σιλικονη και μετα περαστικαν και μονωτικο υλικο
το κοντρα πλακε δεν σκιζει. εκτως αν βαλεις πιο χοντρες βιδες...
αναλογα το παχος του πλακε βαζεις και το αναλογο παχος σε βιδα και δεν χρειαζεται να κανεις πριν τρυπες...

οτι θελετε μπορειτε αν ρωτατε, χαρα μου να βοηθησω οποιον σκεφτει να κανει κατι παρομοιο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 31-10-10, 15:59
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παρακολουθω απο την αρχη την κατασκευη και φαινεται καταπληκτικη.

Μονο μια μικρη λεπτομερεια: Τα λαστιχα που εχεις χρησιμοποιησει στο φιλτρο εχεις ελεγξει/προβλεψει να ειναι καταλληλα για ποσιμο νερό?
Μου ειχαν πει καποτε οτι αυτα τα πρασινα ειναι ακαταλληλα γιατι μπορει να βγαλουν καποιες ουσιες στο νερο. ΔΕΝ εχω ομως προσωπικη εμπειρια και δεν ξερω αν ισχυει...
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 31-10-10, 16:06
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακολουθω απο την αρχη την κατασκευη και φαινεται καταπληκτικη.

Μονο μια μικρη λεπτομερεια: Τα λαστιχα που εχεις χρησιμοποιησει στο φιλτρο εχεις ελεγξει/προβλεψει να ειναι καταλληλα για ποσιμο νερό?
Μου ειχαν πει καποτε οτι αυτα τα πρασινα ειναι ακαταλληλα γιατι μπορει να βγαλουν καποιες ουσιες στο νερο. ΔΕΝ εχω ομως προσωπικη εμπειρια και δεν ξερω αν ισχυει...
Εγώ τα χρησιμοποιώ αρκετό καιρό στο εξωτερικό μου φίλτρο χωρίς πρόβλημα...Βέβαια αυτό που λες δεν το έχω ακούσει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 31-10-10, 16:18
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

απο οσο ξερω τα λαστιχα ειναι ενταξει και δεν εχουν κανενα προβλημα με το ποσιμο νερο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 31-10-10, 20:35
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

θαναση το συγκεκριμενο καναλι παλιοτερα που το ειχα χρησιμοπιοισει ξεκολαγε οπου τραβαγε υγρασια στο λεω για να μη βρεις την ταινια μεσα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 01-11-10, 02:27
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
θαναση το συγκεκριμενο καναλι παλιοτερα που το ειχα χρησιμοπιοισει ξεκολαγε οπου τραβαγε υγρασια στο λεω για να μη βρεις την ταινια μεσα
το ειχες κολλησει με την ταινια διπλης οψεως που ειχε μαλλον ε??
εγω το εχω κολλησει με σιλικονη και το περασα και μονωτικο υλικο...
δεν πεφτει σιγουρα...
σε ευχαριστω παντος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 01-11-10, 10:32
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Θανάση φαίνεται πως έχεις κάνει πολλή δουλειά, και μόνο και μόνο γι' αυτό αξίζουν συγχαρητήρια.
Δεν θα εξετάσω την επιλογή του υλικού (ξύλο - πολυεστέρας) με την οποία καταρχάς διαφωνώ, ο χρόνος εύχομαι να σε δικαιώσει. Ούτε για την τοποθέτηση του τζαμιού θα μιλήσω, νομίζω οι προηγούμενοι το έχουν καλύψει το θέμα. Για το καπάκι μόνο λίγες παρατηρήσεις. Τα μεταλλικά συρραπτικά τα φοβάμαι μακροχρόνια με την υγρασία (σκουριάζουν) και το όποιο βερνίκι δεν τα προστατεύει απόλυτα. Χώρο για φωτιστικά και ανεμιστήρες, έχεις προβλέψει;
Οι παρατηρήσεις μου δεν έχουν σκοπό κριτικής. Αλλά επειδή βλέπω πως έχεις κάνει ΠΟΛΛΗ δουλειά, επισημαίνω κάποιες "λεπτομέρειες" για να μην πάει η δουλειά σου στράφι.
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 01-11-10, 11:50
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ύδωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανάση φαίνεται πως έχεις κάνει πολλή δουλειά, και μόνο και μόνο γι' αυτό αξίζουν συγχαρητήρια.
Δεν θα εξετάσω την επιλογή του υλικού (ξύλο - πολυεστέρας) με την οποία καταρχάς διαφωνώ, ο χρόνος εύχομαι να σε δικαιώσει. Ούτε για την τοποθέτηση του τζαμιού θα μιλήσω, νομίζω οι προηγούμενοι το έχουν καλύψει το θέμα. Για το καπάκι μόνο λίγες παρατηρήσεις. Τα μεταλλικά συρραπτικά τα φοβάμαι μακροχρόνια με την υγρασία (σκουριάζουν) και το όποιο βερνίκι δεν τα προστατεύει απόλυτα. Χώρο για φωτιστικά και ανεμιστήρες, έχεις προβλέψει;
Οι παρατηρήσεις μου δεν έχουν σκοπό κριτικής. Αλλά επειδή βλέπω πως έχεις κάνει ΠΟΛΛΗ δουλειά, επισημαίνω κάποιες "λεπτομέρειες" για να μην πάει η δουλειά σου στράφι.
σε ευχαριστω και χαιρομαι απο την αρχη να μου επισημενουν διαφορα πραγματα , γιατι κι εγω πρωτη φορα κανω τετοια κατασκευη...
απλα δεν την εκανα βιαστηκα και πιστευω οτι δεν εχω κανει τιποτα τρομερα λαθη...

για το φωτιστικο οπως λες, το εχω βαλει, δεν το ειδες???

τα συρραπτικα δεν θα εχουν την παραμικρη επαφη με υγρασια. τα καπακια απο μεσα εχουν περαστει με το ιδιο μονωτικο που εχει περαστει ολο το ενυδρειο 3 χερια.

για ανεμηστηρες ετσι οπως ειναι τα καπακια μπαινουν πολυ ευκολα κοβοντας 2 γριλιες... απλα τωρα προσπαθω να τελειωσω για να βαλω νερο. τα ενεμηστηρακια εχω χρονο μεχρι το καλοκαιρι...

για την επιλογη ξυλου-πολυεστερα-μονωτικο θα ηθελα να μου πεις την αποψη σου και τους φοβους σου...
παντος την ιδεα την πηρα απο εδω
http://www.jonolavsakvarium.com/eng_...006/index.html
και την κατασκευη μου την εχω κανει πολυ πιο δυνατη και γερη απο οτι εκανε ο τυπος για λογους ασφαλειας...

για το τζαμι τι... ????

σε ευχαριστω για τις παρατηρησεις και ειναι δεκτες, αλλιως δεν θα εβαζα την παρουσιαση... μεσα απο την παρουσιαση διορθωνομαι κι εγω!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 01-11-10, 18:49
Το avatar του χρήστη Ύδωρ
Ύδωρ Ο χρήστης Ύδωρ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2010
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω και χαιρομαι απο την αρχη να μου επισημενουν διαφορα πραγματα , γιατι κι εγω πρωτη φορα κανω τετοια κατασκευη...
απλα δεν την εκανα βιαστηκα και πιστευω οτι δεν εχω κανει τιποτα τρομερα λαθη...

για το φωτιστικο οπως λες, το εχω βαλει, δεν το ειδες???

To είδα μετά, έχεις δίκιο. Πάντως εγώ δεν θα επέλεγα LEDs αλλά κάποια λάμπα Τ8 / Τ5
τα συρραπτικα δεν θα εχουν την παραμικρη επαφη με υγρασια. τα καπακια απο μεσα εχουν περαστει με το ιδιο μονωτικο που εχει περαστει ολο το ενυδρειο 3 χερια.
Αρκεί να αντέξει η επίστωση σε βάθος χρόνου...
για ανεμηστηρες ετσι οπως ειναι τα καπακια μπαινουν πολυ ευκολα κοβοντας 2 γριλιες... απλα τωρα προσπαθω να τελειωσω για να βαλω νερο. τα ενεμηστηρακια εχω χρονο μεχρι το καλοκαιρι...
Σωστός
για την επιλογη ξυλου-πολυεστερα-μονωτικο θα ηθελα να μου πεις την αποψη σου και τους φοβους σου...
παντος την ιδεα την πηρα απο εδω
http://www.jonolavsakvarium.com/eng_...006/index.html

και την κατασκευη μου την εχω κανει πολυ πιο δυνατη και γερη απο οτι εκανε ο τυπος για λογους ασφαλειας..
.
Εγώ προσωπικά θα επέλεγα μία γυάλα (του εμπορίου ή DIY) την οποία θα εγκιβώτιζα σε ό,τι ξύλινο κουτί ήθελα. Εγκιβωτισμός ακριβείας, σαν χερι-γάντι. Έτσι ουσιαστικά θα είχα αυτό που έκανες κι εσύ, αλλά αντί για πολυεστέρα θα είχα την πολυδοκιμασμένη σε βάθος πολλών χρόνων λύση γυαλί-σιλικόνη. Το γυαλί Θανάση αν δεν το σπάσεις από ατύχημα, αντέχει για αιώνες στο νερό... Το δικό μου ενυδρείο (αυτό που έχω τώρα) είναι μια παρόμοια κατασκευή, με γυάλα του εμπορίου και μελαμίνη. Παρόλα αυτά, αν ήταν να επιλέξω οπωσδήποτε σκέτο ξύλο, αντί για πολυεστέρα θα το πέρναγα με μία εποξική ρητίνη.
για το τζαμι τι... ????
Δεν έχω φτιάξει ακόμα DIY ενυδρείο (γυάλα), αλλά νομίζω πως στην περίπτωσή σου πας σε 1-1,5mm τουλάχιστον. Το θέμα είναι πόσο θ' αντέξει στην πίεση του νερού (καμπύλωση) χωρίς κόντρες μόνο με την περιφερική συγκόλληση, και πόσο καλά θα κολλήσει η σιλικόνη στο μονωτικό υλικό (ως ισχύς συγκόλλησης, ως στεγανότητα και ως διάρκεια του δεσμού στο χρόνο)
σε ευχαριστω για τις παρατηρησεις και ειναι δεκτες, αλλιως δεν θα εβαζα την παρουσιαση... μεσα απο την παρουσιαση διορθωνομαι κι εγω!!!
Καλή επιτυχία και χαιρετισμούς στον γείτονά σου και φίλο και συνάδελφό μου, τον Γιώργο τον Βακόνδιο (οδοντίατρος).
__________________
Όσο ζω θα ελπίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 01-11-10, 20:22
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια....

να βαλω Τ8 η Τ5 το θεωρω υπερβολη γιατι σε ενα μαλαουι ο φωτισμος ειναι απλα για να βλεπουμε τα ψαρια και τα λεντ ειναι και πολυ οικονομικα και αθανατα...

το μονωτικο αντεχει απο οσο μου ειπε στο μαγαζι και δεν θα εχω προβλημα για πολλα χρονια, στην ουσια μου ειπε οτι δεν παθενει τιποτα ιδικα με τον ελαστικοποιητη που εβαλα...

εγω προσωπικα δεν θα ρισκαριζα να φτιαξω 1000λιτρα ενυδρειο με γυαλι και να το κολλησω εγω.. , μετα εχουμε το βαρος που ειναι παρα πολυ και τελος ειναι το οικονομικο που ειναι τεραστια η διαφορα...

οσο για την καμπυλοτητα στο τζαμι το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα εχω προβλημα αν σκεφτεις οτι ειναι μικρο το μηκος , χοντρο το τζαμι και με μεγαλη επιφανεια που θα ειναι κολλημενο...

ολα αυτα τα λεω χωρις να εχω πειρα, απλα με οτι βλεπω οσο το φτιαχνω και με το σκεπτικο το δικο μου....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη ενυδρειου johnli DIY . Φτιάχτο μόνος σου 25 06-04-10 21:30
Κατασκευη ενυδρειου kanarini DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 19-01-10 15:27
Τελος ξυλινου ενυδρειου ANEMOS Γλυκό νερό - Γενικά 15 11-10-07 20:23
Κατασκευη ενυδρειου Αλεξανδρος Κοντος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 27-08-07 12:21
Κατασκευη Ενυδρειου dmgmdmgm DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 17-04-06 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11330 seconds with 14 queries