Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #6  
Παλιά 16-12-10, 11:32
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Ωραιος ο Κιτσος και μου αρεσει πολυ το ενυδρειο του.

Λοιπον περι συγκατοικων για μονομαχους:
Το ιδανικο θα ηταν να βαλεις καποιο αλγοφαγο συγκατοικο ωστε να εχει και λειτουργικη χρηση και να σε βοηθησει με τις αλγες σου.
Αλλα σε βλεπω πολυ δυσκολο, διοτι θα ξαναπω οτι η δικια μου 'Κιτσαινα', οπως και οι μονομαχοι πολλων αλλων συμφορουμιστων, ειναι απροβλεπτοι φονιαδες...

Απλα θα σου αναφερω οτι σκοτωσε μεχρι και anentome helena, τα γνωστα σαλιγκαρια κανιβαλους.
Το μονο που τις ειχε γλυτωσει ηταν οτοκυκλοι, οι οποιοι απλα ηταν παρα πολυ γρηγοροι για αυτην και amano που ηταν πολυ ζορικες και μεγαλωσομες
(ο μονομαχος δεν ειναι γρηγορο ψαρι και γενικα αποτι εχω παρατηρησει απο αυτους που ειδα, επιτιθεται αφου κατσει ακινητος και σιγοπλησιασει με 'καρτερι',κανοντας μια εκτιναξη απο κοντα.)


Κοινως απ'οτι εχω διαβασει και βιωσει οι μονομαχοι/ες συχνα χτυπανε σαλιγκαρια ,ειδικα οσα εχουν κεραια-σαρκα εξω απο το καβουκι.
Αντιθετως δυο φορες εχω διαβασει να σκοτωσαν γαριδα Amano και αποτι λενε οι παλιοι ενυδριαδες για να καταφερουν οι μονομαχοι να σκοτωσουν γαριδα, πρεπει να ειναι οι μονομαχοι νηστικοι και η γαριδα αρρωστη ή πολύ γερασμενη.

Οποτε αυτο που εχω να προτεινω εγω ειναι 3-4 amano μεγαλουτσικες, και προκαταβολικα ,οταν και εαν πας να τις διαλλεξεις παρε και απο τα 2 φυλλα για να δεις και τις διαδικασιες ζευγαρωματος

(στο αποκατω link θα δεις φοτο απο τις Αμανο για να ξεχωρισεις αρσενικα απο θηλυκα, μην κολαστεις και παρεις αλλο ειδος μικροτερης γαριδας,θα τις φαει)
http://aquariumshrimpgallery.blogspot.com/

και οτι θες εδω ειμαστε,στειλε pm αφοβα
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04723 seconds with 14 queries