Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 30-05-10, 02:04
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Φυτεμένο σκαλαροενυδρείο - Eρωτήσεις!

Γεια σας παιδιά!
Είμαι φοιτητής στη Σκωτία κι εδω και μερικες βδομάδες βρέθηκα με ένα φυτεμένο σκαλαροενυδρείο 260L που το πήρα σε πολύ χαμηλή τιμή απο ένα γνωστό που εκτάκτως αναγκάστηκε να φύγει.
Στο παρελθόν είχα εμπειρία μονο με αφρικάνες κιχλίδες (λόγω παραμέτρων νερού στην Ελλάδα) αλλα εδώ τα πράγματα είναι εντελώς αντίθετα με το νερό να είναι πολύ μαλακό και με χαμηλό pH και τα νοτιοαμερικάνικα setup έχουν μεγάλη πέραση .
Επι του πρακτέου, μιας και είναι η πρώτη μου φορά με τέτοιου είδους setup έχω πολλές απορίες (όσες δεν έχω καταφέρει να λύσω με το διάβασμα εδω μέσα) στις οποίες θα εκτιμούσα την βοήθειά σας! Λοιπόν τα στοιχεία του ενυδρείου είναι ως εξής:

Πληροφορίες

Όγκος: 260Λ (Jewel)
Διαστάσεις:120x60x44cm (M-Y-Π) με καμπυλωτο μπροστινο τζαμι
Κατηγορία: Φυτεμένο με σκαλάρια
Ψάρια: 5 σκαλάρια μεσαίου μεγεθους,6 μικρά corydoras sterbai, 4 μικρά ancistrus sp. "gold", 4 guppies (!!!)
Ερώτηση 1: Ξέρω οτι τα guppies στο συγκεκριμένο setup δεν ταιριάζουν αλλα ο τύπος τα είχε ήδη μέσα και μου μείναν αμανάτι... Δεν ξέρω τι να κάνω, να τα αφήσουν να κόβουν βόλτες? Να τα στείλω? Είναι και ομορφούλια τα άτιμα...
Φυτά (και ερωτηση/εις 2): Λοιπον, εχω σιγουρα Valisneries αλλά απο κει και πέρα όλα παίζονται... Στη δεύτερη φώτο, πίσω και δεξιά απο το ξύλο νομίζω είναι Εχινόδωροι, αλλά δεν έχω ιδέα γι αυτό πίσω και αριστερα (με λυγαριά μου μοιάζει ), η για αυτό ανάμεσά τους που έχει σουλούπι κερατόφυλλου αλλα με κανονικά φυλλαράκια (όχι βελόνες). Επίσης αγνοώ το είδος των φυτών του πρώτου πλάνου (τρίτη φώτο). Στην τέταρτη φώτο τα φυτά με τα πλατιά λογχοειδή φύλλα στη μέση είναι κρυπτοκορίνες? Αυτά είναι και τα μόνα φυτά τα οποία δείχνουν να μην πηγαίνουν καλά... (μάυροι κύκλοι-τρύπες πάνω στα φύλλα τους... τις πταίει?). Στην πέμπτη φώτο, η moss με την οποία έχω τυλίξει το ξύλο και παίζει με τα νευρα μου γιατι έχει την τάη να εξαπλώνεται είναι java moss? Χρειάζεται δέσιμο με πετονιά?
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 2 εξωτερικές λάμπες (πρώτη φώτο) τυπου energy saving των 12W (αντιστοιχούν σε 60W πυρακτώσεως - 620 Lumen έκαστη)
Ερώτηση 3: Αυτός ο εξωτερικός, μη τυπικος για ενυδρείο φωτισμός (τουλάχιστον απο τη μικρή μου πείρα) με έχει προβληματίσει... Είναι αρκετός για τους 60 πόντους ύψος του ενυδρείου?
Διάρκεια φωτισμού:14 ώρες 09:00-23:00
Ερώτηση 4: Επέλεξα ψιλομεγάλη φωτοπερίοδο για να αντισταθμίσω το γεγονός οτι δε βάζω CO2... στεκει?
Λίπανση: Pro-phyll της eSHa 20 σταγόνες με κάθε αλλαγή νερού
Παροχή CO2: Όχι
Ερώτηση 5: Επειδή είμαι λίγο μαστροχαλαστής τη φοβάμαι λίγο την ιστορία του DIY CO2. Επίσης έχω και μια φοβία για πιθανές επιπτώσεις στα ψάρια (είπαμε πρωτάρης σε φυτεμένα). Είναι αναπόφευκτο να το χρησιμοποιήσω? Δεν με ενδιαφέρει να μεγαλώνουν με τεράστιους ρυθμούς τα φυτά, απλά να είναι υγιή!
Φιλτράρισμα: εσωτερικό φίλτρο Fluval 3.
Ερώτηση 6: Έχω την αίσθηση οτι είναι λίγο για τον όγκο του ενυδρείου. Συμφωνείτε?
Θερμοστάτης: ΝΑΙ

Παράμετροι (υγρά τεστ της aquili):

pH: 6,5-7
Γενική σκληρότητα (GH): 4
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 1
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5
Αλλαγές νερού: καθε 7 μερες γύρω στο 30%
Θερμοκρασία:27

Το ενυδρείο αυτό έτρεχε ενάμισι χρόνο πριν το πάρω εγώ, αρχικά μόνο με guppies και τους τελευταίους 5 μήνες με τα σκαλάρια μαζί με 4 guppies (τι ιδέα κι αυτή!). Τα περισσότερα φυτά είναι επίσης του αρχικού setup. Εγώ μες στον τελευταίο μήνα που το πήρα έχω προσθέσει τα κορυς και τα ανσιστρους καθώς και μερικές βαλισνέριες. Όλα τα ψαράκια φαίνονται υγιή και χαρωπά και τρώνε με μεγάλη όρεξη...
Ιδέες που έχω και θα ήθελα τη γνώμη σας:
Πιστεύω οτι αν βελτιώσω τη φίλτρανση (ένα δευτερο fluval 3 σκέφτομαι που υπάρχει διαθέσιμο απο ένα φίλο) ίσως να μπορώ να προσθέσω κανά ψαράκι ακόμα. Σκέφτομαι για κανα ζεύγος ραμ και ίσως ένα παρεάκι ροδόστομους, τι λέτε? Επίσης αν αποφασίσω (αποφασίσουμε ) να φύγουν οπωσδήποτε τα guppies, σκεφτόμουν μήπως να τα αντικαταστούσα με κανα παρεάκι hatchetfish...

Σας ζάλισα... Περιμένω εναγωνίως απαντήσεις-υποδείξεις!

P.S. Πολλά χαιρετίσματα στον halvas και στα άλλα παιδιά απο την Πάτρα!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5290077.jpg
Εμφανίσεις:  396
Μέγεθος:  35,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5280049.jpg
Εμφανίσεις:  336
Μέγεθος:  68,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5290129.jpg
Εμφανίσεις:  318
Μέγεθος:  58,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5280048.jpg
Εμφανίσεις:  336
Μέγεθος:  70,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5280047.jpg
Εμφανίσεις:  335
Μέγεθος:  49,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
100 l φυτεμένο Teo1 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 21 03-01-11 15:49
75 lt φυτεμένο nikosm1 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 17 12-03-10 13:54
Φυτεμένο ριο 125 MINA Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 28 26-02-10 20:40
Eρωτήσεις! panosx Αρχάριοι γλυκού νερού 12 12-05-07 16:56
Ich σε φυτεμένο! binational Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 17-11-06 10:28

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07683 seconds with 14 queries