Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-11, 10:32
vas Ο χρήστης vas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2009
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 4
Smile clown fish και ανεμωνη -πρωτο ενυδρειο

Καλησπερα,
διαβασα μερικα θεματα εχθες και διαβασα οιτι καθε clown χρειαζεται 30 λιτρα,εγω σκεφτομαι για δυο γιατι θελω να τα κανω δωρο στα αδερφια μου ,ηθελα να μου πειτε αν χρειαζομαι μεγαλυτερο απο 60 λιτρα επειδη θα βαλω και την ανεμωνη γιατι διαβασα πως ειναι πολυ σημαντικη για αυτα τα ψαρια,εχω κοντα στο σπιτι μου-ευτυχως-ενα μαγαζι που πουλαει μον ψαρια,ενυδρεια κλπ οποτε δε νομιζω να εχω μεγαλο προβλημα με τον εξοπλισμο,δε θελω να φτιαξω κατι σουπερ ντουπερ επαγγελματικο κλπ,θελω ενα περιβαλλον που να μπορουν να μενουν τα ψαρακια ανετα και υγειη και απο κει και περα βλεπουμε,ηθελα επισης να ρωτησω ποσο περιπου κανει το ενυδρειο που χρειαζομαι,αν παρω ενα 100λ θα μπορεσω να βαλω και αλλο ενα ζευγαρι ψαρακια αργοτερα ;
ευχαριστω εκ των πρωτερων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-11, 10:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σε 60λιτρα μπορεις να κρατησεις ανετα ενα ζευγαρι μικροσωμων κλοουν οπως percula, occelaris ή perideraion.
δε μιλαμε για πιο μεγαλα ειδη.
θα πρεπει ομως να εχεις ικανοποιητικο φωτισμο για την ανεμωνη...καπου 0.5 βατ/λιτρο
σε 100λιτρο μπορεις φυσικα να βαλεις και 4-5 ακομη μικροψαρα. εξαρτωνται ολα απο το ποσο ΖΒ εχεις, το σκιμμερ σου, τη ρουτινα σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-11, 10:51
vas Ο χρήστης vas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2009
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
σε 60λιτρα μπορεις να κρατησεις ανετα ενα ζευγαρι μικροσωμων κλοουν οπως percula, occelaris ή perideraion.
δε μιλαμε για πιο μεγαλα ειδη.
θα πρεπει ομως να εχεις ικανοποιητικο φωτισμο για την ανεμωνη...καπου 0.5 βατ/λιτρο
σε 100λιτρο μπορεις φυσικα να βαλεις και 4-5 ακομη μικροψαρα. εξαρτωνται ολα απο το ποσο ΖΒ εχεις, το σκιμμερ σου, τη ρουτινα σου...
τι ειναι το ΖΒ και το σκιμμερ; ειμαι ασχετη..και το φως πως θα το ζητησω;
τα ψαρακια που μου ζητησαν ειναι αυτα http://www.fxdirectory.info/wp-conte...decoration.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-06-11, 11:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τοτε...επειδη τα ψαρακια ειναι ζωες υπ'ευθυνη μας...κι επειδη το θαλασσινο εχει νεες εννοιες με τις οποιες δεν εισαι οπως βλεπω εξοικειωμενη...και προφανως ουτε και αυτοι που θα δεχτουν το ενυδρειο....
θα πρεπει να πεσει "λιγο" διαβασμα στα υπομνηματα των θαλασσινων και τα θεματα της κατηγοριας...αν αρχισουμε να τα αναλυουμε απο το 0 ολα...θα πρεπει να γραψουμε εγκυκλοπαιδεια.
πρεπει να διαβασεις για Ζωντανο Βραχο..για σκιμαρισμα..για αλατοτητα...για Αντιστροφη Οσμωση...για ΚΗ...για φασματα φωτος..για αραγωνιτη...κ.τ.λ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-06-11, 11:20
vas Ο χρήστης vas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2009
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τοτε...επειδη τα ψαρακια ειναι ζωες υπ'ευθυνη μας...κι επειδη το θαλασσινο εχει νεες εννοιες με τις οποιες δεν εισαι οπως βλεπω εξοικειωμενη...και προφανως ουτε και αυτοι που θα δεχτουν το ενυδρειο....
θα πρεπει να πεσει "λιγο" διαβασμα στα υπομνηματα των θαλασσινων και τα θεματα της κατηγοριας...αν αρχισουμε να τα αναλυουμε απο το 0 ολα...θα πρεπει να γραψουμε εγκυκλοπαιδεια.
πρεπει να διαβασεις για Ζωντανο Βραχο..για σκιμαρισμα..για αλατοτητα...για Αντιστροφη Οσμωση...για ΚΗ...για φασματα φωτος..για αραγωνιτη...κ.τ.λ.
ναι φυσικα και θα διαβασω πολυ πριν παω να αγορασω το ενυδρειο και τα ψαρια,εξαλλου το ενυδρειο εγω θα το φτιαξω και θα το επιβλεπω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-06-11, 17:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τοτε αφου διαβασεις αρκετα και τουλαχιστον μιλαμε "την ιδια γλωσσα" κατανοωντας βασικες εννοιες....εδω ειμαστε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-11, 17:49
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

πολυ ακριβο δωρο σκευταισε να κάνεις! Και ειναι κρίμα να ξεκινησουν τα αδερφια σου με θαλασσινο ενυδρείο μιας και είναι αρκετα πιο δυσκολο απο ενα του γλυκού... ιδικά σε λίγα λιτρα.

Καλη τυχη ότι και εαν κάνεις
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
το πρωτο μου ενυδρειο tasos141 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 11-09-11 17:56
Το πρωτο μου ενυδρειο daimosth Αρχάριοι γλυκού νερού 12 22-10-10 00:27
Το πρωτο μου ενυδρειο babis100nx Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 14 19-09-10 01:12
To Πρωτο μου Ενυδρειο Dourios Αρχάριοι γλυκού νερού 13 26-12-09 13:44
το πρωτο μου ενυδρειο Dionysia Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 27-09-09 17:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04762 seconds with 13 queries