Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 30-09-17, 21:16
Naxian Ο χρήστης Naxian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2017
Περιοχή: ΝΑΞΟΣ
Μηνύματα: 78
Smile Νέα αρχή

Με μεγάλη μου χαρά σας ανακοινώνω ότι επιτέλους το πρώτο νερό μπήκε!
Σήμερα κατάφερα και γέμισα λοιπόν για πρώτη φορά μετά από πόσα χρόνια... Ας τα πάρουμε από την αρχή.

Διαστάσεις γυάλας 40Χ30Χ35 42 μικτά. Έχω βάλει υπόστρωμα Tropica Plant Growth, μαύρο ψιλό χαλικάκι για γαρίδες (προορίζεται για red cherry και ίσως αργότερα κανένα ψαράκι), και έχει μέσα μένα έναν θερμαντήρα και ένα εξωτερικό φίλτρο Eheim Liberty 130 (φανταστικό δείχνει μέχρι στιγμής).

Φώτα έχω παραγγείλει ledάκια και αναμένω. Στο μυαλό μου κάνω σχέδια για το πώς θα φτιάξω το καπάκι, σκέφτομαι κάτι του τύπου ξύλο περιμετρικά και αλουμίνιο να βαστάει τις ψύκτρες. Θα το ψάξω ακόμα πολύ μέχρι να κατασταλλάξω. (οποιαδήποτε πρόταση δεκτή)

Πάμε τώρα στο ζουμί! Αγόρασα ένα διχτάκι siporax και το έδωσα σε έναν γνωστό εδώ να το βάλει στο ενυδρείο του για μερικές μέρες να πιάσει μπόλι αλλά δυστυχώς (ή ευτυχώς) έχω κίτρινο νερό Αύριο θα κάνω μετρήσεις να δω τι παίζει απ'όλα. Αυτή η μυρωδιά του ενυδρείου που στρώνεται είναι μοναδική, όπως και να το κάνουμε.

Στο φίλτρο τώρα, κάντε μου μια υπενθύμιση αν τα έχω κάνει σωστά. Είχε μέσα ένα πράσινο σφουγγάρι αριστερά, άνθρακα στην μέση και το κλασσικό μαύρο σφουγγάρι δεξιά. Έβγαλα τον άνθρακα εξαρχής (στο σακουλάκι του είναι ακόμα) και έβαλα το διχτάκι με το siporax στην θέση του. Βλέπω ότι έχει ακόμα λίγο χώρο, λέω να βρω μακαρόνι να το γεμίσω. Τα λέω καλά μέχρι τώρα; Επίσης έβαλα τον θερμοστάτη στο 30 μπας και καθαρίσουμε μια μέρα αρχίτερα.

Είμαι σε αναζήτηση μπουκάλας και σκέφτομαι μήπως να παίξω διάχυση co2 με σκάλα καθώς θεωρώ ότι τα λίτρα είναι πολύ λίγα για να βάλω εξωτερικό αντιδραστήρα.
__________________
Τα λίτρα ποτέ δεν είναι αρκετά - Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05053 seconds with 13 queries