Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 01-01-13, 13:37
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχομαι θαναση μου να με βγαλεις ψευτη σε αυτα που ειπαμε και να σου βγει απλα σε δυσκολες εποχες δεν πεταμε χρηματα απο αυτο προσπαθω να σε προφυλαξω φιλε. εισαι πεισματαρης ομως και θα τα πεταξεις σε βλεπω θες να παθεις για να μαθεις και εγω ετσι ειμαι ομως οποτε δεν σε αδικο περιμενω τα αποτελεσματα και οτι χρειαστης πες το
η αληθεια ειναι οτι εχεις δικιο και ειμαι πεισματαρης.αλλες φορες με εκανε να χασω χρηματα και αλλες να φτιαξω κατι καλο...
ξερεις πως ειναι αυτα οταν κανεις πατεντες...
να σου πω το σκεπτικο μου λιγο πιο απλα μηπος ξεκαθαρισουμε τα πραγματα λιγο.
ας πουμε οτι εχουμε εναν κανονικο ηλιακο που βαζουν τα σπιτια και με κλειστο κυκλωμα το περναμε μεσα απο το ενυδρειο.
με εναν ελεκτη θερμοκρασιας και ενα κυκλοφοριτη νομιζω οτι εχουμε κανει την δουλεια που θελουμε. ειναι τοσο πολυπλοκο οπως το λεω η κατι μου ξεφευγει....???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 01-01-13, 13:59
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
η αληθεια ειναι οτι εχεις δικιο και ειμαι πεισματαρης.αλλες φορες με εκανε να χασω χρηματα και αλλες να φτιαξω κατι καλο...
ξερεις πως ειναι αυτα οταν κανεις πατεντες...
να σου πω το σκεπτικο μου λιγο πιο απλα μηπος ξεκαθαρισουμε τα πραγματα λιγο.
ας πουμε οτι εχουμε εναν κανονικο ηλιακο που βαζουν τα σπιτια και με κλειστο κυκλωμα το περναμε μεσα απο το ενυδρειο.
με εναν ελεκτη θερμοκρασιας και ενα κυκλοφοριτη νομιζω οτι εχουμε κανει την δουλεια που θελουμε. ειναι τοσο πολυπλοκο οπως το λεω η κατι μου ξεφευγει....???
ενα ασφαλιστικο για την πιεση του νερου στο κυκλωμα, μια αναπληρωση νερου στο κυκλωμα.
2 ελεγκτες θερμοκρασιας που μαλων θα πρεπει να συνεργαζονται μεταξυ τους, ενας για την θερμοκρασια του νερου που ειναι στο πανελ και ενας για τον κυκλοφοριτη.
δεν ειμαι ο πιο αρμοδιος για αυτα, αλλα βαση λογικης νομιζω οτι αυτα, μαζι με αυτα που λες εσυ, ειναι τα ελαχιστα μηχανηματα που χρειαζεσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 01-01-13, 14:05
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα ασφαλιστικο για την πιεση του νερου στο κυκλωμα, μια αναπληρωση νερου στο κυκλωμα.
2 ελεγκτες θερμοκρασιας που μαλων θα πρεπει να συνεργαζονται μεταξυ τους, ενας για την θερμοκρασια του νερου που ειναι στο πανελ και ενας για τον κυκλοφοριτη.
δεν ειμαι ο πιο αρμοδιος για αυτα, αλλα βαση λογικης νομιζω οτι αυτα, μαζι με αυτα που λες εσυ, ειναι τα ελαχιστα μηχανηματα που χρειαζεσαι.
δεν μας νοιαζει η θερμοκρασια στο πανελ γιατι το συστημα θα δουλευει απο τις 9 το πρωι μεχρι τις 4 το μεσημερι. οποτε εκει ζεστο νερο θα εχουμε.
ασφαλιστικα, αναπληρωση νερου, ελεκτης εννοειτε...
αυτα που αναφερεις ειναι λογικο να υπαρχουν, απλα θεωρω οτι το κυκλωμα ειναι πολυ πιο απλο και πιο οικονομικο απο οτι ειδα πιο πανω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 01-01-13, 14:28
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

ναι ετσι απλα το σκευτομαι και εγω,,, ο ελενκτης θερμοκρασιας μας που εχουμε στο ενυδρειο ( εουελ) αντι να δωσει εντολη να δουλεψουν οι θερμοστατες,θα δωσουν εντολη να δουλεψει ο κυκλωφοριτης και να γυρησει εκει το νερο... ενας υδροστατης στο πανελ μπορει να αντιλαμβανεται τι θερμοκρασια εχει το πανελ για να μην ανοιξει ο κυκλωφοριτης αν εχει κρυο νερο στο πανελ... (κατι πιανω σαν ηλεκτρολογος ) αυτος ειναι ο λογος που σου λεει ο ελιοτ λογικα. αρα πιστευω με ενα δοχειο αδρανειας μπορουμε να πετυχουμε κατι πολυ καλο με λιγο κοστος... δοχειο θα χρειαστουμε πιστευω θαναση για να αποθηκευει νερο εκει και να μην νιωθει τπτ της ωρες που δεν εχει ηλιο...
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 01-01-13, 14:42
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

για να λενε τα παιδια, που ειναι η ειδικοτητα τους αυτη, οτι το κοστολογιο ειναι μεγαλο, κατι δεν θα ξερουν παραπανω απο μας που βαζουμε μονο τη λογικη μας ?
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 01-01-13, 15:56
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ετσι απλα το σκευτομαι και εγω,,, ο ελενκτης θερμοκρασιας μας που εχουμε στο ενυδρειο ( εουελ) αντι να δωσει εντολη να δουλεψουν οι θερμοστατες,θα δωσουν εντολη να δουλεψει ο κυκλωφοριτης και να γυρησει εκει το νερο... ενας υδροστατης στο πανελ μπορει να αντιλαμβανεται τι θερμοκρασια εχει το πανελ για να μην ανοιξει ο κυκλωφοριτης αν εχει κρυο νερο στο πανελ... (κατι πιανω σαν ηλεκτρολογος ) αυτος ειναι ο λογος που σου λεει ο ελιοτ λογικα. αρα πιστευω με ενα δοχειο αδρανειας μπορουμε να πετυχουμε κατι πολυ καλο με λιγο κοστος... δοχειο θα χρειαστουμε πιστευω θαναση για να αποθηκευει νερο εκει και να μην νιωθει τπτ της ωρες που δεν εχει ηλιο...
καπος ετσι ειναι οπως τα λες και ετσι τα σκεφτομαι κι εγω. και για το δοχειο αδρανειας που λες σιγουρα θα μπει , αλλα δεν χρειαζεται κατι πολυ μεγαλο. οσο για το πανελ δεν ανυσηχω για το τι θερμοκρασια θα εχει γιατι και με συννεφια σιγουρα θα εχει παραπανω απο 24-25 που θελω εγω τον χειμωνα...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
για να λενε τα παιδια, που ειναι η ειδικοτητα τους αυτη, οτι το κοστολογιο ειναι μεγαλο, κατι δεν θα ξερουν παραπανω απο μας που βαζουμε μονο τη λογικη μας ?
τα παιδια δεν λεω οτι εχουν αδικο η οτι εγω ξερω παραπανω απο εκεινους, απλα τα παιδια επιδη ειναι η δουλεια τους δεν θα ρισκαρουν να παιξουν με ενα συστημα που δεν ειναι σιγουροι οτι θα δουλεψει, ενω εγω που πειραματιζομαι θα το κανω πιο ευκολα γιατι δεν εχω να χασω κατι...
απλα επιδη ειμαι πεισματαρεις κατα πασα πιθανοτητα θα τα καταφερω. εξαλου στις πατεντες δεν πιανομαι...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 01-01-13 στις 15:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 01-01-13, 16:36
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

καλη χρονια παιδια σε ολους.

παμε παλι θαναση τι δοχειο αδρανειας εννωεις και πως το φανταζεσαι ?να δεις που θα ερθεις στα λογια μου σιγα σιγα και στο κοστος εφυγες ειδη απο τα 300.
αλλαξες αποφαση για το που θα πανε η συλεκτες οποτε βρηκαμε ηλιο 7 ωρες στο νοτια τελικα ταρατσα και οχι τοιχο καθετα ? στην ουσια αυτο που ρωτησες πριν με το κλειστο του ηλιακου οχι ειναι αλλη λειτουργεια γιατι το καζανι του ηλιακου ειναι πιο ψηλα απο την πηγη θερμανσης οποτε εχουμε φυσικη κυκλοφορια .

παντα θα εχεις στο μυαλο σου οτι η ζεστη παει ψηλα αυτος θα ειναι ο γνωμονας σου και οτι οπου κανει σιφωνι διακοπτεται η οποια φυσικη ροη.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 02-01-13, 09:58
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλη χρονια παιδια σε ολους.

παμε παλι θαναση τι δοχειο αδρανειας εννωεις και πως το φανταζεσαι ?να δεις που θα ερθεις στα λογια μου σιγα σιγα και στο κοστος εφυγες ειδη απο τα 300.
αλλαξες αποφαση για το που θα πανε η συλεκτες οποτε βρηκαμε ηλιο 7 ωρες στο νοτια τελικα ταρατσα και οχι τοιχο καθετα ? στην ουσια αυτο που ρωτησες πριν με το κλειστο του ηλιακου οχι ειναι αλλη λειτουργεια γιατι το καζανι του ηλιακου ειναι πιο ψηλα απο την πηγη θερμανσης οποτε εχουμε φυσικη κυκλοφορια .

παντα θα εχεις στο μυαλο σου οτι η ζεστη παει ψηλα αυτος θα ειναι ο γνωμονας σου και οτι οπου κανει σιφωνι διακοπτεται η οποια φυσικη ροη.
καλημερα!! σε ευχαριστω για οτι μου γραφεις και που προσπαθεις να με βοηθησεις.
οι συλεκτες δεν θα μπουν στην ταρατσα γιατι μου πεφτει μεγαλη η αποσταση απο το ενυδρειο, απλα ειδα οτι στον αλλο τοιχο που εχω κραταει ηλιο μεχρι το απογευμα οποτε μαλλον θα τους βαλω εκει αφου με συμφερει... για μποιλερ σκεφτομουν μηπος παω σε κατι τετοιο
http://www.robinhood.gr/categories.asp?catid=740
σε κατι μικρο οχι μεγαλο.
το μποιλερ σιγουρα θα μπει λιγο πιο πανω απο τους συλλεκτες γιατι το ξερω οτι ζεστασια παει ψηλα. αυτος ειναι και ο λογος που δεν θα κανω μια μικρι σερπαντινα μεσα στο ενυδρειο αλλα θα καλυψω ολο τον βυθο. θα εκμεταλευτω οτι η ζεστη παει προς τα πανω και θα πιανει αμεσως ολη την επιφανεια του νερου...
οσο για τα χρηματα ενδεικτικα ειπα οτι τα υπολογιζω 250-300. λογο της δουλειας μου ξερω οτι στην πραξη παντα βγαινει κατι παραπανω.
απλα θα προσπαθησω για οσο πιο χαμηλα. μπορει να φτασει και τα 400 αλλα αν σκεφτεις οτι το ενυδρειο θα ειναι 5000+ λιτρα φανταζεσαι ποσο ρευμα θελω τον μηνα για να το ζεστανω...?? σιγουρα κανω αποσβεση σε 1-2 μηνες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 02-01-13, 10:15
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

δεν θα μπορεσεις με αυτο θαναση το boiler ειναι με σερπαντινα κατι σου ειπα για το σιφονι .χρειαζεσαι boiler με μανδυα για να το πετυχεις και η αποσταση συλεκτη boiler να μην υπερβενη το 1 μετρο να ξερεις 1 ακομα - η σωληνα που μπωρεις να βαλεις μεσα στο tank ειναι η πολυστρωματικη η το τουμποραμα αλλα να ξερεις οτι η απωλειες απο εκει θα ειναι τεραστιες δυστηχως δεν μπωρουμε να βαλουμε χαλκο αν γινοταν δεν φανταζεσαι ποσο ευκολοτερο θα ηταν το ολο projekt. αποσβεση θα κανεις αν γινει κατι σωστα σε αλλη περιπτωση δεν κανεις τιποτα φιλε.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 02-01-13, 10:22
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα μπορεσεις με αυτο θαναση το boiler ειναι με σερπαντινα κατι σου ειπα για το σιφονι .χρειαζεσαι boiler με μανδυα για να το πετυχεις και η αποσταση συλεκτη boiler να μην υπερβενη το 1 μετρο να ξερεις 1 ακομα - η σωληνα που μπωρεις να βαλεις μεσα στο tank ειναι η πολυστρωματικη η το τουμποραμα αλλα να ξερεις οτι η απωλειες απο εκει θα ειναι τεραστιες δυστηχως δεν μπωρουμε να βαλουμε χαλκο αν γινοταν δεν φανταζεσαι ποσο ευκολοτερο θα ηταν το ολο projekt. αποσβεση θα κανεις αν γινει κατι σωστα σε αλλη περιπτωση δεν κανεις τιποτα φιλε.
αν δεν κανει ο θερμοσυφωνας τοτε, οκ. δεν ηξερα πως ειναι εσωτερικα του.
τωρα με μπερδεψες...
οι συλεκτες θα μπουν στον τοιχο και απο πισω ακριβως εχω παταρι, οποτε δεν εχω θεμα με την αποσταση. αν μπορουσα να βαλω χαλκο πως γινετε πιο ευκολο... ??? και γιατι δεν μπορω να βαλω??? θα εχω θεμα με τα μπετα??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 02-01-13, 10:28
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα μπορεσεις με αυτο θαναση το boiler ειναι με σερπαντινα κατι σου ειπα για το σιφονι .χρειαζεσαι boiler με μανδυα για να το πετυχεις και η αποσταση συλεκτη boiler να μην υπερβενη το 1 μετρο να ξερεις 1 ακομα - η σωληνα που μπωρεις να βαλεις μεσα στο tank ειναι η πολυστρωματικη η το τουμποραμα αλλα να ξερεις οτι η απωλειες απο εκει θα ειναι τεραστιες δυστηχως δεν μπωρουμε να βαλουμε χαλκο αν γινοταν δεν φανταζεσαι ποσο ευκολοτερο θα ηταν το ολο projekt. αποσβεση θα κανεις αν γινει κατι σωστα σε αλλη περιπτωση δεν κανεις τιποτα φιλε.
ανοξειδωτη δεν θα ηταν καλυτερα ? μεγαλυτερο κοστος, αλλα γρηγοροτερη θερμανση.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 02-01-13, 10:33
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεν κανει ο θερμοσυφωνας τοτε, οκ. δεν ηξερα πως ειναι εσωτερικα του.
τωρα με μπερδεψες...
οι συλεκτες θα μπουν στον τοιχο και απο πισω ακριβως εχω παταρι, οποτε δεν εχω θεμα με την αποσταση. αν μπορουσα να βαλω χαλκο πως γινετε πιο ευκολο... ??? και γιατι δεν μπορω να βαλω??? θα εχω θεμα με τα μπετα??
με μανδυα ειναι αυτα εδωhttp://www.solarpro.com.gr/%CE%B7%CE...B%CE%B5%CF%81/
ειναι παντα καθετα δεν μπενουν παταρι . το χαλκο εννωο οτι δεν μπωρεις να τον εχεις μεσα στο νερο του ενυδρειου να μην ερχεται σε επαφη τι εννωεις μπετα δεν καταλαβα?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελιοτ Εμφάνιση μηνυμάτων
ανοξειδωτη δεν θα ηταν καλυτερα ? μεγαλυτερο κοστος, αλλα γρηγοροτερη θερμανση.
οχι με τιποτα σε βαθος χρονου θα εχουμε προβλημα με μυκητες και στα ψαρια μας δεν θα αρεσει καθολου αυτο .μεταλο στο ενυδρειο ΠΟΤΕ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios816 : 02-01-13 στις 10:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 02-01-13, 10:33
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
με μανδυα ειναι αυτα εδωhttp://www.solarpro.com.gr/%CE%B7%CE...B%CE%B5%CF%81/
ειναι παντα καθετα δεν μπενουν παταρι . το χαλκο εννωο οτι δεν μπωρεις να τον εχεις μεσα στο νερο του ενυδρειου να μην ερχεται σε επαφη τι εννωεις μπετα δεν καταλαβα?
δεν θυμαμαι αν το εγραψα αλλα οι σωλινωσεις του ζεστου νερου θα μπει αναμεσα σε μπετον και πλακακια...
για τα μποιλερ καταλαβα τι χρειαζομαι... απλα θα ηθελα κατι μικρο...
οταν λεω παταρι εννοω μαγαζιου, με 2 μετρα υψος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 02-01-13, 10:39
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θυμαμαι αν το εγραψα αλλα οι σωλινωσεις του ζεστου νερου θα μπει αναμεσα σε μπετον και πλακακια...
για τα μποιλερ καταλαβα τι χρειαζομαι... απλα θα ηθελα κατι μικρο...
οταν λεω παταρι εννοω μαγαζιου, με 2 μετρα υψος...
ενα ενα με το τσιγγελι ρε κακος πελατης εισαι χαχαχ οποτε εκει λυθηκε κουλουρα χαλκο βαλε και εισαι προτος . στα 5000 θα χρειαστεις 20 μετρα περιπου .για μποιλερ αφου εχεις 2 μετρα υψος μπενει ανετα το 150αρι απο αυτα που ειδες αυτα συνηθως εχουν υψος 140-150
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 02-01-13, 10:49
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενα ενα με το τσιγγελι ρε κακος πελατης εισαι χαχαχ οποτε εκει λυθηκε κουλουρα χαλκο βαλε και εισαι προτος . στα 5000 θα χρειαστεις 20 μετρα περιπου .για μποιλερ αφου εχεις 2 μετρα υψος μπενει ανετα το 150αρι απο αυτα που ειδες αυτα συνηθως εχουν υψος 140-150

Σορρυ βρε Στελιο. νομιζα οτι το ειχα γραψει...
πες μου κατι αλλο... να μην το δοκιμασω το ολο συστημα
χωρις μποιλερ??? και στα 20 μετρα χαλκο που γραφεις τι διαμετρος???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 02-01-13, 10:55
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

υπαρχει περιπτωση να περασουμε χαλκοσωλινα μεσα σε τουμποραμα
και αναμεσα τους νερο?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 02-01-13, 11:03
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σορρυ βρε Στελιο. νομιζα οτι το ειχα γραψει...
πες μου κατι αλλο... να μην το δοκιμασω το ολο συστημα
χωρις μποιλερ??? και στα 20 μετρα χαλκο που γραφεις τι διαμετρος???
κοιτα θαναση χωρις μποιλερ δεν προκειτε να σου βγει να ξερεις οτι η χωριτηκοτιτα καθε συλεκτη ειναι 1.6 λιτρα εκτος αν παρεις μαιανδρο. μονο η σωληνωσεις σου θα εχουν 4.5 λιτρα και παραπανω αρα βγαλε συμπερασμα.οπου θερμανση σωληνα f18.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paco Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχει περιπτωση να περασουμε χαλκοσωλινα μεσα σε τουμποραμα
και αναμεσα τους νερο?
πολυ καλη η σκεψη αλλα οπως προειπα το τουμποραμα ειναι κακος αγωγος θα εχεις μεγαλες απωλειες αρα η οποια οικονομια χαθηκε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios816 : 02-01-13 στις 11:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 02-01-13, 11:09
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα θαναση χωρις μποιλερ δεν προκειτε να σου βγει να ξερεις οτι η χωριτηκοτιτα καθε συλεκτη ειναι 1.6 λιτρα μονο η σωληνωσεις σου θα εχουν 4.5 λιτρα και παραπανω αρα βγαλε συμπερασμα.οπου θερμανση σωληνα f18.

καταλαβαινω αυτο που λες για τα λιτρα που θα εχουμε διαθεσημα για ζεστο νερο. το λεω μονο και μονο για οικονομικους λογους ( μιας και τα μποιλερ ξεκινουν απο 300+ ) και επιδη το ενυδρειο θα εχει ελαχιστες απωλειες.
δηλαδη το βραδυ να πεφτει 1-1.5 βαθμο στην χειροτερη περιπτωση. οποτε την ημερα δεν θα μου το επαναφερει με το πανελ???
αν ειχαν πιο μικρα μποιλερ αρα και πιο οικονομικα δεν θα το σκεφτομουν καν.
δεν λεω οτι δεν αξιζει και οτι δεν θα μου κανει αποσβεση, απλα οι εποχες ειναι ζορικες και κοιταω οσο πιο οικονομικα....
εν το μεταξυ αν δεν δουλευει χωρις μποιλερ νομιζω οτι ευκολα παρεμβαλω μετα ενα, σωστα....???
υπαρχει μποιλερ μικρο γυρο στα 40-60 λιτρα...???
και παλι ευχαριστω για τον χρονο σου και την ζαλαδα που σου εχω προκαλεσει....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 02-01-13, 11:16
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ καλη η σκεψη αλλα οπως προειπα το τουμποραμα ειναι κακος αγωγος θα εχεις μεγαλες απωλειες αρα η οποια οικονομια χαθηκε.
θερμοσυσταλτικο μακαρονι ισως?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 02-01-13, 11:19
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταλαβαινω αυτο που λες για τα λιτρα που θα εχουμε διαθεσημα για ζεστο νερο. το λεω μονο και μονο για οικονομικους λογους ( μιας και τα μποιλερ ξεκινουν απο 300+ ) και επιδη το ενυδρειο θα εχει ελαχιστες απωλειες.
δηλαδη το βραδυ να πεφτει 1-1.5 βαθμο στην χειροτερη περιπτωση. οποτε την ημερα δεν θα μου το επαναφερει με το πανελ???
αν ειχαν πιο μικρα μποιλερ αρα και πιο οικονομικα δεν θα το σκεφτομουν καν.
δεν λεω οτι δεν αξιζει και οτι δεν θα μου κανει αποσβεση, απλα οι εποχες ειναι ζορικες και κοιταω οσο πιο οικονομικα....
εν το μεταξυ αν δεν δουλευει χωρις μποιλερ νομιζω οτι ευκολα παρεμβαλω μετα ενα, σωστα....???
υπαρχει μποιλερ μικρο γυρο στα 40-60 λιτρα...???
και παλι ευχαριστω για τον χρονο σου και την ζαλαδα που σου εχω προκαλεσει....

υπαρχουν κατι σκοπιανα στο εμπορια 80αρια αλλα ειναι για κλωτσες ειναι με μανδυα παλι καθετα στοιχιζουν περιπου στα 140 ευρω αλλα λιγο αερα αν σου περνει το συστημα στη φυσικη κυκλοφορια δεν θα δουλευει και μονιμα θα ψαχνεις να βρεις τι φταιει το κακο ξαναλεω δεν θα μπωρεις να το ελεγχεις ποτε θα σταματαει ποτε θα ξεκιναει αν εχει ζεστο νερο το μποιλερ μεσα η οχι γιατι αν περνει εντολη ο κυκλοφοριτης και το μποιλερ ειναι κρυο θα εχεις τα αντιθετα απο τα αναμενομενα αποτελεσματα αυτο βαλτο στο μυαλο σου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paco Εμφάνιση μηνυμάτων
θερμοσυσταλτικο μακαρονι ισως?
καλοοο χαχαχ αλλα θα τρυπησει πολυ συντομα ελληνα πατεντα αθανατη εισαι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios816 : 02-01-13 στις 11:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 02-01-13, 11:24
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχουν κατι σκοπιανα στο εμπορια 80αρια αλλα ειναι για κλωτσες ειναι με μανδυα παλι καθετα στοιχιζουν περιπου στα 140 ευρω αλλα λιγο αερα αν σου περνει το συστημα στη φυσικη κυκλοφορια δεν θα δουλευει και μονιμα θα ψαχνεις να βρεις τι φταιει το κακο ξαναλεω δεν θα μπωρεις να το ελεγχεις ποτε θα σταματαει ποτε θα ξεκιναει αν εχει ζεστο νερο το μποιλερ μεσα η οχι γιατι αν περνει εντολη ο κυκλοφοριτης και το μποιλερ ειναι κρυο θα εχεις τα αντιθετα απο τα αναμενομενα αποτελεσματα αυτο βαλτο στο μυαλο σου.
-------------------------


καλοοο χαχαχ αλλα θα τρυπησει πολυ συντομα ελληνα πατεντα αθανατη εισαι
αυτο για τον Ελληνα ξαναπεστω... αχαχαχαχα δεν βλεπεις κι εμενα που σε εχω πριξει... το να βαλω μποιλερ που θα εχω προβλημα, δεν το βαζω καθολου αν ειναι... οκ... θα δω... σε ευχαριστω πολυ παντος!!!!! δεν εχω κατι αλλο για να σε ζαλισω... πιες καφε...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 02-01-13, 11:27
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο για τον Ελληνα ξαναπεστω... αχαχαχαχα δεν βλεπεις κι εμενα που σε εχω πριξει... το να βαλω μποιλερ που θα εχω προβλημα, δεν το βαζω καθολου αν ειναι... οκ... θα δω... σε ευχαριστω πολυ παντος!!!!! δεν εχω κατι αλλο για να σε ζαλισω... πιες καφε...
μπα τι καφε παω να τα χωσω στην ευδαπ μιας και σημερα καθομαι


αν εχεις καλοριφερ κοντα εκει θα γλυτωσεις απο πολλα παντως .
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 02-01-13, 11:33
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπα τι καφε παω να τα χωσω στην ευδαπ μιας και σημερα καθομαι


αν εχεις καλοριφερ κοντα εκει θα γλυτωσεις απο πολλα παντως .
καλοφιρερ εχω αλλα ειναι της αδερφης μου ο λεβιτας...
ειναι στα 7-8 μετρα απο το ενυδρειο...
εκει δεν θα χρειαστω περισσοτερα..???
και ακομη αν δεν αναβει η αδερφη μου καποια στιγμη το καλοριφερ δεν θα τρωει πολυ να αναβει μονο για το ενυδρειο με το σκεπτικο οτι το πετρελαιο περνει τις ανηφορες...???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 02-01-13, 12:05
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλοφιρερ εχω αλλα ειναι της αδερφης μου ο λεβιτας...
ειναι στα 7-8 μετρα απο το ενυδρειο...
εκει δεν θα χρειαστω περισσοτερα..???
και ακομη αν δεν αναβει η αδερφη μου καποια στιγμη το καλοριφερ δεν θα τρωει πολυ να αναβει μονο για το ενυδρειο με το σκεπτικο οτι το πετρελαιο περνει τις ανηφορες...???
περισσοτερα οχι δεν θες αλλα θα τα χρειαστης οταν βαζει πετρελαιο η αδερφη σου γιατι σε βλεπω γεια το νασοκομειο πες οτι δεν το ειπα αφου δεν ειναι δικο σου ξεχνα το φιλε .
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 02-01-13, 13:46
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Αφου υπαρχει η δυνατοτητα να το κανεις με τα καλοριφερ κατευιειαν γιατι δεν το κανεις?Δεν χρειαζετε και πολυ περτελαιο για να ζεστανει το ενυδρειο!Με χαλκοσωληνα εναν υδροστατη αποστασης που θα ανεβει και μονος του καλοριφερ χωρις να χρειαζετε να αναψει η αδερφη σου εισαι οκ!Εμενα ετσι δουλευει και ειναι μια χαρα!Καιω 10-12 λιτρα πετρελαιο την μερα και για το σπιτι και για το καλοριφερ και εμεις εδω εχουμε καλα κρυα περυσι χωρις το ενυδρειο εκαιγα 8-11 λιτρα οποτε 2-3 λιτρα την μερα θες!

Αλλα η χαλκοσωληνα 20 μετρα δεν θα σε καλυψει!Εγω εβαλα για 1000 λιτρα 17 μετρα αλουμινοσωληνα και το πιανει ακριβως!Αρα εσυ μιλαμε για πανω απο 35 μετρα γιατι θα χεις και το πλακακι αναμεσα ενω εγω κατευθειαν το υποστρωμα!
Να δες εδω τι σου λεω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66465
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 02-01-13, 17:27
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

δεν ξερω ρε παιδια το σκεφτομαι... νομιζω οτι με τα πανελ θα ειμαι οκ αλλα αν δεν καιει πολυ πετρελαιο ο λεβιτας τοτε πιο καλα να το κανω ετσι... με την αδερφη μου δεν θα εχω θεμα τα εχουμε πολυ καλα!!!! ειμαστε πολυ αγαπημενοι!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 02-01-13, 17:42
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου υπαρχει η δυνατοτητα να το κανεις με τα καλοριφερ κατευιειαν γιατι δεν το κανεις?Δεν χρειαζετε και πολυ περτελαιο για να ζεστανει το ενυδρειο!Με χαλκοσωληνα εναν υδροστατη αποστασης που θα ανεβει και μονος του καλοριφερ χωρις να χρειαζετε να αναψει η αδερφη σου εισαι οκ!Εμενα ετσι δουλευει και ειναι μια χαρα!Καιω 10-12 λιτρα πετρελαιο την μερα και για το σπιτι και για το καλοριφερ και εμεις εδω εχουμε καλα κρυα περυσι χωρις το ενυδρειο εκαιγα 8-11 λιτρα οποτε 2-3 λιτρα την μερα θες!

Αλλα η χαλκοσωληνα 20 μετρα δεν θα σε καλυψει!Εγω εβαλα για 1000 λιτρα 17 μετρα αλουμινοσωληνα και το πιανει ακριβως!Αρα εσυ μιλαμε για πανω απο 35 μετρα γιατι θα χεις και το πλακακι αναμεσα ενω εγω κατευθειαν το υποστρωμα!
Να δες εδω τι σου λεω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66465

στηβ μη συγκρινεις την πολυστροματικη που εχεις βαλη με την χαλκινη. η χαλκινη εχει τριπλασια αποδοση.οσο πιο πολλα μετρα ποιο πολη καταναλωση σε καυσιμο να ξερεις. αν ειχες χαλκο θα ζεστενες 1000 λιτρα με μολις 4 μετρα ανετα φαντασου σε ενα ηλιακο 300 λιτρα η σερπαντινα ειναι 2 μετρα και φτανει τους 75 βαθμους οχι 25 που θελουμε εμεις,
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 02-01-13, 17:46
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Οκ τωρα που το ειδα εχεις δικιο!
Παντος πιστευω συμφερει να το κανει με πετρελαιο γιατι το κοστος για ολο αυτο να ειναι το πολυ 100 ευρω βαζεις και αλλα 100 ευρο πετρελαιο και εισαι κομπλε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 02-01-13, 17:52
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ τωρα που το ειδα εχεις δικιο!
Παντος πιστευω συμφερει να το κανει με πετρελαιο γιατι το κοστος για ολο αυτο να ειναι το πολυ 100 ευρω βαζεις και αλλα 100 ευρο πετρελαιο και εισαι κομπλε!
τα παντα ειναι σχετικα φιλε λογω του οτι ο θανασης εχει αλλη αποσταση ειναι αλλιως τα πραγματα .
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 02-01-13, 18:00
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Αποσταση απο τι απο τον λεβητα?Εγω μενω στον 4ο κσι ο καυστηρας ειναι στο -1.Αλλα η σωληνα που βγαινει απο το ενυδρειο μεχρι τον πινακα τον βανων να ειναι να ειναι 6 μετρα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 10-11-12 12:27
θερμανση ενυδρειου! Sakisdraminos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 30 01-05-12 22:04
κατασκευη ενυδρειου mixalis p DIY . Φτιάχτο μόνος σου 34 23-01-11 22:02
κατασκευη ενυδρειου! gramm.n Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 18-03-10 18:56
Κατασκευη ενυδρειου xaris1974 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-01-06 23:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10180 seconds with 14 queries