Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-12-12, 12:49
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

θα σε βοηθησω εννωειτε αλλα καποια πραγματα ειναι απλα μαθηματικα αν δεν κανεις τις πραξεις που πρεπει δεν εχεις αποτελεσμα .και ακομα δεν μου εχεις πει τι τροπο εχετε σκεφτει για τον ελεγχο του συστηματος πως θα ελεγχεται το διαφορικο με τι κιαθεια που ειναι ολα χαλκινα? υπαρχουν καποια απαγορευτικα δυστηχως.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-12-12, 12:56
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

δεν εχω σκεφτει κατι για ολα, το ανεφερα στον φιλο μου και μου λεει γινετε δεν ειναι τιποτα...
μου ειπε οτι θα χρειαστουμε ενα μικρο δοχειο αδρανειας, παροχη νερου για αναπληρωση, βαλβιδα εκτονωσης, ηλεκτρομαγνητικη βαλβιδα... και εναν μικρο κυκλοφωριτη απο αυτους που εχω στο ενυδρειο και σωλινωσεις αν θυμαμαι καλα πλαστικες μονωμενες.... αυτα πανω κατω αν θυμαμε καλα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-12-12, 13:05
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

πως θα ζεστανει το αδρανειας σε μιση ωρα δεν μας λεει ο φιλος και χωρις διαφορικο και αισθητιρια πως θα το ελεγξει δεν μας λεει αν δεν εχει αισθητηρια το μονο που καταφερνεις ειναι να εχεις το αντιθετο αποτελεσμα δηλαδη οταν κρυωνει το νερο στο ενυδρειο και ανοιγη η ηλεκτροβανα οταν δεν εχει ηλιο η θερμοκρασια θα πεφτει κιαλο αντι να ανεβενει ο φιλος εχει μαλλον μια γενικη γνωση αλλα αυτα τα συστηματα ειναι λιγο πολυπλοκα για να δουλεψουν σωστα. συνηθως τα περνουν οι υδραυλικοι και μετα σηκωνουν τα χερια ψηλα.

και σου ειπε κυκλοφοριτη απο αυτο που εχουμε στα ενυδρεια κιολας? με τη ροη εδω βαζουμε υδροστατικες στο 1 λιτρο τι λεει ο φιλος ??
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-12-12, 13:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Θαναση επειδη με ενδιαφερει πολυ το αποτελεσμα του ολου project, αν εχεις την ευχερια για μηχανολογικη κατασκευη μπορω να σου στειλω την ηλεκτρικη + ηλεκτρονικη μελετη για συστημα το οποιο δε θα ειναι σταθερο αλλα θα ακολουθει τον ηλιο (οπως θα επρεπε δηλαδη να ειναι ολοι οι ηλιακοι ωστε να εχουν μαξιμουμ αποδοσης)
Αυτο που θα χρειαστει βεβαια ειναι ενα πολυ καλα ενισχυμενο συστημα με ραγες 180 μοιρων.
Το μεγαλυτερο κοστος αυτου του συστηματος ειναι ο μειωτηρας βεβαια (το μοτερ δε χρειαζεται να ειναι πολυ μεγαλο )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 30-12-12, 13:14
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

οπως σου ειπα δεν το πολυ συζητησαμε και δεν ξερω τι μπορει και τι οχι.
οπως λες ενας υδραυλικος ισως να μην εχει τις γνωσεις που χρειαζονται...
εγω επιδη παντα το ψαχνω καλα πριν ξεκινησω κατι και επιδη εχω μαθει να ακουω και να περνω γνωμες, γι αυτο και ανοιξα θεμα...
γιατι σιγουρα μεσα σε τοσα ατομα εδω καποιος θα εχει τις γνωσεις....
οτι θελεις μπορεις να μου πεις, η ακομη και μου δειξεις και καποιο σχεδιo...
ισως μετα το μεσημερι να υπαρχει ενα διακοπτης που να κλεινει την κυκλοφορια να ειναι οκ.... γιατι οπως το λες εχεις ενα δικιο...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θαναση επειδη με ενδιαφερει πολυ το αποτελεσμα του ολου project, αν εχεις την ευχερια για μηχανολογικη κατασκευη μπορω να σου στειλω την ηλεκτρικη + ηλεκτρονικη μελετη για συστημα το οποιο δε θα ειναι σταθερο αλλα θα ακολουθει τον ηλιο (οπως θα επρεπε δηλαδη να ειναι ολοι οι ηλιακοι ωστε να εχουν μαξιμουμ αποδοσης)
Αυτο που θα χρειαστει βεβαια ειναι ενα πολυ καλα ενισχυμενο συστημα με ραγες 180 μοιρων.
Το μεγαλυτερο κοστος αυτου του συστηματος ειναι ο μειωτηρας βεβαια (το μοτερ δε χρειαζεται να ειναι πολυ μεγαλο )
ετσι οπως μου το λες ακουγετε να ξεφευγει στο κοστος πολυ.... κοιταω μηπος μπορεσω να φτιαξω κατι με ενα λογικο κοστος και να μας αποδιδει...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 30-12-12 στις 13:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 30-12-12, 13:14
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

με ενα τετοιο κανεις δουλεια φιλε αλλα ακριβω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  solar kit 1.JPG
Εμφανίσεις:  146
Μέγεθος:  11,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 30-12-12, 13:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
πως θα ζεστανει το αδρανειας σε μιση ωρα δεν μας λεει ο φιλος και χωρις διαφορικο και αισθητιρια πως θα το ελεγξει δεν μας λεει αν δεν εχει αισθητηρια το μονο που καταφερνεις ειναι να εχεις το αντιθετο αποτελεσμα δηλαδη οταν κρυωνει το νερο στο ενυδρειο και ανοιγη η ηλεκτροβανα οταν δεν εχει ηλιο η θερμοκρασια θα πεφτει κιαλο αντι να ανεβενει ο φιλος εχει μαλλον μια γενικη γνωση αλλα αυτα τα συστηματα ειναι λιγο πολυπλοκα για να δουλεψουν σωστα.
δεν ειναι πολυ πολυπλοκο σα συστημα (τουλαχιστο οπως το βλεπω εγω, αλλα ειμαι μηχανικος αυτοματισμων) αλλα σιγουρα θα χρειαστει κοντρολλερς και καλο θα ηταν κι ενα λιγο εξυπνοτερο μικροαυτοματισμο αν υπαρχει δυνατοτητα για κατι τετοιο

Παράθεση:
συνηθως τα περνουν οι υδραυλικοι και μετα σηκωνουν τα χερια ψηλα.
υδραυλικος σιγουρα δεν ειναι ο καταλληλος για ενα τετοιο συστημα, ομως ενας καλος ψυκτικος η ενας οποιοδσδηποτε μηχανικος δεν εχει προβλημα να το υλοποιησει (εστω αν δε θελει να ασχοληθει με τη "χαμαλοδουλεια" και την ολοκληρωσει καποιος υδραυλικος )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-12-12, 13:17
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θαναση επειδη με ενδιαφερει πολυ το αποτελεσμα του ολου project, αν εχεις την ευχερια για μηχανολογικη κατασκευη μπορω να σου στειλω την ηλεκτρικη + ηλεκτρονικη μελετη για συστημα το οποιο δε θα ειναι σταθερο αλλα θα ακολουθει τον ηλιο (οπως θα επρεπε δηλαδη να ειναι ολοι οι ηλιακοι ωστε να εχουν μαξιμουμ αποδοσης)
Αυτο που θα χρειαστει βεβαια ειναι ενα πολυ καλα ενισχυμενο συστημα με ραγες 180 μοιρων.
Το μεγαλυτερο κοστος αυτου του συστηματος ειναι ο μειωτηρας βεβαια (το μοτερ δε χρειαζεται να ειναι πολυ μεγαλο )
νικο αυτο ακριβος κανει ο διαφορικος ρε φιλε ελεγχει ποτε εχει ηλιο για να ξεκινησει τι αλλο εχεις σκεφτει κατι διαφορετικο? ελα να βγαλουμε λεφτα αγορι μου
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-12-12, 13:19
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
με ενα τετοιο κανεις δουλεια φιλε αλλα ακριβω
ναι ισως κανει δουλεια αλλα αν ξεφευγουμε, ειναι και αυτο ενα ζητουμενο!!!!
εγω με την απλη λογικη θελω να φτιαξω κατι να εκμεταλεβομαι την ζεστασια του ηλιου και να την μεταφερο στο ενυδρειο.
με το σκεπτικο οτι οταν το νερο ζεστενεται δημιουργει ροη απο μονο του. οποτε με λιγη ακομη βοηθεια να το περναω μεσα απο το ενυδρειο....
ξερω οτι τα λογια σε σχεση με την πραξη ειναι ευκολα αλλα ετσι ξεκινησε η ιδεα μου....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-12-12, 13:22
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι ισως κανει δουλεια αλλα αν ξεφευγουμε, ειναι και αυτο ενα ζητουμενο!!!!
εγω με την απλη λογικη θελω να φτιαξω κατι να εκμεταλεβομαι την ζεστασια του ηλιου και να την μεταφερο στο ενυδρειο.
με το σκεπτικο οτι οταν το νερο ζεστενεται δημιουργει ροη απο μονο του. οποτε με λιγη ακομη βοηθεια να το περναω μεσα απο το ενυδρειο....
ξερω οτι τα λογια σε σχεση με την πραξη ειναι ευκολα αλλα ετσι ξεκινησε η ιδεα μου....
δεν μπωρεις να εχεις φυσικη κυκλοφορια αλλα μονο βεβιασμενη θαναση εκει αρα ομελετα χωρις να σπασεις αυγο δεν γινεται φιλε.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-12-12, 13:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
νικο αυτο ακριβος κανει ο διαφορικος ρε φιλε ελεγχει ποτε εχει ηλιο για να ξεκινησει τι αλλο εχεις σκεφτει κατι διαφορετικο? ελα να βγαλουμε λεφτα αγορι μου

σε τι τιμη το θελεις για να δουμε αν αξιζει?
εγω προσωπικα το κανω με ηλεκτρονικο Η-switch (δικης μου κατασκευης φυσικα) και δινω και ελεγχο κινησης.
Τωρα αν θες κατι απλα στατικο, σε τετοιες μικροεφαρμογες δε γνωριζω τι ετοιμο υπαρχει στο εμποριο και ποσο κοστιζει γιατι σχεδον παντα υλοποιω δικες μου σχεδιασεις (εχει χρειαστει σε αρκετες εφαρμογες να ακολουθω ηλιο η αλλα πραγματα και δεν ειναι κατι ιδιεταιρα δυσκολο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-12-12, 13:28
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι πολυ πολυπλοκο σα συστημα (τουλαχιστο οπως το βλεπω εγω, αλλα ειμαι μηχανικος αυτοματισμων) αλλα σιγουρα θα χρειαστει κοντρολλερς και καλο θα ηταν κι ενα λιγο εξυπνοτερο μικροαυτοματισμο αν υπαρχει δυνατοτητα για κατι τετοιο

κοντρολερ ειναι ο διαφορικος οπως σου ειπα.

υδραυλικος σιγουρα δεν ειναι ο καταλληλος για ενα τετοιο συστημα, ομως ενας καλος ψυκτικος η ενας οποιοδσδηποτε μηχανικος δεν εχει προβλημα να το υλοποιησει (εστω αν δε θελει να ασχοληθει με τη "χαμαλοδουλεια" και την ολοκληρωσει καποιος υδραυλικος )
το θεμα ειναι να κανει ενας τη δουλεια αν ερθουν 2 πληρονονται ανεβαινη το κοστος ο πελατης by by σαν το πουλακι τσιου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε τι τιμη το θελεις για να δουμε αν αξιζει?
εγω προσωπικα το κανω με ηλεκτρονικο Η-switch (δικης μου κατασκευης φυσικα) και δινω και ελεγχο κινησης.
Τωρα αν θες κατι απλα στατικο, σε τετοιες μικροεφαρμογες δε γνωριζω τι ετοιμο υπαρχει στο εμποριο και ποσο κοστιζει γιατι σχεδον παντα υλοποιω δικες μου σχεδιασεις (εχει χρειαστει σε αρκετες εφαρμογες να ακολουθω ηλιο η αλλα πραγματα και δεν ειναι κατι ιδιεταιρα δυσκολο)
φαντασου η ariston το δινει χοντρικη 105 ευρα μαζι με αισθητηρες .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios816 : 30-12-12 στις 13:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-12-12, 13:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
το θεμα ειναι να κανει ενας τη δουλεια αν ερθουν 2 πληρονονται ανεβαινη το κοστος ο πελατης by by σαν το πουλακι τσιου

εμ... δυστυχως δε μπορω να σκεφτω με την "οικιακη λογικη" γιατι προσωπικα στη δικη μου δουλεια ετσι κι αλλιως χρειαζομαι υποστηριξη απο ανθρωπους διαφορετικων ειδικοτητων και αρκετων βοηθων.
Τωρα αν πρεπει ντε και καλα ενας να κανει ολη τη μελετη και την εγκατασταση αυτου που συζηταμε, πρεπει να ειναι καποιος πολυ καλος ψυκτικος η μηχανικος, ισως μαζι με ενα βοηθο που να εχει ευχερια με οικοδομικες δουλειες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-12-12, 13:34
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμ... δυστυχως δε μπορω να σκεφτω με την "οικιακη λογικη" γιατι προσωπικα στη δικη μου δουλεια ετσι κι αλλιως χρειαζομαι υποστηριξη απο ανθρωπους διαφορετικων ειδικοτητων και αρκετων βοηθων.
Τωρα αν πρεπει ντε και καλα ενας να κανει ολη τη μελετη και την εγκατασταση αυτου που συζηταμε, πρεπει να ειναι καποιος πολυ καλος ψυκτικος η μηχανικος, ισως μαζι με ενα βοηθο που να εχει ευχερια με οικοδομικες δουλειες
ψυκτικος δεν εχει καμια σχεση ενας εξειδικευμενος μηχανικος-θερμουδραυλικος 12 στην ελλαδα εχουμε κανει τα αναλογα σεμιναρια στην ιταλια τα κανει ολα μαζι και συμφερει
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-12-12, 13:41
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

πολυ μου αρεσει που γινεται κουβεντα πανω σε αυτο το ειδος...θα βοηθηθουμε παρα πολυ ολοι απο αυτο . ας κανουμε λοιπον μια σωστη μελετη και αν μπορει να γινει και καποιο σχεδιο για να το καταλαβουν ολοι...
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-12-12, 13:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
φαντασου η ariston το δινει χοντρικη 105 ευρα μαζι με αισθητηρες .

αν στο δινει κομπλε με τις ηλεκτροβαλβιδες και τα μανομετρα οπως στη φωτο που ανεβασες δεν ειναι καθολου ακριβο.
Τωρα αν απλα σου δινει μια εξοδο ρελε τοτε μαλλον ειναι αρκετα τσιμπημενο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 30-12-12, 14:15
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν στο δινει κομπλε με τις ηλεκτροβαλβιδες και τα μανομετρα οπως στη φωτο που ανεβασες δεν ειναι καθολου ακριβο.
Τωρα αν απλα σου δινει μια εξοδο ρελε τοτε μαλλον ειναι αρκετα τσιμπημενο
διαφορικος ειναι αυτος νικο αυτο στην φωτω εχει 450 ευρω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  diaforikow.jpg
Εμφανίσεις:  140
Μέγεθος:  4,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 30-12-12, 14:17
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ μου αρεσει που γινεται κουβεντα πανω σε αυτο το ειδος...θα βοηθηθουμε παρα πολυ ολοι απο αυτο . ας κανουμε λοιπον μια σωστη μελετη και αν μπορει να γινει και καποιο σχεδιο για να το καταλαβουν ολοι...
δεν ειναι κατι που μπωρει να βοηθησει στα ενυδρεια μας βασιλη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 30-12-12, 14:21
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι κατι που μπωρει να βοηθησει στα ενυδρεια μας βασιλη μου.
σακης! τι ειναι αυτοι οι μιχανισμοι που ανεβασατε? πια η δουλεια τους?
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 30-12-12, 14:26
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

sorry ρε σακη μπερδευτικα αυτο λεγεται διαφορικος θερμοστατης φιλε και το προηγουμενο solar kit.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 30-12-12, 14:45
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

ενα σχεδιο στο περιπου τι χρειαζεται για να δουλεψει
+ σολαρ κιτ που δεν φενεται εδω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HONEUWELLSXEDIO hliaka.JPG
Εμφανίσεις:  165
Μέγεθος:  18,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 30-12-12, 14:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
σακης! τι ειναι αυτοι οι μιχανισμοι που ανεβασατε? πια η δουλεια τους?

συστηματα αυτοματου ελεγχου...
συνηθως τετοια πραγματα βρισκεις σε βιομηχανικες και marine εφαρμογες, ομως τα τελευταια χρονια αρχισε να ανοιγει καπως και προς το οικιακο κομματι ενα μερος τετοιων εφαρμογων...


Παράθεση:
διαφορικος ειναι αυτος νικο αυτο στην φωτω εχει 450 ευρω
να σου πω την αληθεια το να χρησιμοποιησεις ολοκληρο plc απλα ως ενα διαφορικο θερμοστατη το βλεπω σα να παρεις ενα θωρικτο για να πας για ψαρεμα...
Βεβαια οπως ειπες αυτο που ζητας ειναι απλα η συγκεκριμενη χρηση και τιποτα περισσοτερο, ειναι τεραστια τα λογικα κυκλωματα μπορουμε να εικονικοποιησουμε εκει μεσα (αυτο το μικρουλι plc πχ μπορει να υποστηριξει ανετα ολοκληρο το remote control μιας μηχανης πλοιου μαζι με το monitoring ή ενος μεγαλου ρομποτικου μηχανηματος τριων η και τεσσατων κινησεων μαζι με τα safety)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 30-12-12, 23:17
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

πραγματικα αν και δεν ειναι η δουλεια μου αυτη δεν μπορω να καταλαβω γιατι παμε σε τοσο πολυπλοκα σχεδια με τοσο ακριβα μηχανιματα...
εγω στο μυαλο μου το εχω πολυ απλο και νομιζω οτι θα δουλεψει....
τι να πω... αν κανω τοσο λαθος...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 31-12-12, 16:17
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Επειδη ψαχνομουν και γω για κατι παρομοιο να σου πω τι θελεμε να κανουμε αλλα δεν εγινε λογο χρηματων!
Θα εμπαινε ενα πανελ στην τατσα και ενα μεγαλο μοιλερ στην αποθηκουλα του σπιτιου!Το νερο απο το μποιλερ στα πενελ θα κυκλοφορυσε με εναν κυκλοφορητη ο οποιος θα δουλευε με χρονιδιακοπτη ουτοσωστε να γυριζε νερο τις ωρες που εχει ηλιο!Ενας δευτερος κυκλοφορητης τωρα θα πηγιανε το νερο απο το μποιλερ στις σωληνωσεις του ενυδρειου ο οποιος θα αναβε απο εναν υδροστατη αποστασεως που θα εβλεπε την θερμοκρασια του νερου!Ενα καλο μποιλερ 200-250 λιτρων αν πιασει θερμοκρασια την κραταει για ωρες και ενα καλα μονομενο ενυδρειο κραταει την θερμοκρασια του!Απλα ειναι λιγες οι ωρες ηλιοφανεις πανω στο πανελ που λες !Οσο για την συνδεση με τα καλοριφερ το εκανα δουλευει μια χαρα εδω και 3 μηνες το ενυδρειο ειναι σταθερα στους 28,5 και ο θερμοστατης εχει ξεχασει να αναβει!Και ετσι ζεσταινω και 110 τετραγωνικα σπιτι και 1100 λιτρα ενυδρειο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 31-12-12, 17:16
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
πραγματικα αν και δεν ειναι η δουλεια μου αυτη δεν μπορω να καταλαβω γιατι παμε σε τοσο πολυπλοκα σχεδια με τοσο ακριβα μηχανιματα...
εγω στο μυαλο μου το εχω πολυ απλο και νομιζω οτι θα δουλεψει....
τι να πω... αν κανω τοσο λαθος...
ευχομαι θαναση μου να με βγαλεις ψευτη σε αυτα που ειπαμε και να σου βγει απλα σε δυσκολες εποχες δεν πεταμε χρηματα απο αυτο προσπαθω να σε προφυλαξω φιλε. εισαι πεισματαρης ομως και θα τα πεταξεις σε βλεπω θες να παθεις για να μαθεις και εγω ετσι ειμαι ομως οποτε δεν σε αδικο περιμενω τα αποτελεσματα και οτι χρειαστης πες το
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 31-12-12, 18:09
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχομαι θαναση μου να με βγαλεις ψευτη σε αυτα που ειπαμε και να σου βγει απλα σε δυσκολες εποχες δεν πεταμε χρηματα απο αυτο προσπαθω να σε προφυλαξω φιλε. εισαι πεισματαρης ομως και θα τα πεταξεις σε βλεπω θες να παθεις για να μαθεις και εγω ετσι ειμαι ομως οποτε δεν σε αδικο περιμενω τα αποτελεσματα και οτι χρειαστης πες το
Σοστοοοοοος
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 31-12-12, 20:51
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

αυτο που μας λεει ο stivv27 ειναι πολυ σοβαρο.. στιβ στην αρχη λες πως δεν το εκανες λογο οικονομικου και μετα στο τελος λες πως το εχεις κανει..μπερδευτικα...το εχεις κανει ή οχι? ζεστενεις σπιτι 110 τετραγωνικα με ενα πανελ και ενα δοχειο 250 λιτρα? υποβοηθαει καποιο αλλο συστημα? εξηγησε μας λιγο γιατι το βλεπω πολυ σοβαρο το θεμα,,,
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 31-12-12, 20:54
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

διαβασε καλα το ποστ του στιβ σακη απο καλοριφερ λεει ο στηβ.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 31-12-12, 23:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Πριν 3-4 χρονια ενας τυπος μου ειχε ζηησει ενα συστημα παρακολουθησης του ηλιου οχι για απλο ζεσταμα αλλα για κανονικη ατμοπαραγωγη παρακαλω!
Αν πετυχε η οχι δεν εμαθα ποτε μια και η ολη συναλλαγη εγινε μεσω τριτου, απο τον οποιο πολυ χοντρικα πληροφορηθηκα πως
"καποιος τυπος καπου στην Κορινθο πετυχε θερμοκρασιες ατμοπαραγωγης με κατοπτρα"

Τωρα οντως πετυχε κατι? Μπουρδες που μειναν στα πειραματα? ποιος ξερει?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 31-12-12, 23:49
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

νικο υπαρχουν ολοκληρες μοναδες με το συστυμα αυτο που λες γιατι να μην πετυχε?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΕ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ Stivv27 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 10-11-12 12:27
θερμανση ενυδρειου! Sakisdraminos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 30 01-05-12 22:04
κατασκευη ενυδρειου mixalis p DIY . Φτιάχτο μόνος σου 34 23-01-11 22:02
κατασκευη ενυδρειου! gramm.n Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 18-03-10 18:56
Κατασκευη ενυδρειου xaris1974 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 1 28-01-06 23:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09022 seconds with 14 queries