Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-09-12, 20:00
rakita Ο χρήστης rakita δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-09-2012
Περιοχή: ΒΟΥΛΑ
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Φυσικα φιλοι θα κανω τρυπες.

Διαβασα εδω στο φορουμ μια περιγραφη το Delta66 που μου αρεσε πολυ

αλλα τωρα δεν την βρισκω.

Ελα αυτες οι δυο ερωτησεις δεν υποθηκαν .
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-09-12, 20:24
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25558
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-09-12, 22:54
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Αν και πλέον δεν έχουμε να ανησυχούμε για τη θερμοκρασία μία άποψή μου:
Όταν έρθει η ώρα αγοράστε κατευθείαν ανεμιστήρες Scythe 120mm. Δεν ξέρω αν λέγεται διαφήμιση, αλλά είναι οι καλύτεροι.
Π.χ. αν θέλετε πολύ ψύξη (και δεν σας ενδιαφέρει ο θόρυβος):
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807938
ή αν θέλετε μια μέση λύση (παροχή αέρα - θορύβου):
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807954

Κάτι για τα τροφοδοτικά.
Οι ανεμιστήρες γράφουν πάντα πάνω τους την αντίσταση. Στο δεύτερο παράδειγμα πχ είναι 0,26Α (στα 12V). Άρα για 2 ανεμιστήρες θα χρειαστούμε ένα τροφοδοτικό που να είναι 600mA ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. Καλύτερα είναι να έχουμε αρκετά μεγαλύτερο τροφοδοτικό (σε Ampere, πχ 1,5Α) και μεταβλητό. Δηλαδή να έχει διακοπτάκι που να ρυθμίζει την τάση στα 12V, 9V κλπ κλπ. Μην τσιγκουνεύεστε σε αυτό, άλλωστε μιλάμε για διαφορά 1,5-2 ευρώ στη χειρότερη περίπτωση. Οι ανεμιστήρες λειτουργούν και σε λιγότερη τάση, αν δεν μας ενδιαφέρει τόσο η ταχύτητα ψύξης, ή θέλουμε λιγότερα ντεσιμπέλ.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-09-12, 22:58
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και πλέον δεν έχουμε να ανησυχούμε για τη θερμοκρασία μία άποψή μου:
Όταν έρθει η ώρα αγοράστε κατευθείαν ανεμιστήρες Scythe 120mm. Δεν ξέρω αν λέγεται διαφήμιση, αλλά είναι οι καλύτεροι.
Π.χ. αν θέλετε πολύ ψύξη (και δεν σας ενδιαφέρει ο θόρυβος):
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807938
ή αν θέλετε μια μέση λύση (παροχή αέρα - θορύβου):
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807954

Κάτι για τα τροφοδοτικά.
Οι ανεμιστήρες γράφουν πάντα πάνω τους την αντίσταση. Στο δεύτερο παράδειγμα πχ είναι 0,26Α (στα 12V). Άρα για 2 ανεμιστήρες θα χρειαστούμε ένα τροφοδοτικό που να είναι 600mA ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ. Καλύτερα είναι να έχουμε αρκετά μεγαλύτερο τροφοδοτικό (σε Ampere, πχ 1,5Α) και μεταβλητό. Δηλαδή να έχει διακοπτάκι που να ρυθμίζει την τάση στα 12V, 9V κλπ κλπ. Μην τσιγκουνεύεστε σε αυτό, άλλωστε μιλάμε για διαφορά 1,5-2 ευρώ στη χειρότερη περίπτωση. Οι ανεμιστήρες λειτουργούν και σε λιγότερη τάση, αν δεν μας ενδιαφέρει τόσο η ταχύτητα ψύξης, ή θέλουμε λιγότερα ντεσιμπέλ.
Ρεύμα είναι τα αμπέρ όχι αντίσταση
Μάλλον δεν δούλεψε το ψυγειάκι εεε??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-09-12, 23:32
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ρεύμα είναι τα αμπέρ όχι αντίσταση
Για την ακρίβεια είναι ένταση! Έτσι το λένε οι φυσικοί. Απλώς όσα περισσότερα τα A τόσο περισσότερη η αντίσταση στη διαμεταγωγή.

Που το θυμήθηκες το ψυγειάκι?! Θα το δοκιμάσω του χρόνου το καλοκαίρι οπωσδήποτε. Έχω στο μυαλό μου να ασχοληθώ με γαριδοκατάσταση φέτος, με διάφορα ενυδρεία, οπότε χρίζει δοκιμής!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-09-12, 23:38
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ακρίβεια είναι ένταση! Έτσι το λένε οι φυσικοί. Απλώς όσα περισσότερα τα A τόσο περισσότερη η αντίσταση στη διαμεταγωγή.

Που το θυμήθηκες το ψυγειάκι?! Θα το δοκιμάσω του χρόνου το καλοκαίρι οπωσδήποτε. Έχω στο μυαλό μου να ασχοληθώ με γαριδοκατάσταση φέτος, με διάφορα ενυδρεία, οπότε χρίζει δοκιμής!
Ένταση του ρεύματος για την ακρίβεια.. και είναι αντιστρόφως ανάλογα της αντίστασης..

Απλά είδα προτείνεις ανεμιστήρες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-09-12, 01:10
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Επειδή δεν έβαλα το ψυγειάκι δεν είχα τίποτα μέχρι τώρα?!
Και για να προτείνω αυτούς, και σε θέμα απόδοσης και θορύβου πάει να πει ότι κάπου τους έχω βάλει κατά πρώτον και κατά δεύτερον δεν είναι οι πρώτοι!
Και να το βάλω, το ψυγειάκι, σε ένα ή δύο από τα μικρότερα θα μπει στην αρχή.

I=V/R. 1 Ampere = 1 Coulomb/sec. Το ότι είναι αντιστρόφως ανάλογο σημαίνει ότι περνάει λιγότερο ρεύμα. πχ: 220/10= 22C/s, 220/20= 11C/s κλπ κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-09-12, 08:55
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Στο 120άρι μου έβαλα 4 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.80915 KONIG που προτείνει ο Σπύρος παραπάνω, μαζί με το STC-1000. Δεν ξέρω αν ήταν υπερβολή, γιατί η θερμοκρασία μου και παλιότερα δεν ξέφευγε πάρα πολύ (ούτε μέχρι τους 28 - 29). Το καλοκαίρι είχε μείνει καρφωμένη στους 25.5 και τα ανεμιστήρια δεν δούλεψαν και πάάάρα πολύ. Μισή ώρα και στοπ. Ίσως μετά από 1.30 ώρα να ξαναδούλευαν για 15 λεπτά. Και ξανά. Βέβαια μένω στην Τρίπολη

Σκέφτομαι στο 35λιτρο γαριδάδικο που στήνω να βάλω έναν KONIG, αλλά δεν έχει τρύπα για να φεύγει ο αέρας. Τα δύο κοψίματα που έχει πίσω το καπάκι για να βγαίνουν τα καλώδια δεν νομίζω να βοηθήσουν πολύ. Ή μήπως θα γίνει η δουλειά;;;;;;; Τι λέτε;;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-09-12, 09:34
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
I=V/R. 1 Ampere = 1 Coulomb/sec. Το ότι είναι αντιστρόφως ανάλογο σημαίνει ότι περνάει λιγότερο ρεύμα. πχ: 220/10= 22C/s, 220/20= 11C/s κλπ κλπ
Που θες να καταλήξεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-09-12, 10:11
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Μα στο ότι μειώνετε η ροή του ρεύματος στο κύκλωμα, το ίδιο λέμε. Όμως τότε πρέπει να του παράσχουμε ρεύμα μεγαλύτερης έντασης, όπερ τροφοδοτικό με περισσότερα Ampere.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 30-09-12, 15:12
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Μιας και εχει ανοιχτει ηδη το θεμα, τι θα προτεινατε για 180λιτρο με πλατος φλαπ 15,5 εκ; Εννοω να εβαζα π.χ. 4 τετοια http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.809151 ή να εβαζα λιγοτερα αλλα μεγαλυτερα; Επισης απο αυτα τα τροφοδοτικα ποιο θα ηταν καταλληλοτερο; http://www.e-anagnostou.gr/%CF%84%CF...5dfee1ae210129
Aκομα εχω τις εξης, ισως χαζη, απορια: ας πουμε οτι τοποθετω τα ανεμιστηρια, αν τυχον κανενα ψαρακι πηδηξει πανω στον ελικα τους, τι γινεται τοτε; Αν εχω καταλαβει σωστα, βιδωνονται πανω απο το φλαπ, μηπως θα μπορουσα να βαλω πρωτα κατι σαν τουλι για προστασια;
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 30-09-12, 16:15
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Δες ο ανεμιστήρας που θα διαλέξεις πάνω θα γρέφει πόσα αμπερ τραβάει..
Αυτός που έβαλες ας πούμε λέει 0,11Α άρα 110mA..
Αν βάλεις 2 δηλαδή, ένα τροφοδοτικό 300mA σε καλύπτει..
Αν θέλεις 3 θα πρέπει να πας στα 500mA..
Απλά να δεις το τροφοδοτικό να βγάζει τα αμπέρ που λέει στα 12 βολτ, γιατί μερικά αυτό που γράφουν είναι για 9βολτ...

Νομίζω με 3 θα είσαι μια χαρά.. αλλά θα πρέπει να το δεις αυτό..

Αν φοβάσαι μην πηδήξει κάποιο ψαράκι, μπορείς να βάλεις αυτά τα προστατευτικά για ανεμιστήρες...



Φίλε τόλη αφου δεν έχεις ιδέα, τουλάχιστον κράτα τις απόψεις σου για τον εαυτό σου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 30-09-12, 16:25
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Να τα παρουμε λιγο με την σειρα τα πραγματα

Καταρχην στο flap μου, λογικα χωρανε και 12ρηδες ε;
Τα ανεμιστηρια τοποθετουνται καλυτερα πανω απο το flap ή απο κατω; (νομιζω απο πανω...)
Ειναι σωστη η σκεψη μου, πως οτι μεγεθος και ανεμιστηρα αν βαλω, θα πρεπει η συνολικη τους CFM να ειναι τουλαχιστον γυρω στο 150; (μιλαμε για 180λιτρο ενυδρειο) Τελικα χρειαζεται και καποιο για να βγαζει αερα ή οχι...;
Προστατευτικα δεν βρισκεις και τοσο ευκολα, και δεν ξερω κατα ποσο κανουν, απο την στιγμη που ειναι φτιαγμενα ως φιλτρα σκονης, οποτε θα κοβουν πολυ την ροη του αερα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 30-09-12, 16:32
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Για αισθητικούς λόγους εγώ θα το έβαζα απο κάτω..
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος κανόνας για την ροή..
Εγώ με έναν μόνο 8cm ανεμιστήρα, αγορασμένο 3ευρώ απο μαγαζί με ηλεκτρονικά (δεν έχω ιδέα τι ροή έχει), και με ανοιχτά καπάκια, το μέγιστο που έφτασα στους κάυσωνες ήταν 27 βαθμοί..

Αν έχεις κλειστό καπάκι θα πρέπει να έχεις και ένα να βγάζει.. αλλιώς όχι..

Για απλά προστατευτικά μιλάω.. χωρίς φίλτρο.. απλά για να μην σου τρώει το δάχτυλο τα βάζουν..
ΜΑΧ 1μιση ευρό απο μαγαζί με ηλεκτρονικά..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 30-09-12, 16:48
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Υπάρχουν και αυτά...
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2184

τα έχετε δοκιμάσει??
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 30-09-12, 22:18
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αισθητικούς λόγους εγώ θα το έβαζα απο κάτω..
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος κανόνας για την ροή..
Εγώ με έναν μόνο 8cm ανεμιστήρα, αγορασμένο 3ευρώ απο μαγαζί με ηλεκτρονικά (δεν έχω ιδέα τι ροή έχει), και με ανοιχτά καπάκια, το μέγιστο που έφτασα στους κάυσωνες ήταν 27 βαθμοί..

Αν έχεις κλειστό καπάκι θα πρέπει να έχεις και ένα να βγάζει.. αλλιώς όχι..

Για απλά προστατευτικά μιλάω.. χωρίς φίλτρο.. απλά για να μην σου τρώει το δάχτυλο τα βάζουν..
ΜΑΧ 1μιση ευρό απο μαγαζί με ηλεκτρονικά..
Eνας 8αρης μπορει ξερω γω να εχει ροη ααερα 20 κι ενας αλλος 30. 8ρηδες και οι δυο αλλα δεν αποδιδουν το ιδιο. Εξαρταται βεβαια και για τι καυσωνα μιλαμε, σε ποια περιοχη κ.λ.π
Θελει μελετη παντως το πραμα, αλλα σε ευχαριστω για την γνωμη σου

Το συγκεκριμενο που λες ioannis 79 δεν νομιζω να το εχουν δοκιμασει και πολλοι. Καπου διαβασα εδω οτι το χε παρει καποιος και αντεξε κανα χρονο. Εχω παρει το ακριβως απο κατω του, αλλα απο ebay στην μιση σχεδον τιμη. Λειτουργει απο τις αρχες το καλοκαιριου μεχρι και αυτη τη στιγμη που γραφω. Για 50-80 λιτρα καλο ειναι, αλλα θελει να χεις ανοιχτο καπακι και με τον καιρο κανει αρκετο θορυβο
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 01-10-12, 07:29
rakita Ο χρήστης rakita δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-09-2012
Περιοχή: ΒΟΥΛΑ
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παντως φιλοι μου εγω ειδη το εφταιξα(οδηγιες του Delta66).

Εβαλα 3 ανεμηστηρες (των 2,40 Ε- Koenig απο eshop ,8cm) .

Με κλειστο καπακι (2 βαζουν το αερα, 1 το βγαζει) ενυδρειο 160 λτ.
Μολις πηγαινε στους 27 βαθμους εβαζα το τροφοδοτικο μεσα και κατεβασαν η ανεμηστηρες την θερμοκρασια.

Παρειγγειλα και ενα STC-100 controller(20 Ε) ωστε να ρυθμηση αυτος ολα αυτα.

Εαν δω το καλοκαιρι οτι η ανεμηστηρες ειναι "λιγοι", αλλαζω μονο τους ανεμηστηρες κ χρεισιμοποιω την υπαρχουσα καλωδιοση.

Υ.Γ. : Ολο το εξοπλισμο κ τους ανεμηστηρες μπορειτε να τα παρετε απο το ραδιο Κατουμα. Στο eshop πρεπει να τα παραγγειλετε για να ερθουν σε 1-2 μερες.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 01-10-12, 12:50
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Eνας 8αρης μπορει ξερω γω να εχει ροη ααερα 20 κι ενας αλλος 30. 8ρηδες και οι δυο αλλα δεν αποδιδουν το ιδιο. Εξαρταται βεβαια και για τι καυσωνα μιλαμε, σε ποια περιοχη κ.λ.π
Θελει μελετη παντως το πραμα, αλλα σε ευχαριστω για την γνωμη σου
Ναι το ξέρω.. απλά σου λέω οτι δεν είναι ανάγκη να πάρεις 10 ευρώ ανεμιστήρες.. το πολύ πολύ να χρειαστεί ένας παραπάνω..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 01-10-12, 13:27
Το avatar του χρήστη stratri1
stratri1 Ο χρήστης stratri1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-06-2011
Περιοχή: Τρίπολη
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratri1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 120άρι μου έβαλα 4 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.80915 KONIG που προτείνει ο Σπύρος παραπάνω, μαζί με το STC-1000. Δεν ξέρω αν ήταν υπερβολή, γιατί η θερμοκρασία μου και παλιότερα δεν ξέφευγε πάρα πολύ (ούτε μέχρι τους 28 - 29). Το καλοκαίρι είχε μείνει καρφωμένη στους 25.5 και τα ανεμιστήρια δεν δούλεψαν και πάάάρα πολύ. Μισή ώρα και στοπ. Ίσως μετά από 1.30 ώρα να ξαναδούλευαν για 15 λεπτά. Και ξανά. Βέβαια μένω στην Τρίπολη

Σκέφτομαι στο 35λιτρο γαριδάδικο που στήνω να βάλω έναν KONIG, αλλά δεν έχει τρύπα για να φεύγει ο αέρας. Τα δύο κοψίματα που έχει πίσω το καπάκι για να βγαίνουν τα καλώδια δεν νομίζω να βοηθήσουν πολύ. Ή μήπως θα γίνει η δουλειά;;;;;;; Τι λέτε;;

Για να μην ανοίξω νέο θέμα....
Επαναφέρω την παραπάνω ερώτηση και προσθέτω ένα ακόμα ερώτημα.

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς ανεμιστήρια μικρότερα από 8άρια; Βρίσκω 4, 6 και 7εκ, αλλά θέλω και την άποψη κάποιου που τα έχει χρησιμοποιήσει, για αποδοτικότητα και θόρυβο.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 01-10-12, 13:31
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratri1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να μην ανοίξω νέο θέμα....
Επαναφέρω την παραπάνω ερώτηση και προσθέτω ένα ακόμα ερώτημα.

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς ανεμιστήρια μικρότερα από 8άρια; Βρίσκω 4, 6 και 7εκ, αλλά θέλω και την άποψη κάποιου που τα έχει χρησιμοποιήσει, για αποδοτικότητα και θόρυβο.
Στο 20 λιτρο έχω 4 εκατοστά.. είναι πιο θορυβώδες γενικά, αλλα έχω 2 και δεν τα δουλεύω ποτέ στο φουλ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 01-10-12, 13:35
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φίλε τόλη αφου δεν έχεις ιδέα, τουλάχιστον κράτα τις απόψεις σου για τον εαυτό σου...
Φίλε Κώτσος πρώτο και κυριότερο: δεν είσαι administrator νομίζω ε? Οπότε έχουμε τα ίδια δικαιώματα και δεν μπορείς να μου λες τι να κάνω και τι να μην κάνω. Σου αρέσει δεν σου αρέσει.
Δε νομίζω να σε πρόσβαλα κάπου και θα σε παρακαλούσα να κάνεις το ίδιο. Το τι πιστεύω π.χ. εγώ για σένα είναι προσωπική μου άποψη και δεν χρειάζεται να ενοχλώ κανέναν. Είναι άλλο πράγμα να διαφωνείς σε κάτι και άλλο να επιτίθεσαι επί προσωπικού.

Να σου θυμήσω έναν κανόνα του forum: "Απαγορεύετε να βρίζουμε ή να χρησιμοποιούμε λέξεις και φράσεις που προσβάλουν τα άλλα μέλη."
http://www.aquatek.gr/vb/announcement.php?f=12
Τι πρέπει να κάνω εγώ τώρα, να κάνω αναφορά? να ζητήσω ban? Αν δεν έχεις άλλον σεβασμό, σεβάσου το forum.

Σου έδειξα με ΠΜ ότι δεν με ενδιαφέρει αυτή η οδός κι εσύ συνεχίζεις. Αν θες να παίξεις τον καμπόσο, καν'το σε κανέναν μικρότερο. (όπως υπολογίζω ότι είσαι). Συγγνώμη που σου απαντάω δημοσίως, αλλά αναφέρθηκες σε εμένα δημοσίως.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 01-10-12, 13:43
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Το οτι γράφεις δημόσια ότι σου κατέβει και μπορεί να το δει οποιοσδήποτε και να το ακολουθήσει δεν πρέπει να επισημανθεί??
Με βασικό επιχείρημα οτι για σένα δουλεύει??

Δεν νομίζω οτι σου έκανα προσωπική επίθεση, ούτε σε προσέβαλα προσωπικά.. αυτά που γράφεις σχολίασα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 01-10-12, 13:56
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Επί των ανεμιστήρων τώρα. Όπου με παίρνει πλέον βάζω 12άρηδες. Τους θεωρώ καλύτερη λύση και στη ροή αέρα και στα decibel. Και δεν νομίζω στο κάτω κάτω να πιάνουν πολύ χώρο, αν σας παίρνει στο πλάτος του ενυδρείου.
Και στον χώρο ακόμη, αυτός που προτείνω π.χ. σαν μέση λύση:
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807954
έχει περίπου τόσα CFM όσο θα έβγαζαν 2 8ρηδες, με μικρότερη συνολική επιφάνεια και λιγότερα decibel. Και στην κατανάλωση είναι περίπου το ίδιο 2χ0,11 - 1χ0,25 (Στα 12V πάντα)
Κάθε ενυδρείο φυσικά είναι μοναδικό. Μπορεί να είναι π.χ. γαριδοενυδρείο με μικρό πλάτος και να δείχνει πολύ άσχημος ο 12άρης.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 01-10-12, 13:59
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

#33 η αντίσταση είναι σε αμπέρ....


#35 όσο μεγαλύτερη είναι η αντίσταση, τόσο περισσότερο το ρεύμα?????


#40 αφού μειώνετε η ροή του ρέυματος πρέπει να βάλουμε τροφοδοτικό με περισσότερα αμπερ??????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 01-10-12, 14:18
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Ξερεις τι λέω φίλε Κώτσος? Πολλές φορές κάνουμε λάθη οι άνθρωποι. Ένα απλό λάθος που κάνουμε π.χ. είναι να ερμηνεύουμε ως δείγμα κακίας κάτι που απλώς είναι δείγμα βλακείας.
Κατά δεύτερον εσύ λες ότι έχω λάθος. Στέκομαι σε αυτό το επίπεδο και δεν σχολιάζω υπολοιπόμενα. Κάνε το αντικρούοντας με, με τη δική σου σωστή άποψη, διατυπωμένη, τεκμηριωμένη.
Το ότι η ελλάτωση ροής ρεύματος συμβαίνει ΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ λόγω σύνδεσης νέου καταναλωτή με νέα προστιθέμενη αντίσταση (για αυτό τη λένε αντίσταση) και ότι είναι αναγκαίο να παράσχεις περισσότερο ρεύμα (ένταση) νομίζω μπορούν να το καταλάβουν όλοι. Το είπες κι εσύ ο ίδιος αν κατάλαβες: τροφοδοτικό με περισότερα Ampere.
(κι εγώ πριν από σένα για να τα λέμε όλα:
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...&postcount=400
Εκτός από σένα που θες να την περάσεις από προσωπικό ηθμό εναντίον μου.

Δεν θέλω να έρχομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου, δεν θέλω να συζητώ καν μαζί σου. Και μόνο το γεγονός ότι αναφέρεις ότι σου έγραψα σε προσωπικό μήνυμα δημοσίως σε χαρακτηρίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 01-10-12, 14:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ελάτε ρε παλληκάρια, μην κάνουμε την τρίχα τριχιά, ηρεμία.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 01-10-12, 14:26
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι η ελλάτωση ροής ρεύματος συμβαίνει ΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ λόγω σύνδεσης νέου καταναλωτή με νέα προστιθέμενη αντίσταση (για αυτό τη λένε αντίσταση) και ότι είναι αναγκαίο να παράσχεις περισσότερο ρεύμα (ένταση) νομίζω μπορούν να το καταλάβουν όλοι. Το είπες κι εσύ ο ίδιος αν κατάλαβες: τροφοδοτικό με περισότερα Ampere. Εκτός από σένα που θες να την περάσεις από προσωπικό ηθμό εναντίον μου.
Αυτό δεν ισχύει, και δεν μπορώ να βρώ και που το είπα..
-------------------------
3 φορές προσπάθησα να σου δώσω να καταλάβεις οτι κάνεις λάθος, και δεν..
Αν δεν γνωρίζεις ενα θέμα, γιατί επιμένεις??

Άμα έλεγα εγω οτι το ενυδρείο πρέπει να το στήσεις στο πλάι, και το νερό μένει μέσα, δεν θα μου έλεγες οτι λέω αρλούμπες??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kotsos : 01-10-12 στις 14:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 01-10-12, 14:44
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Άστο, είπα αυτό που θέλω και τα συμπεράσματα είναι στον καθένα. Δεν θα ασχοληθώ να απαντήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 01-10-12, 14:49
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Άστο, είπα αυτό που θέλω και τα συμπεράσματα είναι στον καθένα. Δεν θα ασχοληθώ να απαντήσω.
Συμφωνώ..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 01-10-12, 15:05
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Να σου πω τι γίνεται: Μπερδεύεις τι γίνεται στο κύκλωμα με το παρεχόμενο ρεύμα. Εξαιτίας αυτού που συμβαίνει στο κύκλωμα αναγκαζόμαστε παρέχουμε περισσότερο ρεύμα. Π.χ. όπως ολόσωστα είπες αν βάλουμε 2ο ανεμιστήρα χρειαζόματε τροφοδοτικό με περισσότερα Ampere.
Λέμε πάνω κάτω το ίδιο πράγμα. Ηρέμησε. Αυτό που λέω είναι απλό, εξαιτίας τις μεγαλύτερης αντίστασης αναγκαζόμαστε να χρησιμοποιήσουμε περισσότερο ρεύμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα... janickrules Αρχάριοι γλυκού νερού 12 19-09-11 11:28
εχω ενα προβλημα mike10 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 09-04-11 13:34
Προβλημα Petran22 Αρχάριοι γλυκού νερού 19 30-07-08 15:44
προβλημα ph antonis t83 Γλυκό νερό - Γενικά 14 18-04-08 17:11
προβλημα?? odin79 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 04-04-08 07:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09203 seconds with 13 queries