Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-11, 10:31
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή Ενυδρειο σε παγκο κουζινας

Καλημερα σε ολους,

Με λενε Νικο. Ειμαι νεος τοσο στον ιστοτοπο αυτο οσο και στο ομορφο αυτο χομπι.

Σκεφτομαστε (εγω και η φιλη μου η Γεωργια) να αγορασουμε ενα ενυδρειο 240 λιτρων.

Τα ενυδρεια στο εμποριο σε αυτα τα λιτρα εχουν συνηθως διαστασεις : M121/ Π41/ Υ55

Η κουζινα μας ειναι μεσα στο σαλονι (οχι αυτονομη) και θα θελαμε να τοποθετησουμε το ενυδρειο σαν χωρισμα αναμεσα στην κουζινα και το σαλονι.

Τα επιπλα του εμποριου δεν μας αρεσουν για να πω την αληθεια και μιας και δεν εχουμε φτιαξει τα επιπλα της κουζινας σκεφτομασταν να προεκτειναμε την κουζινα με εναν χαμηλοτερο παγκο και πανω εκει να τοποθετουσαμε το ενυδρειο μας.

Οι γνωμες σας και οι αποψεις σας στο εγχειρημα μας ειναι φυσικα καλοδεχουμενες.

Ενημερωσαμε την αρχιτεκτων που θα σχεδιασει την κουζινα μας για να προβλεψει τον παγκο.
Τεχνικως ομως ειμαι λιγο ασχετος και εχω καποιες εμφανης αποριες και πιθανως να υπαρχουν και αλλες που ισως μου διαφευγουν.

1. Τι βαρος θα πρεπει να αντεχει ο παγκος? φανταζομαι τουλ 300 κιλα.
2. Τι υψος θα πρεπει να εχει ο παγκος? καποιος μου ειπε οτι θα πρεπει να ανοιχτει τρυπα στον παγκο στο σημειο του φιλτρου και να αλλαζει απο μεσα απο το ντουλαπι.

αυτα για αρχη αλλα φοβαμαι οπως ειπα και παραπανω οτι υπαρχουν και αλλα τα οποια ισως δεν ξερω.

καθε απαντηση σας μας ειναι πολυτιμη
ευχαριστουμε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-11, 10:41
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

χωρις να ειμαι έμπειρος το μόνο που μπορω να σου πω είναι ο πάγκος να μην βρίσκετε σε σημείο που χτυπάει ο ήλιος γιατι θα έχεις πρόβλημα με την άλγη.και αν θές να το φυτέψεις κιόλας θα έχεις πρόβλημα και με τα φυτά..το πιο σίγουρο ειναι ότι ο πάγκος θα αντέχει 300 κιλά.σαν ιδέα αυτο που λες πάντως με τον πάγκο κουζίνας ακούγετε ωραίο και θα το έκανα και εγώ.σίγουρα θα δείχνει πολύ ωραίο ! καλη επιτυχία !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-11, 10:57
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

ευχαριστω. ναι εχουμε προβλεψει να μην ειναι κοντα σε παραθυρα καλοριφερ και να μην το χτυπαει ο ηλιος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-11, 11:04
Το avatar του χρήστη Foveras
Foveras Ο χρήστης Foveras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ano Liosia
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Καλημερα απο εμενα
Για μενα το πιο βασικο ειναι καταρχας να δεις τι ψαρια θελεις να βαλεις ωστε να εισαι σιγουρος για τα λιτρα. Στα 240l εχουν καποιους περιορισμους (δισκους πχ). Και απο οτι καταλαβα θα κανεις μια μονιμη κατασκευη.
Τωρα στα 240l να αντεχει τουλαχιστον 350 με 400 κιλα γιατι αν βαλεις πετρες μπορει να ανεβασει το βαρος.
Τελος κοιταξε αφου θα ειναι στην κουζινα ενα συστημα για αλλαγη νερου ωστε το νερο να φευγει απευθειας στην αποχετευση. Θα γλιτωσεις πολυ κοπο.
Αυτα απο εμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-11, 11:21
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

γεια σου φιλε.
Η αληθεια ειναι οτι για 180 ξεκινησαμε και ανεβηκαμε στα 240.
Αν τωρα θα πρεπει να θυσιασουμε τους δισκους (που εμενα προσωπικα μου αρεσουν) ε θα το κανουμε

πολυ καλη ιδεα αυτη με την αποχετευση. θα ενημερωσω την κουζινου αλλα τωρα αυτοι θα εχουν το know how για κατι τετοιο?

τεσπα αρα ο παγκος να αντεχει 400 κιλα ας πουμε.
εχοντας δει τα επιπλα που ειναι κατασκευασμενα ειδικα για ενυδρεια 240 λιτρων, φαινονται πολυ λιγοτερο ανθεκτικα απο οσο δειχνει ο παγκος μιας κουζινας. Παρολ αυτα ανησυχω γιατι τα αλλα ειναι ειδικα μελετημενα.

με το υψος ξερει κανεις κατι?
Ο παγκος ειναι 80 ποντοι υψος κανονικα αλλα εμεις θελουμε να κανουμε εναν παγκο γυρω στο μισο μετρο υψος. Θα ειναι επαρκες αυτο το υψος?

Ποσο υψος πρεπει να εχει το επιπλο για να μπορει να χωρεσει τον εξοπλισμο και οτι αλλο απαιτει ενα ενυδρειο 240 λιτρων?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-11, 11:37
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

και μισο μετρο να το κάνεις μια χαρα είναι σε θεμα εξοπλησμού. Αλλα προτιμησε παραπανω απο 70.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-11, 11:55
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

μαλλον το λες για το οπτικο αποτελεσμα. οκ θα κοιταξουμε να το ανεβασουμε λιγο

αλλα δηλαδη αν το ενυδρειο εχει Υ 55 εκ και το επιπλο μονο 50 θεωρεις οτι μπορει να βγει το φιλτρο απο κατω οταν θα χρειαστει να αλλαχτει?

εγω αυτο φοβαμαι περισσοτερο.
-------------------------
Α! το φιλτρο θα ειναι εσωτερικο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ektorakos : 09-06-11 στις 11:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-11, 12:14
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Τι βαρος θα πρεπει να αντεχει ο παγκος? φανταζομαι τουλ 300 κιλα.
2. Τι υψος θα πρεπει να εχει ο παγκος? καποιος μου ειπε οτι θα πρεπει να ανοιχτει τρυπα στον παγκο στο σημειο του φιλτρου και να αλλαζει απο μεσα απο το ντουλαπι.
1. βαλε 500 κιλα για να'σαι μεσα.βεβαια αμα γινει σιδηροκατασκευη αντεχει και εναμιση τονο!!!
2. οι παγκοι κουζινας ειναι συνηθως γυρω στους 90 ποντους.τα επιπλα ενυδρειου ειναι γυρω στους 70.εγω που εκανα δικο μου επιπλο το εκανα 80 αλλα ειναι και 66 ποντους το υψος του ενυδρειου μου.επομενως με 90+55=145 ποντους εισαι καλα.για τρυπες και μπουρδες που σου λενε μην ακους.ειναι και θεμα αισθητικης,αν π.χ. δεν μπορουν να καλυφθουν οι σωληνες του φιλτρου μπορεις να κανεις για να μην φαινοντε.αλλα αμα πεις πως το βγαζεις το ενυδρειο καποια στιγμη απο τον παγκο,τι γινετε???

να προσεχεις μονο να εχεις προσβασει να μπορεις να καθαρισεις και να μην ειναι διπλα σε κανα φουρνο και τα κανεις βραστα τα ψαρια!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-11, 12:58
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

εννοεις τι γινεται με τον παγκο ή με το ενυδρειο?
το ενυδρειο θα ανεβει σε αλλο επιπλο το οποιο θα εχει παλι τρυπα, και ο παγκος της κουζινας θα καλυφθει (η τρυπα του) με καποιο διακοσμητικο ξερω γω.

παντως διπλα απο το ενυδρειο θα εχω ημιψηλα ντουλαπια (τροφοθηκη) με υψος 1,30 περιπου και δεν θελω να ξεπερασω αυτο το υψος βασικα

αρα το κοβω μαξιμουμ 70-75 ποντους τον παγκο + 55 του ενυδρειου = 1,25 - 1,30.

Τωρα αυτο που λες με το εξωτερικο φιλτρο να το δουμε γιατι οπως και να εχει το πραγμα συμφωνω οτι το να ανοιγεις τρυπες σε ντουλαπια και ενυδρεια ειναι πακετο και θα ηθελα να το αποφυγω.
-------------------------
παιδια σας ευχαριστω πολυ ολους σας !!! ειναι μεγαλη βοηθεια αυτα που μου λετε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ektorakos : 09-06-11 στις 12:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-06-11, 13:21
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

to ντουλαπι μεσα καλα ειναι να εχει καθαρο τουλαχιστων 60 ποντους υψος, για να χωραει καποιο μεγαλο φιλτρο και μπουκαλα co2...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-06-11, 13:22
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

ολα αυτα καλα αλλα κοιταξε ο παγκος και τα πλαινα να εχουν πλατος πανω απο 3 ποντους κι'αν θες απο μεσα τους ενησχηεις,και παν'απο'λα να ειναι μασιφ ξυλο.οσο για τα ψαρια οι δισκοι ειναι ωραιοι αλλα απ'οτι ξερω πολυ δυσκολοι.αρχησε κατα την γνωμημη μου μ'ευκολα ψαρια.μετα πρωχορας με την αναλογη εμπειρια.καλος ηρθατε στο φορουμ.
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-06-11, 13:32
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

kαι με 16αρι ειναι μια χαρα,αρκει η μια πλευρα να ειναι κλειστη με ξυλο και οχι χαρτονι,παρε μια ιδεα,σε ξυλουργο την εφτιαξα,ενυδρειο 220λιτρα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CIMG3764.jpg
Εμφανίσεις:  618
Μέγεθος:  42,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  CIMG3765.jpg
Εμφανίσεις:  669
Μέγεθος:  70,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-06-11, 13:44
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisqq Εμφάνιση μηνυμάτων
kαι με 16αρι ειναι μια χαρα,αρκει η μια πλευρα να ειναι κλειστη με ξυλο και οχι χαρτονι,παρε μια ιδεα,σε ξυλουργο την εφτιαξα,ενυδρειο 220λιτρα.
16αρι ?? τι ειναι αυτο?
και βλεπω οτι εχεις βαλει ενα λεπτο φελιζολ απο κατω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-06-11, 13:51
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

16χιλιοστα ξυλο.οπως τα ντουλαπια της κουζινας,φελιζολ εβαλα γιατι το συγκεκριμενο ενυδρειο εχει στην βαση του ενα πλαστικο γυρο γυρο,με αποτελεσμα να μην παταει το τζαμι κατω,και γιατι το ενυδρειο θα ειχε πολυ βαρος μεσα απο πετρες,επρεπε να βαλω και απο κατω και απο μεσα φελιζολ για να μην σπασει...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-06-11, 13:54
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Σαν οπτικο αποτελεσμα δες κατι αντιστοιχο που εκανα εγω. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46607&page=3
Χωριζω κουζινα με καθιστικο,ο παγκος υπηρχε ηδη χωρις προβλεψη ενυδρειου αλλα αντεχει τα 250 λιτρα του ανετα.
Εχω κανει τρυπες στον παγκο ακριβως εκει που τελειωνει το ενυδρειο και περναω τα καλωδια ρευματος και τα σωληνακια co2 που βρισκονται στο ντουλαπι κατω απο το ενυδρειο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-06-11, 13:57
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ.
ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΙΔΕΑ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ.
ΕΝΝΙΑΙΟ ΣΑΛΟΝΙ ΜΕ ΚΟΥΖΙΝΑ ΚΑΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΣΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΣΟ.
ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΗ ΑΙΣΘΗΣΗ.
ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ 125LT ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΞΩ.

ΕΣΥ ΜΕ ΤΑ 240 LT ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟΣ.
ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΩΡΟ ΜΕ ΡΑΦΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ ΤΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ.

ΣΚΕΨΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΜΜΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΧΕΤΕΥΣΗ ΤΗΣ ΚΟΥΖΙΝΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ.

ΕΜΕΝΑ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΚΟΥΖΙΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ 2 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-06-11, 14:02
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46607&page=3 ακριβως αυτο εψαχνα αλλα δεν το εβρισκα!!να σαι καλα μητσο,απλα τελειο!!!τωρα πιστευω καταλαβες πως πρεπει να γινει...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-06-11, 14:14
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

16 χιλ. χμ. ποτε να μην εισαι στα ορια.σκεψου οτι μπωρει να αρωστησης και να θες να παρεις κανα 400λιτρο πιο μετα
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-06-11, 14:17
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από akoulis Εμφάνιση μηνυμάτων
16 χιλ. χμ. ποτε να μην εισαι στα ορια.σκεψου οτι μπωρει να αρωστησης και να θες να παρεις κανα 400λιτρο πιο μετα
θα χριαζεσαι μεγαλυτερη βασηε δεν γινεται να ΜΗΝ αρρωστησεις...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-06-11, 14:18
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Για να παει σε τετοια λιτρα 300+ πρεπει να εχει κανει προβλεψη και στο αντιστοιχο μηκος και βαθος του παγκου βεβαια.
Αν το μηκος-πλατος ειναι κουστουμι για 240αρι δεν χρειαζεται να ανησυχει γιατι απλα δεν μπορει να βαλει μεγαλυτερο ενυδρειο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-06-11, 14:25
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε αλλα θα σας απογοητευσω παλι
το δικο μου θα πρεπει να κολλαει η δεξια του μερια στον τοιχο και η πισω μερια του (απο τη μερια της κουζινας), θα καλυπτεται κατα το ημισι απο τον ημιψηλο παγκο (1,35 μ)

Δηλαδη απο την κουζινα θα φαινονται μονο τα 60 εκ του ενυδρειου (μισο)
και απο το σαλονι θα φαινεται ολο.

δεν μπορω να κανω τοσο μεγαλο πασσο ωστε να φαινεται ολο απο την κουζινα καθως θα κλεισει πολυ η κουζινα.

Θα ηθελα να σας δειξω την κατοψη της κουζινας για να δειτε αλλα δεν ξερω πως να κανω upload.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-06-11, 14:27
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν εχει σημασια.Ετσι κι αλλιως απο το καθιστικο θα απολαμβανεις το ενυδρειο.
Το σκεπτικο στησιματος παραμενει ιδιο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-06-11, 14:27
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να παει σε τετοια λιτρα 300+ πρεπει να εχει κανει προβλεψη και στο αντιστοιχο μηκος και βαθος του παγκου βεβαια.
Αν το μηκος-πλατος ειναι κουστουμι για 240αρι δεν χρειαζεται να ανησυχει γιατι απλα δεν μπορει να βαλει μεγαλυτερο ενυδρειο.

παιδια δεν σηκωνει το σπιτι μεγαλυτερο ενυδρειο. θα μεινουμε στα 240.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-06-11, 14:29
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φιλε αλλα θα σας απογοητευσω παλι
το δικο μου θα πρεπει να κολλαει η δεξια του μερια στον τοιχο και η πισω μερια του (απο τη μερια της κουζινας), θα καλυπτεται κατα το ημισι απο τον ημιψηλο παγκο (1,35 μ)

Δηλαδη απο την κουζινα θα φαινονται μονο τα 60 εκ του ενυδρειου (μισο)
και απο το σαλονι θα φαινεται ολο.

δεν μπορω να κανω τοσο μεγαλο πασσο ωστε να φαινεται ολο απο την κουζινα καθως θα κλεισει πολυ η κουζινα.

Θα ηθελα να σας δειξω την κατοψη της κουζινας για να δειτε αλλα δεν ξερω πως να κανω upload.
παλι δεν υπαρχει προβλημα!!ανεβασε μια φωτογραφια του χωρου
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisqq : 09-06-11 στις 14:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-06-11, 14:35
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω κανει τρυπες στον παγκο ακριβως εκει που τελειωνει το ενυδρειο και περναω τα καλωδια ρευματος και τα σωληνακια co2 που βρισκονται στο ντουλαπι κατω απο το ενυδρειο.
οταν λες ακριβως εκει που τελειωνει το ενυδρειο εννοεις κατω η ακριβως διπλα απο το ενυδρειο? αν εννοεις διπλα τοτε θα πρεπει να υπολογισω 2-3 εκ αποσταση απο τον τοιχο δηλαδη? η μηπως και περισσοτερο? Υπ οψιν οτι η δεξια πλευρα του ενυδρειου θα ειναι στον τοιχο. οπως ειναι το δικο σου αλλα δεξια τοιχος.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-06-11, 14:36
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

δεν ξερω αν καταλαβα καλα εχεις περιορησενο χωρο.σκεψου τοτε πως αυτος ο χωρος που εχεις ισως λεω ισως να σου χρησημεψη για να τον κανεις π,χ τραπεζι ιςως να βρεις καποιο αλλο σημειο για το ενυδρειο;
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-06-11, 14:40
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

οριστε παιδια. το ορθογωνιο κατωδεξια θα ειναι το ενυδρειο και μιλαμε για μηκος παγκου 1,21 Χ 50 πλατος. Η πριζα ειναι εκει που εχω κανει το κοκκινο βελος.

Για πειτε μου και για το φουρνο εκει που τον εχω αν εχει προβλημα. Δυσκολο να παει αλλου αλλα κατι θα κανουμε.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  kitchen nikos.jpg
Εμφανίσεις:  2851
Μέγεθος:  48,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-06-11, 14:41
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Λεω ακριβως διπλα εκει που τελειωνει το ενυδρειο,στο δικο μου οπως το βλειπεις δεξια και πισω γωνια για να μην ειναι εμφανη τα καλωδια-σωληνες απο την οπτικη γωνια θεασης.
Εσυ τωρα αν το ενυδρειο εφαπτεται στον τοιχο και αφησεις 3-4 ποντους εκτος απο ασχημο θα ειναι και αβολο να βαζεις εκει χερι.Οποτε καλυτερα να περασεις καλωδια -σωληνες απο την πισω αριστερη πλευρα στην γωνια του ενυδρειου και να τα βαλεις ολα αυτα σε ενα καναλι πλαστικο μεσα ωστε και να μην φαινονται ασχημα αλλα και να γλυτωσεις τρυπες.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-06-11, 14:46
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Εγω μια χαρα το βλεπω απο χωρο! Για αυτοματη αλλαγη νερου πρεπει να γινουν καποιες πατεντες αφου θα χρειαστει να μπει και καπου δοχειο για την προετοιμασια του νερου.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-06-11, 14:51
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

μια χαρα και χωρο εχεις και οτι πρεπει ειναι για το πρωτο σουκαλες βασεις,μερακι και προχωραη πατεντες απ'τα παιδια ειναι ολες χρησημεςκαι παλι καλος ορησες
__________________
φιλικα παντα Ακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08146 seconds with 13 queries