Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-05-08, 10:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η καταναλωση ενος κλιματιστικου για να κρατησει ενα μεσαιο ενυδρειο στους 28 βαθμους σε 24ωρη βαση ειναι αρκετα μεγάλη και δεν δικαιολογειται να δουλευει το κλιματιστικο μονο για τα ψαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-05-08, 10:45
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Μα ναι, δουλευει και για μας, αλλιως δεν την βγαζουμε το καλοκαιρι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-05-08, 10:47
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Αν λείπεις 2-3 ευδομάδες για διακοπές;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-05-08, 11:01
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Οταν λειπω για διακοπες 15 μερες το προγραμματιζω να λειτουργει καποιες ωρες στους 26 βαθμους στο οικονομικο προγραμμα. Δεν ξερω αν ειναι λαθος η σωστο παντως αυτο κανω, και μιλαμε για τους μηνες που ανεβαινει η θερμοκρασια πολυ. Οταν ειμαι εδω παλι λειτουργει απο τις 1 το μεσημερι μεχρι το βραδυ. Οταν ειχα παλια ανεμιστηρακια εκαναν δουλεια δεν λεω οταν ομως το θερμομετρο χτυπουσε απο 36 και πανω τοτε ειχα προβλημα. Βεβαια εχει σημασια αν στο δωματιο που ειναι το ενυδρειο το βλεπει αρκετες ωρες ηλιος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-05-08, 11:09
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Γιατί να κάνεις ζημιά στο περιβάλλον και στην τσέπη σου αφου μπορείς με 15-20 ευρώ να κάνεις καλύτερη δουλειά;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-05-08, 11:18
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Μα το θεμα ειναι πως δεν κανεις δουλεια τουλαχιστον εδω στην Αθηνα με θερμοκρασιες 35-36 και πανω. Οσο για το περιβαλλον τα καινουργια κλιματιστικα δεν κανουν ζημια. Η τσεπη ομως θα υποστει μια μικρη. Ε τι να γινει, τοσα ξοδευουμε ολο το χρονο για τα ψαρακια μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-05-08, 11:31
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η καταναλωση ενεργειας ειναι παντα επιζημια για το περιβαλλον..
Με ανεμηστιρακια και αναπληρωση νερου μια χαρα μπορεις να ψυξεις ενυδρειο στην αθηνα με τους 35-36. Το κλιματιστικο θα βοηθαει επικουρικά.
Οτι ανεμιστηρακια και αναπληρωσεις εχουν τη βαβουρα τους δεν το αμφισβητει κανεις, αλλα απο κει και περα οτι δουλεια γινεται με τα ανεμιστηρακια ειναι σαφες.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-05-08, 11:37
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Οταν θα ερθει με το καλο ο ιουλιος και θα αρχισουν τα ζορια δεν προκειται κανενα ανεμιστηρακι να κρατησει την θερμοκρασια στους 25 βαθμους εκτος και το ενυδρειο ειναι σε υπογειο. Εγω δυστηχως απο πανω δεν εχω αλλον οροφο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-05-08, 11:43
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Στους 25 οχι, οι 28 ομως ειναι σχετικά εφικτοι οπως απεδειξε η εμπειρια του περσινου καυσωνα..και οχι σε υπογειο. Σιγουρα παιζει ρολο αν εχεις αλλο οροφο απο πανω, αλλα για να εχεις 28 (που ειναι και το οριο για τα φυτα) πρεπει το κλιματιστικο να δουλευει υπερωριες. Αντιθετα με ανεμιστηρακια και κλιματιστικο ειναι ολα πολυ πιο ευκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 24-05-08, 11:45
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Το θεμα ειναι οτι ειναι ολα σχετικα γιατι υπαρχουν πολυ παραγοντες που στον καθενα μας διαφερουν οπως ο οροφος που μενουμε, η θεση του δωματιου, αν υπαρχει καλη μονωση, η αν εχουμε παραθυρα κοντα. Ο οποιοσδηποτε ανεμιστηρας μικρος η μεγαλος ανακυκλωνει τον αερα που εχει το περιβαλλον στην περιπτωση μας τον αερα του δωματιου. Αν λοιπον στο δωματιο εχουμε 32 βαθμους τοτε πως ζηταμε να κατεβει στους 25,26.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 24-05-08, 11:56
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

αν εχω καταλαβει καλα την διαδικασια
οι ανεμηστηρες δεν σπρωχνουν κρυο αερα μεσα στο ζεστο ενυδρειο μας ωστε να ισοροπησει η θερμοκρασια

απλα ειναι ενας τροπος να περασει μεγαλος ογκος αερα ο οποιος αποροφαει την υγρασια που υπαρχει μεσα στο ενυδρειο και σαν αποτελεσμα πεφτει η θερμοκρασια

τα λεω καλα;
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 24-05-08, 12:02
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Περιπου..
Τα ανεμιστηρακια δεν ανακατευουν απλα τον αερα, αλλα προκαλουν αυξημενη εξατμιση.
Η εξατμιση του νερου προκαλει ψυξη. (Οπως ακριβως οταν ιδρωνουμε και μας χτυπαει αερας).. Και ναι, ειναι δυνατον να εχουμε μεχρι 5 βαθμους χαμηλοτερα απο την θερμοκρασια περιβαλλοντος με λογικη εξατμιση..
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 24-05-08, 14:41
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΟ οποιοσδηποτε ανεμιστηρας μικρος η μεγαλος ανακυκλωνει τον αερα που εχει το περιβαλλον στην περιπτωση μας τον αερα του δωματιου. Αν λοιπον στο δωματιο εχουμε 32 βαθμους τοτε πως ζηταμε να κατεβει στους 25,26.
-Μαλλον ειτε δε ξερεις περι "ανεμιστηρακιων" ειτε δε τα εχεις δοκιμασει ποτε για να λες αυτα που...
-Κανε καμια αναζητησην και διαβασε σχετικα θεματα
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-05-08, 11:55
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
-Μαλλον ειτε δε ξερεις περι "ανεμιστηρακιων" ειτε δε τα εχεις δοκιμασει ποτε για να λες αυτα που...
-Κανε καμια αναζητησην και διαβασε σχετικα θεματα
Φιλαρακο για να τα λεω κατι θα ξερω, τεχνικος Η/Υ ειμαι, ασχετο βεβαια με ενυδρεια αλλα στο συγκεκριμενο υπαρχει σχεση. Συνεπως τα εχω δοκιμασει. Και για την ακριβεια ειχα βαλει 3 ανεμιστηρακια 12" και το μονο που εκαναν ηταν να κατεβει 3 βαθμους η θερμοκρασια. Ειχα 33 και με το ζορι πηγε στους 30. Αυτο βεβαια ηταν ικανοποιητικο σε σχεση με την ζεστη που ειχε το δωματιο δεν ειναι ομως το επιθυμιτο. Φταιει ομως και το γεγονος οτι ο τοιχος πισω απο το ενυδρειο αναβει γιατι εχει ηλιο πολλες ωρες. Γι'αυτο ειχα γραψει πως υπαρχουν πολλοι παραγοντες..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 25-05-08, 12:05
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
...Και για την ακριβεια ειχα βαλει 3 ανεμιστηρακια 12" και το μονο που εκαναν ηταν να κατεβει 3 βαθμους η θερμοκρασια. Ειχα 33 και με το ζορι πηγε στους 30.....
Ποση Ταχύτητα Περιστροφής ανεμιστήρα ειχαν τα ανεμιστηρακια? (RPM)
Ροή αέρα (CFM) ?
Στα ποσα Volt ηταν και στα ποσα τα λειτουργουσες εσυ?
Το τροφοδοτικο ηταν σταμπιλαρισμενο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 25-05-08, 12:10
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ο υπολογιστης ψυχεται ετσι ακριβως οπως λες
σπρωχνει τον κρυο (σχετικα) αερα των 30°C που ας πουμε υπαρχει στην ατμοσφαιρα πανω στην ψυχτρα που μπορει να φτασει και πανω απο 60-70°C, οποτε γινεται ανταλλαγη θερμοτητας, ο αερας αυξανει την θερμοκρασια του και η ψυχτρα την κατεβαζει

στο ενυδρειο επειδη θελουμε να παμε σε θερμοκρασιες χαμηλοτερες απο την θερμοκρασια του αερα στην ατμοσφαιρα προφανος με το παραπανω σκεπτικο (της ψυξης των Η/Υ) θα μας ανεβαζε την θερμοκρασια, γινεται η δουλεια ομως επειδη υπαρχει ομως το νερο που καθος εξατμιζεται αποροφαει και θερμοτητα απο το ενυδρειο


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλαρακο για να τα λεω κατι θα ξερω, τεχνικος Η/Υ ειμαι, ασχετο βεβαια με ενυδρεια αλλα στο συγκεκριμενο υπαρχει σχεση. Συνεπως τα εχω δοκιμασει. Και για την ακριβεια ειχα βαλει 3 ανεμιστηρακια 12" και το μονο που εκαναν ηταν να κατεβει 3 βαθμους η θερμοκρασια. Ειχα 33 και με το ζορι πηγε στους 30. Αυτο βεβαια ηταν ικανοποιητικο σε σχεση με την ζεστη που ειχε το δωματιο δεν ειναι ομως το επιθυμιτο. Φταιει ομως και το γεγονος οτι ο τοιχος πισω απο το ενυδρειο αναβει γιατι εχει ηλιο πολλες ωρες. Γι'αυτο ειχα γραψει πως υπαρχουν πολλοι παραγοντες..
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 25-05-08, 12:19
Το avatar του χρήστη ggeos
ggeos Ο χρήστης ggeos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-03-2006
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην ggeos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ggeos
Προεπιλογή

Καλημερα σε ολους

Η γνωμη μου για την ζεστη του καλοκαιριου ειναι ανεμιστηρακια για PC και μετασχηματιστη με κλιμακα volts απο 1,5 εως 12. Τα ανεμιστηρακια ειναι 12βολτα και αποδιδουν maximun στροφες στα 12 volt. Βεβαια εκει θα εχεις μεγαλη εξατμιση νερου και η θερμοκρασια του ενυδρειου σου θα κατεβει αρκετα.Εγω αναλογος τη θερμοκρασια δωματιου μεταβαλω τα volt του μετασχηματιστη και ριχνω τις στροφες τους ετσι ωστε να ρυθμιζω τη θερμοκρασια εκει που πρεπει να ειναι.Επισης εχω βαλει και 2 ανεμιστηρακια να φυσανε προς τα εξω για μην μενουν οι υδρατμει μεσα και μουσκευει το καπακι.Δεν ξερω αν βοηθησα αλλα στο δικο μου ενυδρειο δουλευει καλα.

Φιλικα,
Γιωργος.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 25-05-08, 12:25
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

απο την στιγμη που σπρωψχνεις αερα μεσα στο ενυδρειο σου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην βγει απο καπου αυτος ο αερας
σε αντιθετη περιπτωση το ενυδρειο θα εκαγε

νομιζω οτι δεν χρειαζεται κανενα ανεμηστηρακι για να βγαζει αερα
θετικο ειναι να υπαρχει ενα μεγαλο κατα το δυνατον ανοιγμα για να φευγει ο αερας χωρις να κανει στροβιλισμους και θορυβο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ggeos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα σε ολους

Η γνωμη μου για την ζεστη του καλοκαιριου ειναι ανεμιστηρακια για PC και μετασχηματιστη με κλιμακα volts απο 1,5 εως 12. Τα ανεμιστηρακια ειναι 12βολτα και αποδιδουν maximun στροφες στα 12 volt. Βεβαια εκει θα εχεις μεγαλη εξατμιση νερου και η θερμοκρασια του ενυδρειου σου θα κατεβει αρκετα.Εγω αναλογος τη θερμοκρασια δωματιου μεταβαλω τα volt του μετασχηματιστη και ριχνω τις στροφες τους ετσι ωστε να ρυθμιζω τη θερμοκρασια εκει που πρεπει να ειναι.Επισης εχω βαλει και 2 ανεμιστηρακια να φυσανε προς τα εξω για μην μενουν οι υδρατμει μεσα και μουσκευει το καπακι.Δεν ξερω αν βοηθησα αλλα στο δικο μου ενυδρειο δουλευει καλα.

Φιλικα,
Γιωργος.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 25-05-08, 12:59
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

εγω θεωρω απαραιτητο το ανοιγμα η το ανεμηστηρακια εξαερισμου χωρις αυτα δουλεια δεν γινεται πιστευω αφου απο τις ελαχιστες μικρες τρυπες που συνηθως εχουν τα καπακια δεν μπορει να εκτονωθει πληρως το φαινομενο

και οσα καλοκαιρια εχω κανει δοκιμες μαζι με το φετινο χωρις ανοιγμα μεγαλο η εξαερισμο αντε να ριχνα 1 βαθμο την ωρα..
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 25-05-08, 13:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ggeos Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Εγω αναλογος τη θερμοκρασια δωματιου μεταβαλω τα volt του μετασχηματιστη και ριχνω τις στροφες τους ετσι ωστε να ρυθμιζω τη θερμοκρασια εκει που πρεπει να ειναι.....
Αυτη τη δουλεια θα μπορουσες να την αναθεσεις στον Mr ELIWELL.
http://www.istellas.gr/aquarium/my_e...ontroller.html
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ht=AQUATLANTIS
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 25-05-08, 13:38
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

αξιζει τρομερα τα χρηματα του οντως το μηχανακι αυτο το καλοκαιρι σε σωζει ειδικα αμα θες να λειψεις και δεν εχεις αυτοματη αναπληρωση νερου

αλλα και το χειμωνα ειναι χρησιμο πολυ που δεν το επισημαινει κανεις αφου μηδενιζεις τον κινδυνο απο κολημενο θερμαντηρα και εχεις πολυ σταθερη θερμοκρασια με αποκλησεις 0,1 το πολυ που ειναι καλο για τα ψαρια και ειδικα μα του βαλεις εναν θερμαντηρα τιτανιου πανω ξενοιαζεις απο το θεμα της θερμανσης μια για παντα

eliwell και θερμαντηρας τιτανιου εγω θεωρω οτι ειναι απο τα ποιο ευστοχα extras που πειρα αξιζαν τα χρηματα με χιλια
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 25-05-08, 14:23
Το avatar του χρήστη ggeos
ggeos Ο χρήστης ggeos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-03-2006
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην ggeos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ggeos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
απο την στιγμη που σπρωψχνεις αερα μεσα στο ενυδρειο σου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην βγει απο καπου αυτος ο αερας
σε αντιθετη περιπτωση το ενυδρειο θα εκαγε

νομιζω οτι δεν χρειαζεται κανενα ανεμηστηρακι για να βγαζει αερα
θετικο ειναι να υπαρχει ενα μεγαλο κατα το δυνατον ανοιγμα για να φευγει ο αερας χωρις να κανει στροβιλισμους και θορυβο
Αγαπητε orck,
η εμπειρια μου στον χωρο του ενυδρεου δεν εναι μεγαλη,περιπου 2 χρονων. Ομως το συστημα ψυξης ενυδρειου που περιεγραψα δουλευει 2 χρονια με επιτυχεια. Ο αερας απο τα ανεμιστηρακια που φυσανε μεσα για να φυγει απο τις τρυπες που ισως υπαρχουν στο καπακι πρεπει να οδηγηθει εκει γρηγορα διοτι σε αλλη περιπτωση μερος του κολλαει στο εσωτερικο του καπακιου σαν υδρατμος και οταν στεγνωσει δημιουργει αλατα με διαφορα προβληματα.Ετσι για να οδηγηθει εξω απο το καπακι γρηγορα τοποθετης ανεμιστηρκια που τραβανε αερα απο μεσα προς τα εξω.Αυτο το καιρο στο ενυδρειο μου προς το παρον λειτουργουν μονο τα ανεμιστηρκια που φυσανε προς τα εξω και διατηρω τη θεροκρασια σταθερη.
Φιλικα,
Γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 25-05-08, 15:12
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλαρακο για να τα λεω κατι θα ξερω, τεχνικος Η/Υ ειμαι, ασχετο βεβαια με ενυδρεια αλλα στο συγκεκριμενο υπαρχει σχεση. Συνεπως τα εχω δοκιμασει. Και για την ακριβεια ειχα βαλει 3 ανεμιστηρακια 12" και το μονο που εκαναν ηταν να κατεβει 3 βαθμους η θερμοκρασια. Ειχα 33 και με το ζορι πηγε στους 30. Αυτο βεβαια ηταν ικανοποιητικο σε σχεση με την ζεστη που ειχε το δωματιο δεν ειναι ομως το επιθυμιτο. Φταιει ομως και το γεγονος οτι ο τοιχος πισω απο το ενυδρειο αναβει γιατι εχει ηλιο πολλες ωρες. Γι'αυτο ειχα γραψει πως υπαρχουν πολλοι παραγοντες..
-Δε νομιζω οτι τοσα ατομα εδω μεσα κανουν λαθος που σου λενε οτι με τα ανεμηστηρακια γινετε "δουλεια"....
-Αν εσυ το εχεις σπουδασει τι να πω κατι θα ξερεις παραπανω
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 26-05-08, 07:34
Το avatar του χρήστη Dinos-
Dinos- Ο χρήστης Dinos- δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-12-2007
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
-Δε νομιζω οτι τοσα ατομα εδω μεσα κανουν λαθος που σου λενε οτι με τα ανεμηστηρακια γινετε "δουλεια"....
-Αν εσυ το εχεις σπουδασει τι να πω κατι θα ξερεις παραπανω
Το ιδιο πραγμα λεμε μονο λιγο διαφορετικα. Εγω δεν ειπα οτι δεν κανουν δουλεια και ειναι για πεταμα. Απλα μετα απο ενα σημειο οταν θα εχει πολυ ζεστη σε καθημερινη βαση δεν πανε. Για τωρα ουτε συζητηση να μπει σε λειτουργια το κλιματιστικο. Στα δυσκολα ομως (ιουλιος-αυγουστος) θεωρω πως ειναι η καλυτερη λυση, οχι ομως μονο για το ενυδρειο, αλλα και για εμας, ουτως η αλλως οταν καποιος το εχει το βαζει σε λειτουργια πολλες ωρες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 27-05-08, 14:25
Το avatar του χρήστη giorgosp
giorgosp Ο χρήστης giorgosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2007
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Ενα κλιματιστικο 9000 btu καταναλωνει 830 -900 watt/h
Το ανεμιστηρακι ποσο;Οταν λειπεις διακοπες πως το προγραμματιζεις να δουλευει για εξι ωρες μονο;
__________________
Φιλικά Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 27-05-08, 14:28
asteris_veroia Ο χρήστης asteris_veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2008
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 121
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asteris_veroia
Προεπιλογή

βαλτε ανεμηστηρακια δεν καταναλωνουν τιποτα σε σχεση με το κλιματιστικο.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 27-05-08, 14:35
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

+φωνό.Βάλτε ανεμηστηράκια,βαλτε-βάλτε
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 27-05-08, 14:44
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ενα τυπικο ανεμηστηρακι που λειτουργει με 12V και καταλανωνει 0.15Α (150mA) ρευμα η συνολικη ισχυς του ειναι Ρ=Ι.V=1,8W την ωρα
πες οτι ειναι 2W και επειδη θα βαλεις 3 κομματια παμε στα 6W

για να το ανοιγοκλεινεις ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΟΣΟ χρειαζεται βαζεις τον eliwell, ο οποιος ελεγχει και μολιες ανεβει η θερμοκρασια πανω απο αυτο που εχεις ρυθμισει αναβει το συστημα ψηξης για οση ωρα χρειαστει μεχρι να πεσει η θερμοκρασια στα επιθυμητα επιπεδα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgosp Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα κλιματιστικο 9000 btu καταναλωνει 830 -900 watt/h
Το ανεμιστηρακι ποσο;Οταν λειπεις διακοπες πως το προγραμματιζεις να δουλευει για εξι ωρες μονο;
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 27-05-08, 15:36
agge Ο χρήστης agge δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-05-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

καλησπερα διαβασα για τα ανεμηστηρακια που λετε και για να μην κανω καινουργιο ποστ θα ηθελα να κανω μια ερωτηση λιγο κουφη αλλα τι να κανουμε τωρα μαθαινουμε.. αν βαλουμε εναν ανεμηστηρα να χτυπαει το ενυδρειο εξωτερικα θα υπαρχει καποια μεταβολη στην θερμοκρασια?
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 27-05-08, 15:43
Το avatar του χρήστη giorgosp
giorgosp Ο χρήστης giorgosp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2007
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dinos- Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα εχεις ολη μερα το κλιματιστικο ανοιχτο. τουλαχιστον για ενα 6 ωρο τις πιο θερμοτερες ωρες. Ναι σαφως και θα πληρωσεις περισσοτερα χρηματα αλλα σκεψου πως για 8 μηνες τουλαχιστον εχεις εναν θερμοστατη που δουλευει συνεχεια.
Ρωτησα πως θα ελεγχει το κλιματιστικο ημερησιως για εξι ωρες μονο σε περιπτωση πολυημερης απουσιας.
__________________
Φιλικά Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08559 seconds with 12 queries