Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-14, 16:24
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

δεν είπα πως δεν ακούω...απλά το να βάζω πράγματα και να χαλάω χρήματα που δεν αποσκοπούν σε τίποτα,δε το θεωρώ σωστό για τις εποχές που ζούμε...να αγοράσω ζωντανά φυτά και να μην ζήσουν ούτε μια μέρα?Για το θέμα ψαροσύνθεσης τι να πω...εγώ είμαι άπειρος και ο καταστηματάρχης είτε ήθελε να πουλήσει,είτε δεν ήξερε...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-14, 16:31
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν είπα πως δεν ακούω...απλά το να βάζω πράγματα και να χαλάω χρήματα που δεν αποσκοπούν σε τίποτα,δε το θεωρώ σωστό για τις εποχές που ζούμε...να αγοράσω ζωντανά φυτά και να μην ζήσουν ούτε μια μέρα?Για το θέμα ψαροσύνθεσης τι να πω...εγώ είμαι άπειρος και ο καταστηματάρχης είτε ήθελε να πουλήσει,είτε δεν ήξερε...
ακριβως αυτος ειναι ο λογος που σου ειπα να διαβασεις μαριε ..για να μην σε εκμεταλευεται ο καθε ενας.
αν ειχες διαβασει θα ηξερες οτι για της mpunes τα φυτα ειναι μεζες ολα εκτος τα
anubias και η βαλισνεριες παυ και αυτες τις τρωνε αλλα ..οποτε φυτα και αφρικανες ποτε μαζι.μονο πετρες πολλες πετρες και αμμο θελουν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
τη δοσολογία τη κατάλαβα και ευχαριστώ για τη βοήθεια...δε κατάλαβα κάθε πότε να κάνω αλλαγή νερού με το φάρμακο μέσα (μιλάω πάντα για το νοσοκομείο)
οσο διαρκει η θεραπεια δεν κανεις αλλαγη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios816 : 10-02-14 στις 16:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-14, 16:40
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

λόγου του οτι μου είχαν ξανακάνει παρατήρηση για τις πέτρες,οτι θέλει κι άλλες δηλαδή το γνώριζα..αλλά δεν είναι και εύκολο να ξεστήσεις ένα ενυδρείο και να το ξαναστήσεις,να σου πω την αλήθεια το φοβάμαι...βέβαια δεν είχα τον απαιτούμενο χρόνο να ασχοληθώ.. δυστυχώς και εγώ άμμο ήθελα να βάλω αλλά έχω πλακάκι από κάτω και δε μπορώ ..όταν το λειτουργούσε ο πατέρας μου,και είχε βάλει τη λάβα,ήταν από τις κορυφές..είχε δοκιμάσει και άμμο αν δε κάνω λάθος αλλά ήταν καλύτερα με το χαλίκι...και αν δεν ήθελα να ακούσω-να μάθω,δε θα έμπαινα στο φόρουμ...εννοείται πως θέλω και μαθαίνω πολλά από τους πιο έμπειρους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-14, 16:56
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

με φιλτρα βυθου και αλλα τετοια υλικα λειτουργουσαμε 15-20 χρονια πριν τωρα πια εισαι μαλλον ο μονος που εχει ακομα ..φιλτρο αλλο εχεις λογικα ετσι?
την αλλαγη μην τη φοβασαι καθολου..κατα τη γνωμη μου πρεπει να γυρισεις ολα τα ψαρια σου στο pet shop και να ξεκινησεις απο την αρχη σωστα φιλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-14, 18:52
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Μάριε
1ον κοίτα να σώσεις το ψαράκι. Κάνε τη θεραπεία για 4-5 μέρες όπως λένε οι οδηγίες του esha και μετά θα κάνεις μια αλλαγή νερού και θα δούμε τι μπορείς να κάνεις στη συνέχεια.
2ον άνοιξε ένα θέμα στην κατηγορία "Malawi" και κάνε μια παρουσίαση το ενυδρείο σου για να σου προτείνουμε αν θέλεις, αλλαγές που πρέπει ή μπορούν να γίνουν ώστε και τα ψαράκια σου να περνάνε καλά κι εσύ να το χαρείς περισσότερο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-14, 20:44
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

έχει γίνει παρουσίαση του ενυδρείου παλιότερα... βέβαια δεν είναι τα ίδια τα ψάρια μέσα....πολλά έφυγαν και άμεσα φεύγουν και τα υπόλοιπα με σκοπό να αρχίσουμε πάλι απο την αρχή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72209

όσο για το ψάρι,να σταματήσω το esha μιας και το ξεκίνησα σήμερα και να βάλω φλατζιλ??
-------------------------
και οι αλλαγές του νερού έχουν αυξηθεί σε μια φορά την εβδομάδα 40-50%

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marios psilopoulos : 10-02-14 στις 20:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-02-14, 20:50
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Αφού λοιπόν το αποφάσισες να το ξαναστήσεις απ' την αρχή,
θα τα λέμε σ' εκείνο το θέμα για να το κάνεις σωστά και χωρίς βιαστικές κινήσεις (να ρωτάς ελεύθερα ότι θέλεις πριν κάνεις κάτι) .

Το esha αφού το έβαλες κάνε τη θεραπεία ολόκληρη και θα δείξει πως θα πρέπει να κινηθείς μετά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χαρεμια λαμπιντο Vangelis21 Malawi 8 24-09-12 07:36
Ερωτηση για Λαμπιντο. andy1976 Malawi 3 13-09-12 10:48
ερωτησεις για Λαμπιντο Vangelis21 Malawi 9 31-08-12 21:44
νεαρα λαμπιντο ducatisti Malawi 3 20-03-10 23:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04056 seconds with 15 queries