Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-11, 17:29
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή Ram?

Καλησπερα παιδια!
Σε λιγο καιρο θα μπορω να βαλω ψαρακια στο ενυδρειο μου -65 λιτρα καθαρα- και εχω καταληξει οι πρωτοι κατοικοι να ειναι ενα ζευγαρι Microgeophagus ramirezi. Εχω ομως καποιες αποριες...
Το συγκεκριμενο ειδος σκαβει στο βυθο?
Γενικα, μεχρι ποσα ψαρια μπορω να βαλω? Δε θελω να το γεμισω, αλλα σκεφτομουν μηπως εκτος των ram μπουν και 2-3 αλλα ψαρακια μικρου μεγεθους (<5εκ).
Μπορειτε να μου πειτε αν ειναι γενικα επιθετικα ψαρια?
Θα εχω προβλημα αν βαλω γαριδες ή κανενα oto?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-11, 18:01
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Τα ραμ δεν σκάβουν, θέλουν μαλακό νερό και μπορούν να μπουν με τα περισσότερα ψάρια (και με ότο), δεν είναι επιθετικά, τρώνε όμως γαρίδες.
Χωρούν κι άλλα ψάρια, δεν είναι ανάγκη να μείνεις μόνο με τα ραμ, απλά πρέπει να διαλέξεις μικρόσωμα ψάρια και να τους αρέσει το μαλακό νερό.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-11, 18:24
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω αδερφε!

Το ενυδρειο μολις εστρωσε, αλλα δε βιαζομαι να βαλω ακομα ψαρια, αφου θα το ξαναστησω για να βαλω υποστρωμα και απο πανω ψιλο χαλικι. Το pH ειναι 7, το GH στα 9 dH και το KH στα 5 dH. Η θερμοκρασια στους ~26 C. Εχει αρκετα φυτα.

Τα Ram θα ειναι τα πρωτα που θα μπουνε. Αργοτερα σκεφτομαι να βαλω 3-4 Oto και ισως ενα κοπαδακι (5-6) μικρα tetra. Θα ειμαι ΟΚ ή ειναι πολλα τα ψαρια για το ενυδρειο μου?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-02-11, 18:38
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Troll Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ'ευχαριστω αδερφε!

Το ενυδρειο μολις εστρωσε, αλλα δε βιαζομαι να βαλω ακομα ψαρια, αφου θα το ξαναστησω για να βαλω υποστρωμα και απο πανω ψιλο χαλικι. Το pH ειναι 7, το GH στα 9 dH και το KH στα 5 dH. Η θερμοκρασια στους ~26 C. Εχει αρκετα φυτα.

Τα Ram θα ειναι τα πρωτα που θα μπουνε. Αργοτερα σκεφτομαι να βαλω 3-4 Oto και ισως ενα κοπαδακι (5-6) μικρα tetra. Θα ειμαι ΟΚ ή ειναι πολλα τα ψαρια για το ενυδρειο μου?
Μια χαρά είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-02-11, 18:53
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Πως θα ξεχωρισω το αρσενικο απ'το θυληκο Ram, ωστε να ειμαι σιγουρος οτι θα παρω ζευγαρι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-02-11, 19:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο σκαψιμο θα διαφωνησω.
Οχι τοσο στην αναζητηση τροφης, αλλα κατα τις διαδικασιες αναπαραγωγης θα δεις παντου βαθειες λακουβες.

Επιθετικα δεν ειναι στα αλλα ειδη τοσο, αλλα μπορει να γινουν μικροκαυγαδες και κυνηγητα αν τεθει θεμα ιεραρχιας στο ενυδρειο.
Αναμεσα στα μελη του ειδους μπορει να ειναι εως και θανατηφορες οι μαχες (ιδιως μεταξυ αρσενικων).
Θελει προσοχη και επεμβαση αναλογα την περιπτωση, και να αποφευγονται οι δυο αρσενικοι στο ιδιο ενυδρειο, ιδιως αν ειναι κατω απο 1.5 μετρο μηκος.
Ο περιορισμος σε ενα ζευγαρι που τα "εχει βρει", ειναι η καλυτερη μεθοδος διατηρησης.

Με τα οτο δεν θα εχεις κανενα προβλημα, με τις γαριδες τεραστιο.
Ακομα και με τα σαλιγκαρια. Εχω δει μεθοδους "στρατηγικης επιθεσης" σε κεραιες applesnail απιστευτες.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Troll Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως θα ξεχωρισω το αρσενικο απ'το θυληκο Ram, ωστε να ειμαι σιγουρος οτι θα παρω ζευγαρι?
Στα νεαρα ατομα (που πωλουνται συνηθως στα πετ) ειναι πολυ δυσκολος ο διαχωρισμος φυλλου.

Μια λυση ειναι να παρεις 6-7 ατομα και μολις ξεκινησουν οι "συμπεριφορες" να κρατησεις το ζευγαρι και τα αλλα να τα πουλησεις στις αγγελιες.

Τα θηλυκά είναι μικρότερα σε μέγεθος, με περισσότερο ροζ χρωματισμό στη κοιλιακή περιοχή τους (σε αναπαραγωγική περίοδο) και έχουν λιγότερο ανεπτυγμένο το ραχιαίο πτερύγιο, το οποιο στα αρσενικα συνηθως εχει και καποια καταληξη σαν ουριτσα (μη μπλεξεις την περιγραφη με τα αφυσικα long fin ram). Συνηθως στα θηλυκα, οι μπλε κουκιδες μπαινουν μεσα στο μαυρο κυκλο που εχουν στα πευρα τους, ενω στα αρσενικα ειναι μονο περιμετρικα.

Αρσενικο Mikrogeophagus_ramirezi



Θηλυκο Mikrogeophagus_ramirezi
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 08-02-11 στις 19:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-11, 19:50
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω Δελτα66
Μια-δυο διευκρινησεις...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο σκαψιμο θα διαφωνησω.
Οχι τοσο στην αναζητηση τροφης, αλλα κατα τις διαδικασιες αναπαραγωγης θα δεις παντου βαθειες λακουβες.
Οταν λες βαθιες, εννοεις 1-2 εκ, ή φτανουν πατο? Αυτο εχει σημασια γιατι για υποστρωμα θα βαλω χωμα. Αν σκαβουν πραγματικα βαθια θα υπαρχει προβλημα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια λυση ειναι να παρεις 6-7 ατομα και μολις ξεκινησουν οι "συμπεριφορες" να κρατησεις το ζευγαρι και τα αλλα να τα πουλησεις στις αγγελιες.
Υπαρχει περιπτωση να καταλαβω αν στο pet shop υπαρχει ηδη ζευγαρι? Ρωταω γιατι στο μαγαζι της γειτονιας μου εχει μια γυαλα με μερικα ram.
Εχει σημασια αν τα ψαρακια ειναι καιρο στο μαγαζι ή φρεσκα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-02-11, 20:17
Το avatar του χρήστη christrd
christrd Ο χρήστης christrd δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-01-2010
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 41
Smile

φιλε θα συνφωνισω με τον delta66.θα πρωσθεσω ακομη οτι θελουν σημεια με κρυψωνες,σκαβουν αρκετα το βυθο (στο δικο μου χαλικη ανοιγαν λαγουμια για να φολιαζουν),στην αναπαραγωγη ειναι επηθετικα και οσω αναφωρα την περιοχη τους την οριοθετουν και δεν ειναι προσβασιμη απο αλλα ψαρια.σαν ψαρι θελει πολυ καθαρο νερο εκτος τον αλλον.αυτα γνωριζω φιλε μου απο δικη μου εμπειρια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-02-11, 21:16
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Ποίος είναι ο λόγος ... για να βάλεις χώμα;
2. Στον χώρο αυτό δεν θα έβαζα άλλα ψάρια ... είναι οριακός ακόμα και για το ζευγάρι.
3. Θέλουν αρκετή προσοχή στο νερό τους ... έχουν ιδιαίτερη ευαισθησία στης χημικές μεταβολές.
4. Τα ξεχωρίζεις πολύ εύκολα ακόμα και στα καταστήματα ..... τα θηλυκά έχουν κοκκινοπή/βιολετί κοιλιά ενώ τα αρσενικά είναι πιο χρυσαφένια πίσω από τα βράγχια (δες την φωτογραφία πιο πάνω ... ο Σπύρος ξέχασε να βάλει από το θηλυκο).
5. Επειδή γεννάνε σε "ανοιχτά" μέρη π.χ. πάνω σε κάποια πέτρα η οριζόντιο τμήμα ρίζας ... μπορεί να μην σου σκάψουν ... αλλά δεν έχεις και λόγο να βάλεις τίποτα κάτω από την άμμο ή το ψιλό χαλίκι σου ... ούτως ή άλλως.-
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-02-11, 21:53
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Ποίος είναι ο λόγος ... για να βάλεις χώμα;
To ενυδρειο θα ειναι τυπου El-natural. Oποτε το χωμα ειναι το βασικο στοιχειο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Στον χώρο αυτό δεν θα έβαζα άλλα ψάρια ... είναι οριακός ακόμα και για το ζευγάρι.
Τωρα μπερδευτηκα... υπαρχει διασταση αποψεων... τελικα χωρανε αλλα ψαρια ή οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-02-11, 22:33
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Troll Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα μπερδευτηκα... υπαρχει διασταση αποψεων... τελικα χωρανε αλλα ψαρια ή οχι?
Αυτό είναι το ωραίο στο χόμπυ, ότι ακούς πολλές διαφορετικές απόψεις και πρέπει εσύ να ψάξεις, να κρίνεις και να αποφασίσεις, δεν υπάρχει η απόλυτη αλήθεια.
Για παράδειγμα τα δικά μου ραμ δεν τα είχα δει ποτέ να σκάβουν τον βυθό, αλλά πάλι δεν είχα ποτέ και αναπαραγωγές, δεν είμαι καν σίγουρος ότι ήταν ζευγάρι.
Και για το αν χωράνε άλλα ψάρια κι αυτό είναι σχετικό, για τα ραμ θα είναι μάλλον καλύτερο να είναι μόνα τους, αλλά εγώ δεν θα έβαζα μόνο 2 μικρά ψάρια σε
80 λίτρα (νομίζω μιλάς για το aquael 80), ούτε και σε 65-70 καθαρά, θα μου φαινόταν άδειο το ενυδρείο και θα πρόσθετα σίγουρα και μερικά άλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-02-11, 22:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
(δες την φωτογραφία πιο πάνω ... ο Σπύρος ξέχασε να βάλει από το θηλυκο).
Η φωτο ειναι κανονικα στη θεση της μαλλον καποιο προβλημα του πισι σου ή του περιηγητη σου ειναι και δεν τη βλεπεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό είναι το ωραίο στο χόμπυ, ότι ακούς πολλές διαφορετικές απόψεις και πρέπει εσύ να ψάξεις, να κρίνεις και να αποφασίσεις, δεν υπάρχει η απόλυτη αλήθεια.
Για παράδειγμα τα δικά μου ραμ δεν τα είχα δει ποτέ να σκάβουν τον βυθό, αλλά πάλι δεν είχα ποτέ και αναπαραγωγές, δεν είμαι καν σίγουρος ότι ήταν ζευγάρι.
Γιαυτο και δεν ειδες λακουβες. Οπως γραψα πιο πανω "κατα τις διαδικασιες αναπαραγωγης θα δεις παντου βαθειες λακουβες".
Τις λακουβες τις ανοιγουν οταν γεννησουν ετσι ωστε οταν βγει ο γονος, να εχουν επιλογες να μεταφερουν τα μικρα σε διαφορα "ασφαλη" μερη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Troll Εμφάνιση μηνυμάτων
To ενυδρειο θα ειναι τυπου El-natural. Oποτε το χωμα ειναι το βασικο στοιχειο
Χμμμ, οχι παντα. Και οχι οποιοδηποτε χωμα.
Αν περιεχει ιδως τιποτα στοιχεια λιπανσης και απελευθερωνοται ανεξελεγκτα στο νερο, εκτος την εξαρση αλγων, θα εχουν "θεμα" και τα ραμ (οπως ειπε και ο Φαν)
Φτανουν τζαμι με το σκαψιμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 08-02-11 στις 22:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-02-11, 22:57
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Troll Εμφάνιση μηνυμάτων
To ενυδρειο θα ειναι τυπου El-natural. Oποτε το χωμα ειναι το βασικο στοιχειο.



Τωρα μπερδευτηκα... υπαρχει διασταση αποψεων... τελικα χωρανε αλλα ψαρια ή οχι?
1. Το χώμα μετά από 6-7 μήνες δεν θα "δίνει" τίποτα ..... οπότε "τσάμπα" χρήμα πέταξες. Εκτός αυτού εξαρτάται και από το πόσο "δύσκολα" φυτά θα έχεις μέσα. Για ξανασκέψου το αφού υπάρχουν κι' άλλοι τρόποι για να λιπάνεις αν απαιτείται.
2. Είναι απλό ... σίγουρα κάπου θα έχεις διαβάσει για το πόσα λίτρα σου χρειάζονται ανά 1 εκ. ψαριού ... κάνε έναν απλό υπολογισμό ... πρόσθεσε και το ότι τα μικρά αποτελούν πρώτης τάξης θύματα/τροφή ... και προχώρα.-
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-02-11, 23:33
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παιδια ευχαριστω για τη βοηθεια!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η φωτο ειναι κανονικα στη θεση της μαλλον καποιο προβλημα του πισι σου ή του περιηγητη σου ειναι και δεν τη βλεπεις.
Σπυρο ουτε εγω τη βλεπω!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαυτο και δεν ειδες λακουβες. Οπως γραψα πιο πανω "κατα τις διαδικασιες αναπαραγωγης θα δεις παντου βαθειες λακουβες".
Τις λακουβες τις ανοιγουν οταν γεννησουν ετσι ωστε οταν βγει ο γονος, να εχουν επιλογες να μεταφερουν τα μικρα σε διαφορα "ασφαλη" μερη.
Αυτο ειναι κανονας? Σε ενα αλλο θεμα για αυτο το ειδος ψαριου διαβασα οτι γεννησαν πανω σε φυλλο. Αν ολοκληρος ο βυθος ειναι φυτεμενος, θα σκαψουν ή θα γεννησουν αλλου?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ, οχι παντα. Και οχι οποιοδηποτε χωμα.
Αν περιεχει ιδως τιποτα στοιχεια λιπανσης και απελευθερωνοται ανεξελεγκτα στο νερο, εκτος την εξαρση αλγων, θα εχουν "θεμα" και τα ραμ (οπως ειπε και ο Φαν)
Το χωμα ειναι συγκεκριμενο και περνα απο συγκεκριμενη διαδικασια (επισυναπτω link παρακατω).


-------------------------

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Το χώμα μετά από 6-7 μήνες δεν θα "δίνει" τίποτα ..... οπότε "τσάμπα" χρήμα πέταξες. Εκτός αυτού εξαρτάται και από το πόσο "δύσκολα" φυτά θα έχεις μέσα. Για ξανασκέψου το αφού υπάρχουν κι' άλλοι τρόποι για να λιπάνεις αν απαιτείται.
2. Είναι απλό ... σίγουρα κάπου θα έχεις διαβάσει για το πόσα λίτρα σου χρειάζονται ανά 1 εκ. ψαριού ... κάνε έναν απλό υπολογισμό ... πρόσθεσε και το ότι τα μικρά αποτελούν πρώτης τάξης θύματα/τροφή ... και προχώρα.-
1. Δεν εχω την εμπειρια για να εχω ακομα δικια μου αποψη. Οποτε στηριζομαι σε οσα εχω διαβασει. Οι χομπιστες που ακολουθουν αυτο το στυλ υποστηριζουν οτι το χωμα κρατα καμποσα χρονια.

2. Σε αυτο ακριβως εχω μπερδευτει. Αλλου διαβαζω 1 λιτρο για καθε εκατοστο ψαριου, αλλου 3 κι αλλου 5! Αν παρουμε τη μεση λυση, τοτε για τα 18 εκατοστα των ram ( 1 ζευγαρι, 10+8 ) αντιστοιχουν 54 λιτρα. Οποτε μου μενουν 10-15 λιτρα. Εχει λογικη αυτο που λεω?
Χμμμ... υπαρχει καποιο συμβατο ψαρακι που να μπορει να στριμωχτει?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-02-11, 00:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Troll Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο ουτε εγω τη βλεπω! Εβαλα κι αλλη φωτο, ελπιζω να φαινεται

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαυτο και δεν ειδες λακουβες. Οπως γραψα πιο πανω "κατα τις διαδικασιες αναπαραγωγης θα δεις παντου βαθειες λακουβες".
Τις λακουβες τις ανοιγουν οταν γεννησουν ετσι ωστε οταν βγει ο γονος, να εχουν επιλογες να μεταφερουν τα μικρα σε διαφορα "ασφαλη" μερη.
Αυτο ειναι κανονας? Σε ενα αλλο θεμα για αυτο το ειδος ψαριου διαβασα οτι γεννησαν πανω σε φυλλο. Αν ολοκληρος ο βυθος ειναι φυτεμενος, θα σκαψουν ή θα γεννησουν αλλου?

Το χωμα ειναι συγκεκριμενο και περνα απο συγκεκριμενη διαδικασια (επισυναπτω link παρακατω).


1. Δεν εχω την εμπειρια για να εχω ακομα δικια μου αποψη. Οποτε στηριζομαι σε οσα εχω διαβασει. Οι χομπιστες που ακολουθουν αυτο το στυλ υποστηριζουν οτι το χωμα κρατα καμποσα χρονια.

2. Σε αυτο ακριβως εχω μπερδευτει. Αλλου διαβαζω 1 λιτρο για καθε εκατοστο ψαριου, αλλου 3 κι αλλου 5! Αν παρουμε τη μεση λυση, τοτε για τα 18 εκατοστα των ram ( 1 ζευγαρι, 10+8 ) αντιστοιχουν 54 λιτρα. Οποτε μου μενουν 10-15 λιτρα. Εχει λογικη αυτο που λεω?
Χμμμ... υπαρχει καποιο συμβατο ψαρακι που να μπορει να στριμωχτει?
Εγω θα το ειχα γραψει οτι γεννησαν σε φυλλο γιατι εκει προτιμουν τα δικα μου.
Αλλα δεν εχει σημασια που γεννανε και δεν ειπα οτι γεννανε σε λακουβα. Τα μωρα τους μεταφερουν εκει (στις λακουβες) μετα τη γεννηση τους.

Δεν ξερω κατα ποσο ασφαλη για ραμ ειναι αυτα τα στησιματα φυτεμενων. Οπως ειπε ο Φαν οι χημικες μεταβολες και τα διαφορα προσθετα που απαιτει ενα φυτεμενο θα ειναι εντονα.

Το θεμα της ιχθυοφορτωσης δεν ειναι τοσο απλο να το λυνουμε με λιτρα ανα εκατοστο ψαριου. Ειναι πολυ γενικος κανονας.
Αν ειναι μακρυ δλδ το ψαρι αλλα πολυ λεπτο ειναι το ιδιο με ενα κοντοχοντρο? Αν δυο ψαρια ειναι ιδιου μεγεθους αλλα το ενα τρωει πολυ και το αλλο οχι, ή τι ειδος τροφης χρειαζεται (πολυ ρυπογονα τροφη ή οχι)?
Αν ειναι ψαρι 5 εκ ή ψαρι 30 εκ θα θελουν τα ιδια λιτρα ανα εκατοστο?
Ειναι πολυ γενικα αυτα. Ο ιχθυοπαθολογος Dieter Undergasser στο σεμιναριο, ειχε μιλησει για τετοιες αναλογιες και ειχε δωσει καποια παραδειγματα. Απο οτι θυμαμαι ειπε οτι μπορουμε γενικοτερα να πουμε οτι για μικρα ψαρια (εως 10 εκ) μπορουμε να δινουμε 1 λιτρο νερο ανα εκατοστο ψαριου, ενω για μεγαλυτερα εως 2 λιτρα νερο ανα εκατοστο ψαριου. Παντα με τις επιμερους εξαιρεσεις.

Επισης δεν νομιζω να γινονται 10 εκ τα ραμ. 6-7 εκ γινονται.
Πιστυεω οτι ενα ζευγαρι ραμ και 8-10 τετρας μπαινουν ανετα σε 80 λιτρο απλα θα ξεχασεις με τα τετρας επιβιωση γονου ή αυγων. Επισης θα πεσει πολυ κυνήγι απ τα ραμ αν πανε τα τερας να φανε αυγα ή γονο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-02-11, 00:45
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Τωρα φαινεται η φωτο. Ευχαριστω!
Οκ... οποτε ξεκιναω με τα ραμς και βλεπουμε στην πορεια.
Υπαρχει περιπτωση να καταλαβω αν στο pet shop υπαρχει ηδη ζευγαρι? Κολυμπανε μαζι, κυνηγιουνται, γενικα υπαρχει καποια συγκεκριμενη συμπεριφορα μεταξυ του... αντρογυνου?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-02-11, 01:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Troll Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα φαινεται η φωτο. Ευχαριστω!
Οκ... οποτε ξεκιναω με τα ραμς και βλεπουμε στην πορεια.
Υπαρχει περιπτωση να καταλαβω αν στο pet shop υπαρχει ηδη ζευγαρι? Κολυμπανε μαζι, κυνηγιουνται, γενικα υπαρχει καποια συγκεκριμενη συμπεριφορα μεταξυ του... αντρογυνου?
Δυσκολα σε νερο, διακοσμηση και αναλογιες αρσ-θηλ που εχει το ενυδρειο ενος συνηθισμένου πετσοπ, να δεις κατι φυσιολογικο απο συμπεριφορες.
Με μεγαλυτερη δυσκολια την ηλικία που ειναι στα πετσοπ τα ψαρια. (πολυ νεαρα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-02-11, 01:18
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Εχει σημασια αν τα ψαρακια ειναι καιρο στο μαγαζι ή φρεσκα? Λογικα δε θα πρεπει να αποφυγω τα "πολυκαιρισμενα"?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-02-11, 01:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Troll Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει σημασια αν τα ψαρακια ειναι καιρο στο μαγαζι ή φρεσκα? Λογικα δε θα πρεπει να αποφυγω τα "πολυκαιρισμενα"?
Δικοπο μαχαιρι.
Αν ειναι καλο το νερο του πετσοπ και γενικα υπεθυνο καταστημα που προσεχει τα ζωντανα, ειναι καλυτερα να μεινουν λιγο να "ξεκουραστουν" απο το ταξιδι, αλλα και να αποφυγεις την αγορα καποιου που ειναι "ξεγραμμενο".

Στην αντιθετη περιπτωση, οσο πιο λιγο μεινουν στο πετσοπ τοσο περισσοτερες πιθανοτητες εχουν να επιβιωσουν.

Μου εχουν συμβει και οι 4 περιπτωσεις.

1. Ταλαιπωρημενα ψαρια με λιγες μερες παραμονης (1 ημερα), σε κακο ενυδρειο, και αφου τα πηρα ειχα μετριες απωλειες (40%).

2. Ταλαιπωρημενα ψαρια με πολλες μερες παραμονης (5 ημερες), σε κακο ενυδρειο, και αφου τα πηρα ειχα τεραστιες απωλειες. (90%)

3. Υγειη ψαρια με λιγες μερες παραμονης (2 ημερες), σε καλο ενυδρειο, και αφου τα πηρα ειχα ελαχιστες απωλειες. (10%)

4. Υγειη ψαρια με πολλες μερες παραμονης (10 ημερες), σε καλο ενυδρειο, και αφου τα πηρα ειχα μηδαμινές απωλειες. (0%)

Μεγαλο ρολο παιζει φυσικα και το ενυδρειο του χομπιστα που θα μπουν.
Αν δεν ειναι σωστο, σε οτι κατασταση και να παρει τα ψαρια, θα εχουν συγκεκριμενη καταληξη αργα ή γρηγορα.

Η καλυτερη επιλογη ειναι να υπαρχει η δυνατοτητα να παρει καποιος ψαρια με την αφιξη τους και πριν μπουν στο ενυδρειο του πετσοπ, και φυσικα να να ειναι υγειη και να εχουν ερθει με καλες συνθηκες μεταφορας.
Ακομα καλυτερη επιλογη ειναι να παρει υγειη και καθαρα (στο αιμα) ψαρια, που εχουν γεννηθει σε ενυδρειο, απο αναπαραγωγη συνχομπιστα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-02-11, 01:59
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η καλυτερη επιλογη ειναι να υπαρχει η δυνατοτητα να παρει καποιος ψαρια με την αφιξη τους και πριν μπουν στο ενυδρειο του πετσοπ, και φυσικα να να ειναι υγειη και να εχουν ερθει με καλες συνθηκες μεταφορας.
Ακομα καλυτερη επιλογη ειναι να παρει υγειη και καθαρα (στο αιμα) ψαρια, που εχουν γεννηθει σε ενυδρειο, απο αναπαραγωγη συνχομπιστα.

Αν μπορεις να το κανεις αυτο πραγματι θα ειναι καλυτερο για πολλους λογους αλλα και παλι δεν θα μπορεις να εισαι σιγουρος για τις καλες συνθηκες μεταφορας!
Θα πρεπει ομως να φτιαξεις ενα περιβαλλον αντιστοιχο με αυτο του συνχομπιστα(τιμες νερου) και αυτο μερικες φορες ειναι ακομα ποιο δυσκολο!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-02-11, 02:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρεπει ομως να φτιαξεις ενα περιβαλλον αντιστοιχο με αυτο του συνχομπιστα(τιμες νερου) και αυτο μερικες φορες ειναι ακομα ποιο δυσκολο!!
Δεν το καταλαβαινω το σκεπτικο σου. Τι εννοεις?
Ποιο θα ειναι το περιβαλλον του συνχομπιστα που δεν θα μπορεις να φτιαξεις και εσυ? και γιατι δεν θα μπορεις? και γιατι απαραιτητα να ειναι ακριβως το ιδιο?
Δεν φτανει να ειναι σωστο για τα ψαρια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-02-11, 03:27
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Λεω απλα να φτιαξεις τις τιμες του νερου ιδιες ή οσο ποιο κοντα μπορεις στο νερο του χομπιστα, ο οποιος τις περισσοτερες φορες εχει τις ιδανικες συνθηκες για τα ψαρια του..
Δεν ειπα οτι δεν μπορεις αλλα οτι ''μερικες φορες'' ειναι λιγακι δυσκολο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-02-11, 03:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λεω απλα να φτιαξεις τις τιμες του νερου ιδιες ή οσο ποιο κοντα μπορεις στο νερο του χομπιστα, ο οποιος τις περισσοτερες φορες εχει τις ιδανικες συνθηκες για τα ψαρια του..
Δεν ειπα οτι δεν μπορεις αλλα οτι ''μερικες φορες'' ειναι λιγακι δυσκολο!!!
Αν δεν μπορει καποιος να του εχει σωστο νερο γιατι να το παρει το ψαρι τοτε?
Τι διαφορα θα ειχε αν το επαιρνε απο το πετσοπ? Παλι δεν θα επρεπε να φτιαξει σταδιακα το νερο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-02-11, 11:31
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

To σιγουρο ειναι οτι οι συνθηκες του pet shop ειναι χειροτερες -μερικες φορες περισσοτερο, μερικες φορες λιγοτερο- απ'αυτες ενος σοβαρου χομπιστα. Εκ των πραγματων δε γινεται ενα pet shop να εχει 235 (τυχαιο νουμερο) διαφορετικες ποιοτητες νερου για τα 235 διαφορετικα ειδη ψαριων. Οποτε η λυση της αγορας απο ενα σοβαρο χομπιστα μου φαινεται λογικη.
Απ'την αλλη ομως... ποιος μου εγγυαται οτι ο ιδιωτης δε θα μου "πασαρει" το χειροτερο ψαρι του ενυδρειου του, απλα για να τα ξεφορτωθει? Στο pet shop εχεις τη δυνατοτητα να διαλεξεις εσυ ο ιδιος, κι αν το ψαρι αποδειχθει ασθενικο μπορεις να το πας πισω. Αν ο συνχομπιστας σου δωσει σκαρτο ψαρι, μετα "μην τον ειδατε τον Παναη!"
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-02-11, 12:07
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Πανω στο αρχικο σου θεμα, ποια και ποσα ψαρια να βαλεις, ελπιζω να μη σκεφτεσαι ακομα να βαλεις σκαλαρια σε αυτο το ενυδρειο... ειναι πολυ μικρο.

Αλλα, για ενα ζευγαρι ραμιρεζι, μερικους οτοκινκλους και ενα κοπαδακι τετρα (ή ακομα καλυτερα Nannostomus) ειναι μια χαρα. Προσωπικα τα δικα μου ραμιρεζι οσες φορες γεννησαν τα ζευγαρια που περασαν απο τα χερια μου, οι λακκουβες που εσκαβαν ποτε δεν εφταναν μεχρι το τζαμι. Συνηθως δεν ξεπερνουσαν τα 2-3 εκατοστα βαθος.

Οσον αφορα συμπεριφορες ψαριων σε μαγαζια, δεν ειναι λιγες φορες που εχω εντοπισει "ετοιμα" ζευγαρια ραμιρεζι σε μαγαζι (οπου ειχαν πολλα ραμ στην ιδια δεξαμενη).

Τελος, για την ποιοτητα των ψαριων, αν φροντισεις να παρεις ψαρια απο μαγαζι οπου αυτα εχουν ηρεμησει μερικες μερες (τουλαχιστον 5) και "κοβει" το ματι σου, θα μπορεσεις να διαλεξεις καλα ψαρια (βεβαια θελει και λιγη τυχη). Αν παλι φροντισεις να παρεις ψαρια απο γεννα συγχομπιστα, μπορεις να τον αξιολογησεις μεσω του φορουμ για να καταλαβεις την ποιοτητα του.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-02-11, 12:42
Troll Ο χρήστης Troll δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανω στο αρχικο σου θεμα, ποια και ποσα ψαρια να βαλεις, ελπιζω να μη σκεφτεσαι ακομα να βαλεις σκαλαρια σε αυτο το ενυδρειο... ειναι πολυ μικρο.
Δεν ανεφερα πουθενα οτι θελω να βαλω σκαλαρια...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα τα δικα μου ραμιρεζι οσες φορες γεννησαν τα ζευγαρια που περασαν απο τα χερια μου, οι λακκουβες που εσκαβαν ποτε δεν εφταναν μεχρι το τζαμι. Συνηθως δεν ξεπερνουσαν τα 2-3 εκατοστα βαθος.
Μηπως εχει σημασια και το ειδος του βυθου? Αν δλδ ο βυθος ειναι αμμος, τοτε σκαβουν, ενω αν ειναι πχ χαλικι ή γρασιδι, τοτε γεννανε σε πετρες ή φυλλα?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα συμπεριφορες ψαριων σε μαγαζια, δεν ειναι λιγες φορες που εχω εντοπισει "ετοιμα" ζευγαρια ραμιρεζι σε μαγαζι (οπου ειχαν πολλα ραμ στην ιδια δεξαμενη).
Σε περιπτωση που τα ψαρια ειναι στο μαγαζι πανω απο 2 βδομαδες, λογικα θα εχουν γινει ζευγαρια, πως τα εντοπιζουμε? Ή απλα δεν τα αγοαραζουμε λογω πολυκαιριας?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελος, για την ποιοτητα των ψαριων, αν φροντισεις να παρεις ψαρια απο μαγαζι οπου αυτα εχουν ηρεμησει μερικες μερες (τουλαχιστον 5) και "κοβει" το ματι σου, θα μπορεσεις να διαλεξεις καλα ψαρια (βεβαια θελει και λιγη τυχη).
Πως εντοπιζουμε ενα υγιες Ram? Τοσο απο αποψη συμεπριφορας, οσο και μορφολογιας?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν παλι φροντισεις να παρεις ψαρια απο γεννα συγχομπιστα, μπορεις να τον αξιολογησεις μεσω του φορουμ για να καταλαβεις την ποιοτητα του.
Aυτο το σκεφτομαι σοβαρα...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-02-11, 12:58
Το avatar του χρήστη magman
magman Ο χρήστης magman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-07-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 470
Προεπιλογή

Εγω να πώ για τις γαρίδες οτι έχω δεί Amano να δέρνει Ραμιρέζι για μία ταμπλέτα σπιρουλίνας
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-02-11, 15:49
Το avatar του χρήστη stefanos samos
stefanos samos Ο χρήστης stefanos samos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2010
Περιοχή: greece samos
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

φιλε μου τα ραμιρεζι οχι μονο σκαβουν αλλα δεν κανουν και τιποτα αλλο ολη μερα.τουλαχιστον τα δικα μου...ενα ζευγαρι στα λιτρα σου ειναι ωριακα για ενα τοσο υπερκινιτικο ψαρακι...θελει αμο γιατι με το χαλικι τραυματιζετε στο στωμα και σταματαει να σκαβει και αυτο δεν ειναι φισιολογικη συμπεριφορα για μικρογεοφαγο.τωρα αν σκεφτεσαι να βαλεις και αλλα ψαρακια στο ενυδρειο σου μαθε οτι αν γενισουν τα ραμιρεζακια θα σκοτωσουν οτιδιποτε παει κοντα στα αυγα η ψαρακια τους..
__________________
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΡΘΩΓΡΑΦΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΣΟΠΑΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-02-11, 15:56
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Troll Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ανεφερα πουθενα οτι θελω να βαλω σκαλαρια...
Πραγματι..... αυτη η απαντηση μου πηγαινε για αλλον..... σε αλλο θεμα μαλιστα!


Μηπως εχει σημασια και το ειδος του βυθου? Αν δλδ ο βυθος ειναι αμμος, τοτε σκαβουν, ενω αν ειναι πχ χαλικι ή γρασιδι, τοτε γεννανε σε πετρες ή φυλλα?
Τα ραμιρεζι χρειαζονται αμμο στο ενυδρειο τους. Χαλικι ή υπερβολικα φυτεμενο ενυδρειο που καλυπτει τον βυθο δεν ειναι η καλυτερη τους.
Το ειδος του βυθου δε νομιζω να παιζει ιδιαιτερο ρολο. Τα δικα μου γεννουσαν ειτε σε καποια επιπεδη πετρα (ή οτιδηποτε επιπεδο), σε φυλλα, ακομη και απευθειας πανω στην αμμο. Προφανως αυτο που παιζει ρολο ειναι το που νοιωθουν πιο ανετα και ασφαλη τα ψαρια μας.


Σε περιπτωση που τα ψαρια ειναι στο μαγαζι πανω απο 2 βδομαδες, λογικα θα εχουν γινει ζευγαρια, πως τα εντοπιζουμε? Ή απλα δεν τα αγοαραζουμε λογω πολυκαιριας?
Δεν υπαρχει "λογικα". Μπορει να μη δημιουργηθει ζευγαρι, μπορει να μην υπαρχουν ψαρια και των δυο φυλων ή ακομα χειροτερα μπορει τα ψαρια να ειναι απλα σε πολυ κακη κατασταση. Το ιδανικο διαστημα ειναι να ηρεμησουν 5-10 ημερες. Αν εχει δημιουργηθει ζευγαρι, πρεπει να εχεις εμπειρο ματι να το ξεχωρισεις.


Πως εντοπιζουμε ενα υγιες Ram? Τοσο απο αποψη συμεπριφορας, οσο και μορφολογιας?
Για τα ραμιρεζι ισχυουν οτι ισχυουν και για τα υπολοιπα ψαρια. Πρεπει να ειναι κινητικο, να εχει ορεξη για φαι, κλπ... κλπ. Οσο για τη μορφολογια, ψαξε φωτογραφιες στο διαδικτυο και συγκρινε.



Aυτο το σκεφτομαι σοβαρα...
Πιστευεις οτι ευκολα θα βρεις χομπιστα που εχει καταφερει να μεγαλωσει μωρα;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-02-11, 16:10
tony kas Ο χρήστης tony kas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή γεια σας!!!!!!!!!!!!!

ειμαι καινουργιος εδω και εχω ενα χρυσοψαρο 2 μηνεσ περιπου που εδο και 2 μερεσ κολυμπαει στο πλαι και οταν δεν κολυμπαει καθετε στον πατο ...τι πρεπει να κανω??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11203 seconds with 12 queries