Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-08, 18:18
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή Αιωρήματα σαν σκόνη στο νερό...

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ενα ενυδρείο Rio 125lt το οποίο είναι φυττεμένο και έχει για φίλτρανση το εσωτερικό φίλτρο της Juwel.

Στο ενυδρείο έχουν τοποετηθεί δυο ανεμιστηράκια και είναι ανοικτό το κάλυμα της ταίστρας.

Ιχθυοφόρτιση: 2 SAE + 9 cardinal + 6 amano

Το πρόβλημα είναι οτι στο νερό υπάρχουν αιωρήματα απο σκόνη τα οποία γυρνάνε με την ροή του νερού και δεν τα κρατάει το φίλτρο. Μάλλον είναι σκόνη.

Μήπως θα πρέπει να βάλω χίμα υαλοβάμβακα και όχι αυτόν της Juwel για να είναι καλυτερη η φιλτρανση? πιο παχύ στρώμα?

Σημείωση:
Υαλοβάμβακα αλλάζω κάθε δύο βδομάδες. Βάζω πάντα δυό και κρατάω οποιον είναι πιο καθαρός και αφαιρώ τον άλλο για να μην χαλάει η βιολογία....Μήπως είναι υπερβολικό? και πρέπει να το πετάω κάθε βδομάδα και να βάζω καινούργιο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-08, 19:06
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μπορείς να αγοράσεις χύμα και να τον χρησιμοποιείς μια χαρά!
Επίσης μπορείς να τον ξεπλένεις (ακόμη και να τον πλύνεις στην βρύση) κατά την διάρκεια των αλλαγών και απλά μετά τον βουτάς είτε σε νερό με αντιχλώριο ή τον βάζεις στο φίλτρο και ρίχνεις απο πάνω το αποχλωριομένο νερό!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-08, 21:16
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποσο καιρο εχεις να δεις τα υλικα του φιλτρου (μεχρι κατω)?
Εχω ακουσει οτι πιανει λασπη.

Τι υλικα εχει το φιλτρο, τα μαμισια ή τα εχεις αλλαξει με βιολογικα?
Αν βαλεις "υαλοβαμβακα" χυμα πχ της sera το filterwool, μη το παρακανεις και γεμισει με τριχιτσες το νερο.
Θελει καλο ξεπλυμα και ξεσιμο πριν το τοποθετησεις, να φυγουν τριχιτσες κλπ.
Ειναι παμφθηνο και κραταει πολυ καιρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-08, 21:22
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

aquaclear της api.
δοκιμασμενο προιον,καπως παχυρευστο το οποιο θα οδηγησει ολο το νεφος.......στον υαλοβαμβακα του φιλτρου σου.
απο οσο γνωριζω χρησιμοποιηται κατα κορον πριν απο φωτογραφησεις-εκθεσεις ενυδρειων κλπ.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-08, 21:23
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

..κάτι ακόμη, έχεις βάλει το Ο2 Diffuser ???
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-08, 21:34
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Υαλοβάμβακα αλλάζω κάθε δύο βδομάδες. Βάζω πάντα δυό και κρατάω οποιον είναι πιο καθαρός και αφαιρώ τον άλλο για να μην χαλάει η βιολογία
Παρόλο που και ο υαλοβαμβακας "filter wool" κραταει βιολογια δεν μας πειραζει αν ξεπλενοντας τον στη βρυση τη χάσει. Το βιολογικό υλικο που υπάρχει στο φίλτρο σου (στα σφουγγαρακια) ειναι αρκετο για το ενυδρειο.
¶ρα δεν χρειαζεται να βαζεις διπλο filter wool και ούτε ειναι απαραιτητο να το αλλάζεις καθε 2 βδομάδες. Κανε του κανένα ξεπλυμα μονο οταν δεις οτι παει για ...στουμπωμα.
Εγώ τον αλλάζω σπανια. Τωρα επειδη αυτο που λες μου φαινεται περιεργο μια και εγω ειχα μια περιοδο το ιδιο ενυδρειο και δεν ειχα προβλημα. Μηπως αντι για σκονη ειναι τιποτα αλλο?
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-09-08, 01:26
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

ευχαριστώ για τις απαντήσεις....

το φίλτρο έχω να το καθαρίσω πολύ καιρό....περίπου κανα τρίμηνο να δώ τα κάτω υλικά...επειδή ειναι τα ψαρακια μικρά και λίγα δεν βρωμίζει ιδιαίτερα...πιο πολυ σάπια φυτά πάνε στο φίλτρο και κολάνε στον υαλοβάμβακα...

Εχω αφήσει τα μαμα υλικά...εχωντας βγάλει μόνο τον άνθρακα...και έχω βάλει επιπλέον ενα διχτάκι με λίγο μακαρόνι....


θα προσπαθήσω να βγάλω κάποια φώτο...να σας δείξω τα αιωρήματα..δεν έχω προσέξει αν είναι τριχίτσες....θα το κοιτάξω αύριο

Επίσης οταν κοιτάω το νερό της επιφάνειας απο κάτω, έχωντας την λάμπα σε φόντο διακρίνεται και μία λαδίλα στην επιφάνεια...που σημαίνει οτι έχω μειωμένη ροή στο φίλτρο...και χαμηλή ανατάραξη...

Ο2 difuser όχι....Co2 σκάλα έχω της Nutrafin...η οποία δουλεύει με μπουκάλα και κοντρολερ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-09-08, 02:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
.....πιο πολυ σάπια φυτά πάνε στο φίλτρο και κολάνε στον υαλοβάμβακα...
Νομιζω αν το φιλτρο σου ειναι παρομοιας κατασκευης με τα μεγαλυτερα της juwel τοτε εχει εισοδο και χαμηλα (χαραμαδες). Αυτο σημαινει οτι στα πισω διαμερισματα του φιλτρου εκει που ειναι ο θερμαντηρας μπαινουν απο χαμηλα διαφορα σουπιδακια και μαζευει κατω λασπη (οταν μπαινουν φυλλα κλπ). Να εξετασεις κι εκει αν κανεις συντηρηση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
θα προσπαθήσω να βγάλω κάποια φώτο...να σας δείξω τα αιωρήματα..δεν έχω προσέξει αν είναι τριχίτσες....
Δεν νομιζω, οι τριχιτσες βγαινουν απο τα χυμα filterwool πιο πολυ και οχι απο τα pads που ειναι συμπαγη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης οταν κοιτάω το νερό της επιφάνειας απο κάτω, έχωντας την λάμπα σε φόντο διακρίνεται και μία λαδίλα στην επιφάνεια...που σημαίνει οτι έχω μειωμένη ροή στο φίλτρο...και χαμηλή ανατάραξη...
οφ κορς.
Μαλλον πας για συντηρηση και γυρισμα της εξοδου προ την επιφανεια αν δεν συμμορφωθει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-09-08, 09:03
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Delta!

1) Το φίλτρο για να το καθαρίσω απλα βγάζω όλα τα υλικά σε ένα μπολάκι με νερό ενυδρείου και τα στίβω ή απλα απομακρύνω την πολύ βρώμα...?

2) Επίσης να βγάλω και το φίλτρο απονιτροποίησης της Juwel και να γεμίσω τον όγκο που μένει με μακαρόνι ή να αφησω το υπάρχον σφουγγαράκι (είναι τώρα ενός χρόνου - η δράση του λογικά έχει σταματήσει) για να μην αλλάξω πολύ την βιολογία σαν πρώτη φάση?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-09-08, 17:59
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Παιδιά καθάρισα το φίλτρο και άλλαξα υαλοβάμβακα το πρόβλημα όμως παραμένει με τα αιωρήματα...παραθέτω μερικές φωτογραφίες μήπως βοηθήσουν

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P9290131.jpg
Εμφανίσεις:  283
Μέγεθος:  83,4 KB
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-09-08, 19:43
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Θεωρία 1 : Έχεις βάλει αεραντλία ή venturi σύστημα στο φίλτρο σου ?
Θεωρία 2 : Βρε μήπως είναι planaria ? Κολάνε και στα τζάμια σου τα σωματίδια ?

Για την θεωρία της σκόνης δεν το νομίζω.
Να εξηγήσω, αν ήταν σκόνη από την ατμόσφαιρα, δεν θα ήταν ορατή μέσα στο νερό καθώς είναι εξαιρετικά ψιλή-μικρή σε μέγεθος να το πω αλλιώς.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-09-08, 20:20
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Ventouri δεν έχω βάλει...το φίλτρο είναι της juwel και είναι μαμα....


Επίσης δεν κολάνε στο τζάμι... είναι σωματίδια όπως αυτά που βγαίνουν όταν καθαρίζουμε το φιλτρο... και αιωρούνται...μήπως θέλει περισσότερο ακόμα καθάρισμα τα σφουγγάρια του φίλτρου?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-09-08, 20:28
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Τότε δεν ευσταθεί τίποτα από τα 2 που είπα.
Κανονικά αφού έβαλες και καινούργιο υαλοβάμβακα έπρεπε να εξαφανιστούν.
Δεν είναι υαλοβάμβακας, δεν είναι πλανάρια, δεν είναι σιλικόνη, δεν είναι σκόνη, δεν είναι φυσαλλίδες.....παραδίδομαι.
Δεν μπορώ να καταλάβω, σπάω το κεφάλι μου από το πρώτο post που έκανες, αλλά δεν...
Μία φορά που έχω δει κάτι ανάλογο (από κοντά) ήταν κομματάκια σιλικόνης (τρίματα) αλλά σε ολοκαίνουργιο DIY ενυδρείο, από κακό καθάρισμα.

Πρέπει να το δει κάποιος από κοντά να καταλάβει, εγώ είμαι Πάτρα, όσο και να το θέλω να σε βοηθήσω δεν μπορώ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-09-08, 20:35
gfdimopo Ο χρήστης gfdimopo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2007
Περιοχή: Αχαρναί
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

να σαι καλά φιλε Halvas....

Αρχίζω να πιστεύω πως είναι αιωρήματα απο το φιλτρο....εχω αλλάξει τον υαλοβάμβακα...θα εφαρμόσω την σωστή μέθοδο....


υπομονή 2-3 μερούλες..... μήπως καθαρίσει....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απιονισμένο νερό η νερό βρύσης? stamp Αρχάριοι γλυκού νερού 4 04-11-08 00:30
Αμμωνία σε σκόνη; pantelis51 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 29-12-07 17:06
¶σπρη σκόνη πάνω στα φύλλα της Elodea chrisb Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 09-03-07 18:34
απιονισμένο νερό ALKAR Γλυκό νερό - Γενικά 4 21-07-04 19:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06915 seconds with 14 queries