Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-10-05, 15:28
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή αποψεις για αγορα R.O....

σκεφτομαι την παραπανω αγορα..εστω και μεσω ιντερνετ...απλα δεν γνωριζω απο μαρκες...τι να προσεξω κλπ...αυτο που εψαξα στα διαφορα ποστ και δεν βρηκα,ειναι οτι οταν χρειαστουν καποια αντ/κτικα,φιλτρα αναλωσιμα κλπ,που τα βρισκουμε...? παλι απο ιντερνετ..? αν εχετε να μου προτεινετε,βρε παιδια καποια που να συμφερει και να μου καλυπτει τις απαιτησεις..εχω 200 λιτρα,και αντιμετωπιζω προβλημα με το ph μου,που ειναι σκληρο.δωστε μου συγκεκριμενη μαρκα-τυπο,και να μπορω να την παραγγειλω με αντ/βολη,χωρις πιστωτικη...γενικως πιστευω μια καλυτερη ενημερωση πανω στο θεμα,ακομη και με αναλυτικες φωτο δεν εβλαψε κανεναν....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-10-05, 15:53
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Για γενική ενημέρωση φίλε klaz επειδή τα λες λίγο μπερδεμένα, να τα ξεκαθαρίσεις τόσο εσύ όσο και άλλοι φίλοι! Λοιπόν, το νερό αποτελείται από Η2Ο ή δύο άτομα υδρογόνου και ένα οξυγόνου! (κάτι σας είπα τώρα ε? ) Λοιπόν, το μόριο του υδρογόνου διίσταται το οποίο σημαίνει ότι στο νερό μέσα διασπάται το μόριο σε Η και ΟH. Η αντίδραση διάστασης είναι η εξής: Η2Ο -> Η + ΟΗ (με κάποιες ελλείψεις) και επειδή τα άτομα του υδρογόνου είναι θετικά φορτισμένα ονομάζονται κατιόντα και του υδροξυλίου αρνητικά και ονομάζονται ανιόντα. Το pH ορίζεται ως ο αρνητικός λογάριθμος της συγκέντρωσης των Η, δηλαδή η μαθηματική σχέση ph= -log[H]. Ίδια ακριβώς ορίζεται και το pOH που αφορά στη συγκέντρωση των OH, δλδ pOH= -log[OH]. Είτε pH μετρήσεις είτε pOH είναι το ίδιο καθώς υπάρχει η σχέση που τα συνδέει και λέει ότι pH + pOH =14. Τώρα, αν υποθέσουμε ότι έχεις απόλυτα καθαρό νερό θα είναι pH = pOH = 7. Στην περίπτωση όμως που το νερό δεν είναι καθαρό υπάρχουν άλατα και βάσεις μέσα που η διάστασής του αυξάνει τη συγκέντρωση των ΟΗ για αυτό και σου βγαίνει το νερό "βασικό". Ελπίζω το μάθημα χημείας να βοήθησε λίγο...

Τώρα για την περίπτωση σου, θα προβείς σε αγορά από aquaristic.net και δε θα χρειαστεί να σκεφτείς τίποτα για ανταλλακτικά για 2 περίπου αν πάρεις μια καλή μονάδα. Επειδή κανείς δεν είναι μέσα στην τσέπη σου και δεν ξέρει πόσα θες να διαθέσεις κάνε εσύ μια έρευνα εδώ http://www.aquaristic.com/ και ρωτάς. Εννοείται ότι από το συγκεκριμένο μαγαζί η αγορά γίνεται με αντικαταβολή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-10-05, 16:16
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

θα ηθελα βοηθεια γιατι ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα....ας πουμε οτι διαθετω μεχρι 120-130ευρω μαχιμουμ,τι επιλογες εχω ,με ποσα σταδια..και επειδη ειναι σημαντικο,απο τα αναλωσιμα τι γινεται..?φιλτρα κλπ.......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-10-05, 19:22
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Από ότι είδα το aquaristic έχει τιμές πολύ πάνω από το μπάτζετ οπότε κοίταξα στο seame, που αν και έχουν ακουστεί διάφορα για τη συνέπεια του η προσωπική μου εμπειρία άλλα λέει, μπες και δες εδώ όπου έχει την aquapro 50 με τιμή κοντά σε αυτή που θες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-10-05, 19:30
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

μακρυα απο τον ολλανδο καφρο !!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-10-05, 19:33
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ευχαριστω......θα την ψαξω....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-10-05, 19:34
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Γαύρος speeking... To λένε όλοι μακρυά, απλά είχα την τύχη διαφορετικής αντιμετώπισης. Αλλά όλοι λένε μακρυά!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-10-05, 08:21
Το avatar του χρήστη Μάγγος Θωμάς
Μάγγος Θωμάς Ο χρήστης Μάγγος Θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μάγγος Θωμάς
Προεπιλογή

Αφού θα το ψάξεις ρίξε μια ματιά και εδώ www.ro-man.com .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-10-05, 10:04
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Question

μια χαζη ερωτηση να κανω.ας πουμε λοιπον οτι την εχω στησει στην παροχη νερου,και διπλα της εχω ενα μικρο βαρελακι των 25-30 λιτρων(δεν εχω χωρο για μεγαλυτερο)η r.o θα δουλευει μερα -νυχτα,θα γεμισει λογικα σε 1 μερα,η σε λιγες ωρες το δοχειο μου...μετα τι κανω..? την κλεινω...και την ξανανοιγω πχ 1 μερα πριν χρειαστω τα λιτρα της(αλλαγη νερου) η γινεται κατι αλλο..??? ρωταω για να καταλαβω πρακτικα πως θα την χρησιμοποιω....αυτο το λεω γιατι μεσα στο σπιτι δεν εχω χωρο για μεγαλη αποθηκευση νερου,και επειδη μενω φιλυρο το χειμωνα εχω πολλα μειον,και για αρκετους μηνες,και δεν μπορω να αποθηκευω ουτε εξω λογω κρυου.....(εγω σκοπευα αποθηκευοντας αυτα τα 25-30 λιτρα ,να ζεσταινω νερο της βρυσης να τα αναμειγνυω και καπως ετσι να κανω τις αλλαγες....τι λετε..?????
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-10-05, 15:59
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ουδεις...????
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-10-05, 16:20
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

απλά δεν έχει νόημα να λέμε τα ίδια και τα ίδια. ένας άλλος φίλος ρώτησε το ίδιο, και για τη μεταφορά μάλιστα του νερού από το δοχείο στο ενυδρείο. κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις και άλλες ιδέες/λύσεις για το πρόβλημα σου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ενημερωση για αγορα live rock chrisstam Θαλάσσια Βιολογία 0 08-04-05 09:45
αγορα ενυδρειου pap Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 21-03-04 01:15
Αγορα UV λαμπας johnny98130 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 24 06-08-03 19:21
Αγορα φυτων απο internet lee_gore Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 18-02-03 19:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04241 seconds with 13 queries