Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-12-12, 02:56
steliosdim
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Eheim Biopower ή Eheim Εξωτερικό φιλτρο για 60λιτρο?

Καλησπερα εχω ενα 60λιτρο που τρεχει εδω και ενα 6μηνο..
Πανω εχω ενα κινεζικο φιλτρακι που μεχρι τωρα τα καταφερνε τσιμα τσιμα
αλλα τελευταια αρχισε να κανει νερα κολλαει που κ που η αντλια κτλ..
Σκεφτηκα αντι να το καθαρισω να παρω κατι πιο αξιολογο..
σκεφτομουν για eheim αλλα δεν ξερω τι θα ηταν καλυτερο ενα εσωτερικο biopower? πχ το Eheim biopower 160 ή κανενα εξωτερικό του τύπου Eheim external filter 2213??

Τι θα καθοτανε καλυτερα?
Επισης μια αλλη απορια: στην περιπτωση που στραφω μπρος το biopower που ειναι εσωτερικο θα μπορεσω να προσθεσω στο ενυδρειο java moss?
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-12-12, 03:06
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εάν σε παίρνει οικονομικά για εξωτερικό φίλτρο να το προτιμήσεις. Η σειρά Classic της Eheim είναι φίλτρα σκυλιά, αλλά αν δεν έχουν πάνω τα βανάκια θα σε ταλαιπωρήσουν αρκετά στο καθάρισμα. Αν συνυπολογίσεις ότι πέρα από ένα μικρό σφουγγάρι δεν έχουν και υλικά και θα πρέπει να πάρεις ανεβαίνει πολύ το κοστολόγιο. Ίσως καλύτερα να κοιτούσες κάποια από τις πιο καινούργιες σειρές της ή να πήγαινες σε κάτι τέτοιο. Φυσικά σημαντικό ρόλο παίζει και η ιχθυοφόρτισή σου.

Από εκεί και πέρα δεν πιάνω το γιατί έχει σχέση αν το φίλτρο θα είναι εσωτερικό ή εξωτερικό με το αν θα βάλεις java moss.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-12, 03:24
steliosdim
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν σε παίρνει οικονομικά για εξωτερικό φίλτρο να το προτιμήσεις. Η σειρά Classic της Eheim είναι φίλτρα σκυλιά, αλλά αν δεν έχουν πάνω τα βανάκια θα σε ταλαιπωρήσουν αρκετά στο καθάρισμα. Αν συνυπολογίσεις ότι πέρα από ένα μικρό σφουγγάρι δεν έχουν και υλικά και θα πρέπει να πάρεις ανεβαίνει πολύ το κοστολόγιο. Ίσως καλύτερα να κοιτούσες κάποια από τις πιο καινούργιες σειρές της ή να πήγαινες σε κάτι τέτοιο. Φυσικά σημαντικό ρόλο παίζει και η ιχθυοφόρτισή σου.

Από εκεί και πέρα δεν πιάνω το γιατί έχει σχέση αν το φίλτρο θα είναι εσωτερικό ή εξωτερικό με το αν θα βάλεις java moss.

Παρεθεσα τα παραπανω links λογω της τιμης τους και πιστευοντας πως ή θα εχει υλικο μεσα η δεν θα ξοδεψω πολλα να τα παρω εφοσον μεχρι τωρα εχω το κλασσικο φιλτρακι και δεν ξερω τι παιζει με αυτα που περιεχουν και βιολογικο..
Απο εκει και περα αν ειναι τοσο δυσκολη διαδικασια νομιζω οτι κατι τετοιο:
201002 θα ηταν πιο οικονομικο και συμβατο..

Απο ιχθυοφορτιση δεν εχω κατι το πολυ απαιτητικο 4 guppies kai 3 platties προς το παρον και τα αντεχει οριακα το φιλτρακι..επισης βαλισνερια και ανουμπια απο φυτα..

Ρωτας για java moss επειδη ενας πετσοπας μου ειχε πει θυμαμαι καποια στιγμη οτι αμα βαλω java θα πρεπει να εχω εξωτερικο φιλτρο για να μην βουλωνει..δεν ξερω αν ισχυει οντως γι'αυτο ρωτησα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-12, 04:01
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μάλλον ο πετσοπάς κάτι έκανε λάθος!

Η σειρά Pickup δεν είναι και η καλύτερη και σίγουρα δε συγκρίνεται με το Biopower.

Ρίξε και καμιά μάτια στις αγγελίες μήπως πετύχεις κάτι συμφέρον.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-12-12, 05:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Εχοντας παλιοτερα χρησιμοποιησει καποια εσωτερικα φιλτρα αυτο που εχω να πω απο την εμπειρια μου ειναι οτι η πλειοψηφια τους ειναι για τα σκουπιδια.
Ολο βουλωνουν, χωρο δεν εχουν για σωστα υλικα, η ροη για να ρυθμιστει θελει πατεντες που ετσι βουλωνουν ακομα γρηγοροτερα, κτλ κτλ κτλ...
Αν μπορεις να παρεις εξωτερικο παρε καλυτερα ενα τετοιο να μην εχεις προβληματα.
Εheim εξωτερικο εχω χρησιμοποιησει χρονια κι ειναι πραγματικα σκυλια.
Αν δε θες να ξδευτεις για βιολογικο υλικο αγορασε ελαφροπετρα πολυ χαμηλης κοκομετριας απο το praktiker η οποια τελικα ειναι αριστο βιολογικο υλικο και δεν εχει τιποτα απολυτως να ζηλεψει απο τα υπολοιπα υλικα (εκτος απο την τιμη) και εισαι κομπλε
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-12-12, 07:28
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Εαν ειναι να παρεις εσωτερικο φιλτρο παρε το EHEIM 2013 το εχει ο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-12-12, 08:55
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω και εγω με τα παιδια, δεν συγκρινεται το εξωτερικο φιλτρο ουτε σε ευκολια, αλλα κυριως ουτε σε αποδοση. Εγω εχω πλεον αντικαταστησει ολα τα εσωτερικα με εξωτερικο. Μεχρι και σε 22 λιτρα ειχα βαλει ενα fluval 105 παλιοτερα.

Το θεμα ειναι ποσα εισαι διατεθειμενος να ξοδεψεις. Στο 60αρι μου εχω ενα eheim 2213, αλλα χρειαζεται σιγουρα διπλα βανακια, αλλιως αστο καλυτερα. Συν τα υλικα του. Μεγαλος καδος να κανεις οτι θελεις, σκυλι, αλλα λιγο μπελαλιδικο στη συντηρηση σε σχεση με αλλα.

Απο την αλλη υπαρχουν τα fluval (της hagen), τα οποια ειναι πιο οικονομικα, με βανακια αλλα χωρις spray bar (εφερα απο ebay με κανενα 10ευρω), παρα πολυ πιο ευχρηστα ως προς την εναρξη σε περιπτωση συντηρησης, αλλα με αρκετα μικροτερο καδο.

Οπως και τα elite ειναι καλη περιπτωση (της hagen επισης), πολυ πιο οικονομικα απο ολα. Ευχρηστα επισης και με μεγαλυτερο καδο απο τα fluval (θα παρω στα κοντα ενα, δεν εχω χρησιμοποιησει ακομα για περισσοτερες λεπτομερειες).

Συμπερασμα: τα eheim ειναι δοκιμασμενα χρονια απο χομπιστες, δεν καταλαβαινουν τιποτα, αλλα εχουν μειονεκτηματα στη χρηση. Τεραστιο καδο για 60αρι, ομως. Τα hagen ειναι ευχρηστα και ο χρονος δειχνει οτι ειναι σκυλια επισης. Εντελως αθορυβα τα δυο πρωτα που εχω χρησιμοποιησει.

Βαλε τα συν και τα πλην κατω και η επιλογη ειναι δικη σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-12-12, 09:46
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Κι εγω θα σου προτεινα τη σειρα classic.
Υπαρχει η "γυμνη" εκδοση χωρις υλικα-βανακια
http://www.zoo-zoo.gr/index.php?page...art&Itemid=180

Επισης υπαρχει Ελληνικης αντιπροσωπειας κομπλε με σφουγγαρια και διπλα βανακια αυτο εδω
http://www.zoo-zoo.gr/index.php?page...art&Itemid=180

αλλα υπαρχει και με βιολογικα υλικα και διπλα βανακια ευτο

http://www.zoo-zoo.gr/index.php?page...art&Itemid=180

Αν παλι θες κατι κομπλε απο υλικα με αυτοματαη αναροφηση τοτε αυτο με "κλειστα ματια"

http://www.zoo-zoo.gr/index.php?page...art&Itemid=180
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-12, 18:51
steliosdim
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δε θες να ξοδευτεις για βιολογικο υλικο αγορασε ελαφροπετρα πολυ χαμηλης κοκομετριας απο το praktiker η οποια τελικα ειναι αριστο βιολογικο υλικο και δεν εχει τιποτα απολυτως να ζηλεψει απο τα υπολοιπα υλικα (εκτος απο την τιμη) και εισαι κομπλε
Φιλε μπορεις να μου αναλυσεις λιγο παραπανω για το συγκεκριμενο?
Επειδη εδω που ειμαι εχει praktiker..
Οταν αγορασω σκετο φιλτρο εκτος απο την ελαφροπτετρα χρειαζομαι και κατι επιπλεον?

Βασικα προσπαθω να αγορασω ενα αξιοπιστο φιλτρο οσο πιο φτηνα μπορω και να μην μου στοιχησουν αρκετα τα επιπλεον..
Ποσο περιπου κοστολογιο μπορει να προκυψει αμα τα αγορασω ξεχωριστα ολα?
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-12-12, 19:53
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Εγώ θα σου πρότεινα αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1259
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-12-12, 23:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steliosdim Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μπορεις να μου αναλυσεις λιγο παραπανω για το συγκεκριμενο?
Επειδη εδω που ειμαι εχει praktiker..
Οταν αγορασω σκετο φιλτρο εκτος απο την ελαφροπτετρα χρειαζομαι και κατι επιπλεον?

Βασικα προσπαθω να αγορασω ενα αξιοπιστο φιλτρο οσο πιο φτηνα μπορω και να μην μου στοιχησουν αρκετα τα επιπλεον..
Ποσο περιπου κοστολογιο μπορει να προκυψει αμα τα αγορασω ξεχωριστα ολα?
Ευχαριστω

ναι, η κλασσικη διαταξη υλικων σε ενα σωστο φιλτρο ειναι (απο την εισοδο στην εξοδο, η αλλιως απο κατω προς τα πανω για το eheim)
1. μπλε σφουγκαρι (ως μηχανικο φιλτρο για να κατακραταει τα αιωρουμενα σωματιδια)
2. βιολογικο υλικο (εδω ειναι το μερος οπου μας ενδιαφερει περισσοτερο μια και θα αποικηθει απο τα ωφελιμα βακτηρια και ειναι αυτο το μερος του φιλτρου που φροντιζουμε να διατηρουμε οσο πιο ...βρωμικο γινεται)
3. filterwool ως τελικο μηχανικο φιλτρο.

Το 1 και το 3 τα αγοραζεις απο πετ σοπ σε τιμες ξεφτυλα οποτε δεν μας ενδιαφερει κατι διαφορετικο, εσι κι αλλιως ειναι δοκιμασμενα υλικα.
Στο δευτερο υλικο ομως (το βιολογικο) οπου ειναι και η καρδια του φιλτρου μας τα πραγματα δεν ειναι ετσι.
Ως βιολογικο υλικο μπορει να χρησιμοποιηθει οποιοδηποτε πορωδες υλικο, φτανει να δημιουργει ικανοποιητικη επιφανεια αποικησης.
Το πιο συνηθισμενο υλικο που κυκλοφορει ειναι το siporax το οποιο μοιαζει με κεραμικο, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι φτιαγμενο απο μικροσκοπικες ινες γυαλιου.
Το συγκεκριμενο ειναι οντως πολυ καλο υλικο, ομως τελικα η φθηνη ταπεινη ελαφροπετρα δεν εχει και τιποτα να ζηλεψει απο αυτο, εκτος ισως μονο απο τη φθορα στο χρονο (σιγα τα λαχανα δηλαδη) οποτε μπορεις να τη χρησιμοποιησεις ως ενα πολυ καλο βιολογικο υλικο ανετοτατα. (παρε την πιο ψιλη που εχει, ειναι καπου 2 mm )

Επισεις αφου ψαχνεσαι για οικονομια δες και για βανακια στα ειδη ποτισματος.
Προσωπικα αυτα που χρησιμοποιω τα εχω αγορασει 1-2 ευρω το ενα και ειναι απο πλαστικο εγκεκριμενο για τροφιμα, και δεν εχω αντιμετωπισει εδω και χρονια κανενα απολυτως προβλημα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-12-12, 23:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
2. βιολογικο υλικο (εδω ειναι το μερος οπου μας ενδιαφερει περισσοτερο μια και θα αποικηθει απο τα ωφελιμα βακτηρια και ειναι αυτο το μερος του φιλτρου που φροντιζουμε να διατηρουμε οσο πιο ...βρωμικο γινεται)
Βασικά το βιολογικό το θέλουμε να παραμένει πεντακάθαρο, γιατί η βρώμα κλείνει τους πόρους του και μειώνεται η επιφάνεια αποίκησης. Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-12-12, 00:32
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Η γνώμη μου αν δεν έχεις χρήματα για επώνυμα εξωτερικά είναι να πάρεις κάτι τέτοιο και πιστεύω πως θα μείνεις ευχαριστημένος αντί για ένα εσωτερικό που σκέφτεσαι.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-12-12, 01:10
steliosdim
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων

Επισεις αφου ψαχνεσαι για οικονομια δες και για βανακια στα ειδη ποτισματος.
Προσωπικα αυτα που χρησιμοποιω τα εχω αγορασει 1-2 ευρω το ενα και ειναι απο πλαστικο εγκεκριμενο για τροφιμα, και δεν εχω αντιμετωπισει εδω και χρονια κανενα απολυτως προβλημα

Μπορεις να μου δειξεις μια φωτο εδω στο περιπου τι εχεις βαλει να τα δω για να ξερω τι θα ζητησω?
Σ'ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-12-12, 18:30
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα σου πρότεινα αυτό http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1259
+1! Αν είναι να πας σε εξωτερικό
Αν είναι να πας σε εσωτερικό, θα σου πρότεινα το
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2069

Κι εγώ μια απ τα ίδια ήμουν. 60λιτρ ενυδρειο, ενα κινέζικο φίλτρο και ένα της dennerle
Πριν μερικές μέρες εγκατέστηκα το eheim biopower 160 (τρέχει μαζί με το κινέζικο, μέχρι να στρώσει).
Σε σύγκριση με τα άλλα δύο, ο χώρος που έχει για βιολογικό υλικό είναι σχεδόν 3πλασιος!
'Τρώει' λίγο χώρο στο ενυδρείο, αλλά νομίζω ότι αξίζει
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-12-12, 02:57
steliosdim
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνώμη μου αν δεν έχεις χρήματα για επώνυμα εξωτερικά είναι να πάρεις κάτι τέτοιο και πιστεύω πως θα μείνεις ευχαριστημένος αντί για ένα εσωτερικό που σκέφτεσαι.

Κινέζικο είναι αυτο?Επειδη λεει η περιγραφη οτι ειναι της Hagen που βγαζει και τα fluval
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-12-12, 12:24
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Της hagen κανονικα ειναι. Βγαζει διαφορες σειρες η συγκεκριμενη εταιρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-12-12, 12:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από steliosdim Εμφάνιση μηνυμάτων
Κινέζικο είναι αυτο?Επειδη λεει η περιγραφη οτι ειναι της Hagen που βγαζει και τα fluval
Στη Κίνα ή εκεί γύρω κατασκευάζεται κι αυτό όπως τα περισσότερα φίλτρα(και η eheim τα νέα (μόνο?)μοντέλα εκεί τα φτιάχνει)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
EHEIM BIOPOWER 200 LAKI Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 18-11-12 18:02
eheim 160 biopower nikos2004 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 31-01-12 19:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06730 seconds with 13 queries