Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-09, 21:56
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή Ancistrus cf. cirrhosus-επιβιωση...

-Καλησπερα και χρονια πολλα....δε ξερω απο που να ξεκινησω..λοιπον,εχει κανενα 2μηνο περιπου που μετετρεψα το 300αρι μου σε δισκαδικο...
-Πηρα λοιπον και ξεπατωσα ολα τα φυτα (τα οποια μετακινηθηκαν σε αλλα ενυδρεια μου) καθως και μετακινησα ολα τα ψαρια που ειχα μεσα σε αλλα ενυδρεια -καποια στιγμη φανταζομαι να κανω και τις αναλογες παρουσιασεις...
-Εβγαλα-πεταξα- ολο το υποστρωμα(ποταμισιο χαλικι) και εκανα ενα καθαρισμο του ενυδρειου ωστε να καθαρισει οσο το δυνατον καλυτερα.Γι'αυτο το λογο ειχα βαλει παροχη νερου απο την βρυση του μπανιου-με λαστιχο σε πληρη ροη και απο την αλλη σιφωναριζα την οποια μπιχλα υπηρχε...
Βεβαια ενα υψος νερου -περιπου ενα ποντο-το αφησα μεσα αφου πλεον ηταν καθαρο νερακι...
-Εβαλα την καινουρια χαλαζιακη αμμο(τεσταρισμενη με κεζαπ) που ειχα αγορασει απο μαντρα με δομικα υλικα εδω στη Βεροια και ξεκινησα το στησιμο με ριζες και φυτα( 2 εχινοδωρους και βαλισνεριες-gigantea).Νερο απο οσμωση κ.λ.π και μετα απο καμια εβδομαδα αρχισα να βαζω σταδιακα και τα δισκακια μου αφου τα φιλτρα μου ηταν ηδη στρωμενα απο το προηγουμενο σεταπ.
-Μεχρι σημερα ολα τελεια ωσπου μια ευχαριστη εκπληξη με περιμενε.Καθως χαζευα το ενυδρειο μου μια κινηση στο πισω τζαμι μου απεσπασε την προσοχη.Ενα μικρο ancistrus sp3 που επεζησε των κακουχιων.... εκοβε βολτες στο πισω τζαμι οργωνοντας την επιφανεια του-ειναι δεν ειναι απο ακρη σ'άκρη 2 εκατοστα.
-Να πω οτι απο το προηγουμενο σεταπ-φυτεμενο- ειχα γεννες απο το ζευγαρι μου τις οποιες αφηνα να εξελισονται απο μονες τους και απο τις οποιες επιζουσαν 1-2 μικρα καθε φορα
Για πειτε μου λοιπον τι να κανω,να τον αφησω μεσα οποτε θα πρεπει να μου πειτε και κανα ονοματακι(να τον βαφτισουμε ε?) ή να προσπαθησω να τον πιασω-πραγμα που δε θελω αφου η αναστατωση θαναι μεγαλη για τους δισκους μου?
.......
Υ.γ φωτο μολις μπορεσω να τον "πιασω στα πρασα"
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-09, 07:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειναι ηρωας και του αξιζει ολο το ενυδρειο, οχι να τον βγαλεις απο μεσα.
Νομιζω οτι δεν θα εχει κανενα απο τα ζωντανα του ενυδρειου προβλημα με τη συμβιωση και μονο καλο θα κανει στο ενυδρειο ο ψαρης σου.

Ονομα εσυ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-01-09, 07:32
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Θα διαφωνίσω με τον από επάνω κύριο .

Θα δυσκολευτεί με τις θερμοκρασίες των δίσκων .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-01-09, 07:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα διαφωνίσω με τον από επάνω κύριο .

Θα δυσκολευτεί με τις θερμοκρασίες των δίσκων .
Να βγαλει τοτε τους δισκους

Αν παιξει μεχρι 28-29 δεν νομιζω να εχει προβλημα οχι βαση θεωριας αλλα πραξης, αν λαχει προβλημα (φτου κακα) με πολυ μακροχρονη αναγκαστικη ανοδο θερμοκρασιας ή τον βγαζει ή κανει θεραπεια σε καραντινα. τι λες?
εδω επεζησε απο "απολυμανση"

Ηλια, ενα πλεκοενυδρειο μεγαλο ποτε θα στησεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-01-09, 08:08
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Το θέμα είναι άντε πιάστον μετά . Κυνηγούσα έναν μια εβδομάδα και αναγκάστικα να ξεστίσω το ενυδρείο για να τον πιάσω .

Πάντως γενικά και στο 29-30 είναι δύσκολα για το ψάρι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-01-09, 09:32
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Παντως απο την ωρα που τον ειδα κατεβασα το θερμοστατη κατα 1οC (τωρα ειναι στους 2...φανταζομαι οτι θα ειναι καλα εκει απλα σε περιπτωση θεραπειας τοτε και εγω δε ξερω τι θα κανω...
-Ο "μαγκας" μαλλον θα πρεπει να ηταν κολλημενος σε καποια ενωση σιλικονης οποτε και δε φαινοταν,αλλα το ωραιο ειναι οτι το ξεστησιμο ξεκινησε στις 7 το πρωι και με σταση για καφε,φαγητο και επαναστησιμο κατα τις 5 το απογευμα...
Σιγουρα ειναι ηρωας ...
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Mεσημερι παρεα με τον Ancistrus cf. Cirrhosus delta66 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 31 05-04-09 01:57
ancistrus Gandalf72 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 2 21-03-06 09:12
ancistrus? tolis_1234 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 4 13-02-05 12:23
ancistrus Mariel Γατόψαρα Ν. Αμερικής 11 29-12-04 03:27
ancistrus.... silver Γατόψαρα Ν. Αμερικής 10 24-11-04 12:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03838 seconds with 13 queries