Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-05, 08:01
nautilus Ο χρήστης nautilus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2005
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Νεο Ξεκινημα

Κόλλησα και εγώ το σαράκι του Θαλασσινού.
Εμπειρία έχω, μιας και ασχολούμαι αρκετά χρόνια με ενυδρεία γλυκού νερού Παθιασμένα.
Διατηρώ 300 λίτρα κιχλιδες Αμερικής species Severum red 1male – 2female ,
Και 250 λτρ κιχλιδες Malawi.
Εδώ και 6 μήνες τρέχω ένα ενυδρείο με Μονοδακτυλους 8 εκατ. και αυξάνω σταδιακά την πυκνότητα, με τελευταία μέτρηση 1,010 (χρησιμοποιώ αλάτι tropic marin.) με απώτερο στόχο τους 1,021 για Fish only.

Οι διαστάσεις του ενυδρείου μου είναι 100 Χ 40 Χ 38
Φίλτρο Εξωτ. Eheim 2231 με Siporax , υαλοβάμβακα
Φίλτρο Εξωτ. Fluval 204 με άνθρακα και Αστερία,
2 κυκλοφορητες 920 λίτρα maxi – jet
Θερμικό 150 watt μάρκα δεν θυμάμαι.
Φωτισμός 1 χ Sylvania marine glo T8
1 X Sylvnia λευκη Τ8
¶μμο θαλάσσης ( από την Ψάθα ) ανάμικτο με κοράλλι

Απορίες:
Να ακολουθήσω την Γερμανική σχολή που λέει πολύ ζωντανό βράχο για φυσική φιλτρανση με ένα μικρό εξωτερικό φίλτρο με άνθρακα και siporax , σκιμμερ
(Που σε μια πιθανή διακοπή ρεύματος το μόνο που θα θέλεις είναι μια αεραντλία μπαταρίας και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν θα πάθει το σύστημα σου σχεδόν τίποτα )
ή
Την Αμερικανική σχολή που λέει Foul φιλτρανση, sub (αναγνωρίζω την ευκολία του) με ζωντανό βράχο.

Αναφέρω τα παραπάνω χωρίς πραγματικά να έχω κατασταλάξει κάπου και ο λόγος που γράφω είναι τελικά να συλλέξω εμπειρίες από εσάς που από ότι βλέπω μερικουσ τουλάχιστον από εσάς θα τους χαρακτήριζα επιστήμονες στο είδος τους.
Και βέβαια συλλογή πληροφοριών για το καλύτερο set up του ενυδρείου μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-12-05, 09:01
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν είναι ανάγκη να ξεκινήσεις με κάτι συγκεκριμένο και κατά γράμμα.
Το νερό που είχες ήταν γλυκό κάποτε ή υφάλμυρο? Ρωτάω γιατί κατά την μετατροπή σε αλμυρό, τα βακτηρίδια (εάν ήταν γλυκό) θα πεθάνουν και θα ξαναγίνει ο κύκλος από την αρχή. Δεν είμαι βέβαια σίγουρος αν με την αργή μετατροπή θα υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Αλλά αυτό θα το έχεις αντιμετωπίσει ήδη….
Εγώ στη θέση σου θα κράταγα και τα δυο φίλτρα και θα έβαζα σταδιακά (λόγω και της τιμής του). κουραρισμένο βράχο. Επίσης θα άλλαζα την άμμο, και θα έβαζα ζωντανή (υπάρχει σε σχετικά φτηνή τιμή). Σκίμερ οπωσδήποτε κάποιο μοντέλο στα υπερδιπλάσια λίτρα του ενυδρείου. Θα σκεφτόμουν επίσης να αναβαθμίσω και τον φωτισμό με λάμπες Τ5. Και βέβαια αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις μεράκι κάνε και sump. Και θα κρύψεις τον εξοπλισμό σου και τα λίτρα σου θα αυξήσεις.
R.O. έχεις?
Τέλος θα σου πρότεινα να βάλεις μόνο reefsafe ψάρια (τα όμορφα - μεγάλα δεν μπαίνουν σε τόσο μικρό ενυδρείο), έτσι ώστε αν αργότερα θες να αναβαθμίσεις σε reef ή πιο απλά να βάλεις και κανένα εύκολο κοράλλι, να μπορείς!
Αυτά από μένα,
Γιάννης.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-12-05, 20:29
nautilus Ο χρήστης nautilus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2005
Μηνύματα: 11
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
Δεν είναι ανάγκη να ξεκινήσεις με κάτι συγκεκριμένο και κατά γράμμα.
Το νερό που είχες ήταν γλυκό κάποτε ή υφάλμυρο? Ρωτάω γιατί κατά την μετατροπή σε αλμυρό, τα βακτηρίδια (εάν ήταν γλυκό) θα πεθάνουν και θα ξαναγίνει ο κύκλος από την αρχή. Δεν είμαι βέβαια σίγουρος αν με την αργή μετατροπή θα υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Αλλά αυτό θα το έχεις αντιμετωπίσει ήδη….
Εγώ στη θέση σου θα κράταγα και τα δυο φίλτρα και θα έβαζα σταδιακά (λόγω και της τιμής του). κουραρισμένο βράχο. Επίσης θα άλλαζα την άμμο, και θα έβαζα ζωντανή (υπάρχει σε σχετικά φτηνή τιμή). Σκίμερ οπωσδήποτε κάποιο μοντέλο στα υπερδιπλάσια λίτρα του ενυδρείου. Θα σκεφτόμουν επίσης να αναβαθμίσω και τον φωτισμό με λάμπες Τ5. Και βέβαια αν πιάνουν τα χέρια σου και έχεις μεράκι κάνε και sump. Και θα κρύψεις τον εξοπλισμό σου και τα λίτρα σου θα αυξήσεις.
R.O. έχεις?
Τέλος θα σου πρότεινα να βάλεις μόνο reefsafe ψάρια (τα όμορφα - μεγάλα δεν μπαίνουν σε τόσο μικρό ενυδρείο), έτσι ώστε αν αργότερα θες να αναβαθμίσεις σε reef ή πιο απλά να βάλεις και κανένα εύκολο κοράλλι, να μπορείς!
Αυτά από μένα,
Γιάννης.
Το νερο ηταν γλυκο και σταδιακα προσθετα αλατι διαδικασια που κρατησε περιπου 6 μηνες.
Σχετικα με το sub δεν με βοηθα καθολου ο χωρος .
Καμμια προταση για skimmer ;
Η αμμο ειναι αλλη ιστορια διοτι οταν ξεκινησα ειχα πη οτι θα κανω Brackish Fish και τωρα οδηγουμε σε Fish only σε κανενα 6μηνο θα σας ζηταω βοηθεια για Reef, το προβλημα ειναι πως την αφαιρω απο μεσα.
10 κιλα αραγωνιτης ζωντανος και 10 ψοφιος ειναι αρκετος κατα τη γνωμη σας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-05, 09:59
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για σκίμερ μπορείς να πας σε Deltec (κορυφαία), H&S ή μετά σε Aquamedic. Διάλεξε ένα σκίμερ μεγαλύτερο του όγκου του ενυδρείου σου (για καλό και για κακό).
Η άμμος πρέπει να είναι εντάξει, αλλά αυτό είναι συνάρτηση του αν θα κάνεις D.S.B. ή όχι. Η αναλογία ζωντανής ψόφιας είναι ο.κ. αλλά τώρα βρίσκουμε ζωντανή σε πολύ καλή τιμή….
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ GREGORY Θαλασσινό νερό - Γενικά 8 20-10-04 10:17
ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ nelly Χρυσόψαρα 1 04-10-04 07:33
ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ christos Γλυκό νερό - Γενικά 4 31-03-03 15:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04140 seconds with 13 queries