Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-10-08, 16:10
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Arrow γεννα corydoras albino

χθες προς εκπληξη μου ανακαλυψα οτι τα albino μου γεμισαν το κοινονικο ενυδρειο με αυγουλακια....Το θεμα ειναι τωρα τι κανω?εχω αδια ενυδρεια αλλα να τα μεταφερω?αν τα μεταφερω σε 50λ. θα ειναι καλα μαζι με τους γονεις τους???εκτος απο αυτο ξερει κανενας με σιγουρια να μου πει πως βλεπεις το αν τα αυγα εχουν γονιμοποιηθει?!ευχαριστω προκαταβολικα....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-10-08, 16:20
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

σίγουρα υπάρχουν κι αλλού πληροφορίες αλλά στα γρήγορα βρήκα το δικό μου θρεντ το οποίο ίσως σε βοηθήσει
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14115
Καλό είναι να τα βάλεις σε μικρούλη ενυδρείο (μην σου πω μπολάκι) με μπόλικη τζάβα μος και αεραντλία και να προμηθευτείς ζωντανή τροφή (αρτέμια) αλλά και σκόνη για μωρά. Αλλαγές συχνές αλλά με μεγάλη προσοχή με λαστιχάκια ορού και για την αφαίρεση αλλά και για το συμπλήρωμα νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-08, 18:41
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

thanks strahos για την γρηγορη απαντηση...ετοιμαζω ηδη ενυδρειο για την μεταφορα γυρω στα 25λ. απλα εχς διαφορες ερωτησεις....καταρχας τους γονεις να τους μεταφερω μαζι μηπως το αρσενικο δεν τα γονιμοποιησε ακομα?υποστρωμα αμμο να βαλω???και το ποιο βασικο....δεν εχω καθολου moss...thanks για το θεμα τωρα το κοιταω....
-------------------------
μολις τα μετεφερα ολα σε ενα ταπερακι οπως ειχε κανει στο θεμα του ο strahos το θεμα τςρα ειναι τι κανω???τα μεταφερω σε μεγαλυτερο με θερμοστατη και αεραντλια η τα αφηνω εκει μεχρι να αρχισουν να κουνιουνται????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AXEL : 15-10-08 στις 18:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-11-08, 15:07
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

πωπω... τώρα το είδα, δεν μου το έβγαλε σαν νέο μήνυμα...

τί έκανες τελικά? τα αυγά των κόρυς πρώτα γονιμοποιούνται και μετά εναποτίθενται. υπόστρωμα δεν χρειαζόταν να βάλεις, καλύτερα όχι για να καθαρίζεις εύκολα και να βλέπεις καθαρά. Η τζάβα χρησιμεύει για κρυψώνα αλλά κυρίως για infusoria. κάνε μιά αναζήτηση για το πως θα δημιουργήσεις έξω από το ενυδρείο.

Αν διαβάσεις το θέμα νομίζω έχει όλες τις απαντήσεις (αν και είναι αργά μάλλον...)
τελικά είχες επιτυχές αποτέλεσμα?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-08, 10:42
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

ναι strahos...Πηρα απο το τζαμι ολα τα μωρα με μια τηλεκαρτα,ρουφοντας τα με συριγγα για να μην βγουν καθολου απο το νερο,και τα μετεφερα με σε ενα μεσαιο προς μεγαλο ταπερ,με αεραντλια,8ερμοστατη με 8ερμοκρασια γυρω στους 25-26 και για αντικαταστατο τησ java εβαλα ενα τετοιο ειδος φυτου ισα ισα για να κρυβονται....(http://www.tropica.com/productcard_1...00C&mode=close)
μετα απο 4-5 μερες παρακολουθησης και αλλαγων νερου κα8ε μερα ξαφνικα γυρνοντας σπιτι τα πηρα χαμπαρι οτι σκασανε μερικα....ηταν πολυ μικρουλια,γυρω στα 3-4....τα υπολοιπα δεν βγηκαν ποτε και τα αφερεσα μετα απο 1-2 μερες ωστε να ειμαι σιγουρος οτι δεν παιζει να βγουν....Τα μικρα τα ταιζα με μια τροφη σε σκονη που την ανακατευα απο πριν σε μια συριγγα με νερο για να διαλυεται...πλεον τα μικρα μου ειναι 3,εχουν μεγαλωσει αρκετα αν και δεν ξερω ακομα αν μπορω να τα μεταφερω σε ποιο μεγαλο,αλλα λεω να τα αφησς λιγο ακομα εκει....τις τελευταιες μερες εχω αρχισει να τα ταιζω και με κανονικη τροφη(βυθου)και εχουν αρχισει να την ψηλοτσιμπολογανε....δεν ξερω βασικα ποτε και σε ποσο καιρο θα ειναι αρκετα μεγαλα ωστε να μεταφερθουν....εχω ηδη ετοιμο ενυδρειο(25-30)με αμμο και ολα τα σχετικα φυτα κτλ...για να καταλαβαιτε το μεγεθος τους μπορεις να διακρινεις απο μακρια τα πτεριγια τους,τα μουστακια τους και εχουν αρχισει να περνουν χρωμα.....ευχαριστω πολυ για την βοηθεια strahos
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-11-08, 12:03
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Μετεφερε τα αμεσα στο αλλο, με καλη προσαρμογη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-11-08, 23:49
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

παιδια ξαναγεννησαν......!μεσα σε τοσο λιγο χρονικο διαστημα 2 φορα....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-11-08, 06:19
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

- Φταιει το χαμηλο βαρομετρικο των ημερων....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γεννα corydoras paleatus jimfytakis Γατόψαρα Ν. Αμερικής 3 16-01-08 21:30
cory albino ζευγάρωμα με Corydoras aeneus; bakogiannisd Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 15-03-07 10:43
πως ξεχωρίζουμε aenaus albino, paleatus albino Strahos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 28-03-06 23:04
Γόνος corydoras aeneus x c.aeneus albino Anonymous Γατόψαρα Ν. Αμερικής 3 23-01-05 03:15
Corydoras albino steve_ier Γατόψαρα Ν. Αμερικής 6 23-03-04 12:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04030 seconds with 15 queries