Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 11-09-12, 19:13
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Αρχάριος γεμάτος απορίες

Καλησπέρα στην παρέα και συγχαρητήρια για την πολύ καλή δουλειά σας. Παρακαλουθώ καιρό το φόρουμ αλλά μόλις πριν λίγο εγγράφηκα. Μου κάνανε δώρο ένα ενυδρείο 112lt μάρκας Aquael με εσωτερικό φίλτρο Aquael Fan 2 Plus, θερμοστάτη τον οποίο δεν έχω τοποθετήσει μιας και θα βάλω χρυσόψαρα και μια λάμπα, αν δεν κάνω λάθος 11W.

Το ενυδρείο το γέμισα πριν 7 μέρες, πρόσθεσα αμέσως αντιχλώριο και έθεσα σε λειτουργία το φίλτρο του στο οποίο σύμφωνα με υποδείξεις τοποθέτηση βιολογικό υλικό τύπου Siporax (ήταν χύμα από αυτό που χρησιμοποιεί το pet που μου το πούλησε).

Από τη 2η μέρα μέχρι και σήμερα προσθέτω βακτήρια και τροφή και κάνω μετρήσεις ανά 2 μέρες.
Πριν λίγο έκανα την τελευταία μέτρηση και έδειξε ΝΗ3=0, ΝΟ3=10 και ΝΟ2=0.

Διάβασα για το στρώσιμο του ενυδρείου και θέλω να ρωτήσω: Είναι δυνατόν να έστρωσε το ενυδρείο μου τόσο γρήγορα; Μπορώ να βάλω το 1ο μου ψαράκι και μετά από 10 μέρες το 2ο και έπειτα ακόμη 1 ή 2;

Οι μετρήσεις έγιναν για την αμμωνία με υγρό τεστ Sera και με sticks της eSHa. Μάλιστα έκανα 3 tests γιατί μου έκαναν εντύπωση οι τιμές.

Να βάλω ψαράκι τις επόμενες μέρες; Βακτήρια και τροφή θα ρίχνω μέχρι τη 10η μέρα όπως μου υπέδειξαν στο pet shop και μετά λέω να πάρω τον 1ο κάτοικο.


Ακούω γνώμες και σχόλια για όλα τα παραπάνω. Οι μετρήσεις μου είναι καλές; Ξέχασα νβα πω πως το PH είναι 7.2 και το GH > 7. KH = 10. Το ενυδρείο έχει ψιλό χαλίκι, 2 πήλινα διακοσμητικά και θα μπουν αύριο και 4-5 πλαστικά φυτά... Υπάρχει πρόβλημα που θα μπουν εκ των υστέρων τα πλαστικά φυτά; Πρέπει να τα πλύνω πριν τα βάλω; Πώς θα τα "φυτέψω" τώρα που είναι γεμάτο το ενυδρείο;;

Νομίζω δεν ξέχασα να εκφράσω καμία απορία μου. Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα σας γράψω ξανά
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 24-09-12, 19:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

συγνωμη,ο αγωγος που λες,ειναι αυτος που φερνει το νερο στη βρυση και το πινετε?
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 24-09-12, 20:04
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

για να γραφει ακομα, μαλλον δεν το πινουν.
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 24-09-12, 20:08
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι γιαυτο ρωταω
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 24-09-12, 21:40
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atthess Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμβιώσει καλά με Common που σκέφτομαι να βάλω σε κανένα 10ήμερο ή και σήμερα αν μου πείτε με σιγουριά πως μπορώ να βάλω ταυτόχρονα 2 ψαράκια;
Νομίζω σου απάντησε πιο πάνω ο Nick (όπως και για το nitrivec), δε μπορείς να βάλεις common σε αυτά τα λίτρα, μεγαλώνει πολύ. Εκτός αν σκέφτεσαι για καμιά λίμνη σε 1-2 χρόνια. Μπορείς να επιλέξεις έως 2 fancy.
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 24-09-12, 23:19
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Λίγες φωτογραφίες από τον πρώτο κάτοικο του ενυδρείου μου..
Πώς σας φαίνεται; Από υγεία;; Διάβασα για το ick και φοβάμαι πάρα πολύ.. Νομίζω πως ο συγκάτοικός του στο pet ήταν γεμάτος στην ουρά.

Στο ενυδρείο μου, στην αρχή πήγαινε διστακτικά από τη μια γωνία στην άλλη (κατα πλάτος), μετά από λίγη ώρα πάλι χαμηλά, σε όλο το μήκος του ενυδρείου και ύστερα από κανένα μισάωρο που ανέπνεε και αισθητά πιο αργά μιας και μάλλον ξε-αγχώθηκε εξερευνούσε (μέχρι και τώρα) τη νέα του κατοικία πότε πάνω, πότε κάτω..!!
Κολυμπάει γρήγορα γενικά και ορισμένες στιγμές απότομα σα να τρομάζει από κάτι. Είναι λογικό;

Μια χαζή ερώτηση. Κάτι σαν σκουλικάκια που το πέτυχα 2 φορές να βγάζει είναι περιττώματα;; Από αύριο θα αρχίσω και τάισμα

http://img831.imageshack.us/i/imagexicj.jpg/

http://img255.imageshack.us/i/imagesez.jpg/

http://img138.imageshack.us/i/imagerkf.jpg/

http://img196.imageshack.us/i/imagevvr.jpg/

http://img441.imageshack.us/i/imagebdn.jpg/
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 24-09-12, 23:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atthess Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασα για το ick και φοβάμαι πάρα πολύ..

για το ισκ διαβασες, αυτα που γραφουμε εκανες κανενα κοπο να τα διαβασεις η τα γραφουμε απλα για μας?
Αφου φοβασαι τις αρρωστιες γιατι τον εβαλες σε νερο που ουτε κι εσυ ξερεις τι ειχε?

Μακαρι να μην συμβει τιποτα βεβαια και ολα να πανε μια χαρα αλλα να ξερεις ειναι ρισκο να βαζεις ψαρι (που ετσι κι αλλιως ειναι ευαισθητος οργανισμος) σε νερο που ουτε εσυ ο ιδιος θα το επινες.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 25-09-12, 12:25
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Τα έκανα, ναι. Τον μετέφερα στη γυάλα που είχα από τον 1ο Ατακτούλη! Απολύμανα χαλίκια, φυτά, ενυδρείο και σήμερα θα γεμίσω ξανά με φρεσκότατο νερό που φρόντισα ήδη να μεταφέρω. Στρώσιμο αντιλαμβάνεστε πως δε θα γίνει ξανά απ'την αρχή, αφού σήμερα θα επιστρέψει από τη γυάλα το ψαράκι, αλλά βρήκα και μπόλι, οπότε όλα καλά.
Πώς σας φάνηκε στις φωτογραφίες; Υγιέστατος δε φαίνεται ο μικρός μου;;!
-------------------------
Για τα περιττώματα τι έχετε να πείτε; Αυτό που είδα είναι;
-------------------------
Τι λέτε;; Πότε να βάλω 2ο ψαράκι; Σήμερα θα ταϊσω, αύριο θα κάνω τεστ και αν όλα είναι καλά, Σάββατο σκέφτομαι να κάνω αλλαγή περίπου 20-25%, Κυριακή νηστεία και Δευτέρα να βάλω ακόμα ένα ψαράκι στο ενυδρείο. Θα είναι οκ; Τι πιστεύετε; Το 2ο θα είναι fancy και αργότερα σκέφτομαι για ακόμη 1 και τέλος για τα λίτρα που έχω. Θα είναι οκ ένα Common με 2 fancy, ε;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atthess : 25-09-12 στις 12:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 25-09-12, 12:28
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηταν οκ αν ειχες λιμνη ή βαρια βαρια καποιο τεραστιο ενυδρειο, σε ενυδριακια common, commet, koi κτλ δεν μπαινουν. (μιλαμε για ψαρι τελικου μεγεθους 30+ cm)
fancy ειναι οκ
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 25-09-12, 12:33
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οχι στα 112 λιτρα δεν θα ειναι οκ ενα common καi δυο fancy.για την ακριβεια δεν ειναι οκ ουτε για ενα Common.για τα δυο fancy κατι γινεται αλλα κιαυτα οριακα θαναι.καταλαβαινω τη χαρα και τον ενθουσιασμο,αλλα αυτα δεν αλλαζουν τις απαιτησεις των ψαριων σε λιτρα αλλα και διαστασεις ενυδρειου.εκτος αν σκοπευεις να τα κρατησεις σε αυτο για κανα χρονο(πολυ βαρια)και μετα να παρεις αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο.
βασικα αν τα ταιζεις σωστα και εχουν σωστες συνθηκες κλπ σε εξι μηνες εγω νομιζω θα θες αλλο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 25-09-12, 13:02
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Η σκέψη είναι το Common να μεταφερθεί σε DIY ενυδρείο περίπου 700 λίτρων, αλλά όχι πριν το τέλος του ερχόμενου έτους. Για τους περιορισμούς στις διαστάσεις έχω μελετήσει αρκετά και έχω πειστεί πως το μέγεθος του ενυδρείου δε θα είναι οκ σε λίγο καιρό, η ερώτησή μου αφορά περισσότερο τις απαιτήσεις των ψαριών. Θα τρέφονται με τον ίδιο ρυθμό για παράδειγμα;
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 25-09-12, 13:25
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Ανάλογα με το ποιό funcy θα πάρεις, μπορεί να μην προλαβαίνει να φάει.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 26-09-12, 09:59
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Πριν επιλέξω θα σας πω.. Για το πότε μπορεί να μπει τι λέτε;

SOS: Ήρθε το φίλτρο που είχα παραγγείλει από το eBay και θα το βάλω σήμερα σε λειτουργία. Θα βάλω Siporax mini ανάμεσα στα σφουγγάρια και για κανένα μήνα, μέχρι να στρώσει το νέο θα λειτουργούν και τα δύο φίλτρα μαζί. Ο προβληματισμός μου είναι ο παρακάτω:

Το νέο φίλτρο είναι 880l/h και η ροή του δε ρυθμίζεται. Θα είναι οκ σ'αυτό το ρυθμό φιλτραρίσματος ή θα μου κάνει το ενυδρείο πλυντήριο;
Το φίλτρο είναι αυτό:
http://viewitem.eim.ebay.gr/880LH-12...d=896630237007

Ποιο σφουγγάρι να κόψω για να χωρέσει το Siporax? Το μπλε ή το μαύρο;
-------------------------
Μάλλον το μαύρο θα κόψω λίγο και ενδιάμεσα θα βάλω το διχτάκι με το βιολογικό υλικό
-------------------------
Παρατηρώντας τα είδη σε διάφορες φωτογραφίες στο ίντερνετ νομίζω πως το ψαράκι μου είναι Comet!!! Η ουρίτσα του στο τελείωμά της είναι διάφανη όπως και τα πτερύγια σαν τα Comets που βλέπω στο google. Δείτε αν μπορείτε τις φωτογραφίες που ανέβασα πριν και πείτε μου τη γνώμη σας. Μωρέ λέτε;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη atthess : 26-09-12 στις 09:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 26-09-12, 12:30
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Κομήτης είναι.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 26-09-12, 12:40
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Μέχρι 3 είναι οκ ή να μείνω στους 2;
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 26-09-12, 12:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σου έχουνε πει ήδη για τη διαφορά fancy χρυσόψαρων με τα άλλα που μεγαλώνουν πολύ.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 26-09-12, 16:43
atthess Ο χρήστης atthess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-09-2012
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Ωραία, οπότε 2!
Έκανα ξανά τεστ πριν λίγο.
ΝΗ4 = 0
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 < 10
PH = 7.6
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 26-09-12, 16:51
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από atthess Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία, οπότε 2!

Θα το πω για τελευταια φορα γιατι δεν εγινα μαλλον κατανοητος.
Οταν μιλαμε για ψαρια οπως τα comon, comet, koi κτλ μιλαμε για ολοκληρα γουρουνια που δε χωρανε μεσα στο ενυδρειο σου, τουλαχιστο οταν -και αν- φτασουν στο τελικο τους μεγεθος το οποιο ειναι για τα δυο πρωτα γυρω στους τριαντα ποντους η και ισως και παραπανω, και για το τριτο πανω απο μισο μετρο.
Υπολογιζοντας για ψαρια κολυμβητες ενα ελαχιστο μηκος ενυδρειου 10 φορες το τελικο μηκος του ψαριου, για να φιλοξενησεις -ειτε ενα ειτε δεκα, δεν παιζει ρολο- τετοια ψαρια θα ηθελες τουλαχιστο ενα μηκος τριων μετρων, γι αυτο και τετοια ειδη συνηθως δεν ειναι για ενυδρεια αλλα για λιμνες.
commet και common μερικοι βαζουν σε ενυδρεια, αλλα μιλαμε για ενυδρεια ολοκληρα κτηνη, οχι κλασσικα κατοσταρακια.

Ακομα πιστευω σε παιρνει να το αλλαξεις με καποιο fancy...


Αν ηταν τοσο απλη η φαση με τα χρυσοψαρα ολοι θα ειχαμε κι ενα ενυδριακι με τετοια (οι πιο πολλοι τα λατρευουμε εξ αλλου ασχετα με το τι αλλα ψαρια μπορει να εχουμε)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος (25λ ενυδρείο) απορίες Stergios90 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 26-04-12 18:45
Γενικές απορίες αρχάριου Dracula Αρχάριοι γλυκού νερού 18 25-08-11 14:17
απορίες ενός αρχάριου agapanthos Αρχάριοι γλυκού νερού 7 20-09-10 17:18
Απορίες αρχάριου stratosxios Γλυκό νερό - Γενικά 14 07-12-07 22:38
Αρχάριος+Στρώσιμο=Απορίες! LeeHook Αρχάριοι γλυκού νερού 20 01-10-07 12:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06461 seconds with 14 queries