Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-13, 23:14
Το avatar του χρήστη Tetra
Tetra Ο χρήστης Tetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή Μετά από έρευνα...

Μετά από έρευνα.. Έχω καταλήξει στα εξής για το νέο μου ενυδρείο και θέλω τη γνώμη σας για το τι χρειάζομαι εκτός από τα παρακάτω και τι δεν χρειάζομαι..

Καταρχήν το ενυδρείο μου είναι 80Χ30Χ40 (μεικτό 96l)

Αυτή τη στιγμή έχω βάλει μέσα υπόστρωμα Tetraplant complete και πάνω από αυτό χαλίκι μεσαιου μεγέθους. (Οχι πολυ ψιλό για να μην εχω πρόβλημα με το υπόστρωμα)

Έχει το γνωστό φίλτρο στην πλάτη που είχαν τα ενυδρεία του καρφουρ στο οποίο έχω βάλει αντλία 380l/h, το μπλε το σφουγγαρι το απλό.. το μαύρο το carbon, μακαρονάκι, πορώδες υλικο (Ehfisubstrat) και το filtrewool (αυτο σαν βαμβακι)

Έχω ήδη τελειώσει το στρώσιμο με αμμωνία (μετά από περίπου δυο βδομάδες βλέπω ότι η αμμωνία που βάζω απορροφάτε πολύ γρήγορα)

Οπότε λέω να προχωρήσω στο επόμενο βήμα..

Μετά την έρευνα λοιπόν διαπίστωσα ότι χρειάζομαι τα παρακάτω:
2 λάμπες Τ5 (plantgrow - daylight) 24w
1 λάμπα Τ8 (sunglο) 20w

Test για PH , KH, NO2, NO3

και λιπάσματα

Για CO2 σκέφτομαι αρχικά να χρησιμοποιήσω το TetraOptimat και μετά βλέπω (Το επέλεξα μεταξύ Excel, DIY, μια και δεν το χω ακόμα για ολοκληρωμένο σύστημα)

Θέλω τη γνώμη σας για το τι λιπάσματα να αγοράσω και αν κάτι από τα παραπάνω που θα πάρω δεν χρειάζεται

Τα φυτά που θα χρησιμοποιήσω θα είναι μεσαίων απαιτήσεων βάση του καταλόγου της τροπικα

Επίσης θέλω τη γνώμη σας και για το ξεκίνημα.. Σκέφτομαι να έχω αναμμένη την Τ8 για 8ωρο και τις άλλες 2 από 3 ώρες +15 λεπτά κάθε βδομάδα όπως λέει στο forum. Επίσης διάβασα λιπάσματα μετά από ένα μήνα.

Αλλού διαβάζω ότι πρέπει να τα ξεκινήσω όλα μαζί οπότε έχω μπερδευτεί λίγο..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
-------------------------
Παιδιά καμιά απάντηση?? Θέλω να κάνω σύντομα τις συγκεκριμένες αγορές και θα το εκτιμούσα... Επίσης αν γράφω βλακείες ενημερώστεμε σχετικα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tetra : 11-02-13 στις 23:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-13, 00:58
Το avatar του χρήστη Tetra
Tetra Ο χρήστης Tetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή Σχετικά με φυτεμένο

Mετά από έρευνα.. Έχω καταλήξει στα εξής για το νέο μου ενυδρείο και θέλω τη γνώμη σας για το τι χρειάζομαι εκτός από τα παρακάτω και τι δεν χρειάζομαι..

Καταρχήν το ενυδρείο μου είναι 80Χ30Χ40 (μεικτό 96l)

Αυτή τη στιγμή έχω βάλει μέσα υπόστρωμα Tetraplant complete και πάνω από αυτό χαλίκι μεσαιου μεγέθους. (Οχι πολυ ψιλό για να μην εχω πρόβλημα με το υπόστρωμα)

Έχει το γνωστό φίλτρο στην πλάτη που είχαν τα ενυδρεία του καρφουρ στο οποίο έχω βάλει αντλία 380l/h, το μπλε το σφουγγαρι το απλό.. το μαύρο το carbon, μακαρονάκι, πορώδες υλικο (Ehfisubstrat) και το filtrewool (αυτο σαν βαμβακι)

Έχω ήδη τελειώσει το στρώσιμο με αμμωνία (μετά από περίπου δυο βδομάδες βλέπω ότι η αμμωνία που βάζω απορροφάτε πολύ γρήγορα)

Οπότε λέω να προχωρήσω στο επόμενο βήμα..

Μετά την έρευνα λοιπόν διαπίστωσα ότι χρειάζομαι τα παρακάτω:
2 λάμπες Τ5 (plantgrow - daylight) 24w
1 λάμπα Τ8 (sunglο) 20w

Test για PH , KH, NO2, NO3

και λιπάσματα

Για CO2 σκέφτομαι αρχικά να χρησιμοποιήσω το TetraOptimat και μετά βλέπω (Το επέλεξα μεταξύ Excel, DIY, μια και δεν το χω ακόμα για ολοκληρωμένο σύστημα)

Θέλω τη γνώμη σας για το τι λιπάσματα να αγοράσω και αν κάτι από τα παραπάνω που θα πάρω δεν χρειάζεται

Τα φυτά που θα χρησιμοποιήσω θα είναι μεσαίων απαιτήσεων βάση του καταλόγου της τροπικα

Επίσης θέλω τη γνώμη σας και για το ξεκίνημα.. Σκέφτομαι να έχω αναμμένη την Τ8 για 8ωρο και τις άλλες 2 από 3 ώρες +15 λεπτά κάθε βδομάδα όπως λέει στο forum. Επίσης διάβασα λιπάσματα μετά από ένα μήνα.

Αλλού διαβάζω ότι πρέπει να τα ξεκινήσω όλα μαζί οπότε έχω μπερδευτεί λίγο..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

(επανυποβολή θέματος λόγω μπερδεματος με τα nickname )
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-02-13, 01:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Θα πρέπει να τσεκάρεις και τα NO2 για να δεις ότι στρώθηκε το φίλτρο. Πρώτα αναπτύσσονται τα βακτήρια που τρώνε την αμμωνία και μετά αυτά για τα NO2, τα οποία και θέλουν παραπάνω χρόνο.

Το μαύρο σφουγγάρι σιγά σιγά να το βγάλεις, ειδικά όταν ξεκινήσεις τα λιπάσματα.

Έχεις αποφασίσει τι φυτά θα βάλεις; Αν βάλεις πολύ εύκολα φυτάκια θα μπορούσες ίσως να μείνεις και με τη μία λάμπα. Αυτό που λες για τη σταδιακή αύξηση του φωτισμού είναι σωστό φυσικά και μπορείς να κρατήσεις τις Τ5 για λίγες μόνο ώρες, ειδικά εάν δε σκοπεύεις να βάλεις μπουκάλα CO2. Το optimat κάτι θα κάνει, αλλά εντάξει δε συγκρίνεται με μπουκάλα.

Εγώ θα φοβόμουν να ανάψω όλα αυτά τα φώτα στο φουλ (και αργότερα) χωρίς μπουκάλα και λίπανση.

Για λίπανση μπορείς να πας στην πλήρη σειρά λιπασμάτων της Seachem ή να κοιτάξεις για λίπανση EI (υπάρχει υπόμνημα), που θα σου βγει πολύ οικονομική.

Πάντως πιο σαφή απάντηση θα μπορείς να πάρεις εάν πεις στο περίπου τι δυσκολίας φυτά πρόκειται να χρησιμοποιήσεις. Αν δεν έχεις μεγάλη εμπειρία η άποψή μου είναι (μια και έχεις ήδη ενεργό υπόστρωμα) να το φουλάρεις σε εύκολα και κάποια μέτρια φυτά, να χρησιμοποιείς τις Τ5 και άμα κάποια στιγμή παρουσιαστεί έλλειψη να συμπληρώσεις με υγρά ή DIY λιπάσματα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-02-13, 01:20
Το avatar του χρήστη Tetra
Tetra Ο χρήστης Tetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Το πρώτο μου ενυδρείο ήταν αυτό. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23582
Στο οποίο τα φυτα φουντωσαν κι εγινε πολυ ωραιο αλλα αναγκάστικα να το δωσω γιατι μετακομισα Αθηνα. Τωρα που γύρισα θέλω να κανω κατι πιο "δυσκολο". Τα φυτα που ειχα τότε ήταν όλα ευκολα..
Τωρα θελω να βάλω καποια μετρια (συμφωνα με τον καταλογο της Τροπικα) και ισως και ελεοχαρις για γρασιδι...
Εχω διαβάσει για ΕΙ αλλα δεν ξερω τι επιδραση εχει στα ψαρια που θα βαλω (οποια κι αν ειναι αυτα..το χω σαν δευτερεύον) σε σχεση με τα seachem προιοντα που προοριζονται γι αυτην τη χρηση
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-02-13, 01:30
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τα λιπάσματα γενικά είναι ουσίες που αν υπερβούμε κάποια όρια γίνονται επικίνδυνα για τα ψάρια, ανεξάρτητα από το αν είναι ενυδρειακά ή όχι. Επίσης αν μιλάμε για σκόνες παίρνουμε τέτοια που να έχουν μεγάλη καθαρότητα οι ουσίες. ¶μα το αποφασίσεις τα παιδιά από τη Θεσσαλονίκη θα σου πουν από ποια μαγαζιά τα αγοράζουν. Τώρα άμα δε σε ενδιαφέρει το οικονομικό πάρε τη σειρά της Seachem (για σίδηρο σχεδόν σίγουρα αυτόν θα πάρεις ανεξάρτητα από ποια μέθοδο θα ακολουθήσεις).

Πάντως πρότασή μου είναι να το γεμίσεις φυτά, χαλαρό φωτισμό στην αρχή και σιγά σιγά να ανεβάσεις όσο θα σου επιτρέπει και ο εξοπλισμός σου. Χωρίς μπουκάλα δηλαδή από ένα σημείο και μετά με δυνατό φωτισμό είναι αρκετά πιθανό να στο μπουμπουνίσουν οι άλγες. Τα λιπάσματα σιγά σιγά. Αν θες να ξεκινήσεις να ρίχνεις κάποια ξεκίνα από κάλιο και trace και ίσως ένα γενικό και αυτά μετά από κάποιο καιρό που θα έχουν περάσει την αρχική περίοδο προσαρμογής τα φυτά και θα αρχίσουν να ζητάνε και όχι από την αρχή στις προτεινόμενες δοσολογίες αλλά πολύ πιο χαμηλά. Τώρα αν τα πάρεις από συγχομπίστα και σου έρθουν τούμπανα και αρχίσουν να ζητάνε από την αρχή θα το δεις. Πάντως μην ξεχνάς και το υπόστρωμα που έβαλες, έχει πολύ πράγμα μέσα του!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-02-13, 01:34
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για αυτά μπορεί και να μη χρειαστείς για καιρό να συμπληρώσεις κάτι. Τον εχινόδορο που δείχνεις θα τον απέφευγα στο μέγεθος ενυδρείου που έχεις, γιατί θα βρει και το υπόστρωμα και θα γίνει τέρας!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-02-13, 01:37
Το avatar του χρήστη Tetra
Tetra Ο χρήστης Tetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Το κόστος σαφώς και μ'ενδιαφερει γιατι είναι δυσκολη καιροι... Γι αυτο και δεν παω για πληρες συστημα co2 προς το παρον. Οποτε για αρχη , εκτος απο το τεστ αμμωνιας που εχω, παιρνω τα ΝΟ2 και ΝΟ3 και ξεκιναω με τα φυτα..
Να παρω excel ή το optimat για αρχη ? (Ελεγα optimat μηπως το κανω DIY αργοτερα.. ετσι κι αλλιως τα φυτα μου δεν θα θελουν παρα πολυ co2 και ο καθαρος χωρος δεν ειναι ουτε 80λτ)
-------------------------
Εχω διαφορες επιλογες για τη μεση..
http://www.tropica.com/en/plants/pla...n.aspx?pid=045
μπορει δεν ξερω... αναλογως και τη θα βρω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tetra : 12-02-13 στις 01:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-02-13, 01:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Να σου πω την αλήθεια η άποψή μου είναι να μη δώσεις επιπλέον χρήματα για το optimat και να περιμένεις να μαζέψεις λίγα χρήματα για μπουκάλα. Μπορείς να πετύχεις (και στις αγγελίες) και με 50 ευρώ κι ας είναι χωρίς ηλεκτρομαγνητική και controller. Μέχρι τότε μπορείς να φτιάξεις ένα DIY με πολύ χαμηλό κόστος.

Φυσικά αυτή είναι η δική μου γνώμη ε!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-02-13, 01:44
Το avatar του χρήστη Tetra
Tetra Ο χρήστης Tetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Με DIY ή optimat θα χρειαστει να παρω kh και ph test για να checkarw τι γινεται με το CO2 ή δεν χρειαζεται τοσο πριν βαλω μπουκαλα?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-02-13, 01:59
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Από την άποψη της ρύθμισης του CO2 δεν έχει κανένα νόημα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-02-13, 02:04
Το avatar του χρήστη Tetra
Tetra Ο χρήστης Tetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Σ ευχαριστω για το χρόνο σου.. Θα ξεκινησω με τα φυτα και θα δω πως θα παει.. Θα μιλησουμε παλι συντομα υποθέτω
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-02-13, 02:06
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μόνο να προσέχεις στα φυτέματα τώρα που έχεις υπόστρωμα να μη σου βγει πάνω και γίνει ο κακός χαμός!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-02-13, 02:12
Το avatar του χρήστη Tetra
Tetra Ο χρήστης Tetra δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 110
Προεπιλογή

Εχω διαβασει σχετικα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μια έρευνα για να περάσει η ώρα Hary Γλυκό νερό - Γενικά 8 12-12-08 23:29
μετά το ξεκίνημα τι KOKOBAS Γλυκό νερό - Γενικά 21 22-08-08 13:00
Protalon-707. Μετά? poliko_selas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 30-06-08 23:41
ph controller- έρευνα αγοράς paxh2o Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 34 27-04-07 21:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16750 seconds with 15 queries