Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-06-11, 20:09
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή Φωτισμός με LED

καλησπέρα
κατα καιρούς βλέπω διαφορες απόψεις για για φωτισμό με LED, δεν εχω βγαλει ομως ενα ασφαλες συμπέρασμα αν είναι οτι καλύτερο ή οχι.
Έχω ενα rekord600 στο οποιο εχω βάλει 2 T5 24w η καθε μια(παει για ζούγκλα)
Ολα καλα, τα φυτά πανε σφαίρα, αφού εγινε ομως η μετατροπή στο καπάκι και όλα πάνε καλά, το επομενο στάδιο είναι να φτιάξω ενα νεο καπάκι (μαλλον ξύλινο ή plexiglass) το οποιο θα έχει ετοιμες τρύπες για ανεμιστήρες, αλλο φωτισμό, θέση για τον eliwell και οτι αλλο μου καρφωθεί στο μυαλό!

Μετά απο διάβασμα που επεσε, συμπέρανα οτι χρειάζομαι περίπου 3600 lumens στην επιφάνεια (για να φτάσω την ίδια απόδοση κατι το οποιο θα το επιβεβαιώσω με φωτόμετρο που έχει φιλος φωτογράφος), όμως δεν ειμαι σίγουρος οτι τα led θα κανουν την δουλειά.

The point is, εχει κανεις χρησιμοποιήσει led για φυτά ωστε να έχει άποψη επ' αυτού?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-06-11, 10:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Εχουν χρησιμοποιησει led σε θαλασσινα απο οσο εχω παρακολουθησει ... απο οσο θυμαμαι η αποδoση τους μετα απο καποιο χρονικο διαστημα επεσε σημαντικα!

Στη θεση σου θα αφηνα τις φθοριου ... αν θελεις να πειραματιστεις προχωρα το με led!!





ΥΣ ** Εχεις δικιο ...............................
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-06-11, 19:25
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

δεν εχω βγάλει ακρη με την φωτεινότητα των τ5 ακομα ενώ στους 50ποντους βγάζουν περίπου 1800 λουμενς, η σερα δίνει για τις 1 λάμπες που έχω 2100 συνολο(περιπου)
τελικα δεν ξεω ποια απο τις 2 να ακολουθησω και τι να βάλω, αφού τα 2100 εχουν πολυ περισσοτερα προτερήματα (λιγότερα λεντ, μικροτερη καταναλωση, μικροτερη επιφανεια κ.ά)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-06-11, 20:49
Το avatar του χρήστη redman88
redman88 Ο χρήστης redman88 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 413
Προεπιλογή

ο φωτισμος με led ειναι κατι που με απασχολει και εμενα αρκετα γιατι οσον αφορα στην οικονομια ειναι πολυ μπροστα και συντομα θα το δοκιμασω

νομιζω αξιζει να κανεις μια δοκιμη μιας και μπορεις να βρεις αρκετα φθηνα ακομα και απο ελλαδα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-06-11, 21:16
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

δεν με ενδιαφερει μονο το φτηνά αλλά και η απόδοση/κατανάλωση. Εαν πχ παω απο 3600 lumens στα 1500 με λιγότερα βατ, δεν σημαίνει οτι ελυσα το πρόβλημα μου!
προφανως πρεπει να επιβεβαιώσω οτι η αποδοση ειναι η ιδια, το φασμα θα ειναι το ιδιο, για να ανεβασω τα lumens ΔΕΝ θα μου στοιχισει 500 ευρώ ουτε θα καταναλώνει περισσότερο απο οτι τώρα...
ειναι πολλά στην μέση, με μια αρχικη μελέτη που εκανα μπορώ να κατεβω απο τα 48watts στα 30 αλλά με πατέντα(μιλαμε παντα για την ίδια αποδοση, 3600 lumens)
επισης δεν εχω βρει ακομα αν ισχυουν τα lumens που δίνει η sera η αυτά των T5, εχω ενα φίλο με φωτόμετρο(οχι φωτόσπα8ο...) τον οποιο μαλλον θα αγγαρέψω!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-06-11, 21:22
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

πολυ θα μας ενδιεφερε όλους να κάνεις μετρήσεις με φωτόμετρο.
Για στριμωξε το φιλαρακι σου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-06-11, 00:17
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

το θεμα ειναι οτι, ακομα και αν κανω μετρησεις, αυτες θα είναι για τις συγκεκριμένες λάμπες (μήκος & φάσμα), οχι για όλες!

θελει ψάξιμο αλλά νομιζω οτι θα αποδόσει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-07-11, 00:56
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους! Εγώ ασχολούμαι 6 μήνες με το άθλημα, χωρίς να έχω εντριφίσει πολύ!

Στο ενυδρείο μου έχω φτιάξει φωτισμό 2m led ταινία. Έτυχε να τις προμηθευτώ δωρεάν τις ταινίες γι'αυτό και χάρην της λιγότερης κατανάλωσης τις προτίμησα και το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό!

Σήμερα λοιπόν αγόρασα το πρώτο μου φυτό, ένα γλαστράκι ludwigia repenus. Θα δω πως θα πάει και θα σας πω!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-07-11, 05:46
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους! Εγώ ασχολούμαι 6 μήνες με το άθλημα, χωρίς να έχω εντριφίσει πολύ!

Στο ενυδρείο μου έχω φτιάξει φωτισμό 2m led ταινία. Έτυχε να τις προμηθευτώ δωρεάν τις ταινίες γι'αυτό και χάρην της λιγότερης κατανάλωσης τις προτίμησα και το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό!

Σήμερα λοιπόν αγόρασα το πρώτο μου φυτό, ένα γλαστράκι ludwigia repenus. Θα δω πως θα πάει και θα σας πω!
Βασικα, το φυτακι που πηρες θεωρειται ευκολο απο μια αναζητηση στο ιντερνετ που εκανα. Το οτι θα αντεξει ή οχι με τα λεντ, δεν παει να πει οτι θα ξερουμε μετα τι γινεται με το θεμα. Παιζουν πολλα ρολο, απο οσο κοιταω και βλεπεις και τα παιδια τι λενε πιο πανω για lumens κλπ. Ακομα δεν μας ειπες τι ενυδρειο εχεις (λιτρα κλπ) για να ξερουμε σε τι μεγεθος ενυδρειο εβαλες τα λεντ και ποσα ειναι και πως τα εχεις τοποθετησει. Ελπιζω το φυτακι να τα παει μια χαρα, αν και λενε πως ειναι πολυ ανθεκτικο. Για να κρατησει το κοκκινοπο χρωμα του ομως διαβασα πως χρειαζεται 2 watt ανα gallon, αρα 2 watt ανα 3,7 λιτρα. Σχεδον μισο watt/λιτρο δηλαδη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-07-11, 06:16
laios Ο χρήστης laios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2011
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Εχω χρησιμοποιήσει ταινία LED σε μικρό ενυδρείο 60l λόγω έλλειψης χώρου
σε συνδιασμο με λαμπα φθορίου τυπου gro-lux
Με εύκολα φυτα οπως cryptocorynes πάει καλα.
Γενικά ομως τα LED έχουν προβλήματα για ενυδρειακή χρήση.
Το ένα ειναι ότι σε καμια περίπτωση δεν μπορούν να αποδώσουν το φάσμα
των ειδικών λαμπτήρων φθορισμού.
Ενα άλλο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούν να κανουν διάχυση στο φως αυτο
θα το καταλάβεις μέσα απο φακό φωτογραφικής μηχανής
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-07-11, 08:50
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

για ολα υπάρχει λύση
εχω βρεί λύση για πολλά lumens, για διαχυση, για το φάσμα, το μονο που δεν εχω βρεί είναι αν τελικα ολα αυτα ειναι σωστά ή φούμαρα!
γενικα απο οτι ειδα οι ledοταινιες δεν αποδίδουν τόσο καλά, καθότι για να φτάσω τα επιθυμητά watt(lumens) πρέπει τελικά να ξεπεράσω την κατανάλωση που έχω τώρα, το δέ κόστος ειναι πολυ υψηλό. με πλακέτες θα πέσω στα 2/3 περίπου (30 απο 48 στα 60 λίτρα) αλλά δεν θα εχω θερμοκρασία!

είδωμεν.....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-07-11, 12:40
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Βαζεις ανεμιστηρακια και τελίωσε.. Για τα φυτεμένα δυσκολα με led οχι οτι δεν γίνεται , αλλα σκέψου και το κόστος που θα πάει...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-07-11, 14:16
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

βαζεις αναλογα το καπακι και αναλογα αν θες να το κανεις πανηγύρι!εκτος του οτι ακουγονται διαρκως, καταναλωνουν επιπλεον ρευμα, δεν σου λυνουν το θεμα της καταναλωσης (48w στα 60lt ΜΟΝΟ οι λαμπες), αλλωστε σε rekord600 αν βαλεις 2 λαμπες δεν μπαινει και ανεμιστηρας!
το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο, ειναι λογικο αν ψαξεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμός latinos Γλυκό νερό - Γενικά 5 02-03-11 17:25
Φωτισμός... Kotsos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-05-08 16:42
Φωτισμός!!! flying_guardian Αρχάριοι γλυκού νερού 18 23-01-08 03:13
Φωτισμός giagligian Αρχάριοι γλυκού νερού 22 10-09-07 23:53
Φωτισμός... Liolios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 17-03-06 14:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05778 seconds with 13 queries