Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-11-09, 19:51
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή Καλύτερα να ρωτάς παρά να πονάς..

Είμαι αναμφίβολα ο ποιο νέος του forum στο θαλασσινό, μια που το ενυδρείο μου (Vision 450) έχει ξεστηθεί από φυτεμένο, πριν 15 ημέρες, και ακόμα δεν έχω βάλει ούτε νερό. Τόσα χρόνια στο hobby του ενυδρείου, έχω μάθει ότι η υπομονή και η παρατήρηση είναι από τα μεγαλύτερα προσόντα στο χώρο αυτό.
Έχω αγοράσει σχεδόν όλο τον εξοπλισμό που χρειάζεται ένα υψηλής απόδοσης reef και ακόμα διαβάζω μπας και ξεστραβωθώ. Αλλά ρε παιδιά.. τέτοιο διάβασμα έχω αν το ρίξω από τις Πανελλήνιες!
Επειδή η αρχή είναι το ήμισυ του παντός και επειδή θέλω να μην κάνω λάθη που θα στοιχήσουν σε ζωές, θα ήθελα σας παρακαλώ την υπομονή σας και την βοήθεια σας.
Και ξεκινάω τις απορίες μου:

Βάζω το νερό από την RO στο ενυδρείο, ρίχνω αντιχλώρια. Περιμένω 2 ημέρες και ρίχνω το αλάτι. Περιμένω 1 ημέρα και μετράω το salinity. Προσθέτω και άλλο αν χρειάζεται προκειμένου να έχω Specific Gravity 1.022. Ρίχνω και το αντίστοιχο Stress zyme. Από την ώρα 0 δουλεύει ο θερμοστάτης για να έχω 25C, οι κυκλοφορητές (για να σπάσουν και το αλάτι), το χημικό φίλτρο με αντιφώσφορο και το skimmer.
Πρώτες ερώτησεις:
1. Ο άνθρακας μπαίνει από την ώρα 0;
2. Το calcium reactor το λειτουργώ από την ώρα 0 προκειμένου να έχω Ca 400-475 mg/L ή όταν έρθει η ώρα να βάλω κοράλλια;
3. Το nitro reactor το λειτουργώ από την αρχή ή περιμένω να πάει 0 μόνο του το νερό και το λειτουργώ πριν βάλω ψάρια;
4. Πόσες ημέρες αφήνω το νερό πριν προσθέσω αραγωνίτη και βράχο;
5. Πόσες ημέρες αφού προσθέσω τον βράχο ανάβω τα φώτα και πόση ώρα; (Πιθανή αναλογία που σκέπτομαι 70% ζωντανό και 30% νεκρό)
6. Πόσες ημέρες αφού προσθέσω τον βράχο προσθέτω τα πρώτα κοράλλια;

Γνωρίζω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι για να φτάσεις στον ίδιο προορισμό, αναζητώ τον πιο ασφαλή.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.
Φιλικά,
Βλάσης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-11-09, 22:49
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάζω το νερό από την RO στο ενυδρείο, ρίχνω αντιχλώρια. Περιμένω 2 ημέρες και ρίχνω το αλάτι. Περιμένω 1 ημέρα και μετράω το salinity. Προσθέτω και άλλο αν χρειάζεται προκειμένου να έχω Specific Gravity 1.022. Ρίχνω και το αντίστοιχο Stress zyme. Από την ώρα 0 δουλεύει ο θερμοστάτης για να έχω 25C, οι κυκλοφορητές (για να σπάσουν και το αλάτι), το χημικό φίλτρο με αντιφώσφορο και το skimmer.
Πρώτες ερώτησεις:
1. Ο άνθρακας μπαίνει από την ώρα 0;
2. Το calcium reactor το λειτουργώ από την ώρα 0 προκειμένου να έχω Ca 400-475 mg/L ή όταν έρθει η ώρα να βάλω κοράλλια;
3. Το nitro reactor το λειτουργώ από την αρχή ή περιμένω να πάει 0 μόνο του το νερό και το λειτουργώ πριν βάλω ψάρια;
4. Πόσες ημέρες αφήνω το νερό πριν προσθέσω αραγωνίτη και βράχο;
5. Πόσες ημέρες αφού προσθέσω τον βράχο ανάβω τα φώτα και πόση ώρα; (Πιθανή αναλογία που σκέπτομαι 70% ζωντανό και 30% νεκρό)
6. Πόσες ημέρες αφού προσθέσω τον βράχο προσθέτω τα πρώτα κοράλλια;

Γνωρίζω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι για να φτάσεις στον ίδιο προορισμό, αναζητώ τον πιο ασφαλή.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας.
Φιλικά,
Βλάσης
Φίλε καλωσήρθες στα αλάτια!!Η Υπομονή είναι αρετή!
Αφού χρησιμοποιείς ΑΟ δεν χρειάζεσαι το αντιχλώριο , Stress zyme γιατί να βάλεις?Αλατότητα θα την φτάσεις 1024-1026 αν θές να είσαι στα κανονικά!
Πάμε τώρα για τις ερωτήσεις
1.Ανθρακα και αντιφώσφορο μπορείς να βάλεις απο την στιγμή που θα βάλεις βράχο και αραγωνίτη
2. Τον CR θα τον στήσεις απο την στιγμή που θα βάλεις κοράλια τα οποία καταναλώνουν ασβέστιο.
3. Όταν λές Nitro reactor?Εννοείς για νιτρικά?Αν κάνεις σωστή διαχείρηση του ενυδρείου και του εξοπλισμού δεν θα ανεβάσεις Νο3 πάνω απο τα επιτρεπτά όρια.
4. Μόλις λιώσει καλά το αλάτι και πάς την αλατότητα στα σωστά επίπεδα βάλε βράχο κα ιαραγωνίτη.
5. Μπορείς να περιμένεις με σβηστά τα φώτα κανα μήνα ώστε να απομακρύνεις τον κίνδυνο εμφανίσεως αλγών ή να αυξάνεις διαδοχικά την φωτοπερίοδο σου εβδομάδα - εβδομάδα ξεκινώντας απο 1 ώρα μέχρι να φτάσεις τις 10 περίπου ώρες full φωτοπερίοδο.
6. Μην βιάζεσαι ..... θα πρέπει να στρώσει καλά το ενυδρείο για να βάλεις κοράλια!

Καλό ταξιδι στον κόσμο του reef!

ΥΓ καλό είναι να μας κάνεις μια αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου και του εξοπλισμού, μπορεί να εντοπίσουμε λαθάκια τα οποία είναι προτιμώτερο να διορθωθούν πρίν να ξεκινήσειςτο στήσιμο!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-11-09, 02:00
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Απλός και ξεκάθαρος.

Ο εξοπλισμός του ενυδρείου (Juwel Vision 450 lt) αναλυτικά είναι:

•Ξεκινάω από το αδύναμο σημείο (ξέρω ότι θα μου πείτε ότι είναι λίγα τα Watt), τον φωτισμό. Είναι 4 x T5 των 54W = 216W δηλαδή 0,48W/lt, οι 2 λάμπες θα είναι οι Blue και οι 2 οι Marine της Juwel. Έχω και τους 4 ανακλαστήρες της εταιρείας. Ο λόγος που δεν έχω κάνει κάτι ακόμα με το φωτιστικό, είναι ότι έστειλα email στην Juwel που είναι ο κατασκευαστής του ενυδρείου λέγοντας ότι θα το κάνω reef με απαιτητικά κοράλλια και μου απάντησαν ότι αυτές οι λάμπες φτάνουν (δεν μου είπαν καν να πάρω τους ανακλαστήρες). Επίσης στη βιβλιογραφία διάβασα ότι οι Τ5 για ενυδρεία κάτω από 1m βάθος είναι αρκετές. Έτσι υπάρχει η σκέψη να πάρω άλλα 2 μαμίσια φωτιστικά και να κόψω το καπάκι όσο χρειαστεί (0,48 x 2 = 0,96W/lt) για να χωρέσουν ή να πάρω κρεμαστό φωτιστικό, που θέλω να αποφύγω. Δεν έχω πειστεί όμως για το τι πρέπει να κάνω (τώρα υπάρχουν και φωτιστικά με Led, αλλά δεν ξέρω πόσο έχουν δοκιμαστεί). Αυτό που θα ήθελα είναι να φτάνουν 8 x Τ5 (4 Blue + 4 Marine) με 8 ανακλαστήρες. Εννοείται η χρήση χρονοδιακόπτη.

•Για ψύξη έχω το Aqua Medic Titan chiller 1500 το οποίο σύμφωνα με την εταιρεία κατεβάζει 10C ενυδρείο 700lt με θερμοκρασία περιβάλλοντος 35C. Πιστεύω ότι είναι αρκετό γιατί θα δουλεύει με 2 ζευγάρια ανεμιστήρες της Tunze, τους Aquawind.

•Για μηχανικό - χημικό φίλτρο (αντιφωσφορικά και άνθρακα) θα χρησιμοποιηθεί το prof3e 2078 της Eheim, σε συνδυασμό με το εσωτερικό του ενυδρείου.

•Για UV θα χρησιμοποιηθεί το Helix Max 18W της Aquamedic το οποίο θα τροφοδοτείται από 2213 της Eheim (μηχανικό φίλτρο). Το δίνει για 500lt , είμαι στα όρια.

•Για skimmer υπάρχουν 2 Deltec MCE 600, το οποία θα έχουν και αυτά αντιφωσφορικά και άνθρακα.

•Την κυκλοφορία του νερού που πρέπει να είναι από 20x έως 30x ανάλογα με το “φορτίο” θα φροντίσει η Tunze με το Turbelle stream kit TS 24 στο οποίο θα προστεθούν 2 nano pump της Turbelle (δηλαδή σύνολο 2 x 13.000lt/h + 2 x 5.000lt/h) με κάποιο συνδυασμό εναλλαγής της ροής (από δεξιά αριστερά και επάνω κάτω με 1 μεγάλη και 1 μικρή pump να δουλεύουν ταυτόχρονα και της άλλες να μην δουλεύουν).

•Θα μπει επίσης το ειδικό φίλτρο της Aqua Medic Nitratreductor NR 10000, με το δικό του probe και τον controller της American Marine.

•Το ασβέστιο θα το παρέχει το Kalkreaktor KR 1000 της Aquamedic με το δικό του probe και controller της American Marine. Το σύστημα με το CO2 (μπουκάλα 5Kg, ηλεκτροβαλβίδα, controller) υπάρχει από το προηγούμενο ενυδρείο.

•Υπάρχει όλη η σειρά από τους controller της American Marine (pH για τον έλεγχο του Kalkreactor, ORP για τον έλεγχο του Nitrareductor και Temperature για τον έλεγχο του θερμοστάτη της Juwel, του chiller και των ανεμιστήρων) και όλα τα monitor της ίδιας εταιρείας (pH, ORP, Conductivity, Salinity, Calcium, Nitrate). Τα probe θα μπούνε στο εσωτερικό φίλτρο πάνω στις αντίστοιχες βάσεις της Aquamedic και θα αερίζονται με κάποιο πωρόλιθο για να κάνω καλίμπρα 1 φορά το μήνα.

•Αναπλήρωση του νερού θα αναλάβει η Tunze με το Osmolator Universal (δεν έχω αποφασίσει πόσο μεγάλο θα είναι το δοχείο αναπλήρωσης, το οποίο θα αερίζεται και αυτό με πωρόλιθο).

•Υλικά φίλτρων: άνθρακας της Eheim ο Ehfiaktiv, αντιφωσφορικά της Aqua medic με βάση το σίδηρο, μηχανικά Eheim MechPro.

Δεν έχω καταλήξει ακόμα σε ozone generator και σε γεννήτρια εναλλασσόμενης τάσης που θα τροφοδοτεί όλα τα μηχανήματα του ενυδρείου σε περίπτωση διακοπής ρεύματος (επειδή θέλω τα ψαράκια να τα κρατήσω χρόνια και επειδή κάποια στιγμή θα γίνει απεργία, θα το πάρω από τώρα να ξεμπερδεύω).

Να πω ότι σαν άνθρωπος είμαι της υπερβολής, αλλά προτιμώ να έχω παραπάνω μηχανήματα παρά να έχω λιγότερα.

Είναι πολύ πιθανό να έχω κάνει λάθη ή και παραλήψεις γιατί ίσως ακόμα να σκέπτομαι με τη λογική του γλυκού νερού.

Περιμένω τις παρατηρήσεις σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-11-09, 07:09
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Σε βλέπω ζεστό και χαίρομαι
Απο φωτισμό με ένα ακόμα φωτιστικό της εταιρία θα είσαι πολύ καλά.
Ψυκτικό Οκ
Το φίλτρο που έχεις είναι οκ αν και θα προτιμούσα την σειρά classic της Eheim πχ 2217!
Uv ..... γιατί??Μηχανημα μάλλον για να καλύψει τις ανασφάλειες μας!
Γιατί 2 σκιμμερ??Στη θέση σου θα έπαιρνα ένα hang on της ΑΤΒ και θα καθάριζα!Όσο πιο πολλά μηχανήματα τόσο πιο δύσκολη η συντήρηση του ενυδρείου και η κατάθεση στη ΔΕΗ Αφού έχεις εξωτερικό κάνιστρο γιατί να βάλεις στα σκιμμερ τα χημικά σου?
ΘΑ σου πρότεινα , αν δεν έχεις πάρει ακόμα τον εξοπλισμό, να μην πάρεις το TS24!ΘΑ φαίνονται πολύ μεγάλες οι αντλίες μέσα στο ενυδρείο και αμφιβάλλω αν θα μπορέσεις να εκμεταλευτείς την ροή τους!Παιξε καλύτερα με τις νανο ή τις κοραλία της Hydor!
Για το Nitratreductor σου είπα και πρίν.Αν είσαι προσεκτικός δεν το χρειάζεσαι, τσάμπα θα το βάλεις!
Το Kalkreaktor στείστο λίγο αργότερα!
Όλα καλά με τους κοντρόλλερ , αλλα δεν κατάλαβα αυτό με τον πωρόλιθο!Γιατί να το κάνεις αυτό?Αν επικαθίσουν φυσαλλίδες πάνω στα probe θα παίρνεις λάθος μετρήσεις!Το μόνο που χρειάζονται είναι να βρίσκονται σε σημείο με ροή!Υπόψην οτι οι περισσότεροι δεν είναι για μόνιμη χρήση!
Αναπλήρωση είσαι οκ αλλα χωρίς τον πωρόλιθο!
Χημικά υλικά:Όχι ότι καλύτερο ο άνθρακας της Eheim, o αντιφώς οκ, στα μηχανικά ελπίζω να μην εννοείς και υαλοβάμβακα μιας και θα πρέπει κάθε εβδομάδα να τον καθαρίζεις!
Για οζον δές και κάποιους φτηνούς της Resun που κάνουν εξίσου καλή δουλειά με της Aqua medic για παράδειγμα!
Το έχω καταλάβει οτι είσαι λίγουλάκι υπερβολικός γιατί με όλα αυτά θα χρειαστείς υποσταθμό της ΔΕΗ και ένα δωματίο για να τα βολέψεις
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-09, 10:17
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε βλέπω ζεστό και χαίρομαι
Απο φωτισμό με ένα ακόμα φωτιστικό της εταιρία θα είσαι πολύ καλά.
Ψυκτικό Οκ
Το φίλτρο που έχεις είναι οκ αν και θα προτιμούσα την σειρά classic της Eheim πχ 2217!
Αυτή είναι ιδανική απάντηση, μια που γλιτώνω το κρεμαστό που δεν ήθελα και θα έχω και μεγαλύτερο καπάκι (αφού δεν θα κόψω/πετάξω τόσο πολύ)
Το 2217 το έχω πετάξει σε ένα 80lt που θα χρησιμοποιώ για κουράρισμα και προσαρμογή νέων ψαριών.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Uv ..... γιατί??Μηχανημα μάλλον για να καλύψει τις ανασφάλειες μας!
Στο γλυκό που είχα πολλά μικρά ψαράκια, είχα δει διαφορά στη διαύγεια του νερού. Με έχει πείσει η αρχή λειτουργίας του και έτσι και αλλιώς το έχω (δεν πιστεύω με τίποτα ότι μπορεί να κάνει κακό).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί 2 σκιμμερ??Στη θέση σου θα έπαιρνα ένα hang on της ΑΤΒ και θα καθάριζα!Όσο πιο πολλά μηχανήματα τόσο πιο δύσκολη η συντήρηση του ενυδρείου και η κατάθεση στη ΔΕΗ Αφού έχεις εξωτερικό κάνιστρο γιατί να βάλεις στα σκιμμερ τα χημικά σου?
Γιατί με έχει πείσει η Deltec ότι είναι πολύ καλή στα skimmer και δεν είχα χώρο να βάλω κάποιο μεγάλο εξωτερικό. Το ΑΤΒ δεν έτυχε να το γνωρίσω για να έχω άποψη. Σωστό αυτό που λες με τη συντήρηση..
Λέω να βάλω και στα skimmer υλικά γιατί από εκεί αλλάζεται/πετιέται πιο εύκολα. Στο εξωτερικό θα βάλω τον αντιφώσφορο που μπορώ να πάρω μέτρηση για τα φωσφορικά και να ξέρω πότε θέλει αλλαγή και στα skimmer τον άνθρακα, που ποτέ μου δεν κατάλαβα πότε ακριβώς πρέπει να τον πετάξω και τον πετάω μετά από κανά 2μηνο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
ΘΑ σου πρότεινα , αν δεν έχεις πάρει ακόμα τον εξοπλισμό, να μην πάρεις το TS24!ΘΑ φαίνονται πολύ μεγάλες οι αντλίες μέσα στο ενυδρείο και αμφιβάλλω αν θα μπορέσεις να εκμεταλευτείς την ροή τους!Παιξε καλύτερα με τις νανο ή τις κοραλία της Hydor!
Εκτός από το ψώνιο μου με τα ενυδρεία, μου καλύπτουν και το ψώνιο με τα gadget. Δεν είχα βρει άλλες ρυθμιζόμενες, γνωρίζω την Tunze από το γλυκό, από πολύ παλιά, και θεωρώ ότι είναι από τις καλύτερες και πιο αξιόπιστες. Ναι είναι μεγάλες, πιστεύω ότι αν δεν τις βάλω ακριβώς στη γωνία αλλά λίγο πιο μέσα (10 cm από την γωνία) θα μπορέσω να τις κρύψω πίσω από ΖΒ και θα λειρουργούν καλύτερα γιατί από την πίσω πλευρά της αντλίας (0-10cm από τζάμι) θα υπάρχει ρεύμα λόγο της αναρρόφησης.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το Nitratreductor σου είπα και πρίν.Αν είσαι προσεκτικός δεν το χρειάζεσαι, τσάμπα θα το βάλεις!
Αυτό το πήρα για να μην λείπει από την collection Χειμώνας-¶νοιξη 2010!
Είναι υπερβολή, αλλά αν τα νιτρικά σου φύγουν, τρέχα πιάστα μετά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Kalkreaktor στείστο λίγο αργότερα!
O.K.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα καλά με τους κοντρόλλερ , αλλα δεν κατάλαβα αυτό με τον πωρόλιθο!Γιατί να το κάνεις αυτό?Αν επικαθίσουν φυσαλλίδες πάνω στα probe θα παίρνεις λάθος μετρήσεις!Το μόνο που χρειάζονται είναι να βρίσκονται σε σημείο με ροή!Υπόψην οτι οι περισσότεροι δεν είναι για μόνιμη χρήση!
Γκοοοοοολ! Έφαγα ένα.. Σωστός, απόλυτο δίκιο, θα έκανα μ@λ@κι@. Μικρή αντλιούλα tunze αν δω ότι δεν έχει καλή ροή, που θα έχει..

Η American Marine που ανταλλάξαμε email λέει ότι τα δικά της είναι (το έλεγε και στο site της ότι προτείνεται ο διακόπτης στη θέση off για να κρατήσει περισσότερο η μπαταρία) αλλά μου το επιβεβαίωσαν και με email -πολύ εξυπηρετικός ο Lou.
Μάλιστα τα έχω παραγγείλει με μετασχηματιστές που πουλάει η ίδια για να τα έχεις συνέχεια συνδεδεμένα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναπλήρωση είσαι οκ αλλα χωρίς τον πωρόλιθο!
Να βάλω μικρό κυκλοφορητή; Νομίζω δεν κάνει να είναι ακίνητο για πολύ καιρό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Χημικά υλικά:Όχι ότι καλύτερο ο άνθρακας της Eheim, o αντιφώς οκ, στα μηχανικά ελπίζω να μην εννοείς και υαλοβάμβακα μιας και θα πρέπει κάθε εβδομάδα να τον καθαρίζεις!
Τον άνθρακα αυτόν τον έχω δουλέψει στο γλυκό και ήμουνα απόλυτα ικανοποιημένος (αυτό που έλεγα ότι δεν έχω αρχίσει να σκεύτομαι.. αλμυρά). Τον έχω, αλλά ποιόν προτείνεις για να βάλω μετά που θα πετάξω αυτόν; (Ή είναι τόσο χάλια για το θαλασσινό που καλύτερα να μην τον βάλω καθόλου);
Υαλοβάμβακα το ξέρω, όχι δεν θα βάλω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Για οζον δές και κάποιους φτηνούς της Resun που κάνουν εξίσου καλή δουλειά με της Aqua medic για παράδειγμα!
Εδώ επειδή δεν το κατέχω καθόλου, θέλω βοήθεια. Έχω καταλάβει ότι μπορεί να κάνει και κακό, αν βάλεις περισσότερο, αλλά δεν ξέρω πως ορίζεται το περισσότερο (πόσα mg/lt είναι πολλά και πόσα λίγα; Δεν έχει να κάνει με το "φορτίο" του ενυδρείου);

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Το έχω καταλάβει οτι είσαι λίγουλάκι υπερβολικός γιατί με όλα αυτά θα χρειαστείς υποσταθμό της ΔΕΗ και ένα δωματίο για να τα βολέψεις
Αχα χα χα .. μου έφτιαξες την ημέρα. Καλημέρα


Υ.Γ. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-11-09, 23:47
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
•Θα μπει επίσης το ειδικό φίλτρο της Aqua Medic Nitratreductor NR 10000, με το δικό του probe και τον controller της American Marine.
Ελπίζω να μην τον παράγγειλες. Αυτός απλα δεν είναι CR.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-11-09, 01:02
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω να μην τον παράγγειλες. Αυτός απλα δεν είναι CR.
Το ξέρω, είναι για τα νιτρικά. CR είναι ο Kalkreaktor KR 1000 της Aqua medic.
Τα έχω παραγγείλει και τα 2 (και για τα νιτρικά και για το ασβέστιο).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-11-09, 10:26
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Το συγκεκριμένο μοντέλο CR ειναι ΙΜΟ από τα χειρότερα της κατηγορίας. Αν μπορείς άλλαξε τη παραγγελία και ακύρωσέ το.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-11-09, 10:28
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Το συγκεκριμένο μοντέλο CR ειναι ΙΜΟ από τα χειρότερα της κατηγορίας. Αν μπορείς άλλαξε τη παραγγελία και ακύρωσέ το.
Όλα στηρίζονται στην ίδια αρχή λειτουργίας, γιατί λες ότι είναι το χειρότερο;
Τι κάνει ή τι δεν κάνει;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-11-09, 10:38
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Η λειτουργία έχει και άλλες παραμέτρους. Ο συγκεκριμένος έχει πολύ μικρή αντλία, κακό σχεδιασμό.H αντλία είναι ενσωματωμένη στο καπάκι αρα δεν παίρνει αλλαγή. Το καπάκι κλείνει με σφικτήρες.

Με τα λεφτά που κάνει καλύτερα πάρε δύο ratz 110 και θα είσαι καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-11-09, 11:13
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λειτουργία έχει και άλλες παραμέτρους. Ο συγκεκριμένος έχει πολύ μικρή αντλία, κακό σχεδιασμό.H αντλία είναι ενσωματωμένη στο καπάκι αρα δεν παίρνει αλλαγή. Το καπάκι κλείνει με σφικτήρες.

Με τα λεφτά που κάνει καλύτερα πάρε δύο ratz 110 και θα είσαι καλύτερα.
Εντάξη, δεν είναι τόσο ακριβός, 206 euro έχει ενώ ο 169¤ έχει ο Ratz.
Μάλιστα, ο Ab παίρνει νερό με υποπίεση (το κλέβει από το εξωτερικό μου φίλτρο) ενώ ο Ratz θέλει για τροφοδοσία νερού ή κανονική αντλία ή dosing pump (αυτό τον κάνει πιο ακριβό από τον Ab).

Τώρα σχετικά με την αντλία, 300 lt/h έχουν και οι 2 απλά ο Ab παίρνει περίπου 12kg υλικού στον κάδο και ο Ratz έχει 1.2 Kg (για αυτό τον Ab τον δίνει για περισσότερα λίτρα ενυδρείο) οπότε ναι, έχει πιο μικρή αντλία αναλογικά. Αλλά αυτό, που επιρεάζει την διαδικασία;

Με σφικτήρες και τσιμούχα κλείνουν και τα Classic της Eheim και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-11-09, 12:14
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Εγώ την γνώμη μου την είπα.Αφού επιμένεις καλορίζικος.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-11-09, 12:35
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ την γνώμη μου την είπα.Αφού επιμένεις καλορίζικος.
Δεν μπορεί να επιμένω για κάτι που δεν ξέρω.
Ανταλαγή απόψεων κάνουμε για να καταλήξουμε κάπου.

Πιστεύω ότι το εάν είναι καλός ή όχι θα το δείξουν οι μετρήσεις του Ca2+ που θα παίρνω από τα όργανα.
Για εμένα, καλό είναι εάν μπορεί και τροφοδοτεί το ενυδρείο με την ποσότητα που πρέπει και ταυτόχρονα αποδειχθεί αξιόπιστο.

Το ότι έχεις δοκιμάσει ένα διαφορετικό και είσαι ικανοποιημένος, καλό είναι.
Το ότι θέλεις να το προτείνεις και σε άλλους είναι ακόμα καλύτερο.

Το να λες όμως ότι είναι ο χειρότερος της αγοράς (ο Ab) είναι υπερβολή, γιατί δεν μπορεί να έχεις δοκιμάσει όλου τους CR και να έχεις βρει ποιός είναι ο καλύτερος. Εάν ήταν έτσι, θα περίμενα ένα σχετικό post, να μοιραστείς τις γνώσεις σου, γιατί αυτός είναι ο σκοπός ενός forum: η αμφίδρομη ποιοτική επικοινωνία.

Φιλικά,
Βλάσης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-11-09, 21:45
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι έχεις δοκιμάσει ένα διαφορετικό και είσαι ικανοποιημένος, καλό είναι.
Αυτή τη στιγμή έχω επτά (7) CR. Εχω δει τι έχουν χρησιμοποιήσει φίλοι. Εχω άποψη στο ποιος είναι ο καλύτερος.
Αλλωστε έχω φίλο που για συγκεκριμένο μοντέλο cr που έχουμε και οι δύο έχουμε διαφορετική άποψη. Και εκείνος με τα δεδομένα του έχει δίκιο και εγώ με τα δικά μου.Δεν υπάρχει συμπέρασμα απόλυτο σε αυτά.

Το να μπορώ να τεκμηριώσω ότι κάποιος είναι ο χειρότερος δεν μπορώ. Ούτε ποιος είναι ο καλύτερος. Αλλά να θεωρώ πολύ άσχημο το συγκεκριμένο μοντέλο είναι άποψή μου και δικαίωμά μου.

Προσωπικά απλά προσπάθησα να σε προλάβω από μια κακή (άποψή μου) αγορά.

Πάντως κάνε και μια δημοσκόπηση να δεις τι μοντέλα έχουν οι υπόλοιποι χομπύστες.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-11-09, 10:18
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά να θεωρώ πολύ άσχημο το συγκεκριμένο μοντέλο είναι άποψή μου και δικαίωμά μου.
Θα ήταν φασισμός να μην μπορούσες να το πεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά απλά προσπάθησα να σε προλάβω από μια κακή (άποψή μου) αγορά.
Και καλά έκανες, μόνο που τον έχω ήδη παραγγείλει (μαζί με πολλά άλλα πράγματα) και περιμένω. Δεν σταματάω/ βγάζω κάτι από την παραγγελία, προτιμώ να προσθέσω κάτι ακόμα π.χ. άλλον έναν CR καλύτερο. Θα το έκανα εάν μου έλεγες ότι δεν θα έχω την ποσότητα ασβεστίου που θα χρειαστώ (σκοπός είναι να αναπτυχθούν τα κοράλια και μόνο).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως κάνε και μια δημοσκόπηση να δεις τι μοντέλα έχουν οι υπόλοιποι χομπύστες.
Σε αυτό θα πρέπει να με βοηθήσεις, γιατί 1τον δεν ξέρω πως γίνεται η δημοσκόπηση και 2ον και βασικότερον δεν ξέρω ποιά μοντέλα CR να βάλω στη δημοσκόπιση.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-12-09, 21:19
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Φιλε Βλαση θα συμφωνησω με τον sps4ever οτι ο CR της aquamedic ειναι απο τους "λιγοτερο καλους" για να το θεσω κομψα. Πιστευω πως η aquamedic σε εξοπλισμους θαλασσινου ειναι λιγο ξεπερασμενη.
Μια καλη επιλογη ειναι o schuran pico ή pico twice...
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-01-10, 10:51
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή Πόσο αραγωνίτη;

Διαβάζοντας για το υπόστρωμα του θαλασσινού σε βιβλία, έμαθα τα διάφορα πλεονεκτήματα (πχ λειτουργεί όπως ο ζωντανός βράχος) και μειονεκτήματα (πχ χρειάζεται καλή κυκλοφορία και οξυγόνο) που μπορεί να έχει.

Επίσης, έμαθα ότι ελάχιστο ύψος είναι τα 2.5 cm και ότι η κοκομετρία κοντά σε εκείνη της λευκή ζάχαρης είναι πολύ καλή.

Διάβασα ότι δεν υπάρχει περιορισμός στο πόσο ψηλό θα είναι το στρώμα αλλά δεν βρήκα πουθενά κάποιο πλεονέκτημα του να έχεις ας πούμε 7 cm αντί για 2.5 cm αραγωνίτη.

Μετά κοίταξα προσεκτικά όλες τις παρουσιάσεις των ενυδρείων και είδα ότι ο κάθε ένας κάνει ένα στρώμα αραγωνίτη όσο ύψος θέλει.

Και η ερωτησή μου: υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα στο να είναι το ύψος του στρώματος 6 cm αντί για 2.5cm;
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-01-10, 11:40
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

διαβασε για το DSB(dead sand bed) και το SSB(shalow sand bed)
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-01-10, 14:56
Το avatar του χρήστη amorealex
amorealex Ο χρήστης amorealex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sifnos Εμφάνιση μηνυμάτων
διαβασε για το DSB(dead sand bed) και το SSB(shalow sand bed)
Γράψε λάθος
Deep Sand Bed
__________________
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-01-10, 16:48
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amorealex Εμφάνιση μηνυμάτων
Γράψε λάθος
Deep Sand Bed
εγω την ψωφισα
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-01-10, 19:18
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Αυτά από ότι έχω δει είναι εξωτερικά φίλτρα που λειτουργούν με άμμο. Κάνω λάθος;

Η ερώτηση είναι τι κερδίζω (αν κερδίζω) με το να φτιάξω ποιό μεγάλο υπόστρωμα στο βυθό με αραγωνίτη.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-01-10, 20:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οχι δεν ειναι εξωτερικα φιλτρα αμμου...ειναι ο ιδιος ο αραγωνιστης που αναλογα με το υψος....τις ζωνες που σχηματιζει (αεροβιες-αναεροβιες) μπορει να επιδρασει θετικα π.χ. κανοντας απονιτροποιηση..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-01-10, 20:56
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δεν ειναι εξωτερικα φιλτρα αμμου...ειναι ο ιδιος ο αραγωνιστης που αναλογα με το υψος....τις ζωνες που σχηματιζει (αεροβιες-αναεροβιες) μπορει να επιδρασει θετικα π.χ. κανοντας απονιτροποιηση..
Η απονιτροποίηση γίνεται με πάχος αραγωνίτη 2.5cm και πάνω.

"The thicker it is the greater potential there is for denitrification. Though some people prefer to maintain thin layers of sand, there isn't a limit to its acceptable ,safe depth".

Και αυτή είναι η ερώτησή μου. Αν κερδίζω κάτι με το να έχω 7cm αραγωνίτη αντί για 2.5 που είναι το ελάχιστο.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-01-10, 20:58
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά από ότι έχω δει είναι εξωτερικά φίλτρα που λειτουργούν με άμμο. Κάνω λάθος;

Η ερώτηση είναι τι κερδίζω (αν κερδίζω) με το να φτιάξω ποιό μεγάλο υπόστρωμα στο βυθό με αραγωνίτη.
Αυτά που έχεις δεί ειναι φίλτρα άμμου που λειτουργούν ως βιολογικά φίλτρα.Αν φτιάξεις ένα σωστό dsb (ύψουν πχ 10-12 εκατ.) δημιουργείς ζώνες που κάνουν απονιτροποίηση.Μία απο τις προυποθέσεις για dsb στο κυρίως ενυδρείο είναι ο αραγωνίτης να μην ανακατευεται καθόλου.Αυτό με την σειρά του σημαίνει πως αποκλείεις κάθε οργανισμό που τρέφεται απο τον αραγωνίτη και άρα τον ανακατευει (πχ goby , αστερίες κτλ κτλ)

Στα 2,5 εκατοστά δεν μπορείς να δημιουργήσεις ζώνες που αποικούνται απο αναερόβια βακτήρια.Πολλοί επιστήμονες του χώρου (πχ Calfo) σε αρθρα τους υποστηρίζουν χρειάζεται 10-12 εκατοστά, κατ' ελάχιστο, αραγωνίτη ώστε να δείς επιθυμητά αποτελέσματα.Και αυτά θα έρθουν σε διάστημα 6-9 μηνών αφού δλδ έχει ωριμάσει το dsb!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-01-10, 21:06
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά που έχεις δεί ειναι φίλτρα άμμου που λειτουργούν ως βιολογικά φίλτρα.Αν φτιάξεις ένα σωστό dsb (ύψουν πχ 10-12 εκατ.) δημιουργείς ζώνες που κάνουν απονιτροποίηση.Μία απο τις προυποθέσεις για dsb στο κυρίως ενυδρείο είναι ο αραγωνίτης να μην ανακατευεται καθόλου.Αυτό με την σειρά του σημαίνει πως αποκλείεις κάθε οργανισμό που τρέφεται απο τον αραγωνίτη και άρα τον ανακατευει (πχ goby , αστερίες κτλ κτλ)

Στα 2,5 εκατοστά δεν μπορείς να δημιουργήσεις ζώνες που αποικούνται απο αναερόβια βακτήρια.Πολλοί επιστήμονες του χώρου (πχ Calfo) σε αρθρα τους υποστηρίζουν χρειάζεται 10-12 εκατοστά, κατ' ελάχιστο, αραγωνίτη ώστε να δείς επιθυμητά αποτελέσματα.Και αυτά θα έρθουν σε διάστημα 6-9 μηνών αφού δλδ έχει ωριμάσει το dsb!
¶ρα, αυτό που διάβασα στον πρώτο τόμο του The Reef για τα 2.5 cm ότι είναι αρκετά για να έχεις απονιτροποίηση, όπου μάλιστα προτείνουν να έχεις goby για να τον διατηρεί καθαρό και να μην έχεις dead spots όπως χαρακτηριστικά λέει, έχει πλέον καταριφθεί;
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-01-10, 21:14
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ρα, αυτό που διάβασα στον πρώτο τόμο του The Reef για τα 2.5 cm ότι είναι αρκετά για να έχεις απονιτροποίηση, όπου μάλιστα προτείνουν να έχεις goby για να τον διατηρεί καθαρό και να μην έχεις dead spots όπως χαρακτηριστικά λέει, έχει πλέον καταριφθεί;
Δεν έχω διαβάσει το άρθρο που λές αλλά να σου δώσω τροφή για σκέψη:
Τα βακτήρια τα οποία κάνουν απονιτροποίηση ζούν σε αναερόβιες συνθήκες (αυτό πετυχαίνουν οι διάφοροι denitrators των εταιριών).Αν έχεις ένα λεπτό στρώμα αραγωνίτη και έχεις βάλει και goby για να τον ανακατευει πως θα μπορέσεις να φτιάξεις αυτές τις ζώνες?
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-01-10, 21:26
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω διαβάσει το άρθρο που λές αλλά να σου δώσω τροφή για σκέψη:
Τα βακτήρια τα οποία κάνουν απονιτροποίηση ζούν σε αναερόβιες συνθήκες (αυτό πετυχαίνουν οι διάφοροι denitrators των εταιριών).Αν έχεις ένα λεπτό στρώμα αραγωνίτη και έχεις βάλει και goby για να τον ανακατευει πως θα μπορέσεις να φτιάξεις αυτές τις ζώνες?
Σωστό αυτό που λες, αλλά αυτό διάβασα σε υποτίθεται πολύ έγκυρο βιβλίο (The Reef, p.215 V1).

Στα φίλτρα αυτά, όμως υπάρχει ροή νερού όταν τα ανοίγεις για να πάρουν καινούργιο νερό να φιλτράρουν. Είναι δηλαδή, σαν να είχες ένα φίλτρο βυθού το οποίο θα άνοιγες που και που.

Οπότε, αυτό που έχεις διαβάσει είναι τουλάχιστον 10-12 cm για να κάνει απονιτροποίηση; Και όχι διάφορα ζωοάκια, ο.κ. Σχετικά με την κυκλοφορία του νερού; Δεν θα πρέπει να είναι καλή για να μην σχηματιστεί αέριο κάτω από τον βράχο;
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-01-10, 19:09
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Να κανω και εγω μια ερωτηση, ο ζωντανος αραγονιτης με το dsb δεν ειναι κατι διαφορετικο?? Αυτος δεν συμβαλει στην βιολογια του ενυδριου μας? Αν οχι γιατι να αγορασει καποιος ζοντανο η καλυτερα, σε τι χρησιμευει??
Ισως κανω λαθως αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτο εννοει λεγοντας οτι καλο θα ηταν να εχουμε ενα γοβιο για να τον ανακατευει και να το διατηρει καθαρο. To dsb στο ενυδριο απο μονο του πρεπει να ειναι δυσκολο καθως χρειαζομαστε αρκετα καλη κυκλοφορια για να διατηρησουμε υγειη τον ζοντανο βραχο μας, η σκευτομαι λαθως..?(για το οτι η καλη κυκλοφορια επηρεαζει το dsb)
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-01-10, 19:21
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κανω και εγω μια ερωτηση, ο ζωντανος αραγονιτης με το dsb δεν ειναι κατι διαφορετικο?? ;Όχι, το DSB γίνεται με ζωντανό αραγωνίτη. Αυτος δεν συμβαλει στην βιολογια του ενυδριου μας? Ναι. Αν οχι γιατι να αγορασει καποιος ζοντανο η καλυτερα, σε τι χρησιμευει?? Όπως και ο ζωντανός βράχος, μπορείς να πάρεις και νεκρό και να περιμένεις να ζωντανέψει.
Ισως κανω λαθως αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτο εννοει λεγοντας οτι καλο θα ηταν να εχουμε ενα γοβιο για να τον ανακατευει και να το διατηρει καθαρο. To dsb στο ενυδριο απο μονο του πρεπει να ειναι δυσκολο Πρέπει να έχεις μικρή κοκομετρία, μικρότερη από 0.5 mm ή από μέγεθος ζάχαρης και ύψος από 10cm έως 15cm καθως χρειαζομαστε αρκετα καλη κυκλοφορια για να διατηρησουμε υγειη τον ζοντανο βραχο μας, η σκευτομαι λαθως..?(για το οτι η καλη κυκλοφορια επηρεαζει το dsb)
Βασικά, από ότι διάβασα, η κυκλοφορία στο επάνω μέρος του αραγωνίτη σημαίνει ότι έχει αρκετό O2 , το DSB δουλεύει με το να μην έχεις καλή κυκλοφορία O2. Το νερό, λόγο του φαινομένου της διάχυσης θα κατέβει κάτω στον αραγωνίτη, θα γίνει απονιτρικοποίηση και οι ζωντανοί οργανισμοί του αραγωνίτη αναδεύοντάς τον θα το κάνουν να ελευθερωθεί. Η κοκομετρία παίζει ρόλο για να μπορεί να γίνει η ανάδευση από τους μικροοργανισμούς και το πάχος για να μπορέσει να φτάσει σε στάδιο απονιτρικοποίησης (απουσία O2).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-01-10, 05:40
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Δηλαδη για το δικο σου ενυδριο υπολογιζοντας τις διαστασεις χονδρικα θελεις 70λιτρα εξτρα για τα 10 κατοστα ακομη που χρειαζεται για να κανεις dsb, το οποιο απο οτι διαβασα παραπανω θα χρειαστει 6-9 μηνες για να ωριμασει και να αποδωσει. Περα απο το κοστος, ολο αυτο το διαστημα το εκτοπισμα των 70+ λιτρων η αλλιως 10 εκατοστα υψους απο το ενυδριο, που θα μπορουσε να ειναι καθαρα 70 λιτρα νερο και περισσοτερος χορος για δημιουργια, θα ειναι δεσμευμενα απο τον αραγονιτη. Ποσο ομορφος θα μπορουσε να ειναι στα 12 εκατοστα και μαλιστα χωρις καθαριστες να τον διατηρουν...?

Ξερω πως 6-9 μηνες για ενα reef ενυδριο δεν ειναι τιποτα και οτι οσο πιο κοντα βρισκεται στην πραγματικη του μορφη τοσο περισσοτερη ικανοποιηση προσφερει στον χομπιστα, απλα ειχα την εικονα στο μυαλο μου και δεν μου εκανε ιδιετερη αισθηση.. Φυσικα ειναι προσωπικη μου αποψη, οπως το βλεπει ο καθενας..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κάλιο αργά παρά ποτέ george82 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 25-09-09 04:22
Διακοπές και τάισμα μέρα παρά μέρα aquaman Γλυκό νερό - Γενικά 5 17-07-09 22:03
Κάλιο αργά παρά ποτέ THEOFANIS6 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 18-10-07 10:43
Να βάλω και άλλα ψάρια ή είναι καλύτερα να βγάλω? Apostolos Demetriou Ζωοτόκα 4 10-03-05 10:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12076 seconds with 15 queries