Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 09-01-08, 16:05
Το avatar του χρήστη melli
melli Ο χρήστης melli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή Βήμα-Βήμα Παρουσίαση Φυτεμένου

Καλή Χρονιά σε όλους! Νομίζω ότι μετά από 2 1/2 μήνες μπορώ να το παρουσιάσω (το καμάρι μου!). Θέλω κάνω παρουσίαση βήμα-βήμα γιατί είχα ένα θέμα όταν το ξεκίνησα: Μου άρεσαν πολύ τα φυτεμένα ενυδρεία, αλλά ως αρχάρια φοβόμουν μην καταστρέψω και τα φυτά αλλά και το όλο οικοσύστημα (σαπίσματα, νιτρικά, άλγες). Έτσι τα φυτά και οι υπόλοιποι κάτοικοι μπήκαν σιγά-σιγά και με πολύ διάβασμα φτάσαμε εδώ!
Thanks GAB


Η αρχή...



Το πρώτο φυτό που έφαγα την αγορά να βρώ ήταν το tenellus (σε άθλια κατάσταση). Ίσα που φυτευόταν μόλις χώρισα τις ριζούλες!



Η δε Nymphaea όχι μόνο δεν μου γέμιζε το μάτι, αλλά διαλυόταν κιόλας! Υπομονή...


Ένας μήνας μετά...



Το κερατόφυλλο χαιρέτησε, το ίδιο και η elgeria desnsa (μάλλον ευθύνεται το excel). Τα υπόλοιπα φυτά μετά το σοκ της μεταφύτευσης δείχνουν να αναπτύσσονται κι έτσι προσθέτω κι άλλα! Είναι η ώρα να μπούν και οι πρώτοι κάτοικοι...



Μπαίνουν οι πρώτοι κάτοικοι και μαζί με αυτούς και κάποια φυτά ακόμα... Το στήσιμο αλλάζει για μια ακόμα φορά. Μάλλον δείχνει ότι το υπόστρωμα αρχίζει να θρέφει και τις ριζούλες!



Το tenellus δεν είναι και το πιο «θρεμένο» που έχω δει, αλλά χωρίς πολύ φώς και CO2, δεν περιμένουμε και θαύματα! Μια χαρά πάει νομίζω...



H Nymphaea γίνεται μια κούκλα και την συμπαθεί ιδιαίτερα και το apple snail όπως φαίνεται!



Ο πιο ντοπαλός κάτοικος του ενυδρείου, μας χάρισε και μία πόζα!

2 1/2 μήνες μετά...



Επιτέλους πήρε μορφή!

Πληροφορίες

Διαστάσεις:
80x30x40 cm
Όγκος: 96 λτ
Κατηγορία: Κοινωνικό
Φυτά: Anubias barteri var. nana 'Petite', Anubias barteri var. barteri, Echinodorus tenellus, Nymphaea lotus (zenkeri), Bacopa monnieri, Limnophila sessiliflora, Vallisneria americana (natans), Cryptocoryne spiralis, Hygrophila difformis, Hygrophila rosanervig, (Hydrocotyle leucocephala δεν φαίνεται ακόμα, μόλις μπήκε)
Ψάρια / Άλλα είδη: 3 Trichogaster leerii (1M/2F), 10 Cardinal Tetra, 2 SAE, 7 Corydoras, 2 Ancistrus Pleco Albine, 1 Pomacea bridgesi, 1 Γαρίδα Amano
Διακοσμητικά υλικά: Άμμος, 2 ρίζες μοπάνι
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 2Τ8 Χ 16 watt
Διάρκεια φωτισμού: 11 ώρες
Φιλτράρισμα: Eσωτερικό φίλτρο με σφουγγάρια, κυκλοφορητή EHEIM με κυκλοφορία νερού 500 l/h
Θερμοστάτης: 100 watt
Λίπανση: Αραιά (αν το θυμηθώ) SEACHEM (iron, potassium) σε πολύ μικρές δόσεις.
Παροχή CO2: Όχι. Εναλλακτικά SEACHEM excel 1-2 φορές την εβδομάδα

Παράμετροι:
pH: -
Γενική σκληρότητα (GH): -
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): -
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): -
Αλλαγές νερού: 30% κάθε εβδομάδα
Θερμοκρασία: 25οC
Άλλες πληροφορίες: Υπόστρωμα Sera Flora Depot
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση κοινωνικού φυτεμένου 120lt giannisg Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 40 12-11-07 00:16
Στρώσιμο Φυτεμένου Ενυδρείου Μάριος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 08-11-06 17:43
Το επόμενο βήμα; Παρακαλω τη βοήθειά σας. manoussos Malawi 4 03-11-06 22:41
Φωτογραφίες φυτεμένου close-up Xotikouli Ιστοσελίδες στο Internet 5 31-10-06 10:42
Λύσεις φωτισμού φυτεμένου ενυδρείου John T Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 28-03-05 20:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07363 seconds with 14 queries